» »

Snemanje v 10bit nacinu

Snemanje v 10bit nacinu

mahoni ::

Ne razumem kaksne so prednosti tega nacina, pa ceprav sem pogledal ze kar nekaj razlag na youtube.

Kako dolocas sploh WB v taksnem nacinu, ce vidis cel posnetek, kot bi bil brez barve? Kako dolocis pravi exposure sploh, posebej ko se snemajo notranji prostori, ko ti sonce odzunaj nabija skozi okna?

Snemam z iPhone 12 Pro Max s FilmicPro.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

Fuks ::

Tvoja vprašanja se nanašajo na snemanje v "-Log" barvnem profilu in ne ravno na snemanje z 10-bitnim zapisom barv.
10-bitni zapis barv (na barvo, namesto standardnih 8) pomeni zgolj bolj natančno predstavitev barve in tako boljše ohranjanje informacije, če sliko močno manipuliraš.

Snemanje v log načinu - drži da je včasih težko najti pravi exposure. Nekatere kamere omogočajo pretvorbo "-Log" zapisa barv v normalnega REC709 za prikaz na zaslonu (na kartico pa se zapiše v log formatu. Tako imaš najboljše od obeh pristopov. Obstajajo tudi drugi profili (odvisno od kamere/aparata), ki so manj agresivni in kjer je lažje oceniti pravi exposure.

Ali za snemanje z iPhone 12 res potrebuješ snemanje v Log načinu? iPhone snema v HDR, ki zajema precej širši dinamični razpon, tako se izgublja dosti manj informacij na račun "clipanja" - vsaj pri svetlih tonih.

mahoni ::

Kolikor sem razumel taksne video posnetke v HDR nacinu, lahko gledas samo na HDR podprtimi ekrani. In ce tega ni, potem ne vidim dodane vrednosti teh posnetkov, ce jih zelim predstaviti sirsi javnosti.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

hojnikb ::

lahko gledaš tut na sdr ekranih, sam nebo benefitov ki ga prinaša hdr
#brezpodpisa

mahoni ::

Potem mi svetujete, da imam HDR kar vklopljen, ko snemam z iPhone. Sem ga imel vedno izklopljenga.

Pomoje res nimam potrebe po snemanju v LOG nacinu kot je rekel Fuks.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

no comment ::

mahoni je izjavil:


Kako dolocas sploh WB v taksnem nacinu, ce vidis cel posnetek, kot bi bil brez barve? Kako dolocis pravi exposure sploh, posebej ko se snemajo notranji prostori, ko ti sonce odzunaj nabija skozi okna?

Pravi WB in pravi exposure ne obstajata. To je v domeni 'umetnika' oz. 'tehnika'. Log ti pomaga, da imaš kot umetnik/tehnik manj zvezane roke.

mahoni ::

Danes sem posnel 3 testne posnetke s FilmicPro aplikacijo in sicer:
- HDR (Dolby Vision)
- 10bit LOG V3
- 8bit

Najlepse takoj na telefonu seveda izgleda v HDR - Dolby Vision nacinu, ampak ko dam posnetke na racunalnik, pa zmaga 8bitni posnetek.

Ce dam LUT na 10bit LOG v3 posnetek ne izgleda nic posebnega, se zmeraj je po mojem mnenju 8bitni boljsi.
Ce dam na HDR posnetek LUT pa izgleda vse skupaj prepeceno. Kako bi izgledalo na HDR monitorju ne vem.

Torej se bolj sem zmeden. Kaj naj uporabljam za prihodnje posnetke? HDR res lepo izgleda, ampak zagovo samo na HDR monitorjih najbrz.

Torej je ta HDR neuporaben, ce grem s tega stalisca gledat.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

rejven ::

10 bit dlog, dcinelike je za kasnejso obdelavo. Ce se s tem ne bos ukvarjal, avto oz po potrebi hdr (kadar imas visok dinamicen razpon sence/sonce)

m0LN4r ::

Najlepse takoj na telefonu seveda izgleda v HDR - Dolby Vision nacinu, ampak ko dam posnetke na racunalnik, pa zmaga 8bitni posnetek.
Zato ker ti na racunalniku vidis HDR brez informacije o svetlobi, verjetno zgleda temno in sivkasto, ker vecina predvajalnikov ne ve kr vsak HDR zapis normalno predvajati v SDR.

Poglej ta HDR posnetek na HDR TVju, ki ti podpira Dolby Vision.

Torej je ta HDR neuporaben, ce grem s tega stalisca gledat.
Niti ne. HDR je kot HDR10 ali HDR10+ ali Dolby Vision ze nekaj casa med nami in bo vedno vec.
Marsikatera televizija, telefon brez problema predvajajo vsebino z HDR, Netflix, Amazon ogromno HDRa, BLURAY filmi zadnjih par let vsi HDR.
Pa monitorji z HDR vec tudi niso redkost. Jaz pa igram ze marsikatero igro v HDR. Ko se navadis, se sprasujem kak grozno izgleda brez.

