» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
151 / 211
»»

kow ::

J.McLane je izjavil:

Dvomim da folk ne kupuje telefonov ker nebi imeli denarja, telefoni enostavno zdržijo vedno dlje, novi pa ne ponujajo nic novega, torej zakaj bi menjal dve leti star telefon?


Ker te "skoraj nic" ne stane. Ce imas dovolj denarja. Ocitno ga ljudje nimajo dovolj.

ZveeZ ::

kow je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Dvomim da folk ne kupuje telefonov ker nebi imeli denarja, telefoni enostavno zdržijo vedno dlje, novi pa ne ponujajo nic novega, torej zakaj bi menjal dve leti star telefon?


Ker te "skoraj nic" ne stane. Ce imas dovolj denarja. Ocitno ga ljudje nimajo dovolj.

Ce star telefon dela v nulo je verjetno marsikomu nepotrebno menjati.
A klimatsko napravo tudi menjas vsakic ko pride ven nov model? Stane ravno toliko kot telefon.

Mato989 ::

A klimatsko napravo tudi menjas vsakic ko pride ven nov model? Stane ravno toliko kot telefon.


Jap, pač glupost vsega... jaz uporabljam P30 Lite sem si ga sam sestavil iz odpadnih delovn a servisu in se mi je po 4 letih začel odstranjevat LCD pa še kr uporabljam... ne menjam doklr ne crkne... moja ma pa P30... ko bom moral novega kupit za njo bom njenega starega menjal baterijo in jaz imel še 2 leti...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

pangro ::

Premog nadaljuje s padcem zadnja surovinska trdnjava se podira. Na trgu imajo zdaj samo še obrestne mere pa cpi značilno krivuljo ki spominja na špekulativno manijo, razmišljam o longu na obveznice, bom videl še.

Utk ::

kow je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Dvomim da folk ne kupuje telefonov ker nebi imeli denarja, telefoni enostavno zdržijo vedno dlje, novi pa ne ponujajo nic novega, torej zakaj bi menjal dve leti star telefon?


Ker te "skoraj nic" ne stane. Ce imas dovolj denarja. Ocitno ga ljudje nimajo dovolj.

Jaz sem moral menjat po dveh letih, ker sem dobil novega službenega. Nič boljši kot 2 leti star, samo pol dražji. Če ga ne bi dobil zastonj in "moral" vzet, se ne bi ukvarjal z menjavo. Meni je to hasle. Ne rečem, če bi bil nov veliko boljši. Pa ni. Da bi ga sam kupil samo zato, ker lahko, no faking way. Niti za 20 evrov.

redtech ::

Remember, remember...

The London Metal Exchange will enter 2023 with the smallest available warehouse stockpiles in at least 25 years, setting the stage for future squeezes and spikes if demand turns out stronger than expected.

This is not just an LME phenomenon. Shanghai Futures Exchange (ShFE) warehouse stocks also ended the year at their lowest level since 2007.

gruntfürmich ::

J.McLane je izjavil:

Dvomim da folk ne kupuje telefonov ker nebi imeli denarja, telefoni enostavno zdržijo vedno dlje, novi pa ne ponujajo nic novega, torej zakaj bi menjal dve leti star telefon?

lahko da pa so se ljudje že nasitili te elektronike in enostavno ni več v modi da imaš vsako leto nov telefon.

pa po mojem je tudi vedno večje zavedanje med ljudmi, da je to potrošništo in hitro menjavanje stvari nesmisel, ki samo uničuje okolje in prazni denarnice.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mato989 ::

Ampak glavno vprašanje je ZAKAJ bi vsako leto menjal telefon z novim modelom? Niti na 2 leti se ne splača... ajde na 3 pogojno...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

pangro je izjavil:

Premog nadaljuje s padcem zadnja surovinska trdnjava se podira. Na trgu imajo zdaj samo še obrestne mere pa cpi značilno krivuljo ki spominja na špekulativno manijo, razmišljam o longu na obveznice, bom videl še.

misliš da še ni čas, da pokojninsko varčevanje pri triglavu prestavim iz obvezniškega v delniškega?

Mato989 je izjavil:

Ampak glavno vprašanje je ZAKAJ bi vsako leto menjal telefon z novim modelom? Niti na 2 leti se ne splača... ajde na 3 pogojno...
sem ti odgovoril: ker je bilo to moderno. sedaj pa ni več. ker so ljudje prišli k pameti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

RockyS ::

kow je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Dvomim da folk ne kupuje telefonov ker nebi imeli denarja, telefoni enostavno zdržijo vedno dlje, novi pa ne ponujajo nic novega, torej zakaj bi menjal dve leti star telefon?


Ker te "skoraj nic" ne stane. Ce imas dovolj denarja. Ocitno ga ljudje nimajo dovolj.


