» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
96 / 218
»»

Sparkxl ::

Comandante je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Pac bomo odvisni od Ameriskega plina in ker ruskega vec nocemo, bomo od njega odvisni se bolj, kot smo sedaj od ruskega. Cena bo pa taka, kot bo to amerika diktirala.

Kako pa bo prisel plin knam? Se bo teleportiral?

ne pa za financiranje ruskega fasisticnega vojaskega stroja.
Hvala bogu bomo financirali ameriski vojaski stroj, ki je od vekomaj nedolzen in se dolgo bo

Namesto da jamras predlagaj alternativo. ZDA so se izkazale za zanesljivega partnerja zadnjih 120 let, z izjemo MAGA obdobja. Ce smo prefini za nuklearke, pac potrebujemo plin od nekje. Ce bi ga koristili samo za industrijske procese, energijo pa pridobivali iz nukleark, bi bilo evropskega plina dovolj.

Nekaj ruskega plina se bo nadomestilo po drugih plinovodih, transportne kapacitete po morju bodo narasle, nekaj pa bomo kompenzirali z zmanjsanjem porabe. Seveda je nominalno drazje plin voziti iz ZDA kot pretakati iz Rusije. Dokler ni potrebno placati pravega racuna, kar pocnemo sedaj.

Glavna tezava je, kot ponavadi, Nemcija. Narod komplikatorjev in jamracev, nesposoben strateskega razmisljanja. Ne vem zakaj so se sploh lotili dveh ornk vojn, s taksno mentaliteto so bili vnaprej obsojeni na poraz.

FrRoSt je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Comandante: Ja zanimivo, ali bodo alternativni viri do jeseni/zime 2023 vzpostavljeni? Ali pričakuješ vmeš kakšen cenovni dip pri plinu, se bo elektrika umirila, kako pričakujete tu gibanje cen? Načeloma pri vsakem 'boomu' na koncu pride 'bust'.


:)):)):)):)):))

Tole STROKOVNO mnenje pa tudi mene zanima!!? :)):)):))

Model, cisto pretiravas s smajliji, tole je neberljivo.

Ne vem, ce hoces strokovno mnenje vprasaj Mr.Bja ali katerega od preostalih treh vseznalcev na slo-tech.

Moje laicno mnenje je da ja, tezav z dobavo ze letos ne bo resnih. Cene bodo seveda padle, nikakor pa ne na raven izpred dveh let. Tega vec ne bomo doziveli.


LSD? Ali pa res močna ganđa. Kje kupuješ? Jaz bi tudi

sbawe64 ::

Comandante
ZDA so se izkazale za zanesljivega partnerja zadnjih 120 let, z izjemo MAGA obdobja.

https://365.rtvslo.si/arhiv/tuji-dokume...
27 minuta...

Ob takih prijateljih ne potrebuješ sovražnikov.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Mr.B ::

Comandante je izjavil:

cias je izjavil:


Seveda. Poln youtube posnetkov ruskih supermarketov, kako so cene od 30-100% sle gor, v tabeli pa 11,3% pocenitev. Jebeno maslo zaklepajo v skatle in dajejo gor magnetno zascito proti kraji.

A to se gleda tako kot vrednost rublja? Uradna in neuradna?

Pa niti eneg niste spososbni podati kot referenco. Zanimivo, sem pričakoval da nas boš šah mat, ker zahodni mediji so sploh galsni, ko se začne dotikat te tematike. Sankcije delujejo, slava ukrajini, ali kako je potrebno zaključit.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

cias ::

Comandante je izjavil:



V EU bomo imeli probleme s cenami, zeblo pa ne bo nikogar.


WTF, naša politična smetana ki poziva na tuširanje z mrzlo vodo so torej le Kremlin plačani troli :))

Utk ::

njyngs je izjavil:

Utk je izjavil:

A če smo mi samookrbni pri nečem v Sloveniji je zato to v Sloveniji zastonj?

Kdo je kjerkoli to napisal? Ti si res povsem funkcionalno nepismen.


Ti, tu:

Pa zeblo jih ne bo pozimi. V EU pa bomo imeli/lahko imamo probleme.


