» »

Evropi zmanjkalo naslovov IPv4

Evropi zmanjkalo naslovov IPv4

Slo-Tech - Evropski regionalni upravljavec internetnega naslovnega prostora (RIPE) je sporočil, da so razdelili še zadnje proste naslove IPv4. Zadnji blok velikosti /22 so dodelili danes popoldne, odslej pa bo nove naslove skoraj nemogoče dobiti. Prostih naslovov IPv4 ta hip ni, pri čemer prosti pomeni, da niso dodeljeni nobeni organizacije. To ne pomeni, da so vsi naslovi tudi v aktivni uporabi.

Oktobra letos je zmanjkalo blokov /22, že pred sedmimi leti pa je RIPE razdelil zadnje velike bloke (/8). Odtlej so razdeljevali le še drobiž. Kljub izčrpanju trenutne zaloge to ne pomeni, da v prihodnosti ne bo možno dobiti novega naslova IPv4. Organizacije, ki so propadle, ki ne obratujejo več ali ki zgolj ne potrebujejo več celotne dodelitve, naslove vračajo. RIPE te naslove ponovno prevzame in jih na novo dodeli. Pričakovati je, da teh naslovov ne bo veliko, zato jih bo RIPE delil organizacijam v čakalni vrsti. Dobile jih bodo lahko zgolj organizacije, ki niso še nikoli dobile nobenega naslova IPv4. Največja dodelitev bo samo še /24.

RIPE se pridružuje ostalim upravljavcem, ki pozivajo k čimprejšnji polni vpeljavi naslednika IPv6. Težave se trenutno zasilno krpajo s sekundarnimi trgi in z uporabo CGNAT (Carrier Grade Network Address Translation), a to je zgolj odlaganje problema v prihodnost. Če ne prej, bo internet stvari zahteval IPv6.

109 komentarjev

«
1
2 3

PH03N1X ::

Telemach in IPv6 anyone?

rabelj5 ::

kako lahko oddajam 'svoj' ipv4 za 2500 eur/mesec in uporabljam ipv6?

mtosev ::

glupo vprašanje samo a so kakšne druge pomembnejše novosti pri ipv6 razen, da je pool naslovov večji?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

737 ::

bbbbbb2015 ::

737 je izjavil:

Primerjaj.
IPv4: https://tools.ietf.org/html/rfc791
IPv6: https://tools.ietf.org/html/rfc2460


Mi smo alocirali prvi IPv4 blok, ko to še ni bil problem. Moram sedaj alocirati en IPv6 blok, preden Musk pride na Mars in bo interplanetarni internet požrl vse IPv6 bloke in bodo internetarji zopet v buli.

Lonsarg ::

Dealbreakarjev razen manjko prostora ni, se pa vseemo najde precej uporabnega, tkole iz glave brez da kaj googlam:
- mnogo stvari je lepše v osnovi narejenih, kar pomeni posledično določeno optimizacijo pri routingu(IPv4 ratuje nevzdržen tudi glede tega), mnogo manj high level hackov ki so bili nad ipv4 uvedeni da se je sfolgalo.
- podpora roaming statičnem IPjem ki delujejo tudi če naprava gre v drug ISP network brez kakšnih high level tunel hackov
- podpora za native performančni broadcasting (kolikor vem celo uporabljajo nekateri ISPji interno za svoje IPTV implementacije)
- DHCP autoconfig
- ekstra avtomatsko dodeljeni local-link IPv6 naslovi za katere tehnično ni mogoče da bi zapustili interni network, kar se da uporabit za marsikaj (se dejansko s pridom uporablja že tudi v ipv4-only networkih za potrebe autodiscovery)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

c3p0 ::

Če je po toliko letih adopcija še vedno tako nizka, ima IPv6 očitno nek problem.

prowb ::

c3p0 je izjavil:

Če je po toliko letih adopcija še vedno tako nizka, ima IPv6 očitno nek problem.


