» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
119 / 218
»»

hbgqzR ::

cias je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

Ti se mogoče zafrkavaš, jaz se pa ne, meni se zdi, da ne :>


Cene Budget jogurta v Šparu torej ne grejo gor? Verjamem da se ne zafrkavaš in veruješ.

Kakšne cene Budget jogurta? Kaj je to, to ti kupuješ in daješ pozornost temu? Ojej, ojej, prosim, oprosti mi, res nisem vedel, sem zmotno domneval, da si nek top karierist, ker se tako nonšalantno (a je to pravi izraz?) izražaš. Auch, prosim, oprosti mi še enkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

feryz ::

Maxlos je izjavil:

Nemčija : 90 mijard € pomoči zaradi cene energentov
Avstrija : 26 mijard € pomoči zaradi cene energentov
Italija : 30 mijard € pomoči zaradi cene energentov

Slovenija : ?
Članice naj bi dobile skupaj možnosti 117 mijard € pomoči. Nekje se govori okoli 400 mijard….
Na koncu bo prišlo verjetno resno na 1.5 biljona
In tebe skrbi ali je inflacija 0.2% več ali manj od prejšnjega meseca za letno ravno…
Dobra fora.
Proizvodna cena štroma je enaka ali podobna kot vedno. Prodajna cena je 10x do 50x večja kot normalno. Torej bodo vse te milijarde zmetali v žepe par največjih špekulantov, ki si štrom medsebojno podajajo in dvigujejo cene.
Brez trohice dvoma bo kar nekaj od teh milijard prišlo tudi v žepe tistih, ki milijardne pomoči talajo.

kow ::

feryz je izjavil:


Prodajna cena je 10x do 50x večja kot normalno.


Pretiravati pa spet ni treba. :))

J.McLane ::

Ja, je samo 5x do 10x večja. Vseeno, point ima pravi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

FrRoSt ::

Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

kow ::

J.McLane je izjavil:

Ja, je samo 5x do 10x večja. Vseeno, point ima pravi.


Ne vem. Kaj je osnova? 30e/Mwh ali 50e/Mwh?
Sam bi rekel, da bolj 50e. Kar pomeni, da so cene bolj 3x do 10x. V povprecju bolj x5. Pa se to se ne bo obdrzalo kaj dolgo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

fikus_ ::

NEK ima okrog 35€/Mwh, SLO HE verjetno nižje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

fikus_ je izjavil:

NEK ima okrog 35€/Mwh, SLO HE verjetno nižje.


Nisem spraseval tega. Ocitno ne razumes veliko.

Sparkxl ::

dronyx je izjavil:



Za 2023 špekuliram, da ne bo nič kaj dosti bolje.


Ok tudi s tem sem zadovoljen :) Včeraj sem pokukal v porfolio po 2 mesecih... +32% YTD. Res vas ne razumem da še zdaj verjamete v mrliče (tech) in lovite padajoče nože v faliranih tehnologijah ko pa je zdaj že počasi vsem jasno kje se obračajo veliki denarji in se bodo do konca desetletja.

Najbolj me boli da nimam nič kaj dosti keša več za not zmetat, ker lufta navzgor je še ogromno. Zahvala gre predvsem eu in usa politiki glede rusije, energetike in okoljskih blodenj.

kow ::

Se strinjam, da je nafta trenutno dober play.

Sparkxl je izjavil:

Res vas ne razumem da še zdaj verjamete v mrliče (tech) in lovite padajoče nože v faliranih tehnologijah ko pa je zdaj že počasi vsem jasno kje se obračajo veliki denarji in se bodo do konca desetletja.


Imo, se mocno motis. Niti priblizno ne bo trajalo do konca desetletja (ne pozabi, da so trgi forward looking). Podcenjujes kapitalizem.

Pozabljas tudi na globalno demografsko sliko. Otrok ni veliko ne v Aziji, ne Evropi, ne Ameriki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Če ti praviš da se močno motim, potem to pomeni samo eno: imam močno prav. Ker ti si forumski evkivalent inverse cramer etf.
Pa tudi za razliko od tebe, ki dobivaš prebliske iz kristalne kugle in usedline iz jutranjega kakava, jaz moje informacije bogato plačam.

dronyx ::

kow je izjavil:

To je mogoce samo, ce E v P/E mocno padejo. Pri tej inflaciji, pa mocno dvomim. Imo, zopet nisi premislil.