Kaj jim pomaga, da imajo krompirja kot dreka, če stane kila en evro? Pa vse drugo enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

njyngs ::

Jp, si kar nepismen.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

cias ::

Utk je izjavil:


Kaj jim pomaga, da imajo krompirja kot dreka, če stane kila en evro? Pa vse drugo enako.


A si bral kako je en Ukrajinski dedek s šibrovko sestrelil Rusko letalo? Je bilo takoj po novici da majo Rusi samo še za 2 tedna krompirja.

dronyx ::

Nekdo na YT je posnel video kjer se pritožuje, kako ljudje v ZDA nimajo denarja za hrano in račune za energijo. Moj komentar na to:

In 2020 US central bank Fed printed 40% of all money in circulation and now people don't have money for food and energy bills? This is a strange paradox! Who got all this printed money? >:D

Velja seveda tudi za evro območje in nam vsem drago tiskarno denarja ECB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Utk ::

cias je izjavil:

Utk je izjavil:


Kaj jim pomaga, da imajo krompirja kot dreka, če stane kila en evro? Pa vse drugo enako.


A si bral kako je en Ukrajinski dedek s šibrovko sestrelil Rusko letalo? Je bilo takoj po novici da majo Rusi samo še za 2 tedna krompirja.

Že vsaj 200 let je tako, da ni problem imet v trgovini, ampak kupit. Zato so te pravljice o samooskrbi samo to, pravljice. V trgovini bo, ljudje pa vseeno ne bojo imeli.

feryz ::

Kar eno in isto natepavate!
Kateri ljudje ne bodo imeli? Vsi iščejo delavce, nikjer ni niti enega, torej je nekako logično, da imajo vsi delo in denar.
Ali kako naj bi bilo?
Življenje, na splošno, še nikoli ni bilo tako poceni. Vsaj na vasi.
Kako se imate v opankariji in v blokih, pa sami veste.

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

Nekdo na YT je posnel video kjer se pritožuje, kako ljudje v ZDA nimajo denarja za hrano in račune za energijo. Moj komentar na to:

In 2020 US central bank Fed printed 40% of all money in circulation and now people don't have money for food and energy bills? This is a strange paradox! Who got all this printed money? >:D

Velja seveda tudi za evro območje in nam vsem drago tiskarno denarja ECB.

Težko dihanje je imel polno veselje stanja cen v Rusiji in kako se jajca krčijo, no nekaj..
Ugotovil je zahodni pojem z imenom "shrinkflation"

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Utk ::

feryz je izjavil:

Kar eno in isto natepavate!
Kateri ljudje ne bodo imeli? Vsi iščejo delavce, nikjer ni niti enega, torej je nekako logično, da imajo vsi delo in denar.
Ali kako naj bi bilo?
Življenje, na splošno, še nikoli ni bilo tako poceni. Vsaj na vasi.
Kako se imate v opankariji in v blokih, pa sami veste.

O Rusiji se menimo. Tam bojo imeli vse, samo ljudje ne bojo imeli s čim kupit.

Mr.B ::

Utk je izjavil:

feryz je izjavil:

Kar eno in isto natepavate!
Kateri ljudje ne bodo imeli? Vsi iščejo delavce, nikjer ni niti enega, torej je nekako logično, da imajo vsi delo in denar.
Ali kako naj bi bilo?
Življenje, na splošno, še nikoli ni bilo tako poceni. Vsaj na vasi.
Kako se imate v opankariji in v blokih, pa sami veste.

O Rusiji se menimo. Tam bojo imeli vse, samo ljudje ne bojo imeli s čim kupit.

Sreča da bodo z viškom hranili prašiče. Razne če si milsil da vzameš zahodnega potrošnika , kot produkt, brez katerega se ekonomija sesuje.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

feryz ::

Kako ne bodo imeli s čim?
Saj imajo rublje. In print mašin še užgali niso. Lahko printajo dve leti skupaj, pa ne bodo Bruslja ali Washingtona ujeli. Rezerve kolikor hočeš.

MisterR ::

Tako se znižuje inflacijo, 500€ na TRR za vsakega (250€ za mladoletne)
https://www.vindobona.org/article/clima...

Nakazila so bila izvedena danes.

LeQuack ::

MisterR je izjavil:

Tako se znižuje inflacijo, 500€ na TRR za vsakega (250€ za mladoletne)
https://www.vindobona.org/article/clima...

