» »

Pandemija COVID-19

Pandemija COVID-19

Temo vidijo: vsi
««
79 / 355
»»

Okapi ::

Plačal si s kartico? Ker lahko pride do prenosa - pred tabo plača okužen voznik, virusi z njegove kartice pridejo na mehanizem avtomata in nato na tvojo kartico. Verjetnost je majhna, ampak obstaja.

perci ::

Tu si me pa dobil, plačal sem s kartico.

In razkužil roke.

Seveda, obstaja možnost, da sem jih premalo in potem nevede pomencal oči.

Res je tudi, da je večja verjetnost, da dobim korono na slovenski avtocestni črpalki, ko grem plačat gorivo.

xxxul ::

vse razkužit
če se obnaša kot ostali virusi iz družine koronavirusov (verjetno) pol se lahko obdrži do 9 dni...
https://www.journalofhospitalinfection....
The analysis of 22 studies reveals that human coronaviruses such as Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) coronavirus, Middle East Respiratory Syndrome (MERS) coronavirus or endemic human coronaviruses (HCoV) can persist on inanimate surfaces like metal, glass or plastic for up to 9 days, but can be efficiently inactivated by surface disinfection procedures with 62-71% ethanol, 0.5% hydrogen peroxide or 0.1% sodium hypochlorite within 1 minute.

hamez66 ::

A obstaja kakšna kovina, ki ima antivirusne karakteristike? Mislim, da je srebro aktivno proti bakterijam, ampak bakterije niso virusi.. Bi bilo primerno za kljuke na vratih in podobne stvari..

vilicarist ::

hamez66 je izjavil:

A obstaja kakšna kovina, ki ima antivirusne karakteristike? Mislim, da je srebro aktivno proti bakterijam, ampak bakterije niso virusi.. Bi bilo primerno za kljuke na vratih in podobne stvari..

Baker

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/2...
bmw = brings me women

Massacra ::

vilicarist je izjavil:

hamez66 je izjavil:

A obstaja kakšna kovina, ki ima antivirusne karakteristike? Mislim, da je srebro aktivno proti bakterijam, ampak bakterije niso virusi.. Bi bilo primerno za kljuke na vratih in podobne stvari..

Baker

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/2...


Drži. Eterično olje (recimo Sladkega pelina) dobljeno v bakrenem alembiku vsebuje Cu2+ ione.

Zelo potentno zoper viruse, bakterije (da o plazmodiju malarije niti ne govorim)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl...

(hardcore reziatentna bakterija)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

Massacra ::

MSM survived for more than 19 days in dust in the absence of copper and could be re-aerosolized,

whereas in the presence of copper, its survival rate was about 10 days after nebulization in dust- almost 50% less than on a non-copper surface

Mr.B ::

tikitoki je izjavil:

Mr.B je izjavil:

perci je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Jep... samo nujne službe še delajo. Vse ostalo je zaprto.
Španija bo next.

Zdajle sem bil v Benetkah (letališče). Nekaj ljudi je zunaj, enga kolesarja na specialko sem srečal, avtomobilov malo. Avtocesta sicer polna tovornjakov in nekaj kombijev, osebnih avtomobilov 5-10%. Nisem šel v stavbo, samo po avto.

Ja od kje ps mislis da merkator dobi zelenjavo in sadje, pa ja ne s kitajske ? Pa ob 22.00 bos bore malo kolesarjev videl.

LeQuack je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:


Dovoljeno je it samo v službo


Lol jaki lockdown je to. Se pravi na milijone ljudi se gre vsak dan lepo pomešat in okužit v službe in to je kao karantena? Bolj da jo ni potem.

Ja tako kot pri gripi, pa se cepi bore malo cepcev, ane.


Nehaj ze delati norca iz sebe z maloumnimi primerjavami z gripo.

Dokler bos ti racunal smrtnos iz samo potrjenih primerov, se brijes norca iz samega sebe. trenutno je v italiji bilo vec mrtvih kot pisledica pljucnice. Odkar pa ha kitajskem smrtnost ne v okvirih tvojega razumskega dojemanja, pa je to posledica " vpisi poljubno".
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

morosito ::

kje se da dobiti podatek koliko ljudi umre dnevno/tedensko v slo? Ker sem se vceraj lih pogovarjal s kolegom ki izdaja medicinske pripomocke in mi je zaupal da ima toliko vracil zaradi smrti kot se nikoli.
Pripomocke preventivno dekontaminirajo od strahu....da nebi ostalo kaj na površju...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ales ()

Utk ::

Pripomocke preventivno dekontaminirajo od strahu....da nebi ostalo kaj na površju...

A ne bi to morali delat stalno?
Kolk jih umre ne boš dobil servirano, ima pa marsikdo dostop do CRP, kjer ne bi bilo težko potegnit število za razna obdobja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

morosito ::

Utk je izjavil:

Pripomocke preventivno dekontaminirajo od strahu....da nebi ostalo kaj na površju...

A ne bi to morali delat stalno?
Kolk jih umre ne boš dobil servirano, ima pa marsikdo dostop do CRP, kjer ne bi bilo težko potegnit število za razna obdobja...


Ne zavajaj mojega vprašanja.
Beri prosim...brezveze da na vprašanje odgovarjaš z vprašanjem...

Edit: zdaj si odgovoril. Hvala

Daj naj nekdo dobi te podatke če lahko. Ker če se medicinski pripomočki ker pogosto vračajo nazaj to bo big sh**

A si predstavis podjetje ki ima malo skldišče in ogromno pripomočkov ki mu se vračajo nazaj...že tako pri kolegu nimajo več prostora...kaj šele bo ko bo začelo...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ales ()

49106 ::

imagodei je izjavil:


Dejansko se postavlja vprašanje, zakaj ne bi bili raje malo bolj previdni in testirali raje malo več kot pa malo manj. Ali pa spremenili definicijo "visoko rizičnega kontakta" v primeru CoVid-19.



O čem ti to? A si mičkeno spremenil mnenje?

imagodei je izjavil:

Ja, madona, en primer izmed desettisočev pa res obrača na glavo vse... Predvsem v glavah maloumnih alarmistov.

