» »

Razdelitev UTP kabla in Wi-Fi

Razdelitev UTP kabla in Wi-Fi

realize ::

Pozdravljeni,

v hiši moram iz omarice, v katero pride en UTP kabel, potegniti dva UTP kabla, vsakega v drugo sobo. Poleg tega bi rad v tej omarici ali v katerikoli izmed sob imel tudi napravo, ki bi vzpostavila Wi-Fi v tem območju. Zanima me, kakšna bi bila najboljša rešitev za ta problem. Upam, da je vprašanje dovolj jasno zastavljeno, saj s tem nimam izkušenj.

Hvala in lep pozdrav.

Vuli ::

ja pol daš router wifi v tisto omarco, potegneš v vsako sobo svoj kabel in priklopš na router.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

SeMiNeSanja ::

realize je izjavil:

Pozdravljeni,

v hiši moram iz omarice, v katero pride en UTP kabel, potegniti dva UTP kabla, vsakega v drugo sobo. Poleg tega bi rad v tej omarici ali v katerikoli izmed sob imel tudi napravo, ki bi vzpostavila Wi-Fi v tem območju. Zanima me, kakšna bi bila najboljša rešitev za ta problem. Upam, da je vprašanje dovolj jasno zastavljeno, saj s tem nimam izkušenj.

Hvala in lep pozdrav.

Najprej pojasni, od kje "pride en UTP kabel". Na kaj je ta kabel priključen?

V principu se kabel 'razdeli' na več kablov s switchem. Minimalno imajo switchi 4 porte, naslednji večji so 8 portni.

Za tako uporabo, kot jo ti omenjaš, bi si ogledoval "In-Wall AccessPoint" oz. "Wall Plate AccessPoint" variante. Do sobe napelješ kabel, naštimaš podometno dozo in accesspoint lepo zmontiraš v to dozo. Ne le da imaš WiFi - imaš še dve UTP vtičnici!

Vendar tak AP potrebuje napajanje, tako da bi moral v tisti 'omarici' na vsak kabel naštimat PoE injector ali pa že sam switch vzeti tak, da bi bil PoE switch.

-----

Vprašanje pri vsem tem je, "od kod pride tisti kabel v omarico?".
ISP ponavadi postavi router, ki že ima več izhodov. V tem primeru potem ne potrebuješ še switch. Toda routerja nisi omenjal. Govoril si izključno o 'kablu'. Ja ta na drugem koncu priključen na router pri lastniku hiše? sosedu? ...?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

realize ::

Ta UTP kabel pride iz drugega (glavnega) routerja (ki ni od soseda :P). Ker sem bolj zelen v teh zadevah me zanima, ali moramo switch tudi konfigurirati, ali dobesedno samo priključimo kable in zadeva deluje? Bi bilo glede na to, iz kje pride kabel, bolje, da bi v to omarico dal router? Kako naj ga konfiguriram, da se bo "razumel" z obstoječim routerjem?

SeMiNeSanja ::

realize je izjavil:

Ta UTP kabel pride iz drugega (glavnega) routerja (ki ni od soseda :P). Ker sem bolj zelen v teh zadevah me zanima, ali moramo switch tudi konfigurirati, ali dobesedno samo priključimo kable in zadeva deluje? Bi bilo glede na to, iz kje pride kabel, bolje, da bi v to omarico dal router? Kako naj ga konfiguriram, da se bo "razumel" z obstoječim routerjem?

Če je router tvoj, ne rabiš še enega routerja.
Sploh pa ne dajati nečesa z WiFi v kovinsko omarico, ker boš samo 'ubil' signal (Faraday-eva kletka&Co).

Switche imaš poenostavljeno povedano dveh vrst. Prvi so 'unmanaged', drugi so 'managed'.
Za tvoje potrebe povsem zadošča unmanaged varianta, ki dejansko deluje podobno kot razdelilec za elektriko. Vklopiš in pozabiš. Nič ne nastavljaš.

Unmanaged imaš v 10/100 in 10/100/1000Mbps varianti - za glavno 'vozlišče' v nadstropju se vzame gigabitnega (10/100/1000Mbps). V posamezni sobi pa je za manj zahtevnega uporabnika lahko tudi samo 10/100Mbps switch (malenkost cenejši).
Switchi so 4, 8, 16 in več portni. Za 'začetek' ti bi zadoščal 4-portni - a bi vseeno svetoval, da vzameš 8-portnega, saj razlika v ceni ni tako velika, boš pa imel rezervo za bodoče širitve.