Nakazila so bila izvedena danes.


Najbrž si hotel reči zvišuje inflacijo.
Quack !

MisterR ::

Pozabil dodati /s na koncu ;) seveda je bilo mišljeno sarkastično

LeQuack ::

Sicer pa zakaj ne prisilijo kapitaliste, da uskladijo plače z inflacijo. Pa ne bo nobenega problema. Vsak kapitalist je dobil kako subvencijo od države, čas je da se poplača.
Quack !

feryz ::

S 500 evri v žepu, se človek počuti nelagodno . Na kofe še lahko greš, za kaj več ne zadostuje.
Kaj šele da bi pelete plačal s tem?
A to se Avstrijci zajebavajo? A niso tam plače 5 jurjev plus neto?

hbgqzR ::

Z nakazili se inflacija NE znizuje, obratno, se zvisuje se. Na kratek rok se samo blazi ucinek pri koncnih uporabnikih.

Ko pride do indeksacije plač, potem smo FUCKED, ker se dobi pozitivna povratna zanka.

Ker vidim, da eni o tem resno razmisljate, moram pod nujno ukrepati, da ne nafykam zaradi tega :-)

Adijo, EUropejci, se vidimo v drugi instanci, to so vam birokrati zjebali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

nurmaln ::

LeQuack je izjavil:

Sicer pa zakaj ne prisilijo kapitaliste, da uskladijo plače z inflacijo.

Ti bi ekonomski perpetuum mobile.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

cias ::

dronyx je izjavil:

Nekdo na YT je posnel video kjer se pritožuje, kako ljudje v ZDA nimajo denarja za hrano in račune za energijo.


Na telegramu je bilo kup slik iz UK, kako se zapirajo pralnice/sušilnice za cunje, avtopralnice…

Bo že pokupila kakšna mega korporacija.

LeQuack ::

nurmaln je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Sicer pa zakaj ne prisilijo kapitaliste, da uskladijo plače z inflacijo.

Ti bi ekonomski perpetuum mobile.


AKA kapitalizem.
Quack !

hbgqzR ::

LeQuack je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Ti bi ekonomski perpetuum mobile.
AKA kapitalizem.

Eh, kapitalizem ima vzpone in padce, vzdrzljiv pa je (bil). Ravno zato moram it straddlat, za vsak slucaj pac, ce slucajno bo ali pa ne bo, najslabse je cakat in gledat razpad ali pa odboj. Samo v ozkem pasu ne sme obstati in to zagotovo ne bo.

HotBurek ::

Ne vem, če je bilo že kje omenjeno...

Podatek na internetih kaže, da je 1 EUR = 0,98 USD. Se pravi, da je euro "pod" dolarjem.

Kar je blo nazadnje leta 2002.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

hbgqzR ::

V tem trenutku 0.9890 -0.0013 (-0.1313%) pa menda res...

Zakaj, sicer, menis, da sem napisal, kar sem nazadnje? Niso to vec heci, ne, k sreci, smo velike stvari ze nabavili po pre-2022 cenah.

Je pa potrebno biti vzor mladini, ko bodo cez 20 in vec let gledali na danasnje dneve, da bodo rekli 'stari je bil facaaaa'...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

dronyx ::

Predlagam, da se naslov te teme popravi iz Inflacija 2021/2022 v Inflacija 2021-2025, pa verjetno bo še enkrat potrebno popraviti naslov. Marsikomu se je standard že občutno znižal, v prihodnjih letih pa bo po moji oceni še huje. Padec standarda za 20% ali še več. V Evropi bodo nemiri in milijoni na ulicah. Možnost preživetja evra v takih okoliščinah pa praktično minimalna, vsaj tako meni moja vedeževalka. Če se uresniči samo pol njenih napovedi, bo zelo hudo. Cena za desetletje monetarnega razvrata pa bo v vsakem primeru zelo visoka.

Še en citat iz mojega pisma ECB marca 2021:

The question to which I have not yet been able to find a good answer is...

How to bet against the world's central banks?

I just hope that a solution is not creation of a global startup, which will mass-produce cheap wooden coffins and urns.

Upam da danes razumejo malo bolje kaj sem jim napisal. 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

hbgqzR ::

dronyx je izjavil:

How to bet against the world's central banks?