Okapi ::

morosito je izjavil:

kje se da dobiti podatek koliko ljudi umre dnevno/tedensko v slo?

V povprečju 77 na dan, bi lahko tudi sam zgugal, ni težko.

wajdujc ::

FJK:
Druga žrtev, tokrat v Pordenonu, 89 letnik z drugimi patologija mi

V Trstu medtem 8 pozitivnih primerov v domu za ostarele, v kateri je bivala prva žrtev v FJK

Vir: https://ilpiccolo.gelocal.it/trieste/cr...

dice7 ::

Medicinski pripomocki se ne vracajo nazaj samo v primerih smrti ampak tudi ozdravitve. Mesec nazaj smo imeli hospitaliziranih 700 oseb zaradi okuzb dihal

Mr.B ::

dice7 je izjavil:

Medicinski pripomocki se ne vracajo nazaj samo v primerih smrti ampak tudi ozdravitve. Mesec nazaj smo imeli hospitaliziranih 700 oseb zaradi okuzb dihal

A je to pluänica, bronhitis ali zaplet zaradi gripe. To je pomembno... ker umrljovst za gripo je 0.1%.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Utk ::

Mimogrede, tisti, ki živite na ogroženih delih Slovenije, ste že omejili gibanje (služba, nujni opravki, domov) al živite normalno kot prej?

Kaj dost drugega ti ne ostane, če je vse odpovedano in marsikaj zaprto.

Bwaze6 ::

Precej ljudi verjetno še vedno potuje zato, ker pogosto nimajo možnosti odpovedi leta - pri nizkocenovcih na primer moraš to opcijo doplačati.

Če bi letalska družba, letališče ali država lete z Benetk in ostalih severnoitalijanskih letališč odpovedali, bi bili potniki upravičeni do povračila. Tako pa leti so, in letalskim družbam se bolj splača letati naokrog s precej praznimi letali, kot pa odpovedati let in vračati denar za karte.

Sam imam rezervirano potovanje na sever Evrope konec aprila. Večino zadev lahko brezplačno odpovem, letov pa ne morem, in ne gre za tako majhen znesek. Bomo videli, kaj se bo izcimilo do takrat, vmes lahko koronavirus usahne ali se razbohoti v pravo pandemijo, letalska družba propade, EU prepove vsa potovanja, razpade Evropska Unija... :P

HappyPills ::

Večina letalskih prevoznikov je začela ponujati brezplačno spreminjanje letov. Država ti istočasno tudi odsvetuje potovanje tako, da že samo iz tega si upravičen do povračila. Una "Influencerka" se bo načakala kje v kšni karanteni za 14 dni. Potovanja v prihajajočih mesecih znajo biti izredno zahtevna in nepredvidljiva ampak ja za youtube kanal bo verjetno OK. Je pa upadev potovanj dramatičen, to se vidi že po upadu št. letov večja letala so prizemljena itd.
Vrhunec angleži pričakujejo v nasljednjih 9 tednih kar sovpada z napovedjo raziskovalcev iz HK, ko so janurja napovedali vrhunec v evropi aprila začetek maja.
https://www.bbc.com/news/uk-wales-51720...

Pripravite se na zategnitev pasov za kšn mesec. Zdaj je čas za miren nakup dobrin v trgovinah, da vam kasneje ne bo potrebno toliko hodt po štacunah in si boste s tem omejili dodatne stike. Pač kupte stvari, ki bi jih tako ali tako ponucali ni treba zdaj hordat, pa panično nabavljat wc papir za 5 let. Trgovine bodo ostale odprte prav tako bodo ostale odprte meje za transport, saj brez tega pade ne samo sistem v eni državi ampak še v sosednji.

Evropa bo na preizkušnji kakršne še ne pozna in zdaj bomo videli ali imamo močno zavezništvo znotraj evrope ali smo še vedno samo plemenska skupnost, ki skupaj peče odojka, ko je dobra letina. V najboljšem primeru nam ta virus lahko prinese marsikakšno pozitivno stvar, od močnejšega sodelovanja, večje ozaveščenosti za higieno ter trošenjem, naravi bomo dali malo predaha, ki bo pomembna za raziskave, kaj pomeni, če se izpusti dramatično znižajo, to je znastvenikom servirano zdaj na pladnu. itd.

Dag ::

No, meni se pa zdi, da naši zdaj delajo precej bolje kot pred enim tednom. Takrat sem jih kritiziral, ker so mi delovali, da tiščijo glavo v pesek, zdaj pa se mi zdi, da situacijo bolje obvladujejo in razmišljajo vnaprej. Tudi komuniciranje se je izboljšalo.

Če primerjamo z nekaterimi drugimi državami, naši delajo kar dobro. Malce spremljam tuje forume in vidim, da npr. Nizozemska, Švica, Danska precej slabše ukrepa. Kar ne pomeni, da naši ne bi mogli biti še boljši, ampak zaenkrat se zdi, da vedo, kaj delajo (za razliko od prvih dni).

DeeJay ::

Meni se zdijo ukrepi Hrvaške še boljši. Tam morajo vsi tuji državljani, ki prihajajo iz žarišč koronavirusa, v 14-dnevno karanteno, vsi hrvaški pa v samoizolacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

mahoni ::

Dag je izjavil:

No, meni se pa zdi, da naši zdaj delajo precej bolje kot pred enim tednom. Takrat sem jih kritiziral, ker so mi delovali, da tiščijo glavo v pesek, zdaj pa se mi zdi, da situacijo bolje obvladujejo in razmišljajo vnaprej. Tudi komuniciranje se je izboljšalo.

Če primerjamo z nekaterimi drugimi državami, naši delajo kar dobro. Malce spremljam tuje forume in vidim, da npr. Nizozemska, Švica, Danska precej slabše ukrepa. Kar ne pomeni, da naši ne bi mogli biti še boljši, ampak zaenkrat se zdi, da vedo, kaj delajo (za razliko od prvih dni).

