» »

Zemljišče in bonitetne točke

Zemljišče in bonitetne točke

mr_chai ::

Ali je potrebno plačati kakšno odškodnino,če kupim parcelo z namensko rabo površine razpršene poselitve, ki pa ima dejansko rabo kmetijska zemljišča brez trajnih nasadov z bonitetnimi točkami (56) in bi rad na tej parceli gradil hišo ?

Dober dan ::

Prvo se pozanimaj, če boš sploh lahko kdaj gradil na kmetijskem zemljišču.

mr_chai ::

Dober dan je izjavil:

Prvo se pozanimaj, če boš sploh lahko kdaj gradil na kmetijskem zemljišču.


Če ne veš, ne rabiš komentirati. Sem napisal kakšna je namenska raba.

D3m ::

Plačaš odškonino po m2 kolikor bo hiša in dodatni objekti.

Odškodnina je odvisna od višine bonitetne točke.

Še prej pa moraš spremeniti namembost zemljišča v stavbno zemljišče.

Lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

mr_chai ::

D3m je izjavil:

Plačaš odškonino po m2 kolikor bo hiša in dodatni objekti.

Odškodnina je odvisna od višine bonitetne točke.

Še prej pa moraš spremeniti namembost zemljišča v stavbno zemljišče.

Lp.


Aha, tega nisem vedel. Se pravi se potem plača 1eur x površina. Sem pogledal, da za 56 točk dobim faktor 1 eur. ok hvala, sedaj vse jasno.

D3m ::

Jaz imam višjo boniteto in bom fasal 10 eur x površina če se ne motim. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

mr_chai ::

D3m je izjavil:

Jaz imam višjo boniteto in bom fasal 10 eur x površina če se ne motim. :D


Yikes.. Koliko časa se pa kaj čaka za spremembo namembnosti? Vem, da je verjetno odvisno od občine, ampak vseeno ne bi rad zdaj 1 leto čakal, da lahko začnem graditi. Materiali gredo gor :/

D3m ::

Jaz sem že kupil stavbno zemljišče tako, da ne vem.
|HP EliteBook|R5 6650U|

PacificBlue ::

mr_chai je izjavil:

D3m je izjavil:

Jaz imam višjo boniteto in bom fasal 10 eur x površina če se ne motim. :D


Yikes.. Koliko časa se pa kaj čaka za spremembo namembnosti? Vem, da je verjetno odvisno od občine, ampak vseeno ne bi rad zdaj 1 leto čakal, da lahko začnem graditi. Materiali gredo gor :/


Zna trajat, vprasi na obcini, jaz ze dve leti cakam, prejsni rok sem malce zamudil.
I’m out.
:3

mr_chai ::

PacificBlue je izjavil:

mr_chai je izjavil:

D3m je izjavil:

Jaz imam višjo boniteto in bom fasal 10 eur x površina če se ne motim. :D


Yikes.. Koliko časa se pa kaj čaka za spremembo namembnosti? Vem, da je verjetno odvisno od občine, ampak vseeno ne bi rad zdaj 1 leto čakal, da lahko začnem graditi. Materiali gredo gor :/


Zna trajat, vprasi na obcini, jaz ze dve leti cakam, prejsni rok sem malce zamudil.


Zanima me občina Logatec, ker bi rad nekaj malo ven iz Ljubljane naredil nov dom. Je pa kar umetnost nakup zemljišča. Izbire tudi ni nekaj velike. V vsak kraj ko se odpeljem, so vse lepe parcele že zasedene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

djfixme ::

Sprememba namenske rabe zemljisca je samo stvar dogovora z gursom. Stopi v kontakt z njimi. Pri nas je bilo to urejeno v mesecu dni.

Del parcele, ki je sicer stavbna, je bila nameska raba travnik.