10bit in HDR je treba locit. Imas se staticno ali dinamicno informacijo o svetilnosti (NITS) to lahko v marsikaterem programu ze nastavljas. Novejsi premiere ipd. lahko pa hitro zajebes. HDR10 je imel staticno, HDR10+ in Dolby pa imata dinamicno. 10bit pa samo pomeni barvno paleto.

HDR je, razen nacionalne TV ze zelo zelo razsirjena zadeva.

Ce dam na HDR posnetek LUT pa izgleda vse skupaj prepeceno.
Potem nimas vklopljene podpore za obdelavo HDR posnetka z LUT.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::



To ce pogledas na HDR TVju vidis kr ogromno razliko, rabis ca. 50mbs internet minimalno da ti zagrabi, drugace gledas spet SDR.

Pa to je imel Premiere takrat se bolj tako beta fazo HDR podpore oz. skratka za drek. Pa seveda pri exportu moras pazit, da vse stima.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Cveto ::

Nisem še probal: a če snamem video datoteko z iPhona (12 pro max) in jo dam na ključ, bi moralo delati v HDR? Filme, tudi iz "travnikov" tv lepo prepozna (Philips OLED 705).

Koliko je pa HDR kaj razširjen med računalniškimi monitorji? Ker to, kar zdaj vidim na TV-ju, impresionira. Oled verjamem da zna biti problem (burn in), kaj takega, kot se gre recimo SONY z 9505 bi pa morali zgledati dobro.

Glede ostalih pa: folk ima telefone z večinoma IPS ekrani (pa še to slabimi), računalnike pa z TN. Pri teh ne pomaga ne HDR ne Dolby Vision.

m0LN4r ::

Vecina telefonov ima AMOLED ze nekaj casa (recimo Samsung), razen ce kupujes tiste, ki jih nimajo. HDR pa je bil ze pri Galaxy S8, Xperzia XZ1, Mate 10 Pro, Iphone 8, Ipad 2017 - to je ze vse cirka 4 leta nazaj !!

Nisem še probal: a če snamem video datoteko z iPhona (12 pro max) in jo dam na ključ, bi moralo delati v HDR? Filme, tudi iz "travnikov" tv lepo prepozna (Philips OLED 705).
Moralo bi delat ja. Sicer nekateri TVji ne prebavijo Dolby Vision, ampak samo HDR10+ ker je cenejsi standard.

Pri monitorjih, predvidevam, da priklopis na PC. So dobri QLED monitorji od samsunga, cenejsi HDR monitorji pa imajo ponavadi presvoh svetilnost, da bi prislo zares do izraza, AMPAK ! pred monitorjem sedis bistveno blizje, kot pred TVjem, zato monitor ne potrebuje toliko spet.
Ce ze kupujes HDR monitor, naj ima vsaj 10bitni panel, ne pa nek 8bit FRC. Sicer je vse vprasanje budgeta na koncu.

Oled verjamem da zna biti problem (burn in),
Burn in vec ni tak grozno velik problem danes. Razen za tiste, ki po cele dneve gledajo RTV se jim logotip v vogalu zazge notr, pa taksne fore. Drugace ne.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

GupeM ::

Pravi HDR je zaenkrat tako ali tako možen samo na OLED zaslonih. Ostalo so bolj približki.

Fuks ::

mahoni je izjavil:

Danes sem posnel 3 testne posnetke s FilmicPro aplikacijo in sicer:
...
Ce dam na HDR posnetek LUT pa izgleda vse skupaj prepeceno. Kako bi izgledalo na HDR monitorju ne vem.

Torej se bolj sem zmeden. Kaj naj uporabljam za prihodnje posnetke? HDR res lepo izgleda, ampak zagovo samo na HDR monitorjih najbrz.

Torej je ta HDR neuporaben, ce grem s tega stalisca gledat.



Nisi točno povedal kako bi rad video obdelal :) Če želiš uporabiti HDR posnetek v SDR končnem videu, potem mu moraš zmanjšati dinamični razpon v urejevalniku (potegnit dol highligte, mogoče še malo zmanjšati celotno svetlost). Lahko si predstavljaš da HDR zajem videa zajame širok dinamični razpon in ga zapiše kot širok dinamični razpon. Zato ga moraš, če je tvoj končni produkt SDR, potem skrčiti. Obratno pa Log zapis zajame širok (bolj ali manj - glej na dnu) dinamični razpon in ga stisne. Tega je potrebno potem za SDR nekoliko raztegniti.

LUT je tudi nekakšna preslikava med barvnimi prostori in pričakuje nek standarden vhodni barvni prostor. Tako bi za HDR potreboval drugačnega. Tako kot potrebuješ drugačnega za log kot za Rec709.