Dokler so cifre pod 100 je itak, da je mirno in da lepo delajo. Pocakajmo na cifre kot je Nemcija, Italija...

link_up ::

mahoni je izjavil:

Dag je izjavil:

No, meni se pa zdi, da naši zdaj delajo precej bolje kot pred enim tednom. Takrat sem jih kritiziral, ker so mi delovali, da tiščijo glavo v pesek, zdaj pa se mi zdi, da situacijo bolje obvladujejo in razmišljajo vnaprej. Tudi komuniciranje se je izboljšalo.

Če primerjamo z nekaterimi drugimi državami, naši delajo kar dobro. Malce spremljam tuje forume in vidim, da npr. Nizozemska, Švica, Danska precej slabše ukrepa. Kar ne pomeni, da naši ne bi mogli biti še boljši, ampak zaenkrat se zdi, da vedo, kaj delajo (za razliko od prvih dni).

Dokler so cifre pod 100 je itak, da je mirno in da lepo delajo. Pocakajmo na cifre kot je Nemcija, Italija...


Potem bodo pa kar pozabili? Trenutno jim kar gre, edino zdr. zbornica nekaj laja v tri dni. Ces, da so bila taka navodila, torej lahko lastno pamet odklopijo. Sodelovanje bo potrebno, bolj kot kdajkoli.
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

Dag ::

DeeJay je izjavil:

Meni se zdijo ukrepi Hrvaške še boljši. Tam morajo vsi tuji državljani, ki prihajajo iz žarišč koronavirusa, v 14-dnevno karanteno, vsi hrvaški pa v samoizolacijo.

Hrvaška to lažje naredi, ker nima direktne meje z IT.

Naši bi IMO zdaj morali zapreti mejo za zasebna potovanja. Da se dovoli samo transport in nujna službena potovanja. In kar je tranzitnega prometa, se temu prepove ustavljanje v Sloveniji.

DeeJay ::

Dag je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Meni se zdijo ukrepi Hrvaške še boljši. Tam morajo vsi tuji državljani, ki prihajajo iz žarišč koronavirusa, v 14-dnevno karanteno, vsi hrvaški pa v samoizolacijo.

Hrvaška to lažje naredi, ker nima direktne meje z IT.

Naši bi IMO zdaj morali zapreti mejo za zasebna potovanja. Da se dovoli samo transport in nujna službena potovanja. In kar je tranzitnega prometa, se temu prepove ustavljanje v Sloveniji.


Se strinjam. Tud to bi bil zelo dober predlog.

energetik ::

Morda imamo nekaj prednosti, ker smo tako razpršeno poseljeni in ker se večinoma prevažamo z avti namesto javnim prevozom. Ker npr. avtobus LPP zjturaj v konici je po mojem tempirana bomba, tam so ljudje ko sardine. Uvesti bi morali bolj pogoste buse in hkrati omejiti št. potnikov na bus. Obvezne maske na javnem prevozu in trgovinah tudi ne bi nič škodile, tudi če so samo kirurške. Marsikatero kašljanje in kihanje bi zadržalo.
Omejitev zasebnih potovanj, popolna prepoved letov, v 14 dnevno karateno vsi, ki pridejo iz IT, službena potovanja pa niso tako nujna in se jih da sigurno 99% opraviti preko telko. Torej meje odprte samo za transport dobrin.
To se še vse da narediti zdaj. Oz. to bi morali narediti 2-3 tedne nazaj. Zaradi tega ne bi bilo bistvenih stroškov, učinek pa lahko ogromen.

HappyPills ::

Zakaj bi bilo sumljivo, tam so bili zelo strogi ukrepi, ki ponekod še veljajo. Karantene. Ljudje ki so potovali so se morali testirat periodično itd. Tam so ljudi švasal v bloke for crying out loud. Vse da se zajezi. Žal so tako rigorozni ukrepi potrebni, če si premalo odločen takrat ko je treba bit. Kitajci imajo izgovor, saj so bili prvi vsi ostali ga nimamo.

energetik je izjavil:

Morda imamo nekaj prednosti, ker smo tako razpršeno poseljeni in ker se večinoma prevažamo z avti namesto javnim prevozom. Ker npr. avtobus LPP zjturaj v konici je po mojem tempirana bomba, tam so ljudje ko sardine. Uvesti bi morali bolj pogoste buse in hkrati omejiti št. potnikov na bus. Obvezne maske na javnem prevozu in trgovinah tudi ne bi nič škodile, tudi če so samo kirurške. Marsikatero kašljanje in kihanje bi zadržalo.
Omejitev zasebnih potovanj, popolna prepoved letov, v 14 dnevno karateno vsi, ki pridejo iz IT, službena potovanja pa niso tako nujna in se jih da sigurno 99% opraviti preko telko. Torej meje odprte samo za transport dobrin.
To se še vse da narediti zdaj. Oz. to bi morali narediti 2-3 tedne nazaj. Zaradi tega ne bi bilo bistvenih stroškov, učinek pa lahko ogromen.


Osebno bi prepovedal tako kot angleži, če kašljaš ne smeš ven 1 teden. Vsak kašelj se potencialno klasificira kot okužba. Vsem nad 65 let odločno svetovat naj ostajajo doma. Kot družba smo edini zmožni zadevo ustavit, dohtarji sami od sebe je ne bodo mogli. Drugače bo pač sledila karantena.

Zgodovina sprememb…

KAVINSKY ::

Dag je izjavil:

Naši bi IMO zdaj morali zapreti mejo za zasebna potovanja. Da se dovoli samo transport in nujna službena potovanja. In kar je tranzitnega prometa, se temu prepove ustavljanje v Sloveniji.


To bi morali omejiti že po prvih okužbah v Furlaniji. Pogledaš bencinske črpalke, parkirišča Hoferjev in Tušev in gostilen pa primorskem. Italjanskih registerskih mrgoli, kot da bi bili leta 1939. In potem še Hrvaška prej "zapre" mejo z nami, kot pa mi z Italjani.

energetik ::

Upajmo na vreme oz. zgodnjo pomlad, da resnično vpliva kot na večino ostalih virusov. Prihodnja 2 dneva bosta ugodna, nato pa na žalost sledi spet hladnejše vreme z bolj suhim zrakom. Ravno zdaj, ko ni potrebe, prej je pa celo "zimo" sralo z nadpovprečnimi temp.
Na srečo pa je UV index že precej visok, sončni in topli so popoldnevi, ljudje so več zunaj, več zračijo, to bi lahko ugodno vplivalo na potek.