Druga zgodba s switchi bi bilam če bi poleg 'običajnega' WiFi omrežja hotel poganjati še 'Guest WiFi' omrežje. V tem primeru pa navadni 'unmanaged' switch nebi več bil optimalna rešitev in bi moral že posegati po 'managed' varianti, ki podpira tzv. VLAN-e.

Posebna vrsta switchev so PoE switchi, ki imajo na portih napajanje za dostopne točke, kamere in drugo kramo, ki se napaja preko UTP kabla.
Ti switchi so spet dražji (pa še manj izbora je). Smiselni so, če imaš veliko tovrstne krame, ki potrebuje napajanje preko UTP kabla. V nasprotnem primeru je bolj smiselno uporabiti PoE 'injector' - nekateri proizvajalci ti ga že priložijo k dostopni točki, tako da bi bilo škoda ne izkoristiti kar tega.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

realize ::

Najprej hvala za izčrpen odgovor!

Torej, če pa bi želel Wi-Fi glavnega običajnega omrežja samo povečati oz. ojačati, bi lahko kabel od glavnega routerja potegnil do unmanaged switch-a, od tam v dve sobi v vsako po en UTP in v eno izmed njih dodal PoE injector z Access Point-om (verjetno bi za to potreboval tretji UTP kabel iz switcha v eno izmed sob)? Če prav razumem, pa bi lahko dostopno točko priklopil tudi na navadno vtičnico in vanjo povezal UTP?

SeMiNeSanja ::

realize je izjavil:

Najprej hvala za izčrpen odgovor!

Torej, če pa bi želel Wi-Fi glavnega običajnega omrežja samo povečati oz. ojačati, bi lahko kabel od glavnega routerja potegnil do unmanaged switch-a, od tam v dve sobi v vsako po en UTP in v eno izmed njih dodal PoE injector z Access Point-om (verjetno bi za to potreboval tretji UTP kabel iz switcha v eno izmed sob)? Če prav razumem, pa bi lahko dostopno točko priklopil tudi na navadno vtičnico in vanjo povezal UTP?

Pri 'mrežarjenju' je UTP vedno najbolj kakovostni način povezovanja (kvečjemu optika je še boljša). Kadar je možnost napeljati UTP, ga ne sračkamo z drugimi zadevami, saj karkoli improviziraš, bo na koncu manj kakovostno, pa še dražje bo od kabla.
To pomeni, da razni range extenderji, repeaterji in powerline adapterji niso nič drugega kot zasilne rešitve, improvizacije, ki se jih poslužujemo le v primeru, ko druge možnosti (UTP kabla) nimamo.

Jaz ne vem, kako blizu ali daleč narazen imaš sobi, do katerih bi rad pripeljal 'povezavo'. Zato tudi ne morem reči, ali ti bi zadoščala ena dostopna točka za obe sobi, ali boš potreboval dve - za vsako sobo po eno. Če sta sobi skupaj, najprej poskusiš z eno dostopno točko. Morda bo že ta zadoščala. V drugo sobo pa lahko še vedno dodaš dodatno, če bi se pokazalo, da ena ne bo dovolj. Drugo je seveda, če sta sobi na različnih koncih in že v naprej veš, da drugače ne bo šlo.

Če že nekaj napeljuješ, v bistvu nimaš nič bistveno več stroška (kabel je poceni), če namesto enega kabla kar takoj napelješ dva do vsake sobe. Morda drugi kabel ne boš nikoli rabil, morda pa bo nekdo hotel v sobo napeljati IPTV, pa bo že problem, ker boš imel le en kabel napeljan. Tudi če si kable napeljeval po praznih ceveh, je dodatnega vleči vedno težje, kot če že v prvo povlečeš dva po cevi.

Pri dostopnih točkah imaš tudi več tipov, od najcenejših, ki delujejo kakor pač delujejo - za neko minimalno število nezahtevnih odjemalcev, pa do 'profesionalnih', ki poleg samega povezovanja nudijo še kopico drugih možnosti (in so izven cenovnega dosega povprečnega SLO gospodinjstva).