Sprememba iz kmetijskega v stavbnega je pa lahko tudi 10-15 let. Lahko pa 1 leto. Odvisno kakšne plane ima občina, kam se bodo širili, če sploh. Sam proti njim po normalni poti veliko ne boš dosegel. Modra kuverta pa pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: djfixme ()

bauci ::

Malo mešaš pojme namenska in dejanska raba.
Namenska raba je pristojnost občine in kot je bilo že napisano sprememba lahko traja več let - vsa pristojna ministrstva morajo dati svoje soglasje k spremembi.
Dejanska raba je pristojnost Gursa. Sprememba se lahko naredi z geodetskim elaboratom.
Sprememba dejanske rabe ne vpliva na to ali se lahko tam gradi ali ne. To je odvisno od namenske rabe.
Največ informacij o zemljišču (kaj lahko in kaj ne) dobiš, če na občini naročiš lokacijsko informacijo za parcelo, ki te zanima.
Mislim, da stane nekje med 20€ in 30€.

Groot ::

bauci je izjavil:

Malo mešaš pojme namenska in dejanska raba.
Namenska raba je pristojnost občine in kot je bilo že napisano sprememba lahko traja več let - vsa pristojna ministrstva morajo dati svoje soglasje k spremembi.
Dejanska raba je pristojnost Gursa. Sprememba se lahko naredi z geodetskim elaboratom.
Sprememba dejanske rabe ne vpliva na to ali se lahko tam gradi ali ne. To je odvisno od namenske rabe.
Največ informacij o zemljišču (kaj lahko in kaj ne) dobiš, če na občini naročiš lokacijsko informacijo za parcelo, ki te zanima.
Mislim, da stane nekje med 20€ in 30€.


Exactly. Računati na spremembo namenske rabe brez predhodnih informacij z občine, je skorajda kot loterija. Pa tudi če na občini obljubljajo spremembo, bo trajalo vsaj par let, še posebej če niso ravno zelo angažirani.

Lonsarg ::

Amlak OP rabi spremeniti zgolj dejansko rabo. Torej gurs in elaborat in se uredi dokaj hitro.

IL_DIAVOLO ::

Kupis staro bajto in jo podres. Ne pa da se igras v peskovniku s 500m2 parcelo.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

mr_chai ::

Dam updejt, če bo še kdo iskal podobne informacije.

Po zakonu o kmetiskij zemljiščih, se v mojem primeru plača odškodnino.
Glejte http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred..., člen 3.g

Za kmetijsko zemljišče iz prvega odstavka tega člena se šteje zemljišče, ki je po dejanski rabi, kot je razvidna iz projektne dokumentacije, njiva in vrt, travniška površina, trajni nasad in druga kmetijska površina.


Torej, če imaš zazidljivo zemljišče po namenski rabi za stanovanjsko gradnjo, a je njegova dejanska raba kmetijsko zemljišče po zgornji definiciji in ima zemljišče več kot 50 bonitetnih točk, se plača odškodnina. Odškodnina se pa plača v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja.

Zato se vedno pogleda še dejansko rabo zemljišča, kar ti lahko občutno podraži zemljišče, sploh če je delež kmetijskega zemljišča po dejanski rabi 100%. Jaz sem se tako izognil nakupu enega zemljišča.

bauci ::

Zato je pa priporočljivo, da pri geodetskem podjetju naročiš spremembo bonitete zemljišča, da prideš pod 50 točk, če se da seveda glede na okoliška zemljišča. Če imaš veliko gradbeno parcelo je priporočljivo narediti tudi parcelacijo in s tem zmanjšaš gradbeno parcelo kjer boš gradil na minimalno velikost, ki jo predvideva Občinski prostorski načrt. S tem boš plačal manj prispevka.
Izračunaš velikost prispevka, dobiš ponudbo od geodetskega podjetja in pol vidiš ali se splača iti v postopek z geodetom ali je bolje samo plačati prispevek.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sanacija razpršene poselitve

Oddelek: Loža
212666 (1020) trancer01
»

Portal iObčina

Oddelek: Loža
143117 (2061) Zimonem
»

Kako vem če se lahko na parceli gradi?

Oddelek: Loža
217585 (6873) Tody
»

Parcela - nejasno na GURSU

Oddelek: Loža
51038 (952) otago
»

Kako legalno postaviti čebelnjak na kmetijsko zemljišče

Oddelek: Loža
4827538 (24225) estons

Več podobnih tem