» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
51 / 218
»»

Mr.B ::

kow je izjavil:

No, bomo videli.

No v bistvu mas prov v novembru bo namesto +9.9%, le minus 10%.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

feryz ::

Bodo hitro spulili denar ljudem iz žepov, potem bomo pa videli, če povpraševanje narašča. Če ne bo jeseni hudega pospeška, se zna zelo spremeniti.

pangro ::

glede na vsa dogajanja na finančnih in blagovnih borzah verjetno prihaja popravek tega inflacijskega vala ki se je začel neslišno marca 2020. Potem bomo pa videli kako pa kaj.

Mato989 ::

kow je izjavil:

Glede na trenutno monetarno politiko, bo inflacija pod 5% relativno hitro. Rast kolicine denarja se zanesljivo upocasnuje.



To nam nic ne pomaga ce bo realna se skoz 10 plus

Ince place ne bodo sle zdaj 20 postov gor da preteklo letopokrijemo
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mr.B ::

pangro je izjavil:

glede na vsa dogajanja na finančnih in blagovnih borzah verjetno prihaja popravek tega inflacijskega vala ki se je začel neslišno marca 2020. Potem bomo pa videli kako pa kaj.

Dokler je potrosna, je skoraj nepomemben borzni index.Problem rata pri invisticijah, tam pa ce borzni index pade na 50% vrednosti pade verjetno zgolj na realno vrednost.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

aviator ::

Mr.B je izjavil:

pangro je izjavil:

glede na vsa dogajanja na finančnih in blagovnih borzah verjetno prihaja popravek tega inflacijskega vala ki se je začel neslišno marca 2020. Potem bomo pa videli kako pa kaj.

Dokler je potrosna, je skoraj nepomemben borzni index.Problem rata pri invisticijah, tam pa ce borzni index pade na 50% vrednosti pade verjetno zgolj na realno vrednost.


Jesni ko folk pride z dopustov, kjer je postrgal se zadnje kovancke bomo videli.

kow ::

Mato989 je izjavil:

kow je izjavil:

Glede na trenutno monetarno politiko, bo inflacija pod 5% relativno hitro. Rast kolicine denarja se zanesljivo upocasnuje.



To nam nic ne pomaga ce bo realna se skoz 10 plus

Ince place ne bodo sle zdaj 20 postov gor da preteklo letopokrijemo


Nikjer nisem govoril o realnem standardu. Govoril sem o inflaciji.

Mr.B ::

aviator je izjavil:

Mr.B je izjavil:

pangro je izjavil:

glede na vsa dogajanja na finančnih in blagovnih borzah verjetno prihaja popravek tega inflacijskega vala ki se je začel neslišno marca 2020. Potem bomo pa videli kako pa kaj.

Dokler je potrosna, je skoraj nepomemben borzni index.Problem rata pri invisticijah, tam pa ce borzni index pade na 50% vrednosti pade verjetno zgolj na realno vrednost.


Jesni ko folk pride z dopustov, kjer je postrgal se zadnje kovancke bomo videli.

Ameriska in zahodnja ekonomija bazira na zapravljanju in storitvah.To je ja tisti prvi finger ki ga kazemo manj demokraticnim drzavam.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

LeQuack ::

Podjetja bodo spet tolkla rekordne dobičke ker vse dražijo, hkrati bodo pa po TV-ju jokali da se jim je elektrika podražila za 5% in podobno.
Quack !

dronyx ::

Vsaj v ZDA je potrošnja precej povezana z borznimi indeksi in vrednostjo nepremičnin. Če se ljudje počutijo bogate zaradi rasti borznih indeksov in cen nepremičnin, ki jih imajo v lasti, potem trošijo več in to v sedanjih razmerah seveda vpliva na inflacijo. Mislim da je tudi šef FED-a med vrsticami povedal, da želijo z dvigom obrestnih mer znižati ta vrednotenja. Ampak o tem bi lahko začeli razmišljati že pred leti, ko se je videlo od daleč napihovanje balonov. Višje gre boom cikel, večji je potem padec ko pride bust. In tisti, ki v to shemo pridejo na koncu boom cikla izgubijo največ. Sedaj jih stiska še inflacija. Res, dobro naštudirana finančna represija. Kapo dol avtorjem te manipulacije. Beeee....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

Kar je bilo, je bilo. Pametneje se je ukvarjati s prihodnostjo. Kot je recimo padec 1% mesecne inflacije.

