» »

Slovenija kot mem v filmih

Slovenija kot mem v filmih

«
1
2

[Michael] ::

Ko sem gledal film 'The Wolf of Wall Street', se pojavi "Slovenija" večkrat.
Kot država, kot oseba in zastava.

Po naključju izvem za film 'Trainspotting' - ko misliš, da si že pogledal vse dobre filme, se vedno najde še kakšen.
Danes gledam 'T2 Trainspotting' - nadaljevanje zgodbe iz prvega dela.

Kmalu po uvodu Ewan McGregor vpraša žensko iz kje je in glej ga zlomka, odgovori da je iz Slovenije.
Opazim vzorec v filmih, ki jih pogleda precej ljudi in se sprašujem kako to, da se naša tolikokrat izrečeno mala država pojavlja v tako "velikih" filmih.

Ne dolgo nazaj sem razmišljal, če bi se preselil v drugo državo, katera bi to bila?
Prvo mi pride na misel Švica ali pa Nizozemska.
Nizozemska odpade zaradi pomanjkanja gorskega sveta.
Švica pa zaradi ne znanja jezika in kulture, čeprav je edina država, ki mi je kot okolje všeč vsaj tako kot Slovenija.

Zakaj to razlagam?
Zato, ker če za trenutek pozabiš na politiko, promet in vse ostale stvari, ki te motijo lahko prideš do sklepa, da živimo v izjemno lepi in zanimivi državi:

- smarargdna reka - Soča
- gore
- morje
- Postonjska jama
- čist zrak
- gozdovi
- živali
- 'malo' kriminala
- in še bi lahko našteval...

In to, da je površina naše države relativno majhna jaz vidim kot prednost in ne pomanjkljivost, saj za ogled vsega kar se ponuja ne rabiš na avion, da prideš iz enega na drug konec v doglednem času.


Moje vprašanje je, zakaj oz. kako to, da se ravno "Slovenija" pojavlja v teh dveh (mogoče še v kakem drugem) filmih?

K0l1br1 ::

Vprašanje je, ali se tudi druge države pojavljajo v drugih filmih. Na 1000 filmov ni nič neobičajnega, če se tudi Slovenija parkrat pojavi in zakaj si tako ornk spregledal omenjanje drugih držav v filmih.

Scorpy84 ::

Zdaj pa pojdi uprašati gledalce filmov, kolk so iz filma zapomnili Slovenija? Da je naredilo kakšen utis, bi imeli več turistov, tako pa niso naredili nobene promocije no izjema film kjer so pri nas snemali dežela Narnija al karkoli že in smo imeli naval turistov. Imaš še druge manj pomembne države, ki so se našle v filmu, pač kolikor filmov so posneli, moraj kaj novega dodati.
Sicer ne samo Slovenija da je lepa, ampak sama zemlja je lepa in vsak kotiček je po svoje lep, sploh pa tam kjer človek ni posegel. Od vsega so mi najrevnejše države všeč, lep primer je Bosna, ki je nerazvita in najdeš pokrajine, kjer misliš da človek še tam ni bil.

otago ::

v manj "kvalitetnem" filmu Ali G imas tudi omembo Slovenije.

Za enega Angleza je ravno, ce gre za Slovasko ali Slovenijo. Obe verjetno manj pozna kot Hrvasko, zaradi turizma. Vzhodni blok, Rusija in Ukrajina sta svet zase. Slovaska, Ceska, Slovenija so manjse drzave, manj znane. A hkrati del EU, vsaj od 91leta brez vojn, prozahodno usmerjene, relativno lazje potovanje s potnim listom brez vizumov. Je dovolj genericna drzava, da nalepis vec stereotipov na njo. Poljska je recimo dosti vecja drzava in tega ne mores narediti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Gagatronix ::

Vprasanje je zakaj se ti s tem obremenjujes. Nismo vec v Jugoslaviji, da bi se moral furat nek prisiljen nacionalizem oziroma ponos na drzavo.

Jebes naravne lepote ko pa gre vse skupaj sociolosko v kurac ze od leta 1991 naprej.

[Michael] ::

^^Slišati je, da se in si obremenjen ravno ti, ironija ane ;)

Jaz sem samo vprašal.
Zakaj?
Ker lahko in ker me zanima.

Seveda, da se tudi druge države pojavljajo v drugih filmih, celo v teh, ki sem jih omenil.
Ampak, ko se druge države pojavijo me ne gane toliko, kot če se država v kateri sem rojen in živim, razen če za državo še nisem slišal oz. ne vem nič o njej.

Mogoče je boljše vprašanje, kdo o tem odloča?
Tekstopisec, režiser, producent ali nekdo drug?

WallSreet ::

Meni osebno je Slovenija ena izmed najbolj bednih držav v EUju. Majhna in popolnoma irelevantna država z nikakvo zgodovino in še bolj bedno kulturo. Soča, Gore...dolgočasno. Je pa res da je dokaj miren kraj saj smo enostavno premajhni in nepomembi, vendar imaš pa potem države ki so prav tako znane po miru iz so precej bolj zanimive kot Slovenija.

mzakelj ::

WallSreet je izjavil:

Meni osebno je Slovenija ena izmed najbolj bednih držav v EUju. Majhna in popolnoma irelevantna država z nikakvo zgodovino in še bolj bedno kulturo. Soča, Gore...dolgočasno. Je pa res da je dokaj miren kraj saj smo enostavno premajhni in nepomembi, vendar imaš pa potem države ki so prav tako znane po miru iz so precej bolj zanimive kot Slovenija.


