» »

Katera vprasanja sprasujete na razgovorih za delo?

Katera vprasanja sprasujete na razgovorih za delo?

1
2
3

Mike_Rotch ::

Šimpanz je izjavil:

Ena od prvih stvari o katerih vprašaš (oni pa onemijo) je plača. Vsi hodimo v službo samo zaradi plače ne zaradi prijateljev, dobrega okolja, free fitnesa itd. Delodajalci pa v jok.


Napaka. Tisti, ki hodite v službo samo zaradi plače, ste precej ozkogledi. V službi preživiš velik del svojega življenja, zato je res nujno, da greš v okolje, ki ti ustreza, kjer se učiš novih stvari in osebnostno rasteš.

Poleg tega je delo (v smislu menjave tvojega časa za denar v rednem delovnem razmerju) izjemno neučinkovit način za služenje denarja. Razen redkih izjem, zaposleni delamo za drobiž.


Kar pa tiče vprašanj, ki jih jaz postavim potencialnim delodajalcem:

- Vprašanja o ekipi in načinu dela. Kako so sestavljene ekipe, kakšna je organizacija, kdo me bo suportiral pri mojem delu in komu poročam itd. Da dobim občutek o tem ali gre za kakšno zadrgnjeno "corpo" strukturo ali je organizacija bolj sproščena in flat. Ali bom deklica za vse ali del uigrane ekipe (meni je oboje OK ampak rad vem pri čem sem).

- Vprašanja o delovnem mestu. Ali menjajo človeka ali gre za novo pozicijo.

- Set vprašanj o poslovanju in produktu na katerem se dela. Torej, kakšni so rezultati, kakšni so plani za naprej, kdo je konkurenca.

- Kako merijo uspešnost oz. konkretno, kaj moram doseči v naslednjih 3, 6, 12 mesecih, da me bodo imeli za uspešnega.

- Plača, če ni v naprej napisana v oglasu oz. ni možno dobiti okvirnega zneska iz javno dostopnih informacij.

Za vsa vprašanja velja, da ne sprašujem stvari, ki so javno dostopne oz. jih je možno dobiti z malo googlanja. Npr. ne greš spraševati koliko ima firma prometa, če imajo na spletni strani press release s finančnim poročilom.

enemon ::

Mike_Rotch je izjavil:

Šimpanz je izjavil:

Ena od prvih stvari o katerih vprašaš (oni pa onemijo) je plača. Vsi hodimo v službo samo zaradi plače ne zaradi prijateljev, dobrega okolja, free fitnesa itd. Delodajalci pa v jok.


Napaka. Tisti, ki hodite v službo samo zaradi plače, ste precej ozkogledi. V službi preživiš velik del svojega življenja, zato je res nujno, da greš v okolje, ki ti ustreza, kjer se učiš novih stvari in osebnostno rasteš.

Poleg tega je delo (v smislu menjave tvojega časa za denar v rednem delovnem razmerju) izjemno neučinkovit način za služenje denarja. Razen redkih izjem, zaposleni delamo za drobiž.


Kar pa tiče vprašanj, ki jih jaz postavim potencialnim delodajalcem:

- Vprašanja o ekipi in načinu dela. Kako so sestavljene ekipe, kakšna je organizacija, kdo me bo suportiral pri mojem delu in komu poročam itd. Da dobim občutek o tem ali gre za kakšno zadrgnjeno "corpo" strukturo ali je organizacija bolj sproščena in flat. Ali bom deklica za vse ali del uigrane ekipe (meni je oboje OK ampak rad vem pri čem sem).

- Vprašanja o delovnem mestu. Ali menjajo človeka ali gre za novo pozicijo.

- Set vprašanj o poslovanju in produktu na katerem se dela. Torej, kakšni so rezultati, kakšni so plani za naprej, kdo je konkurenca.

- Kako merijo uspešnost oz. konkretno, kaj moram doseči v naslednjih 3, 6, 12 mesecih, da me bodo imeli za uspešnega.

- Plača, če ni v naprej napisana v oglasu oz. ni možno dobiti okvirnega zneska iz javno dostopnih informacij.

