» »

Dober forum za prepoznavo pajkov? Oz. kater pajek je tole

Dober forum za prepoznavo pajkov? Oz. kater pajek je tole

Bojevnik ::

Pozdravljeni,

po stanovanju so se mi spet zaceli pojavljati pajki. Pa ker so malo vecji, kot sem jih navajen, bi rad vedel ali so strupeni ali ne.

Tukaj je slika pajka.
 Pajek

Pajek



Od oka so veliki (celi) 5-6cm. Ter ne gradijo mrez (vsaj jaz nisem opazil nobene).
Ampak se raje ponoci ali pa ob vecernih urah sprehajajo po stenah (in verjetno tako lovijo).
Cez dan jih se nisem nikoli opazil.

Sicer odvisno od posameznega primerka (en je bil tak) ne delujejo prevec agresivni. In tudi se ne premikajo dosti.
Ko opazim kaksnega na steni, ostane kar dolgo casa na istem mestu oz. vsaj dokler sem jaz v istem prostoru.

Pa me zanima, ce mogoce se mogoce kdo tu kaj bolj spozna na pajke in bi znal povedati katera vrsta pajka je to?
Malo sem googlam, po slikah se mi zdi podoben "wolf spiderju" ali pa "armed spiderju", ampak imam premalo znanja o pajkih, da bi lahko karkoli ugibal ali pa celo trdil.

Ali pa ce mogoce kdo pozna kaksen dober forum ali pa stran za prepoznavo pajkov.
Zaenkrat najboljse kar mi je uspelo najti je spiderid.com, ampak tam se cakam na rezultate.
Pa me zanima, ce obstaja se kaj boljsega ali pa vsaj podobno dobrega.

LP, Bojevnik

eventyrer ::

Nepravi volkec je pomojem, njegovo latinsko ime pa je najbrž Zoropsis spinimana.

Nisem strokovnjak, samo enkrat so se zaredili v bližnjem grmu neki podobni pajki pa sem šel raziskovat kaj so.
kot si rekel, mrež ne plete, lovi pa po stenah..nimam pojma kaj.

Zgodovina sprememb…

GupeM ::

Po moje je tole: Zoropsis spinimana @ Wikipedia

Mediteranska vrsta pajka, zadnja leta vedno bolj razširjena tudi v Sloveniji zaradi milejših zim.

Kakorkoli, tudi če gre za kakšno drugo vrsto pajka in je strupen, skoraj zagotovo ni nevaren človeku. Ali ima prešibke čeljusti, da bi predrl človeško kožo, ali pa ima prešibek strup oz. premajhno količino tega.

V-i-p ::

Izvoli, ime programa je na vrhu.

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Bojevnik ::

GupeM je izjavil:

Po moje je tole: Zoropsis spinimana @ Wikipedia
Kakorkoli, tudi če gre za kakšno drugo vrsto pajka in je strupen, skoraj zagotovo ni nevaren človeku. Ali ima prešibke čeljusti, da bi predrl človeško kožo, ali pa ima prešibek strup oz. premajhno količino tega.


To je sicer res (vsaj kolikor vem), ampak vseeno lahko predre kozo ce se npr. zatakne za obleko. Ali pa npr. se skrije v copah.
Ker v teh primerih, ga ti v bistvu potem sam toliko porines, da potem pa lahko predre kozo.

@V-i-p: sem probal z drugim orodjem (reverse image search). Ampak kljub temu, se ne spoznam prevec na pajke in ne vem kaj tocno je tista stvar, ki razlikuje eno vrsto od druge. Zato imam tudi raje feedback od dejanskih ljudi (pa ceprav isto potencialno zmotljivih) ;)

Hvala vsem za odgovore.
Sem sedaj dosti bolj miren :)

V-i-p ::

Bojevnik: se strinjam s teboj, je pa Lens hudičevo dober. En primer: za mojga kužota so vedno govorili, da je mešanček med sirninim pinčem in maltežanom, lens pa je vztrajno trdil, da je terierček, na koncu je to povedala tudi veterinarka :).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

GupeM ::

Bojevnik je izjavil:

GupeM je izjavil:

Po moje je tole: Zoropsis spinimana @ Wikipedia
Kakorkoli, tudi če gre za kakšno drugo vrsto pajka in je strupen, skoraj zagotovo ni nevaren človeku. Ali ima prešibke čeljusti, da bi predrl človeško kožo, ali pa ima prešibek strup oz. premajhno količino tega.


To je sicer res (vsaj kolikor vem), ampak vseeno lahko predre kozo ce se npr. zatakne za obleko. Ali pa npr. se skrije v copah.
Ker v teh primerih, ga ti v bistvu potem sam toliko porines, da potem pa lahko predre kozo.

