» »

Plače gimnazijskih učiteljev?

Plače gimnazijskih učiteljev?

1
2
»

Greg91 ::

Asistenti na fakulteti začnejo v 34 razredu kar je dva razreda višje kot učitelj. Naslednja pozicija je asistent z doktoratom, ki je uvrščena v 43 razred. Če uspeš priti na delovno mesto visokošolskega učitelja, pa je situacija takšna: docent (46), izredni profesor (49) in redni profesor (53). Pri tem je treba dodati, da se ta famozna zakonska napredovanja, ki jih Mato tako zelo zavida, ob napredovanju (npr.: Asistent -> asistent z doktoratom, asistent z doktoratom -> docent, itd.), ne prenašajo. Torej, če si asistent z doktoratom 6 let, si v tem obdobju napredoval za maksimalno 4 plačilne razrede in si tako v 47 razredu. Z napredovanjem v docenta, se ti v takem primeru plača zniža za en plačilni razred.

Vsaj na drugi stopnji računalniških smeri je navadno tako, da povprečen študent s študentskim delom zasluži več kot asistent :|

rodrigez ::

my2cent - stara zgodba
gospa je delala v oš v podaljšanem bivanju (takrat so delali 4h/dan) in to za polovični čas. kot sem jo jaz razumel (in se je pohvalila), je delala v seštevku 1dan/teden. mogoče malo več. jaz sem bil ravno iz pripravništva (vš) in sem delal 8h/dan, 5dni/teden. ona je dobila 2/3 moje plače (mesečno). bila je pripravnik. me je kmalu kap, pa mlad sem bil. čez eno leto sem slučajno videl plačilni list kolega (uni.dipl.str. + 15 let izkušenj po firmi - razvoj, prodaja) je dobil 2x več kot jaz. na firmi je bil po moje 9-10 ur vsak dan (sem nekaj časa tudi jaz moral tako delat in je bil skoraj vedno tam). in je zaslužil še vedno manj kot tista učiteljica (če bi delala 8h/dan).
sem hitro spokal v drug sektor in dobil za manj dela več. seveda jim bom vedno hvaležen za izkušnje, ki sem jih pridobil pri njih.
nekaj časa sem delal tudi v javnem sektorju in moja izkušnja je, da sem se imel kot na dopustu. skratka, odpočil sem se.

A110 ::

Mato989 je izjavil:

No saj za nekoga ki pride s faksa in se "jutri" zaposli na delovnem mestu za kar se je šolal (prej izjema kot pravilo) in z začetno plačo 1.000€ NETO ni tako slabo...

Sploh ko omenimo dejstva kot so:

1. garantirano napredovanje vsake nekaj let
2. ni panike z bolniško
3. ko dobiš za nedoločen čas je to to

edina težja zadeva je dobit prvi šiht za nedoločen čas in pa pred tem opravit strokovnega... ko prehodiš to "trnovo" pot 1-3 let si pri 26tih lahko gospod/gospa


prosim? zakaj bi se sploh zaposlil kot učitelj, če lahko z isto izobrazbo in predvidenim znanjem v gospodarstvu po 1 letu dobis 2kratnik tega? Sicer je to zelo žalostno ker potem ravno ti, ki se zadovoljijo z drobižem potem predajajo znanje naprej. Je res da je delovnik dokaj lahek ampak da bi učili po znanju kokurenčni ljudje bi moralo biti plačilo vsaj 500e več

McHusch ::

V tej temi je kar nekaj netočnosti.

Ja, učitelji začnejo v 32. razredu in lahko vsaka 3 leta napredujejo za 1 ali 2 razreda. Poudarek je na lahko, ker morajo za to dobiti dovolj visoke letne ocene (za 2 razreda so prvič potrebne ocene 4,5,5, nato pa samo še 5,5,5) ali pa ker lahko pride gospodarska kriza in ministrstvo pač zamrzne napredovanja. Včasih so napredovanja zamrznjena za eno leto, včasih pa se tisto leto sploh ne šteje v napredovalno obdobje. Skratka, daleč je to od avtomatike. Pa tudi 1 razred na 3 leta je +4 %. Ravno za inflacijo bo, ker usklajevanja plačne lestvice z inflacijo že vrsto let ni, prav tako se ne usklajujejo niti davčni razredi (to pa zadeva tudi zasebni sektor).

