» »

Čudne spajke na grafiki

Čudne spajke na grafiki

lukahrovat ::

Pozdravljeni,

Danes se je začel moj računalnik sesuvati, blackscreen in ventilatorji od grafične do maksimuma. Ker sem ravno menjal napajalnik, sem mislil da gre najverjetneje za to, zato sem samo zamenjal PCI kabel. Ker se je napaka ponavljala, sem grafično razdrl, in našel tole:
 Slika_1

Slika_1



 Slika_2

Slika_2




na drugi sliki izgleda, kot da so bile spajke nekako pretopljene v celoto, tako da zajemajo več pinov hkrati.
Mislite, da bo potrebna nova?

Kvatebrigic ::

To na 2. sliki so mosfet tranzistorji, je normalno da imajo tiste tri pine skupaj.
Bolj mi zgleda, da je bila plata z nečim polita.

dxx ::

Za katero grafično pa gre? Po slikah sodeč, bi rekel da je asus, še najbolj me spominja na gtx 970.

lukahrovat ::

Gre za grafiko gtx 1060 oc dual 6Gb od ASUSa.
Tudi meni izgleda podobno, vendar ni bila izpostavljena nikakršnji vlagi. Ko sem mnejal napajalnik, sicer ni bila v ohišju, vendar je vseeno zelo težko, da bi kakršna koli tekočina iztekla v notranjost. Sploh pod pokrov.

dxx ::

Tisto je lak, ker je pcb polakiran.

Kakšen napajalnik pa si dal noter? So bili ti problemi že prej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dxx ()

mailer ::

Kvatebrigic je izjavil:

To na 2. sliki so mosfet tranzistorji, je normalno da imajo tiste tri pine skupaj.
Bolj mi zgleda, da je bila plata z nečim polita.
Pini so ok, ker je element tako zasnovan pa tudi padi so tako narejeni pod elementom in na pcb-ju za boljše hlajenje. Tisto "polito" je lahko slabo očiščen fluks ali preveč laka na kartici.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

lukahrovat ::

dxx je izjavil:

Tisto je lak, ker je pcb polakiran.

Kakšen napajalnik pa si dal noter? So bili ti problemi že prej?



Od februarja dalje ko sm PC sestavil, sem imel vgrajenega INTER-TECH CombatPower CP-750W. Delal je brez problema do negavnega, ko se je ob vklopu slišal zvok podoben preskakovanju elektrike. Še isti dan sem ga nesel nazaj, ker je še pod garancijo.
Zdaj pa sem raje kupil GIGABYTE P750GM 750W
predvsem zato, ker prejšnji ni bil modularni. Mislim, da ni kriv star napajalnik, ker ostale komponente funkcionirajo normalno.

gddr85 ::

lak? meni bolj deluje kot flek zarad termalnega pada, cheap pad + prekomerno segrevanje mosfetov in imaš odtekanje/topljenje..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

lukahrovat ::

Včeraj sem še prebiral forum in iskal po angleških forumih, in našel TOLE. V veliko primerih je za crash bila kriva termalna pasta, zato sem grafiko vzel narazen, in zamanjal termalno pasto. Najprej je grafična delala normalno, potem sem pc rebootal in se je še pred bios screenom pojavil isti crash. Ko se je računalnik kasneje normalno zagnal, sem preko device managerja izbrisal napravo z gonilniki vred, in na novo naložil NVIDIA GeForce Experience, in nove drivere. Potem sem zagnal stress test, in testiral GPU in VRAM. grafiko sem spravil na max. frekrenco, in na cca 80°C.
Za zdaj še nisem dobil crasha, danes bom probal odpret kakšen game, upam na pozitivne rezultate.
Hvala vsem za pomoč!:)

dxx ::

Super! Upam da ti uspe.
Hvala bogu da si intertech napajalc zamenjal, je kar požarno nevaren :)

lukahrovat ::

Pozdrav,

torej po parih dni testiranja grafike sem ogotovil, da prihaja do določenega vzorca. Najprej grafična dela normalno, pride do max. 72°C, dela recimo kakšno uro, ali 2. Po tem sledi isti crash, katerega sem dobival do zdaj. Max ventilatorji ter black screen, po slušalkah lahko še vedno slišim zvok igre, spotify, kar koli imam že pač odprto. Ko probam PC takoj po tem normalno zagnati nazaj, se mi spet in spet TAKOJ spet crasha z istimi simptomi.
Torej, danes sem grafično takoj po crashu spet vzel iz sistema, in jo čim prej odprl. Takoj sem videl, da je tisti del, ki kjer naj bi bil pretopljen lak občutno toplejši. Tudi na zgornji strani grafične se je na istem predelu začel topiti lak.
Po tem bi lahko sklepal, da se mi pregrevajo mosfet tranzistorji, o katerih je govoril
Kvatebrigic
.
Je možno, da je ločen manjši aluminijast hladilnik z termalnim trakom obrabljen do take mere, da ne more več normalno odvajati toplote, ki jo tranzistorji proizvedejo?

gddr85 ::

a spet ta lak ;), to ti najbrž zanič pad spušča olje pa še pcb se je napojil, menjaj pad pa mal počekiraj temp. mosfetov..