En tak ukrep bi bil lahko tudi delo od doma, kdor lahko. Pri nas bi lahko nas vsaj 3/4 povsem enakovredno delalo od doma, ne razumem vodstva, da tega ne odobri. Meni ni problem biti doma tudi 1 mesec+ z otroki in delati, "druženje" pa omejiti zgolj na nujen obisk trgovine. Imamo dovolj za početi okoli bajte, outdoor športi pa ne ogrožajo nikogar, saj vedno naokoli vsaj 100-1000m razdalja...

Dag ::

Češka prepovedala zbiranje več kot 100 ljudi in zapira šole. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesk...

kixs ::

Dag je izjavil:

Češka prepovedala zbiranje več kot 100 ljudi in zapira šole. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesk...


Ampak oni imajo 40 potrjeno okuzenih!

Ne zapirajo pa vrtcev. Univerze pa se same odlocajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

zmaugy ::

energetik je izjavil:

Upajmo na vreme oz. zgodnjo pomlad, da resnično vpliva kot na večino ostalih virusov. Prihodnja 2 dneva bosta ugodna, nato pa na žalost sledi spet hladnejše vreme z bolj suhim zrakom. Ravno zdaj, ko ni potrebe, prej je pa celo "zimo" sralo z nadpovprečnimi temp.
Na srečo pa je UV index že precej visok, sončni in topli so popoldnevi, ljudje so več zunaj, več zračijo, to bi lahko ugodno vplivalo na potek.

En tak ukrep bi bil lahko tudi delo od doma, kdor lahko. Pri nas bi lahko nas vsaj 3/4 povsem enakovredno delalo od doma, ne razumem vodstva, da tega ne odobri. Meni ni problem biti doma tudi 1 mesec+ z otroki in delati, "druženje" pa omejiti zgolj na nujen obisk trgovine. Imamo dovolj za početi okoli bajte, outdoor športi pa ne ogrožajo nikogar, saj vedno naokoli vsaj 100-1000m razdalja...


Ravno zaradi tega bi morala vlada sprejeti ukrep, ki bi nalagal to kot obvezno, kjer narava dela to omogoča in bi s tem izpostavil delodajalce kazenski in odškodninski odgovornosti, če ukrepa ne bi spoštovali.
Delodajalcem se jebe, ko se jim ne bo več, bo prepozno.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Telbanc ::

energetik je izjavil:

Upajmo na vreme oz. zgodnjo pomlad, da resnično vpliva kot na večino ostalih virusov. Prihodnja 2 dneva bosta ugodna, nato pa na žalost sledi spet hladnejše vreme z bolj suhim zrakom. Ravno zdaj, ko ni potrebe, prej je pa celo "zimo" sralo z nadpovprečnimi temp.
Na srečo pa je UV index že precej visok, sončni in topli so popoldnevi, ljudje so več zunaj, več zračijo, to bi lahko ugodno vplivalo na potek.

En tak ukrep bi bil lahko tudi delo od doma, kdor lahko. Pri nas bi lahko nas vsaj 3/4 povsem enakovredno delalo od doma, ne razumem vodstva, da tega ne odobri. Meni ni problem biti doma tudi 1 mesec+ z otroki in delati, "druženje" pa omejiti zgolj na nujen obisk trgovine. Imamo dovolj za početi okoli bajte, outdoor športi pa ne ogrožajo nikogar, saj vedno naokoli vsaj 100-1000m razdalja...


Španija ma že temperature take kot jih imamo mi v maju.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

energetik ::

Telbanc je izjavil:

energetik je izjavil:

Upajmo na vreme oz. zgodnjo pomlad, da resnično vpliva kot na večino ostalih virusov. Prihodnja 2 dneva bosta ugodna, nato pa na žalost sledi spet hladnejše vreme z bolj suhim zrakom. Ravno zdaj, ko ni potrebe, prej je pa celo "zimo" sralo z nadpovprečnimi temp.
Na srečo pa je UV index že precej visok, sončni in topli so popoldnevi, ljudje so več zunaj, več zračijo, to bi lahko ugodno vplivalo na potek.

En tak ukrep bi bil lahko tudi delo od doma, kdor lahko. Pri nas bi lahko nas vsaj 3/4 povsem enakovredno delalo od doma, ne razumem vodstva, da tega ne odobri. Meni ni problem biti doma tudi 1 mesec+ z otroki in delati, "druženje" pa omejiti zgolj na nujen obisk trgovine. Imamo dovolj za početi okoli bajte, outdoor športi pa ne ogrožajo nikogar, saj vedno naokoli vsaj 100-1000m razdalja...


Španija ma že temperature take kot jih imamo mi v maju.
Ne bi reku. Poglej Tmax okoli Madrida, Tmin pa le malce nad nulo. Poleg tega imajo rosišča na ravni naše zime, kar pomeni precej suh zrak. V S Italiji pa še hladneje. Glede na študije, bo morda vpliv ko bodo enkrat Tmax vsaj 22-22°, pa hkrati rosišča nad ~13°. Sem bral študije glede transmisije virusov, pa je bila ta pri 30°C praktično nič. UV sevanje pa virus itak onesposobi "v trenu oka". Zato pa če se folk ne druži v zaprtih prostorih in hkrati skrbi za higieno, bi se lahko poceni rešili.



Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

tikitoki ::

perci je izjavil:

Tu si me pa dobil, plačal sem s kartico.

In razkužil roke.

Seveda, obstaja možnost, da sem jih premalo in potem nevede pomencal oči.

Res je tudi, da je večja verjetnost, da dobim korono na slovenski avtocestni črpalki, ko grem plačat gorivo.


Si razkuzil kartico?

Mr.B je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Mr.B je izjavil:

perci je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Jep... samo nujne službe še delajo. Vse ostalo je zaprto.
Španija bo next.

