» »

Prekvalifikacija v programerja

Prekvalifikacija v programerja

1
2
3

styrian ::

Sem že kar precej časa med službama. Sit lačnemu ne verjame.

Blinder ::

Pa isces delo v Ljubljani ali Mariboru?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zimonem ::

styrian je izjavil:

Sem že kar precej časa med službama. Sit lačnemu ne verjame.

Saj verjamemo. Ampak kje je problem?

spam321 ::

wannaprogram je izjavil:

Trenutno sem redno zaposlen v stabilni državni službi, kjer opravljam delo podpore. Zadeva je precej enostavna, a nič več ne napredujem. Odnosi so super. Sem v srednjih 30-ih in sedaj imam zadnjo možnost, da še kaj naredim iz sebe, saj ne izkoriščam svojega potenciala. Plača je okoli 1000 € in napredujem lahko še za največ 200 €. Potem je to to in bo bržkone enako do penzije. Višje gre vse po vezah, znanja pa niti ni oz. se ga ne išče. Bolje pri tem je, da je delodajalec naklonjen vsaki želji po znanju. Torej, če bi izrazil zanimanje, da bi delal nekaj težjega, to ne bi bil problem dobiti. Tole to delo na splošno ni cenjeno in praktično nimam možnosti, da bi drugje iskal kaj boljšega. Plača bo podobna, delalo pa se bo kvečjemu več. Kaj bom imel od tega je seveda drugo vprašanje. Edina pot za malce več denarja je v programiranju. Tu se dela največ backend z C# in potem malo JS in TypeScript. Eden uporablja VB, ampak je samostojen. Posledično bi se seveda usmeril v to.
Pri vsem tem me zanima, kakšne so realne možnost spremembe poklica. Bi imel možnosti postati konkurenčen na trgu? Doštudiral sem na strojni fakulteti, vendar se zaradi zdravstvenih težav kasneje v to smer nisem spustil. Prav tako v tej branži pretirano veliko denarja ni. Dodatno tudi delo v projektivi skupaj s proizvodnjo ni nič kaj humano.
Daleč najbolj me mika sistemsko programiranje, predvsem backend. Mika, kot začetnika seveda zgolj s stališča plače. Začel sem sicer s web developmentom, ki je menda lažji oz. se hitreje pride do nekega rezultata. Delam course na Udemy - HTML, CSS, Bootstrap, Javascript, sledi xml, json, Postman, MongoDB, REST, NodeJS. Nekaj osnov bo. Govora o tem, koliko je potrebno vložiti je veliko, sam pa bi rad čim hitreje prišel do tega, da bi to delal tudi v službi. Torej bi temu poklicno namenil 8h/dan, pa morda še kaj doma. Tam bi se videl napredek. Glavni cilj je seveda višja plača. Da bi na koncu programiral za npr. 1200 €, se mi skoraj ne izplača. To je smiselno zgolj iz stališča, da bom lažje zaposljiv. Gledam recimo za podobnimi zaposlitvami, kot je tole - Oglas. Kakšna je možnost, da bi prišel do nečesa takega? Po parih letih bi to bilo nekje 2500 € bruto oz. 1600 € neto, kaj pa je že lepa plača. Pustimo sedaj senior pozicije in tako dalje. Za to mi bo bržkone zmanjkalo časa.
Vidim, da je ogromno kadra, ki niso šli po poti srednja računalniška šola - FRI, vendar so kar samouki. Vsemu je potrebno nameniti kar nekaj časa. Plan imam nekje še pol leta dela doma, potem pa naprej v službi na polno. Tam bi po kakšnih 2-eh letih bil že precej notri. Kaj menite?

Hvala za mnenja. Vsa mi bodo v pomoč, da približno vem, kaj lahko pričakujem. Oglas, ki sem ga nalepil morda izstopa, vendar je večina takih. Upoštevajmo, da bi pri iskanju tiste 1. prave zaposlitve lahko ali pa bi kar moral uporabiti še kakšno VIP karto. :)

LP



Sem delal v veliko programerskih firmah in še sedaj delam kot programer in ti toplo priporočam, da se izogni programiranju. Resno. Če ti je seveda cilj dobiti zaposlitev kot programer. Zakaj? Programerska delovna mesta so le v Ljubljani. Pika. Ljubljana, to je to. Ok, če si iz Ljubljane, potem ok, če nisi, vzemi to v zakup. Kot drugo. Če programiraš zase, je ok, delaš tisto kar ti je kul, ko se ti da. Če boš programiral za druge (99% za neprogramerske šefe ampak osebe s podjetniško žilico) te bodo terali, verjemi, garal boš - naredi vse hitro, roki bodo kratki, veliko bo stresa (tu pa tam katera firma napiše, da pri njih ni stresno delo - zapišejo to z RAZLOGOM - v večini firmah je programersko delo zelo, zelo stresno). Plača? Jah, mogoče imajo visoko tisti z malo ali precej sreče. Ostali so lahko veseli, če imajo po 1000€ neto. Malo spremljal oglase. Tisti z visokimi predpostavkami ali tudi ne, se vrtijo po celo leto. Zakaj misliš , da je tako? Pač vsi bi radi zaposlili špico, kateri ti, žal ne boš nikoli pripadal. Sprijazni se. Pri 30ih imajo nekateri za seboj že FRI + 7 let programerske delovne dobe (oz. 10+ let programerskih izkušenj). Zdaj, če bi pa ti rad zase programiral, da se ti mogoče usirje s kakšno storitvijo, potem pa ok. Uči se, delaj in mogoče ti kaj rata. Verjemi pa mi, da si ne želiš delati kot programer za druge. Pa ne oziraj se na večino slo-tech uporabnikov. Tisti, ki tule vehementno hvalijo programiranje, cele dneve tapkajo po slo-tech. Misliš, da so res zaposleni kot programerji? Pojma nimajo, samo nekaj bluzijo. Niso nikoli delali kot resni programerji. Nikoli. Jaz ti iz 1. roke povem, kako je pri 90% programerjev in stanje vse prej kot rožnato.