Dalje, učitelji lahko napredujejo tudi v nazivih: 0, mentor, svetovalec, svetnik. V mentorja in svetovalca se še nekako pride, v svetnika pa zelo zelo težko. Za ta napredovanja je treba kar pošteno delati, kar vključuje mentoriranja učencev, ki na državnih ali mednarodnih tekmovanjih dobijo priznanja, članki, konference itd. Tukajle je famozni pravilnik. Drži pa, da napredovanj niti nazivov ni možno izgubiti, ko jih enkrat imaš.

Učitelji se v povprečju zelo neradi odpravijo na bolniško, ker poiskati nadomeščanje za odpadle ure, priprava dela za tisto uro, prinašanje notri ipd. ni nič kaj prijetno. Med letom lahko koristijo en (1) dan dopusta. Imajo pa poleti več prosto (ampak ne dva meseca, bolj enega in še kak teden). Mladi učitelji so običajno zaposleni za določen čas, precejkrat celo od septembra do junija. Mimogrede, vsako pretrganje (četudi za 1 dan) zaposlitve pa resetira vsa napredovalna obdobja in lovljenje 3 let se začne znova. Dodatkov učitelji praviloma nimajo. Nekateri so si uspeli izboriti povečano učno obvezo (če učijo več od zahtevanih 22 pedagoških ur), to je pa to. Malica in prevoz nista dodatka, ampak nadomestili, ki ju dobijo vsi zaposleni (tudi v ZS).

Greg91, napredovanja se pri zamenjavi delovnega mesta v istem tarifnem razredu prenašajo. Docent, izredni profesor in redni profesor so tako ali tako nazivi za isto delovno mesto. Iz asistenta v asistenta z doktoratom pa se ne prenašajo, ker nista v istem tarifnem razredu (tarifni razred je oznaka za zahtevano izobrazbo). Prav tako ima ZSPJS določbo, da če bi zaradi napredovanja ali prezaposlitve na zahtevnejše delovno mesto slučajno pristal v nižjem plačnem razredu, ti pripada plačni razred, ki je za 1 višji od predhodnega. Seveda pa to ne drži, če greš delati nekaj čisto tretjega, na primer če bi se kot nekdanji visokošolski učitelj zaposlil kot vzdrževalec računalniške infrastrukture.

Mato989 ::

Ja, učitelji začnejo v 32. razredu in lahko vsaka 3 leta napredujejo za 1 ali 2 razreda. Poudarek je na lahko, ker morajo za to dobiti dovolj visoke letne ocene (za 2 razreda so prvič potrebne ocene 4,5,5, nato pa samo še 5,5,5) ali pa ker lahko pride gospodarska kriza in ministrstvo pač zamrzne napredovanja. Včasih so napredovanja zamrznjena za eno leto, včasih pa se tisto leto sploh ne šteje v napredovalno obdobje. Skratka, daleč je to od avtomatike. Pa tudi 1 razred na 3 leta je +4 %. Ravno za inflacijo bo, ker usklajevanja plačne lestvice z inflacijo že vrsto let ni, prav tako se ne usklajujejo niti davčni razredi (to pa zadeva tudi zasebni sektor).


Ja to je res, vsekakor imajo za napredovanje lažje delo kot v zasebnem.

Dalje, učitelji lahko napredujejo tudi v nazivih: 0, mentor, svetovalec, svetnik. V mentorja in svetovalca se še nekako pride, v svetnika pa zelo zelo težko. Za ta napredovanja je treba kar pošteno delati, kar vključuje mentoriranja učencev, ki na državnih ali mednarodnih tekmovanjih dobijo priznanja, članki, konference itd. Tukajle je famozni pravilnik. Drži pa, da napredovanj niti nazivov ni možno izgubiti, ko jih enkrat imaš.


Dosežt naziv mentor je smešno enostavno, svetovalec je nekaj dela, se strinjam, svetnik je pa zelo težko. Dejansko je najbolj smiselno da novo zaposleni učitelj naredi VSE kar je v njegovi moči da v prvih 2 letih doseže naziv MENTOR...

