» »

Hontropatija patelle (Hondropatija pogačice)

Hontropatija patelle (Hondropatija pogačice)

shadeX ::

Sem dal tak naslov, ker ni veliko (slovenskih) zadetkov na ta problem, zato verjamem da bo nekomu ta tema lahko pomagala v prihodnosti.

Situacija:

Star 32 let, tečem zadnjih 10 let po celem dnevu sedenja. Prvih 7-8 let je bilo povprečje cca 5x tedensko, zadnje 2 leti 2-3x tedensko, preostale dni je hoja.

Problem:

Največ zjutraj in mogoče po dolgem sedenju, čutim da koleno ni v pravem položaju zato ga moram "počit" (z otresanjem noge). Ko koleno "poči", je občutek neboleč (npr kot bi si počil prste). To se največ dogaja z enim kolenom, mi pa "poka" tudi drugo koleno, čeprav v tem kolenu nimam (še) občutka da ni na mestu. Kakšnih posebnih bolečin ne čutim.

Mnenje otropeda in diagnoza:

"Ugotavljam zmerno patelofemoralno občutljivost obojestransko, apprehension je obojestransko ne. nakazana lat. inklinacija pogačice. Ugotavljam predvsem znake hondropatije pogačice".

Zdravljenje:

Pravi da se moram naučiti vaje za očajitev "vastus medialisa". Prav tako svetuje zmanjšanje športnih aktivnosti npr hojo in tekanje navzgor/navzdol.
Zanima me če je kdo tukaj s podobnim problemom ali pa koga pozna. Meni se zdi ideja, da moram pri 32 letih zmanjšati športne aktivnosti "težka". Jaz sem sicer daleč od najbolj aktivnega športnika - kako se s podobnimi problemi soočajo "pravi športniki"? RES ne obstaja način, ki bi zadevo izboljšal oz. mi omogočal da se lahko še vedno rekreiram kot prej?

Prosim za mnenje, če je kdo imel oz. pozna koga s podobnim problemom. Hvala

kuall ::

Zgleda, da si si s tekom zjebal koleno. Zato pa jaz stalno govorim: ne laufajte maratonov ampak šprinte. Z maratoni se hitro zjebeš.

Horas ::

pravzaprav sploh ne laufat! raje kolesarite, pa elitpično kolo je tudi super. plavanje je sploh odlično. tek je bolj škodljiv kot si ljudje predstavljajo.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

c3p0 ::

Tek je čisto OK, dokler ni pretiravanja (kar je za vsakega lahko precej drugače) in dokler se držiš vseh zapovedi, od ogrevanja, stretchinga, tehnike teka, obuval...

Večje škode, kot s šprinti brez ogrevanja, si pa verjetno ne moreš naredit.

fikus_ ::

Delno pomaga kvalitetna obutev, ki ublaži udarce. Opazuj se, kako tečeš, kako stopaš na tla, ali je najprej peta in nato odriv s prsti, ali s celim podplatom in posledično udarec na koleno.

kuall ::

c3p0 je izjavil:

Večje škode, kot s šprinti brez ogrevanja, si pa verjetno ne moreš naredit.

Ne da se vam laufat šprintov, ker ste leni, zato pa si izmišljujete take izgovore. Laufam šprinte že celo življenje BREZ OGREVANJA in ni nobenih poškodb. Medtem ko pri maratonih sem staknil šum na srcu, pa še to samo zato, ker me je zblojena šola silila v njih, sam se že ne bi.

Horas je izjavil:

pravzaprav sploh ne laufat! raje kolesarite, pa elitpično kolo je tudi super. plavanje je sploh odlično. tek je bolj škodljiv kot si ljudje predstavljajo.

Če že laufaš dolge razdalje se ustvai vmes in hodi. Dostikrat vidim, kako se silijo ljudje laufat maratone in se prav smešno vlečejo, ker predolgo laufajo.
Drugače tek je precej zdrav, ker bolj kot kolesarjenje razmiga celo telo, posebej okoli bokov. Jaz nisem proti teku. Tudi počutje tek bolj dvigne kot kolesarjenje. JE pa kolesarit lažje in bolj zanimivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

c3p0 ::

> Ne da se vam laufat šprintov, ker ste leni, zato pa si izmišljujete take izgovore. Laufam šprinte že celo življenje BREZ OGREVANJA in ni nobenih poškodb. Medtem ko pri maratonih sem staknil šum na srcu, pa še to samo zato, ker me je zblojena šola silila v njih, sam se že ne bi.