Za vsa vprašanja velja, da ne sprašujem stvari, ki so javno dostopne oz. jih je možno dobiti z malo googlanja. Npr. ne greš spraševati koliko ima firma prometa, če imajo na spletni strani press release s finančnim poročilom.


Res je, da zaposleni delamo za drobiž, samo večina nima izbire. Verjetno bi marsikdo raje bil doma, pa mora plačevati račune. In če že mora delati, je logično, da bo delal za največ, kar lahko ob seveda vsaj kolikortoliko normalnih delovnih pogojih.

Mato989 ::

Napaka. Tisti, ki hodite v službo samo zaradi plače, ste precej ozkogledi. V službi preživiš velik del svojega življenja, zato je res nujno, da greš v okolje, ki ti ustreza, kjer se učiš novih stvari in osebnostno rasteš.

Poleg tega je delo (v smislu menjave tvojega časa za denar v rednem delovnem razmerju) izjemno neučinkovit način za služenje denarja. Razen redkih izjem, zaposleni delamo za drobiž.


Torej bi šel delat zastojn če bi te povabili v okolje kjer ti ustreza in rasteš in se učiš in bi se zavezal da boš do penzije delal zastojn? Ali bi šel raje tam kejr ti malo manj ustreza in bi ti dobro plačali?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

MasterTade ::

večinoma če ni napisane plače je itak minimalec ali malo čez
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Res je, da zaposleni delamo za drobiž, samo večina nima izbire. Verjetno bi marsikdo raje bil doma, pa mora plačevati račune. In če že mora delati, je logično, da bo delal za največ, kar lahko ob seveda vsaj kolikortoliko normalnih delovnih pogojih.


Seveda imaš izbiro. Problem je, ker zelo malo ljudi resno posveča pozornost temu kaj je najboljši način, da pridejo do denarja.

Oz. drugače povedano. Služba večini predstavlja dober kompromis med zaslužkom, varnostjo in vloženim trudom.

Pa ne mislim, da je s tem kaj narobe, ampak je treba stvari postaviti v kontekst. Ljudje se učijo 4 leta po več ur na dan, da diplomirajo na faksu. Koliko ur na dan povprečen delavec porabi za to, da najde boljši način za služenje denarja? Odgovor je cca. 0.

Torej bi šel delat zastojn če bi te povabili v okolje kjer ti ustreza in rasteš in se učiš in bi se zavezal da boš do penzije delal zastojn? Ali bi šel raje tam kejr ti malo manj ustreza in bi ti dobro plačali?


Zastonj sem že delal in še vedno delam. Prostovoljstvo, projekti, ki me zanimajo, pomoč prijateljem itd. Tudi solidno plačano službo sem že pustil ker se mi ni zdelo vredno zabijati več ur na dan za nekaj kjer ne vidim prihodnosti.

Ampak seveda si zgrešil moj point in šel v ekstreme. Nikjer nisem napisal, da je treba delati zastonj. Napisal sem, da plača ni najbolj pomembna stvar pri službi.

Če ti je glavna in edina prioriteta denar lahko z manj dela zaslužiš bistveno več kot v službi. Pa ni važno ali delaš za 3 jurje ali 10 jurjev.

Pojdi v sredo dopoldne v Portorož na kavo in povej koliko od tistih s 100k eur vrednimi avtomobili v lokalu je redno zaposlenih in koliko jih denar služi na druge načine.

enemon ::

Mike_Rotch je izjavil:

Res je, da zaposleni delamo za drobiž, samo večina nima izbire. Verjetno bi marsikdo raje bil doma, pa mora plačevati račune. In če že mora delati, je logično, da bo delal za največ, kar lahko ob seveda vsaj kolikortoliko normalnih delovnih pogojih.


Seveda imaš izbiro. Problem je, ker zelo malo ljudi resno posveča pozornost temu kaj je najboljši način, da pridejo do denarja.

Oz. drugače povedano. Služba večini predstavlja dober kompromis med zaslužkom, varnostjo in vloženim trudom.

Pa ne mislim, da je s tem kaj narobe, ampak je treba stvari postaviti v kontekst. Ljudje se učijo 4 leta po več ur na dan, da diplomirajo na faksu. Koliko ur na dan povprečen delavec porabi za to, da najde boljši način za služenje denarja? Odgovor je cca. 0.