Ne, folk kupuje pametne ure, za jurja + fancy paščke. To je sedaj in, ne pa telefoni.

Zmeraj več ljudi govori v uro, kot knight rider, nimajo več telefona na ušesu, pardon v roki in pred obrazom ker uporabljajo zvočnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

kow ::

Financna porocila podjetij kot so Apple in Samsung - pravijo drugace. Bom kar verjel stevilkam, in ne anekdotam.

buttcrack ::

gruntfürmich je izjavil:

za pokojninsko zavarovanje se vam zdi, da je že čas da se prestavi naložbena stategija iz obvezniškega v delniškega, ali je še treba kaj počakati; recimo do marca?
trenutno imam v triglavu pod 'zagotovljeni' donos. v lanskem letu so vsi delniški naredili vsaj 10% minusa...

https://www.triglav.si/uporabno/vrednos...

tudi zajamčeni je pridelal skoraj 10% minusa. že res, da imaš garancijo zajamčene vrednosti sredstev (izgubil ves + preteklih let), ampak v bodoče se ti bo obrestovalo dejansko stanje (razen v primeru, če prestaviš v bolj rizičen sklad). Takrat se ti prenese seveda zajamčeno stanje, ne dejansko.

phnj90 ::

Upravitelj sklada IN KDO ŠE zagotavljata izplačilo glavnice in najbrž ničelnega zajamčenega donosa?

IgorCardanof ::

A ni osnovna financna pismenost to, da ne vlagas v razne sklade bank in zavarovalnic, ker te s provizijami olupijo do konca, plus v vecini primerov performajo slabse kot denimo direktno kak etf?
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

buttcrack je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

za pokojninsko zavarovanje se vam zdi, da je že čas da se prestavi naložbena stategija iz obvezniškega v delniškega, ali je še treba kaj počakati; recimo do marca?
trenutno imam v triglavu pod 'zagotovljeni' donos. v lanskem letu so vsi delniški naredili vsaj 10% minusa...

https://www.triglav.si/uporabno/vrednos...

tudi zajamčeni je pridelal skoraj 10% minusa. že res, da imaš garancijo zajamčene vrednosti sredstev (izgubil ves + preteklih let), ampak v bodoče se ti bo obrestovalo dejansko stanje (razen v primeru, če prestaviš v bolj rizičen sklad). Takrat se ti prenese seveda zajamčeno stanje, ne dejansko.

TRIGLAV PDPZ - zajamčeni (zajamčen donos) ni pridelal izgube.

imaš pa vedno ali vsako leto prestavit sklad iz enega ali drugega. lansko leto sem namerno zadržal v zajamčenem, za letos pa razmišljam da grem na drznega.

IgorCardanof je izjavil:

A ni osnovna financna pismenost to, da ne vlagas v razne sklade bank in zavarovalnic, ker te s provizijami olupijo do konca, plus v vecini primerov performajo slabse kot denimo direktno kak etf?

če ti delodajalec edino to ponudi in ti še doda 75% sredstev potem ni kaj za razmišljat. samo to, da prestavljaš med skladi če sumiš da bodo delnice padle.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

inzenir1337 ::

Prihaja že nova kriza. Kadrovska kriza. Vsi bi bili po pisarnah in pomožnosti direktorji, keša neskončno mnogo, nimaš pa prave delovne sile. Najprej se bo poslovila gostinska dejavnost, potem pa v kratkem kaka logistika. Gradbeništvo tudi ne bo zdržalo dolgo. Bosanci odhajajo višje, delovna sila se draži, cena materiala je šla v nebo. Nekaj časa bo še šlo kaj naredit za dvojno ali trojno ceno, enkrat bo pa postalo pač neprecenljivo oz. nedostopno neglede na količino ponujenega denarja.

kow ::

Nic hudega. Vracamo se v normalno stanje. Zadnjih 10 -20 let je nenormalnih. Mladina, ki ne gre danes studirat in si izbere poklic, bo pri 20ih ze lepo sluzila. Pri 30ih bo ze hiska in otroki. Pravilno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

inzenir1337 ::

Če pri 30 nimaš lastne hiše in otrok, je nekaj narobe s tabo. Študiraš do 24, 6 let delaš kot developer s plačo od Invictusa in imaš pri 30 na računu vsaj pol milijona evrov (odvisno od standarda, ki ga furaš). Če si vmes še kaj malo obračal s kriptom je ta številka lahko tudi nekajkrat do nekajdesetkrat višja. Nikoli ni bilo lažje kot sedaj, kar se tiče denarja. So pa druge težave.

zobnik ::

