» »

Vstop v Slovenijo iz tretje države - nejasnost

Vstop v Slovenijo iz tretje države - nejasnost

xsum1 ::

Torej konkretno me zanima, če je kdo imel primer pred kratkim in ima 100% info.

Tašča (moževa mati) bi prišla a obisk v Slovenijo iz tretje države, ki je trenutno na rumenem seznamu, torej, kot razumem karanteno 100% dobi odrejeno na 10 dni, ne? kaj pa glede testa, mora to tudi imeti zraven, da je negativna?

sprašujem zaradi tele nejasnosti iz tukaj https://www.gov.si/teme/koronavirus-sar...

Za druge osebe je ob vstopu obvezna desetdnevna karantena (razen če sodijo med katerokoli izmed 21 izjem v prvem odstavku 10. člena odloka).

* Kot ožji družinski člani se štejejo: zakonec, zunajzakonski partner, partner iz sklenjene ali nesklenjene partnerske zveze in razvezani zakonec ter partner, ki mu je s sodno odločbo prisojena preživnina, in njihovi starši, otrok (zakonski in nezakonski otrok, posvojenec in otrok, ki je z odločbo pristojnega organa nameščen v družino z namenom posvojitve).

Torej "njihovi starši" je mišljeno tukaj starš osebe, ki živi v Sloveniji (ne glede na državljanstvo), ali ne?

Poleg tega me zanima, če kdo ve kdo preverja, če se držiš karantene, policija ali nekdo iz NIJZ-a?

pa kako dolgo čakaš na to odločbo od policista, uro, več? Ker npr. če si naročiš Goopti, kako naj potem določiš uro za odhod, ko pa ne veš kako dolgo boš čakal na odločbo o karanteni od policista? Oziroma, ali Goopti sploh lahko prevaža osebo, ki je dobila odločbo o karanteni?

Hvala vam :)
  • spremenil: bluefish ()

Dag ::

Čez par dni stopi v veljavo tole: https://www.rtvslo.si/slovenija/po-nove...

Karantene, odrejene na meji ne bo več, če boš imel pri sebi negativen test, ki ne sme biti starejši od 48 ur. Lahko pa tudi po odrejeni karanteni opraviš test (pri nas) in se ti karantena potem ukine.

Miha 333 ::

Dag je izjavil:

Lahko pa tudi po odrejeni karanteni opraviš test (pri nas) in se ti karantena potem ukine.

Kako pa opraviš test v tem primeru, če po odrejeni karanteni ne smeš zapustiti bivališča?

xsum1 ::

Miha 333 je izjavil:

Dag je izjavil:

Lahko pa tudi po odrejeni karanteni opraviš test (pri nas) in se ti karantena potem ukine.

Kako pa opraviš test v tem primeru, če po odrejeni karanteni ne smeš zapustiti bivališča?



samo res? 8-O

Lonsarg ::

Da nisi ti mal zamešal rumeno državo z rdečo ko vidim da v prvem postu govoriš o rumeni. Če prideš iz rumene ni ničesar, ukrepi so zgolj za rdeče.

xsum1 ::

Lonsarg je izjavil:

Da nisi ti mal zamešal rumeno državo z rdečo ko vidim da v prvem postu govoriš o rumeni. Če prideš iz rumene ni ničesar, ukrepi so zgolj za rdeče.



Konkretno, Turčija ni bila na nobenem seznamu mislim, da mesec nazaj in je znanec, ko je prišel na letališče dobil karanteno...ker naj bi bila na rumenem, če ni ne na zelenem ali rdečem, torej se odredi karantena kolikor je meni jasno?

xsum1 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Da nisi ti mal zamešal rumeno državo z rdečo ko vidim da v prvem postu govoriš o rumeni. Če prideš iz rumene ni ničesar, ukrepi so zgolj za rdeče.



Konkretno, Turčija ni bila na nobenem seznamu mislim, da mesec nazaj in je znanec, ko je prišel na letališče dobil karanteno...ker naj bi bila na rumenem, če ni ne na zelenem ali rdečem, torej se odredi karantena kolikor je meni jasno?


