» »

SMS od nekoga drugega napisan in poslan s telefona dementne osebe

SMS od nekoga drugega napisan in poslan s telefona dementne osebe

hogorq ::

nekdo, s komer sem v sporu, mi je poslal sms s telefona dementne osebe. da dementna oseba ni bila, lahko dokažem. zanima me, če je tako početje kaznivo in/ali, če kraja identitete dementnega kaj hasne na sodišču.
  • spremenil: Mavrik ()

Furbo ::

Preboli raje tisti en sms.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

hogorq ::

če bi lahko, bi ne pisal na st.

UganiKdo ::

Odvisno od vsebine in ostalih okoliščin. Odgovor na vprašanje DA/NE zgolj na podlagi informacij, ki so na voljo ni možen.

hogorq je izjavil:

če bi lahko, bi ne pisal na st.


Na takšna vprašanja lahko pomaga odgovorit edino odvetnik. St lahko v danih okoliščinah služi zgolj in le trolanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Mehmed ::

A se je izdajal za to osebo ali zgolj uporabil njen telefon?
A je oseba uradno dementna pa ima nekega skrbnika, ki lahko govori zanjo?
Malo vec konteksta bo vseeno treba.

hogorq ::

Mehmed je izjavil:

A se je izdajal za to osebo ali zgolj uporabil njen telefon?
A je oseba uradno dementna pa ima nekega skrbnika, ki lahko govori zanjo?
Malo vec konteksta bo vseeno treba.


izdajal se je za to osebo.
oseba je uradno dementna (alzheimer) več let in nima skrbnika.

tnx

UganiKdo ::

Zgolj to ni nujno kaznivo, pomembno je kakšen je bil namen. Kolikor vem je kaznivo izdajanje za drugo osebo z namenom pridobitve premoženjske ali nepremoženjske koristi ali če prizadene njeno osebno dostojanstvo.

hogorq ::

UganiKdo je izjavil:

Zgolj to ni nujno kaznivo, pomembno je kakšen je bil namen. Kolikor vem je kaznivo izdajanje za drugo osebo z namenom pridobitve premoženjske ali nepremoženjske koristi ali če prizadene njeno osebno dostojanstvo.


konkretno: nekdo je odpeljal dementno osebo (ki je bila pooblaščena na mojem računu) v banko in z mojega računa dvignil denar. zatem mi je s telefona te osebe poslal sms, v katerem dementna oseba piše v prvi osebi ednine, da ga je dvignila ona. gre za brisanje sledi in vse zgornje.

r00k ::

Dementna oseba brez skrbnika je pooblaščena za tvoj osebni račun na banki? No comment, res

fikus_ ::

Če je oseba dementna in ji je odvzeta opravilna sposobnost, potem ima ta oseba skrbnika. In edino skrbnik lahko odloča o zadevah v zvezi z dementno osebo.

Imam občutek, da gre v tem primeru za spor in zamere v druzini ter nagajanje.

UganiKdo ::

hogorq je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Zgolj to ni nujno kaznivo, pomembno je kakšen je bil namen. Kolikor vem je kaznivo izdajanje za drugo osebo z namenom pridobitve premoženjske ali nepremoženjske koristi ali če prizadene njeno osebno dostojanstvo.


konkretno: nekdo je odpeljal dementno osebo (ki je bila pooblaščena na mojem računu) v banko in z mojega računa dvignil denar. zatem mi je s telefona te osebe poslal sms, v katerem dementna oseba piše v prvi osebi ednine, da ga je dvignila ona. gre za brisanje sledi in vse zgornje.


V konkretnem primeru (če privzamemo, da je vse res kar pišeš) je možno govorit sumu na kaznivo dejanje, SMS je še najmanjši problem. Za obravnavo tega je pristojna policija in ne forum. Bo pa precej zahtevno dokazovanje, da je do tega prišlo na način kot ga opisuješ. Zgolj zato, ker ti verjameš, da je nekdo dementen to še ne pomeni da res, še manj pa da bo možno dokazat, da je bil ob dvigu prištevnost do te mere zmanjšana da se ni zavedala kaj dela.

