» »

Domače omrežje - pomoč

Domače omrežje - pomoč

mkk20 ::

 Skica Omrezja

Skica Omrezja



Imam t-2 innobox, ki je nastavljen privzeto kot router in je moj trenutni access point.
Ker je router postavljen v komunikacijsko omarico, so seveda težave s signalom, zato sem si omislil AP (https://www.techtrade.si/brezzicna-dost..., ki sem ga potegnil ven na hodnik , do njega gre UTP in se napaja preko POE switcha, ki je vmes.Za boljšo predstavo prilagam sliko.

AP mi je sicer uspelo vzpostaviti, a le v ločenem omrežju, želja pa je da bi bil v gatewayu Innboxa, da bi se naprave videle med seboj. WIFI bi na Innboxu potem onemogočil.

Nekaj večerov se sicer že matram, gledam razna navodila, filmčke..., a očitno imam premalo znanja.
Kaj je prav: DHCP na innboxu, na AP disabled ali tudi na AP enabled in definirati IP range na obeh. Za začetek bi prosil nasvet za pravo usmeritev..

korenje3 ::

Pokličeš na T2 in jim rečeš naj ne nastavijo kot router in da bi rad direktno povezavo.

Lahko pa obdržiš t2 router in skonfiguriraš svoj router.

T2 router ima lasten dhcpd, ki dodeli interne ipje v obliki 192.168.0.*
Ti imaš lahko na svojem routerju svoj dhcpd, ki na tvojem omrežju dodeli ipje v obliki 192.168.1.*

Če želiš da se naprave vidijo med sabo, potem morajo biti vse na istem omrežju. To določiš z netmask za nivo omrežja ip naslova. Za 255.255.255.0 morajo biti vse naprave na 192.168.1.*, za 255.255.0.0 pa vse naprave na 192.168.*.*.
Sicer 255.255.0.0 ni priporočljivo, ker želiš ločit router od T2 od lastnega omrežja.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

tony1 ::

"Kaj je prav: DHCP na innboxu, na AP disabled ali tudi na AP enabled in definirati IP range na obeh. Za začetek bi prosil nasvet za pravo usmeritev.."

Najprej ti moram čestitati, ker si se potrudil narisati shemo. Kapo dol, presegaš vsaj 90% ljudi, ki se s tem preživljajo.

Najbolj pomembno je, da imaš samo en DHCP server v mreži, nastavi ga na tisti napravi, ki ima bolj prijazen vmesnik (takšen, ki ti je bolj všeč).

Če upoštevaš nasvet od korenje3 in nastaviš DHCP server na T-2 modemu:
-LAN port modema naj ima IP 192.168.0.1, maska 255.255.255.0 (ta bo za vse naprave v tvoji mreži ista)
-DHCP naj dodeljuje IPje v intervalu 192.168.0.100-200, maska enaka kot zgoraj, default GW: 192.168.0.1 in DNS strežnika po želji
-LAN port APja naj ima IP 192.168.0.1, default GW naj bo: 192.168.0.1

Na ta način ti bo DHCP tala IP naslove iz istega intervala za žične in brezžične naprave.

Če te te stvari zanimajo, si preberi knjigo CCNA Study guide, avtor Todd Lammle, založba Sybex.

MIHAc27 ::

tony1 je izjavil:



-LAN port APja naj ima IP 192.168.0.2, default GW naj bo: 192.168.0.1



popravek... tako bo po moje bolje. 2 napravi ne moreta biti z istim IP-jem

Invictus ::

V omrežju mora biti sam en DHCP server. Ponavadi je na routerju. Drugače so problemi... Sploh, če dodeljujeta IPje iz različnih subnetov...

