» »

namestitev sistema

namestitev sistema

1
2
»

solatko ::

solatjek in ostali z podobnimi odgovori - V zadnjih 3-eh letih sem inštaliral v različne računalnike kakšnih 50 SSD-jev in vsaj pri desetih frišna inštalacija na neobdelani disk ni šla skoz, vedno je pisalo da ni enote za instalacijo, rešitev AOMEI ključek s programom za urejenje diska, narejena particija in potem je instalacija stekla, tako na legacy, kot UEFI. Kakšnih 100 pa sem prenesel sistem iz HDD na novi SSD b.p., ravno tako z AOMEI orodji.

gavrin - Tudi to je rešitev, ki vedno deluje.

Vse instalacije so se izvajale z original Windows tool ključka.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

solatjek ::

solatko je izjavil:

solatjek in ostali z podobnimi odgovori - V zadnjih 3-eh letih sem inštaliral v različne računalnike kakšnih 50 SSD-jev in vsaj pri desetih frišna inštalacija na neobdelani disk ni šla skoz, vedno je pisalo da ni enote za instalacijo, rešitev AOMEI ključek s programom za urejenje diska, narejena particija in potem je instalacija stekla, tako na legacy, kot UEFI. Kakšnih 100 pa sem prenesel sistem iz HDD na novi SSD b.p., ravno tako z AOMEI orodji.

gavrin - Tudi to je rešitev, ki vedno deluje.

Vse instalacije so se izvajale z original Windows tool ključka.


Ne bom se prepiral, ampak v življenju še nisem naletel na računalnik, kjer bi moral disk kakorkoli predpripraviti, da bi potem lahko namestil windows. Vedno je šlo, naj je bil disk low level formatiran, prazen, nabasan do konca, sesute particije, edino kar je bilo, sem res v redkih primerih potreboval gonilnik za kontroler, če seveda nisem v biosu nastavil drug mode. Namestil sem pa vsaj 300 računalnikov v zadnjih 5 letih.

hojnikb ::

solatko je izjavil:

solatjek in ostali z podobnimi odgovori - V zadnjih 3-eh letih sem inštaliral v različne računalnike kakšnih 50 SSD-jev in vsaj pri desetih frišna inštalacija na neobdelani disk ni šla skoz, vedno je pisalo da ni enote za instalacijo, rešitev AOMEI ključek s programom za urejenje diska, narejena particija in potem je instalacija stekla, tako na legacy, kot UEFI. Kakšnih 100 pa sem prenesel sistem iz HDD na novi SSD b.p., ravno tako z AOMEI orodji.

gavrin - Tudi to je rešitev, ki vedno deluje.

Vse instalacije so se izvajale z original Windows tool ključka.

Verjetno si mel isti problem k OP, ko disk ni bil zaznan, seveda ne zaradi diska ali njegovih particij, ampak zaradi windows installerja.

Pa tudi če so po kaki čudni logiki problem particije na disku, le te lahko vedno pobrises znotri same instalacije windowsa z diskpart orodjem. Pri kakih 1000 instalacijah, mi do zdaj se ena ni failala, k sn jo prej z diskpart komando clean pobrisal. Nobene potrebe po 3rd party orodjih.

Tako da ne, neobstojeca ali napacna particijska tabela ni problem, ki bi ti onemogočil instalacijo windows. Ampak seveda, ker ti stvari niso najbolj domače, se pač poslozujes resitev, ki to niso. In typical solatko fashion potem te neumnosti siris se naprej.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

marjan_h ::

Ravno nekaj sem hotel vprašati glede naložitve novega sistema na PC, zato si bom sposodil temo:

Torej imam HDD na katerem je Windows 10 in sedaj sem si kupil še SSD (NVMe) katerega bom vstavil v matično. Zanima me, če izberem boot priority 1. SSD na katerega naložim W10, in če tako ostane potem bo PC vedno bootal v SSD OS in ne v starega na HDD? Torej ali lahko imam en OS na SSD in en OS na HDD in samo izbiram v BIOS/UEFI v katerega bootam?

To bi bilo le začasno. Ko bom prenesel vse datoteke in ko bom zadovoljen bom HDD formatiral in ga imel zraven kot pomožni sekundarni pomnilnik.

Hvala.

V-i-p ::

Enostavno izključi stari disk med namestitvijo OS na novega, da ne bo zmede in ga po namestitvi vrni nazaj. Potem pa ob zagonu s pritiskom na tipke za boot izberi iz katerega boš zagnal OS. Ne vidim razloga, da ne bi delalo.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: V-i-p ()

solatko ::

hojnikb - Seveda ni bil zaznan, bil je pa takoj zaznan, ko je bila narejena particija. Ravno o tem govorim, da to ni tako redko, če se kaj več ukvarjaš s tem. Zakaj bi iskal rešitve, če je v minuti rešeno vse? Bi rad imel daljšega?

marjan_h - pojavili se ti bojo problemi pri posodobitvah, ko mora prit do ponovnega zagona, si zna sistem izbrati drugi disk, raje imej samo en w10 v računalniku. Zakaj enostavno ne preneseš sistema na nov disk?
Delo krepa človeka

hojnikb ::

>hojnikb - Seveda ni bil zaznan, bil je pa takoj zaznan, ko je bila narejena particija. Ravno o tem govorim, da to ni tako redko, če se kaj več ukvarjaš s tem. Zakaj bi iskal rešitve, če je v minuti rešeno vse? Bi rad imel daljšega?