@V-i-p: sem probal z drugim orodjem (reverse image search). Ampak kljub temu, se ne spoznam prevec na pajke in ne vem kaj tocno je tista stvar, ki razlikuje eno vrsto od druge. Zato imam tudi raje feedback od dejanskih ljudi (pa ceprav isto potencialno zmotljivih) ;)

Hvala vsem za odgovore.
Sem sedaj dosti bolj miren :)

Ja saj, tudi če lahko predre kožo, je verjetno manj nevaren kot osa. Sicer je pa s takih slik težko ugotovit točno vrsto. Marsikateri pajki so si zelo podobni, razlikujejo se pa po obliki oči recimo. Tega se pa s takšne slike ne vidi.

gruntfürmich ::

v sloveniji ne vem če boš srečal 'strupenega' pajka.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bojevnik ::

GupeM je izjavil:


Ja saj, tudi če lahko predre kožo, je verjetno manj nevaren kot osa. Sicer je pa s takih slik težko ugotovit točno vrsto. Marsikateri pajki so si zelo podobni, razlikujejo se pa po obliki oči recimo. Tega se pa s takšne slike ne vidi.


Ja, sej glih tukaj sem imel problem. Vsi izgledajo priblizno podobni, potem pa ne ves kam bi "svojega" dal (ali pa sploh kaj je tista glavna stvar na kero se moras osredotocit). :)

gruntfürmich je izjavil:

v sloveniji ne vem če boš srečal 'strupenega' pajka.

"Naravnega" skoraj ne. Samo ni pa tako neverjeten scenarij, da bi bi kaksnemu ljubitelju pajkov pobegnil kaksen "uvozen" primerek :)

GupeM ::

Bojevnik je izjavil:


"Naravnega" skoraj ne. Samo ni pa tako neverjeten scenarij, da bi bi kaksnemu ljubitelju pajkov pobegnil kaksen "uvozen" primerek :)

Bolj verjetno da bi kdo kakšno črno vdovo skupaj s kamp prikolico pripeljal v Slovenijo. Ostalo je praktično neverjetno.

janezvalva ::

Bojevnik je izjavil:

GupeM je izjavil:

Po moje je tole: Zoropsis spinimana @ Wikipedia
Kakorkoli, tudi če gre za kakšno drugo vrsto pajka in je strupen, skoraj zagotovo ni nevaren človeku. Ali ima prešibke čeljusti, da bi predrl človeško kožo, ali pa ima prešibek strup oz. premajhno količino tega.


To je sicer res (vsaj kolikor vem), ampak vseeno lahko predre kozo ce se npr. zatakne za obleko. Ali pa npr. se skrije v copah.
Ker v teh primerih, ga ti v bistvu potem sam toliko porines, da potem pa lahko predre kozo.

@V-i-p: sem probal z drugim orodjem (reverse image search). Ampak kljub temu, se ne spoznam prevec na pajke in ne vem kaj tocno je tista stvar, ki razlikuje eno vrsto od druge. Zato imam tudi raje feedback od dejanskih ljudi (pa ceprav isto potencialno zmotljivih) ;)

Hvala vsem za odgovore.
Sem sedaj dosti bolj miren :)

mene so že pogrizli, ker se mi je en zaredil v nogavici. ko sem si oblekel nogavico in kasneje še obul čevelj, me je začelo nekaj zbadat.
sem sezul čevelj in nogavico, ker sem mislil, da je kakšna luska, pa je padel pajek ven.
kjer me je ugriznil, sem imel rdečo piko še dva dni, to pa je tudi bilo vse.
bolj se bojim mravelj kot pajkov, mravelj se ne znebiš kar tako, pajki pa so celo koristni, ker lovijo žuželke po stanovanju.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

tony1 ::

GupeM je izjavil:

Bojevnik je izjavil:


"Naravnega" skoraj ne. Samo ni pa tako neverjeten scenarij, da bi bi kaksnemu ljubitelju pajkov pobegnil kaksen "uvozen" primerek :)

Bolj verjetno da bi kdo kakšno črno vdovo skupaj s kamp prikolico pripeljal v Slovenijo. Ostalo je praktično neverjetno.


Dejansko bi morala biti uvožena. Na netu se da najti diplomsko z Botehnike, kjer so s terenskimi raziskavami v Slo primorju iskali črne vdove na zanje tipičnih mestih. Niso našli nobene, pa so se matrali ko biki.

Se jih pa najde v Hrvaški Istri, očitno je pri nas mikroklima še nekoliko premrzla (teh faktorjev je lahko še več)... So pa postavili hipotezo, da se to lahko v npr. čez 50 let spremeni, če bo končno že kaj od obljubljenega globalnega segrevanja...

gruntfürmich ::

janezvalva je izjavil:

mene so že pogrizli, ker se mi je en zaredil v nogavici. ko sem si oblekel nogavico in kasneje še obul čevelj, me je začelo nekaj zbadat.
sem sezul čevelj in nogavico, ker sem mislil, da je kakšna luska, pa je padel pajek ven.
kjer me je ugriznil, sem imel rdečo piko še dva dni, to pa je tudi bilo vse.
bolj se bojim mravelj kot pajkov, mravelj se ne znebiš kar tako, pajki pa so celo koristni, ker lovijo žuželke po stanovanju.

kako to da ga pa nisi zmučkal?
ker nekega oklepa baš nimajo, razen morda osasti pajki...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Queen ::

Sicer nisem nek pajkolog, a to mi zgleda kot volkec, ti imajo ponavadi ta dolg par zadnjih nog, da lahko skačejo. Probaj ga podrezati od zadaj s palčko, da vidiš, če bo skočil, potem je volkec. So tudi izredno hitri.