Zdajle sem bil v Benetkah (letališče). Nekaj ljudi je zunaj, enga kolesarja na specialko sem srečal, avtomobilov malo. Avtocesta sicer polna tovornjakov in nekaj kombijev, osebnih avtomobilov 5-10%. Nisem šel v stavbo, samo po avto.

Ja od kje ps mislis da merkator dobi zelenjavo in sadje, pa ja ne s kitajske ? Pa ob 22.00 bos bore malo kolesarjev videl.

LeQuack je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:


Dovoljeno je it samo v službo


Lol jaki lockdown je to. Se pravi na milijone ljudi se gre vsak dan lepo pomešat in okužit v službe in to je kao karantena? Bolj da jo ni potem.

Ja tako kot pri gripi, pa se cepi bore malo cepcev, ane.


Nehaj ze delati norca iz sebe z maloumnimi primerjavami z gripo.

Dokler bos ti racunal smrtnos iz samo potrjenih primerov, se brijes norca iz samega sebe. trenutno je v italiji bilo vec mrtvih kot pisledica pljucnice. Odkar pa ha kitajskem smrtnost ne v okvirih tvojega razumskega dojemanja, pa je to posledica " vpisi poljubno".


Nicesar ne racunam, ker to delajo pristojne institucije. Bos prihranil veliko casa.

Novi virus je pobil vec ljudi v Italiji, kot gripa v celem letu. Po uradnih podatkih, tak, da se ne lazi. Viri si objavljeni v temi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Dag ::

Avstrija priporoča svojim državljanom, ki so v tujini, da se vrnejo domov. https://www.tgcom24.mediaset.it/cronaca...

Bwaze6 ::

Glede uradnih podatkov iz Kitajske je seveda prisotnih polno dvomov, ampak a je sploh možno kakšno masovno prikrivanje dejanskega stanja? WHO predstojniki so obiskali žarišča, montažne bolnišnice razdirajo, ker je novih bolnikov izredno malo, še neozdravele pa oskrbujejo v regularnih bolnicah...

HappyPills ::

Dober vpogled v situacijo še iz statistične plati uporabnika ZdravKotRiba:

"V nekaterih državah je bil delež umrlih okuženih sprva zelo nizek (Nemčija), v drugih visok (Iran, Francija). Za to vidim 2 razloga:
1. ponekod še razsaja ali je razsajala gripa in se je zato testiralo več ljudi (sam tu vidim Švico, Avstrijo, Nemčijo, UK, Španijo), ki jih gripa ni tako zdelala kot bi jih COVID-19 in zato niso umrli,
2. v državah, kjer se je izbruh začel z vnosom iz tujine, so to seveda bili agilni okuženi, ki v veliki večini verjetno niso spadali v najbolj rizično skupino 65+ z dodatnimi obolenji. Poslovneži, turisti, smučarji (počitnice). So zboleli, a le malo od njih je umrlo.

Ko pa enkrat pride do širjenja okužbe v zdravstvenih ustanovah oz. ustanovah za starejše, pa (v podatkih) nastane štala, eksponentna rast. In države se toliko osredotočajo na te ostarele, da pozabijo na širjenje okužbe prek mlajših, kar se nato vrne kot bumerang.

Iran je primer, ki je zamudil vse. Oni v podatkih sploh niso zaznali vnosa iz tujine ampak je takoj eksplodiralo,
prvi dan so beležili 2 obolela (ki sta oba umrla),
drugi dan tri nove obolele (2 od njih umrla),
vsak dan so nato odkrili več živih obolelih, šele 14. dan po objavi prvega obolelega se je statistika "normalizirala" in je bil delež umrlih manj kot 5%. Dvomim, da so podatke skrivali, kvečjemu so v prvi fazi napačno reagirali (kot Kitajska v začetku januarja) in pustili, da so ljudje začeli umirati, šele nato so se odzvali. Zanima me, kaj bo imela povedati WHO skupina, ki je bila najprej na Kitajskem in je sedaj v Iranu.

Nemčija je velika in ima več žarišč; do pred par dnevi so prevladovali vnosi iz tujine, število okuženih je začelo hitreje naraščati 5. marca, torej pred 5 dnevi. To pa bodo verjetno bolj sekundarne okužbe, ki bodo prizadele tudi starejše (ki niso potovali) in to se bo v nekaj dneh poznalo na številu umrlih.

Težko je dobiti informacije o številu izvedenih testiranj. Do 2. marca so jih osveževali tu https://www.worldometers.info/coronavir..., odtlej pa ne najdem nobene take ažurne preglednice za več držav.

UK ima delež pozitivnih testov 1.28% (367 testov na 1M prebivalcev),
za Avstrijo je zadnji podatek 2.77% (525 testov / 1M), mi 1.87 % (610 testov / 1M), Italija 17% (v Lombardiji kar 27%!!, 890 testov / 1M), Južna Koreja okoli 5% pozitivnih (2700 testov / 1M).

Podatki iz Italije so zaskrbljujoči.
http://www.salute.gov.it/imgs/C_17_pagi...

V Lombardiji, kjer je vsak četrti testirani tudi pozitiven, jih je zbolelo skoraj 60% (okuženih), umrlo 6%. Na intenzivni negi je 8% okuženih oz. 13.5% obolelih (praktično isto v pokrajini Emilia-Romagna - ti dve pokrajini imata največ pozitivnih).
Delež umrlih v pokrajinah s starejšim prebivalstvom ni večji kot v Lombardiji, vsaj zaenkrat ne, res pa niso vse pokrajine hkrati v isti fazi epidemije (dokler v starih pokrajinah zaznavajo primarne okužene iz Lombardije, ti verjetno niso ravno najbolj ranljivi del skupnosti).

Pokrajina Benečija ima noro obsežno testiranje, 16.000 testov in le 4.5% pozitivnih. FVG le 1344 testiranih in 7% pozitivnih, kar 75% okuženih je v domači karanteni brez simptomov. Podobno v Venetu, 60% je zdravih. Če to apliciramo na Lombardijo, kjer je doma le 23% okuženih, je jasno, da se po Lombardiji potika krepko več okuženih, kot jih uspejo pregledati/testirati.