Men je pa Slovenija top če odmislim politiko in kar se tiče birokracije. Je pa isto kot TV. Če si preveč izbirčen ne najdeš nič zase pa imaš lahko 300 kanalov.

yayo ::

OT, Tom Hanks v Spielbergovem The Terminal bi tudi po originalni zamisli moral biti Slovenec, pa so ga, po posredovanju slovenskega veleposlaništva (mislim, da je za tem stal Dimitrij Rupel), spremenili v državljana "Krahozije". Takrat je še veljala splošna iluzija, da bo Slovenija postala balkanska Švica, in je naše politike ekstremno skrbelo, da je slučajno ne bi kdo predstavil kot zaplankano, balkansko ali kot karikaturo. Danes bi verjetno le srečni, če bi nam Spelberg naredil malo reklame. :))

Jarno ::

Michael Moore je tudi navdušen nad Slovenijo.
https://www.rtvslo.si/kultura/film-in-t...
#65W!

WallSreet ::

mzakelj je izjavil:

WallSreet je izjavil:

Meni osebno je Slovenija ena izmed najbolj bednih držav v EUju. Majhna in popolnoma irelevantna država z nikakvo zgodovino in še bolj bedno kulturo. Soča, Gore...dolgočasno. Je pa res da je dokaj miren kraj saj smo enostavno premajhni in nepomembi, vendar imaš pa potem države ki so prav tako znane po miru iz so precej bolj zanimive kot Slovenija.


Men je pa Slovenija top če odmislim politiko in kar se tiče birokracije. Je pa isto kot TV. Če si preveč izbirčen ne najdeš nič zase pa imaš lahko 300 kanalov.


Slovenija je kraj brez napredka. Se pravi če si zadovoljen z minimalnim potem je Slovenija v redu. Če pa želiš nekaj več v življenju pa je Slovenija izguba časa. Recimo še Dončič je moral v Španijo da je lahko uresničil sanje da bo nekega dne igral v NBA. V Slovenijo prideš potem na stara leta ko si dal že vse skozi. Slovenija te pri tvoji karieri zgolj ovira.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: todman74 ()

Glugy ::

Eh sej ne rabš biti v "pomembni" državi. Zakaj bi moral pa živet v pomembni državi? Mislim kar imajo druge večje zahodne države je isto kot mi x100 ; enostavno imajo več vsega to je to. Ni pa rečen da je ista zabava pri nas slabša od njihove. Imajo pa kakšno zabavo večkrat ki jo pri nas težje zaslediš ; morš bit bolj pozorn. Bedno kulturo? Kaj a Hollywood kultura k jo ostale zahodne države furajo je pa 100x boljš? Se ti zavedaš koliko te njihove kulture je fasada ko jo kažejo tujcem da se ja čim lepše predstavijo? Živi v ZDA; plačuj zdravljenje raka pa boš vidu kako luštna in nebedna država je to. Res je da je potem ta država toliko bolj "pomembna" ampak kaj ti to pomaga? Koliko je država pomembna ti pomaga kvečjemu če greš sam v politiko oziroma te politka zanima in te rajca ko tvoja država pokaže kdo ma večjega ? Ne rabš take države.
Če ti je v Sloveniji kej bedno pa spremen; nared tip zabave k ga še ni bil; odpri diskač nevem kaj točno ti manjka v Sloveniji? Pa ne zgovarji se na birokracijo ker ravno ta ista birokracija je razlog da imamo tako ohranjeno naravno kot jo imamo. V življenju nikol ne bo vsem vse prav. Morš pa vedt da ti večinoma o zahodu slišiš same dobre stvari; velika večina. Ampak verjam mi pa da je ravno toliko sranja kot ga je tle ; še več ga je. Sam govori se manj o njem da imajo pol prebivalci boljši "feeling" pa se imajo za nekaj več kot ostale države. Patriotizem pa ta bullshit.

Ja in kakšno zgodovino imajo pa ZDA?
https://www.rtvslo.si/svet/s-in-j-ameri...
To je pa full boljš ane? Tle sicer dost poudarjam ZDA ampak zahod na splošno ..tisti ki je kulturno najmočnejši, ki je najbolj svetleči in "televizijsko" všečen prihaja iz takih držav. Predvsem je to stvar skoraj stoletja propagande kak je v ZDA vse fajn. Podobna zadeva ko Američani vidjo javno zdravstvo kot socializem kar je totalna traparija ( ok ta vidik se že mal spreminja ampak vseen ). Oni so majstri kar se tiče vzbujanja patriotskega duha in propagande skozi filme in vse to. Vsi rinejo tja. Aja pa še nekaj... ZDA zgodovina je tud to da so diskriminiral Irce, Italijane, Žide ; kasneje tud Kitajce . Niso bli samo temnopolti diskriminirani. V bistvu so si ostali šele zgodovinsko gledano ne tako dolgo nazaj priboril tisto da so enakovredno videni kulturno. Ampak o tem se ne ve ker tega ni na televiziji pa v filmih tok. Sej važn je da lepo zgleda an..to je bistvo teh držav. Vse je treba olepšat. Smehljat se znamo pa tud v Sloveniji vsakič ko kak tujec k nam pride al živet al pa kot turist. Pač nismo pa toliko pod vplivom kulturnega pritiska ZDA da bi se skorajda avtomatsko smejal/nasmihali doma in v službi samo da bi bolj shajal z družbo tud ko imamo shitty day al pa nam neki ni zabavno/smešno. Lepo je podarit nasmeh ampak mora bit iskren. Ne pa da je brezpredmeten; pričakovan, umeten.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Furbo ::

