» »

Zelo glasen CPU fan

Zelo glasen CPU fan

IsatoNagano ::

Pozdravljeni,

Mi lahko kdo svetuje kje bi lahko bila težava z (pre)glasnim CPU fanom? Gre za default Wraith Stealth hladilnik Ryzena 5 PRO 4650G.

Video: https://streamable.com/g8qdri

Sliši se kot da ventilator večkrat poveča ter zmanjša hitrost, kljub idlanju brez loada. V BIOSu je CPU fan nastavljen na Normal preset.

Hvala!

Jarno ::

Gre za običajen pojav, ki je povezan z micro hot-spoti pri zen2 procesorjih. Čiplet ima več 10 temperaturnih senzorjev, cpu temperatura pa je načeloma najvišja vrednost v enem izmed le teh. Cpu fan reagira na meritve in ga običajno pošilja v višje obrate, ko temperatura skače za kakšnih 15 stopinj, ko zgolj premikamo miško oz. brskamo po spletu itd.
Dobra rešitev je prilagoditev fan-krivulje na višje začetne obrate, nato položno in na zelo visoke obrate po tam 65 stopinjah.
#65W!

IsatoNagano ::

Jarno je izjavil:

Gre za običajen pojav, ki je povezan z micro hot-spoti pri zen2 procesorjih. Čiplet ima več 10 temperaturnih senzorjev, cpu temperatura pa je načeloma najvišja vrednost v enem izmed le teh. Cpu fan reagira na meritve in ga običajno pošilja v višje obrate, ko temperatura skače za kakšnih 15 stopinj, ko zgolj premikamo miško oz. brskamo po spletu itd.
Dobra rešitev je prilagoditev fan-krivulje na višje začetne obrate, nato položno in na zelo visoke obrate po tam 65 stopinjah.


Hvala za izčrpen odgovor!

To je trenutni CPU fan profil: https://i.imgur.com/0fA6x1F.jpeg (se opravičujem za slabo kvaliteto)

Če se malo igram s krivuljo, fan takoj postane tišji, vendar nimam blage veze kakšna krivulja je dejansko priporočljiva. Sicer gre za zelo lahek build, pa vendarle ne bi rad česa skuril. :)

- Ryzen 5 PRO 4650G
- Gigabyte A520M S2H
- Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) 3200 CL16
- BE QUIET! System Power 9 400W Bronze 80+

LeQuack ::

Dobra rešitev je kupit boljši cooler. Te stock coolerji so večinoma zasilna rešitev, če ne moreš kaj drugega nabavt. Intel so načeloma še slabši.

Ne rabiš veliko zapravt, jaz sem npr. dal 28EUR za tegale, hladi precej bolje in je tih. Tako za AMD kot za Intel CPU-je:
https://www.bequiet.com/en/cpucooler/18...
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

IsatoNagano ::

LeQuack je izjavil:

Dobra rešitev je kupit boljši cooler. Te stock coolerji so večinoma zasilna rešitev, če ne moreš kaj drugega nabavt. Intel so načeloma še slabši.


Custom coolerja si zaenkrat ne morem privoščit, tako da se bo zgleda treba navadit na glasnost. x)

Drugače me niti ne moti pretirano, bi pa bilo super, če bi se ga dalo z Manual curvom vsaj malo stišat. Ne upam pa sam preveč šarit okoli tega, ker se mi tut sanja ne kakšni settingsi so še varni.

blackbfm ::

Procesor se samodejno upočasni oz ugasne če preseže neko kritično temp

Ce lahko zbiras profile hlajenja daj na 'quiet' opcijo in je to to

IsatoNagano ::

blackbfm je izjavil:

Procesor se samodejno upočasni oz ugasne če preseže neko kritično temp

Ce lahko zbiras profile hlajenja daj na 'quiet' opcijo in je to to


Sej v tem je fora, zgornji fan curve (https://i.imgur.com/0fA6x1F.jpeg) naj bi bil "Quiet". Kar se dogaja je pa to, da se fan tudi ob idlanju (30C) vžiga kot blesav, skos pospeševanje in ustavljanje. Zdaj pa ne vem ali je to tudi zaradi integrirane grafe, al pa je tale default curve dejansko preveč agresiven...