Italija je s 150 okuženimi na 1M prebivalcev "prehitela" J Korejo.

Dva dni nazaj, ko sem špekuliral, kakšna bo naša včerajšnja statistika in kakšen potek v naslednjih dneh, sem računal, da
- bo število opravljenih testov naraščalo vsak dan za 25% več (torej se bo podvojilo v 4 dneh do zasičenja kapacitet),
- bo delež pozitivnih testov počasi naraščal proti 2% (tak je bil v Avstriji, a je zdaj tudi tam višji, 2.8%).

Tako je bila napoved za včeraj 1216 testov, 22 pozitivnih, danes 1520 testov, 29 pozitivnih. Zdaj vidim, da sem bil preveč optimističen, delež pozitivnih bo morda naraščal proti 5%, kot se je to zgodilo v Italiji. V tem primeru bo do petka okoli 3000 testov in 80 okuženih. Tu ne upoštevam počitnikarjev, ki bodo povišali obe številki. Neverjetno, ampak od 2.3. naprej (do takrat 255 testov) krivulja opravljenih testov lepo sledi zgoraj opisani funkciji, dnevni prirast se že cel teden povečuje za cca 25%.

Španija - ta teden bomo lahko preverili, ali toplo vreme kaj pomaga. V naslednjih dneh bo v Madridu 23-25 stopinj in sonce. To bodo gotovo opazovali tudi v ZDA, kjer Trump vse upe polaga v prvi april (oz. prve dni aprila, kako ironično).

Zdajle vidim še tale zapis:
https://damijan.org/2020/03/10/matemati...



Dinamika rasti okuženih 33% pomeni, da se število okuženih podvoji vsake 3 dni; če torej čakamo na simptome bližnjih stikov, do katerih mine 5-7 dni, potem pa testiramo le del populacije, ki ima (pri sebi prepozna) simptome, bomo zamudili vse.

Ampak pozor! Dinamika rasti števila testov pa je manjša, okoli 25%. To pomeni, da se hitreje povečuje število novo odkritih kot število testiranih (delež pozitivnih je vedno večji), kar bi moralo biti samo po sebi alarm - dokazuje, da smo en korak zadaj!

Zelo zanimivo se mi zdi tudi, s kakšnimi bedarijami mirijo ljudstvo - po vrsti:
1. okužil se je v Maroku
2. vsi okuženi so okužbo prinesli iz Italije
3. vsi okuženi so okužbo prinesli iz tujine, ni še sekundarnih prenosov
4. vse sekundarne prenose znamo povezati s primarnimi
....

Me prav zanima, katera bo današnja fraza za množice. Morda, da so sekundarni prenosi samo v eni regiji. Potem, da so samo v polovici države. Nato da jih večina preživi. Nato da večina ne zboli.

Je pa zdaj vsaj jasno, kaj je cilj vseh ukrepov (ni zapisan v nobenih strateških dokumentih, niti ga do včeraj niso omenjali na tiskovkah) - najprej poskušati zajeziti, ko pa to ne bo šlo več, pač skrbeti za bolne. Zelo neambiciozno, Kitajci nas tu šišajo, kar pa je spet logično - kitajskemu aparatu se ni treba bati za stolčke v novem mandatu, zato so pripravljeni sprejeti drastične, nepriljubljene ukrepe, ki učinkujejo dlje, kot traja mandat. Naši bi pa radi najprej rešili svoje pozicije, nato gospodarstvo, potem pa morda še življenja. "

Barakuda1 ::

o.k. priporočila so dana. Kaj pa zdaj? Kako jih realizirati v praksi?

Samo en primer, ki zna postati (če že ni) dokaj pogost pojav.

Ob pojavu simptomov (lahko so tudi lažni alarm), se predlaga samoizolacija. Vse lepo in prav, a nihče ne pojasni kako naj v praksi ti deluje, ko bo šlo za starejš(lahko tudi mlajše) samske osebe, brez svojcev?

Ali bodo te osebe kljub samoizolaciji hodile po nakupih?
Če je odgovor pritrdilen, potem to ni nobena samoizolacija.

Če ne, kdo jim bo prinesel najnujnejš, od hrane do zdravil.

Kaj s tistimi, ki so že sedaj potrebni redne pomoči (obiskov s strani patronažnih sester in podobno)

To so le nekatera vprašanja, odgovorov pa skoraj nobenih, ali pa so tako splošni, da si z njimi prizadeti ne bodo mogli pomagati.

Bomo o tem spet pričeli razmišljati, ko bo za ukrepanje skoraj že prepozno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barakuda1 ()

HappyPills ::

Barakuda na te odgovore so uspešno odgovorili v UK, kjer so mobilizirali prostovoljce v zameno pa jih tudi zaščitli pred odpuščanjem itd.

O tem sem že pisal, družba se bo morala odzvati, da bo pomagal zdravstvu, kjer lahko. Tudi dostavo hrane ter ostalih zadev se lahko do neke mere reši. Ne pričakujte pa da bo v kriznih časih oskrba potekala enako kvalitetno. Če bo morala vsako stvar država predpisat ljudje pa bodo še vedno ravnali samovoljno itd. pa drugega kot karantene itak ni pričakovati.

imagodei ::

49106 je izjavil:

imagodei je izjavil:


Dejansko se postavlja vprašanje, zakaj ne bi bili raje malo bolj previdni in testirali raje malo več kot pa malo manj. Ali pa spremenili definicijo "visoko rizičnega kontakta" v primeru CoVid-19.



O čem ti to? A si mičkeno spremenil mnenje?

imagodei je izjavil:

Ja, madona, en primer izmed desettisočev pa res obrača na glavo vse... Predvsem v glavah maloumnih alarmistov.


čakaj zdaj te "big brain" razlage :))

Ja, čist preprosto je, ampak se vam bo najbrž zdelo ful zakomplicirano.

Prvič, kar je tamle gor citirano, je moj odgovor alarmistu morositu, ki je izpostavljal, kako da je 39-letni Italijan v kritičnem stanju in da to obrača na glavo vse naše teorije o Covid-19. To je neko brezvezno trganje iz konteksta in podtikanje izjav, ki jih jaz glede virusa nikoli nisem dajal. Nekdo hoče dokazat, da sem bil prej ful "pogumen", zdaj sem se pa "usral". Nič od tega ne drži. Jaz sem bil vedno na strani previdnosti glede Covid-19, hkrati pa nikoli nisem bil za paniko.