Omembo Slovenije opaziš, druge pač ne.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

m0LN4r ::

To je posredno namigovanje na Trumpa /s

WallSreet je izjavil:

mzakelj je izjavil:

WallSreet je izjavil:

Meni osebno je Slovenija ena izmed najbolj bednih držav v EUju. Majhna in popolnoma irelevantna država z nikakvo zgodovino in še bolj bedno kulturo. Soča, Gore...dolgočasno. Je pa res da je dokaj miren kraj saj smo enostavno premajhni in nepomembi, vendar imaš pa potem države ki so prav tako znane po miru iz so precej bolj zanimive kot Slovenija.


Men je pa Slovenija top če odmislim politiko in kar se tiče birokracije. Je pa isto kot TV. Če si preveč izbirčen ne najdeš nič zase pa imaš lahko 300 kanalov.


Slovenija je kraj brez napredka. Se pravi če si zadovoljen z minimalnim potem je Slovenija v redu. Če pa želiš nekaj več v življenju pa je Slovenija izguba časa. Recimo še Dončič je moral v Španijo da je lahko uresničil sanje da bo nekega dne igral v NBA. V Slovenijo prideš potem na stara leta ko si dal že vse skozi. Slovenija te pri tvoji karieri zgolj ovira.
Malo se strinjam s tabo. Res je da vecini dol visi in je za njih Slovenija ali Slovaska isti drek, ko omenis. Jaz ko povem da sem iz slovenije 90% ljudi pol rece "aja iz jugoslavije" Slovenija se pac ne more kosati z 10 miljonskimi drzavami po projektiv, pac imamo bistveno manjsi proracun, gospodarstvo itn.
Slovenija je "dolgocasna" oz. jaz bi rekel sproscena drzava. Hkrati pa opazam, da je malo manj multikulti in mogoce bi to popestrilo stvari. Malo vec denarja usmeriti v podezelje in to je to.Imamo direktno kratko povezavo do stirih drzav. Tu je se veliko potenciala v tem. Mlade generacije bi znale spremeniti to, saj so bolj odprti za novosti. Manj ko bo dinozavrov hitreje bo razvoj sel v pravo smer.

Dodajam, nekoc je bil trend da smo hodli na veliko kupovati cez mejo. Iz otrostva do danes se mi pa zdi, da se je zadeva obrnila. No vsaj v prekmurju. Vedno vec madzarov srecam, da hodi nakupovati v Mursko Soboto naprimer. Pa sem vprasal zakaj, pa so rekli v smislu, da se jim zdi lep kraj za nakupovat in da je kvaliteta nasih izdelkov in trgovin zelo lepa in simpaticna. Tudi ce je kak evro drazje.
Tako da there is hope.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

[Michael] ::

yayo je izjavil:

OT, Tom Hanks v Spielbergovem The Terminal bi tudi po originalni zamisli moral biti Slovenec, pa so ga, po posredovanju slovenskega veleposlaništva (mislim, da je za tem stal Dimitrij Rupel), spremenili v državljana "Krahozije".


Zanimivo!
To delno odgovori moje vprašanje.
Se pravi tudi diplomacija igra neko vlogo, v tem primeru žal negativno.
Če je to res kar praviš, sliši se kot možno in verjetno glede na mentaliteto naše stare garde.

Jarno je izjavil:

Michael Moore je tudi navdušen nad Slovenijo.
https://www.rtvslo.si/kultura/film-in-t...


Točno, še en primer: "Where to Invade Next" - je tudi omenjena Slovenija, sicer je to dokumentarni film, pa vseeno šteje.
"Sicko" si pa še nisem pogledal.

WallSreet je izjavil:

Slovenija je kraj brez napredka.

Če človek - "ljudje" vidi kozorac vedno na pol prazen bo tako videl (gledal) povsod in se ne zaveda, da je to samo njegova subjektivna resnica.
Če pa vidi kozarec kot na pol poln, potem je odprt za vse možnosti. Tako se "naredi" Dončič in podobni.
Na stvari je mnogo bolje gledati iz pozitivne plati.

Zgodovina sprememb…

otago ::

Dejstvo je, da velikih podjetij, z dobro blagovno znamko, z dobrimi in dobro placanimi sluzbami, ni v izobilju v Sloveniji. Npr. VW, BMW, SAP, IBM, Airbus, ni R&D centrov EU, institutov tipa Fraunhofer, CERN itd.

Ce zelis kaj doseci je potrebno poiskati zunaj meja Slovenije. Zivljenje ni samo delo. Ce si uredis finance in dobis relativno stress-free sluzbo, podedujes nepremicnino imas lahko zelo visoko kvaliteto bivanja.

Opazam, da se je precej znancev, kolegov, izseljenih v 2010-2014, vrnilo v Slo oz. se vracajo.

[Michael] ::

Dejstvo je tudi, da si (ne)namerno izpustil tiste, ki so uspešne.
- Akrapovič
- Pipistrel
- Krka
- Adria
- Elektronček
.
.
.