Takole jim piše za rumene:

Rumeni seznam držav
Če država ni niti na seznamu epidemiološko varnih (zeleni seznam) niti na seznamu držav s poslabšano epidemiološko sliko (rdeči seznam), se šteje, da je na rumenem seznamu (vse države sveta, ki niso uvrščene ne na rdečega ne na zelenega).

Državljani Slovenije ne glede na prebivališče in njihovi ožji družinski člani,* ki potujejo skupaj z njimi, ter tujci s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz držav članic EU ali schengenskega območja, lahko v Slovenijo vstopijo brez karantene, če predložijo dokazilo, da ne prihajajo iz držav na rdečem seznamu. To je na primer izvirnik računa za plačilo nastanitve, dokazilo o lastništvu nepremičnine ali plovila, na katerem so bivali, uradni seznam posadke v primeru najema plovila oziroma drugo ustrezno dokazilo (npr. plačilo turistične takse). Če tega ne morejo predložiti ali dokazati, se šteje, da prihajajo iz države z rdečega seznama.

Za druge osebe je ob vstopu obvezna desetdnevna karantena (razen če sodijo med katerokoli izmed 21 izjem v prvem odstavku 10. člena odloka).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xsum1 ()

Lonsarg ::

Hm glede na citirano so res različna pravila med EU in nonEU ali kaj? Prvič to slišim.

Iz rumenih EU držav vsekakor ni problemov in sm sklepal da velja to nasploh..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

xsum1 ::

Lonsarg je izjavil:

Pa saj ti v lastnem citatu lepo piše:

xsum1 je izjavil:

... lahko v Slovenijo vstopijo brez karantene, če predložijo dokazilo, da ne prihajajo iz držav na rdečem seznamu.


Skratka rumene so isto kot zelene glede ukrepov, sem se ravno vrnil iz rumene Grčije.


samo jaz sprašujem za tujega državljana, ne za slovenskega :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xsum1 ()

UganiKdo ::

Lonsarg je izjavil:

Hm glede na citirano so res različna pravila med EU in nonEU ali kaj? Prvič to slišim.

Iz rumenih EU držav vsekakor ni problemov in sm sklepal da velja to nasploh..


Razlika za eu in non eu je od zacetka seznamov.

Vuli ::

prej je bilo po radiu, da rabiš negativen test, ne morem pa trdit ali je samo za Eu ali tudi za ostale.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

UganiKdo ::

To velja za drzavljane RS (in tujce s prebicaliscem) ki se vracajo domov in bi morali v karanteno. Nima pa to veze z vprasanjem OP

xsum1 ::

ja še vedno tudi meni ni jasno... :/ če kdokrkoli kaj ve iz prve roke, lepo prosim za info

UganiKdo ::

Popravek glede na včeraj:

Skladno z novim odkokom od danes velja nova ureditev. Izjema za ožje družinske člane velja samo za izjeme po 10 (nujni opravki - 48 ur), 13 (dvolastniki v obmejnih območjih), in 14 točki ( lastniki/najemniki nepremičnin 48 ur).

Vstop v RS je brez karantene možen ob predložitvi negatrivnega testa COVID, ki ni starejši od 48 ur. Test mora bit opravljen s strnani verodostojnega inštituta znotraj EU oziroma znotraj schengenskega območja.

Seznam inštitutov https://www.nlzoh.si/o-nas/novice/46-ak...

Tukaj je so sicer našteti tudi inštituti izven EU, ampak kot je razumet odlok, to v nobenem primeru ni ok. Je pa ful butasto, ker so tako ali tako prizanani vsi testi znotraj eu ali schengenskga območja. Tako, da ne vem, kaj točno so hoteli s tem povedat. Ali to da priznavajo tudi teste izven EU, če so jih opravile verodostojne inštitucije, ali pa je to varovalka, če bi slučajno imeli tudi znotraj EU neverodostojne inštitute, pa jih trenutno ni.

je pa res, da se je odlok od delovne verzije iz nedelje zjutraj, do objavljene v nedeljo zvečer precej spremenil, tako, da je še več zmede. Link zgoraj še vedno ločuje med oranžnimi državami v EU in tistimi izven, pa te razlike kot razmem v novem odloku več ni. Tako, da zgleda da tudi na NLZOH niso dobro prebrali sprememb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

UganiKdo ::

Napak z moje strani v zadnjem odstavku: Razlika med oranžnimi EU državami in drugimi oranžnimi državami je sedaj pod izjemami (16. točka).

