» »

Ogled nepremičnine in oddaja podatkov

Ogled nepremičnine in oddaja podatkov

klihk ::

Pri enih agencijah imajo nek obrazec, ki ga moraš izpolniti, ko si ogledaš stanovanje in tam daš veliko osebnih podatkov. Čemu je to namenjeno, ti pošljejo potem račun za ogled, če stanovanja ne kupiš/najameš?
  • poskusil klonirati: klihk ()

Invictus ::

Nekateri to pocnejo, ampak te morajo prej opozoriti, da ogled ni zastonj. Ceprav bi moral biti.

Preberi kaj pise na obrazcu, nje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Ponavadi se gre bolj zato, da po ogledu ne more obiditi agencije pri nakupu nepremicnine (da bi se zmenil sam z lastnikom brez provizije). Nobena resna agencija pa ne zaracuna ogleda.

matobeli ::

a morš tud osebno pokazat?

Invictus ::

Agencijo zaobides tako, da s sabo vzames kolega... Ki podpise papirje...

Tiste 2% je za tisto storitev cisto prevec...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Agencijo zaobides tako, da s sabo vzames kolega... Ki podpise papirje...

Tiste 2% je za tisto storitev cisto prevec...

Pa upas, da nepremicninska agencija tega ne izve. Ker to, da je podpisal kolega, ne pomeni, da ne velja zate.

stb ::

Smurf je izjavil:

Invictus je izjavil:

Agencijo zaobides tako, da s sabo vzames kolega... Ki podpise papirje...

Tiste 2% je za tisto storitev cisto prevec...

Pa upas, da nepremicninska agencija tega ne izve. Ker to, da je podpisal kolega, ne pomeni, da ne velja zate.

Jezni bodo morda res, upravičeno.
Ne morejo pa tebi, nepodpisniku najedati, ker je nekdo drug nekaj podpisal. Če bi se to razširilo bi pač agencije zahtevale podpise vseh udeležencev ogleda.

starfotr ::

A je to sploh dovoljeno? To se mi zdi, da ni. Ker za ogled ne rabiš osebnih podatkov zbirat. Nesorazmernost...

V bistvu jih kot oglednik tudi ni treba dajat, zakaj bi dajal svoje podatke? Lahko si jih izmisliš.

Agencijo naj pa plača, tisti, ki jo je najel.

Invictus ::

Vprašaš jih če imajo hrambo dokumentov po GDPR.

Itak nihče nima...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c3p0 ::

Na hitro ti med ogledom uturi nek dokument z drobnim tiskom in želi takoj podpis. Notri pa klavzula, da boš najel/kupil le preko njih, podlo. Seveda podpisa ni bilo, videlo pa se je že dovolj.

starfotr ::

In če to podpišeš, kaj potem? Papir nima neke zavezujoče veljave. Ali pač?

DeeJay ::

pri nam je to itak še vse bolj kot ne neurejeno.... poglejte mal v tujino, ko brez agencije sploh ne moreš prodajat. Je pa res, da v tujini agencije nosijo tudi veliko večjo odgovornost, če na koncu kej ne štima.
Se pa strinjam, da so provizije previsoke in vse stroške postopka (agencija, notar, ...) bi mogu vedno nosit prodajalec.... kupec je že itak da dovolj za kupnino :)

Jakkob ::

DeeJay je izjavil:

pri nam je to itak še vse bolj kot ne neurejeno.... poglejte mal v tujino, ko brez agencije sploh ne moreš prodajat. Je pa res, da v tujini agencije nosijo tudi veliko večjo odgovornost, če na koncu kej ne štima.
Se pa strinjam, da so provizije previsoke in vse stroške postopka (agencija, notar, ...) bi mogu vedno nosit prodajalec.... kupec je že itak da dovolj za kupnino :)


Agencije ščiti kupca z vidika da je z nepremičnino vse v redu, da je urejeno lastništvo, da ni nepremičnina pod kako hipoteko, plombo ...hrkrati pa prodajalcu olajša prodajo, tako da je že prav da se stroški delijo pol pol.