Torej bi šel delat zastojn če bi te povabili v okolje kjer ti ustreza in rasteš in se učiš in bi se zavezal da boš do penzije delal zastojn? Ali bi šel raje tam kejr ti malo manj ustreza in bi ti dobro plačali?


Zastonj sem že delal in še vedno delam. Prostovoljstvo, projekti, ki me zanimajo, pomoč prijateljem itd. Tudi solidno plačano službo sem že pustil ker se mi ni zdelo vredno zabijati več ur na dan za nekaj kjer ne vidim prihodnosti.

Ampak seveda si zgrešil moj point in šel v ekstreme. Nikjer nisem napisal, da je treba delati zastonj. Napisal sem, da plača ni najbolj pomembna stvar pri službi.

Če ti je glavna in edina prioriteta denar lahko z manj dela zaslužiš bistveno več kot v službi. Pa ni važno ali delaš za 3 jurje ali 10 jurjev.

Pojdi v sredo dopoldne v Portorož na kavo in povej koliko od tistih s 100k eur vrednimi avtomobili v lokalu je redno zaposlenih in koliko jih denar služi na druge načine.


Vsi ne morejo postati vrhunski podjetniki ali pa mafijozoti z ne vem kakšnimi biznisi, če ciljaš na to.

Mike_Rotch ::

Nelegalne posle pustimo, nisem govoril o tem.

Vrhunski podjetnik seveda ne more biti vsak, ampak ni treba biti vrhunski, da zaslužiš večkratnih plače, ki jo dobiš na trgu dela. Dovolj je, da si povsem povprečen podjetnik.

MasterTade ::

daj primer povprečnega podjetnika ki dela nekaj kar lahko vsak
Mors omnia aequat

Mike_Rotch ::

Ne razumem kaj točno želiš od mene. Vsak pač ne more delati vsega, ljudje smo različni tako, da univerzalen odgovor ne obstaja.

A veš kako neumno je to vprašanje. V službi delaš 8 ur na dan 5 dni na teden, da dosežeš neke cilje. Na faksu si 4 leta študiral, da si se nekaj naučil. Od mene pa pričakuješ, da v 3 minutah sproduciram odgovor na takšno vprašanje.

MasterTade ::

povprečen podjetnik v večini storitev ne bo zaslužil večkratnika povprečne plače
Mors omnia aequat

Mike_Rotch ::

I beg to differ.

MasterTade ::

zakaj ob vsakem dvigu minimalne plače gospodarska zbornica jamra da bodo podjetja propadala ker ne morejo plačat 50€ več?
Mors omnia aequat

Mike_Rotch ::

Ravno zato, ker podjetniki zaslužijo večkratnik plače svojih zaposlenih.

napsy ::

MasterTade je izjavil:

zakaj ob vsakem dvigu minimalne plače gospodarska zbornica jamra da bodo podjetja propadala ker ne morejo plačat 50€ več?


50 evrov neto vec pomeni za podjetje strosek 100 evrov. Ce ima podjetje 200 zaposlenih, je to 20.000 evrov vec na mesec.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

MasterTade ::

Potem lahko minimalno plačo zvišamo vsaj še za kakih 100€. Kaj še čakamo.

napsy je izjavil:

MasterTade je izjavil:

zakaj ob vsakem dvigu minimalne plače gospodarska zbornica jamra da bodo podjetja propadala ker ne morejo plačat 50€ več?


50 evrov neto vec pomeni za podjetje strosek 100 evrov. Ce ima podjetje 200 zaposlenih, je to 20.000 evrov vec na mesec.


Ja in..če je podjetje vsaj povprečno bi si to morali privoščit. Drugače pa po navadi govorijo da bodo propadala majhna podjetja
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Potem lahko minimalno plačo zvišamo vsaj še za kakih 100€. Kaj še čakamo.