Ne moreš si jih enostavno zapomnit, tak ko v4 :D

c3p0 ::

To osebno tudi mene moti, IPv4 kar nekaj vem na pamet, pride prav ko DNS mrkne :)

joggi79 ::

c3p0 je izjavil:

Če je po toliko letih adopcija še vedno tako nizka, ima IPv6 očitno nek problem.

Saj ga ima... strosek. Ce kdo misli, da je implementacija IPv6 zastonj se moti. In dokler je IPv4 naslovov se dovolj, se nihce ne bo pretirano ukvarjal s tem. Zato pac je status IPv6 tak kot je. Pred leti je bilo na eni konferenci izreceno da bo do dokoncne implementacije IPv6 potrebnih cca. 70 let... glede na trenutno stanje se kar strinjam.

Mr.B ::

joggi79 je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Če je po toliko letih adopcija še vedno tako nizka, ima IPv6 očitno nek problem.

Saj ga ima... strosek. Ce kdo misli, da je implementacija IPv6 zastonj se moti. In dokler je IPv4 naslovov se dovolj, se nihce ne bo pretirano ukvarjal s tem. Zato pac je status IPv6 tak kot je. Pred leti je bilo na eni konferenci izreceno da bo do dokoncne implementacije IPv6 potrebnih cca. 70 let... glede na trenutno stanje se kar strinjam.

Kot na primer ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Lonsarg ::

Ne gre tolk za strosek kot pa za problem kura/jajce. Solo IPv6 si ne mores provosciti, dual pa se vsakemu zdi brez veze nastavljat ker itak da vsi se imajo IPv4 in pomeni dvojne firewale itd. Resitev je seveda IPv6 - only z nekaj IPv4 proxiji, torej da je cim manj dvojnega dela. In firme pocasi ampak res pocasi celo gredo v to.

darkolord ::

Lonsarg je izjavil:

- podpora roaming statičnem IPjem ki delujejo tudi če naprava gre v drug ISP network brez kakšnih high level tunel hackov
Tukaj ne gre izpustiti še major fakapa, da (vsaj kar sem jaz videl) pri večini mrežnih naprav (še?) ne moreš prefixa voditi posebej, kar pomeni, da če ti ISP zamenja prefix, moraš čisto vse firewall rule popravljati na roke, po možnosti pa še kaj zraven (DNS ...) in seveda povsod kjer uporabljaš statične IPje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

joggi79 ::

Mr.B je izjavil:

Kot na primer ?

Nacrtovanje, oprema, konfiguracija, podpora... Vse to ni zastonj, sploh na nivoju operaterja. In dokler ni potrebe, se nihce ne bo pretirano resno spuscal v to. Pri nas imam komplet omrezje v6 ready, pa imamo trenutno razmerje v4 vs. v6 prometa mogoce 10000:1 (priznam da ze lep cas nisem gledal tocnih stevilk, ampak stvar na v6 je zanemarljiva... se najvec prometa je mail, kjer je se najvec v6 implementacij), stevilo strank, ki resno uporabljajo IPv6 pa verjetno lahko prestejem na prste ene roke.
Ko se bo enkrat stvar spremenila in bo vsaj nekaj vsebine izkljucno na v6, se bo stvar pocasi zacela spreminjati, dokler pa ni zelje strank pa nobenenu od providerjev ni v nekem strasnem interesu, da bi ne vem kako porival v6 naprej.

Ales ::

Dejansko je v praksi velik problem tudi okornost programskih vmesnikov, kjer se upravlja z IPv6. Morda ne na prav specializiranih napravah, a drugje je praktično vsa logika prilagojena še za IPv4.

poweroff ::

c3p0 je izjavil:

Če je po toliko letih adopcija še vedno tako nizka, ima IPv6 očitno nek problem.

Ja, sploh ne vem kaj je treba zdaj težit z nekim IPv6, če pa IPv4 čisto lepo dela. Ja, ja, teoretično je IPv6 morda res boljši, ampak razen par geekov tega v praksi nihče ne uporablja. Leto 2020 bo leto IPv6, LOL!