Zakaj imamo toliko ljudi zaposlenih v javnem sektorju, če so sami seb name, imamo 30% preveč učiteljev, ampak pravjo da jih veliko manjka. Kaj bodo otroc rabli to znanje čez 15 let, bolj malo..rabjo prakso, da se jih uči delat in tu rabmo učitelje.
Imamo upravno enoto, zakaj že, dan danes v dobi pametnih telefonov se da vse uredit takoj pa očitno zarad zakonodaje ki si jo sami pišejo to ker kao pod obvezno.
Zakaj upokojenci mislijo da si zaslužijo dostojne penzije 1000+ evrov. Saj njihove tovarne so že zdavnaj prodal tujcem in ko so se prodajale so bli vsi tiho. Plačeval so prispevke ja samo za takratne upokojence, k so se upokojeval že pri 50 letih. Manjka nam fizičnih delavcev, cestarjev, smetarjev, gradbincev, električarji itd, to tujina ceni in dobro poplača, a ta država tega ne ceni ne tu ne tam, noben....vsi bi radi delavca za 900 neto da fizično gara, a tam drugi skoraj nič ne delajo, neki prekladajo papirje in dobijo 1200-1600 neto, ker oni imajo uni.diplomo.
Jaz mislim, da je šla ta država že en lep čas nazaj v pogubo. Vsi so neki na "sociali" a si tega ne prizna, Brat dela kot strojnik na bagru in ON si zasluži dostojno plačo. Tisti na občini, zavodih itd si ne zaslužjo plače.

LeQuack ::

inzenir1337 je izjavil:

Če pri 30 nimaš lastne hiše in otrok, je nekaj narobe s tabo. Študiraš do 24, 6 let delaš kot developer s plačo od Invictusa in imaš pri 30 na računu vsaj pol milijona evrov (odvisno od standarda, ki ga furaš). Če si vmes še kaj malo obračal s kriptom je ta številka lahko tudi nekajkrat do nekajdesetkrat višja. Nikoli ni bilo lažje kot sedaj, kar se tiče denarja. So pa druge težave.


Po moje si zamešal z drugo državo, tako ja namreč v USA. V Sloveniji pa je tvoja situacija za zdravnike in sodnike.
Quack !

zobnik ::

inzenir1337 je izjavil:

Če pri 30 nimaš lastne hiše in otrok, je nekaj narobe s tabo. Študiraš do 24, 6 let delaš kot developer s plačo od Invictusa in imaš pri 30 na računu vsaj pol milijona evrov (odvisno od standarda, ki ga furaš). Če si vmes še kaj malo obračal s kriptom je ta številka lahko tudi nekajkrat do nekajdesetkrat višja. Nikoli ni bilo lažje kot sedaj, kar se tiče denarja. So pa druge težave.


A zato pa delajo samomore, ker niso dosegli tisto kar si ti in tebi podobni želiš. Ravno danes zvedel za enga mladga.
Ceste bo kdo gradil, hiše bo kdo gradil, delavci iz juga za 900 neto, totalno izkriščanje, če teli odidejo v tujino boste pa si kr printar domu prnesl pa evre printal dan in noč pa jih jedl. Jaz mislim da je večina zapufana za 10-20-30 let in se hvaijo kako imajo bajt, avto in hodjo na dopust, potem ti pa taki niti 5 evre ne da ker se s tabo pelje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

inzenir1337 ::

Nekdo bo že gradil. Če delavcu na gradbišču ponudiš dvojno plačo, bo prišlo na tisoče delavcev iz tujine. Še tisti izdajalci, ki že 10 let ali več delajo v Nemčiji, se bodo vrnili v domovino, ker se več ne bo splačalo zgoraj ubijat. Račun bo na koncu precej višji za tistega ki gradi.

buttcrack ::

gruntfürmich je izjavil:

buttcrack je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

za pokojninsko zavarovanje se vam zdi, da je že čas da se prestavi naložbena stategija iz obvezniškega v delniškega, ali je še treba kaj počakati; recimo do marca?
trenutno imam v triglavu pod 'zagotovljeni' donos. v lanskem letu so vsi delniški naredili vsaj 10% minusa...

https://www.triglav.si/uporabno/vrednos...

tudi zajamčeni je pridelal skoraj 10% minusa. že res, da imaš garancijo zajamčene vrednosti sredstev (izgubil ves + preteklih let), ampak v bodoče se ti bo obrestovalo dejansko stanje (razen v primeru, če prestaviš v bolj rizičen sklad). Takrat se ti prenese seveda zajamčeno stanje, ne dejansko.

TRIGLAV PDPZ - zajamčeni (zajamčen donos) ni pridelal izgube.

imaš pa vedno ali vsako leto prestavit sklad iz enega ali drugega. lansko leto sem namerno zadržal v zajamčenem, za letos pa razmišljam da grem na drznega.