To kar imaš sedaj ti, bi jaz zamenjal TAKOJ ZA SVOJO PROGRAMERSKO SLUŽBO! TAKOJ!

Trenutno sem redno zaposlen v stabilni državni službi, kjer opravljam delo podpore. Zadeva je precej enostavna, a nič več ne napredujem. Odnosi so super.
Pa to ti je idila. Lahko ti še popoldne spočit furaš svoj posel, kakšno uro, dve ali več. Kot programer je zelo velika možnost, da boš prišel domov zjeban do konca. Seveda so izjeme ampak redke. Jaz mislim, da je pri tebi problem, da si malo razvajen. Tisto... s polno ritjo je lahko srati in ne veš, kaj imaš, dokler tega ne izgubiš. Pač moral bi priti v neko firmo kjer bi te terali, nad teboj izvajali pritisk, odnosi bi bili slabi pa da te vidimo potem, kako bi še bežal od tega delovnega mesta kjer si sedaj. Strezni se. Super ti je. Kot morebitnemu programerju močno dvomim, da ti bo 4še kdaj tako lepo kot ti je sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

Mike_Rotch ::

Programerska delovna mesta so le v Ljubljani. Pika. Ljubljana, to je to.


Hmm, na mojem zadnjem projektu sem imel sodelavce iz Sao Paula, Manchestra, en je bil sicer iz Španije ampak je živel na Tajskem...

Začuda nobenega iz Ljubljane.

Sem že kar precej časa med službama. Sit lačnemu ne verjame.


Pošlji PM, ti z veseljem pomagam pri iskanju zaposlitve, urejanju CVja itd. Resno, nočem bit asshole, verjamem, da ni vsem enostavno, ampak danes nihče, ki je kolikor toliko računalniško pismen ne bi smel biti brez službe.

Zgodovina sprememb…

spam321 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Programerska delovna mesta so le v Ljubljani. Pika. Ljubljana, to je to.


Hmm, na mojem zadnjem projektu sem imel sodelavce iz Sao Paula, Manchestra, en je bil sicer iz Španije ampak je živel na Tajskem...

Začuda nobenega iz Ljubljane.

Sem že kar precej časa med službama. Sit lačnemu ne verjame.


Pošlji PM, ti z veseljem pomagam pri iskanju zaposlitve, urejanju CVja itd. Resno, nočem bit asshole, verjamem, da ni vsem enostavno, ampak danes nihče, ki je kolikor toliko računalniško pismen ne bi smel biti brez službe.


Tudi kaj iz Indije, Vzhodne Evrope, Balkana ipd.? Še ena težava na katero lahko naletiš kot programer. Pač če želiš imeti danes resne €€€ jih ne boš dobil tako, da postaneš programer ampak da zaposliš programerje jih izkoriščaš do konca in na koncu zamenjaš kot ponošene gate, če ti ne ustrezajo. Tako se danes to pač dela. Pa si priznate ali ne.

Slovenskemu zdravniku, kemiku, učitelju, strojniku, gradbeniku... bo cenena indijska alternativa zelo težko konkurirala, praktično je skoraj nemogoče. Programerju? Iz danes na jutri... Sir, please I'll do anything for 300€. My friend, please.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

Invictus ::

spam321 je izjavil:


Slovenskemu zdravniku, kemiku, učitelju, strojniku, gradbeniku... bo cenena indijska alternativa zelo težko konkurirala, praktično je skoraj nemogoče. Programerju? Iz danes na jutri... Sir, please I'll do anything for 300€. My friend, please.

Dobremu programerju pač težko najdeš alternativo. Sploh pa za 300 EUR. Teh časov je že zdavnaj konec.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zimonem ::

spam321 je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Programerska delovna mesta so le v Ljubljani. Pika. Ljubljana, to je to.


Hmm, na mojem zadnjem projektu sem imel sodelavce iz Sao Paula, Manchestra, en je bil sicer iz Španije ampak je živel na Tajskem...

Začuda nobenega iz Ljubljane.

Sem že kar precej časa med službama. Sit lačnemu ne verjame.


