» »

Windows 10 - naključni BSODi

Windows 10 - naključni BSODi

Ma_en_tm ::

Pozdravljeni, pred dobrim mesecem sem prejel prenosnik s servisa, kjer so mi menjali matično ploščo. Takrat so se postopoma začeli BSODi, najprej eden na par dni, zdaj smo že bližje enemu na uro. Sprva sem predvideval da ima Windows probleme zaradi spremembe matične plošče in licenc.

Prenosnik ASUS TUF A15 FA506IV: R7 4800h, RTX 2060, 16gb rama ter 1tb ssd.
Naj omenim da CHKDSK ne javlja slabih sektorjev, ram je tako memtest86 kot Windowsov Memory Checker prestal brez napak. BIOS je najnovejši(verzija ki sem jo imel tudi pred servisom).

Zacel sem z ponastavitvijo W10 ter updatanjem tako Windowsa kot driverjev. Pregledal sem z "sfc /scannow" in "DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth". Sfc je sicer javil napako in jo uspešno odpravil.

Ker to ni rešilo ničesar, sem tokrat naredil Windows Bootable USB, prenešen direktno iz MS spletne strani, in ponovno reinštaliral. Updatal tako Windows kot driverje, zagnal tako sfc kot DISM brez napak, rešil nič. Po nekem tutorialu na Googlu poskusil še Windowsov Driver Verifier kar me je poslalo v Boot-Loop ki ga tudi Windovsov Startup Repair ni znal popravit, and that was the end of that story.

Poskusil še z eno ponastavitvijo, tokrat izbral možnost da popolnoma izbriše prejšnjo verzijo Windowsa (kakor da bi računalnik zamenjal lastnika...), ga spet zagnal, updatal tako driverje kot windows ter zagnal sfc in DISM (spet brez napak) in..... rešil nič :D

Naj še omenim, da sem vse dump file preveril z WhoCrashed, ta je sicer javljal tako Kernel kot Driver buge. Je pa BSOD skoraj vsakič javljal drugo .sys datoteko, razen ntoskrnl.exe je bil dokaj pogost.

Po googlanju nekih groznih napak moj model prenosnika nima, razen ene z AMD driverji, kjer so simptomi drugačni.

Ima še kdo kakšno idejo preden rečem GG Microsoftu in pač prešaltam na Ubuntu/Pop_Os?

antrim ::

Kateri STOP code dobiš? OS bo težko česa kriv, če imaš defekten hardver.

hojnikb ::

tole zelo smrdi po hw defektu.
#brezpodpisa

Ma_en_tm ::

Irql_not_less_or_equal ali kmode_exception_not_handled sta dva najbolj pogosta, vsake toliko tudi page_fault_in_nonpaged_area.

@hojnikb: kater kos pa imaš v mislih ali kombinacijo večih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ma_en_tm ()

hojnikb ::

tole dvoje se bere kot tezava z cpujem in/ali ramom. Reklamiraj se enkrat.
#brezpodpisa

Ma_en_tm ::

@hojnikb: Damn, sm bil pa prepričan da ima Windows kakšne probleme glede na to da so tako MS kot drugi forumi polni tega, zato sm mislil da bo Linux magical healing potion :D

Jim bom spet zatežil, najlepša hvala za hint.

hojnikb ::

skoraj da nemore bit to izkjucno sw problem, ker potem bi mel goro ljudi te iste tezave. Lahko pa seveda poskusis z linuxom, ampak tudi ce dela, bo bolj obliz na veliko rano
#brezpodpisa

filip007 ::

Meni je samo pri YT delal BSOD in Kmode Exception Not Handled, menjal sem brskalnik, temperature gredo od nekje 70C. Imam na sumu telemetrijo Polken ali tudi kakšno vzdrževanje v ozadju preveč segreje prenosnik, potem gledaš YT in poka, naredi reset.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Ma_en_tm ::

@filip007: zdaj Battlefield 4 in Civilization VI je delal bp na 95°, pol pa začnem npr. gledat vreme za jutri pa mi BSODa. Sej če bi znal poustvarit bi vsaj to imel.

@hojnikb: vsekakor raje vidim da gre nazaj na servis in se to zrihta, ne me narobe razumet. Sem pa prebral malo več člankov o tem kako to povzročajo driverji, zato sem bil tako prepričan.

MrStein ::

Če je enkrat na uro BSOD, potem en dan uporabljaj linux, pa boš videl. Uporabljaj seveda po možnosti za enake stvari (kolikor pač gre).

Napake se sicer dogajajo, pri nas na firmi je bilo lani kar dosti problemov z enimi prenosniki določenega proizvajalca*.
Na enem recimo različni BSOD vsakih teden-dva, najpogosteje MEMORY_MANAGEMENT 0x0000001a, ampak tudi drugi. Smo menjali, bog ve kaj je vzrok.
Na enem drugem (ista znamka), pa spet, najpogosteje WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR Bug Check 0x124
Ta sicer po sveži namestitvi Windows dela OK.

* vseeno katerega, ker napake imajo vsi

PS: Gonilnike imaš tiste, ki jih Windows sam naloži, ali iz Asus-ove spletne strani za točno ta model računalnika? Za servis je bolje da so oni asusovi, da se ne izgovarjajo na to. Če imaš čas, pa testiraj obe skupini (če že nisi).

Pa še to, lahko imaš kaki čuden softver nameščen, ki to povzroča. Karkoli, česar nima 60% folka nameščenega.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

hojnikb ::

preveri, ce imas tazadnji driver in ce tudi ostane tazadnji. win10 ima tendenco, da preko update downgrada driver na svojo verzijo, ki lahko dela probleme.
#brezpodpisa

Ma_en_tm ::

Bom res poskusil z Linuxom ja, me pa zanima še če bi lahko sam "potestiral" CPU in RAM? Za RAM sem šel skozi Windows Memory Checker in memtest86, oboje bp. Za CPU bi bil kakšen Prime95 ali Aida64? Kolikor razumem je Cinebench bolj za testiranje performans?

@hojnikb: driver je gotovo zadnji z Asusove spletne strani. Ima pa tudi Windows update iste zgleda
@MrStein: isto se dogaja na čisto fresh installu z le windows bloat-om

@MrStein: isto se dogaja pri čisto fresh installu z le windows bloat-om

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ma_en_tm ()

filip007 ::

5C pred vretjem bo preveč, če se ne hladi primerno ni smiselno vse skupaj potem.

Če boš dal Linux gor, vklopi še gonilnik za grafično, bo pod opcijo gonilniki na Ubuntu.

Pa CPU-X za ogled temperatur.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Ma_en_tm ::

Update: po googlanju modela omrežne kartice in nalaganju nekega random novejšega driverja mi je comp uspelo ohranit pri zavesti za malo manj kot dve uri, kar je že skoraj uspeh. Kanček ironije je tudi v tem, da je BSODal ravno ko sem odprl Event Viewer da preverim če se kaj posebnega dogaja :|

Assass1n ::

Zakaj se sam zajebavaš, če imaš garancijo?
Vem sem isti ampak nesi na servis pa potrpi 14dni brez tega laptopa.

Lp
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

BSOD problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
91620 (1278) Oktan
»

Adobe Flash povzroča BSOD !!???

Oddelek: Programska oprema
5938 (863) noraguta
»

Blescreen (sumim network driverje..) (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
594803 (4138) BB4l
»

Windows 2000 se ob zagonu restartajo - zelo čudno obnašanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
161407 (1190) Jackass

Več podobnih tem