Jaz sem sicer skušal iti na IPv6, ampak ni isto... preprosto ni isto. Pol stvari ne dela (OK, mogoče jaz ne znam, ampak ne, jaz vendar vse obvladam), predvsem je pa drugače. Čudno izgleda. A zdaj se bom pa moral navajati na neke novosti, ki si jih je pa geekov spomnilo? IPv6 je pač nek polizdelek.

Bla, bla, bla...

Zdaj pa namesto IPv6 vstavi magično besedo "Linux"... in se smej. >:D
sudo poweroff

darkolord ::

Žalostno je, ne smešno.

Evolve ::

kaj vi bi tudi lokalno furali ipv6.. jao mojstri :))

Mr.B ::

Evolve je izjavil:

kaj vi bi tudi lokalno furali ipv6.. jao mojstri :))

Sej ga, no vsaj pri windowsih, bolj redko doma izklaplaj ipv6.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

c3p0 ::

poweroff je izjavil:


Zdaj pa namesto IPv6 vstavi magično besedo "Linux"... in se smej. >:D


Linux ima en velik problem, slab GUI. Zato ga ne uporabljam na desktopu. Na strežnikih pa skoraj izključno nič druga. So pa to jabolka in hruške.

poweroff ::

Kar hočem povedati je, da ima IPv6 isti problem kot Linux. Folk je navajen na IPv4. In je lahko v6 še tako boljši... navade so navade.
sudo poweroff

GizmoX ::

poweroff je izjavil:

Zdaj pa namesto IPv6 vstavi magično besedo "Linux"... in se smej. >:D
Ah ne, bolj zabavno je potegniti vzporednico z globalnim segrevanjem.
Strokovnjaki so risali grafe, svarili, in predvidevali, kdaj se bo meja prebila. Vsake toliko časa je kakšna novica o tem, sedaj pa se je končno zgodilo to, kar so znanstveniki napovedovali toliko časa - dosegli smo mejo!
A spet je le neka novica. V komentarjih napovedujemo, da bo sistem vzdržen še desetletja, da ni treba ukrepati, in da se bo sistem skozi čas počasi in brez posebnega napora že samodejno prilagodil. Svet teče dalje, nihče ne čuti spremembe.
IPv6 je bilo torej nepotrebno strašenje, v kar je seveda najbolj vpleten lobi proizvajalcev omrežne naprave - oni so imeli namreč največ koristi od dodatne prodaje IPv6 kompatibilnih naprav. Čisto po nepotrebnem.

Tudi komentarji so seveda tipični:
Neko podjetje še kar ignorira nasvete in se ne prilagaja novim grožnjam: "Telemach in IPv6 anyone?"
Nekdo bi situacijo rad izkoristil v dobičkonosne namene: "kako lahko oddajam 'svoj' ipv4 za 2500 eur/mesec in uporabljam ipv6?"
Nekdo ne razume predloga, si pa predstavlja, da je enostavno in le malenkost drugačno: "glupo vprašanje samo a so kakšne druge pomembnejše novosti pri ipv6 razen, da je pool naslovov večji?"
Nekdo iz posledic sklepa vzroke: "Če je po toliko letih adopcija še vedno tako nizka, ima IPv6 očitno nek problem."
Nekdo je že nostalgičen: "Ne moreš si jih enostavno zapomnit, tak ko v4 :D"
Nekdo je pravilno ugotovil, da se nam ne zdi ekonomsko upravičeno, dokler ni prepozno: "Ce kdo misli, da je implementacija IPv6 zastonj se moti. In dokler je IPv4 naslovov se dovolj, se nihce ne bo pretirano ukvarjal s tem."
...

Ne preveč resno vzet, ni napad na nikogar :))
Sicer pa tega, da bomo slej ko prej pristali na IPv6, nihče ne zanika. ;)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

c3p0 ::

poweroff je izjavil:

Kar hočem povedati je, da ima IPv6 isti problem kot Linux. Folk je navajen na IPv4. In je lahko v6 še tako boljši... navade so navade.


Res je, in tudi praktičen je bolj. Sploh pa preprostejši. Večina bi verjetno raje videla še en oktet zraven IPv4 in "rešeno". Ostalih prednosti IPv6 pa ne bo nikoli razumela ali poznala.

starfotr ::

Hja, IPv4 je enostaven za enostavne stvari. Ko prideš do malo bolj kompleksnih zahtev, jih je v svetu IPv6 navadno mnogo lažje narediti.