BuDi79 ::

 cene

cene

dronyx ::

kow je izjavil:

Kar je bilo, je bilo. Pametneje se je ukvarjati s prihodnostjo. Kot je recimo padec 1% mesecne inflacije.

Iz preteklosti se je potrebno nekaj naučiti. Recimo meni se zdi povsem skregano z zdravo pametjo, da ko imaš epidemijo in drastičen padec proizvodnje zaradi karanten deliš ljudem natisnjen denar, da stimuliraš povpraševanje. Logika pravi, da če gre navzdol proizvodnja, moraš zaustavljati povpraševanje, sicer boš dobil hitro visoko inflacijo. Odziv centralnih bank na epidemijo je bil po moje napačen oziroma je bilo stimulacij preveč. Tudi pred epidemijo je bila po moje napačna monetarna politika "gas do konca", čeprav za to ni bilo nobenega razloga, razen da se je marsikomu fino zdelo napihovanje balonov. Centralne banke bi morale poskrbeti za stabilno ekonomsko okolje z vgrajenimi blažilci za čas kriz, ko te pridejo. Ne pa da ustvarjajo namerno tako dinamiko, da imaš čim višje boom - bust cikle. Zavedati se je potrebno, da so zaradi tega številni tudi izgubili življenjske prihranke. Nasploh se mi zdi da je grdo in moralno sprevrženo, če same centralne banke ljudi dobesedno silijo v hazardiranje, pri čemer tisti, ki so blizu ustvarjanja novega denarja in tisti, ki podrobno poznajo delovanje sistema v takem hazarderskem okolju profitirajo največ.

kow ::

Govoril sem z vidika te teme (naslov). Kar si napisal smo ze vse predelali in imel sem obcutek, da se nas vecina v tej temi strinja.

kow ::

Zanimivo, da stajerc nic ne komentira v tej temi...

Malidelničar ::

BuDi79 je izjavil:

 cene

cene


Hm kje si našel te grafe? Torej žitarice niso več takšen 'push' faktor glede inflacije?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

feryz ::

Veleprodajne ali market cene nimajo nobene veze z inflacijo.
Tako kot nima nobene veze prodajna cena elektrike NEK s ceno v maloprodaji.
A vam to še ni užgalo v zadnjih dveh letih?

Utk ::

To pa ni res. Ko grejo market cene gor, gre inflacija gor. Samo ko grejo dol, ne gre inflacija dol. Tako da ne moreš rečt, da nimajo NOBENE veze. Vsaj polovično vezo imajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

fikus_ ::

Grafi cen žitaric, ki jih je prilepil BuDi, kažejo na to, da se trg panično odziva na dogodke in išče priložnosti za profite. Malo dogodkov dejansko dolgoročno vpliva na cene, ki se potem ne vrnejo proti ceni pred dogodkom.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

Utk je izjavil:

To pa ni res. Ko grejo market cene gor, gre inflacija gor. Samo ko grejo dol, ne gre inflacija dol. Tako da ne moreš rečt, da nimajo NOBENE veze. Vsaj polovično vezo imajo.
Dokler so marže več 10 ali 100 procentne, so cene povezane zgolj s ponudbo in povpraševanjem.

dronyx ::

fikus_ je izjavil:

Grafi cen žitaric, ki jih je prilepil BuDi, kažejo na to, da se trg panično odziva na dogodke in išče priložnosti za profite. Malo dogodkov dejansko dolgoročno vpliva na cene, ki se potem ne vrnejo proti ceni pred dogodkom.

Saj imaš tudi sklade, ki vlagajo v surovine in več denarja se steka v te sklade, višje gredo cene, ker ti skladi umetno dvigujejo povpraševanje. Potem imaš sklade, ki neke surovine kupujejo in jih umaknejo s trga, da se tako umetno niža ponudba in višajo cene. Sama manipulacija kamorkoli pogledaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

J.McLane ::

Ja ampak manipulacijo povzročaj vlagatelji (tudi mali), ki želijo biti del zgodbe.

Daj poslušaj intervju za Danom Podjedom v Številkah, lepo razloži kako prihaja do teh stvari:
https://www.rtvslo.si/stevilke/najboljs...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

dronyx ::

J.McLane je izjavil:

Ja ampak manipulacijo povzročaj vlagatelji (tudi mali), ki želijo biti del zgodbe.

Ja seveda, ampak da se to dogaja so pa krivec tudi centralne banke, ki z monetarno politiku ljudi silijo k hazardiranju (oni bi rekli "investiranju"). To je zadnje čase preraslo vse razumne meje in danes praktično že skorja vsak investira v uran ali oljno repico.