Pošlji PM, ti z veseljem pomagam pri iskanju zaposlitve, urejanju CVja itd. Resno, nočem bit asshole, verjamem, da ni vsem enostavno, ampak danes nihče, ki je kolikor toliko računalniško pismen ne bi smel biti brez službe.


Tudi kaj iz Indije, Vzhodne Evrope, Balkana ipd.? Še ena težava na katero lahko naletiš kot programer. Pač če želiš imeti danes resne EUREUREUR jih ne boš dobil tako, da postaneš programer ampak da zaposliš programerje jih izkoriščaš do konca in na koncu zamenjaš kot ponošene gate, če ti ne ustrezajo. Tako se danes to pač dela. Pa si priznate ali ne.

Slovenskemu zdravniku, kemiku, učitelju, strojniku, gradbeniku... bo cenena indijska alternativa zelo težko konkurirala, praktično je skoraj nemogoče. Programerju? Iz danes na jutri... Sir, please I'll do anything for 300EUR. My friend, please.

Če spoznaš da nisi za posel se lotiš drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

spam321 ::

Invictus je izjavil:

spam321 je izjavil:


Slovenskemu zdravniku, kemiku, učitelju, strojniku, gradbeniku... bo cenena indijska alternativa zelo težko konkurirala, praktično je skoraj nemogoče. Programerju? Iz danes na jutri... Sir, please I'll do anything for 300€. My friend, please.

Dobremu programerju pač težko najdeš alternativo. Sploh pa za 300 EUR. Teh časov je že zdavnaj konec.


Z dobrimi programerji je tako. Dela kjer se zahtevajo dobri programerji so sicer dobro plačana, a takšnih delovnih mest je sila malo. Daj malo poglej, kakšne smeti prodajajo slovenske programerske/spletne/marketinške firme/agencije. Dokler zadeva približno funkcionira in je stranka zadovoljna je to to. Za 90% naročnikov je cenena programerska delovna sila več kot dovolj. Žalostno ampak takšne so moje izkušnje. V večini slovenskih firm, pa bi rekel, da tudi tujih pač prodajajo smeti... programerji si lahko med sabo merijo k**** kok je kakšna stvar super duper dobr/boljše narejena od neke druge... za podjetnika pa so merilo le €€€ v žepu in če bo do njih prišel hitreje in ceneje z Indijci, se bo samo zahvalil Slovencu za sodelovanje. In danes je tega že zelo veliko.

Invictus ::

spam321 je izjavil:

za podjetnika pa so merilo le €€€ v žepu in če bo do njih prišel hitreje in ceneje z Indijci, se bo samo zahvalil Slovencu za sodelovanje. In danes je tega že zelo veliko.

Samo za butastega in neizkušenega podjetnika.

Vsi, ki so/smo delali z indijci, lahko povemo, da je cenena sila na koncu dražja.

Sam menedžerji gledajo na četrtletna poročila, tam so pa cenejši.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

spam321 ::

Invictus je izjavil:

spam321 je izjavil:

za podjetnika pa so merilo le €€€ v žepu in če bo do njih prišel hitreje in ceneje z Indijci, se bo samo zahvalil Slovencu za sodelovanje. In danes je tega že zelo veliko.

Samo za butastega in neizkušenega podjetnika.

Vsi, ki so/smo delali z indijci, lahko povemo, da je cenena sila na koncu dražja.

Sam menedžerji gledajo na četrtletna poročila, tam so pa cenejši.


Se dobijo tudi zelo dobri. Pa ne samo Indijci, tudi vzhodnjaki, južnjaki... drugače pa je tudi veliko, če ne večina, slovenskih programerjev&"programerjev" pač povprečnih in pacajo ene take veliiiiiiiike smeti... videno že velikokrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

Invictus ::

Samo ti niso poceni. Dober Indijec, ki alhko dela samostojno, ima tvojo plačo ali več...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zimonem ::

Invictus je izjavil:

spam321 je izjavil:

za podjetnika pa so merilo le €€€ v žepu in če bo do njih prišel hitreje in ceneje z Indijci, se bo samo zahvalil Slovencu za sodelovanje. In danes je tega že zelo veliko.

Samo za butastega in neizkušenega podjetnika.

Vsi, ki so/smo delali z indijci, lahko povemo, da je cenena sila na koncu dražja.

Sam menedžerji gledajo na četrtletna poročila, tam so pa cenejši.

Tisti e-ji plačajo programerja, marketing in podjetnika. Vsak programer se lahko sam loti posla.

Mike_Rotch ::

Tudi kaj iz Indije, Vzhodne Evrope, Balkana ipd.? Še ena težava na katero lahko naletiš kot programer. Pač če želiš imeti danes resne €€€ jih ne boš dobil tako, da postaneš programer ampak da zaposliš programerje jih izkoriščaš do konca in na koncu zamenjaš kot ponošene gate, če ti ne ustrezajo. Tako se danes to pač dela. Pa si priznate ali ne.


