» »

Čemu imajo na šolah zaklenjen wifi ?

Čemu imajo na šolah zaklenjen wifi ?

mrTwelveTrees ::

Na šolah imajo dostop preko wifija zaklenjen preko uporabniskega imena in gesla ki ga ima vsak posameznik.

AMPAK, kolikor jaz slišim učeni uporabljajo samo eno kodo, in kaj bo potem ko bo eden naredil eno pi*darijo ter bodo izsledili tega uporabnika ki pa je dal kodo ostalim

Kaj pa bodo ? Recimo da je hujši prekršek pa bo policija zaslišala tega ki je dal uporabniško ime ni geslo ? Kaj bodo nič, otrok se bo zjokal starši v šolo in konec.
Tudi opcija je da dejansko pravega učenca ki naredil prekršek ne bodo izsledili.

Tudi če imajo loge od mac naslovov a mislite da bodo po celi šoli iskali pravega in ga našli, pa otroci ko menjajo telefone kot bombone.

Sprašujem čisto tako (ni takega primera, ampak slej ko prej bo)

Dostop bi morali zakleniti na mac naslov + uporabniško ime in geslo.

techfreak :) ::

Zakaj vsi uporabljajo istega uporabnika, ce ima vsak svoje podatke?

SeMiNeSanja ::

Kje si pa še videl, da kdo v takšnem okolju zaklepa WiFi na MAC naslov?
Sam si rekel, da mularija menja telefone kot bombone - kaj misliš, da bo potem nekdo cel dan samo vnašal nove MAC naslove?

Pri tem, da je otročje enostavno prestreči MAC naslov in ga klonirati...
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

mrTwelveTrees ::

Kaj pa je težko narest na web vmesniku kjer imajo login, "klikni tukaj" v kolikor imaš nov telefon
Ali pa nekako da se preveri da je nov MAC (novi telefon) ne vem da na telefonsko številko dobi neko kodo da potrdi da imam nov telefon

jaz nisem plačan da o tem razmišljam, ARNES pa je ! Ali nekdo drug ki za njih to vzdržuje.

techfreak :) je izjavil:

Zakaj vsi uporabljajo istega uporabnika, ce ima vsak svoje podatke?


Ne vem vpraši otroke ?

Zgodovina sprememb…

SeMiNeSanja ::

Sicer pa rekla-kazala.

Od kje ti ideja, da je kaj takega množičen pojav? (da učenci nebi uporabljali svoj lastni user/pass)

Govoriš o EduRoam ali o lokalnih Wifi implementacijah šole XY ?
Na slednje Arnes bolj težko kaj vpliva.

V Eduroam pa imaš možnost, da nekaj 'narediš', vendar vprašanje, če se tu kaj ne 'zatakne' pri GDPR, saj se gre za 'obdelavo osebnih podatkov', če se lotiš statistično obdelovati in izločati uporabniška imena, ki so v določenem trenutku imela več kot dve prijavi (npr. telefon+prenosnik ali telefon+tablica).
V bistvu bi morali to že v osnovi postaviti kot omejitev na Radius-u, da ne moreš imeti več kot dve hkratni prijavi (ali celo eno?). Mogoče pa celo imajo takšno nastavitev? So kaj preveril?
Optimalno bi bilo, če bi prijava z eno napravo imela za posledico avtomatično odjavo na drugi. Bi potem težko komu padlo na pamet, da bi delil svoj user/pass.

Če si že izvedel 'dejstvo', bi lahko tudi vprašal zakaj naj bi prihajalo do tega pojava. Če imajo vsi uporabniki iste pravice, nekako ni logično, da bi si pri kolegu 'izposojali' njegov user/pass.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

mrTwelveTrees ::

Sej meni je vseeno.

Ampak enkrat bo kakšen otrok naredil kako pi*darijo, ARNES ne bo odgovarjal, mladoletni otrok sigurno ne, ok potem starši.
Pač mladoletnemu otroku ne moreš dopovedat da odgovarja za svoja početja na internetu. Tega se ne da.

Mavrik ::

Zakaj bi pa moral kdo "odgovarjati"? Kakšne zločine, ki jih počnejo otroci na svojih telefonih, si si ti zdaj zmislil?
The truth is rarely pure and never simple.

SeMiNeSanja ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Sej meni je vseeno.

