» »

Nasveti za začetnika smučanja

Nasveti za začetnika smučanja

noob96 ::

Zdravo,

prosim če mi lahko nekdo, ki je malce bolj domač na snegu svetuje. Ko sem bil mali sem nekaj smučal, potem pa sem nehal in bi sedaj začel nazaj, ampak glede na budget in zmožnosti. Za praktični del si bom najem inštruktorja, rad pa bi si čim bilj ugodno prišel do opreme:

Pancarji: Ker imam večjo nogo, bo verjetno težko dobiti rabljene, tako da tukaj sem gledal nek entry razred za okoli 100€ kakšna alpina..

Smuči: Smuči bom kupil rabljene, pa me bega ali bodo moji pancarji (velikost 49-50) pasali na vse vezi, so vezi tako prilagodljive, ali moram biti pozoren da ne kupim smuči z vezmi, na katere potem ne bo pasal oz. bo prevelik moj pancer?

Palice, čelada, očala, oblačila: sem gledal ponudbo v dechatlonu, za tistih enkrat ali dvakrat na leto za začetek zna biti super.

Še kakšen nasvet, da se ne bom ravno ustrelil v nogo? Prosim če imate v mislih moj omejen budget.

tedl25 ::

Predlagam da greš na smučišče in si tam izposodiš opremo za prvič/drugič in potem vidiš kako ti gre.

Zelo uporabna stran za nakup opreme je bolha, kjer dobiš top opremo za poceni denar.

Pancarji bodo pasali na vsake vezi, ker so vezi prilagodljive ;) verjetno boš pa moral peljati na servis ;)

GupeM ::

Tudi jaz bi ti za enkrat ali dvakrat na leto priporočal najem opreme (smuči, pancarji, palice, čelada?). Je pa bolj vprašanje, če si tako velike pancarje sploh lahko kje sposodiš.

Oblačila si kupiš svoja, ker jih lahko uporabljaš tudi kje drugje. Recimo če greš z otrokom v sneg, sankanje, ... Bundo lahko nosiš tudi na sprehode, ali za vsakodnevne opravke. Rokavice enako.

Sicer pa rabljeno opremo res lahko dobš dokaj ugodno na bolhi in/ali na smučarskih sejmih, ki pa so ponavadi pred sezono, tako da to si za letos zamudil.

PacificBlue ::

Kupi si bolj mehke smučke, da si ne boš že v štartu kupil preveč trde. Z mehkimi se hitreje naučiš delati lepe zavoje, pa nasploh je lažje smučat z njimi.

Go-ahead ::

Pa z večjim bočnim radije ( nad 17 m). Glede na nogo imaš vsaj 190 cm višine, priporočam dolžino cca 170 ( če si 190 visok).

jotunn2 ::

Radij nad 17m definitivno ne priporocam ;) Vecji kot je radij, bolj trda je smuca in posledicno vecja je potrebna hitrost, ce zelis smuco sploh dovolj pritisniti in ukriviti da gre v zavoj (ce seveda govorimo o "carvingu" in ne oddrsavanju, ki se je uporabljalo 30 let nazaj).
Tako da ne glede ali rentas ali kupujes za zacetnika vzames smuci s krajsim radijem (10-13m), ki so namenjene zacetnikom in so posledicno dovolj mehke, da se da zavijati tudi pri manjsih hitrostih.
Alpsko smucanje je eden redkih sportov, kjer top oprema pomeni slabse in tezje smucanje kot pa slabsa oprema, ce nimas dovolj znanja za taksno opremo.

tilen03 ::

noob96 je izjavil:

Še kakšen nasvet, da se ne bom ravno ustrelil v nogo?

Ne kupuj karavana samo zato, ker 3x na leto greš smučat. Ne bodi povprečen Ljubljančan.

kremenko1 ::

PANCER je prva in ZELO pomembna stvar ki ti mora biti prav. Bolj na tesno kot ga boš moral obuti, bolj ti bo držal nogo. Če noga v pancerju ni čisto pri miru je to že VELIK problem. Smučke pa kot so ti že predlagali si najprej sposodi in tako boš najlaže ugotovil kaj ti paše.

PacificBlue ::

Potem, ko boš imel že opremo in dan preden greš smučati si daj zapete pancarje nekam na toplo, v bližino radiatorja, da ne boš naslednji dan na smučanju se preveč matral z obuvanjem in zapenjanjem le teh.