Sicer jih imaš lahko več, ampak to ponavadi ni za doma... :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

tony1 ::

MIHAc27 je izjavil:

tony1 je izjavil:



-LAN port APja naj ima IP 192.168.0.2, default GW naj bo: 192.168.0.1



popravek... tako bo po moje bolje. 2 napravi ne moreta biti z istim IP-jem


Drži, moj lapsus.

mkk20 ::

Hvala za nasvete.
Nekaj še vedno delam narobe. :( Sklepam, da moram vzpostaviti bridge? Poskušam preko quick setup... Poskušal sem tudi quick set (Home AP) ....ampak ta je verjetno namenjen konfiguraciji primarnega AP?

AmokRun ::

Resetiraj Mokrotik. System > Reset Configuratin (Pošisti vse checkboxe)

Potem pa pojdi v Quick Set in izberi Home AP.
Wifi nastavi po želji (ime, geslo, standard,...)
Internet pusti na automatic, saj imaš na routerju DHCP.
Pri Lokal Network nastavi IP mikrotika, ki naj bo en prost ip iz subneta na katerem je router. Verjetno 192.168.0.x ali 192.168.1.x
Izklopi Firewall Router, DHCP Server in NAT.

mkk20 ::

Milsim, da sem prav naredil, vendar še vedno ni interneta.
Ali je lahko še kakšen problem na t-2 modemu. Nastavitve tam so default in dela v router mode, nikoli nisem prosil, da mi ga dajo v bridge ali kaj podobnega. Vsekakor ima DHCP in deafault GW 192.168.64.1, dinamične ip tala v range-u od 192.168.64.100 do 192.168.64.254

AmokRun ::

Zdaj sem še enkrat prebral kaj sploh hočeš.:D
V bistvu rabiš samo wifi switch.

Še enkrat resetiraj in pri resetu izberi No Default Configuration.

Potem pa pojdi v Bridge in v prvem tabu ustvari nov bridge. Klikni na plus in pusti vse na deafult.
V tabu Ports dodaj vse porte v bridge. Klikni na plus in pri Interface izberi "all".

V Wireless vklopi wifi interface, ki je privzeto izklopljen. Mode nastavi na "ap bridge", nastavi SSID, kanal, band...
Geslo za wifi spremeniš v tabu Security Profiles. Mode nastavi na "dynamic keys". Izberi WPS2 PSK in nastavi geslo (pre-shared key)

Pa do mikrotika zdaj prideš tako, da v winboxu klikneš na MAC naslov (layer 2), ne na IP (layer 3) ker ga nima.

mkk20 ::

Sem sledil tem navodilom, a verjetno mi še nekaj manjka; kako pa pri teh ročnih nastavitvah nastavim ip mikrotika, da bo v istem subnetu kot t-2 router?

AmokRun ::

Zakaj rabiš IP? Vse bo na istem subnetu, ker je switch.
No, lahko mu ga pa nastaviš: IP > Addresses

kadiffa ::

lp

Mam telekomov modem innbox g68, pred kratkim pa sem kupil 2 hap ac3 mikrotik. Ker sem bolj laik v tem me zanima kako ju pravilno konfigurirati saj bi ac3 zamenjal za obstoječi telekomov modem. Namen zamenjave je, ker imam slab Wi-fi signal po hiši. Zato bi enega imel v zgornjem štuku in enega spodaj.
Pomagal sem si .




Sepravi mora biti en v "router" mode in en v "acess point mode" ? Iz modema priklopim na eth1 hap? Na spodnji hap bi priklopil še televizijo in bi ga uporabil tudi kot SWITCH.
V bridge mode moram dat potem telekomov modem? lahko to naredim sam ali mi to naredi podpora?

Za vse odgovore že v naprej hvala


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Innbox v50 in ruter - volume 2

Oddelek: Omrežja in internet
213083 (2537) mayne
»

Innbox v50 in ruter

Oddelek: Omrežja in internet
199778 (9305) Malajlo
»

Telekom Sinope + wrt610n

Oddelek: Omrežja in internet
151248 (1046) Daniel
»

ubuntu + network sharing

Oddelek: Pomoč in nasveti
221146 (1010) NeMeTko
»

Wireles internet

Oddelek: Pomoč in nasveti
191783 (1449) Mitch

Več podobnih tem