Pri tolkih desetletjih tipkaja bi pa ze lahko vedel, da je particijsko orodje (diskpart) vgrajeno v sam windows install in nerabiš 3rd party orodij, da to nardiš. Če ti pa diskpart v sklopi inštalacije ne zazna diska, pa itk ni problem v particijah. To bi pa ze lahk vedu ;((

>marjan_h - pojavili se ti bojo problemi pri posodobitvah, ko mora prit do ponovnega zagona, si zna sistem izbrati drugi disk, raje imej samo en w10 v računalniku. Zakaj enostavno ne preneseš sistema na nov disk?

Eh, ne bluzi. Če v biosu nastavis primarni disk kot SSD, bo _vedno_ bootalo z njega, pa je lahk vmes 69000 posodobitev in restartov.
Je pa res, da ce ob sami instalaciji windows pustis stari disk not, ti zna glup windows installer nardit EFI particijo oz. bootloader na HDD (čeprav bo vse ostalo na ssdju), kar seveda pomeni, da bo ob formatu HDDja sistem non bootable.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

tony1 ::

hojnikb je izjavil:

>hojnikb - Seveda ni bil zaznan, bil je pa takoj zaznan, ko je bila narejena particija. Ravno o tem govorim, da to ni tako redko, če se kaj več ukvarjaš s tem. Zakaj bi iskal rešitve, če je v minuti rešeno vse? Bi rad imel daljšega?


Pri tolkih desetletjih tipkaja bi pa ze lahko vedel, da je particijsko orodje (diskpart) vgrajeno v sam windows install in nerabiš 3rd party orodij, da to nardiš. Če ti pa diskpart v sklopi inštalacije ne zazna diska, pa itk ni problem v particijah. To bi pa ze lahk vedu ;((


Moj vtis je, da je Win install tako glup (beri: tako poln bugov), da včasih diska brez particij ne zazna. In če ga ne zazna seveda z njim ne moreš ne narediti particij ne installa winsev.

hojnikb ::

tony1 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

>hojnikb - Seveda ni bil zaznan, bil je pa takoj zaznan, ko je bila narejena particija. Ravno o tem govorim, da to ni tako redko, če se kaj več ukvarjaš s tem. Zakaj bi iskal rešitve, če je v minuti rešeno vse? Bi rad imel daljšega?


Pri tolkih desetletjih tipkaja bi pa ze lahko vedel, da je particijsko orodje (diskpart) vgrajeno v sam windows install in nerabiš 3rd party orodij, da to nardiš. Če ti pa diskpart v sklopi inštalacije ne zazna diska, pa itk ni problem v particijah. To bi pa ze lahk vedu ;((


Moj vtis je, da je Win install tako glup (beri: tako poln bugov), da včasih diska brez particij ne zazna. In če ga ne zazna seveda z njim ne moreš ne narediti particij ne installa winsev.

Lahko, preko diskpart orodja, ki je dosegljiv znotraj installerja (shift+f10)
#brezpodpisa

tony1 ::

Drugič povej bližnjico tipk že v prvem postu, da bi OP to lahko probal.

hojnikb ::

tony1 je izjavil:

Drugič povej bližnjico tipk že v prvem postu, da bi OP to lahko probal.

sj je dobil resitev za _ta_ problem. Ampak ker obstajajo solatkoti, je cela tema nepotrebnih smeti :)

hojnikb je izjavil:

again, consumer laptop lahk ma samo nvme, ahci ali ce je res stara zadeva, IDE. Pustimo tistih nekaj outlierjov, kjer gre sata preko 3rd party kontrolerjov.

Hec je samo v funky windows installerju in nic druga. Ce ne verjamete, try this one for size. Na masini, kjer "ne zazna" diskov ta installer, enostavno vrzes ta disk v drugo masino (seveda nastavljena enako na ide/ahci/nvme kot bo target masina) nardis prvi stadij instalacije, das disk nazaj v masino, kjer ni zaznal diska in voila, windows bo magicno delal ;)

Seveda again, to deluje zgolj v primeru, ko ni v igri hw raid ali kaksen 3rd party sata kontrolerj. Kar je v primeru consumer zadev 99,9% primerov.


gavrin je izjavil:

Sem dal v drug comp in tam zalaufu inštalacijo, prekinil in nadaljeval na prenosniku. Deluje.



