» »

Eksperiment

Eksperiment

1
2
»

Vetrpiha ::

Hypathia je izjavil:

Kot so nekateri že namignili se tovrstna vprašanja zastavljajo pri raziskovanju medkulturnih razlik, konkretno individualistične, katere tipični predstavnik so ZDA, in kolektivistične kulture, za katero se najpogosteje vzame vzhodnoazijske države.

Lahko bi vzeli tudi trojico opica, medved, banana ali rokavice, šal, roka... izkaže se, da ljudje iz individualističnih kultur razmišljajo bolj kategorično, povežejo skupaj živali, obleke.... medtem ko ljudje iz kolektivističnih kultur razmišljajo relacijsko, zajec poje korenje, opica banano, rokavice nataknemo na roko.

Zahodnjaki v povprečju razmišljamo bolj linearno, bolj se zanašamo na lingvistično kot na prostorsko kodiranje. Pri pojasnjevanju premikanja žoge se fokusiramo na težo in gostoto, vzhodnjaki na interakcijo z njenim okoljem - trenje. Mi smo boljši pri ocenjevanju absolutnih vrednosti "Koliko je dolga ta črta?", oni pri relativnih "Za koliko je ta črta daljša od te?". Pri ogledu slike, se oči zahodnjakov takoj fokusirajo na osrednji lik, medtem ko vzhodni Azijci preletijo celoto etc.etc....

Zanimivo bi bilo takšno raziskavo resno izvesti, glede na to, da je naša kultura definitivno pro-zahodna, smo pa v polpretekli zgodovini imeli kolektivistični družbeni sistem.

Rezultati mojega mini eksperimenta kažejo takole:

zajec, pes - 6 glasov
zajec, korenje - 9 glasov
pes, korenje - 8 glasov

Kombinacija pes, korenje v knjigi ni omenjena, bi jo pa jaz interpretirala kot željo po izstopanju, z navajanjem netipične, nepričakovane rešitve, kar je definitivno značilnost individualizma. Tako da lahko čez palec zaključim, da je rezultat 14:9 za individualiste.


Za relevanten odgovor morajo biti odgovori skriti, zaporedje besed pa za vsakega posameznika naključno.

Pač sfaljen eksperiment, še en.

Za koliko je ta črta daljša od te?


Odgovor na to se izraža v v absolutni vrednosti.
Sicer pa nice try, ampak probaj tudi razmišljati in ne zgolj prodajati kopipašto.

Pa vzami v obzir, da so zaključki psiholoških raziskav po navadi iz riti potegnjeni, večina raziskav te narave pa je neponovljivih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vetrpiha ()

el_bahattee ::

Hypathia je izjavil:

Kot so nekateri že namignili se tovrstna vprašanja zastavljajo pri raziskovanju medkulturnih razlik, konkretno individualistične, katere tipični predstavnik so ZDA, in kolektivistične kulture, za katero se najpogosteje vzame vzhodnoazijske države.

Lahko bi vzeli tudi trojico opica, medved, banana ali rokavice, šal, roka... izkaže se, da ljudje iz individualističnih kultur razmišljajo bolj kategorično, povežejo skupaj živali, obleke.... medtem ko ljudje iz kolektivističnih kultur razmišljajo relacijsko, zajec poje korenje, opica banano, rokavice nataknemo na roko.

Zahodnjaki v povprečju razmišljamo bolj linearno, bolj se zanašamo na lingvistično kot na prostorsko kodiranje. Pri pojasnjevanju premikanja žoge se fokusiramo na težo in gostoto, vzhodnjaki na interakcijo z njenim okoljem - trenje. Mi smo boljši pri ocenjevanju absolutnih vrednosti "Koliko je dolga ta črta?", oni pri relativnih "Za koliko je ta črta daljša od te?". Pri ogledu slike, se oči zahodnjakov takoj fokusirajo na osrednji lik, medtem ko vzhodni Azijci preletijo celoto etc.etc....

Zanimivo bi bilo takšno raziskavo resno izvesti, glede na to, da je naša kultura definitivno pro-zahodna, smo pa v polpretekli zgodovini imeli kolektivistični družbeni sistem.

Rezultati mojega mini eksperimenta kažejo takole:

zajec, pes - 6 glasov
zajec, korenje - 9 glasov
pes, korenje - 8 glasov

Kombinacija pes, korenje v knjigi ni omenjena, bi jo pa jaz interpretirala kot željo po izstopanju, z navajanjem netipične, nepričakovane rešitve, kar je definitivno značilnost individualizma. Tako da lahko čez palec zaključim, da je rezultat 14:9 za individualiste.

Zanimivo. Sicer mi je bolj poznana raziskava oz. teorija Wheat People vs. Rice People in skupino pojmov: bus, vlak in tračnice, ko wheat skupina poveže bus in vlak, rice grupa pa vlak in tračnice. Gre pa za podobno zadevo.
Come to my center, you enter the winter.

