» »

Knjige, ki so pustile pečat

Knjige, ki so pustile pečat

«
1
2

FormerUser ::

Cruz je izjavil:


Edine 4 knjige, ki jih rabim so:
Seneka, O srečnem življenju in druge razprave
Mark Avrelij, Meditacije
Emil Cioran, Padec v čas
Laodzi, Daodedžing
Te 4 knjige te zaposlijo za celo življenje.



Da odprem tole temo, me je spodbudil zgornji zapis, morda bi še kdo želel deliti seznam knjig, ki so pustile podobno globok vtis.

Oziroma, če vprašam takole, katerih pet knjig bi vzeli s sabo kot hrano za možgane, če bi morali naslednjih 10 let živeti v divjini, brez dostopa do interneta?

xmetallic ::

The Myth of Male Power, Warren Farrell

#000000 ::

Prvo probaj s tole 7000 dni v Sibiriji Avtor Karlo Štajner

JAZ sem jo prebral, tako da ne bo dileme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

pegasus ::

Pustile vtis ... Jonatan Livingston Galeb in Podarjena krila (oboje by Richard Bach), čeprav bi naslov "A Gift of Wings" jaz prevedel "Dar kril", kar tudi bolje opiše vsebino.

#000000 ::

in ja druga je Dolga roka Izraela - Janusz Piekalkiewicz, katero je na mojo željo prebral tudi MAROČAN ki živi v Holandiji že 20 let, in je imel prej zelo odklonilno mnenje o židih.

markoxxx ::

Definitivno Angel Pozabe - Maja Haderlap me je povsem navdušila!

kuall ::

Pri 20ih sem si na domačem tiskalniku sprintal in zvezal 3 knjige: darwin (evolucija, expression of emotions) in židovski filozof baruch spinoza, o veri v znanost. ta vera bi se res morala nujno razmnožiti.
te knjige so name pustile največji pečat, da sem zaradi njih še bolj znanstveno naravnan kot bi bil.
če zdaj pogledam nazaj sem bil že takrat prekleto napreden za 20 letnika, kako sem šele zdaj.

jype ::

FormerUser je izjavil:

katerih pet knjig bi vzeli s sabo kot hrano za možgane, če bi morali naslednjih 10 let živeti v divjini, brez dostopa do interneta?
Odvisno od tega, za katero divjino gre. Če gre za severni del Sibirije, potem knjige o rastlinah in živalih v tundri in tajgi.

ripmork ::

nisem sicer veliko knjig prebral, pa vseeno - tiste, ki so največji vtis pustile :>

Metulj - Henry Charriere (ultimativna pustolovska knjiga)
Subtle art of not giving a fuck - Mark Manson
Učbenik življenja - Martin Kojc
Alamut - Vladimir Bartol
Kavelj 22 - Joseph Heller

mislim, da bi tudi od Bukowskega in Jack Londona lahko kaj noter stisnil. Pa še kakšna dobra psihološka bi se našla,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

Invictus ::

Richard Bach - vse njegove knjige

Tisti galeb je malo patetičen, njegove kasnejše so precej boljše. Jih je pa treba brati v pravem vrstnem redu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

D3m ::

Blek Stena oz. Veliki Blek
Dylan Dog
Dogodivščine Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika
Lucky Luke
Alan Ford
Zagor
Asteriks
Komandant Mark
Snoopy
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

TheBlueOne ::

FormerUser je izjavil:



Oziroma, če vprašam takole, katerih pet knjig bi vzeli s sabo kot hrano za možgane, če bi morali naslednjih 10 let živeti v divjini, brez dostopa do interneta?


Ne pretezke po kilazi, da bi bil mobilen, vecinoma bi izbiral navodila za prezivetje. Verjetno eno knjigo o botaniki, da bi vedel kaj lahko pojem in kaksen prirocnik za grajenje lesenih his. Ostale tri bi vzel tri Paperblanks od kaksnega Faberja in svincnike, da bi lahko risal in pisal.

