» »

Kako delujejo PWM ventilatorji?

Kako delujejo PWM ventilatorji?

SloJan1984 ::

Helou!

Imam nekaj različnih ventilatorjev. Eni že na škatli reklamiajo rang PWM.

BUT.

Gigybyte 570 AORUS v BIOS/UEFI za te vente določi najmanjši %. Recimo, da je za vent.1 24%. To nastavim, ampak se vrti okoli 1000RPM, kar je približno 50%.

Problem je, ker ne pusti znižati %, za ene vente, ki jih imam se nastavi najmanj 24 ali 30 ali 33%. Ampak če bi bilo to res 25% - po specifikacijah ventilatorja - 200PM-2000RPM - bi bilo super. Ampak pri 25% nastavi 1000RPM, kar pa ni neslišno, manj pa ne morem v BIOUsu nastaviti...

Lahko kupim adapter, na katerem je upor, in Noctua temu pravi ULM ali nekaj podobnega.... Vendar zakaj mi plata, ki se hvali po reklamah, ne more narediti isto?
Aja, sem kontaktiral Gigabyte prek twitterja, in so me poslali na njihov support page. Po parih dneh dobil mail, naj inštaliram najnovejši njihov software, ki paa nima nič s tem, kar sem spraševal jaz.

Poleg upora, ima kdo kakšno idejo kako znižati RPM ventilatorjev?



Tenkxx.

_Denny_ ::

Z uporom ne boš pri PWM-ju nič znižal.

https://www.ekwb.com/blog/what-is-pwm-a...
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Han ::

Zalman PWM Mate bi mogoče bil prava rešitev, a če si občutljiv na coil whine, te bo verjetno potem to motilo. Doma imam dva komada, en je še original zapakiran.

WizzardOfOZ ::

_Denny_ je izjavil:

Z uporom ne boš pri PWM-ju nič znižal.

https://www.ekwb.com/blog/what-is-pwm-a...



Dobra razlaga v tem linku. Pohvalno.

Jst ::

WizzardOfOZ je izjavil:

_Denny_ je izjavil:

Z uporom ne boš pri PWM-ju nič znižal.

https://www.ekwb.com/blog/what-is-pwm-a...



Dobra razlaga v tem linku. Pohvalno.


Soo I'm fucked...


Venti pri 800RPM (dva 140) zagotavljajo dober intake, ki gtr mimo grafe in CPUja. A kaj ko postanejo pri 800 glasni/slišni. Imam možnost Ignore/Minimal 24 ali 23% in so neslišni. Vendar hočem vrteti vsaj pri 1200+ ko igram špile, da grafa dobi hladen zrak.

Ne vem kaj sem nastavil, ampak enkrat mi je uspelo, da je v boot v win bil 600 rpm. Ampak ko sem igral B5, se hitrost ni znižala. Tako sem ostal pri "jet: engione" zvoku. Od CPUja pa tudi ne vem zakaj nima vsaj par sekund, preden navije RPM. Itak skaže od 35-do-45 in ko enkrat vidi 45 (30 tabov v browserju) slišim jet engine. Čeprav imam "precej glasno klimo" me moti to kar imam.

Ne vem, kaj naj naredim...Gigabyte in Asus sta oba je*ena in ne upoštevajo želje kupcev. Za Asus 570X vem, da za en CHA_FANxxx kaže tisti mali vent, ki je na matični. In se folk pritožjuje na twiterjum anoak od ASUSsa nič...



---

Videl sem možnst kupiti modul, ki se vklopi v USB na matično, kamor vštekaš vse vente in potem pek tega uptavljaš. OK, bom kupil, ampak ne vem zakaj to ne more delati matična???? Fak off.

Sploh pa te prekleti PC Case venti, velikosti 140. Eni so tihi kot miš (pri "normalenm RPM", drugi so jebeno glasni... Tazlika v ceni je pa od 15 do 30 EUR za en vent. Sedja jih imam 8 komadov (parov) od različnih firm, a ne morem / ne znam nastaviti...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

WizzardOfOZ ::

Vodno hlajenje

hojnikb ::

stvar je zelo enostavna. vklopis voltage control namesto pwm in lahko poljubno zbiras procente vrtenja, tudi 0rpm/0%
#brezpodpisa

BlackGuard ::

Mogoče bi lahko bila rešitev program SpeedFan...

hojnikb ::

stvar je zelo enostavna



fan control mode nastaviš na voltage, pa fan stop daš na enable. Tako dobiš linearno kontrol vrtljajov od 0 do max rpm. Z pwm pa ni nujno, da pod določen % se sploh kaj dogaja oz. ustavi fan.
#brezpodpisa

Jst ::

OP: Kako si rešil problem?

hojnikb: A to je BIOS od Gigabyte? Jaz imam ASUS (TUF Gaming 570 in ne ROG verzijo) in imam možnost Source: samo MB in CPU (ter "Multiple sources").

Asus ima AI Suite, ki pa ne dela na latest Win 10. V BIOSu so pa tako omejene možnosti,... Tako imam vse na najmanj, kar je možno, in se med gamingom nič ne vrti hitreje. Razen na grafi se začnejo vrteti venti.


Fan Controllerji (ki uporavljajo tudi osvetljavo v ohišju, kar pa jaz ne rabim.)

Te se vklopijo v USB na matično in power na napajalnik.

Od NZXT vsi, z mano vred, pravimo, da je software crap. Corsair ima iCUE, ki je na malo boljšem nivoju. Moram raziskati kaj je še na trgu, ker bi rad, da se dva 140x140 intake vrtita hitreje ko gejmam.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

hojnikb: A to je BIOS od Gigabyte? Jaz imam ASUS (TUF Gaming 570 in ne ROG verzijo) in imam možnost Source: samo MB in CPU (ter "Multiple sources").

Yup, gigabyte. Sj asus bi tut mogu met voltage control na fan exper.

Every onboard header supports auto-detection of PWM or DC fans.

očitno ima DC podporo tut.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Map ::

A lahko kako na ASRock H97 Pro4 ustavim ventilatorje v idle? Sem se nekaj časa nazaj igral, pa nisem nič zrihtal oz. sem namestil nek ASRock software in znižal hitrost, ustavit pa jih ne morem/znam.

hojnikb ::

razn če ma plata podporo za to, potem ne.
#brezpodpisa

Map ::

To pa dvomim, glede na to, da ni bla ravno ekstra draga(okrog 100EUR), stara je pa tudi že 5+ let. Za temperature me sicer ne skrbi, ker se uporablja samo za Plex, na procesorju pa je Thermalright Macho, tako da bi tudi pasivno dovolj toplote odvajalo. Sem pa ugotovil, da največ hrupa povzroča napajalnik, Seasonic M12II 620W. To sem pa prepričan, da se ga ne da izklopit. A obstaja kaka nevarnost pregretja(glede na majhno obremenitev), če ga fizično odklopim?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nadzor ventilatorjev

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151820 (1376) taddeo
»

VODNO HLAJENJE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
27155469 (38579) Dr_M
»

Znižanje vrtljajev ventilatorja na procesorskem hladilniku

Oddelek: Pomoč in nasveti
194084 (3886) ST-777
»

Kabel PWM Arctic Cooling

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
123183 (3045) JanezH
»

Katana 3 - izkušnje uporabnikov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
393740 (2358) TeraTM

Več podobnih tem