IgorCardanof je izjavil:

A ni osnovna financna pismenost to, da ne vlagas v razne sklade bank in zavarovalnic, ker te s provizijami olupijo do konca, plus v vecini primerov performajo slabse kot denimo direktno kak etf?

če ti delodajalec edino to ponudi in ti še doda 75% sredstev potem ni kaj za razmišljat. samo to, da prestavljaš med skladi če sumiš da bodo delnice padle.

Seveda da je pridelal minus, mogoče ti tega ne opaziš ampak preveri stanje na dan 31.12.2021 in stanje na 31.12.2022. Predvidevam, da si v letu 2022 izgubil skoraj vse rezervacije, če ne še celo malo več ampak te “ščiti” zajamčena vrednost sredstev.

Procentualno je zajamčeni sklad zaradi obveznic pridelal skoraj 10% minusa v letu, to lahko razbereš na linku, ki si ga sam serviral ;)

Dejstvo pa je, da če ti večino sredstev vplača delodajalec, da je to OK, amapk (glede na trenutno veljavna pravila/zakonodajo) ne bit preveč razočaran ob pričetku izplačevanja rente.

IgorCardanof je izjavil:

A ni osnovna financna pismenost to, da ne vlagas v razne sklade bank in zavarovalnic, ker te s provizijami olupijo do konca, plus v vecini primerov performajo slabse kot denimo direktno kak etf?

Splošni stroški PDPZ ja so običajno 3% vstopnih stroškov (-3% na vsako vplačilo) in cca 1% upravljavske provizije na leto (-1/12% na mesec glede na stanje sredstev).

phnj90 je izjavil:

Upravitelj sklada IN KDO ŠE zagotavljata izplačilo glavnice in najbrž ničelnega zajamčenega donosa?

Ne vem na pamet, piše v pravilih upravljanja ampak glede na to da država preko ZPIZ regulira produkt, ima tut tukaj verjetno prste vmes…

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

Default bi moral biti "drzni" podsklad za vse, brez da moramo ročno spreminjat. Dolgoročno ni prav nič tvegan ali drzen ker je pač v razpršenih delnicah.

S tem da so defaultni garantirani podsklad omejili na obveznice so precej zasrali, obveznice so morda ok proti koncu varčevanja, ko hočeš zmanjšati volatilnost, dolgoročno so pa vedno precej slabša opcija od delnic.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Default bi moral biti "drzni" podsklad za vse, brez da moramo ročno spreminjat. Dolgoročno ni prav nič tvegan ali drzen ker je pač v razpršenih delnicah.

S tem da so defaultni garantirani podsklad omejili na obveznice so precej zasrali, obveznice so morda ok proti koncu varčevanja, ko hočeš zmanjšati volatilnost, dolgoročno so pa vedno precej slabša opcija od delnic.


No ja... saj ni tako težko zamenjat? jaz sem se zdaj spomnil da bi moral menjat, verjetno bom drugo leto menjal v uravnoteženega iz zajamčenega pa je... in upal na najboljše, za teh 2k se ne bom sekiral.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

99% populacije ne ve da se to sploh DA zamenja, pa še od tistih ki vedo se jih 90% ne upa. V Ameriki je to urejeno z svetovalci/upravljalci za 401k ameriške pokojninska varčevanja, ki svetujejo ravno to, da imaš na začetku vse v delnicah, potem pa cirka 10 let pred upokojitvijo začneš preusmerjati iz delnic v obveznice.

V Sloveniji take široke uporabe svetovalcev ne bo nikoli (že zarad tega ker so ti 2. stebri avtomatsko prek delodajalcev in sploh ni komunikacije varčevalec-sklad v večini primerov, vsaj ne pred upokojitvijo). Tako da je edina rešitev da država naredi boljšo defaultno izbiro za podkslad v 2. stebru. Torej do 55 leta starosti vse v delnicah, nato postopna migracija do 65 leta starosti v obveznice. Še vedno naj bo seveda dovoljeno da ljudje sami izbirajo, ampak to bi bil lahko default za 99% ljudi ki nikoli pred upokojitvijo sploh ne bodo pogledali kaj imajo v tem skladu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Problem tega našega sistema je ravno v neumnosti...

ti 2. in 3. stebri so BREZVEZE dokelr niso obvezni... če bi delodajalci morali po zakonu vplačevat 5% tvoje plače v tak sklad bi bilo še za razmislit... zdaj ko pa je prostovoljno pa je bv... 3 leta so mi vplačevali zdaj pa novi delodajalci pač tega nimajo in se jebi ali plačaj sam...