PrimoZ_ ::

Jakkob je izjavil:

DeeJay je izjavil:

pri nam je to itak še vse bolj kot ne neurejeno.... poglejte mal v tujino, ko brez agencije sploh ne moreš prodajat. Je pa res, da v tujini agencije nosijo tudi veliko večjo odgovornost, če na koncu kej ne štima.
Se pa strinjam, da so provizije previsoke in vse stroške postopka (agencija, notar, ...) bi mogu vedno nosit prodajalec.... kupec je že itak da dovolj za kupnino :)


Agencije ščiti kupca z vidika da je z nepremičnino vse v redu, da je urejeno lastništvo, da ni nepremičnina pod kako hipoteko, plombo ...hrkrati pa prodajalcu olajša prodajo, tako da je že prav da se stroški delijo pol pol.


Nič ne ščitijo, vsaj ne zares.
Ko sem jaz spraševal agenta od agencije, če potem jamčijo tudi odškodninsko, da je res vse OK, sem dobil odgovor da to pa ne.
Da sicer se potrudijo po najbolših močeh, nisem pa upravičen do razveljavitve pogodbe, če bi se izkazalo da ni vsa papirologija urejena.

Isto me je sam čukasto gledal ko sem vprašal če garantirajo za kvaliteto električne in vodovodne napeljave. To drugo sem sicer malo provociral, ker je pač agent nabijal kako je bilo vse kvalitetno obnovljeno pa niti niso oni obnavljali.

Jakkob ::

Tudi če niso zakonsko odgovorni, še ne pomeni da kupcu ne nudijo storitve.

PrimoZ_ ::

V Sloveniji jim je domet naredit par slik in objavit oglas na par portalih.

Jaz sem dobil zemo malo storive od njih, vsekakor ne vredne 2% tako, da sem na koncu kupil mimo.

genesiss ::

Zdaj so eni novi, Mezanin, s fiksno provizijo okrog 1000 eur. Upam da jim rata. Tudi tlorise narisejo, kar je super napram ostalim salabajzerom ki hocejo 4%.

Jakkob ::

Seveda,čisto razumljivo. Če oba v tem ne vidita dodane vrednosti se pač odločita kupit/prodat brez agencije.
Govorim samo o tem da je normalno, da v primeru da pri nakupu/prodaji sodeluje tudi agencija, da se ta strošek razdeli tako med prodajalca in kupca, saj agencija nudi storitev obema.

Invictus ::

Jakkob je izjavil:


Agencije ščiti kupca z vidika da je z nepremičnino vse v redu, da je urejeno lastništvo, da ni nepremičnina pod kako hipoteko, plombo ...hrkrati pa prodajalcu olajša prodajo, tako da je že prav da se stroški delijo pol pol.

Kaj si pa ti bral, kak priročnik za podjetja iz Kumrovca?

Kot prvo, mora biti agencija zavarovana za neuspešen posel in napake pri poslu. Ampak tega še nepremičninski agentje ne vedo...

3/4 jih ne pozna postopka nakupa nepremičnine in ti prepustijo urejanje papirjev. Ali pa jih uredijo napačno. Kolegu so prodali parcelo brez dostopa, zraven v pogodbi so bile pa še parcele, ki sploh niso bile prodajalčeva last.

Se še zdaj zafrkava okoli tega...

Strokovnih agentov je malo. Zanemarljivo...

genesiss je izjavil:

Zdaj so eni novi, Mezanin, s fiksno provizijo okrog 1000 eur. Upam da jim rata. Tudi tlorise narisejo, kar je super napram ostalim salabajzerom ki hocejo 4%.

Res je.

In kot kupec ne plačaš nič.

Jakkob je izjavil:

Seveda,čisto razumljivo. Če oba v tem ne vidita dodane vrednosti se pač odločita kupit/prodat brez agencije.
Govorim samo o tem da je normalno, da v primeru da pri nakupu/prodaji sodeluje tudi agencija, da se ta strošek razdeli tako med prodajalca in kupca, saj agencija nudi storitev obema.