J.McLane ::

Kako je bilo pa v preteklosti? Še pomniš Catch the cash?

Določen % folka je pohlepen in iščejo hitri zaslužek, kdo koga sili? Folk sam je tak. Bolj jih želiš zaščitit, bolj bodo poiskali nekaj izven dovoljenega.

Zgoraj sem falil podkast, v mislih sem imel tole:
https://val202.rtvslo.si/podkast/nedelj...

Od 16:00 - 19:00. Od vlečenja niti in zaslepljenosti ljudi (navezuje se na film Don't Look Up) in naprej na finančno krizo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Ce imas predvidljive ekonomske pogoje, je tezko hazardirati. Nekateri bi zopet spreminjali ljudi - namesto sistem. Recimo OPEC naj neha srati z "rezervnimi kapacitetami". Nobene transparence, potem pa mora trg ugibati -> spekulirati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kriptobog ::

J.McLane je izjavil:

Kako je bilo pa v preteklosti? Še pomniš Catch the cash?

Določen % folka je pohlepen in iščejo hitri zaslužek, kdo koga sili? Folk sam je tak. Bolj jih želiš zaščitit, bolj bodo poiskali nekaj izven dovoljenega.

Zgoraj sem falil podkast, v mislih sem imel tole:
https://val202.rtvslo.si/podkast/nedelj...

Od 16:00 - 19:00. Od vlečenja niti in zaslepljenosti ljudi (navezuje se na film Don't Look Up) in naprej na finančno krizo.



Vecja kot je kriza, lazje je nasrati folk. Ne stekam folka, ko dela researche za vsak jebeni nakup, ko jim pa nekdo pokaze neko ze na dalec sumljivo quick rich shemo pa brez pomisleka prihranke mecejo notri. :| Poznam folk ki je celo najemal kredite takrat in se zdaj placujejo

Mr.B ::

No ko smo ze pri avtih...
Fantje so se ze dogovorili... cena tone litija je 6x drazja kot v zacetku leta.

Sedaj ko so americani nabili sankcije regiji ki dela ailicijeve rezine za soncne celice, verjetno res ne mislite da se cena nafte ne bo kontrolirala in zasluzki bili eko bajni,
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

gruntfürmich ::

Mr.B je izjavil:

Fantje so se ze dogovorili... cena tone litija je 6x drazja kot v zacetku leta.

fantje so se že dogovorili, ampak vprašanje če si ti prav slišal: https://tradingeconomics.com/commodity/...
27000 na 47000 ni 6× več...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Litijev karbonat je tako drag, ker povecevanje proizvodnje baterij leti v nebo. Ce bi se rast proizvodnje ustavila - se ne bo - bi cene takoj strmoglavile.

Mr.B ::

gruntfürmich je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Fantje so se ze dogovorili... cena tone litija je 6x drazja kot v zacetku leta.

fantje so se že dogovorili, ampak vprašanje če si ti prav slišal: https://tradingeconomics.com/commodity/...
27000 na 47000 ni 6× več...

April 2022 : cena je skocila napram zacetku leta 480%
https://www.notateslaapp.com/news/746/a...!

According to the tweet from @stats_feed, lithium costs have risen from $4,450 per tonne in 2012 to $78,032 in 2022. Lithium costs have increased by 1,654% in the past decade and 480% in just the past year.



link 2
https://www.benchmarkminerals.com/

Despite retreating from its April highs, the price of Lithium has jumped more than 600 percent since the start of the year, from about $10,000 per metric tonne in January to $62,000 in June, according to Benchmark Market Intelligence. Citigroup has predicted more .....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kow ::

In kaksen delez stroskov je to v bateriji? Si preracunal?

stara mama ::

kow je izjavil:

In kaksen delez stroskov je to v bateriji? Si preracunal?

Dost za izgovor.
Ker tud kitajski pleh se je podražal, ker je tam v ukrajini bile neka železarna napadena.

J.McLane ::

Te tržne cene Litija so podobno kot tržne cene elektrike, že dve leti je tržna cena elektrike preko 200 EUR/MWh (trenutno preko 350), pa novi GEN-i cenik še vedno drži ceno tam pri 70 EUR/MWh. Le kako je to mogoče?

Odkupne cene za večje količine se naredi po pogodbah za neko obdobje, tu tržne cene ne igrajo neke bistvene vloge, so lahko podlaga za pogajanje ko se sklepa nove pogodbe, ampak verjemite da tržne cene za neke večje pogodbene količine niti približno ne bo nihče plačal.