Glede vseh naenkrat bo tezko, glede posamicne pa gre - primer Truga uporabnika - kupil je RUB, ko je vrednost strahotno padla proti EUR in se bouncnila. Zdaj se ne oglasa vec, ker krizari po svetu. Torej - da se - tvoje vprasanje je nekoliko presenetljivo glede na eseje in korespondenco. Sicer pa, zelo nedavno si kupil nov avto, ce ti je ostalo se vec denarja, kupi se kaj zraven.

dronyx ::

Glede teh urbanih legend, kako so ljudje obogateli z RUB, sem jaz nekoliko skeptičen. Ne rečem, da ni možno, samo ne verjamem pa vsakemu, ki sedaj "jadra ob vzhodni afriški obali". Na FX trgu se jih je opeklo že veliko, verjetno še več kot pri špekulacijah s kriptom. Ampak ponavadi je tako, da tisti, ki se opečejo, tega ne razglašajo na ves glas, tisti, ki jim uspe pa pristanejo na naslovnicah in se udeležijo OneLife rally turističnega izleta.

Ekonomska vojna med rusijo in EU je v bistvo spopad kdo lahko svoje prebivalce bolj stisne, preden se mu uprejo. Na eni strani je rusija, avtoritarna država, ki ne pozna milosti do drugače mislečih in opozicije, na drugi strani EU, ki je nekakšna karikatura Jugoslavije. Kako trdno je narejena neka zgradba pa lahko vidiš šele ko pride do potresa. Kdo bo v tej vojni zmagal težko rečem, na prvi pogled je rusija v veliki prednosti. Lahko pa da ima kakšen dobro plačan birkorat v EU parlamentu ali na sedežu ECB v Frankfurtu še kakšno genialno idejo, za katero še ne vemo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

c3p0 ::

feryz je izjavil:

S 500 evri v žepu, se človek počuti nelagodno . Na kofe še lahko greš, za kaj več ne zadostuje.
Kaj šele da bi pelete plačal s tem?
A to se Avstrijci zajebavajo? A niso tam plače 5 jurjev plus neto?


Niso. Ko sem nazadnje v eni špeceriji v AT hotel plačat s "pinkyjem", je završalo. Prišla je sosednja blagajničarka in moji trobila naj ne jemlje tega, da bodo problemi, čeprav je skener pokazal veljavni bankovec. Kot da sem prišel s palico zlata. Ko sem pomolil še kartico, sta se pomirili. Komedija za ponovit.

hbgqzR ::

Ne vem, kdo in kje je Truga, niti kaj pocne nasploh ali sedaj, niti tega, ce je res kupil RUB (in prodal EUR, hehe), kje, koliko ter s kaksnim vzvodom. Jaz osebno imam z valutami naceloma dobre izkusnje ampak tam, kjer so verjetnosti nekaj visje moras vec tvegati. Teorijo si bos prebral sam, da ne bo kak bralec interpretiral dobesedno.

En rally ali pa plunge in lifetime ni tvoja pravica, si pa vsaj enega ze dozivel... Cakaj (ali ne) na dodatne ideje, normalno, temu se rece tveganje - bodi previden :-)

c3p0 je izjavil:

Niso. Ko sem nazadnje v eni špeceriji v AT hotel plačat s "pinkyjem", je završalo. Prišla je sosednja blagajničarka in moji trobila naj ne jemlje tega, da bodo problemi, čeprav je skener pokazal veljavni bankovec. Kot da sem prišel s palico zlata. Ko sem pomolil še kartico, sta se pomirili. Komedija za ponovit.