Ne, ni normalno.

Sam nisem najel agencije... Oni mi porivajo pod obraz neke papirje, ki z mano nimajo veze.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Jakkob ::

Se pač ne stinjava, nič narobe.
Vedno lahko preskočiš vse oglase preko agencij.

Invictus ::

Poleg tega kupci zadnje čase NOČEJO prodajati preko agencij, ker se najde cel kup kretenov, ki nimajo pojma, in imajo z njimi samo delo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimoZ_ ::

Jakkob je izjavil:

Se pač ne stinjava, nič narobe.
Vedno lahko preskočiš vse oglase preko agencij.


Za katero agencijo delaš? A ste vi kaj boljši kot je povprečna žalost ?

Groot ::

Nikdar ne bom razumel tega, da ljudje najemajo agencije pri prodaji stanovanja. Vse kar je praviloma dejansko "uporabnega" od njih je objava oglasa in vodenje morebitnih ogledov. Včasih so vsaj agencije imele razvite svoje spletne oglase itd. Dandanes pa gre praktično vse preko nepremicnine.net ali pa morebiti kakšna lokalna zgodba. Torej plačati 2% ali pa celo celih 4% za par slik (večina jih je tako ali tako katastrofa), objavo oglasa (vzame max 10 min) in vodenje ogledov? Ni variante. Ok za sprejemanje klicev in vodenje ogledov bi še bil pripravljen plačati, ampak definetivno ne toliko.

Še bistveno manj pa razumem osebe, ki preko agencije iščejo najemnike. Ok morda je to garancija, da dobiš nekoga z dovolj denarja na računu, ker plačevati 1 najemnino agenciji za to je preprosto noro.

Jakkob ::

PrimoZ_ je izjavil:

Jakkob je izjavil:

Se pač ne stinjava, nič narobe.
Vedno lahko preskočiš vse oglase preko agencij.


Za katero agencijo delaš? A ste vi kaj boljši kot je povprečna žalost ?



Za nobeno in če bi kdo bral kar napišem bi videl da najem agencije ni bil point mojega pisanja. Poanta je bila in je o deljenju stroškov storitve, za katero sta se strinjala tako kupec/prodajalec.
Mam pa občutek da se kupci preveč postavljajo v depriviligiran položaj in zavračajo plačilo stroškov z vidika - to naj krije prodajalec, saj mu z nakupom nepremičnine praktično delam uslugo.

DimmniBurek ::

Groot je izjavil:

Nikdar ne bom razumel tega, da ljudje najemajo agencije pri prodaji stanovanja. Vse kar je praviloma dejansko "uporabnega" od njih je objava oglasa in vodenje morebitnih ogledov. Včasih so vsaj agencije imele razvite svoje spletne oglase itd. Dandanes pa gre praktično vse preko nepremicnine.net ali pa morebiti kakšna lokalna zgodba. Torej plačati 2% ali pa celo celih 4% za par slik (večina jih je tako ali tako katastrofa), objavo oglasa (vzame max 10 min) in vodenje ogledov? Ni variante. Ok za sprejemanje klicev in vodenje ogledov bi še bil pripravljen plačati, ampak definetivno ne toliko.

Še bistveno manj pa razumem osebe, ki preko agencije iščejo najemnike. Ok morda je to garancija, da dobiš nekoga z dovolj denarja na računu, ker plačevati 1 najemnino agenciji za to je preprosto noro.