"Ce zelis kaj doseci je potrebno poiskati zunaj meja Slovenije."

Ne nujno, zgoraj našteti so začeli vsi doma in poslujejo še naprej, razen Pipistrela, ki je del proizvodnje preselil v Italijo.
Živimo v globalnem svetu in za mnoge stvari je povsem vseeno kje se nahajaš dokler lahko delaš, kar želiš.
Najvišji zakoni veljajo povsod na Zemlji enako, Sonce je eno in isto.
Seveda so izjeme, npr. če želiš igrati v NBA ligi bi bilo iluzorno, da želiš hkrati živeti v Sloveniji.

Tole je sicer "off topic" ampak samo za "intermezzo", ker mi gre na jetra ta negativizem in sejanje negativnih mem.

Cruz ::

m0LN4r je izjavil:

No vsaj v prekmurju. Vedno vec madzarov srecam, da hodi nakupovati v Mursko Soboto naprimer. Pa sem vprasal zakaj, pa so rekli v smislu, da se jim zdi lep kraj za nakupovat in da je kvaliteta nasih izdelkov in trgovin zelo lepa in simpaticna. Tudi ce je kak evro drazje.
Tako da there is hope.
Tudi jaz sem to opazil. Pa recimo Avstrijci redno hodijo po meso v Radgono in v mesni center v MS.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Miha 333 ::

Slovenija ni mem samo v filmih, ampak tudi v resničnem življenju. Se sprehajam lansko poletje po splitski rivi in me skupina britanskih študentov iz Londona prosi, če jih slikam. Izmenjamo par besed, vprašajo od kod sem, rečem, da iz Slovenije. Nimajo pojma, kje to je, vprašajo me pa, kaj je zdaj s to Slovenijo in Slovaško, da so nekje slišali, da sta to različni državi in če je to res. Seveda pritrdim in z začudenjem vprašajo, kako daleč narazen pa da sta. Da ne boste imeli kakih iluzij, celo znotraj EU (to je bilo pred brexitom) ljudje ne vedo za nas. Na mapi Evrope ali Sveta smo popolnoma nepomembni. Kar ima svoje prednosti in slabosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

2dark ::

[Michael] je izjavil:

Dejstvo je tudi, da si (ne)namerno izpustil tiste, ki so uspešne.
- Akrapovič


A to je un dobrotnik , ki bi varilcem plačeval minimalca.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Furbo ::

Koliko ti plačaš varilcem?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

pirat ::

WallSreet je izjavil:

Meni osebno je Slovenija ena izmed najbolj bednih držav v EUju. Majhna in popolnoma irelevantna država z nikakvo zgodovino in še bolj bedno kulturo. Soča, Gore...dolgočasno. Je pa res da je dokaj miren kraj saj smo enostavno premajhni in nepomembi, vendar imaš pa potem države ki so prav tako znane po miru iz so precej bolj zanimive kot Slovenija.

Drzi, da je Slovenija ena izmed manjsih drzav in ima temu primerno majhen (proporcionalen pac) vpliv na delovanje EU. Zgodovine ne poznas (si pac neizobrazen), ce pa se naravne lepote oznacis kot ‘dolgocasno’, potem lahko recem samo hvala bogu, da se velika vecina ljudi s tabo niti pod razno ne strinja.

zk_eu ::

pirat je izjavil:

WallSreet je izjavil:

Meni osebno je Slovenija ena izmed najbolj bednih držav v EUju. Majhna in popolnoma irelevantna država z nikakvo zgodovino in še bolj bedno kulturo. Soča, Gore...dolgočasno. Je pa res da je dokaj miren kraj saj smo enostavno premajhni in nepomembi, vendar imaš pa potem države ki so prav tako znane po miru iz so precej bolj zanimive kot Slovenija.

Drzi, da je Slovenija ena izmed manjsih drzav in ima temu primerno majhen (proporcionalen pac) vpliv na delovanje EU. Zgodovine ne poznas (si pac neizobrazen), ce pa se naravne lepote oznacis kot ‘dolgocasno’, potem lahko recem samo hvala bogu, da se velika vecina ljudi s tabo niti pod razno ne strinja.


Se zelo strinjam s tem kar je napisal @pirat.

Sicer pa tisti, ki smo dali nekaj let tujine čez, vemo kako zelo lepo je tukaj, kljub napakam, ki jih ima naša država. Predvsem pa kar jaz najbolj v Sloveniji cenim, je razmerje med plačo/prostim časom, ki je eno najboljših v svetu. In to je razlog zaradi katerega sem se tudi sam vrnil, poleg ostalih zadev (na primer, da sem v 2 urah na morju ali v gorah, manj gneče, življenje v manjšem kraju -- tega smo pač navajeni in pogrešaš).

Ja, vedno je nekje boljše, predvsem pa je marsikje večja plača. Ampak ta plača včasih marsikaj skriva zadaj. Tudi tukaj lahko vsak, ki je priden, zelo solidno živi in ne potrebuje nobenih vez za slednje. Tisti, ki se pa smili samemu sebi in čaka, da ga bo zadela priložnost pa verjamem, da težko shaja. Nekateri bodo zaradi naše majhnosti žal prisiljeni iti ven (šport je žal en takšen primer), podjetja morajo posegati čez mejo, če želijo prodajati svoje izdelke. Ampak tako je. Na srečo živimo v času globalizacije.