WizzardOfOZ ::

Tole je edini problematični pajek v sloveniji. Ugriz boli nekje 2 uri.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

PacificBlue ::

Videl sem že nekaj velikih mrcin v naših koncih. Sam, ko ne poznam vseh vrst pajkov. Tudi takšni, ki so čisto beli.
Nimam fobij pred živalmi, pajek mi je pa res eden izmed njih.
Verjetno še iz otroštva, ko sem se ga poskušal prijet za zadek, pa me potem hotel ugriznit. Tudi v garaži se spomnem da smo imeli nekoč res ogromnega pajka. Nisem ravno navdušen nad niimi, so pa koristni in zanimivi.

mr_chai ::

bolš to kot kače.

V-i-p ::

No, ko smo glih pri pajkih :). Tole strašilo sem takrat pred enimi 25-imi leti prvič v življenju videl v Grčiji. Skoraj usral sem se, sploh ker je to samica osastega pajka, ki je večja od samca in res zgleda grozno, čeprav ni nevaren za človeka, razen za gate :P. Takrat mladič sem pač moral uničit fotko s to photoshop lupa varianto :/.

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

MasterTade ::

V-i-p je izjavil:

No, ko smo glih pri pajkih :). Tole strašilo sem takrat pred enimi 25-imi leti prvič v življenju videl v Grčiji. Skoraj usral sem se, sploh ker je to samica osastega pajka, ki je večja od samca in res zgleda grozno, čeprav ni nevaren za človeka, razen za gate :P. Takrat mladič sem pač moral uničit fotko s to photoshop lupa varianto :/.



Te sem pri nas našel v skoraj vsakem grmu in travi. Malo drugače razmišljaš potem če tečeš avgusta po travniških poteh
Mors omnia aequat

DeeJay ::

Ta osasti pajek je en hitrejših in je res zanimiv gledat, ko mu vržeš v mrežo kobilico in je zavita in porihtana v dveh sekundah.
Drugač pa jih je v avgustu tud v okolici Ljubljane kr veliko. Eni so res veliki.

Drugač pa na twitterju lahko vrpašate strokovnjaka Matjaža Gregorčiča.
https://twitter.com/matjazgregoric
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

gruntfürmich ::

osasti pajki se vedno pojavijo konec poletja, prej ne. so pa zelo nadležni in trdoživi, pa še veliki, in ne poznajo nekega velikega strahu. po mojem so invazivna tujerodna vrsta, čeprav sem jih že opazil kot otrok, potem pa dolga leta ne.
zrastejo pa lahko zelo veliki, ne vem če nisem eno leto zaprepaden uzrl v kakih 8cm velikega (čez noge)...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

BRBR ::

Dobrega foruma ni, kvečjemu če veš za enega kjer visi en tip, ki ve in se mu da.
Tule je en tak, edini za katerega vem: https://insektenfotos.de/forum/
Angleščina je tam OK, imajo pa neke kulturološke švabske fore, niso pa prav v nulo zateženi.

Slika je pa žal zanič (še to se ne vidi ali je M ali Ž), bo treba boljšo, čeprav tam tolerirajo ves crap kar ga je.

Pa mere so važne, će naj bi bil Z.s. bi moral bit body vsaj 12 mm: http://www1.pms-lj.si/animalia/load.php..., če ni subadult.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

WizzardOfOZ ::

gruntfürmich je izjavil:

osasti pajki se vedno pojavijo konec poletja, prej ne. so pa zelo nadležni in trdoživi, pa še veliki, in ne poznajo nekega velikega strahu. po mojem so invazivna tujerodna vrsta, čeprav sem jih že opazil kot otrok, potem pa dolga leta ne.
zrastejo pa lahko zelo veliki, ne vem če nisem eno leto zaprepaden uzrl v kakih 8cm velikega (čez noge)...


Osasti pajek je najpogostejši pajek v sloveniji. In je nenevaren, njegov strup človeku ne škodi.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pajek

Oddelek: Loža
94291 (3969) janezvalva
»

Kakšen pajek je tole?

Oddelek: Loža
4515302 (12675) neon21
»

Dirt nest poln mrtvih pajkov :S

Oddelek: Loža
216864 (5712) fikus_
»

električni živa žica kot ščit proti neletečim insektom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7982 (708) RuskiSnajper
»

ugriz pajka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8526145 (20869) k4vz0024

Več podobnih tem