In, če se navežem kar na prejšnjo točko, Drugič, nisem nič spremenil mnenja. Ideja je, da širjenje virusa upočasnimo in tako čimbolj časovno raztegnemo pojav novih pacientov, ker s tem ne bomo preobremenili zdravstvenega sistema. In v 1. fazi, ko se dejansko še lahko spremlja vse okužene, bi prav zaradi možnosti, da so pacienti lahko kužni še preden kažejo simptome morda veljalo v izolacijo dati raje nekaj oseb več. Epidemiologi sedaj razvrščajo kontakte v več skupin. Vse, ki so bili z obolelo osebo v tesnem kontaktu po pojavitvi simptomov, obravnavajo kot bolj rizične. Tiste, s katerimi je bila oseba v kontaktu PRED pojavitvijo simptomov pa kot manj rizične.

Vse kar pravim je, da bi za uspešno upočasnitev širjenja morda veljalo v izolacijo poslat tudi ljudi, ki so bili v tesnem kontaktu z obolelim tudi npr. 24-36 ur pred pojavom simptomov. In ne zato, ker bi se bal, da me bo pobralo, pač pa zato, ker vsak pacient, ki ga v zgodnji fazi izločimo in mu preprečimo širjenje okužbe, čez 10-20 dni lahko pomeni nekaj 100 ali nekaj 1000 manj okuženih - s tem pa manjši naval na zdravstvo in na omejene resurse, ki so na voljo tam.
- Hoc est qui sumus -

tikitoki ::

imagodei je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Ja pizz kakšno stanje?? 25 okuženih je, ne 2500!


Pocakaj se par tednov. Mogoce ti bo koncno kapnilo kako kratkovidna si bila.

Pa saj nam je menda vsem že tedne dolgo jasno, da okužba prihaja? Ali pa mislite, da je bilo to jasno samo alarmistom, tistim, ki so hiteli kupovat maske in delat zaloge hrane pred tremi tedni? No, ne - glede na to, da je Covid-19 že samo na Kitajskem že tam nekje konec januarja presegel 10.000 okuženih in s tem bistveno prehitel tako SARS kot MERS, smo mnogi že takrat predvidevali, da se bo to razširilo izven Kitajske, po večjem delu sveta, in da zadeve ne bo možno 100% obvladovat. Hkrati pa trezno že vsaj od sredine februarja ugotavljamo več stvari:
1.) kopičenje zalog mask je nesmiselno; okužba se prenaša kapljično, pomembno je pogosto umivanje rok, kihanje in kašljanje v robček oziroma v rokav, pomaga tudi razkuževanje rok in - morda najtežje od vsega - prenehati se dotikati obraza z rokami, si trebit zobe, gristi nohte, mencat oči, vrtat po nosu,
2.) da se ljudem, mlajšim od 50, morda 60 let, ki nimajo drugih kroničnih obolenj, ni treba pretirano bati te bolezni,
3.) da ravno ta skupina, ki predstavlja tudi bolj aktiven del populacije, lahko s pravilno higieno in obnašanjem, izogibanju nepotrebnim obiskom in druženjem, primernim ukrepom na delovnem mestu (zračenje, razkužila za roke, omejitev sestankovanj, pozivanju k higieni pri kihanju, kašljanju, izogibanju rokovanju s poslovnimi partnerji, ipd.) lahko najbolj omeji širjenje virusa IN
4.) da lahko ta skupina pomembno pripomore tudi k omejitvi širjenja virusa med starejšo in kronično bolno populacijo: preprosto ne hodimo na obiske k staršem in starim staršem po nepotrebnem. Če pa že gremo in sploh če gremo na obisk h kronično bolnim svojcem, pa po potrebi (odvisno od vrste kontakta) uporabljamo tudi zaščitna sredstva - masko, rokavice).

Skratka, celotni ideji sta bili dve: eno je zmanjšati ekonomski negativni učinek, kjer smo očitno že pogoreli. Drugo je (kar trobimo že tedne, se mi zdi), da krivuljo okuženih raztegnemo na daljše časovno obdobje. Če nam to ne bo uspelo, je dejansko možen kitajski oz. italijanski scenarij, kjer zaradi preobremenjenosti osebja in pomanjkanja resursov žal morajo izbirati komu bodo sploh še pomagali. To bi bilo sranje, ampak vsaj v Sloveniji je to zaenkrat še mogoče doseči.

Če se bo izkazalo, da nam slednje ne bo uspelo, bo to izključno na račun neodgovornih posameznikov, ki ne upoštevajo pravil higiene in kašljanja, omejevanja nepotrebnih kontaktov in neupoštevanja obnašanja v primeru, ko sumimo, da smo zboleli za koronavirusom. Skratka, zaradi neupoštevanja navodil strokovnjakov.


Moj odgovor je bil na pikinih nesmiselnih 25 okuzb. Najverjetneje sledi eksponetna rast zaznanih okuzb.

Da bo prislo, je bilo ze jasno. Ce ste konec januarja samo ugibali, ste bili rahlo v zaostanku. Kar ni bilo jasno, je zgolj, ali bodo clanice EU uspele okuzene identificirati, osamiti in zajeziti sirjenje okuzbe. Tudi v tem primeru je bilo zgodaj znano, da zastavljeni ukrepi ne bodo zadostovali.

Pomembno vprasanje je, ali bi lahko Italjani dosegli vec, ce bi se odzvali na ravni Tajvana, Singapurja,....? Nekdo se je odlocil dati prioriteto gospodarstvu in/ali sparanju in sedaj bodo gospodarske posledice bistveno visje. Po tem fijasku pricakujem, da bodo v prihodnje hitreje odreagirali, sam v EU smo se razvadili in mislimo, da so epidemije problem drzav v razvoju.

