» »

Defregmentiranje

Defregmentiranje

SonyMHC ::

Pozdravljeni!
Zanima me kako pogosto defragmentirate svoje trde diske in pa, če je priporočljivo defragmentirati tudi SSD?
Lp

HotBurek ::

Nikoli. Dvomim, da ima defrag kak učinek na SSD diskih. Dostopni čas je tako enak, glava se pa ne rabi premikat (izguba časa pri branju), ker je pač ni.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

SonyMHC ::

Aaa ok
Jaz imam trenutno v windowsih na default naštimano in se mi defregmentira vsak ponedeljek

yayo ::

Je tole trolanje? Če je je prav osnovnošolsko. In če imaš Win 10 se bo sam naštimal, da ssdja nikoli ne bo defragmentiral.

Han ::

HDD 1x letno. SSD nikoli, ker se sam (TRIM funkcija)!

SonyMHC ::

ok
bom očitno moral izklopiti default funkcijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SonyMHC ()

2001gamer ::

Svaki dan, SSD je odličen za defregmentacijo

Riff ::

jst svoje navadne ide in sata diske ( 4 komade) vsak dan ko grem vn na zrak

Sheteentz ::

jaz jih raje fragmentiram, da so podatki bolj enakomerno razpršeni po vsej površini diska

Miha 333 ::

Življenje je prekratko za defragmentiranje diskov (kot tudi za varno odstranjevanje USB ključev).

2001gamer ::

Tole trollanje mi ni všeč.-... Ne zajebavejte se folk, on sam hoče resne odgovore

Unknown_001 ::

@OP

Na SSD defragmentiranje nima učinka, ker gre za čip in dostop do podatkov je hipen, ker jih po kazalcih datotek najde takoj s hitrostjo potovanja elektrine po vezju.

Pri HDD je drugače, ker je to še vedno mehanski sistem in mora iskati po plošči, ter z iglo nato prebirati. Tam je priporočljivo, da so podatki urejeno razporejeni in ima sam mehanizem manj dela z iskanjem.

Hdd si lahko predstavljaš kot

razmetani podatki


Urejeni podatki


Sedaj si zamisli iglo, ki mora trzati, da najde podatke. Kje misliš da bo imela manj dela za iskanje podatkov? V primeru, kjer mora stalno skakati levo desno ali v primeru, kjer se zadržuje le na določeni oddaljenosti od osi rotacije diska?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Btw. OP Dodal bi še, da ko trdi disk enkrat defragmentiraš in kasneje ne izvajaš večjih brisanj ali zapisovanj, ne potrebuješ defragmentacije.

Če zelo pogosto zapisuješ in brišeš večje količine podatkov, narediš Defrag mogoče največ 1x mesečno ali nekajkrat na leto. Pretiravat ni treba, ker ko so podatki enkrat urejeni jih ni treba urejati znova. Urejanje oz. Defragmentacijo narediš le, ko si na disku pobrisal ogromno datotek (ustvaril škrbine v urejenem zapisu) in povrh zapisal en kup novih na prazen prostor (zapolnil škrbine). Tako dobiš iz urejenega zapisa spet razmetan zapis (glej zgornje ilustracije)

Če povzamem: ko je zapis enkrat urejen, je vsako dodatno prerazporejanje brezvezno izgubljanje časa.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

janezvalva ::

če uporabljaš linux ne rabiš defragmentacije

Sheteentz ::

če bi uporabljal linux, potem ne bi postavljal vprašanja ali rabi defragmentacijo.

Unknown_001 ::

janezvalva je izjavil:

če uporabljaš linux ne rabiš defragmentacije


Explain.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

phantom ::

Odvisno od datotečenega sistema. Na splošno se Linuxovski precej malo fragmentirajo, recimo ext4, ki je trenutno najbolj mainstream, mi še na nobenem kompu po več letih uporabe ni prišel bistveno čez 1,5 %. Včasih se lahko s časom tudi sami od sebe malo defragmentirajo, če disk ni preveč zaseden (recimo, ko fragmentirane fajle pobrišeš, novi pa se, ker je dovolj prostora, v enem kosu večinoma zapisujejo).

Če paziš, da diskov nikoli preveč ne zafilaš (recimo < 70%) in uporabljaš datotečne sisteme, ki niso nagnjeni k fragmentaciji (predvsem tisti, ki uporabljajo extente in delayed allocation: ext4, btrfs, xfs ...), ti nikoli ni treba defragmentirati, ker zelo težko da kadarkoli prideš nad par % fragmentacije.
~
~
:wq

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phantom ()

pegasus ::

Tehnično tudi NTFS ni treba defragmentirati.

RC37 ::

Hmm... Za ntfs se ne bi glih najbolj strinjal. Odvisno tudi od diska. Sicer pa mam računalnike nastavljene da mi vse HDDje defragmentirajo vsak mesec ponoči.

          ::

Kaj pa uporabljate za ene programe za defragmentacijo? Jaz sem katerega izmed svojih diskov defragmentiral s PC Tools.

Furbo ::

To ja, za ram porihtat pa QEMM386. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

RC37 ::

Jaz imam piriform defraggler in mi kar ok defragmentira vse diske.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako zaustaviti CHKDSK?

Oddelek: Pomoč in nasveti
12911 (597) celebro
»

OSX - sesut med defragmentiranjem

Oddelek: Operacijski sistemi
201846 (1366) mte
»

Defrag

Oddelek: Programska oprema
9881 (783) Tear_DR0P
»

NTFS fragmentacija in programi za defrag

Oddelek: Programska oprema
233159 (2636) CaqKa
»

Kateri program za defrag?

Oddelek: Programska oprema
243387 (2858) Jeebs

Več podobnih tem