Blinder ::

Prej ali potem bos rabil kupit boljsi cooler. Prej ki ga kupis, prej se bos znebil nadleznega zvoka. Coolerji v prihodnjih letih ne bodo nic cenejsi.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

LeQuack ::

Probaj naklikati kaj takega:



Fora je da imaš čim več in čin daljše horizontalne linije, zato da ventilator dlje časa ostane na konstantni hitrosti, potem pa imaš hitre preskoke med stopnjami.
Quack !

IsatoNagano ::

LeQuack je izjavil:

Probaj naklikati kaj takega:


Hvala, naklikal v tem stilu, ampak fan iz nekega razloga še vedno skače gor in dol čim začnem malo klikat po Chromu. A je matična tolk v pizdi, da tako slabo zaznava load?

blackbfm ::

Senzor je itak v cpu. Lahko je slab stik med cpu in hladilnikom / zasušena pasta

meho7 ::

Probi to

IsatoNagano ::

meho7 je izjavil:

Probi to


Hvala ti, dal min. CPU na 1%, max. na 99% in hlajenje iz aktivnega na pasivno. Verjetno se zna poznat na pefromancu, ampak zaenkrat je fan precej bolj stabilen.

IsatoNagano ::

 Fan curve

Fan curve



Je tak CPU fan curve safe ali ga je treba bolje prilagodit? Oz. drugače, je za CPU bolje, če vent konstantno suče na visokih obratih, kot tak pasiven curve?

Pinturicchio ::

LeQuack je izjavil:

Dobra rešitev je kupit boljši cooler. Te stock coolerji so večinoma zasilna rešitev, če ne moreš kaj drugega nabavt. Intel so načeloma še slabši.

Ne rabiš veliko zapravt, jaz sem npr. dal 28EUR za tegale, hladi precej bolje in je tih. Tako za AMD kot za Intel CPU-je:
https://www.bequiet.com/en/cpucooler/18...


Tako je, sam sem imel vedno težave z stock coolerji (glasnost). Odkar sem kupil tega je računalnik popolnoma neslišen.

rusalex12 ::

LeQuack je izjavil:

Dobra rešitev je kupit boljši cooler. Te stock coolerji so večinoma zasilna rešitev, če ne moreš kaj drugega nabavt. Intel so načeloma še slabši.

Ne rabiš veliko zapravt, jaz sem npr. dal 28EUR za tegale, hladi precej bolje in je tih. Tako za AMD kot za Intel CPU-je:
https://www.bequiet.com/en/cpucooler/18...


Lahko prosim poveš, če si po namestitvi Pure Rock 2, kaj prilagajal nastavitve v BIOS? Ali uporabljaš dodaten program za krmiljenje ventilatorjev?

Ravnokar sem namestil Dark Rock Slim in še dodaten ventilator (Silent Wings 3) na ohišje. Oba ventilatorja sta PWM. Na ohišju se mi pri auto default nastavitvah (v BIOSU) vrti hitreje. V obeh primerih gre za enak 120 mm ventilator.

blackbfm ::

Normalno da after market cooler prilagodis saj se bo na privzetih nastavitvah verjetno vrtel hitreje kot je potrebno

Za idle das na dark rock komot na minimalne vrtljaje oz malenkost vec da ti ventilator ne zasteka (stall). Case fan pa enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

rusalex12 ::

blackbfm je izjavil:

Normalno da after market cooler prilagodis saj se bo na privzetih nastavitvah verjetno vrtel hitreje kot je potrebno

Za idle das na dark rock komot na minimalne vrtljaje oz malenkost vec da ti ventilator ne zasteka (stall). Case fan pa enako.


V teoriji to razumem (orginalni cpu cooler sem zamenjal za veliko večji after market 120 mm).

