» »

Neverjetno počasen internet

Neverjetno počasen internet

Boomerang ::

Prejšnji teden sem po delih sestavil novo PC kišto. Vanjo sem vgradil WIFI mrežno kartico (tp-link TL-WN781ND). Odkar sem računalnik sestavil, opažam, da nenormalno počasi dela internet, čeprav mi prikazuje jakost WIFI-ja okoli 75%. Izmerjena hitrost downloada (speedtest.net) znaša do 0.30 Mbps, medtem ko na (dokaj novem) prenosnem računalniku (povezan na isti router) dosega okoli 18 Mbps. S takšno hitrostjo ne morem prenesti niti osnovnih programov, ki jih običajno uporabljam na računalniku. Namestil sem originalne driverje s priloženega CD-ja in nato preveril še za novejše preko Windows Update (ni namestilo, ker imam že najnovejše). Najprej sem mislil, da je težava v Windowsih, vendar nič hitreje internet ne dela niti na operacijskem sistemu Ubuntu 20.04.

Na pamet rečeno je lahko problem v WIFI mrežni kartici ali na strani routerja. Žal pa se z nastavitvami routerja ne morem igrat, ker sem najemnik - router je pri lastniku, jaz nimam niti podatkov za prijavo. Kako bi najhitreje našel vzrok za počasno delovanje interneta?

Uizi ::

Poskusi updejtat še firmware na najnovejšo verzijo, najdeš ga na njihovi uradni strani. Default geslo in username za router je admin admin, mogoče ni nič spreminjal..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uizi ()

sbawe64 ::

Odprta wifi mreža, preveč uporabnikov ?

Na telefonu ti dela enako ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Uizi ::

Pa če je napisal, da mu na drugem kompu vleče 18, problem ni v routerju ampak kartici.

Boomerang ::

Še ena ugotovitev: Sedaj sem se spomnil, da imam v škatli WIFI Range Extender in sem problam z njim. Priklopil sem ga v vtičnico poleg računalnika in se povezal na signal wifi extenderja. Začuda je hitrost downloada takoj narasla na 16 Mbps. Prenosni računalnik imam v istem prostoru (samo 3 metre stran) in takšno hitrost dosega brez wifi extenderja. Za WIFI kartico res nisem odštel več kot 16 eur, ampak ni prva, ki sem jo kupil po takšni ceni in do zdaj podobnih problemov nisem imel. Je problem v sami kartici (slabo lovi), ali ima kaj veze to, da je sedaj povezava preko wifi extenderja?

sbawe64 ::

18 Mbps tudi ni ravno neka hitrost.

Extender poveča domet in prepolovi hitrost.


Pri kartici, ki jo imaš, je problem v tem (med drugim), da je antena nekje zadaj.Sam imam wifi kartico (ni več v prodaji), ki ima anteno na 1m kablu, tako da jo lahko bolj prilagodim.

Npr. take kartice daš lahko na 1 m usb kabla in postaviš nekam pred/na/ob ohišje:
https://www.mimovrste.com/mrezne-kartic...
https://www.mimovrste.com/mrezne-kartic...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Uizi ::

Ejga ne tople vode izumljat, 75% signala je dovolj. :))

https://www.tp-link.com/us/support/down...

Update firmware first, to je stara kartica..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uizi ()

sbawe64 ::

2020 is new 1984
Corona World order

Han ::

Smo leta 2021 - na voljo so nekajkrat hitrejše WiFi kartice, ki imajo takšne antene, da jih lahko postaviš na mizo oziroma stran od računalnika, s čimer občutno izboljšaš prenos...

ajdov2 ::

ne kompliciraj pa poveži s kablom

Boomerang ::

Zdaj ko vem, kje je problem, bom znal naprej sam rešiti.

Vseeno pa nečesa ne razumem: Danes zjutraj sem na enako mesto, kjer je prej stala kišta postavil 12 let star prenosnik. Wifi je na njem deloval brez problema z enako hitrostjo kot na službenem skoraj novem. Omenjena wifi kartica je resda malce stara, vsekakor pa ni stara 12 let. In če wifi vleče na 12 let stari mašini, bi moral tudi na par let stari kartici, neglede na njen firmware. Bom jo konec tedna vzel s sabo domov in probal še doma v stacionarnem računalniku.

Uizi ::

Velikokrat sem imel probleme z tp link aplikacijo vedno naložim driver only, probaj še to. Kaj pa če je kartica zanič? Si jo imel vklopljeno brez antene mogoče?

Gagatronix ::

Kdaj boste pogruntali da:

a) so TP-Link kartice jajca
b) so kartice, kjer je antena na zadnji strani kiste, jajca

Kupi neko normalno kartico, kjer imas anteno na kablu in jo lahko postavis drugam, ali pa potegni network kabel.

ToniT ::

Boomerang je izjavil:

Zdaj ko vem, kje je problem, bom znal naprej sam rešiti.

Vseeno pa nečesa ne razumem: Danes zjutraj sem na enako mesto, kjer je prej stala kišta postavil 12 let star prenosnik. Wifi je na njem deloval brez problema z enako hitrostjo kot na službenem skoraj novem. Omenjena wifi kartica je resda malce stara, vsekakor pa ni stara 12 let. In če wifi vleče na 12 let stari mašini, bi moral tudi na par let stari kartici, neglede na njen firmware. Bom jo konec tedna vzel s sabo domov in probal še doma v stacionarnem računalniku.

Pozabljate, da so WiFi kartice radijske postaje. Vsaka ima svoj oddajnik, sprejemnik in anteno.
Antena v prenosniku je običajno na vrhu ekrana. Se pravi, da je bila WiFi antena na drugem mestu, kot na stacionarnem računalniku. WiFi deluje na 2,4 GHz, kar je valovna dolžina cca 12 cm.
Vsaka ovira, ki je večja od te dolžine oslabi ali celo onemogoča radijske valove. Zato je včasih dovolj, da za nekaj cm premaknemo router in zadeva deluje.
Izdelovalci kartic se ne ukvarjajo preveč z antenami, ker računajo na to, da je moč signala dovolj velika in dostopne točke dovolj blizu in da vse deluje tudi z antenami, ki niso vredne tega imena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router?

Oddelek: Kaj kupiti
382369 (392) geneticsunny
»

Ojačevalnik wifi signala

Oddelek: Kaj kupiti
4118196 (6005) Robert
»

WiFi antena za zunanjo uporabo - avtodom

Oddelek: Omrežja in internet
71418 (1280) shadeT
»

Čuden problem z nihanjem WIFIja - TL-WR1043ND

Oddelek: Omrežja in internet
476953 (5784) krop
»

Router TP-Link TL-MR3420 in DD-WRT

Oddelek: Pomoč in nasveti
182805 (2601) Auba

Več podobnih tem