Saj letos so delnice praktično povsod padle za 20% ali še več, pa verjetno ne zaradi tega, ker je E močno padel. Strah pred recesijo, višanje obrestnih mer, deflacija denarne mase v ZDA...vse to vpliva na tečaj delnic. Ekonomsko okolje se leta 2023 ne bo izboljšalo, kvečjemu še poslabšalo. Tako kot je sistem postavljen sedaj na vrednotenje delnic bistveno bolj vpliva monetarna politika kot pa razni ekonomski kazalci.

J.McLane ::

Ja, ne zato ker bi E že sedaj močno padel, ampak zato ker se pričakuje da bo v prihodnosticE močno padel. Borza skuša biti vedno pred podatki, ali ima borza prav ali ne pa pokaže čas.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Sparkxl ::

Se še spomnimo zadnje napovedni mojstrov šloganja pri raznih umarjih, imf in podobnih? "Inflacija bo drugo leto padala" in podobne neumnosti.

Medtem so drugi malo pokukali v zgodovino in prišli do tega rezultata:

WealthResearchGroup.com

The way they saw it and they've looked at over 300 years of economic data, there are zero examples, literally NO INSTANCES, where the FED's or another central bank, were able to drop inflation down to 2% from 8% in less than 7 years

johnnyyy ::

Sparkxl je izjavil:

Se še spomnimo zadnje napovedni mojstrov šloganja pri raznih umarjih, imf in podobnih? "Inflacija bo drugo leto padala" in podobne neumnosti.

Medtem so drugi malo pokukali v zgodovino in prišli do tega rezultata:

WealthResearchGroup.com

The way they saw it and they've looked at over 300 years of economic data, there are zero examples, literally NO INSTANCES, where the FED's or another central bank, were able to drop inflation down to 2% from 8% in less than 7 years

Ne vem katere podatke so gledali. Sam gledam inflacijo USD - saj je ena redkih valut, ki ima 200 letno zgodovino. Tukaj je link inflacije in deflacije USD. Če gledaš najbolj burna leta, boš videl da je USD v parih letih iz +10% (tudi preko 20%!) inflacije prešel v nekaj procentno deflacijo (recimo 1920 - 15% inflacija, 1921 10% deflacija). A takšnih nihanj po II. SV praktično ni bilo, najbolj inflacijski obdobji sta bili takoj po vojni in med 1970-1985, a tudi tu so redki primeri inflacije nad 8%.

Poleg tega se je v 300 letih denarni sistem toliko spremenil, da je sama izjava precej populistična.

kow ::

dronyx je izjavil:

kow je izjavil:

To je mogoce samo, ce E v P/E mocno padejo. Pri tej inflaciji, pa mocno dvomim. Imo, zopet nisi premislil.

Saj letos so delnice praktično povsod padle za 20% ali še več, pa verjetno ne zaradi tega, ker je E močno padel. Strah pred recesijo, višanje obrestnih mer, deflacija denarne mase v ZDA...vse to vpliva na tečaj delnic. Ekonomsko okolje se leta 2023 ne bo izboljšalo, kvečjemu še poslabšalo. Tako kot je sistem postavljen sedaj na vrednotenje delnic bistveno bolj vpliva monetarna politika kot pa razni ekonomski kazalci.


Povprecni P/E je bil pred padci visok. Po sedanjih padcih so vrednotenja mnogo "realnejsa". Dokler earnings ne padajo - in zaenkrat ne padajo - vsak padec delnic pomeni manjsi P/E in boljse vrednotenje. Kar pomeni, da je vse racionalnejse nabaviti delnice. Ne pozabi, da imamo tudi inflacijo, kar pomeni da bodo podjetja zlahka povecevala prihodke (tudi odplacevala stare dolgove), hkrati pa se jim seveda visajo tudi stroski. Vseeno, pri nominalni enaki ceni delnice, ta realno pada za visino inflacije.

Itak, pa se zacenja sezona Q3 porocil - kmalu bomo videli kako gre SP500 podjetjem na ameriski borzi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Manjši P/E visoko vrednotenih, ki zdaj pikirajo navzdol, ne pomeni da se jih zdaj splača kupit. P/E je definitivno boljši, ampak še svetlobna leta od tega da je poceni in se splača kupit.

Če imamo inflacijo in slabe gospodarske obete, ne more kar vsako podjetje dati povišane cene naprej. Netflix recimo? Nope ...delete account

kow ::

Govorimo o povprecju, ne posameznih podjetij, zato je tvoj argument napacen. Zgodovina pravi, da so slabi gospodarski obeti prehoden pojav, ki se relativno hitro konca, razen v primeru vojn ipd.
Seveda pa nihce ne zna napovedati prihodnosti - globalna politicna situacija je trenutno zapletena. Investitorji se tega seveda zavedajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

cias ::

kow je izjavil:

Zgodovina pravi, da so slabi gospodarski obeti prehoden pojav, ki se relativno hitro konca, razen v primeru vojn ipd.