Mr.B ::

c3p0 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Kar hočem povedati je, da ima IPv6 isti problem kot Linux. Folk je navajen na IPv4. In je lahko v6 še tako boljši... navade so navade.


Res je, in tudi praktičen je bolj. Sploh pa preprostejši. Večina bi verjetno raje videla še en oktet zraven IPv4 in "rešeno". Ostalih prednosti IPv6 pa ne bo nikoli razumela ali poznala.

Sej imaü sedaj .255. Samo kaj ko je ljud strah novosti, toliko o strahu in znanju IT.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

joggi79 ::

starfotr je izjavil:

Hja, IPv4 je enostaven za enostavne stvari. Ko prideš do malo bolj kompleksnih zahtev, jih je v svetu IPv6 navadno mnogo lažje narediti.

Lahko primer ene taksnih "kompleksnih zahtev", ki so lazje resljive v v6?

Mr.B ::

joggi79 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Hja, IPv4 je enostaven za enostavne stvari. Ko prideš do malo bolj kompleksnih zahtev, jih je v svetu IPv6 navadno mnogo lažje narediti.

Lahko primer ene taksnih "kompleksnih zahtev", ki so lazje resljive v v6?

NAT.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

darkolord ::

Kako je pa NAT lažje rešljiv?

pegasus ::

Tako, da ga ni.

joggi79 ::

Uhmm no ja to je kar se mene tice minus ;) Ja vem NAT ni security, ampak glede na znanje ljudi o networkingu (ze na ST, kjer bi upal da je vseeno malo vec tehnicnih ljudi, kaj sele na splosno), NAT vsaj delno poboljsa stvar, kar pri v6 seveda ne obstaja vec in je vsaka masina prosto dosegljiva vsem... ponavadi brez ali pa z zelo zelo easy passwordi. Tako da to, da ni NATa je prej minus ;)
Po drugi strani pa v4 to v6 in obratno NAT ni ravno pretirano easy za narediti, in tega bo se lep cas ogromno... no ko bo v6 zares prisel v uporabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joggi79 ()

starfotr ::

Varnost je vgrajena v IPv6, ima podporo za IPSec ipd. Same take zadeve, ki so v sveteu IPv4 le mokre sanje.

pegasus ::

NAT je bug, ne feature. Oz. vsaj zelo slab workaround za pomanjkljivost IPv4.

Pomni, smo na internetu in osnovni namen je *povezljivost*. Vsak z vsakim, čim bolj direktno, čim manj čudnih translacij na poti. Kar omogoča razvoj zanimivih protokolov in načine uporabe, ki si jih še niti ne predstavljamo. IPv4 in NAT sta vse to krepko zavrla...

joggi79 ::

Super v teoriji Pegasus... v praksi pa je stvar na zalost krepko drugacna in ta "povezljivost brez meja" je hudo velik minus. Vsak, ki je kdaj pri kaksne providerju videl promet, bo vedel zakaj je temu tako ;) Se strinjam da ce ves kaj delas in poznas stvari je to cool. Problem je ker 99.9% ljudi na netu tega ne ve in rezultat je internet kot je, kjer je krepko vec kot 50% prometa junk promet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joggi79 ()

pegasus ::

joggi79 je izjavil:

Problem je ker 99.9% ljudi na netu tega ne ve in rezultat je internet kot je, kjer je krepko vec kot 50% prometa junk promet.
Hočeš rečt, da ovce rabijo pastirja? :D
Kaj pa demokracija in to? Svoboda izražanja? :D
Imamo natančno tak internet, kot si ga zaslužimo. Kot si ga ustvarimo.
Ali tudi kakor si boš postlal, tako boš spal.