Cruz ::

Očitna izbira je Britannica.
Recimo anatomija bi prav tako bila zanimiva izbira. Gray's Anatomy.
Pa še kakšen poglobljen učbenik matematike/fizike.

Še ena dodatna knjiga(no, zbirka kratkih zgodb), ki sem jo prebral in bi jo z veseljem še milijonkrat: Girl with Curious Hair.

@OP, mislim da si se malo zajebala, ko si omenila divjino ter no internet in boš dobila drugačne odgovore - knjige, ki bi prav prišle v tem primeru. Bi se strinjal z @TheBlueOne, pretežke ne bi bile najboljše. Dobro, da so moje omenjene 4 knjige kratke in lahke. Poleg bi pa dodal še zbirke kratkih zgodb, ki so prav tako lahke, pa seveda različne vodiče preživetja v naravi ipd. kot že omenjeno.

@OP Katere knjige pa so se tebe dotaknile?

kinba ::

Jaz bom navedel avtorje, saj gre za več knjig, člankov, predavanj:

James W. Prescott
Ashley Montagu
OSHO
Boris Pahor
Chris Hedges

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kinba ()

Apofis ::

Malner ::

Gospodar prstanov
Asimov - Robotska serija
Douglas Adams - trilogija v petih delih Štoparski vodnik po galaksiji
Jodorovski - Inkal in Metabaroni
Hermann - Jeremiah
Strojniški priročnik

Jazon ::

Precej knjig gre lahko na listo najboljših ampak pečat...:

Klavnica pet
Zbogom plavi ponedeljek

FormerUser ::

Cruz je izjavil:


@OP, mislim da si se malo zajebala, ko si omenila divjino ter no internet in boš dobila drugačne odgovore - knjige, ki bi prav prišle v tem primeru. Bi se strinjal z @TheBlueOne, pretežke ne bi bile najboljše. Dobro, da so moje omenjene 4 knjige kratke in lahke. Poleg bi pa dodal še zbirke kratkih zgodb, ki so prav tako lahke, pa seveda različne vodiče preživetja v naravi ipd. kot že omenjeno.


Ja, nekateri so se preveč obesili na to divjino, čeprav sem omenila, da priročnike za preživetje pustimo ob strani, lahko jo zamenjamo s samico, poanta pa je seveda podobna kot pri vprašanjih tipa kaj bi vzeli s seboj na samotni otok, kar naj bi te vzpodbudilo k razmisleku katere so tiste knjige, ki bi jih lahko prebiral znova in znova in v njih vedno našel kaj zanimivega.

V osnovi pa je tema bila mišljena kot nabiranje predlogov za branje in splošno debato o knjigah, pa recimo o tem kaj danes, v dobi poplave informacij pomeni biti načitan in splošno razgledan. Popularni so seznami knjig, ki naj bi jih prebral, si naletel na kakšnega, ki bi ga lahko priporočal? Če za razgledano velja oseba, ki ve o vsem nekaj osnov, na katere kategorije in podkategorije bi bilo smiselno razdeliti celotno znanje?

FormerUser ::

Če dodam še katera knjiga je nazadnje naredila name velik vtis: Ples na robu sveta (misli o besedah, ženskah, krajih) - Ursula K. Le Guin. To bi bil zame prototip popolne knjige, vsebuje originalne ideje, podane v slastnem jeziku, začinjene s ščepcem humorja.

rdecaluc ::

Od nje je tudi "Left hand of darkness"?

Meni je bila serija "His dark materials" od Philip Pullmana super, še posebej ker sem jo bral v OŠ, potem pa še kasneje in mi je bil kontras neverjeten.
Est modus in rebus. ,typos

Cruz ::

FormerUser je izjavil:

pa recimo o tem kaj danes, v dobi poplave informacij pomeni biti načitan in splošno razgledan.
Meni se zdi, da načitan pomeni to, da si v prvi vrsti predelal klasike. Področja, ki te naredijo v družbi "dobro načitanega": Literarna dela, filozofija, politika, psihologija. Tukaj znanstvene(naravoslovne) knjige ne igrajo ključne vloge, pri splošni razgledanosti pa jo.