V neobremenjenem režimu je situacija takšna:
-CPU FAN silent wings 3, 120 mm, PWM, 1450 RPM, vrti se s cca 475 RPM
-Chassis FAN silent wings 3, 120 mm, PWM, 1450 RPM, vrti se s cca 910 RPM
-Chassis FAN pure wings 2, 92 mm, PWM, 1900 RPM, vrti se s cca 1400 RPM

CPU fan se mi zdi OK reguliran in ga sploh ni bilo potrebno nastavljati. Medtem ko se isti ventilator na ohišju vrti skoraj dvakrat hitreje (enake nastavitve).

Za oba Chassis fan-a sem poskusil Silent profile, ki ne izboljša situacije. Kljub nastavljenemu speed low limit na 400 RPM ne gre nižje od zgoraj napisanih vrtljajev.
Poskusil sem manual profile, kjer pa BIOS ne dovoli min. duty cycle pod 60%. Pri 60% pa ostanem pri zgornjih vrtljajih.

blackbfm ::

Preveri ce imas nastavljen pwm nacin za ventilatorje .. Pwm gre nizje z obrati kot voltage control. Ce imas opcijo za kalibracijo fanov jo poženi, to ti bo naredilo nove min-max meje

LeQuack ::

A niso te be quiet ventilatorji že privzeto precej tihi. Jaz imam sicer ene 120mm budget ventilatorje za ohišje in jih laufam na 100%, kar je nekje 1500 RPM, pa so vseeno kar tihi. Edino CPU fan imam na PWM.

Problem je da če vežeš ventilatorje ohišja na PWM, potem bodo odvisni od CPU temperature, ampak v ohišju se še drug stvari grejejo, npr. grafična ali diski, tudi če CPU ne dela nič. Mogoče je kakšna matična tako pametna da vzame še kake druge temperature v obzir, ampak jaz raje laufam brez PWM.
Quack !

rusalex12 ::

blackbfm je izjavil:

Preveri ce imas nastavljen pwm nacin za ventilatorje .. Pwm gre nizje z obrati kot voltage control. Ce imas opcijo za kalibracijo fanov jo poženi, to ti bo naredilo nove min-max meje

Mislim, da PWM v redu deluje. V full-load lepo dvigne RPM. Zdi se mi , da so spodnje meje RPM (pre)visoke na chassis fan (za PWM regulacijo).

Gre za starejšo matično (Asus Z87-A; 2013) in se lovim, ker je možnosti nastavitev bolj malo.

Kalibracijo fanov misliš znotraj BIOS ali z dodatnim programom?

rusalex12 ::

LeQuack je izjavil:

A niso te be quiet ventilatorji že privzeto precej tihi. Jaz imam sicer ene 120mm budget ventilatorje za ohišje in jih laufam na 100%, kar je nekje 1500 RPM, pa so vseeno kar tihi. Edino CPU fan imam na PWM.

Problem je da če vežeš ventilatorje ohišja na PWM, potem bodo odvisni od CPU temperature, ampak v ohišju se še drug stvari grejejo, npr. grafična ali diski, tudi če CPU ne dela nič. Mogoče je kakšna matična tako pametna da vzame še kake druge temperature v obzir, ampak jaz raje laufam brez PWM.


Se strinjam. PWM mi je OK, zaradi različnih režimov uporabe PC (idle, full-load cpu).

Gre za starejše ohišje (2013) in sem prisiljen uporabljati tudi en 92 mm fan z 1900 RPM. Ravno fan-a na ohišju mi PWM vrti relativno hitro, v idle režimu. Matična ima pa očitno manjko nastavitvenih možnosti.

Han ::

Brez adapterja (s fiksnim ali prilagodljivim) uporom verjetno v tem primeru ne bo šlo. Doma se mi valjata dve Zalman PWM Mate škatlici...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ventilator glasen, vrti ves čas (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
877133 (5844) lolipop2
»

3-pin vs 4-pin vent

Oddelek: Strojna oprema
192613 (2173) bajsibajsi
»

pomoč pri nakupu CPU coolerja

Oddelek: Kaj kupiti
323388 (2712) SuperVeloce
»

Super tih hladilnik za procesor (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
506006 (4861) TOP

Več podobnih tem