Marsikdo improvizira zadeve, da postavlja routerje kot dostopne točke. To je morda bilo smiselno v časih, ko so bili routerji cenovno ugodnejši od namenskih dostopnih točk. Danes se tega posluži marsikdo, ki je 'centralni' router nadgradil z nekim novejšim, pa potem starega preseli nekam, kjer čaka do konca svojih dni v vlogi dostopne točke.
Ta pristop je nenazadnje tudi improvizacija, saj stari routerji ne podpirajo sodobnih WiFi standardov in tako določene veje omrežja vedno 'capljajo' zadaj.

Wall Plate variante dostopnih točk ali pa variante, ki so vgrajene v podometno dozo, so zelo privlačne za pokrivanje posameznega prostora, ob tem da si ne rabiš beliti glave, kako boš uspel dostopno točko 'nekam' namontirati. Klasične dostopne točke v obliki 'krožnika' se namreč praviloma montira na strop, kar takoj rodi vprašanje, kako pripeljati kabel do tja, ne da bi iznakazil prostor (tudi nadometni kanalčki niso pretirano lepi, če jih napeljuješ na sredino stropa).
Ljudje sicer tudi na vse mile viže improvizirajo, pa dostopne točke montirajo, če ne gre drugače, tudi na omare, na zid, položijo v predale, na police,....
Ampak nobena varianta dejansko ni tako elegantna in praktična, kot če je stvar izvedena kot 'Wall Plate' ali vtičnica.

Malo bo treba poštudirat, kaj je na voljo in skombinirati s tem kaj dejansko potrebuješ.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

realize ::

Mislim, da bo za moja potrebe zadoščala osnovna dostopna točka, ki se napaja iz vtičnice. Tako bi torej lahko imel unmanaged switch, iz katerega bi šli trije kabli; po eden v vsako sobo za direkten priklop na računalnik in eden v eno izmed sob za AP. Sem prepričan, da bo en AP dovolj za obe sobi, saj sta čisto skupaj, loči ju 12 cm knauf stena. Zanima me, ali je 450 MBps dostopna točka dovolj za gledanje videov na youtubu v kakovosti vsaj 720p za dve osebi?

Hvala in lep pozdrav.

SeMiNeSanja ::

realize je izjavil:

Mislim, da bo za moja potrebe zadoščala osnovna dostopna točka, ki se napaja iz vtičnice. Tako bi torej lahko imel unmanaged switch, iz katerega bi šli trije kabli; po eden v vsako sobo za direkten priklop na računalnik in eden v eno izmed sob za AP. Sem prepričan, da bo en AP dovolj za obe sobi, saj sta čisto skupaj, loči ju 12 cm knauf stena. Zanima me, ali je 450 MBps dostopna točka dovolj za gledanje videov na youtubu v kakovosti vsaj 720p za dve osebi?

Hvala in lep pozdrav.

Dokler ne gledata v 4k, bi moral vsak spodobni AP biti sposoben to 'obdelat'.
Glede na to, da se danes nabavlja preko spleta, tudi ni tak problem zadevo poslati nazaj, če se ne obnaša tako, kot bi se morala.

Mene edino bega, kaj ti razumeš pod 'ki se napaja iz vtičnice' - nenazadnje se vse napajajo tako ali drugače 'iz vtičnice'. Osebno nisem ravno prijatelj tistih, ki so v obliki 'velikega vtikača', tako da upam, da ne razmišljaš v to smer :)
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

realize ::

S tem sem samo želel povedati, da se mi zdi, da ni potrebe, da bi imel PoE injector, če lahko kupim dostopno točko, v katero priklopiš UTP in jo vklopiš v vtičnico s kablom.
Konkretno govorim o tej AP: https://www.mimovrste.com/dostopne-tock... (ne delam reklame).
Bo unmanaged switch za moj primer dovolj v redu, ali bi me morda lahko stal hitrosti internetne povezave ali česa drugega?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razdelitev UTP kabla (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10423807 (8769) Daniel
»

Router z več izhodi

Oddelek: Omrežja in internet
413444 (2473) SeMiNeSanja
»

Domače omrežje - precej veliko

Oddelek: Omrežja in internet
488788 (7087) SeMiNeSanja
»

Switch

Oddelek: Omrežja in internet
345113 (4204) SeMiNeSanja
»

Wireless povezava hiša- gospodarsko poslopje

Oddelek: Omrežja in internet
71418 (1209) Pyr0Beast

Več podobnih tem