Ne. Z Indijcem, Romunom in nekaj Srbi sem sicer delal, ampak noben od njih ni bil programer, različne pozicije v marketingu. Noben od njih ni delal za 300 eur, bolj 3000 (bruto seveda, da ne bo pomote). S tem, da so te pozicije načeloma plačane nekoliko manj kot developerji, vsaj na projektih s katerim imam jaz izkušnje.

drugače pa je tudi veliko, če ne večina, slovenskih programerjev&"programerjev" pač povprečnih in pacajo ene take veliiiiiiiike smeti... videno že velikokrat.


Nič ni narobe s tem. Tudi mcdonalds ni ravno michelin star restavracija, pa vidiš, da kar nekaj bigmekov prodajo. Jebiga, nismo vsi top 1% na svojem področju, nekaj nas mora biti tudi v bottom 99%. Kar pa ne pomeni, da se je treba sprijazniti z jurja neto. Svet je velik.

PrimoZ_ ::

@OP

Spam321 je en zelo grafrenjen in zafrustriran osebek, ki za lastne neuspehe krivi družboslovne šefke.
Samo toliko v vednost, preden preveč resno vzameš njegovo pisanje. Da preveriš da je temu res tako, preberi nejgove pretekle objave. Eno samo jamranje, pa nikoli ne pove kje vse mu je bilo tako hudo.

Blinder ::

Jaz imam tudi slabe izkusnje s programerskem jobom, podobno kot spam321. Prevec konkurence je v tem poslu.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

PrimoZ_ ::

styrian je izjavil:

Sem že kar precej časa med službama. Sit lačnemu ne verjame.


iz tvojih prejšnih postov, se mi zdi da tudi samo bolj jamraš. Tu na S-T ti je že folk ponujal opcije pa ni bilo videt kakega zanimanja.
Sploh z delovnimi izkušnjami ne bi smel biti noben problem dobiti.

A110 ::

Naučite se stvari ki jih drugi neznajo oz jih zna manj ljudi pa nebo problemov. Web developerjev pa se strinjam da je kot listja in trave in je tezje priti do dobre službe. Programiranje je samo orodje. Prava vrednost se skriva zadaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Invictus ::

Blinder je izjavil:

Jaz imam tudi slabe izkusnje s programerskem jobom, podobno kot spam321. Prevec konkurence je v tem poslu.

Sam sem spizdil iz programerskih vod že zdavnaj. Šel v IT admin zadeve in naprej v integratorja. Tam pa pride prav znanje programiranja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mike_Rotch ::

Web developerjev pa se strinjam da je kot listja in trave in je tezje priti do dobre službe.


Po mojih izkušnjah ne.

kuall ::

Najbolj je pomembno, kakšnega nadrejenega in sodelavce imaš. Kot dan in noč. V naši firmi je tako, da so težaki tarče posmeha, ne pa da se jih bojimo. Pol se veliko lažje živi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

A110 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Web developerjev pa se strinjam da je kot listja in trave in je tezje priti do dobre službe.


Po mojih izkušnjah ne.


Kako da ne? saj pa že vsak drug skoraj konča razne smartninja, udemy in podobne kozlarije in se trg za povprečne oz podpovprečne (katerih je največ) hitro nasiči. Pa tudi iz frija oz ferija se jih večina ukvarja z web developmentom. Pač razmeroma lahko področje ki je dosegljivo množicam. Tiste top špice je res verjetno premalo ampak predvsem ker bi takšne vsak rad imel. Ampak nemoreš posploševati tega na vse ker na večina mestih ne rabiš ravno top strokovnjakov. P saj mene drugale to sploh ne moti. Mi je pa hecno. Sem imel sošolca na fmf ki ni končal niti prvega letnika v celoti (pa ne da je s tem kaj narobe) in ker je bil iz srednje računalniščke in je nekaj znal sploh sintakse se je zaposlil v eni firmi. Čez kako leto sem imel problem pri enem algoritmu (časovno zahtevnostjo) in sem ga prosil če bi malo pogledal ker sem mislil da v tistih nekaj letih bi moral znati take osnove. Delati sem mogel z nevem, miljon podatki in sem imel implementirano poizvedbo s slovarjem da pač do tega dostopaš v konstantnem času. je malo gledal kodo in prva stvar, ki me je vprašal je bila zakaj nebi tega raje imel implementirano s seznamom češ, bo lažje delati naprej. Sem ga samo začudeno pogledal ker s takim bi že tako problematično časovno zahtevnost samo še poslabšal. Pa nočem posploševati tega na vse. Ampak preveč je takih, ki jim osnove razen sintakse niso jasne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

WizzardOfOZ ::

Mike_Rotch je izjavil:

Web developerjev pa se strinjam da je kot listja in trave in je tezje priti do dobre službe.


Po mojih izkušnjah ne.


Jih je veliko. Ampak dobrih ni.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Mike_Rotch ::

Kako da ne? saj pa že vsak drug skoraj konča razne smartninja, udemy in podobne kozlarije in se trg za povprečne oz podpovprečne (katerih je največ) hitro nasiči. Pa tudi iz frija oz ferija se jih večina ukvarja z web developmentom. Pač razmeroma lahko področje ki je dosegljivo množicam.