Vuli ::

glede na to, da si vse razdru, bi bilo smiselno dat nov termal pad čez vrmje.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

lukahrovat ::

gddr85 je izjavil:

a spet ta lak ;), to ti najbrž zanič pad spušča olje pa še pcb se je napojil, menjaj pad pa mal počekiraj temp. mosfetov..

hmm nisem pomislil na to, da bi lahko zanič pad spuščal olje.
No ja vsekakor bom probal zamenjat preden se spravim kupit nov GPU.
pravkar malo pogledal, bi bilo tole okay?

Highlag ::

Tisti fleki zgledajo bolj kot ostanki fluksa od spajkanja.

Lahko ti dela težave počena povezava med grafičnim čipom in pcb-jem. To je pa malce težko sanirati ker je potreben reball, poleg tega so na vezju pod čipom drobni elementi... Se zgodi zaradi temperaturnega cikliranja...
Never trust a computer you can't throw out a window

lukahrovat ::

Highlag je izjavil:

Tisti fleki zgledajo bolj kot ostanki fluksa od spajkanja.

Lahko ti dela težave počena povezava med grafičnim čipom in pcb-jem. To je pa malce težko sanirati ker je potreben reball, poleg tega so na vezju pod čipom drobni elementi... Se zgodi zaradi temperaturnega cikliranja...

hm če je to res, je dokaj čudno, da se je to nenadoma zgodilo po kar nekaj letih odličnega delovanja.
Je pa dejstvo, da sem zadnjih nekaj dni po več ur brskal po internetu, in bral o podobnih oz. istih simptomih, in nisem zasledil nič o odstopanju čipa od pcb-ja.
Če imaš prav, in moja ideja o menjavi pada ne bo delovala, vem da se mi ne splača delat reballa.

Highlag ::

Meni se je to zgodilo na laptopu... sem dal zadevo v pečico, hrustljavo zapekel:D pa je potem še eno leto delala, nato pa spet mrk.. Samo sem približno vedel kaj delam.

Sej ne rečem, da je to.. je pa možnost. Kondenzatorji zgledajo ok? Na grafiki? Težave z napajanjem tudi lahko delajo težave. Preglej tudi kable priključene na grafo, ali pa jih zamenjaj..
Never trust a computer you can't throw out a window

lukahrovat ::

Highlag je izjavil:

Meni se je to zgodilo na laptopu... sem dal zadevo v pečico, hrustljavo zapekel:D pa je potem še eno leto delala, nato pa spet mrk.. Samo sem približno vedel kaj delam.

Sej ne rečem, da je to.. je pa možnost. Kondenzatorji zgledajo ok? Na grafiki? Težave z napajanjem tudi lahko delajo težave. Preglej tudi kable priključene na grafo, ali pa jih zamenjaj..

kar v pečico praviš 8-) . Kondenzatorji so prva stvar ki sem jih pogledal ko sem grafično razdrl, in so čisto OK, nič napihnjeni, počeni, karkoli (pred časom so mi napihnjeni in počeni kondenzatorji na matični crashali PC).
Težave z napajanjem? Tudi možno, vendar je napajalnik brand new in je malo verjetno da bi bilo kaj z njim narobe. Pa tudi verjetno da nebi stvar delovala tisto uro ali dve igranja. Tudi na napajalni kabel sem pomislil, vendar sem dobil v kompletu z napajalnikom 2, na obeh ista zgodba.

lukahrovat ::

Sem gledal kje bi lahko dobil termalne blazinice, našel TOLE.
Mogoče gdo ve, če se da to stvar dobiti še kje drugje pa da bo kvalitetna?

Zgodovina sprememb…

dxx ::

Bo tole kar dost "kvalitetna" roba.

gddr85 ::

boljše kot tisti akasa, imajo vecji w/mK, pa jst bi gledal, da je debelina enaka oz. če ni, bolje kakih 0.5mm preveč kot premal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

lukahrovat ::

gddr85 je izjavil:

boljše kot tisti akasa, imajo vecji w/mK, pa jst bi gledal, da je debelina enaka oz. če ni, bolje kakih 0.5mm preveč kot premal

Hvala, vzamem to, sporočim če mi uspe grafiko oživiti :).
Sem meril dimenzije, pride 55x20x1mm debeline, tako da bi morala bit kar OK.
Jih bom kar poklical v ponedeljek mogoče bom vzel kar 0.5mm debelejšo. za vsak slučaj da bo za ziher :D

Klemen86 ::

A grafična poroča temperaturo VRMjev? Uporabi MSI afterburner in poglej. Kar je pod 100C, je načeloma OK za VRMje.

lukahrovat ::

Klemen86 je izjavil:

A grafična poroča temperaturo VRMjev? Uporabi MSI afterburner in poglej. Kar je pod 100C, je načeloma OK za VRMje.