Drugi problem je dedovanje... če umreš v 60tem letu z 30k v tem 2. ali 3. stebru se debilno zadeva v dedovanju IZPLAČA dediču na TRR in odbije dohodnine cel kup (50%?) namesto da bi dedič dedoval tvoj račun in se mu bi obrestovalo do njegove penzije... to bi bil lep način da če ti starš umre da dobiš njegov račun ki se dolgo časa obrestuje in bo morda celo kaj od tega.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

buttcrack ::

Lonsarg je izjavil:

Default bi moral biti "drzni" podsklad za vse, brez da moramo ročno spreminjat. Dolgoročno ni prav nič tvegan ali drzen ker je pač v razpršenih delnicah.

S tem da so defaultni garantirani podsklad omejili na obveznice so precej zasrali, obveznice so morda ok proti koncu varčevanja, ko hočeš zmanjšati volatilnost, dolgoročno so pa vedno precej slabša opcija od delnic.

Dejstvo je da ko se je pred leti uvedlo še dva podsklada (mešani in delniški poleg obveznišekga), država ni dovolila, da se po defaultu vse varčevalce prestavi glede na njihovo starost v primeren podsklad.
Ima pa vsak možnost to spremeniti 1× na leto, omejitev je le starost. do 50 delniški, do 60 mešani, potem pa samo še obvezniški.
Novi varčevalci so že kar nekaj časa avtomatsko vključeni v podsklad glede na starost ob začetku in se mu ob dosegu mejne starosti sredstva prestavi v "manj rizičen" podsklad.

Mato989 je izjavil:

Problem tega našega sistema je ravno v neumnosti...

ti 2. in 3. stebri so BREZVEZE dokelr niso obvezni... če bi delodajalci morali po zakonu vplačevat 5% tvoje plače v tak sklad bi bilo še za razmislit... zdaj ko pa je prostovoljno pa je bv... 3 leta so mi vplačevali zdaj pa novi delodajalci pač tega nimajo in se jebi ali plačaj sam...

Drugi problem je dedovanje... če umreš v 60tem letu z 30k v tem 2. ali 3. stebru se debilno zadeva v dedovanju IZPLAČA dediču na TRR in odbije dohodnine cel kup (50%?) namesto da bi dedič dedoval tvoj račun in se mu bi obrestovalo do njegove penzije... to bi bil lep način da če ti starš umre da dobiš njegov račun ki se dolgo časa obrestuje in bo morda celo kaj od tega.

če deduješ, se od stanja sredstev odbije 25% akontacije dohodnine in 1% izstopnih stroškov. Od kod tebi 50% ne vem.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

če deduješ, se od stanja sredstev odbije 25% akontacije dohodnine in 1% izstopnih stroškov. Od kod tebi 50% ne vem.


Si ziher da se ne smatra kot plača glede na to da je to smatrano kot odbitek od plače in zato davčna olajšava?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

Lonsarg je izjavil:

99% populacije ne ve da se to sploh DA zamenja, pa še od tistih ki vedo se jih 90% ne upa. V Ameriki je to urejeno z svetovalci/upravljalci za 401k ameriške pokojninska varčevanja, ki svetujejo ravno to, da imaš na začetku vse v delnicah, potem pa cirka 10 let pred upokojitvijo začneš preusmerjati iz delnic v obveznice.

pa mislim da tudi v sloveniji enako svetujejo. če jih povprašaš.

Mato989 je izjavil:

ti 2. in 3. stebri so BREZVEZE
sj morda bo tudi 2. steber postal obvezen.

3. steber pa bi moral iti v dohodninsko oz davčno olajšavo, tako kot to poznajo v tujini. no, sj verjetno bo že kmalu šel ker bodo spremenili zakonodajo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

buttcrack ::

Mato989 je izjavil:

če deduješ, se od stanja sredstev odbije 25% akontacije dohodnine in 1% izstopnih stroškov. Od kod tebi 50% ne vem.


Si ziher da se ne smatra kot plača glede na to da je to smatrano kot odbitek od plače in zato davčna olajšava?

Če si izplačaš svoja sredstva je -1% -25% in poračun pri dohodnini, dedovana pa so brez poračuna.

gruntfürmich je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

99% populacije ne ve da se to sploh DA zamenja, pa še od tistih ki vedo se jih 90% ne upa. V Ameriki je to urejeno z svetovalci/upravljalci za 401k ameriške pokojninska varčevanja, ki svetujejo ravno to, da imaš na začetku vse v delnicah, potem pa cirka 10 let pred upokojitvijo začneš preusmerjati iz delnic v obveznice.

pa mislim da tudi v sloveniji enako svetujejo. če jih povprašaš.

Mato989 je izjavil:

ti 2. in 3. stebri so BREZVEZE
sj morda bo tudi 2. steber postal obvezen.

3. steber pa bi moral iti v dohodninsko oz davčno olajšavo, tako kot to poznajo v tujini. no, sj verjetno bo že kmalu šel ker bodo spremenili zakonodajo.

