» »

Dve desetletji ugotavljanja, čigava je tale

Dve desetletji ugotavljanja, čigava je tale

Slo-Tech - Priljubljena storitev za iskanje naslova in izvajalca skladbe, ki jo pravkar poslušamo, je dopolnila dve desetletji. Shazam je nastal leta 2002, pred petimi leti pa ga je prevzel Apple. Število njegovih uporabnikov vztrajno raste, saj je minuli teden preseglo 225 milijonov. V dvajsetih letih je Shazam v več kot 70 milijardah primerov uspešno prepoznal skladbo. A ker prve ne pozabiš nikoli, povejmo, da je bila to Jeepster v izvedbi T. rex leta 2002. Prva skladba, ki jo je iskalo več kot milijonov uporabnikov, je bila TiK ToK (Kesha), čez 10 milijonov pa je prva prispela Somebody That I Used to Know (Gotye feat. Kimbra). Največkrat iskani izvajalec vseh časov je Drake, največkrat iskana pesem pa Dance Monkey (Tones And I).

Shazam je sicer začel kot storitev, ki je uporabnikom v smsu posredovala naslov skladbe, če so poklicali posebno številko in v slušalko ujeli iskano skladbo. Kasneje, leta 2008, je Shazam dobil moderno obliko, to je aplikacije za pametne telefone, ki posluša in takoj prepozna izvajalca. Uporablja zanimiv algoritem in veliko matematike, ki za vsako skladbo izračuna prstni odtis, ki ga je možno enostavno primerjati.

Shazam je danes pomembna storitev tako za uporabnike kakor tudi izvajalce, saj daje zelo jasno informacije o tem, kaj je poslušalcem všeč. Apple je pripravil tudi seznam skladb, ki so bile v vsakem dosedanjem letu največkrat iskane. Shazam odkriva tudi zanimive kulturne fenomene, kot je bila pesem Running Up That Hill, ki jo je leta 1985 posnela Kate Bush. Ker se je pojavila v eni epizodi Stranger Things, je bila 10 dni največkrat iskana skladba na Shazamu.

9 komentarjev

Netrunner ::

Zakon aplikacija katero sem pa samo 2x uporabil :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Glugy ::

hm nikol slišal za tole sem pa slišal za druge take programe ki to odlično naredijo ; eno tako poznam še izpred časov pametnih telefonov

ZveeZ ::

Glugy je izjavil:

hm nikol slišal za tole sem pa slišal za druge take programe ki to odlično naredijo ; eno tako poznam še izpred časov pametnih telefonov

TrackID?;)

ZigaZiga ::

ZveeZ je izjavil:

Glugy je izjavil:

hm nikol slišal za tole sem pa slišal za druge take programe ki to odlično naredijo ; eno tako poznam še izpred časov pametnih telefonov

TrackID?;)

Midomi?

kuglvinkl ::

Men je dbest app, poslusam Rš. Pa tudi ne najde vse...
Your focus determines your reallity

illion ::

Ceprov ne maram uporablat googlovih psrisluskovalnih servisov, ga obcasno uprabm za iskanje komadov in tud dela zlo dobr.. Predvsem zlo dobr najde komade ki jih mam v glavi in jih jz "zapojem" ceprov je moj posluh bl slab. Za razliko od recimo soundhounda ki je promoviral opcijo "humm the song" ki mi ni nikol vrnila rezultatov (shazam pa tega itak ne podpira).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: illion ()

Gregor P ::

Kar jaz iščem oz. zapojem, ta aplikacija nikoli ne najde. Kar najde so neke res popularne pesmi ipd.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kuglvinkl ::

Gregor P je izjavil:

Kar jaz iščem oz. zapojem, ta aplikacija nikoli ne najde. Kar najde so neke res popularne pesmi ipd.


Kater radio pa poslusas?
Your focus determines your reallity

Gregor P ::

Ga ne. Običajno iščem kakšne bolj klasične zadeve.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri music stream service izbrati

Oddelek: Loža
486524 (912) OK.d
»

Spotify prispel v Slovenijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8113720 (6128) AmokRun
»

Shazam (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
6413189 (7297) WallSreet
»

Apple kupil Shazam

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
196009 (4282) next3steps

Več podobnih tem