Ti si car. Sicer nisem len, tekam. Po več šprintih iz mirnega sem sčasoma staknil tekaško koleno. Sicer čisto sanirano in že skoraj 20 let se ni ponovilo, a se raje ogrejem.

> JE pa kolesarit lažje in bolj zanimivo.

Kakor komu, kolesarjenje po cesti mi je mimo, skoz te avti prehitevajo, v šumi lahko le gledaš kje je lokalni šerif napeljal bodečo žico, downhill je sicer poln adrenalina, a si lahko kar naročiš rešilca in za bicikl gre skoraj cela plača, ne hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Badwolff ::

c3p0 je izjavil:

> in za bicikl gre skoraj cela plača, ne hvala.


Jebemti, kako plačo pa maš ti :D

c3p0 ::

Nekje pol Invictusove.

Sheteentz ::

Barefoot tehnika teka, kjer se teče z obuvalom, ki imam raven in nizek podplat. S tem se naučiš bolj blažiti udarce z mečno mišico, in nič ne obremenjuješ kolen.

AngelOfDeath ::

Greš na inštitut za športno medicino. Plačaš pregled in se pol odločiš.


Drugače pa imajo profesionalni športniki dostop do fizioterapevtov, ki so nam bolj ali manj nedosegljivi.
edit: Slovnica

Zgodovina sprememb…

kuall ::

c3p0 je izjavil:

Po več šprintih iz mirnega sem sčasoma staknil tekaško koleno.

mene pri šprintu samo srce malo jebe, ker ne dohaja. pač odvisno od tega, kaj je tvoja šibka točka. pri enih so kolena, pri drugih srce.

c3p0 je izjavil:


Kakor komu, kolesarjenje po cesti mi je mimo, skoz te avti prehitevajo, v šumi lahko le gledaš kje je lokalni šerif napeljal bodečo žico, downhill je sicer poln adrenalina, a si lahko kar naročiš rešilca in za bicikl gre skoraj cela plača, ne hvala.

danes sem prekolesaril 50km. malo gledaš lepo okolico. videl sem en pašnik, polno krav in teličkov tam v tistem ščavju, mi je bilo prav zanimivo tisto videt. videl sem tudi njivo polno bučk ali kumar. pa drevesa itd. lepa narava. sem pa vse terene sprobal: od ceste, kjer so me prehitevali avti, par minut je za menoj vozil bus, mi je bilo kr smešno, pol pa po kamniti cesti, kjer sem bil vesel, da imam gorsko kolo. pa vesel sem, da sem našel nov 50 kilometrski krogec: krogec mislim v tem smislu, da se ne vračaš po isti poti ampak greš nazaj domov po drugi poti. seveda pot mora bit taka, da ni preveč avtov, posebej za domov,ko je že bolj temno, te prej zbijejo.
eni pravijo, da je prevroče za kolesarit. kr neki. to je idealno vreme za na kolo, vsaj ne zebe.

blackbfm ::

Meni se zdi ideja, da moram pri 32 letih zmanjšati športne aktivnosti "težka". Jaz sem sicer daleč od najbolj aktivnega športnika - kako se s podobnimi problemi soočajo "pravi športniki"? RES ne obstaja način, ki bi zadevo izboljšal oz. mi omogočal da se lahko še vedno rekreiram kot prej?


Pravi sportniki imajo aktivirane VSE mišice in dobro gibljivost, ti pa imaš od sedenja in teka, ce sem prav razbral, mišično neravnovesje / zakrčenost. Saj si si sam odg, rešitev je ojačati mišice oz delat vaje za moč. Verjetno najbolje s fizioterapevtom da zmanjsas rizik za dodatne poskodbe.

Delno pomaga kvalitetna obutev, ki ublaži udarce.