Ja, razmeroma lahko področje. Ampak na srečo tudi hitro rastoče področje, tako, da povpraševanje še vedno presega ponudbo.

misticnimrk ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Web developerjev pa se strinjam da je kot listja in trave in je tezje priti do dobre službe.


Po mojih izkušnjah ne.


Jih je veliko. Ampak dobrih ni.


Čudno. \s
RANT:
Na pol leta nov framework ali knjižnica, ki je OH in SPLOH, bog ne daj, da 'je ne obvladaš še' in zakaj je še nimaš v produkciji?
Vmes se izumijo tri nove paradigme, kako bi mogu webdev it naprej in kaj so dobre prakse.
Ok, ja, pretiravam ampak mislim, da je jasno kam pes taco moli.
Prehitro in premočno vleče vsak v svojo stran in preden se navadiš nekaj, je tvoje osvojeno znanje že 'pase'.

Na 101 stran z učnim materialom pa 3/4 takih in drugačnih strokovnjakov z 3+ let izkušnjami. Clap*clap*clap.
Pa te naudihne v stilu: " stari ne skrbet, s tem tečajem boš obvladu use u nulo. Poglej mene, prej sm biu mehanik, zdej sm pa senior web dev, in mam že več kot 3+ let iskušn in ti bom pokazu kako se to dela ".

kuall ::

Drgač pa je čakanje mučno ja. Ni važno, da prideš v službo točno ob 8h in greš točno ob 16h, to delajo bleferji. Važno je, da ko npr imaš koga na chatu, da mu ne odgovarjaš po fakin polžje, da te mora čakat vsakič 2 minuti. Pač nek občutek za ljudi moraš imeti za timsko delo.

spam321 ::

PrimoZ_ je izjavil:

@OP

Spam321 je en zelo grafrenjen in zafrustriran osebek, ki za lastne neuspehe krivi družboslovne šefke.
Samo toliko v vednost, preden preveč resno vzameš njegovo pisanje. Da preveriš da je temu res tako, preberi nejgove pretekle objave. Eno samo jamranje, pa nikoli ne pove kje vse mu je bilo tako hudo.


Nobenega ne krivim za nič. Povem samo svoje izkušnje. Sem pa opazil, da gredo te določenim osebkom zelo v nos. Pač nekateri smo zaposleni kot programerji in lahko iz prve roke povemo, kako je na stvari. Za večino, ki tule lapajo, kako je programiranje super in fajn se pa na koncu itak izkaže, da sploh niso programerji. Patetika na kubik.

kuall ::

Spam jaz ti kar verjamem, da je v večini programerskih firm kriza s težaki. Samo pogledam, koliko težakov je na tem forumu in mi je vse jasno. Zato pa so take firme zlata vredne, kjer takih težakov ni treba gledat vsak dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Invictus ::

Dobri zaposleni so vedno težaki, ker težko prenašajo idiotske in neizkušene sodelavce...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kuall ::

Nasprotno, najboljši sodelavci so najbolj prijazni, nesposobni blefirajo s teženjem.

spam321 ::

Invictus je izjavil:

Dobri zaposleni so vedno težaki, ker težko prenašajo idiotske in neizkušene sodelavce...


Po mojih izkušnjah sposobni, kompetentni (pa tudi če so občasno malo težek karakter - praviloma pa ne) radi pomagajo (pač jih delo veseli, znajo veliko in z veseljem delijo to znanje s tistimi, ki pokažejo interes). Po drugi strani so pa nekompetentne, nesposobe budale, ki imajo to "srečo", da so pač prišle zaradi takšnih in drugačnih razlogov na položaje oz. poskušajo prikriti (očiten) manko pameti in znanja, takšnih težaki, da ti postane slabo ob njih. Njihov glavni cilj je pač, da bi te prikazale v slabi luči, da bi same izpadle "pametno" (beri: družboslovno izobražene projektne vodje? mhm).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

kuall ::

Nesramnih idiotov se ne sme nagrajevat.
Jaz če je le možno take zanalašč pustim čakat (dam prednost bolj normalnim) in tudi več jim zaračunam.
Ni jih veliko, se pa najde kakšen sem pa tja.
Po drugi strani čimbolj je prijazen hitreje mu naredim in bolj natančno.
Tako je edino pravilno. Drgač bodo vsi postali razni Invictusi in BigWhali, ker bodo videli, da z nesramnostjo nekaj dosežejo in potem to čedalje pogosteje prakticirajo.
Seveda so izjeme k temu pravilu. Če vidiš, da si res ti nekaj zajebal ali še raje tvoj predhodnik in je stranka/nadrejeni/sodelavc upravičeno nesramna potem se podvizaš. Ali pa če ti stranka zelo dobro plačuje tudi malo potrpiš.
Drgač do mene so vsi prijazni (95% ljudi vsaj, s katerim sodelujem), nimam takih problemov v real life kot na tem forumu. Tak da ni vse tako črno kljub vsemu.