Jaz sem za, sem že večkrat napisal.

napsy ::

MasterTade je izjavil:

Ja in..če je podjetje vsaj povprečno bi si to morali privoščit. Drugače pa po navadi govorijo da bodo propadala majhna podjetja


Ni nujno, ce ima podjetje 200 zaposlenih na minimialcu (940 evrov bruto) in so prisiljeni zvisat za 100 eur bruto, je to za njih skor 10% vecji strosek na mesec, kar ni zanemarljivo. To pomeni, da so se jim letni stroski povecali za 240.000 evrov. Ce mogoce ravno ne delas v IT, je to precejsen letni strosek.

Govorim seveda o scenarijo, kjer je podjetje prisiljeno. Ne govorim, da nebi bilo dobro in neupraviceno, samo eno perspektivo dajem, kaj nenadni stroski lahko pomenijo za neko podjetje.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: napsy ()

TehDucky ::

Smo malo družinsko podjetje, imeli smo enega sodelavca, ta je bil pri nas 7 let, sedaj pa je šel, ker želi probati še nekaj drugega.

Pa smo povedali tisto kar bi hotel kot iskalec zaposlitve vedeti in nismo nič skrivali. Torej zakaj je šel, plača je bila že napisana na zavodu za zaposlovanje.
Edino malo bolj ekstra vprašanje je bilo kje se vidi čez 5 let, da malo človek razmisli in kaj poreče na to vprašanje. Nekateri so se videli v svojem sp-ju v kolikor bi jim življenski pogoji dopuščali, drugi pri nas v kolikor je klima podjetja taprava.
Po plači niso niti preveč spraševali, tudi za tiste, ki so bili že sedaj zaposleni.
Smo povedali, da je plača za nekoga, ki bi znal vse. V primeru, da ne najdemo tapravega kadra smo pripravljeni naučiti vse ampak z manjšo začetno plačo.

P.s.: Vzeli smo kandidata, ki je delal v drugi tehnični branži, v naši pa še ni, torej ga je potrebno še vse naučiti, ampak je izredno tehničen tip človeka ter primeren za našo malo ekipo. Pa od vseh je bil edini, ki ni imel CV-ja in spremnega pisma napisanega, samo kratek mail s svojimi podatki.

kuall ::

kandidat, ki sprašuje samo o plači ima večjo verjetnost, da ne bo dolgo ostal v firmi, ker bo pač iskal ves čas drugje in takoj ko bo našel nekje drugje službo s 100€ višjo plačo - hop ga ni, tak pa naredi firmi kr veliko škode, ker traja, da se vpelješ kar en cajt.

meni ziher pripada višja plača, kot jo že imam, ki ni slaba, v to sem 100%, ker lahko točno vidim podatke koliko pridelam denarja. ampak se ne pogajam zaenkrat, ker mi niti ni tako pomemben denar. me pa prime, da bi se, če pomislim/vidim, da ima sosednji lenuh, nesosobnež ali noob višjo plačo kot jaz. :/ tu je pa skor moralno od firme, da mi sama zviša plačo, ne pa da jih moram prosit. ampak seveda se jim zdi fajn...

še en razlog zakaj mi je nerodno reči za višjo plačo je ta, ker na veliko fušam, delam pod 50% kapaciteto, pač lenarim. bi se jim splačalo me kako motivirat, da bi delal 2x toliko, kot delam zdaj. pač plačo zvišajo za 2x in bi imeli oboji dvakratni dobiček od tega zvišanja. pregovor pravi: gnati moraš dobrga konja, če hočeš, da bo voz šel hitreje. sposobni zaposleni so veliko bolj pomembni kot nesposobni. nesposobne pusti, naj gredo v kurac, sposobne pa crkljaj in nagrajuj, če hočeš bit uspešen podjetnik.

V-i-p ::

kuall: tvoj zadnji odstavek glede dela pod kapaciteto. A si se vprašal, če ti zato ne ponudijo višje plače, ker to vidijo? ;)
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

napsy ::

kuall je izjavil:


meni ziher pripada višja plača, kot jo že imam, ki ni slaba, v to sem 100%, ker lahko točno vidim podatke koliko pridelam denarja.


po tvojih izjavah ti pripada tocno taksna placa, kot jo imas sedaj.

kuall je izjavil:


me pa prime, da bi se, če pomislim/vidim, da ima sosednji lenuh, nesosobnež ali noob višjo plačo kot jaz. :/


torej pravis da delas s 50% kapaciteto in si zasluzis enako placo kot naslednji lenuh v tvoji ekipi?

kuall je izjavil:


pač plačo zvišajo za 2x in bi imeli oboji dvakratni dobiček od tega zvišanja.


denar ni glavni motivator in zagotovo ni nobene korelacije da ce ima nekdo 2x vecjo placo, bo potem delal 2x vec. Prej ravno nasprotno.