Če bi moral izbrati dve klasiki za vsako omenjeno področje, ki sta skorajda nujni in še vedno zelo družbeno relevantni:

Literarna dela; Biblija, Odiseja - Tukaj je bilo najtežje določiti le dve. Biblija se morda ne zdi najbolj uporabna, še posebej, če/ko si ateist, ampak sem jo vključil zaradi družbene relevantnosti, veliko zgodb, idej in citatov se še vedno pojavlja v filmih, stand-up nastopih, ...

Filozofija; Aristotel, Nikomahova etika & Descartes, Meditacije - Prva odličen uvod v etiko&življenje, druga pa vsebuje legendarno frazo in je zanimiv vpogled v globoko iskanje resnice. Dve nujni klasiki.

Politika; Platon, Država & Locke, Dve razpravi o oblasti - V Državi med drugim zelo znana prispodoba(ladja), ki je bila inspiracija za znano angleško frazo: we're in/on the same boat. Lockova knjiga pa velja za 101 politične teorije.

Psihologija; Freud, Interpretacija sanj & Jung, Človek in njegovi simboli - Psihoanaliza resda nima mesta v moderni psihologiji, je pa še vedno zelo popularna med filmarji/umetniki in omogoči boljše razumevanje, interpretiranje filmov ter umetnosti na splošno.

Recimo moje skromno mnenje katere bi naj bile nujne entry-level klasike, ko imam ravno preveč časa. :)

FormerUser je izjavil:

Popularni so seznami knjig, ki naj bi jih prebral, si naletel na kakšnega, ki bi ga lahko priporočal?
Ta 4chan-ov list kar hvalijo na Internetu. Nekaj knjig s tega seznama sem prebral, me pa čaka še veliko knjig in splošnega znanja, da bom lahko samega sebe obravnaval kot dobro načitanega in splošno razgledanega.

FormerUser je izjavil:

Če za razgledano velja oseba, ki ve o vsem nekaj osnov, na katere kategorije in podkategorije bi bilo smiselno razdeliti celotno znanje?
To pa je nekaj za razmisliti. Mogoče bi si to vprašanje zaslužilo svojo temo.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Sp3m ::

Kamastura in The Art of War

ps: Tudi Alamut

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sp3m ()

FormerUser ::

Cruz je izjavil:


Če bi moral izbrati dve klasiki za vsako omenjeno področje, ki sta skorajda nujni in še vedno zelo družbeno relevantni:

Literarna dela; Biblija, Odiseja - Tukaj je bilo najtežje določiti le dve. Biblija se morda ne zdi najbolj uporabna, še posebej, če/ko si ateist, ampak sem jo vključil zaradi družbene relevantnosti, veliko zgodb, idej in citatov se še vedno pojavlja v filmih, stand-up nastopih, ...

Filozofija; Aristotel, Nikomahova etika & Descartes, Meditacije - Prva odličen uvod v etiko&življenje, druga pa vsebuje legendarno frazo in je zanimiv vpogled v globoko iskanje resnice. Dve nujni klasiki.

Politika; Platon, Država & Locke, Dve razpravi o oblasti - V Državi med drugim zelo znana prispodoba(ladja), ki je bila inspiracija za znano angleško frazo: we're in/on the same boat. Lockova knjiga pa velja za 101 politične teorije.

Psihologija; Freud, Interpretacija sanj & Jung, Človek in njegovi simboli - Psihoanaliza resda nima mesta v moderni psihologiji, je pa še vedno zelo popularna med filmarji/umetniki in omogoči boljše razumevanje, interpretiranje filmov ter umetnosti na splošno.

Recimo moje skromno mnenje katere bi naj bile nujne entry-level klasike, ko imam ravno preveč časa. :)

Hvala za predloge, sem trenutno bolj na tesno s časom, tako da ne bom ugovarjala, morda kdaj kasneje pokomentirala.