Velik problem so bleferji, ki se z bleferstvom zrinejo do dobrega položaja in plače in kar je še večji problem tam velikokrat tudi ostanejo, bleferstvo ne samo da jih pripelje do dobre pozicije ampak jih tam tudi obdrži. To je podobna katastrofa kot tisto, ko imajo bolj revni več otrok.

wannaprogram ::

Prebral sem vse odgovore, ki so si precej različni. Nekateri opevajo programerski job, drugi ne. Za slednje me bolj zanima, kaj bi izbrali kot alternativo temu.

V moji službi mi je super fino fajn, v službo hodim sproščen. To mi je jasno. Plača ni ok in vprašanje, če kdaj bo. Nekdo je dejal, da "pri njih skladiščnik dobi 1000 €". Hja...kaj pa vem, morda vodja skladišča ali kaj podobnega, ne pa nek navaden fizični radnik. Po drugi strani je moja plača za Ljubljano precej slaba, a imam možnost izobraževanja oz. nisem omejen, da delam eno in isto. Precej je od mene odvisno, kaj bi rad delal. Dvomim, da je še kje tako. Težava je v tem, da bi lahko kdaj izgubil zaposlitev in potem bi bil v težavah zaradi manjka znanja. Sedaj bi rekel, da sem malo len in zadovoljen s tem, kar imam. Tega se zavedam in je samo moja napaka. Če bi bila služba bližje domu, bi razmišljal precej drugače. Oddaljenost od delovnega mesta je po svoje kar pomemben faktor (vožnja, dražji avtomobil...). Morda je moj domet zgolj programerska služba v kakšnem drugem sektorju JU. Za privatni verjetno nikoli ne bom zanimiv. Ali pač.
Koliko pa je bilo v vaših podjetij izgub zaposlitev v času med korono? Ponekod jih je službo izgubilo kar nekaj.
Najraje bi šel v smer, da se tu pridružim programerski ekipi in obenem začnem furati popoldanski fuš oz. popoldanca. Sicer ne vem, koliko je to realno, ker programerjev je še in še. Zdi se, da popoldanca fura zgolj top kader in res res nihče drug. Sam bi ob tej "izi" službi imel voljo in energijo, kar je ogromen plus. Minus je pa seveda znanje in ta "izi" job. Je to realno?
Razmišljam tudi o drugim postranskih zadevah, kjer bi lahko še kaj zaslužil. Morda predlog v tej smeri?
Malo sem se pozanimal po drugih službah pri znancih, kako to izgleda in povsod je vse precej bolj ostro. Ne vem pa, če ti ta način še vedno prinese znanje, s katerim lahko potem dokaj enostavno zamenjaš službo. 20 let nazaj je to že bilo tako, danes pa nisem več prepričan. Se pa absolutno splača vlagati v znanje.

Na Udemyu bom dokončal tale Web Dev tečaj, potem pa bom nadaljeval z osnovnimi projekti v JS (tic-tac, kalkulator...). Do sedaj sem malo preverjal C# in je na prvi pogled precej podoben Javascriptu. Govorim zgolj o sintaksi same kode in ne o detaljih, saj v slednjem ne znam praktično ničesar.
Vmes se bom seveda lotil neke literature z algoritmi in nasploh poskusil veliko brati. Mi lahko kdo predlaga aktualno literaturo, da ne bom izgubljal časa? Tako bi bilo najhitreje, saj bom sam hitro storil napako in posledica bo learning the harder way.
V službi je mimo mene šlo tudi nekaj zahtevkov za manjše programčke, ki so jih pisali naši programerji in bom čim prej začel s tem. Včasih tudi sam dobim nalogo za kakšnega, a jo predam naprej. To so po moje super nalogce za začetnika kot sem oz. bom jaz.

Hvala za odgovore in lep večer. :)

A110 ::

S. Dasgupta, C. H. Papadimitriou, and U. V. Vazirani: Algorithms za podatkovne strukture in algoritme. Uči se predvsem reševati stvari učinkovito. Tega ogromno manjka na trgu. Ko imaš problem najprej premisli kaj želiš narediti. Katera podatkovna struktura je za tvoj problem najprimernejša (učinkovitejša), kako bi problem rešil v psevdokodi oz z besedami po korakih,... Ko ti to pride v kri si že avtomatsko boljši od 90% opic ki nabijajo kodo. Je pa res da je za to potrebno (poleg praktične) ogromno teoretične podlage

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

showsover ::

Kaj? Ja, za i/t biznis peljat moraš biti mojster, kot v vsaki dejavnosti, če nisi naletel na kakšno nišo (idealno). Ni neke super literature, tehnologije (frameworki) ženejo kot gobe po dežju, rešuje te le način razmišljanja, teoretični temelji, dinamičnost, izkušnje in vizualiziranje/predvidevanje. Ko imaš vse to, siza slovenski trg že nekajkrat predrag.