GupeM ::

PacificBlue je izjavil:

Potem, ko boš imel že opremo in dan preden greš smučati si daj zapete pancarje nekam na toplo, v bližino radiatorja, da ne boš naslednji dan na smučanju se preveč matral z obuvanjem in zapenjanjem le teh.

Jaz dam kar dve pol litrski plastenki tople/vroče vode v vsak pancar, pa so lepo topli za obut, pa enostavno se obujejo in zapnejo.

mirkuma ::

Trdota čevljev in smuči mora biti prilagojena znanju in smučarjevi teži (poleg pravilne velikosti). Bolje kot smučaš ali težji kot si , trše čevlje in smuči potrebuješ.
Najbolje bo da, kot predlagajo drugi, sposodi si opremo in se pogovori z učiteljem smučanja (morda celo v obratnem vrstnem redu, zmeni se za lekcijo in hkrati še vprašaj še za nasvet glede priporočila za opremo).
...all those moments will be lost in time, like tears in the rain...

Invictus ::

Glede na to, da OP nima pojma o smučanju, je čist dovolj, če si najde en relativno udoben pancer, ni treba da ga trdo drži (kaj šele da bi ga moral odpenjati), seveda tudi ni treba da mu noga pleše in smuči neke srednje trdote. Tam Elan trdota 10. Pazi naj samo, da mu ne prodajo kakih usranih plastičnih smuč ala Fisher 100. Junk prve klase...

Za njega bo to dovolj...

Vse ostalo lahko kupi najcenejše, v Decathlonu ali Lidlu/Hofru, tisto kar mu ustreza vizualno, denarno ali kak drug kriterij :).

Potem, pa smučanje po pameti in uživanje. Če bo hotel napredovati, bo moral malo investirati v tečaju smučanja, boljša oprema pa tudi kasneje pride zraven... Dobiš cel kup dobre opreme tudi na Bolhi...

Na smučarske sejme rabljene opreme pa ne računaj, ker imajo zlatarske cene... Ceneje zdaj kupiti nove čevlje in smuči s popustom, kot tam staro rabljeno kramo. Ne vem če boš prišparal 100 EUR...

Evo, ene poceni

https://www.bolha.com/moski-smucarski-c...

https://www.bolha.com/index.php?ctl=sea...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

GupeM ::

Ne vem no, jaz imam s smučarskimi sejmi kar dobre izkušnje. Moraš pa biti tam "prvi". Sploh za otroke se splača. Predvsem je fajn, ker vse dobiš na enem mestu in ne prevoziš pol Slovenije, da dobiš vso potrebno opremo. Pa vse vidiš takoj v kakšnem stanju je. Da se ne pelješ 50 km, nato pa ugotoviš da je zadeva tako zjebana, da bi še na odpadu dobro premislili, če bi jo sploh vzeli.

Invictus ::

Sam ne hodim tja, ker zadnjič, ko sem kupoval za ženo, ni bilo nič pametnega.

Ali precenjeno, ali zanič. Na koncu kupil v Hervisu dilce za 50% sconto. Skoraj cenejše kot na sejmu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Go-ahead ::

Invictus je izjavil:

Sam ne hodim tja, ker zadnjič, ko sem kupoval za ženo, ni bilo nič pametnega.

Ali precenjeno, ali zanič. Na koncu kupil v Hervisu dilce za 50% sconto. Skoraj cenejše kot na sejmu...



Se strinjam, še sploh velja za začetniško - otroško robo.

Dobro ohranjeni rabljeni otroški pancerji 60 EUR novi 70 EUR,
Smučkice 70 nove 80 EUR.

Invictus ::

Za otokoe tako kupiš tiste Roces nastavljive... Imaš mir med sezono...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

barakus ::

Kje v Slovenije je v marcu še smiselno it smučat pa da imajo na voljo individualno smučarsko šolo oz. učitelje?

Invictus ::

Kranjska gor, tam jso vsaj učitelji...

Krvavec zaenkrat še...

Cerkno...

Ostalo je bolj bogo, ker ni umetnega snega ali pa je smučišče prenizko.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Povratek na smučišča, pomoč

Oddelek: Šport
102326 (311) oo7
»

Rekreativno smučanje - Oprema, smučišča (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šport
11819414 (1578) Magic1
»

Nakup smuči za rekreativca (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5522173 (9983) G_mAn
»

Začetnik: bordanje ali smučanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5215400 (14638) c0dehunter
»

katere nove smuči?

Oddelek: Loža
4916730 (11200) schurda

Več podobnih tem