Za 1 kWh se potrebuje nekje 0,7 kg LCE, torej za 60 kWh strošek po tržni ceni ($70/kg) ca. $3k.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

kow ::

Vseeno jih ni za zanemariti. Tudi, ce imas dolgorocne pogodbe, bos obcasno manjse kolicine kupoval po visjih cenah in bi bodo povecevale povprecno nakupno ceno. Kakorkoli, litijev karbonat je trenutno res drag.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

Zanimiva v zvezi z inflacijo je Japonska. Menda imajo tam inflacijo okrog 2%. Je pa jen izgubil že precej proti USD, samo to so tudi praktično vse ostale valute. Japonska kakor vem nima nekih surovin in večino uvaža. Kakšna logična razlaga zakaj je Japonska inflacijo toliko nižja kot drugje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

MisterR ::

Zaradi tega, ker nimajo toliko helikopterskega denarja. Ljudje ne trošijo kot v EU in ZDA. Že do sedaj niso trošili, ko/če bo letos BOJ dvignila obrestne mere bodo pa še manj.

dronyx ::

MisterR je izjavil:

Zaradi tega, ker nimajo toliko helikopterskega denarja. Ljudje ne trošijo kot v EU in ZDA. Že do sedaj niso trošili, ko/če bo letos BOJ dvignila obrestne mere bodo pa še manj.

Japonska je praktično izumila QE in oni so prof. dr. za vse ostale kar se tiče prekomernega tiskanja denarja (vem, ni to isto kot helikopterski denar, samo tega tudi pri nas ni bilo ravno veliko). Ne glede na to koliko trošijo bi se morala bistveno bolj poznati v inflaciji cena goriv ter podražitev hrane, surovin...

FireSnack ::

Prišel je čas da zategnemo pasove. Jaz sem si dal načrt da preživim dan z max 2€. Šel sem na skrajni minimum potrošnje. Prodal sem tudi večino premičnega premoženja: avtomobil, motor, skuter, gliser, gumenjak in bob. Začel sem projekt samooskrba 2022-2023 in bom iz 2€ na dan tako prišel na 1€ na dan potrošnje. Višam pa kapacitete sončne elektrarne, kolektorjev, naredil dodatno vrtino za vodo... Skladiščim počasi tudi že hrano z daljšim rokom in alternativne vire za ogrevanje v primeru izpada električnega omrežja. Imam namen kupiti še 2 dizelska agregata in nekaj velikih baterij za skladiščenje energije.
Preprodajalec NFT umetnin

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: ALT ()

dronyx ::

FireSnack je izjavil:

Jaz sem si dal načrt da preživim dan z max 2€.

Se te da najeti za svetovalca? Jaz praktično pod 20€ na dan ne pridem in živim kot Amiš.

kixs ::

Najprej naj pove kaj steje v ta znesek.

avani ::

Za japonsko je zelo verjetno razlog demografija. Ko se prebivalstvo stara, manj trosi. in ko manj trosi, cene padajo, da se vsaj nekaj proda. Pa se nekaj jih tepe - v 80ih so se sli na veliko vlaganje v nepremicnine, buy and hodl, in v 90ih so se nasli v veliko nasedlih kreditih. takrat niso sli v ciscenje bilanc, ampak v QE in resevanje prezadolzenih podjetij. in ta zombie podjetja se se do danes niso razdolzila.

tukaj je ena poljudna razlaga

gruntfürmich ::

Mr.B je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Fantje so se ze dogovorili... cena tone litija je 6x drazja kot v zacetku leta.

fantje so se že dogovorili, ampak vprašanje če si ti prav slišal: https://tradingeconomics.com/commodity/...
27000 na 47000 ni 6× več...

April 2022 : cena je skocila napram zacetku leta 480%
https://www.notateslaapp.com/news/746/a...!

According to the tweet from @stats_feed, lithium costs have risen from $4,450 per tonne in 2012 to $78,032 in 2022. Lithium costs have increased by 1,654% in the past decade and 480% in just the past year.



link 2
https://www.benchmarkminerals.com/

Despite retreating from its April highs, the price of Lithium has jumped more than 600 percent since the start of the year, from about $10,000 per metric tonne in January to $62,000 in June, according to Benchmark Market Intelligence. Citigroup has predicted more .....

kako točno ti bereš te grafe in tolmačiš zapisano?