Učitelji se v povprečju zelo neradi odpravijo na bolniško, ker poiskati nadomeščanje za odpadle ure, priprava dela za tisto uro, prinašanje notri ipd. ni nič kaj prijetno. Med letom lahko koristijo en (1) dan dopusta. Imajo pa poleti več prosto (ampak ne dva meseca, bolj enega in še kak teden). Mladi učitelji so običajno zaposleni za določen čas, precejkrat celo od septembra do junija. Mimogrede, vsako pretrganje (četudi za 1 dan) zaposlitve pa resetira vsa napredovalna obdobja in lovljenje 3 let se začne znova. Dodatkov učitelji praviloma nimajo. Nekateri so si uspeli izboriti povečano učno obvezo (če učijo več od zahtevanih 22 pedagoških ur), to je pa to. Malica in prevoz nista dodatka, ampak nadomestili, ki ju dobijo vsi zaposleni (tudi v ZS).


To boldano je še ena famozna laž... učitelj nič ne išče nadomeščanje za svoje ure ko je bolan, to je delo njegovega nadrejenega, drži pa da mora predat priprave učitelju ki nadomešča ampak če ima učni načrt in kaj dela pač pošlje to (poznam primere) ostalo drži
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Magic1 ::

To zadnje glede nadomeščanja je verjetno odvisno od posameznika. Če mu je vseeno za učence, potem samo odpredavajo snov bolj zgoščeno, naredijo manj vaj in prinesejo notri hitro manjkajoči čas (nekateri preprosto kar preskočijo kakšno snov). Nihče jim ne visi za vratom, da naredijo kot je treba. Prevečkrat videno v času šole, kako stvari potekajo in to na vseh stopnjah. Da ne govorimo o lock-downu, kjer so marsikje dobesedno preskočili mesece brez da bi kadarkoli kaj not prinesli.
Imaš pa nekatere učitelje, ki jim ni vseeno in se res potrudijo. Samo je učna snov itak napihnjena, tako da imajo tudi taki dosti manevrskega prostora v času rednih ur, tudi če kdaj manjkajo. Na koncu je bolj pomembno, ali je učitelj za stvar ali ne in ne njegova prisotnost ali je 90% ali 100%.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

McHusch ::

Konec leta se seveda preverja realizacija ur in če jih pri kakšen predmetu ni bilo zadosti, so veliki problemi.

Mato989 ::

Seveda se to preverja, ampak kot pravim, iskanje nadomeščanja za časa bolniške NIKAKOR ni delovna obveza učitelja ampak njegovega nadrejenega oz. tistega ki ga nadrejeni določi (običajno je to podravnatelj) ki ima za to namenjen določen del ur na teden za pripravo urnikov.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Magic1 ::

Sej učenci niso sami, ko je nekdo na bolniški. Ko jih ima nekdo drug, se lahko zavede kot normalni program po navodilih. Obvozov za mutenje je neomejeno. Se še dobro spomnim kako je bilo na faksu konec vsakega decembra. Večino profesorjev nas je vprašala, če bomo "prišli". In potem ni nihče prišel, vključno s profesorji. Se je pa januarja šlo malo hitreje skozi snov...
Magic

PrimoZ_ ::

Tako super je učiteljski poklic. Le zakaj niste sami v tem krasnem super poklicu z garantiranim napredovanjem in tremi meseci letnega dopusta.

One does wonder :)

fikus_ ::

Ne more biti vsak učitelj! Mora biti človek za to. Nekateri se morajo tudi naučiti jamrati.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

Zato, ker raje delamo 2 dni za učiteljsko plačo >:D, ne ca cel mesec...

Mislim, da je tukaj marsikdo kvalificiran za učitelja, sam kdo bi se šel bosti v večinoma kurji kolektiv.

Ajde, če si samski, in so sodelavke luštne, pol še zastopim, dokler vsega ne podereš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

l0g1t3ch ::

Za 2x večjo plačo kot se tu piše za učitelje ne grem tega delat.

ginekk ::

Kayzon je izjavil:

Odvisno v kaksni firmi. Ponavad je tam 174 ur,pa glede na to da jih veliko dela po 12ur,so polovico meseca prosti.

Kako je potem s ucitelji na fakultetah,ti pa imajo vec kot jurja na mesec?


Ti imajo lahko tudi po tri jurje neto, odvisno od staža in habilitacije.
Samo sploh ni primerjave. Univerzitetni profesorji so znanstveniki raziskovalci, ki hkrati še poučujejo. Torej zraven obvezno furajo razne raziskovalne projekte. Dvomim, da obstajajo taki, ki izključno poučujejo. Pa nivo je bistveno višji od srednješolskih učiteljev.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plače v javni upravi (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35550518 (32294) feryz

Več podobnih tem