No, jest ti pa povem, da brez agenta skoraj sigurno ne bi vsega prav izpeljali in da to kar ti govoriš sigurno ni vse kar agent naredi. Objava oglasa in ogledi so šele res začetek. Kolk enih papirjev, kolk enih zadev je treba urediti, za vse je bil na voljo, tudi tiste stvari, ki niso direkt njegov job nam je pomagal.
Govorim iz izkušnje, ker sem lani kupil nepremičnino, ne nekaj na pamet "agencije so oderuške in nič ne delajo". Itak.
There Is No Stronger Drug Than Reality

Smurf ::

stb je izjavil:


Ne morejo pa tebi, nepodpisniku najedati, ker je nekdo drug nekaj podpisal. Če bi se to razširilo bi pač agencije zahtevale podpise vseh udeležencev ogleda.

Seveda lahko, ce si bil na ogledu. Sej tudi, ce gres s partnerjem gledati stanovanje se podpise zgolj eden. Pa to se ne pomeni, da lahko drug potem mimo agencije kupi. Zgolj malce vec dela je z dokazovanjem, da si bil tam tudi ti.

3p ::

Agencija opravlja vlogo glorificiranega oglasnika, kar je v današnjem času malo boso, razen če je ena od strank bogati stric iz amerike, ki se s poslom ne more osebno ukvarjati. Še vseeno pa je zanimivo, da večina ljudi brez agencije noče ne prodajati ne kupovati.
Kot jaz to razumem, če že kdo za kaj jamči, je to notar: https://www.notar-z.si/storitve/nakup-i.... Za obisk notarja seveda ni potrebna agencija. Razlika pa par jurjev pri povprečni nepremičnini.

Smurf ::

Notarji zagotavljajo, da je pogodba ok. Nepremicninska agencija pa je odskodnisko odgovnorna, če ni vredu preverila stanja nepremicnine.

Apple ::

Jakkob je izjavil:

DeeJay je izjavil:

pri nam je to itak še vse bolj kot ne neurejeno.... poglejte mal v tujino, ko brez agencije sploh ne moreš prodajat. Je pa res, da v tujini agencije nosijo tudi veliko večjo odgovornost, če na koncu kej ne štima.
Se pa strinjam, da so provizije previsoke in vse stroške postopka (agencija, notar, ...) bi mogu vedno nosit prodajalec.... kupec je že itak da dovolj za kupnino :)


Agencije ščiti kupca z vidika da je z nepremičnino vse v redu, da je urejeno lastništvo, da ni nepremičnina pod kako hipoteko, plombo ...hrkrati pa prodajalcu olajša prodajo, tako da je že prav da se stroški delijo pol pol.


To ne vem, če je res... Men je agencija poskušala prodati stanovanje, pogodba na enem listu. Ko sem dal pogodbo banki zaradi kredita, mi je njihova pravna služba rekla, da je hipoteka pisana na cel blok. Dobil sem izbrisno pobotnico za moje stanovanje, prav tako je kar na enkrat pogodba imela najmanj 4 liste.
Mene je bolj zaščitila pravna služba banke - zaradi kredita, kot pa agencija, ki je itak pobrala od vsake strani 2% + DDV.
LP, Apple

Invictus ::

Pri nakupu nepremičnine je bolj pomembna banka kot agencija. Vzameš nekaj pufa, banka preveri papirje, če so O.K., kupiš.

Tako ali tako nihče ne kupi nepremičnine na keš, tudi če ima denar...

Pogodbo ti spiše vsaka nepremičninska agencija in ti pobere cirka 200-300 EUR, če je že zmenjen posel.

Sicer pa, a ne znate preveriti stanja v zemljiški knjigi?

Zelo malokrat se zgodi, da ima agent vse te papirje prui sebi. Skoraj nikoli... šalabajzerji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

MIHAc27 ::

Smo imeli nakup nepremičnine pred parim leti, in vse se je dalo brez težav uredit brez agencije.
Je pa bilo nekje 3-4% vrednosti stroškov. Če agencija zrihta vse za 4% (papirje, takse in oglede) potem bi se splačalo.