WTF? Rekordne zaloge plina pa to.

fikus_ ::

kow je izjavil:

Zgodovina pravi, da so slabi gospodarski obeti prehoden pojav, ki se relativno hitro konca,...


Isto pravi za obdobja debelih krav.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

cias je izjavil:

kow je izjavil:

Zgodovina pravi, da so slabi gospodarski obeti prehoden pojav, ki se relativno hitro konca, razen v primeru vojn ipd.

WTF? Rekordne zaloge plina pa to.


Mario, cene plina se kar naprej padajo. Vceraj sem se sprehajal v kratkih rokavih.

cias ::

kow je izjavil:


Mario, cene plina se kar naprej padajo. Vceraj sem se sprehajal v kratkih rokavih.


Sporoči v trgovine da popravijo cene ker niso tako razgledani kot ti.

Maxlos ::

kow je izjavil:

cias je izjavil:

kow je izjavil:

Zgodovina pravi, da so slabi gospodarski obeti prehoden pojav, ki se relativno hitro konca, razen v primeru vojn ipd.

WTF? Rekordne zaloge plina pa to.


Mario, cene plina se kar naprej padajo. Vceraj sem se sprehajal v kratkih rokavih.

In ?
Verjento ne msiliš da energetska podjetja ki jim bo Golob dodelil državno pomoč, da se boš TI lanjal, da se cene niso dvignile, kupujejo plin od danes do jutri ? Ne ta plin, ki ga danes kupujejo bo v računu leta 2023. če bodo sploh znižali cene za take kot ti.
Barking up the wrong tree

Malidelničar ::

Če koga zanima, vrhunski intervju:
https://themarket.ch/interview/russell-...

Nekaj odlomkov za pokušino:
"Market strategist and historian Russell Napier warns of a 15- to 20-year phase of structurally elevated inflation and financial repression. He shares his views on how investors should prepare for this new world."

"The French would call this system 'dirigiste'. This is nothing new, as it was the system that prevailed from 1939 to 1979."

"The main reason is that our debt levels have simply grown too high."

"My structural argument is that the power to control the creation of money has moved from central banks to governments. "

"I think we'll see consumer price inflation settling into a range between 4 and 6%. Without the energy shock, we would probably be there now."

"Financial repression means stealing money from savers and old people slowly. The slow part is important in order for the pain not to become too apparent."
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

cias ::

Malidelničar je izjavil:


"I think we'll see consumer price inflation settling into a range between 4 and 6%. Without the energy shock, we would probably be there now."


Kakšna traparija. Sam sicer ne jem kruha, ampak kar drugi pravijo je šel is 2€ na 3€.

En jogurt ki ga kupujem se je podražil letos x2. Ne vem za niti eno hrano ki se je podražila za samo 5%, razen izdelki ki so še zmeraj z isto ceno, ampak so za cca 20% manjši.

Dol mi visi če lahko sedaj za 20€ manj kupim 4K TV kot lani.

Sparkxl ::

Predzadnji odstavek verjetno res drži kot pribito. Več krat sem že zasledil, da polovica inflacije v eu gre na račun energentov. Politika podpore skorumpirani vzhodni vukojebini ostaja, politika "sjebi svojega glavnega dobavitelja poceni energentov" tudi ostaja, politika nafta je fuj, all in propelerji je že na nivoju religije...pod črto eu inflacija okrog 10% in več bo z nami še lep čas

Malidelničar ::

Recimo še en 'snippet' iz intervjuja:
"Remember I said that financial repression means engineering an inflation rate in the area of 4 to 6% and thereby achieving a nominal GDP growth rate of, say, 6 to 8%, while interest rates are kept at a lower level. Savers won't like it, but debtors and young people will. People's wages will rise. Financial repression moves wealth from savers to debtors, and from old to young people. It will allow a lot of investment directed into things that people care about."
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

Pol odlicno. Itak so bili ta stari zadnjih 20-30 let prevec sebicni. Jim bodo sedaj mladi denar pobrali. Karma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

cias ::

kow je izjavil:

Pol odlicno. Itak so bili ta stari zadnjih 20-30 let prevec sebicni. Jim bodo sedaj mladi denar pobrali. Karma.