Kayzon ::

Zakaj pa tisti ki znate programirati dobro in ne dobite dobro placane sluzbe v sloveniji,enostavno ne greste v tujino in tam delate za dvojne zneske kot jih imamo tukaj?

showsover ::

Realnost je takšna, da tak kader še vedno programira, samo ima nekaj več tehničnega in vsebinskega znanja in tudi naredi stvari (recimo) v krajšem času in morda kvalitetneje kot povprečen član ekipe. Podjetnik, to je dobra stvar, če lahko prideš do (po možnosti ne slovenske) stranke sam in pokasiraš in da širiš ekipo na svoji strani, pri velikih strankah je težko prit na glavna vrata samemu, moraš imeti botre ali pa renomirano agencijo, kar pa ni brezplačno, provizije so kar precej %. Nemogoče ni, ne, je pa zelo težko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

elrado ::

Ni mi točno jasno v katerem svetu vi vsi skupaj živite ampak mene stalno napadajo raznorazni rekruterji. In kako nekomu z FRI in izkušnjami rata biti neporostovoljno brezposeln?

Sam sem izgubil službo aprila (USA firma in ukrepi na korono) in dobil 2 novi v 2 tednih (seveda sem podpisal pogodbo samo z 1 :D). Razumem, če je nekdo začetnik ampak izkušen kader. V glavnev tudi samo developerjev je besno premalo in 1000 neto je noro slaba plača in če jo kdo ima jo imam ker jo pač hoče met!

Kako ratat programer, pa niti ne vem več, ker mi je to hobi že od osnovne šole. In programiram profesionalni (java) in za hobi (python, GCP ...).

Pomoje si pridobi osnove, naredi projekt ali dva in se nekam ponudi kot junior. Nujno, pa se nauči moderen tooling, ne samo programiranja (git, enega od git portalov, docker, aws/gcp/azure ...).
In predvsem ne poslušaj zagrenjencev, imamo najboljši "job" na svetu, precej solidno plačan, smo iskan kader in predvsem znako biti projekti noro zanimivi (če ne klofaš ravno 100 različico podobne spletne strani).

LP

styrian je izjavil:

Sem že kar precej časa med službama. Sit lačnemu ne verjame.

In kaj za vraga znaš (nesarkastično, tako da oprosti če se je tako slišalo)? Ker mi smo iskali developerje kot nori pa smo rabili skoraj pol leta da smo dobili 3 nove).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: elrado ()

endelin ::

3500bruto je visoko nad povprecjem panoge

Zimonem ::

endelin je izjavil:

3500bruto je visoko nad povprecjem panoge

Bolj ali manj zaradi davčne zakonodaje. Večina spodobnih delodajalcev, če ima interes in nosiš zadosten promet firmi, ti predlaga , da odpreš svojo firmo in potem sam naprej razpolagaš z denarjem. Kar je pa približno iz dežja pod kap.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

pffff ::

> Jst bi vsakmu ki ga programiranje zanima priporočil naj proba poiskat službo na temu področju.

Jaz pa absolutno ne. 20 let nazaj je bilo majka (sploh, ce te je zadeva kot hobi zanimala in te je zanimalo vedeti VSE), danes so streamlinali delo v kupe nekih procesov, da so lahko zaposlili "bureke" na slabse placana delovna mesta (tipicen primer tega je java in javascript). Postalo je samo mukotrpno garanje, ko ves, da bi lahko naredil zadeve boljse, pa ne mores ker ves, da ce te povozi avto, tiste kode ne bo vec ziv bog sposoben vzdrzevati.

Skratka, programiranje je danes v veliki vecini samo se smetarsko delo, garbage in, garbage out.

Ce si res dober, delas delo, ki se ti gabi, ker je v Sloveniji del z resno zahtevnostjo (ne govorim o zanimivosti!) nekje na nivoju potreb po igralcu lovskega roga v orkestru. Imas pa sicer, za slovenijastanske razmere, dobro placo. Ce si nekdo, kot je op, kidas gnoj, naucis se pa ne nicesar ker dobis delo "za tekocim trakom" in se takrat, ko bi se imel priliko kaj nauciti namesto tega dolocijo nek framework. Skratka, amaterji, ce se lotite programiranja, se ga lotite samo zato ker nikjer drugje ne dobite sluzbe, o "velikih denarcih" pa ne sanjajte razen tega bo pa vas vlozek precej vecji, kot denar, ki ga dobite v zameno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

Zimonem ::

pffff je izjavil:

> Jst bi vsakmu ki ga programiranje zanima priporočil naj proba poiskat službo na temu področju.

Jaz pa absolutno ne. 20 let nazaj je bilo majka (sploh, ce te je zadeva kot hobi zanimala in te je zanimalo vedeti VSE), danes so streamlinali delo v kupe nekih procesov, da so lahko zaposlili "bureke" na slabse placana delovna mesta (tipicen primer tega je java in javascript). Postalo je samo mukotrpno garanje, ko ves, da bi lahko naredil zadeve boljse, pa ne mores ker ves, da ce te povozi avto, tiste kode ne bo vec ziv bog sposoben vzdrzevati.

Skratka, programiranje je danes v veliki vecini samo se smetarsko delo, garbage in, garbage out.

Vedno je bilo garanje. Če se pa visoko ceniš ker ponavljaš nek proces si se pa napačno odločil. Ne danes ne pred dvajsetimi leti to ni bil poklic, kamor greš na šiht pa je dobra plača zasigurana. Kar meče FRI ven je dostikrat izpod praga uporabnosti.

pffff ::

Zimonem je izjavil:

Ne danes ne pred dvajsetimi leti to ni bil poklic, kamor greš na šiht pa je dobra plača zasigurana. Kar meče FRI ven je dostikrat izpod praga uporabnosti.