Se tam, kjer se zaracunavajo vecji denarji nocejo 500-ic, ker jim naredi destrukcijo zalog manjsih apoenov. Ali pa si samo izgledal kot pralec denarja. Ce bi jih vprasal, bi zdaj tudi mi vedeli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

dronyx ::

Na Danskem menda krematoriji ogrevajo stanovanja. Glede na energetsko krizo ideja, ki jo jaz ne bi prehitro zavrgel. Pa menda krematorijem na Danskem ostanejo tudi vse kovine, ki jih imajo pokojniki vgrajene v telesa. Umetni koliki iz titana, zlati zobi, kolena iz manganovega dioksida...

hbgqzR ::

Pri nas menda vrnejo, je nedavno nanesel pogovor, ce vrnejo prav vse in kako to ugotavljati, ne vem. Tudi ne poznam tehnologije krematorijev in mozne rekuperacije (ali kako se to fancy rece) energije.

cias ::

hbgqzR ::

Zelo verjetno namerna neumnost ali nesporazum ali kaj drugega - kam pa bi jih dali; enih 10 se ze das v keho... Bi zgradili taborisca in jih oskrbovali ali hisni pripor? Mocno dvomim, cias, bolj optimisticno glej v prihodnost.

Vanich ::

hbgqzR ::

Saj res, fasisticni CHF pri 1.4 za EUR?? krediti - kako se je to razresilo?? A se je ze sploh?

energetik ::

Sicer je tole OFF, ampak kaj za vraga ima omejitev sanitarne vode na 60°C veze s porabo plina? Komot porabim 100x več plina za sanitarno vodo na 45° kot nekdo, ki ima bojler nastavljen na magari 75°C.
Enako velja za sobno temp., pasivna hiša za 19°C praktično ne rabi ogrevanja, neizolirana "graščina" pa silne kubike plina.
vires in numeris

J.McLane ::

Višja temperatura SV pomeni več izgub skozi stene bojlerja, ampak kašna je tu razlika, verjetno minimalna.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

hbgqzR ::

In kako bi ugotavljali temperaturo SV - daljinsko? Z nakljucnimi-sistematicnimi racijami? Nonsense vse skupaj, cias pa si tako nacrtno ne postavlja nobenih izvedbenih vprasanj :-) Kot obicajno se verjetno racuna na konformnost vecine prebivalstva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Utk ::

In kako bi ugotavljali temperaturo SV - daljinsko? Z nakljucnimi-sistematicnimi racijami?

Se ti po koroni to še zmeraj res zdi tako nemogoče?

Mr.B ::

LeQuack je izjavil:

MisterR je izjavil:

Tako se znižuje inflacijo, 500€ na TRR za vsakega (250€ za mladoletne)
https://www.vindobona.org/article/clima...

Nakazila so bila izvedena danes.


Najbrž si hotel reči zvišuje inflacijo.

Za kaj se porabi teh 500€ ko jih dobiš šenkane od države pa si na nivoju 200 znakov inteligence... Te tako ali drugače živijo v mehurčku sociale...

Heute"-Leserin Maria darf sich als eine der ersten Österreicher über 500 Euro mehr auf ihrem Konto freuen. Gegönnt wird sich damit ein neues Tattoo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

hbgqzR ::

Utk je izjavil:

In kako bi ugotavljali temperaturo SV - daljinsko? Z nakljucnimi-sistematicnimi racijami?

Se ti po koroni to še zmeraj res zdi tako nemogoče?

Absolutno, poleg tega, potrebno bi bilo vpreci vojsko, vdreti v veliko stanovanj naenkrat in brez naloga in racunati na pasivnost ljudi... V bistvu to, kar si cias ves cas (niti ne potihoma) v obupu zeli, da bi videl bolj premozne od sebe propasti :-)

Pri elektriki in plinu lahko meris (pre)tok ampak tudi to ni zadosten dokaz. V glavnem, ko bo prvi zaprt zaradi tega, boste javili na forum, pod tem ali drugim imenom :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

J.McLane ::

Če nekaj želiš doseči imaš vedno dva načina:
- Palica
- Korenček

Če želiš znižat porabo elektrike bi po sistmeu palice to pomenilo, recimo če presežeš porabo od lani istega meseca boš plačal neke penale. Korenček bi pa pomenilo, da dobiš nagrado, če uspeš porabo znižat glede na lani istega meseca.

Tako preprosto je to.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

Jaz bom imel vsaj 200 evrov viška elektrike letos od elektrarne. Ne vidim nobenga korenčka, da tega ne skurim sam za brez veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hbgqzR ::

J.McLane je izjavil:

Korenček bi pa pomenilo, da dobiš nagrado, če uspeš porabo znižat glede na lani istega meseca.

Tako preprosto je to.