Če bo to kdaj tako sko obvezno, pod enakimi pogoji kot so sedaj, je to kriminal, saj za izplačilo privarčevanih sredstev je običajno treba živet do cca 120. leta in je isto kot dopolnino ZZ. Polnrnje žepov zavarovalnic.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

buttcrack je izjavil:

Če bo to kdaj tako sko obvezno, pod enakimi pogoji kot so sedaj, je to kriminal, saj za izplačilo privarčevanih sredstev je običajno treba živet do cca 120. leta in je isto kot dopolnino ZZ. Polnrnje žepov zavarovalnic.
Od kje pa si to številko potegnil?

Namreč po mojih info je to koliko dobiš izplačila v 2. stebru je prepuščeno prostemu trgu. Če ti ponudnik 2. stebra da preslabo ponudbo za rento na privarčevani znesek lahko preneseš k drugemu in tam izplačuješ. Ponudnik pač preračuna koliko ti bo dal glede na povprečno pričakovano življensko dobo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

buttcrack ::

Kar preveri kako huda je konkurenca... mogoče nekje dobiš kak evrič več, nihče pa ti ne bo izplačal ob pričakovanj življenjski dobi privarčevanega.

Sploh sedaj, če bomo imeli več kot 20k kolektivnih sredstev po zpiz-2, ko ti po pravilniku ne pripadajo pospešene rente. Skratka kriminal.

Prenos med upravljavci je seveda možen, stane te pa 1% privarčevanega.

Vedi tudi, da ti gre renta v dohodnino...

Lonsarg ::

Ja tam kak % glavnice na leto ti sunejo vsi ja, tak pač je. Ampak to velja za vse sklade, ni 2. steber nič drugačen glede tega.

Če se hočeš temu strošku izognit je resitev edino brokerski račun in da tam sam ETF kupuješ. Ampak to je nekaj kar glavnina populacije ne bo nikoli počela.

pangro ::

gruntfürmich je izjavil:

pangro je izjavil:

Premog nadaljuje s padcem zadnja surovinska trdnjava se podira. Na trgu imajo zdaj samo še obrestne mere pa cpi značilno krivuljo ki spominja na špekulativno manijo, razmišljam o longu na obveznice, bom videl še.

misliš da še ni čas, da pokojninsko varčevanje pri triglavu prestavim iz obvezniškega v delniškega?

Mato989 je izjavil:

Ampak glavno vprašanje je ZAKAJ bi vsako leto menjal telefon z novim modelom? Niti na 2 leti se ne splača... ajde na 3 pogojno...
sem ti odgovoril: ker je bilo to moderno. sedaj pa ni več. ker so ljudje prišli k pameti.


Moja pozicija bo čisto špekulativne narave tok da se podre krivulja, longterm je itak boljše vlagat v delnice ampak moraš zvohat v katerem ciklusu si, surovinskem,trgi v razvoju, tehnologija, trenutno se situacija lomi in je smiselno nekaj dati v surovinske delnice, pa ne v tiste ki so res overextended recimo naftaši, srebrni rudniki so zanimivi recimo. Ne vem pa kako je s pokojniskimi skladi če omogočajo take izbire ker se ne ukvarjam z njimi.

FrRoSt ::

Mato989 je izjavil:

Problem tega našega sistema je ravno v neumnosti...

ti 2. in 3. stebri so BREZVEZE dokelr niso obvezni... če bi delodajalci morali po zakonu vplačevat 5% tvoje plače v tak sklad bi bilo še za razmislit... zdaj ko pa je prostovoljno pa je bv... 3 leta so mi vplačevali zdaj pa novi delodajalci pač tega nimajo in se jebi ali plačaj sam...


:)):)):))

Tudi, če bi bili obvezni, se s tisto revščino nimaš kaj pomagat! ;)

Sem pisal že pred 10. leti, da bi morali postati obvezni in močnejši. Že pod Cerarjevo vldao! 8-)

Tako se bo pa revščina prenašala naprej! :)) In skoz bodo upokojenci jamrali, jokcali in stokcali, kako so revni in življenja nedostojni. :)) Z Mesecem na čelu!! :)

Sindikalisti so pa isti šmorn! Samo za sedaj in za svoje riti jih skrbi! :)):)):))

Butale, pač. 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Lonsarg ::

2. steber bi ratal uporaben takrat ko se bi prispevek za 1. steber zmanjsalo iz 24%(jap, toliko gre ce gledas tudi prispevek delodajalca) na 16%, 2. steber pa naredilo obvezen na 10%..

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

2. steber bi ratal uporaben takrat ko se bi prispevek za 1. steber zmanjsalo iz 24%(jap, toliko gre ce gledas tudi prispevek delodajalca) na 16%, 2. steber pa naredilo obvezen na 10%..