Zakaj je pa domnevno dementna oseba pooblaščena za dvige na tvojem računu je pa druga zgodba.

fikus_ ::

Lahko da ima oseba zdravniški izvid, kjer piše, da je dementna, kar še vedno ne pomeni, vsaj pravno, da zato ni opravilno sposobna.

Šimpanz ::

Če pooblastiš dementno osebo za svoj TR, je podobno kot če bi jaz pooblastil svojega 3 letnega sina in se potem čudil ko bi skupaj z prijatelji pokupili pol trgovine. Požri pač to kar si si skuhal, al pa pejt na policijo.

Okapi ::

r00k je izjavil:

Dementna oseba brez skrbnika je pooblaščena za tvoj osebni račun na banki? No comment, res

Človek se vpraša, kdo je tu dementen.>:D Drugače pa, če je pooblaščen, lahko dviguje denar. A mu kdo pri tem pomaga, ni pomembno. A je šlo za goljufijo ali kaj podobnega, je pa odvisno od okoliščin. Brez podrobnosti ni mogoče vedeti.

pirat ::

Mislim, da ne bo slo.
Na banki so sigurno preverili ali lahko dvigne denar ali ne...
No comment je pa tudi tvoj obcutek za pomembnost detajlov.
Ob tem, da je ze vec let dementna oseba pooblascena na tvojem racunu, se ti zdi kljucna tezava v celi zgodbi poslan sms?
Si preklical pooblastilo? Zakaj se ne?

Okapi ::

V bistvu je res še najbolj bizarno pri vsem skupaj, da je nekdo, za katerega veš, da je dementen, pooblaščen na tvojem računu.

V praksi se dogajajo obratne stvari. Da si ti pooblaščen na računu dementnega starša ali sorodnika, ki ne more več sam opravljati bančnih poslov. Pri tem, da mu uradno ni odvzeta opravilna sposobnost, ker bodisi še ni tako dementen, ali pa se tega postopka nisi lotil, ker se ti ni zdelo potrebno.

No, v takih primerih se pa dogaja, da prevarant (ali zlonameren sorodnik) takšno dementno osebo odpelje na banko in ji pomaga, da dvigne denar s svojega računa.

Dogaja se tudi, da sorodniki ali znanci prijavijo ali tožijo tistega, ki je pooblaščen na računu dementne osebe, če z njega dviguje denar za svoje potrebe.

Da bi bila dementna oseba pooblaščena na tujem računu je pa svetovna posebnost.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Furbo ::

Hehe, ta forum je tako zabaven zadnje dni.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MIHAc27 ::

troli so prišli na plan?

drugače pa prijava na policijo, verjetno lahko preverijo, kdo je dvigal, ampak če je oseba pooblaščena... tukaj jaz ne vidim problema in ne vem kaj lahko naredijo. Verjetno lahko od pooblaščenca zahtevaš nazaj ampak brez tožbe po moje ne bo nič.

Jarno ::

Morda je situacija obratna in je OP pooblaščen za TR dementne osebe in mu nekdo hodi v zelje.
More info needed.
#65W!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Demenca

Oddelek: Loža
375363 (1922) Miha 333
»

Odpoved zapuščini v korist drugega dediča oz. prodaja deleža vnaprej?

Oddelek: Loža
432996 (2095) UganiKdo
»

Volilna pravica || Odvzeta opravilno sposobnost

Oddelek: Problemi človeštva
111676 (1120) primoz4p
»

Skrbno skrivanje seznama zdravil (terapij) v domu upokojencev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8917728 (14947) NonPlusUltra
»

Ura za dementne starejše osebe

Oddelek: Problemi človeštva
61356 (1176) neptun319

Več podobnih tem