Se strinjam. Na tak nacin samo trpis. FRI pa tako ali tako ven spravlja kader, ki je sel tja, da bo bolj bogat od Bezosa. Kar ni ravno dobra motivacija. FRI lahko koristi takemu, ki je ze nekaj casa delal kot programer. Pubertetniku (danes do 30+) pa absolutno ne.

Zimonem je izjavil:

Vedno je bilo garanje.


Odvisno, kar je intelektualno zanimivo ni garanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

Zimonem ::

pffff je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Ne danes ne pred dvajsetimi leti to ni bil poklic, kamor greš na šiht pa je dobra plača zasigurana. Kar meče FRI ven je dostikrat izpod praga uporabnosti.


Se strinjam. Na tak nacin samo trpis.

Zimonem je izjavil:

Vedno je bilo garanje.


Odvisno, kar je intelektualno zanimivo ni garanje.

Ravno tako je. Rešitev problema je šele 10%, dobra implementacija rešitve pa vse ostalo. In tu ni veliko užitka ampak delo.

pffff ::

Zimonem je izjavil:

Ravno tako je. Rešitev problema je šele 10%, dobra implementacija rešitve pa vse ostalo. In tu ni veliko užitka ampak delo.


Jaz uzivam. Garanje je nepomemben faktor, kot grinding pri dobri igri. Ampak mora biti najprej dobra igra. Ko je pa enkrat igra zanic, grinding samo izgovor za "vec ur igranja", potem postane pa garanje hudo pomememben faktor ali bi se to sranje sploh sel. Ali drugace, zaradi releasa na katerem je temeljil hudo velik posel, sem 3 dni in 2 noci iskal stack overflow, spal sem po kosih na stolu v pisarni. Danes bi opisal vse frustracije, neprespanost, basanje s picami kot eden vecjih zurov in, ko sem ga nasel, rezultat boljsi od orgazma (razlog je bil v 3rd party libraryu v casih, ko si 3rd party librarye dodajal v projekt samo, ce ni bilo druge opcije, ne pa kot modus operandi). Ampak seveda, vsakemu svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

pffff ::

Ampak dobrih iger je vedno manj. Samo se tone marketinskega dreka, ki ne koristi nikomur (posplosujem) ampak ga zaradi hypa informacijskih sistemov kupujejo (ne, na cem takem nocem delati, me ne zanima ali je google, facebook, amazon, ali pa macek za poneumljanje otrok na telefonu). Bi se cela piramida iztrebkov ze davno sesula, pa nihce vec ne loci iztrebka od torte, poneumljanje naredi svoje, ljudje pa se kljub okusu po dreku vztrajno prepricujejo, da so pojedli nekaj najboljsega na tem svetu.

(se opravicujem za zivobaren opis)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

Zimonem ::

Vseeno, to je kot nagajiva baba, saj je nekaj časa zanimivo. Potem pa čedalje raje vidiš , da je vse skup čim manj problematično. Ampak je jebat/drkat je moraš, je del čara v tem. Ampak bolj je stvar kompleksna bolj ugotavljaš, da vseh stvari ne moreš skrojit po svoji meri. In potem nabereš konfekcijske knjižnice in se ubadaš znjimi.

pffff ::

Zimonem je izjavil:

In potem nabereš konfekcijske knjižnice in se ubadaš znjimi.


Pred casom je nekdo na HN povedal, da v firmi uvajajo code reviewe in isce priporocila, katero kodo se najbolj splaca reviewati. Dalec najbolj izglasovan odgovor je bil "3rd party kodo" (naj te spomnim na moje 3 dni in 2 noci, s tem, da so lahko bili hudo srecni, da so me imeli, sicer bi sel posel po vodi). In ko se vprasas, kdo je sposoben reviewati recimo spring (se posebaj, ko enkrat, namesto alt+enter, pogledas kodo in ugotovis kaksna nesposobna banda ga je pisala in "prispevala") ti je hitro jasno, kaj sem hotel povedati. Skratka, najes se laksativov, sisnes rit in upas, da jo stiskas dovolj trdno, da ne bo spricnilo (po stranki).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

Zimonem ::

Mah to je konstantna depresija. Manjše moraš vkup lepot pa si na svoje lepilo jezen. Pri velikih pa na tuje. Ampak tam včasih že kdo pred tabo poizdi in kdaj celo popravi ali vsaj dokumentira.

pffff ::

Mimogrede, se opravicujem za spring, samo prvi mi je prisel na pamet, za res obupen primer izlivanja akademskih frustracij v kodo in res grozne implementacije si poglejte android sdk. Ta pa prekasa vse videno.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šola ali tečaji - začetek programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
779407 (7522) Ahim
»

Ali se splača učit programske jezike? So zaposlitve/dela?

Oddelek: Loža
478063 (5714) trenerkar

Več podobnih tem