Bolje bi bilo sicer 1. steber 0 in 2. steber minimalno 20% od plače ali max 35% kolikor kdo želi med tema vrednostima.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dronyx ::

FrRoSt je izjavil:

In skoz bodo upokojenci jamrali, jokcali in stokcali, kako so revni in življenja nedostojni. :)) Z Mesecem na čelu!!

Obstoječ pokojninski sistem je bizarna piramidna shema, ki se je že nekaj časa nazaj podrla in si tega nihče ne upa priznat. Je pa ta sistem tudi zelo krivičen. Včasih so se ljudje upokojevali pri 50 letih ali še prej, živijo pa danes v povprečju skoraj 90 let in ves ta čas vlečejo penzije, ki so precej višje od teh, ki jih dobivajo upokojenci, ki so prišli kasneje v to piramidno shemo in so se kasneje upokojevali. Ampak te pokojnine so kljub temu, da so pir marsikom mizerne, še vedno precej boljše od pokojnin, ki jih bodo prejemali prihodnji upokojenci. Kot rečeno, ta piramidna shema se je podrla že leta nazaj, jo pa še vedno vlečejo dalje do bridkega konca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

Ne poznam nobenega, ki ne bi vedel, da se je podrla. Drugace pac ne bi zmanjsevali osnovo.

estons ::

Pa tudi ne moreš zdaj ustaviti te "piramidne sheme", ker s čem boš futral obstoječih pol milijona upokojencev do njihove naravne smrti? Če današnjim mladim poveš, da za njih pokojnine ne bo, kako jih boš prisilil, da vplačujejo denar, s katerim futraš današnje upokojence? Zato se država dela fine, mi vsi ostali tudi, ker če bi na glas povedali kar je vsem jasno, bi se podrla ta vljudna fikcija o penziji, ki nas bo definitivno čakala na stara leta, jp, sigurno, ni šans, da ostanete brez, a-a, država garantira.

Utk ::

Ne vem od kod vam ideja, da denarja za pokojnine kar naenkrat ne bo. Pokojnine se futrajo iz prispevkov, ki jih vsi plačujemo vsak mesec, a mislite, da vam bojo nehali trgat ta prispevek al kako?

Maxlos ::

kow je izjavil:

Financna porocila podjetij kot so Apple in Samsung - pravijo drugace. Bom kar verjel stevilkam, in ne anekdotam.

Razen energetskih podjetij in vojaških konglomoratov, je ostalo bolj ali manj na pozitivnih škrgah.
Avto tudi menjajo nekateri na dve leti, samo da sedaj ko kupiš nov avto moraš že plačat za naslenjega, glede na dve letne čakalne dobe.

PS: ok za pocen avte ni potrebno čakat, ampak poceni avto so druga skupina kupcov kot tisti ki kopujejo telefon za jurja.

PS: pa cena nafte odraža porabo. Verjento smo na zahodu v peak porabi :))
Barking up the wrong tree

dronyx ::

Denar za obstoječe pokojnine ne pride samo od prispevkov. Veliko ga mora primaknit še država, torej gre denar za to tudi iz proračuna in ti procenti so kakor vem čedalje večji. Se pa ne da tega podrtega sistema spremeniti, ker se vztraja na stališču, da se pridobljenih "pravic" ne more nikomur vzet, lahko se samo lupi bodoče upokojence.

Utk ::

dronyx je izjavil:

Denar za obstoječe pokojnine ne pride samo od prispevkov. Veliko ga mora primaknit še država, torej gre denar za to tudi iz proračuna in ti procenti so kakor vem čedalje večji. Se pa ne da tega podrtega sistema spremeniti, ker se vztraja na stališču, da se pridobljenih "pravic" ne more nikomur vzet, lahko se samo lupi bodoče upokojence.

Ja, pokojnine bojo relativno manjše, ne bojo pa kar zmanjkale. Čeprav realno še nikoli niso bile tako visoke kot danes in danes se z minimalno pokojnino živi bistveno bolje kot z minimalno plačo 10-20 let nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

V osnovi bi bilo naredit potrebno sledeče:

1. Vse penzijoniste danes bi bilo potrebno dat na socialno podporo, torej 420EUR/mesec
2. Vsem delovno aktivnim pa spremenit iz 1. v 2. steber da točno vidijo koliko imajo, nato bi se zahtevalo da se vplačuje namesto ZPIZu v 2. steber na individualni račun ki je deden z 0% davka 1. dedni red (ampak ne dobi dedič izplačano keša ampak podeduje račun ki se obrestuje naprej)