Cruz je izjavil:

Ta 4chan-ov list kar hvalijo na Internetu. Nekaj knjig s tega seznama sem prebral, me pa čaka še veliko knjig in splošnega znanja, da bom lahko samega sebe obravnaval kot dobro načitanega in splošno razgledanega.

Seznam je zanimiv ampak zelo fokusiran na romane, novele....

Cruz je izjavil:

To pa je nekaj za razmisliti. Mogoče bi si to vprašanje zaslužilo svojo temo.

Morda, ampak trenutno ne bo šlo, če pa je kdo že kdaj razmišljal v tej smeri, pa lahko predlaga.

rdecaluc je izjavil:

Od nje je tudi "Left hand of darkness"?

Ja, ampak tisto je roman, tole pa zbirka esejev in govorov.

Zgodovina sprememb…

stjan ::

Imam občutek da sedanji politiki berejo 2 knjigi.
Za 1. fazo je 1984
za 2. pa bo v uporabi Smrt je moj poklic

vsekakor nas čaka samo še Krasni novi svet....

jype ::

Cruz je izjavil:

Literarna dela; Biblija, Odiseja - Tukaj je bilo najtežje določiti le dve. Biblija se morda ne zdi najbolj uporabna, še posebej, če/ko si ateist, ampak sem jo vključil zaradi družbene relevantnosti, veliko zgodb, idej in citatov se še vedno pojavlja v filmih, stand-up nastopih, ...

Filozofija; Aristotel, Nikomahova etika & Descartes, Meditacije - Prva odličen uvod v etiko&življenje, druga pa vsebuje legendarno frazo in je zanimiv vpogled v globoko iskanje resnice. Dve nujni klasiki.

Politika; Platon, Država & Locke, Dve razpravi o oblasti - V Državi med drugim zelo znana prispodoba(ladja), ki je bila inspiracija za znano angleško frazo: we're in/on the same boat. Lockova knjiga pa velja za 101 politične teorije.

Psihologija; Freud, Interpretacija sanj & Jung, Človek in njegovi simboli - Psihoanaliza resda nima mesta v moderni psihologiji, je pa še vedno zelo popularna med filmarji/umetniki in omogoči boljše razumevanje, interpretiranje filmov ter umetnosti na splošno.
Vse opisano: Terry Pratchettove Night Watch, Snuff, Thud, Truth, Making Money, Guards, Guards!, Men at Arms, Going Postal, Thief of Time.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

TheBlueOne ::

Cruz je izjavil:



Literarna dela; Biblija, Odiseja - Tukaj je bilo najtežje določiti le dve. Biblija se morda ne zdi najbolj uporabna, še posebej, če/ko si ateist, ampak sem jo vključil zaradi družbene relevantnosti, veliko zgodb, idej in citatov se še vedno pojavlja v filmih, stand-up nastopih, ...

Filozofija; Aristotel, Nikomahova etika & Descartes, Meditacije - Prva odličen uvod v etiko&življenje, druga pa vsebuje legendarno frazo in je zanimiv vpogled v globoko iskanje resnice. Dve nujni klasiki.

Politika; Platon, Država & Locke, Dve razpravi o oblasti - V Državi med drugim zelo znana prispodoba(ladja), ki je bila inspiracija za znano angleško frazo: we're in/on the same boat. Lockova knjiga pa velja za 101 politične teorije.

Psihologija; Freud, Interpretacija sanj & Jung, Človek in njegovi simboli - Psihoanaliza resda nima mesta v moderni psihologiji, je pa še vedno zelo popularna med filmarji/umetniki in omogoči boljše razumevanje, interpretiranje filmov ter umetnosti na splošno.

Recimo moje skromno mnenje katere bi naj bile nujne entry-level klasike, ko imam ravno preveč časa. :)


Ce si sam v divjini, potem je za te knjige, ce jih hoces dobro predelati deset let dosti premalo. Pri vecini lahko diskutiras o vsaki strani vec ur, dni. :) Te knjige brez druzbe so muka...

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

Kaj si se sedaj toliko zapičil v "divjino", sedaj govorimo o drugih stvareh, splošni razgledanosti in kako jo doseči.