;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

tony1 ::

Drugič ti naj ne bo nerodno in nehaj pisati enovrstičnice, ko lahko daš konkretnejši nasvet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

hojnikb ::

tony1 je izjavil:

Drugič ti naj ne bo nerodno in nehaj pisati enovrstičnice, ko lahko daš konkretnejši nasvet.

sj je dobil takoj nasvet in če bi ga uposteval, nebi rabu prestavljat diskov (ker to je skrajna resitev).

Tezava pri windows installu ce ni diskov na seznamu je skoraj v 99% problem kombinacije usb3 in/ali napacno pripravljene instalacije (rufus).
V praksi se izkaze, da potrebujes diskpart v glavnem takrat, ko je disk sformatiran v mbr, ti pa potrebujes gpt in je treba prej vse particijske tabele pobrisat (kar graficni installer ne zna).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

mtosev ::

Ne vem kaj vi imate probleme z inštalacijo winsov. Jaz se ne spomnim, da bi imel probleme od XPjev naprej. Pri xpjih je bilo potrebno v biosu izbrati IDE mode za novejše kompe, ker drugače ni vido diska. XP ni imel native support.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Yohan del Sud ::

marjan_h je izjavil:

Ravno nekaj sem hotel vprašati glede naložitve novega sistema na PC, zato si bom sposodil temo:

Torej imam HDD na katerem je Windows 10 in sedaj sem si kupil še SSD (NVMe) katerega bom vstavil v matično. Zanima me, če izberem boot priority 1. SSD na katerega naložim W10, in če tako ostane potem bo PC vedno bootal v SSD OS in ne v starega na HDD? Torej ali lahko imam en OS na SSD in en OS na HDD in samo izbiram v BIOS/UEFI v katerega bootam?

To bi bilo le začasno. Ko bom prenesel vse datoteke in ko bom zadovoljen bom HDD formatiral in ga imel zraven kot pomožni sekundarni pomnilnik.

Hvala.


Točno isto vprašanje sem imel tri mesece nazaj in dobil točno isti neodgovor. Zadevo rešil sam na suho. Precej guglanja. Ni samoumevno.

1. Poglej v bios, če zadevo sploh prepozna
2. Priskrbi win 11 iso
3. V win 10 najdi legacy setup datoteko (najdeš v sources mapi), od koder se da zadeva namestiti na blank disk v klasični dualboot obliki. Setup v rootu tega ne omogoča.
4. Naštelaj vrstni red v biosu po želji.
5. Profit brez šarjenja po drobovju
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

V-i-p ::

Yohan del Sud: čakaj, če on disk s trenutnimi winsi izključi, pusti samo novega, ki ga v biosu vidi, zakaj za hudiča ne bi mogel naredit klasične inštalacije polken na ta novi disk?? Ko vrne starega, pa pač ob zagonu v boot meniju izbere katere winse iz katerega diska bo štartal.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Yohan del Sud ::

Muscle vs brain? :)

Bi itak delalo ja. Ni pa elegantno. Rabiš zadevo spravit še na ključ ali nekaj in od tam inštalirat. Moja verzija se izogne temu. Človek ima win 10 na obstoječem disku, na novem bi rad win 11 in dual boot.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

marjan_h ::

Kaj ti bo W11, če si kupil W10?

Sicer pa ne želim dual boota. Ampak samo začasno imeti 2 OS. Enega na trdem disku, drugega na SSD. Ne vem, če se pri tem pojavi bootloader meni?

V-i-p ::

Boot meni ti plata nudi (Esc, F2, F10, F12,...).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Yohan del Sud ::

marjan_h je izjavil:

Kaj ti bo W11, če si kupil W10?

Sicer pa ne želim dual boota. Ampak samo začasno imeti 2 OS. Enega na trdem disku, drugega na SSD. Ne vem, če se pri tem pojavi bootloader meni?


In kako bi rad imel dva OS brez dualboota? Ok, imaš virtual rešitve, ampak v tvojem primeru ne gre. Lahko pa v biosu naštimaš katerega avtomatsko zalaufa in po kolikšnem zamiku. Če ga nastaviš na nič, se dualboot izbira niti ne pojavi.

Oba sistema imam instalirana tudi sam, na dveh diskih, trenutno točno zato, ker je win 11 še očiten beta. Ko bo zadeva dovolj zrela bom prešaltal kompletno in Win10 disk počistil, recikliral.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 setup ne zazna SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
445505 (2076) jahidtech
»

Trdi disk ni zaznan v BIOSu

Oddelek: Operacijski sistemi
332848 (2437) srus
»

Prenos sistema iz HDD na SSD (stotič:)) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5717052 (10544) opeter
»

Nov prenosnik med inštalacijo ne zazna ssd diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
385517 (4541) solatko
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6519723 (1961) Mare2

Več podobnih tem