Citat Dusana Mravljeta v razmislek:

"Asfalt je najboljša podlaga za tek, ker ti ni treba razmišljati,q kam boš stopil, je pa treba pravilno teči, torej na prste, da amortiziraš udarce. Skratka, naravni način teka, podobno kot bi tekel bos. Sam pa sem naredil napako, ker sem tekel s sodobnimi tekaškimi čevlji, ki sem jih dobil od svojega opremljevalca. To so čevlji z debelimi podplati, ki naj bi amortizirali vse tresljaje. To je najslabše, saj takšni čevlji ne spodbujajo k teku na prste, ampak te prisilijo, da tečeš na peto, to pa se potem prenaša na kolena, kolke in hrbtenico

SuperKripto ::

Ne rabis omejit sportne aktivnosti, zgolj zamenjas sport, namest maratona kaksno plavanje. Pri plavanju dela celo telo medtem ko pri teku niti priblizno. Pri plavanju ni taksnih obremenitev.

paraboŁa ::

Tudi meni koleno poči tako kot si sam omenjal. Do sedaj BP zaradi tega. So mi pa težave delale druge, stare poškodbe, kjer je po mnenju fizioterapevtke prišlo do zabrazgotinjenih tkiv. Poleg občasnega servisa pri fizio razbijam še s tem https://wook.si/masazna-pistola-wookvib...

zztop ::

OP, za kratek cas bos pac moral zmanjsati. Do takrat pa poslusaj doktorja, tek v klanec je dober nasvet, saj te prisili v dobro tehniko. Lahko poskusis tudi tek nazaj(reverse running). Jaz se vedno s tem ogrevam.

Kar se tice nasvetov glede plavanja, plavanje ni cudez. Sam sem si lepo zjebal levo ramo in se zdaj je slabse, moram vec casa ogrevati. In ce bi izbiral, bi raje izbral zjebano koleno kot ramo, tudi glede terapije imas boljse sanse s koleno.

Pametno k vsaki stvari!
Izberi raje izgubo kot umazan dobiček:
zakaj prva boli enkrat, druga zmeraj.
~Hilon

Invictus ::

Plavanje je čisto v redu šport, samo treba je imeti pravo tehniko in ne pretiravati...

Večina tukaj je že padla ven iz kategorije "spring chicken" ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c3p0 ::

zztop je izjavil:


Kar se tice nasvetov glede plavanja, plavanje ni cudez. Sam sem si lepo zjebal levo ramo in se zdaj je slabse, moram vec casa ogrevati. In ce bi izbiral, bi raje izbral zjebano koleno kot ramo, tudi glede terapije imas boljse sanse s koleno.

Pametno k vsaki stvari!


Rama je zelo kompleksna, pa praktično vse večje mišice trupa so odvisne od nje. Sanacija pa traja in traja. Pri meni, ko me je konkretno vsekalo, sem sicer lahko dvigal uteži že po par mesecih, čutil sem pa več kot pol leta. Pa to je bilo še v 20-ih. Če bi me zdaj, leto gotovo.

kuall je izjavil:


danes sem prekolesaril 50km. malo gledaš lepo okolico. videl sem en pašnik, polno krav in teličkov tam v tistem ščavju, mi je bilo prav zanimivo tisto videt. videl sem tudi njivo polno bučk ali kumar. pa drevesa itd. lepa narava. sem pa vse terene sprobal: od ceste, kjer so me prehitevali avti, par minut je za menoj vozil bus, mi je bilo kr smešno, pol pa po kamniti cesti, kjer sem bil vesel, da imam gorsko kolo. pa vesel sem, da sem našel nov 50 kilometrski krogec: krogec mislim v tem smislu, da se ne vračaš po isti poti ampak greš nazaj domov po drugi poti. seveda pot mora bit taka, da ni preveč avtov, posebej za domov,ko je že bolj temno, te prej zbijejo.
eni pravijo, da je prevroče za kolesarit. kr neki. to je idealno vreme za na kolo, vsaj ne zebe.