Glede najema pa... ponavadi agencijske ponudbe spustim, če ni ponudba res zelo interesantna. Zastopim, da mogoče kdo nima časa delat ogledov, a potem naj prodajalec plača, zakaj bi jaz?
Glede fotk se pa strinjam. Veliko je poraznih. Tloris stanovanja/hiše pa lahko ogromno pove. Kjer sem trenutno sploh najprej nisem mislil iti na ogled, ker sem mislil da so samo 2 sobi. Ker bolj pametnega itak ni bilo tisti čas, sem vseeno šel na ogled, videl da je še 3. soba in takoj dal varščino.

3p ::

Smurf je izjavil:

Notarji zagotavljajo, da je pogodba ok. Nepremicninska agencija pa je odskodnisko odgovnorna, če ni vredu preverila stanja nepremicnine.


-Seveda (očitno) nisem pravnik, ampak:
-A ne urejaš nazadnje teh zaznamkov v zemljiški knjigi nazadnje itak preko notarja, ki mora spet preveriti tekoče stanje? A ni nepomembno, kaj je agencija preverila v zemljiški knjigi včeraj, ker je v primeru nateg še kako važno res ažurno stanje?
-A ni notarski zapisek lažje izterljiv kot pogodba civilnega prava, ki jo je sestavila agencija? (In ki jo seveda lahko sestaviš sam za približno 0€ - po istem kalupu kot agencije).

Sicer pa kot je napisal Invictus: stanje v zemljiški knjigi lahko preveriš (informativno) tudi sam. Pa banko, ki daje kredit lahko izrabiš za kontrolo, če si pripravlejn tvegati aro.

680x0 ::

Agencijo bi kot kupec brez težav plačal 2%, če bi v poslu zastopala moje interese, vendar že zaradi narave obračunavanja provizije temu ni tako. Moj interes je poznavanje vseh "napak" na nepremičnini in posledično nižanje cene kar je ravno nasprotno od agencije, ki od mene dobi 2% od končne cene.

V mojem primeru se je zgodilo, da je šele moja banka odkrila neskladnost nepremičnine z gradbenim dovoljenjem in za takšno nepremičnino ni želela izdati kredita, po tem ko je bila že plačana ara. Po več mesecih reševanja situacije, najprej obljub, nato pa ignorance agencije je šele nekaj groženj pomagalo, da smo pogodbo razdrli in sem nazaj dobil plačano aro. Pol leta izgubljenih živcev, telefonskih klicev, pridobivanja papirjev, pogovorov s prodajalcem, agentom, banko, negotovosti in odmika od nakupa željene nepremičnine, zato ker agencija, ki sem jo plačal 2% ni zastopala mojih interesov.

V nekaterih državah kupec in prodajalec najameta vsak svojo agencijo, ki nato zastopata njihove interese. V Sloveniji te ponudbe ni, ker lahko agencije tudi za nestoritev zaračunavajo navišjo zakonsko dovoljeno provizijo.

Kvatebrigic ::

Jakkob je izjavil:


Agencije ščiti kupca z vidika da je z nepremičnino vse v redu, da je urejeno lastništvo, da ni nepremičnina pod kako hipoteko, plombo ...hrkrati pa prodajalcu olajša prodajo, tako da je že prav da se stroški delijo pol pol.


Jao! Če se lotevaš nakupa nepremičnine, bi moral biti sposoben sam preveriti te zadeve. Vzame ti ravno 10 min časa. Št. parcele, vpogled v zemljiško knjigo. Vse je na netu. Moja stara mama lahko to naredi.
Za to bi kvečjemu imeli fiksno postavko, ni pa to nikoli vredno 2% od prodajne cene...

Groot ::

DimmniBurek je izjavil:

Groot je izjavil:

Nikdar ne bom razumel tega, da ljudje najemajo agencije pri prodaji stanovanja. Vse kar je praviloma dejansko "uporabnega" od njih je objava oglasa in vodenje morebitnih ogledov. Včasih so vsaj agencije imele razvite svoje spletne oglase itd. Dandanes pa gre praktično vse preko nepremicnine.net ali pa morebiti kakšna lokalna zgodba. Torej plačati 2% ali pa celo celih 4% za par slik (večina jih je tako ali tako katastrofa), objavo oglasa (vzame max 10 min) in vodenje ogledov? Ni variante. Ok za sprejemanje klicev in vodenje ogledov bi še bil pripravljen plačati, ampak definetivno ne toliko.