Mladi v Indiji. Tukajšnji mladi bojo delali za penzije pa subvencije firm ki so vse preselile v tujino.

johnnyyy ::

kow je izjavil:

Pol odlicno. Itak so bili ta stari zadnjih 20-30 let prevec sebicni. Jim bodo sedaj mladi denar pobrali. Karma.


Tole ne bo povsem držalo. Mladi jim denarja samoumevno ne bodo pobrali, ampak imajo možnost, da jim poberejo. Da bi jim pobrali, bo treba dat jajca na mizo in vzeti kredite pri tem pa čim manj šparati.

TheBlueOne ::

kow je izjavil:

Pol odlicno. Itak so bili ta stari zadnjih 20-30 let prevec sebicni. Jim bodo sedaj mladi denar pobrali. Karma.


Samo ce predvidevas, da sedijo na denarju. Zna biti, da bo pri vecini samo manj za podedovati.

kow ::

Naceloma imajo vsi sluzbe, delovne sile pa primanjkuje. Vsak vsaj priblizno produktiven mlad clovek danes nima tezave z dohodki in dostopom do kredita. Verjetno je se najvecja tezava, da jih premalo zivi z partnerjem, ampak samskim ljudem je bilo vedno tezko priti do nepremicnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

sbawe64 ::

Ni Banka Slovenije zelo zaostrila pogoje za kredit ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

kow ::

Fiksna je se vedno pod 4%, folk visje pa pravi, da bo inflacija lahko tudi 10% in vec. Ce imajo prav, so nepremicnine smesno poceni.

fikus_ ::

kow je izjavil:

Pol odlicno. Itak so bili ta stari zadnjih 20-30 let prevec sebicni. Jim bodo sedaj mladi denar pobrali. Karma.


To se dela že dalj časa, preobrazba sistema, da se šparanje ne splača, bolje je najeti kredit in odplačevati. Človek s kreditom, ki ga ima interes redno plačevati, je bolj poslušen in vodljiv, ker ima interes na kredit kupljeno stvar obdržati.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

johnnyyy ::

sbawe64 je izjavil:

Ni Banka Slovenije zelo zaostrila pogoje za kredit ?

So zaostrili pred leti, a so par mesecev nazaj spet sprostili.

fikus_ je izjavil:

To se dela že dalj časa, preobrazba sistema, da se šparanje ne splača, bolje je najeti kredit in odplačevati. Človek s kreditom, ki ga ima interes redno plačevati, je bolj poslušen in vodljiv, ker ima interes na kredit kupljeno stvar obdržati.

Sistem s kreditom je bolj realen, saj je realno lažje, da si posameznik sposodi denar za hišo, ki jo celotno delovno dobo odplačuje, kot pa da v parih letih tak denar zasluži. Ker če začneš s službo pri 25 in do 30 sam z začetniško plačo prišparaš za hišo, potem lahko v zrelih letih s partnerjem zaslužiš vsako leto eno novo. Tak sistem pa ni vzdržen. Če pa bi hotel to preprečiti z višjo ceno nepremičnin, pa smo tam kjer smo danes, da moraš do 45. šparati, da si lahko nekaj privoščiš, a pri tem si večinoma prepozen za ustavarjanje družine.

TheBlueOne ::

kow je izjavil:

Fiksna je se vedno pod 4%, folk visje pa pravi, da bo inflacija lahko tudi 10% in vec. Ce imajo prav, so nepremicnine smesno poceni.


Pravzaprav niso poceni niti, ce racunas realne -10% tekoma naslednjega leta. Je cisto mozno, da bodo cene nepremicnin padle nekje naslednje leto, kar zadeve naredi dodatno smotane in se poveca rizike.

Pac odvisno od tega kako spekuliras.

Poceni so bile pred podrazivtvami in ko se je zacelo pumpati denar.

fikus_ je izjavil:


To se dela že dalj časa, preobrazba sistema, da se šparanje ne splača, bolje je najeti kredit in odplačevati. Človek s kreditom, ki ga ima interes redno plačevati, je bolj poslušen in vodljiv, ker ima interes na kredit kupljeno stvar obdržati.


Pa niti ne, to govoris za nazaj, kakor tudi vecina prepoznih in sklepas glede na dobro znano bliznjo preteklost. Cez dve leti pa bos videl novo "preobrazbo sistema" v stilu, da bo kaksna razprodaja na borzi in bodo tisti, ki cakajo na priloznost s sedenjem na kesu ultimoprofitirali in bos to videl kot new normal.

Edino pravilo je, da tisti, ki sledijo in jim gre spekulacija vedno dobijo glavni kos pogace. Preobrazbe sistema pa so tako ali tako stalnica.

