» »

Kako vzdrževati Linux?

Kako vzdrževati Linux?

pirx ::

Pred kratkim sem si kot drugi OS namestil Linux Red Hat 9 - malo za eksperimentiranje, v bistvu pa bolj zaradi Samba strežnika.

Zanima pa me, kako je potrebno vzdrževati tak sistem?

V Winsih npr. je dobro imet programe za čiščenje registra, ali pa da si s pomočjo System Mechanica narediš "snapshot" sistema pred inštalacijo programov, po deinštalaciji programa pa pol na podlagi tistega loga pobrišeš preostale ključe ipd. Potem tu so še razni defragmenterji za disk, pa programčki za brisanje spywarea (AdAware, SpyBot), da ne omenjam antivirusnih programov.

Kako se takšne stvari rešujejo v Linuxu? Ali se sistem tudi čez čas upočasni? Npr. pri množičnem nameščanju in odstranjevanju programov?

Windowse sem že v teh letih koliko toliko pogruntal in tečejo kot švicarska urica :) V Linuxu se pa preizkušanje šele začenja...

Loki ::

firma execsoft (link poisci na googlu) ima en beta (vsaj, ko sem nazadnje gledal) defrag za linux.
tudi tole se mi zdi nekako logicna izbira:
http://www.google.com/search?q=linux+ma...

:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

moj_nick ::

Kakor je meni znano defragi niso potrebni, saj je filesystem bolj "pameten" (za reiserfs sem zihr, za ostale bojo še drugi kaj povedali, ane?:D).
Virusov je samo peščica (dobesedno!) in ni treba skrbet za njih
Spyware-a ni, ker lahko vsak vidi kodo in bi jo kdo slej ko prej spremenil, da nebi bilo spyware-a:D
Edino vzdrževanje je upgrade programov in bugfixov/security fixov, če server dela brez problemov, lahko programe izpustiš.

Toliko o vzdrževanju...

pirx ::

Fajn za prebrati :) Tenks!

darkolord ::

meni tole ni jasno kako lahko nardis da defragi niso potrebni, ceprav to fizicno ni mogoce brez premikanja datotek...

moj_nick ::

men tut ne >:D
Sam da dela k sneta skira pa je okej.

btw. citati iz Gentoo foruma


The question is, that does it needs defrag? Because I hear everywhere, that xfs is much more fast than fat32. I had fat32 by now, and I've reformatted the partitions to xfs. Now a copy from xfs to xfs needs as much time, as it needed before on fat.

How can I defragment it, if it is neccesary???
Is this normal?

Any help is highly required!!!

------------------------------------------------------------

No, they don't need to defrag. Data is ordered logically on Linux/Unix FS as opposed to NTFS and FAT32. You may want to turn on UDMA and Write Cache to speed things up.

------------------------------------------------------------

Nope, that's one of the things I like about linux, effective memory management and no need to defrag.

BigWhale ::

To je mogoce tako, da ima filesystem malo pameti in pogleda kam zapise podatke in ne 'serje' kar tako gor in dol po disku, kjer se mu zljubi.

darkolord ::

ce imas velike datoteke, po vsej logiki to ni mogoce..

imas 4 gb disk, zapises 3x1GB pa 1x600MB fajle... brez da bi se tisti 3je gigabajti stistnili zelo skupaj bi tezko zapisal 600MB fajl brez da bi se razdelil

BigWhale ::

Darko: Eh!? enostavno OS ve kam pisat podatke... kaj je tu tako skrivnostnega in nemogocega?!

darkolord ::

em jao kar ti jaz govorim je da NI PLACA za podatke v enem kosu... tudi če ve kam jih pisat jih nekje mora razdelit/premaknit al pa ne pridejo gor

Zgodovina sprememb…

OwcA ::

Em, darkolord, bi nas razsvetljil, kako ni na 4 GB disku prostora za 3,6 GB podatkov? ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

IceIceBaby ::

http://www.epl.si/forum/viewtopic.php?t...

Tole smo se zadnjič menil na epl forumu. Sicer ni direkt povezano z linuxom ampak je dost podobno. Mene so prepričali da je defrag potreben neglede na FS.

darkolord ::

I-----------------------------------------------------------------I -- 4GB

če bi pisal po vrsti:
I||||||||||||||||||||||||||||||||||||-----------I bi šlo vse gor a če bi spremenil katerega od teh 4 fajlov bi se fragmentiralo

če bi pisal naključno:
||||||||-------||||||||||--------|||||||||||--------I ni 600mb v enem kosu

če bi pisal tako, da je vedno prazna luknja med dvemi fajli:
I|||||||-||||||||||||-|||||||||||-||||||-------- je vse v redu dokler enega odteh vecjih fajlov ne bi razširil za recimo 100MB

druga (prava) možnost? :D

OwcA ::

Kaj naredi defrag? Pametno prepiše podatke. Kaj lahko naredi OS?
Darko: Eh!? enostavno OS ve kam pisat podatke... kaj je tu tako skrivnostnega in nemogocega?!

:)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

darkolord ::

ja no torej že OS sam defragmentira sproti?

OwcA ::

Ne, le pametno fragmentira. :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

darkolord ::

ja no, potem je fragmentiran disk :D

OwcA ::

Govora je bilo o tem, ali je potrebno defragmentirati ali ne. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

darkolord ::

mnja ok ;)

moj_nick ::

The FSs are smarter, but a small amount of fragmentation *does* occur. Fortunately, the filesystem drivers intelligently defragment fragmentation "on the fly" so your fragmentation rarely exceeds 0.7%

Gentoo Linux Forums

pirx ::

Škoda, da Winsi nimajo kaj podobnega. Zato pa se selimo na Linux, rajt? ;) Sicer sem že iskal tak "on the fly" defragmenter za Winse, a našel ga nisem. Najbliže temu še pride PerfectDisk.

BigWhale ::

Pirx, mogoce bi pomagal interleave nastavljen na 5:1 ;> Potem bi se OS imel vec casa odlocat kam bo zapisal podatek in bi mu se uspelo... :P

darkolord ::

pirx: Executive Software Diskeeper ima smart defragmentation... se požene vsake toliko časa in pogleda kolko se je fragmentiralo in glede na to določi naslednji čas kadar se bo pognal... pa tudi najhitrejši je...

pirx ::

Super, bom ga preizkusil, tenks! Ker ful mi je mučno, ko se vsako soboto izvaja 3 urni defrag obred.

darkolord ::

samo smart schedule vklopi pa boš mel skoz OK ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Defregmentiranje

Oddelek: Strojna oprema
211540 (765) RC37
»

Defrag programi

Oddelek: Pomoč in nasveti
141453 (1054) Tr0n
»

Kateri brezplačni Defragment program?

Oddelek: Programska oprema
162604 (2215) Gregor P
»

OSX - sesut med defragmentiranjem

Oddelek: Operacijski sistemi
201841 (1361) mte
»

Kateri program za defrag?

Oddelek: Programska oprema
243371 (2842) Jeebs

Več podobnih tem