» »

Raid q vs raid 5

Raid q vs raid 5

AnotherMe ::

Eno kišto (i3 4gen, 8gb ram) bom spremnil v NAS (free nas ali omv).
Za sistem bom imel en 16gb ssd iz chromebooka.
Diskov za podatke še nimam in sedaj razmišljam o opcijah:

2x disk 5-6tb v mirror
ali
4x disk 2-3tb v raid 5

Cenovno me pride približno podobno. Sata portov imam 8, tako da to me tudi ne skrbi...

Katero postavitev bi vi preferirali in zakaj?

hojnikb ::

z raid5 boš mel več uporabnega placa (zgubiš samo 2-3TB, koker je velik en disk) v primeru raid0 izgubiš 5-6TB.
#brezpodpisa

pegasus ::

Vprašaj se, ali želiš kapaciteto, redundanco ali iops.

klinker ::

hojnikb je izjavil:

z raid5 boš mel več uporabnega placa (zgubiš samo 2-3TB, koker je velik en disk) v primeru raid1 izgubiš 5-6TB.


Popravljeno.

AnotherMe ::

Po ceni 4x 2tb raid 5 precej enako 2x 6tb raid 1.

Vprašaj se, ali želiš kapaciteto, redundanco ali iops.


Tudi po izkoristku prostora je 4x 2tb raid 5 precej enako 2x 6tb raid 1.
Glede redundance tudi ne vidim bistveni razlike - v vsakem primeru polje preživi okvaro enega diska - bo pa odprava te okvare cenejša pri raid5 (cena 2tb vs. 6tb diska). Pri raid5 je tudi ceneje imeti en disk za hotspare.
Tudi hitrost bo dosti boljša pri raid5.

Glede na napisano bi se najraje odločil za 4x 2tb v raid5.
Prednost dveh diskov bi bila verjetno samo manjša poraba?

Sem še kaj pozabil?

Zgodovina sprememb…

SasoS ::

Raid6

Pri velikih diskih je velika verjetnost da polje odpove ob re-buildu.
OK, imaš raid5, zamenjaš disk in daš delat rebuild - en bad sektor na enem izmed ostalih diskov in podatkov ni več...

Diski so danes poceni.

AnotherMe ::

SasoS je izjavil:

Raid6

Pri velikih diskih je velika verjetnost da polje odpove ob re-buildu.
OK, imaš raid5, zamenjaš disk in daš delat rebuild - en bad sektor na enem izmed ostalih diskov in podatkov ni več...

Diski so danes poceni.

Valid point!

Se pravi 5x 2tb v raid6? še vedno ni hudo drago...

Baja ::

še bolje zfs raid-z2 z rednim scrub-ingom.

Kvinta ::

SasoS je izjavil:

Raid6

Pri velikih diskih je velika verjetnost da polje odpove ob re-buildu.
OK, imaš raid5, zamenjaš disk in daš delat rebuild - en bad sektor na enem izmed ostalih diskov in podatkov ni več...

Diski so danes poceni.



...končno en pametn odgovor....
A.C.A.B

prowb ::

SasoS je izjavil:


Diski so danes poceni.


Meni se pa ne zdijo... SSDjem so cene res šle precej dol na količino.

Diski niti ne. Pred kratkim sem zamenjal en 4tb wd red in sem ga plačal pred kake pol leta celo dražje kot pa pred 6 leti, ko sem diske prvič nabavil :(
8tb je pa cena malenkost manj kot 2x 4tb... Tako da ne - diski niso poceni - razen v kakih akcijah, ali pa kakšna posrečena kapaciteta, so diski prav dragi!

seminal ::

Včasih so rekli da je RAID10 bolje od 6 ker veliko hitreje rebulida nov disk. Pa še v splošnem je hitreje.

AnotherMe ::

Še vprašanje glede diskov:

Glede na to, da to ne bo nek performance NAS, kjer bi 30 ljudi direkt na njemu editiralo 4k video, ampak bo praktično izključno za backup: dnevni vsako noč cca. 10gb, in mesečni okrog 60gb, verjetno ni potrebe po "pravih" nas diskih = wd red, seagate ironwoolf?

Precej ugoden mi deluje toshiba p300 - manj kot 60€ za 2tb, ali slabih 80€ za 3TB. Bi bil to za mojo uporabo primeren disk?

Recimo da sem se na zgorajšne komentarje odločil za raid6.

Spet primerjava cenovno podobnih "paketov":

Je bolje vzet 4-5 nas diskov (ki bi naj bili kvalitetnešji), ali 5-6 navadnih?

Kako je bolj smiselno uporabit ta dodaten disk? Kot hot spare, ali kot dodatni disk za pariteto?

Karen ::

AnotherMe je izjavil:

Še vprašanje glede diskov:
Glede na to, da to ne bo nek performance NAS, kjer bi 30 ljudi direkt na njemu editiralo 4k video, ampak bo praktično izključno za backup: dnevni vsako noč cca. 10gb, in mesečni okrog 60gb, verjetno ni potrebe po "pravih" nas diskih = wd red, seagate ironwoolf?

Glede na to kar si napisal (se pravi backup, to pomeni da podatke še imaš nekje drugje) je mogoče bolje vzeti 2 večja diska, pa potem naknadno dodajat po potrebi... glede na zapisano verjetno ne rabiš isto stvar na petih diskih distribuirano. Jaz bi za tvoj primer razmislil še o single backup-u na dveh lokacijah, bo verjetno veliko bolj učinkovito (varno) če boš na dva medija na dveh fizično ločenih lokacijah zapisoval.
Samo ideja, res ne poznam scenarija zakaj bi ljudje za doma raid5 rabili, oz. recimo temu da poznam množico uporabnikov, pa ne več če od 100-tih eden kaj takega potrebuje.
Drugače imam pa jaz podobno za v firmi, zato ne vem zakaj bi to podobno rabil doma: torej v firmi na serverju raid5, pa potem backup na lokalni NAS (dnevno toliko kot ti, tedensko pa recimo 100gb), od tam se pa 3x tedensko pretočijo podatki izmenično na dve različni lokaciji, tako da je dnevni backup poleg sistema in NAS-a zraven vsaj še na eni lokaciji, na drugi pa dva max dni star. Kot rečeno, ima smisel za službene zadeve, za privat pa komaj. Sploh je zanimivo da bi privat vsak dan generiral 10GB podatkov (ali bi rad samo isto stvar pretakal vsak dan) pa da ni incremental backup možen oz. ga je toliko mi je čudno, razen če je za službo.
Skratka, mogoče ni tvoj use case, samo res so mi čudni nasveti s 5-6 diski za privat (pa ne me pokopat zdaj zaradi tega, bolj kot razmislek kaj v resnici rabiš)

AnotherMe ::

usecase je hobi ki bo upam da nekoc delo od doma. generira pa zadeva cel kup fotografij in video posnetkov, in tega se vcasih nabere res za kakih 10gb ali vec dnevno, je pa tudi cel teden ko ni nic..
nisem se se popolnoma odlocil, ali bo ta nas ostal doma, ali gre pa na firmo, in bi tako postal tretja (oz. ze cetrta lokacija).
za moj primer vidim prednost v vec manjsih diskih glede na manj vecjih v tem, da ce crkne disk je cenejsa menjava...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj kupiti za shranjevanje 10T podatkov

Oddelek: Kaj kupiti
4712375 (9816) HighBane
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394429 (1992) pegasus
»

Kateri strojni RAID kontroler? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
749315 (5796) levaky

Več podobnih tem