Zgodovina sprememb…

kow ::

TheBlueOne je izjavil:


Pravzaprav niso poceni niti, ce racunas realne -10% tekoma naslednjega leta. Je cisto mozno, da bodo cene nepremicnin padle nekje naslednje leto, kar zadeve naredi dodatno smotane in se poveca rizike.


10% je relativno malo, ce bo v naslednjih 5 letih kumulativna inflacija cirka 30% ali vec, kot pravi dronyx.

TheBlueOne ::

kow je izjavil:



10% je relativno malo, ce bo v naslednjih 5 letih kumulativna inflacija cirka 30% ali vec, kot pravi dronyx.


"ce bo"

In se v "ce bo" scenariju ne vem, ce si ze tam. Kjer sledim sam, bi to pri trenutnih cenah bilo ravno nekje postena cena. Potem servisiranje dolga pri 3% obresti pravtako ni vec tako zelo poceni in se fix periode so se menda prepolovile.

Potem pa se dodaten minus kjer sem, da gradbena podjetja prakticno nimajo novih narocil na naslednje leto. Financnica mi pravi, da povprasevanj za krediti ni niti 50% od prej, kaj sele sklenitev kreditov. Si lahko mislis kaj bo s cenami, ce se trendi ne spremenijo.

Zame je trenutna situacija prerizicna.

kow ::

Ce me pozorno beres, sem ves cas pisal "ce". Sam pravim, da bo inflacija manjsa.

TheBlueOne ::

kow je izjavil:

Ce me pozorno beres, sem ves cas pisal "ce". Sam pravim, da bo inflacija manjsa.


Ja razumem. Ampak tudi ce bo recimo v petih letih na +30% kjer bodo recimo da place sepale med +10 in +20 to zame se vedno ni dober deal. Ceprav inflacija kar zna biti tam pri 30% v petih letih, ce stejes trenutno leto. Ce bi izspustili krmilo, potem ne, samo imam na sumu, da bodo vseeno naprej gasili pozare s tiscanjem denarja tja kjer bo kriticno. Pac ne v kredite, bolj v razloge za proteste.

Maxlos ::

kow je izjavil:

Ce me pozorno beres, sem ves cas pisal "ce". Sam pravim, da bo inflacija manjsa.

Da "ce",
toda obresti na kreditu bodo PA 4%, ker je potrebno brzdati inflacijo, ne pa da pokrivaš s tiskanjem denarja ras mesečnega obroka nakupa nepremičnine.
Barking up the wrong tree

kow ::

Spot cene plina se naprej kolapsirajo. So ze na julijskih nivojih. Se vedno 3-4x visje kot normalno (brez sankcij).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Maxlos ::

kow je izjavil:

Spot cene plina se naprej kolapsirajo. So ze na julijskih nivojih. Se vedno 2-3x visje kot normalno (brez sankcij).

Toliko o vrednosti prispevka:
Britain could face three-hour power cuts this winter, National Grid warns
Barking up the wrong tree

kow ::

Jaz sem prilepil dejstva, ti spekulacijo.

Maxlos ::

kow je izjavil:

Jaz sem prilepil dejstva, ti spekulacijo.

Urejeno :
Dozens of LNG-laden ships queue off Europe's coasts unable to unload

Bos poizkusil z naslednjim korakom žaljenja zaradi lastne majhnosti dojemanja situacije, kjer se nahajaš.
Barking up the wrong tree

Magic1 ::

Please disperse, nothing to see here.
Sam imamo srečo, še vsaj dva tedna je napovedano 20°C. Držimo pesti za milo zimo, da ne bo kaj takega, kot 4 li 5 let nazaj, ko je bil skoraj cel januar -10°C.
Magic

kow ::

Oktober ni prevec pomemben, ker je poraba januarja (v nemciji) dvakrat vecja kot oktobra. Ce bo topel januar, je to ze zmaga. Lahko je tudi topel december, mrzel januar in topel februar. Tudi to je potem zmaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Maxlos ::

kow je izjavil:

Oktober ni prevec pomemben, ker je poraba januarja (v nemciji) dvakrat vecja kot oktobra. Ce bo topel januar, je to ze zmaga.

Move on vremenar
The EU’s crisis management commissioner said they are working on various scenarios, and anticipate that member states may need EU relief assistance due to the energy shortages or power cuts in the coming months.
Barking up the wrong tree

kow ::

Pripravljajo se pac na najslabsi scenarij. To ne pomeni, da se bo uresnicil. Mar trdis, da temperature ne vplivajo na porabo plina? Mal cudak si, ves...
««
119 / 218
»»