In na srečo smo v EU, ki omogoča prost pretok oseb. Če nekdo pač misli, da bo drugje bolje uspeval, lahko mirne volje zapusti to premajhno državico, ki ga utesnjuje.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()

oo7 ::

Na koncu videa omeni Slovenijo :))

[Michael] ::

Super, zdej bi lahko naredil že cel seznam.

"There is no such thing as bad publicity." :D

Gagatronix ::

yayo je izjavil:

OT, Tom Hanks v Spielbergovem The Terminal bi tudi po originalni zamisli moral biti Slovenec, pa so ga, po posredovanju slovenskega veleposlaništva (mislim, da je za tem stal Dimitrij Rupel), spremenili v državljana "Krahozije". Takrat je še veljala splošna iluzija, da bo Slovenija postala balkanska Švica, in je naše politike ekstremno skrbelo, da je slučajno ne bi kdo predstavil kot zaplankano, balkansko ali kot karikaturo. Danes bi verjetno le srečni, če bi nam Spelberg naredil malo reklame. :))


Ne bo drzalo. Originalno je bilo misljeno, da bo Tom Hanks iz Slovenije, ampak je bila Slovenija ravno takrat v procesu vstopa v EU pa so zaradi tega spremenili vse skupaj na Krakozijo.

Je pa se vedno glup film, tako kot prakticno vse v cemer se je Tom Hanks pojavil.

Mehmed ::

[Michael] je izjavil:


Moje vprašanje je, zakaj oz. kako to, da se ravno "Slovenija" pojavlja v teh dveh (mogoče še v kakem drugem) filmih?


Ker igra slovenka v njem pa je reziser njej na cast spremenil lik v slovenko, ker ni vplivalo na zgodbo.

Scaramouche ::

Tudi mogoče zato ker smo nerelevatni in je možnost povračila z tožbo manjše, zato se je tudi Borat spravljal nad Kazahtan in ne nad Rusijo, ki ima tudi enako zanikrnih vasi kokr hočeš!

Miha 333 ::

Scaramouche je izjavil:

Tudi mogoče zato ker smo nerelevatni in je možnost povračila z tožbo manjše, zato se je tudi Borat spravljal nad Kazahtan in ne nad Rusijo, ki ima tudi enako zanikrnih vasi kokr hočeš!

Le da so vasi posnete v Romuniji, se pravi v EU.

Miha 333 ::

Pri 2:29:

Scaramouche ::

Miha 333 je izjavil:

Scaramouche je izjavil:

Tudi mogoče zato ker smo nerelevatni in je možnost povračila z tožbo manjše, zato se je tudi Borat spravljal nad Kazahtan in ne nad Rusijo, ki ima tudi enako zanikrnih vasi kokr hočeš!

Le da so vasi posnete v Romuniji, se pravi v EU.


To nima veze, zamenjaj Romunijo z Kazahstanom!

Gre se za to da se manjše države lažje uporablja, užaliti velesilo je nekaj drugega!

Miha 333 ::

Sicer je serija, ne film. Pri 1:25:

Glugy ::

Miha 333 je izjavil:

Slovenija ni mem samo v filmih, ampak tudi v resničnem življenju. Se sprehajam lansko poletje po splitski rivi in me skupina britanskih študentov iz Londona prosi, če jih slikam. Izmenjamo par besed, vprašajo od kod sem, rečem, da iz Slovenije. Nimajo pojma, kje to je, vprašajo me pa, kaj je zdaj s to Slovenijo in Slovaško, da so nekje slišali, da sta to različni državi in če je to res. Seveda pritrdim in z začudenjem vprašajo, kako daleč narazen pa da sta. Da ne boste imeli kakih iluzij, celo znotraj EU (to je bilo pred brexitom) ljudje ne vedo za nas. Na mapi Evrope ali Sveta smo popolnoma nepomembni. Kar ima svoje prednosti in slabosti.



Čak mal ti državo ocenjuješ po tem če jo in kako dobro jo tujci poznajo? A niso hlapci tisti ki jih bolj zanima kako drugi gledajo na njihov dom...mislm potem ti vrednotiš zadevo preko drugih namesto sebe? Big oooof!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Miha 333 ::

Glugy je izjavil:

Čak mal ti državo ocenjuješ po tem če jo in kako dobro jo tujci poznajo? A niso hlapci tisti ki jih bolj zanima kako drugi gledajo na njihov dom...mislm potem ti vrednotiš zadevo preko drugih namesto sebe? Big oooof!!

Ne polagaj besed v moja usta, nikjer nisem tega napisal. Včasih je le dobro stvari postaviti v širši kontekst.

louser ::

Scorpy84 je izjavil:

Zdaj pa pojdi uprašati gledalce filmov, kolk so iz filma zapomnili Slovenija? Da je naredilo kakšen utis, bi imeli več turistov, tako pa niso naredili nobene promocije no izjema film kjer so pri nas snemali dežela Narnija al karkoli že in smo imeli naval turistov. Imaš še druge manj pomembne države, ki so se našle v filmu, pač kolikor filmov so posneli, moraj kaj novega dodati.
Sicer ne samo Slovenija da je lepa, ampak sama zemlja je lepa in vsak kotiček je po svoje lep, sploh pa tam kjer človek ni posegel. Od vsega so mi najrevnejše države všeč, lep primer je Bosna, ki je nerazvita in najdeš pokrajine, kjer misliš da človek še tam ni bil.