Sej imas na tem forumu ljudi, ki se vedno rinejo v Italijo. V tem delu se strinjam, da je problem tudi v neumnih in/ali neodgovnorih posameznikih.
Vendar je problem tudi v osebah, ki jim trobijo, da ni nobene nevarnosti, primerjajo nov virus z gripo in gredo celo tako dalec, kot Pika, ki je trdila, da potovanje v Italijo ni problem. ALi ti mislis, da bodo ljudje prilagajali navade, ce nevarnosti menda ni?

BTW. Sem bil v Milanu, Bolonji, Benetkah,... Sem prisel nazaj in sem imel probleme, ki bi lahko bili tudi znak mile verzije okuzbe s koronavirusom, vendar se je nekdo odlocil, da se ne morem nikjer preventivno testirati. Cetudi je ze bilo jasno, da visoka vrocina ni obvezna. Tak, da mi ne govori, da se ni dalo vec narediti, brez dvoma pa se je maksimalno varcevalo. Vprasaj se koliko stane en dan oskrbe na intenzivnem odelku.

Barakuda1 ::

HappyPills je izjavil:

Barakuda na te odgovore so uspešno odgovorili v UK, kjer so mobilizirali prostovoljce v zameno pa jih tudi zaščitli pred odpuščanjem itd.

O tem sem že pisal, družba se bo morala odzvati, da bo pomagal zdravstvu, kjer lahko. Tudi dostavo hrane ter ostalih zadev se lahko do neke mere reši. Ne pričakujte pa da bo v kriznih časih oskrba potekala enako kvalitetno. Če bo morala vsako stvar država predpisat ljudje pa bodo še vedno ravnali samovoljno itd. pa drugega kot karantene itak ni pričakovati.



o.k. vse lepo in prav.
To, na kar jaz opozarjam, je premala informiranost.

V svojem okolju sem to vprašanje postavil vsaj pedesetim potencialnim samoizolantom. Neglede na to, da gre pri tem za posameznike, ki imajo minimalno srednješolsko izobrazbo, kar nekaj pa tudi univerzitetno, sem bil nad obveščenostjo dobesedno šokiran.
Kaj in kako jih je vedelo le šest, medtem ko ostali tovrstna navodila in informacije s strani pristojnih, šele pričakujejo.
Mislmi, da se ta problem v tem trenutku (žal) krepko podcenjuje.

HappyPills ::

Barakuda1 je izjavil:

HappyPills je izjavil:

Barakuda na te odgovore so uspešno odgovorili v UK, kjer so mobilizirali prostovoljce v zameno pa jih tudi zaščitli pred odpuščanjem itd.

O tem sem že pisal, družba se bo morala odzvati, da bo pomagal zdravstvu, kjer lahko. Tudi dostavo hrane ter ostalih zadev se lahko do neke mere reši. Ne pričakujte pa da bo v kriznih časih oskrba potekala enako kvalitetno. Če bo morala vsako stvar država predpisat ljudje pa bodo še vedno ravnali samovoljno itd. pa drugega kot karantene itak ni pričakovati.



o.k. vse lepo in prav.
To, na kar jaz opozarjam, je premala informiranost.

V svojem okolju sem to vprašanje postavil vsaj pedesetim potencialnim samoizolantom. Neglede na to, da gre pri tem za posameznike, ki imajo minimalno srednješolsko izobrazbo, kar nekaj pa tudi univerzitetno, sem bil nad obveščenostjo dobesedno šokiran.
Kaj in kako jih je vedelo le šest, medtem ko ostali tovrstna navodila in informacije s strani pristojnih, šele pričakujejo.
Mislmi, da se ta problem v tem trenutku (žal) krepko podcenjuje.


Da, zato je vlada začela razpošiljat zloženke v vsako gospodinjstvo. Informirali bodo dejansko še po navadni pošti kar je dobra poteza. Vseeno pa tudi zloženje, novice itd. čisto nič ne pomenijo. Saj vidiš tu na forumu eni še vedno mislijo, da je virus izmišljotina. Takega bo realnost zadele šele, ko bo sam tubiran ali pa ko bo tubiran eden njegovih bližnjih.

Dag ::

Avstrija bo prepovedala vstop iz Italije.
https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koro...

Avstrijsko zunanje ministrstvo je medtem objavilo svarilo pred potovanji v Italijo ter hkrati svetovalo vsem avstrijskim popotnikom v Italiji, naj se nemudoma vrnejo v domovino, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Prav tako so avstrijske oblasti odpovedale vse letalske polete v severnoitalijanska mesta Benetke, Milano in Bologno ter nočne hitre vlake v Milano in Benetke.

Kot je zunanje ministrstvo objavilo na svoji spletni strani, velja za Italijo najvišja, šesta stopnja, varnostnega opozorila pred potovanji.


Na letališču Marco Polo odpovedani praktično vsi poleti (prihodi in odhodi)
https://www.veneziaairport.it/voli/voli...

Tudi na Brniku nekaj odpovedi (Zurich, Frankfurt, Beograd, Bruselj)
https://www.fraport-slovenija.si/en/pas...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dag ()

kixs ::

Sem bil v ZD... na edinem odprtem vhodu je bil mozakar, ki me je popisal - razlog obiska, sem bil v Italiji v zadnjih 14 dnevih ali kasljam... ali sumim da imam koronavirus. Na koncu moj podpis. V celem ZD nas je bilo enih 7 - navadno se kar tere folka.

sparovcek2 ::

Koliko casa prezivi virus izven gostitelja, npr. na kljuki ali kjerkoli drugje?

kixs ::

sparovcek2 je izjavil:

Koliko casa prezivi virus izven gostitelja, npr. na kljuki ali kjerkoli drugje?


Pravijo, da pod "optimalnimi" pogoji tudi do 9 dni.

DeeJay ::

sparovcek2 je izjavil:

Koliko casa prezivi virus izven gostitelja, npr. na kljuki ali kjerkoli drugje?

Po nekaterih podatkih, ki sem jih zasledil, do 9 dni.
https://www.livescience.com/how-long-co...

zmaugy ::

Ni podatka za ta virus. Podatek je da "some corona viruses" lahko preživijo do 9 dni.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.
««
79 / 355
»»