Božja batina ::

Jagodni izbor

Premiki
Noriško kraljestvo beli panter
Okopi
Za kulturo življenja
Druga republika
25 let pozneje

TheBlueOne ::

FormerUser je izjavil:

Kaj si se sedaj toliko zapičil v "divjino", sedaj govorimo o drugih stvareh, splošni razgledanosti in kako jo doseči.


Sorry je bil hec. Kako doseci razgledanost pri teh knjigah je za moj okus bolj stran sudiranja in diskusije, kot pa golega branja. Filozofski krozek je bil dober start. Takrat je tudi bil nek filozofski forum, kjer se je to diskutiralo. Ampak dvomim, da se obstaja, ker je bilo se v IRC casih.

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

Obstaja pa kaj drugega, v bistvu znanje še nikoli ni bilo vsakomur tako na dosegu roke, kot ravno sedaj, problem je predvsem v količini informacij, zato se išče itinerarij.

TheBlueOne ::

Ja kolicina informacij je problem. Pa tu ne mislim da moras prebirati dobro od slabega ampak ze kolicina odlicnih informacij. Pa to ni problem danes, to je bil problem ze pred internetom. :)

Moras vedeti, kaj te zanima, tako da ti seznami nakljucnih ljudi bolj malo koristijo. Tebe v filozofskem smislu verjetno filozofija morale in etike. Definitivno dovolj veliko podrocje za eno clovesko zivljenje.

Cruz ::

FormerUser je izjavil:

Seznam je zanimiv ampak zelo fokusiran na romane, novele....
Ja, bolj usmerjeno na literarna dela. A tebe bolj vleče ne-fikcija?

FormerUser je izjavil:

vsebuje originalne ideje, podane v slastnem jeziku, začinjene s ščepcem humorja
To ti bo zagotovo všeč Pisma mlademu pesniku/Letters to a Young Poet. Vredno branja, tudi če te poezija ne zanima - njegovi predlogi, misli so zelo splošne in lahko apliciraš na različne stvari. Čudovita, kratka knjiga. Res priporočam, če še nisi prebrala. Prav gotovo bo pustilo nek vtis. Če bom imel otroka, mu bom v najstniških letih dal za brati. :)

jype je izjavil:

Vse opisano: Terry Pratchettove Night Watch, Snuff, Thud, Truth, Making Money, Guards, Guards!, Men at Arms, Going Postal, Thief of Time.
Nisem prebral še nobene njegove knjige. Big yikes? Rad imam angleški humor, bom eno zbral, moram pogledati katere imajo v moji knjižnici.

TheBlueOne je izjavil:

Ce si sam v divjini, potem je za te knjige, ce jih hoces dobro predelati deset let dosti premalo. Pri vecini lahko diskutiras o vsaki strani vec ur, dni. :) Te knjige brez druzbe so muka...
Res je. No, lahko diskutiraš sam s sabo, recimo poskusiš nasprotovati nekemu argumentu, ga braniti, napišeš esej, ... V divjini delaš 15 ur na teden, vir: https://slo-tech.com/novice/t754558/p65... , časa imaš na pretek. Ampak ja, lažje je preko nekega dialoga.

FormerUser je izjavil:

sedaj govorimo o drugih stvareh, splošni razgledanosti in kako jo doseči.
Ti moji predlogi so bili za splošno čitanost, res pa je, da vpliva tudi na splošno razgledanost. Saj konec koncev je lahko najboljši predlog za povečanje splošne razgledanosti redno spremljanje novic.