Še bistveno manj pa razumem osebe, ki preko agencije iščejo najemnike. Ok morda je to garancija, da dobiš nekoga z dovolj denarja na računu, ker plačevati 1 najemnino agenciji za to je preprosto noro.

No, jest ti pa povem, da brez agenta skoraj sigurno ne bi vsega prav izpeljali in da to kar ti govoriš sigurno ni vse kar agent naredi. Objava oglasa in ogledi so šele res začetek. Kolk enih papirjev, kolk enih zadev je treba urediti, za vse je bil na voljo, tudi tiste stvari, ki niso direkt njegov job nam je pomagal.
Govorim iz izkušnje, ker sem lani kupil nepremičnino, ne nekaj na pamet "agencije so oderuške in nič ne delajo". Itak.


Kaj pa je bilo tako groznega za urediti da tega nisi bil sposoben sam? In ne govorim prav nič na pamet, ampak iz osebnih izkušenj, ki zajemajo tako agencijo kot lastno urejanje. Verjamem, da so nekateri agenti res v pomoč, ampak takšni so res res redki. Pa še v teh primerih se ne redko izkaže, da so bolj polni besed kako je vse super urejeno, potem pa stranka od banke, ki pregleduje zadevo zaradi kredita, dobi informacijo, da stvari niso ok.

Ampak ja, če se nekomu ne da vzeti časa, da bi vse sam preveril in uredil, pa naj pač plača provizijo. Sam vem, da je kot kupec nimam namena prav nič plačevati, če bi lahko zadeve uredil sam.

DePalmo ::

Problem je ker kot kupec ne poznam(o) vseh trikov na katere je treba paziti. Mogoče se bi pa lahko sestavilo neka navodila kaj paziti pri nakupih? Bi bilo bolj pametno, kot pa pametovati da to lahko pregleda tudi stara mama.

Osebno bi plačal tisto provizijo ampak glede na vaše izkušnje, bi očitno raje najel kredit (tudi če za 1000 EUR) in da banka nato preveri stanje.

Kvatebrigic ::

Če kupuješ parcelo, odpreš portal PIS in ugotoviš številko parcele in številko katasterske občine. Greš na portal e-sodstvo, kjer se registriraš in se zlogiraš ter greš na redni izpis iz zemljiške knjige. Vneseš št. parcele in dobiš izpis zemljiške knjige, kjer se vidi kdo je lastnik, ali je na nepremičnini kakšna plomba/hipoteka ali kakšen poseben zaznamek ter vpisane so služnosti/dovoljenja... Pri stanovanjih/hišah je pa potem treba biti pozoren še na druge papirje, skladnost gradnje, po novem uporabno dovoljenje, itd.

Dejansko so pravniki od bank zelo temeljiti, edini minus je lahko to, kar je opisal nekdo zgoraj - da daš že aro in ti potem šele povejo da iz tega nič ne bo...

Invictus ::

Pač jim daš vedeti, da are ne daš, dokler stanje nepremičnine ni jasno.

Oz. daš v pogodbo o ari člen, ki ti zagotavlja vračilo are, če papirji niso v redu.

Ampak, večina prodajalcev bo odstopila od takega kupca... Potem že veš, da je nekaj narobe... >:D
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nepoštena praksa pri nakupu stanovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8412657 (9505) thramos
»

Katero nepremičninsko agencijo izbrati

Oddelek: Loža
124263 (3773) WhiteAngel
»

Cene nepremičnin - pogajanje

Oddelek: Loža
236090 (5032) 2f4u
»

Nakup stanovanja - posrednik pijavka?

Oddelek: Loža
3710268 (7745) Telbanc

Več podobnih tem