Saj pri teku je isto, imaš pa več časa gledat stanje vrtov, ne švigne tako hitro mimo. Grah je zrel, paradižniki se debelijo, pa kaka ideja pade kaj posadit. Idealni čas za tek te dni, kar tudi prakticiram, je tam ob 4-5h zjutraj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

shadeX ::

Po dobrih 3 tednih pišem nazaj. Zadeva je sicer brez sprememb. Zjutraj in tudi večkrat čez dan (verjetno po dolgem sedenju - vzorca nisem še odkril), se mi zgodi da mi koleno (oz. pogačica mogoče) "plava", dokler jo ne "počim" z otresanjem noge (občutek je enak pri obeh kolenih ampak desno malo bolj). Bolečin pri tem ni, prav tako ni bolečin če tečem, kolesarim. Mogoče je prisotno malo občutka, da "se nekaj dogaja", če koleno "zavrtim" (levo, desno), ko je stopalo na mestu, pa še to ni vedno in je vzorec težko pogruntat.

Prav tako če grem na casual hojo po mestu, se zgodi kot da bi se desno koleno v nekem naključnem trenutku "zaskočilo" (ni prava beseda, ampak če ima kdo podobno izkušnjo bo zagotovo vedel o čem govorim), občutek je pa kot da bi me nekdo rahlo udaril po kolenu. To se zgodi nepredvidljivo, ne dogaja se vedno, in kadar se to zgodi mine v trenutku.

Kot že rečeno, ortoped pravi da ne vidi nič in naj delam mišične vaje (kar tudi zaenkrat jih, moram pa še do osebnega zdravnika pokazat ta izvid, da se potem zmenimo za naprej).

Kar me moti je to da imam občutek kot da se gibalno omejen. Npr na Triglav si pač ne bi upal ker ne vem kaj se lahko zgodi, sploh s tistimi "preskoki ob hoji".

Pišem zato, da dam temo na vrh pa me zanima če se še kdo sooča s podobnim problemom oz. vsaj ve o čem govorim in ali se to zadevo da rešiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

shadeX ::

Feedback po nekaj mesecih, če bo še kdo imel podoben problem, sploh ker je ta tema že drugi googlov zadetek.

Sedaj hodim na fizioterapijo in delam vaje za buildanje stegenskih mišic. Prav tako sem po priporočilu osebnega zdravnika začel kolesarit, kar sem tudi aktivno delal drugo polovico poletja. Tek sem popolnoma zamenjal s kolesarjenjem (razen če je slabo vreme in tečem na stezi).

Opažam občutno izboljšanje. Opazit je sicer da včasih pogačica še vedno "zdrsne" iz mesta ampak veliko manj.

Fizioterapevti pravijo, da to se zgodi če so stegenske mišice neenakomerno močne (npr delaš samo en gib več časa, ki builda eno mišico), kar pomeni da močnejša mišica vleče pogačico na svojo stran, rezultat pa je občutek kot da pogačica ni na svojem mestu. Verjamem, da če bom vaje delal še nekaj mesecev, bo zadeva popolnoma izvenela. Imam pa občutek, da mi takrat ortoped ni ravno dal prave diagnoze.

Z napotnico "hitro" sem prišel do fizioterapevta v slabih 2 mesecih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

IL_DIAVOLO ::

Priporočam kolesarjenje + raztezne vaje.

Lahko tudi kombiniras trening za moc in kolesarjenje za finis.

Nehaj tect.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zgodovina sprememb…

shadeX ::

Tečt sem načeloma nehal, sploh po trdi površini. Nisem sicer vedel da je tek tak strup za kolena (fizoterapevti bolj pravijo da je problem nepravilen tek, ki ga lahko z lahkoto izvajaš kar posledično naredi več škode kot koristi).

Imam sicer seznam vaj, ki so mi jih dali skupaj z razteznimi, ki so obvezne po športanju.

TheBlueOne ::

shadeX je izjavil:


Zanima me če je kdo tukaj s podobnim problemom ali pa koga pozna. Meni se zdi ideja, da moram pri 32 letih zmanjšati športne aktivnosti "težka". Jaz sem sicer daleč od najbolj aktivnega športnika - kako se s podobnimi problemi soočajo "pravi športniki"? RES ne obstaja način, ki bi zadevo izboljšal oz. mi omogočal da se lahko še vedno rekreiram kot prej?