TheBlueOne je izjavil:

Ja kolicina informacij je problem.
Kot pravi slogan r/books: So many books, so little time.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

TheBlueOne ::

Zame je splosna razgledanost v smislu retrospektive dobra samo kot orodje, da bolj natancno ugotovis v kaj se poglobiti. Ce jo imas se mi zdi, da je svetu nezanimiva, se bolj nezanimiva pa je tistemu, ki jo ima. :)

garamond ::

FormerUser je izjavil:

[...]katere so tiste knjige, ki bi jih lahko prebiral znova in znova in v njih vedno našel kaj zanimivega.
Zame so to knjige Dostojevskega, ki še ni bil omenjen. Specifično po vrsti:
- Zločin in kazen
- Bratje Karamozovi in Zapiski iz podtalja (včasih prevod Zapiski iz podzemlja)

Od tukaj dalje dolgo nič, potem pa od knjig, ki so že bile omenjene, in ki so name tudi pustile močen pečat (vrstni red po času omembe):
- Jonatan Livingston Galeb
- Alamut - Vladimir Bartol
- Kavelj 22 - Joseph Heller
- Britannica - to je posebna kategorija, moj izbor bi sicer bil Wikipedija, ker je bolj obsežna (ja, mislim da obstaja tiskana izdaja), če sledimo navodilom o samotnem otoku ali samici
- Gospodar prstanov
- Douglas Adams - trilogija v petih delih Štoparski vodnik po galaksiji (dodajam vsaj še Losos dvoma! Osebno mi je ljubša)
- Aristotel, Nikohamova etika & Descartes, Meditacije (od Platona nisem prebral celih knjig, zato jih ne dodajam; so mi pa posamezni odlomki ljubši od Aristotla)
- 1984 in Krasni novi svet

jype je izjavil:

Vse opisano: Terry Pratchettove Night Watch, Snuff, Thud, Truth, Making Money, Guards, Guards!, Men at Arms, Going Postal, Thief of Time.
Teh sploh ne poznam, tako da bo treba malo pogledati.
-
Kar opažam pri sebi je to, da že dolgo nisem bral leposlovja - to pomeni precejšnjo vrsto let.
Verjetno bom prebral še druge filozofe, ko bom star...

En naslov knjige - črkovanje - sem si drznil potrollati. xD Saj res, to me spomni na Pet prijateljev.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

FormerUser ::

garamond je izjavil:

Zame so to knjige Dostojevskega, ki še ni bil omenjen. Specifično po vrsti:
- Zločin in kazen
- Bratje Karamozovi in Zapiski iz podtalja (včasih prevod Zapiski iz podzemlja)

Ja, meni je Dostojevski tudi eden najboljših avtorjev, po "uradni dolžnosti" sem prebrala Zločin in kazen, potem pa še Idiota, oboje knjigi, ki ju prebereš, čeprav obsežni, na en mah.

Če že naštevamo tovrstne knjige, potem bi omenila vsaj še:

-Prevzetnost in pristranost, dolgo prezrte Jane Austin
-Tek za zmajem, Khaleda Hosseinia
-Ljubljena, Toni Morrison
-Sto let samote, Gabriela Garcie Marqueza

FormerUser ::

Cruz je izjavil:

Ja, bolj usmerjeno na literarna dela. A tebe bolj vleče ne-fikcija?

Če se pogovarjamo o splošni razgledanosti potem je leposlovje seveda samo ena od kategorij. Bolj sem imela v mislih kaj takšnega https://www.business.com/articles/12-bo...

Cruz je izjavil:

To ti bo zagotovo všeč Pisma mlademu pesniku/Letters to a Young Poet. Vredno branja, tudi če te poezija ne zanima - njegovi predlogi, misli so zelo splošne in lahko apliciraš na različne stvari. Čudovita, kratka knjiga. Res priporočam, če še nisi prebrala. Prav gotovo bo pustilo nek vtis. Če bom imel otroka, mu bom v najstniških letih dal za brati. :)

Bereš vse to v angleškem jeziku, preko Kindla ali kako je najugodneje?

Cruz je izjavil:

Ti moji predlogi so bili za splošno čitanost, res pa je, da vpliva tudi na splošno razgledanost. Saj konec koncev je lahko najboljši predlog za povečanje splošne razgledanosti redno spremljanje novic.
Vsekakor in menim, da je naša nacionalka kar solidna, še posebej radio, ki ga lahko poslušaš med drugim delom, poročila ali pa kakšni tedenski mozaiki, kjer je vse na kupu in poglobljeno.