To bi bila dolgoročna rešitev

Ker seveda tega nihče ne upa storit, bo rešitev ta da bo današnja generacija 30-50 letnikov pocrkala bna delovnih mestih, vse za dobrobit penzičev ki so šli v penzijo pri 51tih letih z 25-30 delovne dobe...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Maxlos ::

Mato989 je izjavil:

V osnovi bi bilo naredit potrebno sledeče:

1. Vse penzijoniste danes bi bilo potrebno dat na socialno podporo, torej 420EUR/mesec
2. Vsem delovno aktivnim pa spremenit iz 1. v 2. steber da točno vidijo koliko imajo, nato bi se zahtevalo da se vplačuje namesto ZPIZu v 2. steber na individualni račun ki je deden z 0% davka 1. dedni red (ampak ne dobi dedič izplačano keša ampak podeduje račun ki se obrestuje naprej)

To bi bila dolgoročna rešitev

Ker seveda tega nihče ne upa storit, bo rešitev ta da bo današnja generacija 30-50 letnikov pocrkala bna delovnih mestih, vse za dobrobit penzičev ki so šli v penzijo pri 51tih letih z 25-30 delovne dobe...

Sej ti nihšče ne brani da si nakazuješ minimalca, ter za pokonino šparaš v BTC-jih. Ker vemo da će šparaš v ceglih, je katarza, ko imaš upnike pred bajto, ko ti bodo zasegli nepremičnino.
Barking up the wrong tree

dronyx ::

Po moje bi morala "državna pokojnina" omogočati preživetje, torej bi bila nekakšna socialna pokojnina, vse ostalo pa bi bila odgovornost vsakega posameznika da varčuje ali v dodatnih pokojninskih skladih ali kako drugače. To se seveda potem tudi deduje. Ta sistem, kot ga imamo sedaj, pa je preprosto medgeneracijski nateg. So si pa v tem pokojninskem piramidnem sistemu nekateri pridobili veliko premoženjsko korist. Vplačali malo, ven potegnili pa veliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mato989 ::

Maxlos je izjavil:

Mato989 je izjavil:

V osnovi bi bilo naredit potrebno sledeče:

1. Vse penzijoniste danes bi bilo potrebno dat na socialno podporo, torej 420EUR/mesec
2. Vsem delovno aktivnim pa spremenit iz 1. v 2. steber da točno vidijo koliko imajo, nato bi se zahtevalo da se vplačuje namesto ZPIZu v 2. steber na individualni račun ki je deden z 0% davka 1. dedni red (ampak ne dobi dedič izplačano keša ampak podeduje račun ki se obrestuje naprej)

To bi bila dolgoročna rešitev

Ker seveda tega nihče ne upa storit, bo rešitev ta da bo današnja generacija 30-50 letnikov pocrkala bna delovnih mestih, vse za dobrobit penzičev ki so šli v penzijo pri 51tih letih z 25-30 delovne dobe...

Sej ti nihšče ne brani da si nakazuješ minimalca, ter za pokonino šparaš v BTC-jih. Ker vemo da će šparaš v ceglih, je katarza, ko imaš upnike pred bajto, ko ti bodo zasegli nepremičnino.



1. Nakazovanje minimalca še zmeraj pomeni da plačujem prisilno v ZPIZ
2. nakazovanje minimalca ni mogoče, ker firma mi daje višjo plačo, spja za enga delodajalca pa ne smeš imet bojda

Tako da ni tako enostavno.

najbolje bi bilo da se lahko odpoved ZPIZu in penziji in dobiš višji del plače... enako zdravstvo, tako bi se morala država borit za tvoj denar, ne pa kr jemat za nič dela in slabo zdravstvo in neumen sistem penzij
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

ZveeZ ::

Utk je izjavil:


Ja, pokojnine bojo relativno manjše, ne bojo pa kar zmanjkale. Čeprav realno še nikoli niso bile tako visoke kot danes in danes se z minimalno pokojnino živi bistveno bolje kot z minimalno plačo 10-20 let nazaj.

Kako to mislis, bistveno bolje?
Recimo l. 07/08 je bila minimalna placa okoli 550€, danes pa je penzija okoli 650€.
Je danes 650€ res vec "vrednih" kakor 550€ pred 15imi leti?

Se moj POI na pokojninski sistem:
Ce ga zelijo obdrzati, pobirati prispevke in nakazovat pokojnine v takih razmerjih kot danes, bi se morala pokojninska blagajna lotiti nalozb.
Seveda z nalozbami pridejo dolocena tveganja. Lahko bi posnemali privatnike in zaceli pri nepremicninah. Vsako leto bi zgradili par blokov in jih oddajali kot "semi" neprofitna stanovanja (cena najena nekje v sredini med neprofitno in trzno). Tako bi resevali stanovanjske probleme mladih + bi plemenitili nase prispevke.
««
151 / 211
»»