Tako preprosto sicer ni, ker se sezone in potrebe razlikujejo v dveh zaporednih, lahko pa delijo korencke po lastni presoji, drzi.

cias ::

hbgqzR je izjavil:


Absolutno, poleg tega, potrebno bi bilo vpreci vojsko, vdreti v veliko stanovanj naenkrat in brez naloga in racunati na pasivnost ljudi...


Saj nemci sedaj pripravljajo vojsko za na ulice, so bojijo da bojo ljudje protestirali.

J.McLane ::

Po nihanju cene elektrike pozimi in poleti, se točno ve kdo se ogreva na elektriko, za take se lahko da vremensko določene količnike zraven.

Vsakemu porabniku glede na pretekla leta določiš:
- porabo za gospodinjstvo (vzameš povprečje od maja do septembra, ali pa določiš kar glede na število članov gospodinjsva)
- porabo za ogrevanje (zgornjo odšteješ od porabe v zimskih mesecih)

Če znižaš notranjo temperaturo za 1° se poraba zniža za 6%, torej če bi se resno lotil nekega šparanja bi bilo mogoče doseči vsaj 15% znižanje na račun ogrevanja. To je pa vrednost, ki je merljiva, če se upošteva povprečne zunanje temperature.

Osnova je dokaj enostavno določljiva, posebne primere (sprememba članov gospodinjstva, povečanje tlorisne površine, sprememba načina ogrevanja, električni avto...) se vse da ujeti in se te pač prvo leti izloči iz "sheme".

Za veliko večino ostalih pa potem uporabiš korenček in palico skuja v navezi. Korenček za tiste ki uspejo porabiti manj kot lani, palico za tiste ki so še bolj potratni kot lani. SIMPL.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

hbgqzR ::

Mc, recimo za poenostavitev, da bo letos povprecna decemberska temperatura nizja/visja 5C glede na prejsnje in povprecna februarska visja za 2C v Bernu, v Genevi pa 3C in -1C? Imas modele in kalkulacije za vsako mikrolokacijo, ki jo mislis kaznovati (ker nagrade verjetno ne bodo kaj posebej super)? Super, ce imas.

Cias, ne boj se za vojsko v Nemciji, ker tvoj link je za Svico. Strinjam pa se, da smo staroselci (!) veliko bolj konformisticni, to pa ti dam prav! Upam, da imas pomembnejse skrbi, ce ne, pa jupiii, tisti jesetrov kaviar bos ze pomazal :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Mato989 ::

J.McLane je izjavil:

Po nihanju cene elektrike pozimi in poleti, se točno ve kdo se ogreva na elektriko, za take se lahko da vremensko določene količnike zraven.

Vsakemu porabniku glede na pretekla leta določiš:
- porabo za gospodinjstvo (vzameš povprečje od maja do septembra, ali pa določiš kar glede na število članov gospodinjsva)
- porabo za ogrevanje (zgornjo odšteješ od porabe v zimskih mesecih)

Če znižaš notranjo temperaturo za 1° se poraba zniža za 6%, torej če bi se resno lotil nekega šparanja bi bilo mogoče doseči vsaj 15% znižanje na račun ogrevanja. To je pa vrednost, ki je merljiva, če se upošteva povprečne zunanje temperature.

Osnova je dokaj enostavno določljiva, posebne primere (sprememba članov gospodinjstva, povečanje tlorisne površine, sprememba načina ogrevanja, električni avto...) se vse da ujeti in se te pač prvo leti izloči iz "sheme".

Za veliko večino ostalih pa potem uporabiš korenček in palico skuja v navezi. Korenček za tiste ki uspejo porabiti manj kot lani, palico za tiste ki so še bolj potratni kot lani. SIMPL.



Spet neko kompliciranje kot je kompliciranje pri nepremičninskem davku... pač preprosto se dviguje cena elektrike, na koncu bo folk porabil manj to je osnovna zakonitost trga, dvigni ceno dovolj in poraba oz. prodaja bo padla, to je defakto...

Mi pa se spet gremo neke socialistične umotvore s tvojim na čelu.

Če bom za elektriko dal namesto danes 42EUR 142EUR drug mesec bom pač izklopil PC in nehal filat telefon in zmanjšal gretje itd...

Ti bi pa spet kompliciral.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115
««
96 / 218
»»