Dear my Friend
Black Knight dve seriji iz Južne Koreje, ki sta opazno dvignili obisk.

https://www.calvertjournal.com/articles...

mr_chai ::

mr_chai ::

WallSreet je izjavil:

Meni osebno je Slovenija ena izmed najbolj bednih držav v EUju. Majhna in popolnoma irelevantna država z nikakvo zgodovino in še bolj bedno kulturo. Soča, Gore...dolgočasno. Je pa res da je dokaj miren kraj saj smo enostavno premajhni in nepomembi, vendar imaš pa potem države ki so prav tako znane po miru iz so precej bolj zanimive kot Slovenija.


Nikakvo zgodovino ? Ne morem verjet, da lahko to nekdo sploh izjavi. Svetujem ti, da si vsaj pogledaš kako debele so tiste Grudnove knjige o Zgodovini Slovneskega Naroda. Ta izjava tudi nima smisla, če sprejmeš dejstvo, da ima Evropa precej bogato zgodovino, Slovenija pa je pozicionirana ravno na prepihu vse te zgodovine.

mr_chai ::

Miha 333 je izjavil:

Slovenija ni mem samo v filmih, ampak tudi v resničnem življenju. Se sprehajam lansko poletje po splitski rivi in me skupina britanskih študentov iz Londona prosi, če jih slikam. Izmenjamo par besed, vprašajo od kod sem, rečem, da iz Slovenije. Nimajo pojma, kje to je, vprašajo me pa, kaj je zdaj s to Slovenijo in Slovaško, da so nekje slišali, da sta to različni državi in če je to res. Seveda pritrdim in z začudenjem vprašajo, kako daleč narazen pa da sta. Da ne boste imeli kakih iluzij, celo znotraj EU (to je bilo pred brexitom) ljudje ne vedo za nas. Na mapi Evrope ali Sveta smo popolnoma nepomembni. Kar ima svoje prednosti in slabosti.



Srečaš par totalno nerazgledanih študentov iz Londona, ki ne vedno kje je Slovenija, ki so jo po možnosti tudi prečkali, da so prišli do Splita in na podlagi tega sklepaš, da smo nepomembni :) Ok. Sj mogoče smo nepomembni, samo tole je bolj anekdota. Geografsko nepismene ljudi najdeš povsod. Sj kaj pa sploh pomeni, da smo v svetu nepomembni ?

Miha 333 ::

Predvidevam sicer, da so prileteli tja z EasyJetom, ampak ja, tudi jaz na tiho upam, da je šlo za izjeme.

yayo ::

Gagatronix je izjavil:


Ne bo drzalo. Originalno je bilo misljeno, da bo Tom Hanks iz Slovenije, ampak je bila Slovenija ravno takrat v procesu vstopa v EU pa so zaradi tega spremenili vse skupaj na Krakozijo.

Je pa se vedno glup film, tako kot prakticno vse v cemer se je Tom Hanks pojavil.


Takrat je posredoval Mark Rijavec, bivši konzul v ZDA, ne spomnem se pa, da bi kaj bral v zvezi z EU.

m0LN4r ::

[Michael] je izjavil:

Dejstvo je tudi, da si (ne)namerno izpustil tiste, ki so uspešne.
- Akrapovič
- Pipistrel
- Krka
- Adria
- Elektronček
.
.
.

"Ce zelis kaj doseci je potrebno poiskati zunaj meja Slovenije."

Ne nujno, zgoraj našteti so začeli vsi doma in poslujejo še naprej, razen Pipistrela, ki je del proizvodnje preselil v Italijo.
Živimo v globalnem svetu in za mnoge stvari je povsem vseeno kje se nahajaš dokler lahko delaš, kar želiš.
Najvišji zakoni veljajo povsod na Zemlji enako, Sonce je eno in isto.
Seveda so izjeme, npr. če želiš igrati v NBA ligi bi bilo iluzorno, da želiš hkrati živeti v Sloveniji.

Tole je sicer "off topic" ampak samo za "intermezzo", ker mi gre na jetra ta negativizem in sejanje negativnih mem.
Pa to je samo kapljica v morje, se dobro da nisi dodal Iskro, Telekom Slovenije in podoben bs. Sej ni rekel, da nicesar ni. Samo to kaj imamo je bolj samo zase. Pac redkokateri slovenec bo prisel do sluzbe pri akrapovicu ane, pri Krki pride not 99% kandidatov z vezami iz okolice itn. in tu se zadeva konca.
Kake vecje globalno prepoznavnih nimamo, to se samo tebi zdi ker jih ti poznas.
Pejt na npr. na Dunaj, Zürich, München al kajkol, pa vprasi random folk na ulici za tiste tri zgoraj, ce so ze kdaj slisali. Pa bos presenecen, kako jih velika vecina niti ne bo vedla kaj jih sprasujes.

To da v New Yorku v enem Hotelu servirajo Ranensko in to potem na veliko trobijo po nacionalni TV v smislu, da Slovenija prodaja Radensko v Ameriki in da je svetovno znana Radenska je bullshit prve vrste. Gres en vogal naprej pa vec noben ne ve kaj je Radenska in od kod jo uvazajo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

zk_eu je izjavil:

pirat je izjavil:

WallSreet je izjavil:

Meni osebno je Slovenija ena izmed najbolj bednih držav v EUju. Majhna in popolnoma irelevantna država z nikakvo zgodovino in še bolj bedno kulturo. Soča, Gore...dolgočasno. Je pa res da je dokaj miren kraj saj smo enostavno premajhni in nepomembi, vendar imaš pa potem države ki so prav tako znane po miru iz so precej bolj zanimive kot Slovenija.