Jaz sem imel podoben problem dokler sem bil pocasen. Ko sem bil hitrejsi se je popravila tehnika v smislu, da manj nabijas kolena. Sem pa pretekel najmanj 80km/teden.

Jaz bi ti v prvi vsrti predlagal, da gres do kaksnega cim bolj izkusenega trenerja teka, da pogledata tvojo tehniko.

Sem pa tudi sam nehal s tekom pri menda 33, ce ne celo pri 32, ampak zaradi drugih tezav.

Zgodovina sprememb…

ManDriver ::

shadeX je izjavil:


.....
Kar me moti je to da imam občutek kot da se gibalno omejen. Npr na Triglav si pač ne bi upal ker ne vem kaj se lahko zgodi, sploh s tistimi "preskoki ob hoji".

Pišem zato, da dam temo na vrh pa me zanima če se še kdo sooča s podobnim problemom oz. vsaj ve o čem govorim in ali se to zadevo da rešiti.

Imam enako diagnozo kot ti, a se teku ne morem odpovedati. Tečem tudi veliko traila, tako da je pogačica zlasti pri spustih navzdol precej obremenjena. Na višku sezone (jeseni) čutim tudi topo bolečino v predelu pogačice, tudi pri mirovanju. Ortoped mi je predlagal konzervativno zdravljenje, jaz sem se odločil za fizioterapijo (laser, UZ, tecar) + injekcijo hialuronske kisline, kar je bilo učinkovito na kratek rok (manj kot eno leto). Razni dodatki v obliki kolagena in hialurona se mi zdi, da se ne obnesejo.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

brbr21 ::

Imel isto (imam..). Sem malo starejši. Pred dobrimi dvajsetimi leti mi je zaradi tega blokiralo koleno (cca 20° gibljivost). Me je uštimal dr. Vuga.

Zabičal zmanjšanje aktivnosti, zdravil z magnetom in elektrostimulacijo, kjer ti da elektrodi na koleno in s tem stimulira obnovitev tkiv (9 mesecev 2x tedensko), ter fizioterapijo. Predvsem pa mi je rekel, da dokler bodo stegenska in zunanje mišice, ki držijo skupaj koleno prešvoh bodo problemi (pri meni vir težav smučarija in geni - isto fotr, starfotr), ter zaukazal res temelji9to ogrevanje pred VSAKO aktivnostjo in gretje med aktivnostjo. Uporabljal sem neopren za koleno (pogosto pri rokometaših, odbojkaših). Do poškodbe vezi pred tremi leti je bilo koleno bolj ali manj BP.

Aha še to, če boš prešaltal na kolesarjenje, kot sem jaz, me je opozoril na pravilno pritiskanje na pedala. Velikokrat namreš koleno pri pritisku zvrnemno še navznoter, kar lahko naredi veliko škode.

Rok Woot ::

fikus_ je izjavil:

Delno pomaga kvalitetna obutev, ki ublaži udarce. Opazuj se, kako tečeš, kako stopaš na tla, ali je najprej peta in nato odriv s prsti, ali s celim podplatom in posledično udarec na koleno.


Jaz se po navadi ne dotikam tal s peto ... Torej najprej prsti ...

Je to mogoče slabo za gleženj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

shadeX ::

brbr21 je izjavil:


Aha še to, če boš prešaltal na kolesarjenje, kot sem jaz, me je opozoril na pravilno pritiskanje na pedala. Velikokrat namreš koleno pri pritisku zvrnemno še navznoter, kar lahko naredi veliko škode.


To so mi tudi na fizioterapiji povedali. Namreč, kot si povedal gibanje kolena oz. noge mora biti čim bolj ravno in se ne sme nagibat v eno ali drugo smer.

Na koncu se vprašaš če je šport sploh zdrav, če je toliko dejavnikov kateri grejo lahko narobe.

DamijanD ::

Brez športa/gibanja gre pa samo na dol...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poškodba kolena (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5610560 (6071) oo7
»

Tek vs. kolesarjenje vs. XY (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šport
11117618 (11621) iso2000
»

Poškodbe pri teku

Oddelek: Šport
274957 (4168) Aquinas
»

Tek navzdol

Oddelek: Loža
457289 (5659) Malajlo

Več podobnih tem