UganiKdo ::

NLZOH je popravil novico, tako da je sedaj nedvoumno - velja samo test iz EU
Oziroma schengena.

xsum1 ::

Ja, tako sem tudi jaz razumela. Ena cela zmešnjava. Torej rumena država, ki je zdaj zamenjana z oranžno barvo se pravi je potreben test ali pa se odredi karantena. Ampak, ker je danes država iz katere prihaja tašča prešla na rdeči seznam pomeni, da je 100% karantena potem kolikor jaz razumem, ne oz. če predloži negativen test ne bo karantene - kaj je potem razlika med oranžnim in rdečim zdaj?

Poleg tega ker gre za tretjo državo test itak zdaj ni veljaven (glede na to da odlok pravi samo EU in države schengena) torej se pravi karantena 10 dni.

UganiKdo ::

Razlika me doranžnimi in rdečimi, kot jo sedaj vidim je samo v tem, da iz oranžne EU države ni karantene. Tretje države (Tručija) pa je vseeno ali so rdeče ali oranžne.

S tem, da so na NIJZ že včeraj med vrsticami povedali, da nima smisla delat testa po tistem, ko dobiš odločbo o karanteni, ker bo prej mimo 10 dni, kot bo odločba odpralvjena.

Tako, da edina realna opcija, je prestop v kateri od EU držav, ki omogočajo da se naredi test kar na letališču. Ali pa pač 10 dni karantene.

sunshine403 ::

xsum1 je izjavil:

kaj je potem razlika med oranžnim in rdečim zdaj?

Odtenek po Pantone barvni lestvici :D Drugace za drzave izven EU po tem kar sem jaz razumel razlike ni. Za drzave znotraj EU pa je oranzna=zeleno... bolj ali manj.

UganiKdo ::

Kar je v tem trenutku totalno butasto in IMO ne bo zdržalo presoje, če se bo kdo pritožil so te rdeče regije. Ker med izjemami jasno piše, da so izjeme EU oranžne DRŽAVE. Po tej logiki, četudi pridem iz rdečega dela države (recimo tirolske) bi me morali še vedno obravnavat kot da sem prišel iz oranžne države (Avstrija). Bomo pa videli kaj bo v praksi.

sunshine403 ::

Naceloma se gre po celi EU na regije (Nemcija ima to ze nekaj casa), kar je po eni strani logicno, da je cim manj brutalnih omejitev. Vprasanje pa je, kako bo to slo v praksi. Jaz moram v prihodnjih parih tednih sluzbeno na Dunaj (ki je rdec) in nekako imam obcutek, da nisem tak kreten, da bom na meji ob prihodu nazaj rekel, da sem bil na Dunaju, ampak da sem sel samo do Celovca. Celovec je pa po videnem vceraj, povsem ok.

UganiKdo ::

Za službene poti v bistvu niti ne rabiš lagat, ker so nujni poslovni obiski do 48 ur tako ali tako med izjemami. Če boš šel pa za dlje ti znajo pa gnjavit za potrdilo o prenočišču.

Naceloma se gre po celi EU na regije (Nemcija ima to ze nekaj casa), kar je po eni strani logicno, da je cim manj brutalnih omejitev.

nič napačnega v tem, razen da pri nas niso sposobni tega spisat na način, da bi pilo vodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

UganiKdo ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prehod v Avstrijo AVG 2020 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
667643 (5245) gapšl
»

Izkušnje z južno mejo

Oddelek: Loža
141376 (573) UganiKdo
»

Potovanje v Bolgarijo

Oddelek: Loža
5902 (602) Nomis123
»

Potovanje v "rumeno državo" - je Airbnb rezervacija lahko dokazilo?

Oddelek: Loža
81019 (851) nejcek74

Več podobnih tem