Hypathia ::

V bistvu gre za isto zadevo. Razvoj različnih tipov kultur naj bi bil povezan z načinom prehranjevanja. Gojenje riža, za kar se rabi velike namakalne sisteme etc., terja več sodelovanja kot gojenje pšenice, posledično se razvije bolj kolektivistična kultura, ki seveda vpliva tudi na način razmišljanja, ki pojme manj kategoriza ampak bolj išče relacije med njimi, zaradi česar je pri teh ljudeh bolj pogosta povezava med vlakom in tračnicami kot vlakom in avtobusom.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

kuall ::

Samo za to se gre, katere risbice so ti kot otroku nabijali v glavo z raznimi učbeniki. Zajček, ki je korenje smo vsi videli v zelo rani mladosti. Propaganda, nič drugega. Oziroma common sense, predsodki. Zajci jedo travo, ne korenja. Prašič prej je korenje.

Ta mem pride iz une risanke bugs bunny.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

pegasus ::

Moj odgovor je volk in zajklja. Glejte Beastars na netflixu ;)

D3m ::

Ne rabim. Sem bral mango.

Je zanimivo to je pa tudi vse.
|HP EliteBook|R5 6650U|

dreta ::

Se ena od mnogh waste of time tema.

D3m ::

Aye.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Miki N ::

ma klasična bluzatorska "znanost" - v Aziji velja predvsem kultura meritokracije - recimo če pogledaš najbolj tipične "Azijce" - Hane (tisto kar mi razumemo pod "Kitajce") ... je povsem sprejemljivo da ne vem, brat izkomolči brata ali sestro, da pride naprej v karieri, šoli, pobiranju riža. Jebi ga, je bil boljši - tovrstna "kruta" ambicija se zelo ceni. Samo zato ker so vajeni na gužvo ne pomeni, da so kaj bolj "kolektivistični". Je pa Azija velika.

Tako da namesto teh pusificiranih eksperimentov raje vrnite nazaj Anonimnega pa boste zvedeli kaj si ljudje v RESNICI mislijo in kam gre korenček!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

matobeli ::

A brez anonimnega si ne upaš povedat kam si daš korenček? Bo tvoje anonimno ime omadeževano?

Miki N ::

matobeli je izjavil:

A brez anonimnega si ne upaš povedat kam si daš korenček? Bo tvoje anonimno ime omadeževano?


Po mojem gre na kompost - danes se ogromno hrane zavrže, žal. Hmmmm, kam si pa ti mislil, da gre?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

mahoni ::

Ne vem zakaj se vas toliko boji povedat kam gre korencek, ko ne gre v zupco?

Kot sem ze n-krat povedal, vecina nas je "purge orientiranih", samo da si tega ne zelimo priznati.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

Sheteentz ::

No, kot sem že prej razložil, sem sam izhajal iz jezika. Zajec, pes sta kretik, korenje je amfibrah. Logično, da deliš na ti dve enoti. Zdaj je samo vprašanje, katero izbrati, prvo ali drugo. Ker imam povečini zmagovalno mentaliteto, sem izbral prvo. Beseda kretik tudi zveni bolj privlačno, kot pa amfibrah, kjer se jezik in čeljust lomita do onemoglosti.

Lahko bi tudi rekel, da imamo tole: zajec pesko renje, kar so trije troheji, ampak v tem primeru ne moreš deliti. Pa tudi tri stopice imajo preveč versko konotacijo, sveta trojica, pa take fore.

Fajn je ta humanistika, kot znanost izjemna. Jebeš hard science, ko pa lahko pesniš kolikor ti srce poželi, in na osnovi izbire dveh besed od treh ustvariš celoten psihološki profil naroda.

hipertija ::

Eksperiment ni uspel, bi rekel g. Žemba. Slava mu.
Prekle za kurnk

el_bahattee ::

Hypathia je izjavil:

V bistvu gre za isto zadevo. Razvoj različnih tipov kultur naj bi bil povezan z načinom prehranjevanja. Gojenje riža, za kar se rabi velike namakalne sisteme etc., terja več sodelovanja kot gojenje pšenice, posledično se razvije bolj kolektivistična kultura, ki seveda vpliva tudi na način razmišljanja, ki pojme manj kategoriza ampak bolj išče relacije med njimi, zaradi česar je pri teh ljudeh bolj pogosta povezava med vlakom in tračnicami kot vlakom in avtobusom.

Tako nekako.
In mimogrede, teza še kako drži - osebno poznam nekaj ljudi iz Azije in vsi so povezali par zajec-pes in vlak-bus, medtem ko je večina vprašanih iz SLO povezalo vlak-tračnice oz. zajec-korenje. Nihče pa ni povezal para pes-korenje oz. bus-tračnice, verjetno zato, nimajo neke željo po izstopanju in duhovičenju na silo (v naspotju z nekaterimi v tej temi, kot si pravilno ugotovila). Moj vzorec seveda ni bil zelo velik, vseeno pa je dal rezultate, ki se povsem skladajo z opisano teorijo.

dreta je izjavil:

Se ena od mnogh waste of time tema.

Morda za tiste, ki je ne razumejo. :)
Come to my center, you enter the winter.

Vetrpiha ::

Korelacija, korelacija.
Kavzacije z psevdoznanostjo ne boste našli

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vetrpiha ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kunc te gleda!

Oddelek: Loža
374621 (893) kajtimara
»

Take živalske (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13919814 (9842) TineR
»

Prepad v javnem mnenju med znanstveniki in laiki, a oboji podpirajo vlaganja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2411226 (8501) CaqKa
»

Tega pa ne bom pojedel! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10719800 (14785) Gavran

Več podobnih tem