Se strinjam s prejsno objavo, delodajalec opazi trud in verjetno je nek razlog zadaj, zakaj ni se delodajalec prisel do tebe pa ti ponudil povisico.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: napsy ()

Utk ::

Ko si že enkrat v neki službi, imaš neko normalno plačo, ki se vsake toliko vsaj malo poviša, je največji (de)motivator, če ti nalagajo bedasto delo. Ko že sam vidiš, da ni od tega nobene koristi. Potem si misliš, če tolk ur zabijem za to bedarijo od katere ni nobene koristi, zakaj bi ostale ure ne vem kaj delal...

napsy ::

Utk je izjavil:

Ko si že enkrat v neki službi, imaš neko normalno plačo, ki se vsake toliko vsaj malo poviša, je največji (de)motivator, če ti nalagajo bedasto delo. Ko že sam vidiš, da ni od tega nobene koristi. Potem si misliš, če tolk ur zabijem za to bedarijo od katere ni nobene koristi, zakaj bi ostale ure ne vem kaj delal...


Tukaj se vprasaj, ce mogoce samo ti ne vidis koristi. Mogoce ima produktni vodja kako informacijo vec, s katero ti ne razpolagas.

Ne vem, kje si sicer zaposlen. Ampak za tvojo motivacijo pa koliko si informiran, bi moral poskrbeti tvoj sef.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Utk ::

Imam vse informacije, brez skrbi. Brezvezno delo, oz zapravljanje časa, je v vsaki firmi, samo vprašanje kolk ga je.

napsy ::

Utk je izjavil:

Imam vse informacije, brez skrbi. Brezvezno delo, oz zapravljanje časa, je v vsaki firmi, samo vprašanje kolk ga je.


Potem pa upam, da si glasen pa tvoj feedback tut das naprej. Ker razen ce se menja vodstvo al pa strategija podjetja, je naslednja najboljsa rec se zamenjava sluzbe :)
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: napsy ()

Utk ::

Zakaj menjava službe? Če ima zato šef pol metra krajši avto pa res ni moj problem.

velikBrokoli ::

Jaz sploh ne grem razgovore, niti na telefonske klice ne odgovarjam, če v naprej ne poznam plačnega razpona in če ni 100% remote. Dobre firme ti hitro povejo od kam do kam lahko plačajo, če pa tega ne želijo deliti, pa jebiga, najdite koga drugega.

Sicer pa nikoli aktivno ne iščem službe, ker me kontaktirajo rekruterji po LinkedInu in tam ponavadi tudi pripnejo plačni razpon. Na srečo je v IT svetu trenutno zelo vroč trg in si lahko zmišljujem.

kuall ::

napsy je izjavil:

zagotovo ni nobene korelacije da ce ima nekdo 2x vecjo placo, bo potem delal 2x vec. Prej ravno nasprotno.

odvisno od značaja. jaz sem dokaj moralen človek in če mi zvišajo plačo si bom rekel: evo oni so pošteni, bom pa še jaz jim vrnil uslugo. na en način jih imaš tudi raje in če imaš nekoga rad lažje več delaš za njega.

tvoje ostale izjave so podobno neumne, mogoče če bom imel čas ti razložim zakaj.