Jaz sem vedno bolj za "ustavite zemljo, rad bi izstopil".

joggi79 ::

Pa saj realno imas tudi z NATom svobodo izrazanja :) No ok govorim dokler imas vsaj na zunanji strani tvojega routerja javni ip (pri nas zaenkrat je, se bo pa prej ali slej spremenilo da za fizicne osebe tega ne bo vec... na v4 seveda), pa si lahko naredis nat in je... ce znas ni problema, ce ne znas pa tako ali tako ne rabis :)
Sedaj ali ovce rabijo pastirja ali ne... ne vem naceloma bi rekel da ja, ker drugace vse zblojene letajo naokoli. Mogoce je celo to zares idealna primerjava. Ovce ali krave v vseh teh stoletjih niso vec sposobne same od sebe preziveti in rabijo pastirja in nekoga, ki skrbi za njih.... 99% uporabnikov interneta pa na zalost tudi, ne glede na to kako se to slisi.

darkolord ::

pegasus je izjavil:

Tako, da ga ni.
Pri IPv4 je pa potemtakem SLAAC (pa ostale zadeve) lažje rešljiv!

PrimoZ_ ::

NAT je vredu za današnje "consumerje" vsebin, kjer uporabniki rabijo samo izhodni promet na 443 da visijo na fb/insta/gmail. Za vse ostale pa je muka.

In za te "consumerje" še vedno lahko ISP tala naokoli routerje, ki majo blokiran ves ali vsaj večino inbound prometa, pa si potem na istem kot sedaj z NAT-om.

Ales ::

Pegasus ima čisto prav. Dejanska povezljivost navadnih fizičnih ljudi se v svetu IPv4 korenito omejuje in slabša zaradi pomanjkanja naslovov. Množice domačih naprav in omrežij, ki so nekoč imela vsaj eno javno dosegljivo točko, postajajo nedosegljive.

Situacija se slabša in se bo še slabšala, preden bo enkrat menda bolje...

MrStein ::

Lahko kdo da trenutno stanje podpore IPv6 pri slovenskih ISP?

Mobitel nima, sem pravkar pogledal na telefon.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

starfotr ::

Mobitel oz. Telekom ima. Vendar samo na 3G in samo preko APN ipv6 in izključno je IPv6, ni nič IPv4.

Pošlješ IPV6 na 1918 in to je to. Na LTE ni mogoče uproabit tega APN.

Mr.B ::

joggi79 je izjavil:

Pa saj realno imas tudi z NATom svobodo izrazanja :) No ok govorim dokler imas vsaj na zunanji strani tvojega routerja javni ip (pri nas zaenkrat je, se bo pa prej ali slej spremenilo da za fizicne osebe tega ne bo vec... na v4 seveda), pa si lahko naredis nat in je... ce znas ni problema, ce ne znas pa tako ali tako ne rabis :)
Sedaj ali ovce rabijo pastirja ali ne... ne vem naceloma bi rekel da ja, ker drugace vse zblojene letajo naokoli. Mogoce je celo to zares idealna primerjava. Ovce ali krave v vseh teh stoletjih niso vec sposobne same od sebe preziveti in rabijo pastirja in nekoga, ki skrbi za njih.... 99% uporabnikov interneta pa na zalost tudi, ne glede na to kako se to slisi.

Seveda,
Si kdaj dekodiral piškotke.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

joggi79 ::

Ne, piskotke jaz jem ne dekodiram :)) Saj najbrz je bilo razvidno iz prej napisanega da se ukvarjam z networkingom ne programiranjem in za konfiguracijo core routerjev so piskotki nivo ki ne igra nobene vloge. ;)

NubCake ::

bbbbbb2015 je izjavil:

737 je izjavil:

Primerjaj.
IPv4: https://tools.ietf.org/html/rfc791
IPv6: https://tools.ietf.org/html/rfc2460


Mi smo alocirali prvi IPv4 blok, ko to še ni bil problem. Moram sedaj alocirati en IPv6 blok, preden Musk pride na Mars in bo interplanetarni internet požrl vse IPv6 bloke in bodo internetarji zopet v buli.