Cruz je izjavil:

Kot pravi slogan r/books: So many books, so little time.


Ne samo to, upala bi si reči tudi, čedalje manj časa za branje, vse bolj debele knjige, pri čemer je veliko balasta, ampak očitno danes izpadeš amater, če ne spišeš špeha od knjige.

FormerUser ::

TheBlueOne je izjavil:

Ja kolicina informacij je problem. Pa tu ne mislim da moras prebirati dobro od slabega ampak ze kolicina odlicnih informacij. Pa to ni problem danes, to je bil problem ze pred internetom. :)

Moras vedeti, kaj te zanima, tako da ti seznami nakljucnih ljudi bolj malo koristijo. Tebe v filozofskem smislu verjetno filozofija morale in etike. Definitivno dovolj veliko podrocje za eno clovesko zivljenje.

Mislim, da si malo zgrešil, poanta splošne razgledanosti ni v tem, da si izbereš neko področje in se vanj poglobiš, do najmanjših detajlov, ampak da poleg svojega, poznaš vsaj osnove drugih ključnih področij.

jype ::

Cruz je izjavil:

Big yikes?
Nah. Je IMO zelo vreden branja, ni pa nikakršen klasik. Nekakšen Douglas Adams v fantasy žanru.

louser ::

stjan je izjavil:

Imam občutek da sedanji politiki berejo 2 knjigi.
Za 1. fazo je 1984
za 2. pa bo v uporabi Smrt je moj poklic

vsekakor nas čaka samo še Krasni novi svet....

Nisem še prebral Orwellove 1984, sem pa bral 1Q84 in mi je bila knjiga kar všeč.
Bi jo priporočal.

Cruz ::

FormerUser je izjavil:

Cruz je izjavil:

Ja, bolj usmerjeno na literarna dela. A tebe bolj vleče ne-fikcija?

Če se pogovarjamo o splošni razgledanosti potem je leposlovje seveda samo ena od kategorij. Bolj sem imela v mislih kaj takšnega https://www.business.com/articles/12-bo...
Aha, no potem pa kar tega uporabi, drugače se boš ujela v past v iskanju "najboljšega" seznama. Nisem prebral vseh teh knjig, bi pa Art of War raje zamenjal z Vladarjem, čeprav je prav tako vredna branja.

FormerUser je izjavil:

Cruz je izjavil:

To ti bo zagotovo všeč Pisma mlademu pesniku/Letters to a Young Poet. Vredno branja, tudi če te poezija ne zanima - njegovi predlogi, misli so zelo splošne in lahko apliciraš na različne stvari. Čudovita, kratka knjiga. Res priporočam, če še nisi prebrala. Prav gotovo bo pustilo nek vtis. Če bom imel otroka, mu bom v najstniških letih dal za brati. :)

Bereš vse to v angleškem jeziku, preko Kindla ali kako je najugodneje?
To knjigo sem prebral samo v slovenskem jeziku. Prevedel jo je Kajetan Kovič, tako da ni kaj skrbeti glede kvalitete prevoda. Knjige si sposojam v knjižnici ali uporabim LibGen, mi je pa branje na računalniku kar mučno. Kindle nimam, niti nimam želje po njem.

FormerUser je izjavil:

Cruz je izjavil:

Ti moji predlogi so bili za splošno čitanost, res pa je, da vpliva tudi na splošno razgledanost. Saj konec koncev je lahko najboljši predlog za povečanje splošne razgledanosti redno spremljanje novic.
Vsekakor in menim, da je naša nacionalka kar solidna, še posebej radio, ki ga lahko poslušaš med drugim delom, poročila ali pa kakšni tedenski mozaiki, kjer je vse na kupu in poglobljeno.
Tukaj sva istega mnenja.

FormerUser je izjavil:

Cruz je izjavil:

Kot pravi slogan r/books: So many books, so little time.