Drzi, da je Slovenija ena izmed manjsih drzav in ima temu primerno majhen (proporcionalen pac) vpliv na delovanje EU. Zgodovine ne poznas (si pac neizobrazen), ce pa se naravne lepote oznacis kot ‘dolgocasno’, potem lahko recem samo hvala bogu, da se velika vecina ljudi s tabo niti pod razno ne strinja.


Se zelo strinjam s tem kar je napisal @pirat.

Sicer pa tisti, ki smo dali nekaj let tujine čez, vemo kako zelo lepo je tukaj, kljub napakam, ki jih ima naša država. Predvsem pa kar jaz najbolj v Sloveniji cenim, je razmerje med plačo/prostim časom, ki je eno najboljših v svetu. In to je razlog zaradi katerega sem se tudi sam vrnil, poleg ostalih zadev (na primer, da sem v 2 urah na morju ali v gorah, manj gneče, življenje v manjšem kraju -- tega smo pač navajeni in pogrešaš).

Ja, vedno je nekje boljše, predvsem pa je marsikje večja plača. Ampak ta plača včasih marsikaj skriva zadaj. Tudi tukaj lahko vsak, ki je priden, zelo solidno živi in ne potrebuje nobenih vez za slednje. Tisti, ki se pa smili samemu sebi in čaka, da ga bo zadela priložnost pa verjamem, da težko shaja. Nekateri bodo zaradi naše majhnosti žal prisiljeni iti ven (šport je žal en takšen primer), podjetja morajo posegati čez mejo, če želijo prodajati svoje izdelke. Ampak tako je. Na srečo živimo v času globalizacije.

In na srečo smo v EU, ki omogoča prost pretok oseb. Če nekdo pač misli, da bo drugje bolje uspeval, lahko mirne volje zapusti to premajhno državico, ki ga utesnjuje.
To je vse stvar okusa kaj vidva piseta. Pac vama bolj ugaja konzervativni, domacijski, penzionisticki, kofetkarski balkanski, nacin zivljenja, ki je v bistvu po neki strani priucen.

To da imas gore, gozd, naravo in morje blizu je tudi samo ena tolazba. To imajo tudi drugje, sicer pa tega se, ko si mlad navelicas ze v vrtcu in osnovni soli. Pocitnice v Sloveniji v naravi, tu se pa konca, da pa skocis na kako vecjo prireditev, koncert, sejem, da imas vec velikih mest ne samo jebeno Ljubljano, pa se tam ni bog ve kaj, si v dveh dnevih skozi.
Tisti, ki ste dali tujino cez in prisli nazaj, ste jo dali napacno cez. Jebiga, niste se ujeli v novem okolju, niste bili dovolj odprti za novosti, novejsi trend, prakticno niste dali glih prek tujine, ampak ste sli gor samo delat in ne zivet. Ja pac ni za vse. Pa ni vseeno ali si sel gor z 20imi ali 30imi leti in mentalno pa na nivoju golice. Bok ne daj, da bi moral ziveti pol leta v kakem japonskem mestu, bi te verjetno kap.
PS: Lahko pa se vprasamo v tem smislu, ce je v sloveniji tako super, lepo in nevemkaj. Zakaj mladi, izobrazeni in neizobrazeni tujci iz severa ne migrirajo masovno v naso prelepo zeleno drzavico? Cudno ne? Prihajajo samo penzionisti, staresina in stari turisti iz kitajske. Pa se bolj v bogih stevilkah, ce primerjamo obratno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

[Michael] ::

Če zaviješ za pravi vogal v Genevi, lahko najdeš ljudi, ki ne vedo kaj, niti kje je CERN.

Sicer pa to ni bistvo.
Bistvo je, da smo!
Obstajamo in imamo možnosti, ogromno možnosti.
Ampak nekateri vztrajno ponavljate česa vse nimamo in tem poudarjate fokus na problem, namesto na rešitev.
Nimate niti predloga možne rešitve nekega problema, ampak jambrat je fajn, ker s tem vse upravičiš in še bolje, glede tega ti ni potrebno narediti nič - rešeno, po liniji najmanjšega upora.
Primerjati se z drugimi ni najbolj pametno. Bolje se je primerjati s svojo starejšo verzijo.

Kapljica v morje.
Hmmm...pa ja, izračunajta z otagom naslednje:
Glede na površino in št. prebivalcev ZDA in po vajinem mnenju dovolj uspešnih podjetji v ZDA, kakšno je razmerje in potem še za Slovenijo, da bomo lahko bolj objektivno primerjali.
Potem se lahko naprej pogovarjamo kdo je uspešnejši, če se že primerjamo.