FireSnack je izjavil:

Prišel je čas da zategnemo pasove. Jaz sem si dal načrt da preživim dan z max 2€. Šel sem na skrajni minimum potrošnje. Prodal sem tudi večino premičnega premoženja: avtomobil, motor, skuter, gliser, gumenjak in bob. Začel sem projekt samooskrba 2022-2023 in bom iz 2€ na dan tako prišel na 1€ na dan potrošnje. Višam pa kapacitete sončne elektrarne, kolektorjev, naredil dodatno vrtino za vodo... Skladiščim počasi tudi že hrano z daljšim rokom in alternativne vire za ogrevanje v primeru izpada električnega omrežja. Imam namen kupiti še 2 dizelska agregata in nekaj velikih baterij za skladiščenje energije.

torej se v sanjah pripravljaš na potop civilizacije. pa še v sanjah čisto narobe sanjaš, da te prefuka vsak ki ima 5 minut časa...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

BuDi79 ::

MisterR je izjavil:

Ljudje ne trošijo kot v EU in ZDA. Že do sedaj niso trošili.

Ti res pojma nimaš kaj govoriš. Sanja se ti ne kako trošijo na Japonskem.
Če je kdo slab potrošnik v svetovnem merilu smo to mi, pa se nič ne pozna na inflaciji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BuDi79 ()

kow ::

dronyx je izjavil:

Zanimiva v zvezi z inflacijo je Japonska. Menda imajo tam inflacijo okrog 2%. Je pa jen izgubil že precej proti USD, samo to so tudi praktično vse ostale valute. Japonska kakor vem nima nekih surovin in večino uvaža. Kakšna logična razlaga zakaj je Japonska inflacijo toliko nižja kot drugje?


Pomoje imajo samo bolj regulirano oz. manj fleksibilno ekonomijo. Domnevam, da bo inflacija v naslednjih mesecih se naprej rasla.
Se ena stvar je zanimiva:

https://www.eastasiaforum.org/2022/04/0...

Japonska delovna sila sploh ni vec tako draga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Malidelničar ::

Zanimiva teza, da bi FED lahko 'overshootal' t.j. pretirano zvišal obrestne mere in sprožil deflacijo:
Are You Prepared For Deflation? (The True Black Swan):


Čeprav je močna reakcija FED-a trenutno očitno še v teku in se ne ustavljajo, sploh, če gledamo odnos dolar/evro:
Evro se je skotalil navzdol, je na 20-letnem dnu:
https://live.finance.si/9001845/Evro-se...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

dronyx ::

Malidelničar je izjavil:

Zanimiva teza, da bi FED lahko 'overshootal' t.j. pretirano zvišal obrestne mere in sprožil deflacijo:

Kako naj bi overshootal, če pa je še vedno realna obrestna mera visoko negativna (8,6% - 1,75% = -6,85%)? Seveda nekaj drugega so pa vrednosti naložb. Če gledaš Ark Invest ETF je deflacija ogromna. Samo ne moreš Ark Invest ETF pojest ali natankat v rezervoar za gorivo.

kow ::

Naslednji dvig bo verjetno 0.5% -> 2,25%. Inflacija bo padla na 8% -> in si padel iz -6.85 na -5.75% v enem mesecu. Je pa res, da so bile poleti 2021 mesecne stopnje nizke, zato inflacija imo ne bo padla bistveno do jeseni. Kar pomeni, da ce bodo do takrat naredili se kaksen dvig, zna biti realna inflacija blizu 0% in bodo overshootali. Domnevam, da si zelijo negativne realne obrestne meri, ampak nekje 2-3%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

Obrestno mero lahko vedno čez noč poljubno spustijo, ne morejo pa jo čez noč zvišat na 10%, ker to bi pomenilo ob taki zadolženosti ekonomski propad.

kow ::

Poanta je, da je vedno lag v sistemu. Zato je regulacija tezavna, tudi ce lahko spustis cez noc obrestno mero. Vedno bos zanihal pod/cez zeljeno vrednost. Se preden pa bos prisel k zeleni vrednosti, se bo spet zgodila kaksna sprememba v sistemu itd.
Bankirji niso mogli predvideti (proxy, ekonomsko) vojno z Rusijo, recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

kow je izjavil:

Poanta je, da je vedno lag v sistemu. Zato je regulacija tezavna, tudi ce lahko spustis cez noc obrestno mero.

To je res in tudi ne obstaja nek matematičen model, da bi to lahko reguliral kot se regulira običajne fizikalne sisteme. Ampak deflacijo jaz ne vidim kot resno grožnjo. Nenazadnje to lahko vedno rešiš zelo hitro s helikopterskim denarjem, ampak to ne rešuje vzroka problema.
««
51 / 218
»»