6bt9hmDwY ::

kuall je izjavil:

odvisno od značaja. jaz sem dokaj moralen človek in če mi zvišajo plačo si bom rekel: evo oni so pošteni, bom pa še jaz jim vrnil uslugo

Ne, najbolj odvisno je od tega, kje startaš in kako pogosto zvišujejo plačo in za koliko. Namreč, tvoje formulacije (malenost nepričakovano za strokovnjaka, nemogoče pa ni) se lahko bere v ekstremno nizkih zneskih. Če se potrudi in malo potrola. Koliko pa strokovnjak tvojega kova kasira v neto, če ni skrivnost?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

cerial ::

Kar nekaj smiselnih postov v tej temi! Sam bi dodal še vprašanje o procesih dela in razvoja
- task management: kako je to urejeno, uporabljajo agile proces, katera orodja, kako so projektne ekipe organizirane itd. Iz tega lahko sklepaš, kakšna mera kaotičnosti vlada v razvoju :)
- resource management: Dodeljevanje ljudi na projekte, kako se držijo razporeditev, konec koncev tudi kako sprejemajo/zavračajo projekte. Tako bos dobil vtis, ali moraš delat na 10 projektih naenkrat ker si management v želji po realizaciji zatiska oči, da je premalo virov.

Mato989 ::

Jaz mislim da bi prvo morali tu ločit temo na 2 veji... eno so visoko iskani strokovnjaki (ne nujno IT) ki pridejo na razgovor in lahko pričakujejo 1,5-3x povprečne slovenske plače brez večjih težav, drugo pa so ljudje ki delajo/mo tam med 1.300 bruto in 1.900 bruto oz. povprečno slo. plačo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

napsy ::

Eno zanimivo vprasanje je morda tudi polozaj investitorjev v podjetju, so kratkorocno/dolgorocni, kaksne obetavne nove investicije.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

strawman ::

Vprašanje, ki veliko pove o delodajalcu je tudi - kako ste reševali zadnjo eskalacijo/critical outage.

Ben Dover ::

Kam se hod kadit pa kdaj je nalica

kuall ::

6bt9hmDwY je izjavil:

Koliko pa strokovnjak tvojega kova kasira v neto, če ni skrivnost?

Imam nadpovprečno programersko plačo.
Firmi prislužim dvakratnik, kolikor sem ji v strošek. To pomeni, da moje delo krije še enega zaposlenega.
Zavedam se, da firma rabi mešalce zraka in pa novince, ki prvo leto delajo zgubo, tako kot sem jo jaz najbrž. pa mogoče so ti mešalci zraka tudi za kaj zaslužni, recimo.
Poleg tega mi občasno prileti lep znesek iz vikendaškega fušanja.

Je pa dejstvo, da če bi se jaz lahko posle zmenil direkt s strankami in brez levičarskih davkov bi komot priletelo 200 jurjev na leto. s tem, da stranka ne bi dobila nič slabše storitve kot jo dobi zdaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Mike_Rotch ::

Firmi prislužim dvakratnik, kolikor sem ji v strošek. To pomeni, da moje delo krije še enega zaposlenega.


To je taka švoh agencijska marža. Pri nas so Shopify developerje plačevali cca. 40-45 eur na uro, stranke so te iste ure plačevale 120-150 eur na uro.

Je pa dejstvo, da če bi se jaz lahko posle zmenil direkt s strankami in brez levičarskih davkov bi komot priletelo 200 jurjev na leto. s tem, da stranka ne bi dobila nič slabše storitve kot jo dobi zdaj.


Kaj misliš z "levičarskimi" davki? Slovenija je za nas, ki prodajamo storitve davčna oaza.

user4683 ::

Mike_Rotch je izjavil:


Kaj misliš z "levičarskimi" davki? Slovenija je za nas, ki prodajamo storitve davčna oaza.

Samo če se greš one-man band "biznis", pa še to zgolj do 150k. Ni slabo, za pravi biznis pa to ni.

Mike_Rotch ::

150 jurjev ni pravi biznis, 200 jurjev pa je?

user4683 ::

Bolj sem ciljal na to, da te ugodnosti "izginejo" takoj, ko hoces zaposliti nekaj ljudi in se dejansko it biznis, ne pa zgolj dobavljat one-man storitev. Kot sem rekel, kul za one-man ponudnike, ki sluzijo vsaj 5k/bruto na mesec, za >99% ostalega biznisa pa nekoristno.

Mike_Rotch ::

Saj govorimo o one-man ponudniku v tem primeru.

borut_p ::

Če zaslužiš dvokratnik lastne plače pomeni, da ravno pokrijes strosek firme. Tak da jaz se nebi hvalil.
Racunati moras stroske rezije, prostorov, programov, bolniske, dopust, se kaksen bruto 2, rvc podjetja itd.