Zakaj sploh pišeš v tej temi m0LN4r, veš?

m0LN4r ::

Jamrate tisti, ki ste doma in sedite po gostilnah vsak vecer, pljuvate po vsem moznem, ampak hkrati vam dol visi. Govorite, da mi jamramo? Ti zamenjujes jamranje z opozarjanjem na razlike. Jamras ti, ker si favs in zivis v dezeli jamracev.
Zakaj sploh pišeš v tej temi m0LN4r, veš?
Zakaj pa ne? Vam ni vsec mnenje iz drugacne perspektive? Tocno o tem sem govoril.
Na socialnih omrezjih, vidim samo to da dejansko ste "vi" tisti, ki najbolj jamrate. Jamrate o zdravstvu, o politiki, o policajih o prakticno cisto vsem. Maldina jamra, da ni nicesar, starina jamra da ni penzij.
Cisto vsaka emocionalna objava z 1001 komentarji 24ur spodaj prihaja od vas. Just for info iz drugega zornega kota.
Ampak nekateri vztrajno ponavljate česa vse nimamo in tem poudarjate fokus na problem, namesto na rešitev.
Lahko se sam prebrskas medije in socialna omrezja, jamrajo tisti, ki so doma in nimajo nic za pocet. Resitve imamo tudi, ampak ce se v 10-20 letih v dolocenem kraju ne zgodi nic, se ti pac zameri vseskup, ker so interesi dolocenih posameznikov in lobiji premocni na ruralnih koncih, eh pa sej ne samo tam.

Kaj pa ti delas? Jamras o tem, da se jamra. Zacaran krog, ce pa noben ne bo jamral pa bodo vsi rekli "its good enough" pa se tudi ne bo nic spremenilo. Se dobro da nekateri gredo ven in potem nazaj, da prinesejo morebiti kak nov posel, poslovno idejo, poslovnega partnerja itn. Razen seveda, ce ga spet nasa politika ali domacini ne posljejo nazaj v kurac.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

nevone ::

@[Michael]

Tudi meni je patetično, da če nismo čisto na vrhu, potem smo pa zanič, da ne omenjam tega, da smo na mnogih področjih čisto na vrhu, bi rekla, da za tako majhen narod kar nadpovprečno.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

m0LN4r ::

Tega noben ni rekel. Spet greste v neke ekstremizme (tipicno), ki samo vam odgovarja. Pac po principu ali si nas ali idi drugam, ker moramo vsi ziveti z isto mentaliteto. Zato ker nekdo rad hodi na soco, za vikend na modrijane in je ponosen na ELAN, ker dela njegov stric smuce tam. To pac nismo vsi. Sej tocno to sem mislis stem, da smo manj multikulti in odprti do drugacnosti, ampak dokler tega res ne vidis, zivis pac kot naiven slepec z "good enough" mentaliteto.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

nevone ::

zivis pac kot naiven slepec z "good enough" mentaliteto.


Ja, vsi Slovenci bi morali biti v vseh pogledih superiorni vsem ostalim, pa še potem ne bi bilo dovolj dobro.

Jamrate tisti,

Na napačnega si pokazal s prstom.

Drugače je pa čisto vseeno, kje jamraš. A misliš, da če imaš zdaj tole platformo za jamrat, si pa kaj boljši iz tega stališča od onih v gostilni? Nisi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

[Michael] ::

m0LN4r je izjavil:

Zakaj pa ne?


Ker si zgrešil temo!

Misliš, da veš ampak globji pomen ne veš.

Če mi je všeč ali pa ne je vseeno, mnenje je tvoje in s tvojim mnenjem nimam jaz nič.

Dejstvo je, da si zgrešil temo debate - preberi si prvi prispevek.

Vsi na forumu pišemo zaradi istih potreb, med drugimi temeljne potrebe po dajanju in prejemanju pozornosti.

Če te zanima kaj več, si lahko prebereš tukaj.


Vljudno prosim, da se debata nadaljuje v smeri teme Slovenija kot mem v filmih.

Vprašanje je:

1. Zakaj oz. kako to, da se ravno "Slovenija" pojavlja v teh dveh (mogoče še v kakem drugem) filmih?

2. Mogoče je boljše vprašanje, kdo o tem odloča?

Zgodovina sprememb…

hamez66 ::

m0LN4r je izjavil:

Tega noben ni rekel.


Važn, da si ti čist miren, ne jamraš, si popolnoma racionalen, obenem imaš pa tudi vse prav.

nevone ::

1. Zakaj oz. kako to, da se ravno "Slovenija" pojavlja v teh dveh (mogoče še v kakem drugem) filmih?

Nekdo nas pač pozna, je v tistih krogih in nas je omenil. Slovenci sploh nismo tako neprepoznavni, kljub temu, da smo majhni. Če so pa kakšni posebni nameni za temi omembami, je pa težko vedeti, kakšni so prav gotovo, ker verjetno ne dajejo tega v (napol) nezavednem stanju notri, ali pa tudi, ne vem.

2. Mogoče je boljše vprašanje, kdo o tem odloča?

Tisti, ki sodelujejo pri izdelavi, morda pa tudi kdo posredno preko njih. Pa niti ne tako, da to zahteva, ampak omeni nekaj o Sloveniji in potem se to nekako privalja do tja. Marsikaj je mogoče.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dara iz Jasenovca (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
9310408 (6551) Reycis
»

Splet vnovič dokazal, da je močnejši od sodnih odredb

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
326643 (3921) gruntfürmich
»

Rusija prepoveduje anonimen dostop do Wi-Fi

Oddelek: Novice / NWO
4920417 (17192) sisemen 
»

Slovenija - mafijski raj

Oddelek: Loža
284703 (3400) Ramon dekers

Več podobnih tem