če se ne motim je naslovov IPv6 dovolj, da bi lahko vsak pesek na zemlji imel svoj IP naslov? Mislim, da sem prebral to 1x :D

Iz wikipedie:
IPv6 uses a 128-bit address, theoretically allowing 2128, or approximately 3.4×1038 addresses. The actual number is slightly smaller, as multiple ranges are reserved for special use or completely excluded from use. The total number of possible IPv6 addresses is more than 7.9×1028 times as many as IPv4, which uses 32-bit addresses and provides approximately 4.3 billion addresses.


2128 = 340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456: The total number of IP addresses available under IPv6.

"I think it will be fine" glede IPv6 :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

Mr.B ::

joggi79 je izjavil:

Ne, piskotke jaz jem ne dekodiram :)) Saj najbrz je bilo razvidno iz prej napisanega da se ukvarjam z networkingom ne programiranjem in za konfiguracijo core routerjev so piskotki nivo ki ne igra nobene vloge. ;)

Sem msilil da boš začel, da je IPv6 iznašla Elita, da bo nadzirala množice. IPv4 je passe, IPv6 rešuje vse kar si takrat ko je IPv4 standard prišlo ven ni bilo možno zamisliti, kar je danes samoumevno. Varnost za NAT-om je tako k hočem imeti dinamični IPv4 , ker bom bolj varen...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

joggi79 ::

Mr.B je izjavil:

Varnost za NAT-om je tako k hočem imeti dinamični IPv4 , ker bom bolj varen...

No v praksi ne cisto tako ;) Drugace pa verjemi da v4 se lep cas ne bo passe in da v6 se lep cas ne bo zares zalaufal in nadomestil v4. Pac mnenje nekoga, ki ne dekodira piskotkov ampak nacrtuje in konfigurira omrezja. Nikjer pa ne pise da se ne motim. Ampak glede na to da mi v6 laufa ze kaksnih 5 ali 6 let, pa da je stanje danes (pa ne zgolj v mojem omrezju ampak povsod po svetu) se vedno bolj kot ne enako tistemu na zacetku, mocno dvomim da se bo sedaj cudezno v letu ali dveh stvar spremenila za 500%. No lahko pa se bo, kaj pa vem. :)
PS: Ajd resno... kje ste vsi ki ne morete ziveti brez ipv6, ko enkrat pridete iz ST foruma v realno zivljenje? Po ST sodec, bi me morala vsaka druga stranka moriti za v6 naslove, pa kot sem rekel taksnih, ki bi hoteli imeti tudi v6 ni dobesedno nic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joggi79 ()

pegasus ::

joggi79 je izjavil:

Pac mnenje nekoga, ki ... nacrtuje in konfigurira omrezja.
Sramota, ravnokar si izgubil par velikih poslov. IPv6 je v vsakem novem omrežju standard že vsaj od 2010.

joggi79 ::

Pegasus sigurno ja :| Koliko "velikih omrezij" si ti ze videl od blizu? In ce bi prebral, v mojem ipv6 ze lep cas laufa. In to precej dlje kot v6 upstream po Evropi nudijo recimo Level3, Sprint ali Verizon. Ma ja... nima veze, par ljudi, ki navadnega TPLinka za doma ne znajo skonfigurirati vedo vse o teh stvareh. Bo dovolj z moje strani.

c3p0 ::

Laufa, ampak ljudje ga nočejo. Tiščijo jim IPv6 subnete, oni bi pa radi le še en IPv4, da bo babica imela svoj statični IP, za preverjat vreme na 24ur.com.

pegasus ::

joggi79 je izjavil:

Koliko "velikih omrezij" si ti ze videl od blizu?
Hehe, glede na to kako si vprašal, več kot ti ;) Ampak se sekiram bolj za L1 in L2, višje gor po stacku hočem čim manj.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Še Severni Ameriki zmanjkalo naslovov IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3912830 (9101) Bakunin
»

Tudi ameriški ARIN skoraj brez naslovov IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4320912 (11510) Gapi
»

RIPE razdeljuje zadnje evropske naslove IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3812147 (9862) JesusChrist
»

Živahno trgovanje s preostalimi naslovi IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
216838 (5364) MrStein
»

Vsak hip razdeljeni zadnji naslovi IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
2610822 (8826) MrStein

Več podobnih tem