Pri nas je bilo vedno pravilo, ce ne moremo zaracunati place x2, potem delamo izgubo

user4683 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Saj govorimo o one-man ponudniku v tem primeru.

Iz originalne objave:
"ampak zanima me, kaksna vprasanja postavljate morebitnemu delodajalcu"

Mike_Rotch ::

V postu sem jasno citiral del na katerega sem odgovarjal. Prosim, sledi pogovoru.

user4683 ::

Se opravicujem, nisem sledil celotni debati :) Dejstvo pa je, da pri 200k prihodkih, ki jih je omenil, je Slovenija dalec od davcne oaze.

Mike_Rotch ::

Odvisno kako te dohodke razporediš, kakšne storitve opravljaš, za koliko naročnikov delaš itd. Kombinacije normiranca in s.p. so sicer tricky, ker gre za povezane osebe, ampak so možne v določenih primerih. Če ne delaš vsako leto točno 200 jurjev, je normiran s.p. sam po sebi odlična varjanta, kjer do 300 jurjev v dveh letih zaslužiš z res smešno nizko obdavčitvijo.

Sicer tudi kot lastnik d.o.o. prideš skozi dokaj ugodno. Davek na dobiček je v Sloveniji še vedno relativno nizkih 19% (1,7 odstotne točke manj kot EU povprečje), izplačilo dobička je obdavčeno s 25%. V kateri razviti državi prideš skozi bistveno ceneje?

user4683 ::

Saj se strinjam glede tega, da je Slovenija do dolocene meje za one-man band storitve odlicna. Ko pa zelis koga dejansko zaposliti pa smo prakticno takoj nadpovprecno obdavceni. Po neto/bruto izkupicku smo za povprecno placo skoraj povsem na repu EU. Odlicno za outsourcanje znanja v tujino, ne tako zelo za "resen" biznis z nekaj 10 ali 100 zaposlenimi.

kuall ::

borut_p je izjavil:

Če zaslužiš dvokratnik lastne plače pomeni, da ravno pokrijes strosek firme. Tak da jaz se nebi hvalil.
Racunati moras stroske rezije, prostorov, programov, bolniske, dopust, se kaksen bruto 2, rvc podjetja itd.

Pri nas je bilo vedno pravilo, ce ne moremo zaracunati place x2, potem delamo izgubo


Govoril sem o strošku, ki ga imam za firmo, ne o plači (o kateri plači govoriš?). Strošek prostorov, dopustov, bolniške se že vse štel v tisti strošek, ki sem ga omenil. a režija so tisti mešalci zraka (razni promotorji in tajnice)? ravno ti mešalci zraka mi gredo na živce in da bi njim puščal moj denar mi ni v interesu. pa dvakratnik sem rekel z rezervo, da bo ziher, prej trikratnik. se zavedam, da rabi nekaj rezerve, ampak ravno dvakratnik stroška pa ne rabi, ker mešalcev zraka (tajnic) ni toliko, kot je programerjev. dobiček z menoj pa tudi ni treba, da si firma dela tako velikanski, to je pač stvar pogajanja, če imajo nekaj dobička naj bodo srečni, glede na to, da manjka programerjev na trgu.
če pa govorimo o neto plači in ne strošku pa je tam petkratnik. torej petino dobim jaz, ostalo drugi. od mojega dela. če pa bi se zmenil kako drugače bi jaz lahko dobil še ostalih 4/5. veliko rezerve. to vse govorim, če delam s 50% kapaciteto. če bi delal s 100% kapaciteto bi dobil še dodatnih 5/5. teoretično seveda. če bi jaz delal s 100% kapaciteto bi si lahko firma prišparala in ne zaposlila enega dodatnega in njegov strošek 3 jurje nakazala meni. zdaj je samo vprašanje, kako se to zmenit z njimi. :)
pa kar se tiče stroška pisarne: jaz bi bil takoj za, da se pisarne ukine in tistih 300€/mesec nakažejo na moj račun in se dela 100% od doma. pisarna mi gre itak čedalje bolj na živce, se ne bom nikoli navadil na to sranje.

user4683 ::

In zakaj tega ne narediš? Dokler ne greš na svoje in zaslužiš ta petkratnik, je to zgolj to - nakladanje kako zelo pomemben in nenadomestljiv si. Talk is cheap :)

Mike_Rotch ::

Po neto/bruto izkupicku smo za povprecno placo skoraj povsem na repu EU. Odlicno za outsourcanje znanja v tujino, ne tako zelo za "resen" biznis z nekaj 10 ali 100 zaposlenimi.