Ampak enkrat bo kakšen otrok naredil kako pi*darijo, ARNES ne bo odgovarjal, mladoletni otrok sigurno ne, ok potem starši.
Pač mladoletnemu otroku ne moreš dopovedat da odgovarja za svoja početja na internetu. Tega se ne da.

Zakaj ne?
No, če se že lotiš zadeve s takšnim prepričanjem, potem res slabo kaže.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Furbo ::

Kaj pa je že kdo v Sloveniji naredil takega, da bi morale šole zaklepati wifi?
To je samo težnja po tem, da se počutijo bolj pomembne.
Je pa tudi irelevantno vse skupaj, podatkovni paketi so zdaj poceni.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

BlaY0 ::

Ko sem jaz hodil v srednjo šolo, je bil v knjižnici na vt220 terminalu namenjenemu za dostop do COBISS-a post-it listek na katerem je bilo uporabniško ime in geslo za dostop do SIPAX-a. Odgovorni niso imeli pojma kaj je to SIPAX, za njih so bili ti podatki del COBISS terminala. Eni smo pa pač to potem uporabljali še v druge namene ;)

Kar se tiče šolskega WiFi-ja... ARENS kot eduroam FLR omogoča vsem SLO šolam uporabo svoje AAA infrastrukture za IdP, če si šola ne more/noče/ne zna sama postavit svojih. Ampak že postavitev eduroam SP-ja je za večino šol raketna znanost. Zato raje uporabljajo en PSK in je to to. Verjetno si tudi med sabo šerajo digitalne certifikate s katerimi podpisujejo uradne dokumente in podobno....

SeMiNeSanja ::

BlaY0 je izjavil:

Ko sem jaz hodil v srednjo šolo, je bil v knjižnici na vt220 terminalu namenjenemu za dostop do COBISS-a post-it listek na katerem je bilo uporabniško ime in geslo za dostop do SIPAX-a. Odgovorni niso imeli pojma kaj je to SIPAX, za njih so bili ti podatki del COBISS terminala. Eni smo pa pač to potem uporabljali še v druge namene ;)

Kar se tiče šolskega WiFi-ja... ARENS kot eduroam FLR omogoča vsem SLO šolam uporabo svoje AAA infrastrukture za IdP, če si šola ne more/noče/ne zna sama postavit svojih. Ampak že postavitev eduroam SP-ja je za večino šol raketna znanost. Zato raje uporabljajo en PSK in je to to. Verjetno si tudi med sabo šerajo digitalne certifikate s katerimi podpisujejo uradne dokumente in podobno....

Sem že čisto pozabil, kako je bilo to s SIPAX-om. Si moral kar malo raziskovati, da si pogruntal, kako priti do česa zanimivega. Potem sem pa odkril Compuserve...

Drugače pa imajo šole zaposlene 'strokovnjake', ki imajo pogosto univerzitetno izobrazbo s področja informatike. Tako v bistvu neznanje nebi smelo biti izgovor. Prej bi posumil, da se gre za preobremenjenost kadrov in/ali podobne fore, kot se jih gredo učitelji, ki nebi s prstom mignili, če za to niso ekstra plačani.
Ne vem točno, kako so to 'rangirani'...imajo neke ROID, in računalnikarje, s tem da ne vem prav dobro, kakšne so vloge enih in drugih (se mi zdi, da bolj nekako šef-garač varianta, se pa lahko motim).

Če je 'varnost' WiFi omrežja ena od nižjih prioritet, potem se seveda lahko marsikaj zgodi. Pa tudi težko pričakuješ, da bo eden človek s svojim znanjem pokrival vsa področja. Posledično imaš tri opcije:
- ali se to lepo ignorira in področja za katera manjka znanja zanemari
- se kljub neznanju trudi 'po najboljših močeh', pa je potem kakor pač uspe
- se najame zunanjega izvajalca, da naredi stvar.

Katera varianta bo obveljala, pa zavisi od razpoložljivih financ ter trme in/ali ignorance 'strokovnjaka'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Vodič] Router v študentskem domu (Eduroam) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6661189 (9262) kremsnitka
»

router priključen na router

Oddelek: Omrežja in internet
283629 (2199) janco
»

Eduroam na Samsungovi Omnii 7

Oddelek: Mobilne tehnologije
385419 (4189) crystal
»

povezava na internet v študentu [ubuntu 9.04]

Oddelek: Omrežja in internet
51174 (959) šernk
»

Študentski domovi v Ljubljani - internet

Oddelek: Šola
276805 (5795) Goldee

Več podobnih tem