Mislim, da nimam vgrajenega senzorja za temperaturo, bom pa vseeno pogledal.
Bom pa najprej vsekakor zamenjal pad, ker nebi rad spet priklapljal grafike, ker vem da se pregreva in nočem narediti kakšne škode.

lukahrovat ::

ker bi rad grafično čim prej usposobil, sam pogledal na techtrade in našel toleali

tole
To bi lahko dobil verjetno že jutri, ker se vsak dan peljem mimo.
Bi bila katera okay?

Zgodovina sprememb…

Han ::

2 W/(mK) je bolj "švoh". Thermal Grizzly ima 8 W/(mK).

https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...

Arctic Thermal pad naj bi imel 6 W/(mK).

https://www.mlacom.si/arctic-thermal-pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Klemen86 ::

Verjetno novi thermal padi ne bodo koristili. S slike ni razvidno, da bi bilo kaj s tistimi hladilnimi rebri narobe...
Drugega kot nova grafična ti verjetno ne bo preostalo...

lukahrovat ::

Klemen86 je izjavil:

Verjetno novi thermal padi ne bodo koristili. S slike ni razvidno, da bi bilo kaj s tistimi hladilnimi rebri narobe...
Drugega kot nova grafična ti verjetno ne bo preostalo...

Pod hladilnimi rebri je ubistvu prilepljen thermal pad, ki deluje kot termalna pasta. Rebra so BP, moj pad pa pomoje nima več take sposobnosti hlajenja kot bi moral. No ja, ubistvu če thermal pad ne bo naredil kakšnega učinka, bom res kupil GeForce® GTX 1660 SUPER™ GAMING OC 6G, ker se mi ne splača popravljat stare, pa tudi setup bo z novo izgledal bolje :). V usakem primeru bom kupil novo, zdaj je le še vprašanje časa

Klemen86 ::

Saj to, dvomim, da je termalna blazinica občutno izgubila na svoji prevodnosti prevajanja toplote v tem času.

lukahrovat ::

Se strinjam, tudi meni se zdi čudno.
Ampak nevem, se lahko čipi pod hladilnikom začnejo sami od sebe tako dramatično pregrevati, in da je grafika do nedavnega še naprej delovala BP?

lukahrovat ::

Pozdravljeni,

torej danes sem se malo bolj poglobil v težavo.
Nov thermal pad na žalost ni pomagal, sem pa zato ugotovil, da je zelo verjetno težava z novim napajalnikom.
Stvar je namreč dokaj logična. Takoj ob menjavi napajalnika so se začele dogajati te težave, tudi nikoli prej jih nisem imel. Danes sem zato grafično stestiral na sistemu z 550W napajalnikom v drugem sistemu, in v roku 3h nisem dobil nobenega crasha. Ker se šele včeraj nazaj dobil moj star napajalnik, sem ga priklopil na moj PC, in stvar deluje kot mora.
Nevem, kakšna je sicer verjetnost, da bi dobil novi napajalnik, ki ima problem z napajanjem grafične, ampak OK. Ga bom verjetno nesel nazaj na garancijo, upam da potrdijo mojo teorijo.
Sporočim, kaj se razvije iz tega.

Klemen86 ::

In ta napajalnik je kateri?

Han ::

Piše zgoraj...

lukahrovat ::

lukahrovat je izjavil:

dxx je izjavil:

Tisto je lak, ker je pcb polakiran.

Kakšen napajalnik pa si dal noter? So bili ti problemi že prej?



Od februarja dalje ko sm PC sestavil, sem imel vgrajenega INTER-TECH CombatPower CP-750W. Delal je brez problema do negavnega, ko se je ob vklopu slišal zvok podoben preskakovanju elektrike. Še isti dan sem ga nesel nazaj, ker je še pod garancijo.
Zdaj pa sem raje kupil GIGABYTE P750GM 750W
predvsem zato, ker prejšnji ni bil modularni. Mislim, da ni kriv star napajalnik, ker ostale komponente funkcionirajo normalno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajski spajalniki z grelcem v konici - kdo uporablja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7021121 (3594) A. Smith
»

Nepravilen nanos termalne paste? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
736447 (4563) care20
»

Termalna pasta

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
272610 (1255) negrdiraček
»

prenosnik ima kvadrate po ekranu?

Oddelek: Pomoč in nasveti
141541 (1124) Bojan xxxx
»

"Limanje" hladilnikov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
172153 (1942) morphling1

Več podobnih tem