Ja, se strinjam, naša dohodninska lestvica je precej strma. Ampak razlika spet ni tako drastična, ko daš v enačbo življenjske stroške. Strošek dela je v Sloveniji še vedno nižji kot v USA, Nemčiji, Franciji itd., če gledaš absolutne številke.

a režija so tisti mešalci zraka (razni promotorji in tajnice)? ravno ti mešalci zraka mi gredo na živce in da bi njim puščal moj denar mi ni v interesu


Kdo ti brani, da se znebiš vseh teh mešalcev zraka? Zgovarjaš se brezveze na neke "levičarske davke", pa imamo ravno za take kot si ti pri nas davčno oazo.

borut_p ::

kuall je izjavil:

borut_p je izjavil:

Če zaslužiš dvokratnik lastne plače pomeni, da ravno pokrijes strosek firme. Tak da jaz se nebi hvalil.
Racunati moras stroske rezije, prostorov, programov, bolniske, dopust, se kaksen bruto 2, rvc podjetja itd.

Pri nas je bilo vedno pravilo, ce ne moremo zaracunati place x2, potem delamo izgubo


Govoril sem o strošku, ki ga imam za firmo, ne o plači (o kateri plači govoriš?). Strošek prostorov, dopustov, bolniške se že vse štel v tisti strošek, ki sem ga omenil. a režija so tisti mešalci zraka (razni promotorji in tajnice)? ravno ti mešalci zraka mi gredo na živce in da bi njim puščal moj denar mi ni v interesu. pa dvakratnik sem rekel z rezervo, da bo ziher, prej trikratnik. se zavedam, da rabi nekaj rezerve, ampak ravno dvakratnik stroška pa ne rabi, ker mešalcev zraka (tajnic) ni toliko, kot je programerjev. dobiček z menoj pa tudi ni treba, da si firma dela tako velikanski, to je pač stvar pogajanja, če imajo nekaj dobička naj bodo srečni, glede na to, da manjka programerjev na trgu.
če pa govorimo o neto plači in ne strošku pa je tam petkratnik. torej petino dobim jaz, ostalo drugi. od mojega dela. če pa bi se zmenil kako drugače bi jaz lahko dobil še ostalih 4/5. veliko rezerve. to vse govorim, če delam s 50% kapaciteto. če bi delal s 100% kapaciteto bi dobil še dodatnih 5/5. teoretično seveda. če bi jaz delal s 100% kapaciteto bi si lahko firma prišparala in ne zaposlila enega dodatnega in njegov strošek 3 jurje nakazala meni. zdaj je samo vprašanje, kako se to zmenit z njimi. :)
pa kar se tiče stroška pisarne: jaz bi bil takoj za, da se pisarne ukine in tistih 300€/mesec nakažejo na moj račun in se dela 100% od doma. pisarna mi gre itak čedalje bolj na živce, se ne bom nikoli navadil na to sranje.


Če bi dobro prebral moj post, bi razumel, da se referiram na bruto plačo ... bluziš potem čez cel post kolk si car in oh in sploh, da ne rabiš režije ker itak nič ne delajo ... a na koncu si še vedno zaposlen v podjetju očitno ravno zaradi tega, ker sam nisi sposoben uspeti.
Če firmi nosiš 5x stroška, potem je idealno, da greš na svoje in pobereš stranke, daš 20% skonto in boš car ... zakaj ne narediš tega? ne bo nobene režije, ne rabiš stroška pisarne etc.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inženir Povprečna plača (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
419141206 (31278) dope1337
»

Na kaj je potrebno biti pozoren ob prvi zaposlitvi

Oddelek: Loža
413732 (2256) Sparkxl
»

Razgovor za službo - pomembna vprašanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8410988 (7598) PikaPoka828

Več podobnih tem