Ali se prav spomnim, da je bilo rečeno, da iPhone 12 Pro v HDR načinu naredi dva exposure-a za vsak frame da dobi širši razpon? S tem bi moral potem več zajet kot v ostalih dveh načinih.

m0LN4r ::

GupeM je izjavil:

Pravi HDR je zaenkrat tako ali tako možen samo na OLED zaslonih. Ostalo so bolj približki.
Kaj pa je "pravi"?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

GupeM ::

m0LN4r je izjavil:

GupeM je izjavil:

Pravi HDR je zaenkrat tako ali tako možen samo na OLED zaslonih. Ostalo so bolj približki.
Kaj pa je "pravi"?

Pravi HDR ti svetle dele na videu osvetli z večjo svetilnostjo kot preostali del videa. Celo z večjo svetilnostjo, kot je "max" za določen ekran.

Cveto ::

m0LN4r je izjavil:

Vecina telefonov ima AMOLED ze nekaj casa (recimo Samsung), razen ce kupujes tiste, ki jih nimajo. HDR pa je bil ze pri Galaxy S8, Xperzia XZ1, Mate 10 Pro, Iphone 8, Ipad 2017 - to je ze vse cirka 4 leta nazaj !!

Nisem še probal: a če snamem video datoteko z iPhona (12 pro max) in jo dam na ključ, bi moralo delati v HDR? Filme, tudi iz "travnikov" tv lepo prepozna (Philips OLED 705).
Moralo bi delat ja. Sicer nekateri TVji ne prebavijo Dolby Vision, ampak samo HDR10+ ker je cenejsi standard.

Pri monitorjih, predvidevam, da priklopis na PC. So dobri QLED monitorji od samsunga, cenejsi HDR monitorji pa imajo ponavadi presvoh svetilnost, da bi prislo zares do izraza, AMPAK ! pred monitorjem sedis bistveno blizje, kot pred TVjem, zato monitor ne potrebuje toliko spet.
Ce ze kupujes HDR monitor, naj ima vsaj 10bitni panel, ne pa nek 8bit FRC. Sicer je vse vprasanje budgeta na koncu.

Oled verjamem da zna biti problem (burn in),
Burn in vec ni tak grozno velik problem danes. Razen za tiste, ki po cele dneve gledajo RTV se jim logotip v vogalu zazge notr, pa taksne fore. Drugace ne.


Živiš v nemčiji, pa morda nimaš pravega občutka. Ok, ne rečem, študenti in podobni morda še imajo razne Galaxy S in podobne, "generalna populacija" pa kar lepo fura razne "lite" in podobne zadeve z slabšimi ekrani. Saj jih razumem, prodajalec mu da na mizo dva telefona, ki zgledata skoraj enako, en je recimo 200-300 eur, drug pa jurja. Vzame cenejšega.

Moj TV podpira tako Dolby Vision kot HDR10+, tako da upam da bo delalo. Nisem se še imel časa ukvarjat s tem.

Monitor pa že imam 10 bitni, samo ima krepko premajhno svetilnost (300nit).

HDR na ne OLED je pomoje možen, ker se gre za razpon med najsvetlejšo in najtemnejšo piko. OLED gre recimo od 0 do 800, kak QLED pa začne nekje višje (ni čisto črna slika) a gre zato do recimo 1500. Nek Samsung QLED višje serije ali sony serije 95 po moje naredi čisto OK HDR sliko, če ni ravno povsem temna soba.

m0LN4r ::

Saj tut 300 eur samsung ima OLED ze nekaj let.

GupeM je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

GupeM je izjavil:

Pravi HDR je zaenkrat tako ali tako možen samo na OLED zaslonih. Ostalo so bolj približki.
Kaj pa je "pravi"?

Pravi HDR ti svetle dele na videu osvetli z večjo svetilnostjo kot preostali del videa. Celo z večjo svetilnostjo, kot je "max" za določen ekran.
In to zna samo OLED ?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Invictus ::

mahoni je izjavil:


Najlepse takoj na telefonu seveda izgleda v HDR - Dolby Vision nacinu, ampak ko dam posnetke na racunalnik, pa zmaga 8bitni posnetek.

Kupi si HDR monitor... Niso vsi taki...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mahoni ::

Bom kar naprej snemal v 8bit in to je to. Dokler ni HDR splosno podprt kot default monitorji, je brezveze nalagat taksne posnetke kamorkoli.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

hojnikb ::

ja, sam si pa future proof k bo hdr enkrat standard pr monitorjih in boš mel posnetke ze taksne
#brezpodpisa

m0LN4r ::

Da. Naceloma HDR pretvorit v SDR je izi pizi oz. naredi to za tebe marsikater telefon, app, youtube avtomatsko.
Pozneje pa iz 8bit vec ne bos moral tega delat.

Lahko snemas za jutri in pretvarjas za danes. Obratno ne.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater mrežni multimedijski 4K HDR predvajalnik?

Oddelek: Zvok in slika
183259 (1592) rs1975
»

SonyXE9005 HTPC+HDR

Oddelek: Zvok in slika
212313 (1427) Gatsu
»

TV tech novosti, novi modeli, dogodki (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
7416078 (7883) fpbs

Več podobnih tem