Ne samo to, upala bi si reči tudi, čedalje manj časa za branje, vse bolj debele knjige, pri čemer je veliko balasta, ampak očitno danes izpadeš amater, če ne spišeš špeha od knjige.
Tudi tukaj. :)
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Mat2000 ::

#000000 je izjavil:

in ja druga je Dolga roka Izraela - Janusz Piekalkiewicz, katero je na mojo željo prebral tudi MAROČAN ki živi v Holandiji že 20 let, in je imel prej zelo odklonilno mnenje o židih.


Kje bi se dalo to knjigo dobiti ?
Mogoce kaksna digitalna verzija ?

jype ::

louser je izjavil:

Nisem še prebral Orwellove 1984
Kar loti se. Dobra knjiga je.

FormerUser ::

Cruz je izjavil:

. Knjige si sposojam v knjižnici ali uporabim LibGen, mi je pa branje na računalniku kar mučno. Kindle nimam, niti nimam želje po njem.

Sem že mislila, da sem edina tukaj, ki ji gre branje na računalniku na jetra in močno preferira knjige v fizični obliki, kljub temu je LibGen, ki sem ga odkrila šele pred kratkim, super, če ne gre drugače. Do zdaj je šlo vse gladko, sedaj pa se mi je pojavil problem, ko želim downloadati knjigo "Galileo's Middle Finger" (še ena knjiga, ki naj bi bila vredna branja), očitno si moram nastaviti nov program za branje eknjig, je kakšen, ki se še posebej priporoča ali bo vredu katerikoli?

Cruz ::

FormerUser je izjavil:

Cruz je izjavil:

. Knjige si sposojam v knjižnici ali uporabim LibGen, mi je pa branje na računalniku kar mučno. Kindle nimam, niti nimam želje po njem.

Sem že mislila, da sem edina tukaj, ki ji gre branje na računalniku na jetra in močno preferira knjige v fizični obliki, kljub temu je LibGen, ki sem ga odkrila šele pred kratkim, super, če ne gre drugače. Do zdaj je šlo vse gladko, sedaj pa se mi je pojavil problem, ko želim downloadati knjigo "Galileo's Middle Finger" (še ena knjiga, ki naj bi bila vredna branja), očitno si moram nastaviti nov program za branje eknjig, je kakšen, ki se še posebej priporoča ali bo vredu katerikoli?
Calibre je popularen, lahko pa uporabiš kar Microsoft Edge, če uporabljaš Windows. Jaz uporabljam kar Edge. Super je.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

FormerUser ::

Ok, hvala.

BigWhale ::

FormerUser je izjavil:


Oziroma, če vprašam takole, katerih pet knjig bi vzeli s sabo kot hrano za možgane, če bi morali naslednjih 10 let živeti v divjini, brez dostopa do interneta?


Pet taksnih, ki jih se nisem prebral. :>

uporabnik832 ::

Jaz sem odkril Marnio Robinson in mi je zanimiva. Verjetno si bom verjetno sposodil: Cupid's Poisoned Arrow: From Habit to Harmony in Sexual Relationships

Unilseptij ::

Metulj - Henri Charriere
Let nad kukavičjim gnezdom - Ken Kesey
Šogun - James Clavell
Meditacije - Rene Descartes
Starec in morje - Ernest Hemingway

...pa še je dobrih knjig, da mi je kar žal, da jih ne morem več brati tako kot včasih... trenutno morda spravim skupaj eno na leto.

FormerUser ::

uporabnik832 je izjavil:

Jaz sem odkril Marnio Robinson in mi je zanimiva. Verjetno si bom verjetno sposodil: Cupid's Poisoned Arrow: From Habit to Harmony in Sexual Relationships

A to je od Garyja žena? Tudi on svetuje podobne zadeve odvisnikom.

uporabnik832 ::

Ja, njegova zena je in on predava na to temo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Eseji v srednjih šolah?

Oddelek: Šola
459206 (8087) [D]emon
»

Šolska politika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
528176 (6582) alexa-lol
»

Pametna, dobra knjige za izobraževanje

Oddelek: Loža
244235 (3115) globalna80
»

Študija: igralci računalniških iger manj verjetno na univerzo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
246187 (4700) Jst

Več podobnih tem