» »

Menjava baterijskega paketa nicd v liion 18650 na stari baterijski vrtalki

Menjava baterijskega paketa nicd v liion 18650 na stari baterijski vrtalki

umexteacher ::

Stara vrtalka ima 10 nicd baterij 1.2v in se polni s 14.4v. Robotski sesalnik pa 12 nimh baterij, ki se polnijo s cca 16v. Oba bi nadgradil z 18650 liion baterijami (3 in 4 zaporedno vezane).

Vem, da potrebujejo ustrezno polnjenje in vezje za zaščito... Ali obstaja vezje ki ima oboje?

Ceneni kitajski bms 3s in 4s me nekako ne prepričajo.

jb_j ::

umexteacher je izjavil:

Stara vrtalka ima 10 nicd baterij 1.2v in se polni s 14.4v. Robotski sesalnik pa 12 nimh baterij, ki se polnijo s cca 16v. Oba bi nadgradil z 18650 liion baterijami (3 in 4 zaporedno vezane).

Vem, da potrebujejo ustrezno polnjenje in vezje za zaščito... Ali obstaja vezje ki ima oboje?

Ceneni kitajski bms 3s in 4s me nekako ne prepričajo.


Pomoje se ti bol splača nakup novih naprav s takimi baterijami.

Jst sm zlotu nove baterije, in se loti topijo, pri polni obremenitvi naprave. (nicd) Pri vrtalniku.
Pri originalni bateriji so bili spoji nekak fizično vtisnjeni. (stisnjeni)

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: steev ()

hojnikb ::

če boš delal predelave, rabiš poleg zaščite tudi ustrezn polnilec.
#brezpodpisa

steev ::

jb_j je izjavil:

umexteacher je izjavil:

Stara vrtalka ima 10 nicd baterij 1.2v in se polni s 14.4v. Robotski sesalnik pa 12 nimh baterij, ki se polnijo s cca 16v. Oba bi nadgradil z 18650 liion baterijami (3 in 4 zaporedno vezane).

Vem, da potrebujejo ustrezno polnjenje in vezje za zaščito... Ali obstaja vezje ki ima oboje?

Ceneni kitajski bms 3s in 4s me nekako ne prepričajo.


Pomoje se ti bol splača nakup novih naprav s takimi baterijami.

Jst sm zlotu nove baterije, in se loti topijo, pri polni obremenitvi naprave. (nicd) Pri vrtalniku.
Pri originalni bateriji so bili spoji nekak fizično vtisnjeni. (stisnjeni)

To pa zato, ker se baterije varijo. Tako napravo bi si moral nareditit ;)



(Predlagaj izbris sem dal po nesreci)
:|

mzakelj ::

14.4V pomeni da so 4s baterije, se pravi 4x 18650 povezane v zaporedno vezavo. Sam sem za tak projekt uporabil LIPO 5000 4S in je mašinca delovala celo popoldne. Je pa res da sem moral polniti s RC polnilcem. Če misliš delat zamenjavo in je kaka poceni mašinca, se ti jo res bolj splača zamenjat komplet. Dobiš v Lidlu in podobnih magazinih za ene 30 € za hobi.

umexteacher ::

Baterije se mi valjajo doma. V sesalcu sem zamenjal in dela ampak berem o tem da rade liionke pokajo in gorijo, ker so občutljive na prenapolnjenost(cca nad 4.2v) in preizpraznitev(cca pod 2.5v). Pa tudi na polnjenje samo. Zato bi rad naredil ta pack vsaj varen(z bms 3sin 4s), če že ne tudi pravilno polnjen(več ciklov in daljša življenska doba baterij).

Točkovni varilnik bom že dobil ali naredil, če bo potrebno. Sesalec nima velikih tokov, mogoče za vrtalko. Ni tu neke računice, je pač hobi.

bobby ::

Pei Lipo imas dva problema
Ne smejo se ti spraznit pod 3V na celico, in pa problem polnenja na 4.2
Ce vzames v zakup, da bos sam sebe kontroliral, ko bos obcutil, da so proti koncu, se ustavis in zamenjas z novim kompletom DIY in prazne das filat na pravilni polnilc za LIPo, pa da vzames v zakup, da se ti valjajo doma, ker jih lahko unicis in jih bos sam menjal, pol ni problema.
Sem predela 3 masince in pa svetilke na 18650, filam jih z BX6 iz kitajske, imam pakete narejene, ko se izprazni, menjam z drugim, izrabljen se gre pa poknit.


Fcking ne vem, kdaj zamenjam kater paket, ker zdrzijo toliko casa.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

espacious ::

Jaz sem pravkar prejel 2 ploscici bms3s 40A.
Za vrtalni bosch, orig ima 10x 1.2v.

Nimam pa prakse. Pa muci me ali vezat samo 3 ali 6 kom 18650. Razumel sem tudi da naj bi bms skrbel za polnjenje ter zascito pred prekomernim praznjenjem. In da polnis kar z orig. napajalnikom, dockom, leziscem...

Kaksen nasvet?
LP, espacious

d4vid ::

Bi še jaz vprašal glede baterij, komu jih lahko dam zvarit? Imam laptop s vgrajeno baterijo, ki jo sestavljajo 3 celice. Ta baterija po 3 letih počasi popušča, nima pa baje nobene zaščite, da bi se zaklenila ob menjavi. Laptop je Medion E4214.

Torej komu bi lahko dal to za zamenjat, daje cenovno dokaj ugodno, ter kakšne celice priporocate, da so kvalitetme in zdržijo čim več ciklov?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

umexteacher ::

Dvomim da bms skrbi za polnjenje, to je bol zaščita imho.

Espacious tri bo dovolj, saj ima ena 4.2V kar ti nanese, ko jih vežeš zaporedno, 12.6V. Varijo jih pa skoraj povsod, kjer so specializirani za baterije. Lahko bi vezal po dve vzporedno trikrat zaporedno, za dvojno kapaciteto, mislim pa da je prva opcija bol varna.

D4vid tega jaz ne bi počel, laptop baterija naj bi imela nek čip ki šteje cikle, in tudi nove niso toliko drage (tu pač rabiš še to vezje-čip-števnik ciklov). Vsaj stari notesniki so imeli tako.

d4vid ::

umexteacher je izjavil:

Dvomim da bms skrbi za polnjenje, to je bol zaščita imho.

Espacious tri bo dovolj, saj ima ena 4.2V kar ti nanese, ko jih vežeš zaporedno, 12.6V. Varijo jih pa skoraj povsod, kjer so specializirani za baterije. Lahko bi vezal po dve vzporedno trikrat zaporedno, za dvojno kapaciteto, mislim pa da je prva opcija bol varna.

D4vid tega jaz ne bi počel, laptop baterija naj bi imela nek čip ki šteje cikle, in tudi nove niso toliko drage (tu pač rabiš še to vezje-čip-števnik ciklov). Vsaj stari notesniki so imeli tako.


Nima števca ciklov baje, poleg tega je baterija vgrajena, ne da se jo zamenjat kar tako...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

umexteacher ::

Espacious tebi dela? Meni ne, ker je zahtevana vhodna napetost 16,8v polnilec dewalt mašine pa ima samo 14,4v in pack zaznava kot okvaro na bateriji (hitro blinkanje). Imam pa bms 4s (4 celice) ker se mi je zdel bms 3s (3 celice - 12V) premajhen. Ne bi pa rad polnil packa z nekim dodatnim adapterjem...

matobeli ::

Če želiš plug'n'play zadevo nabavi adapter za nove baterije, novo baterijo in nov polnilec pa bo špilalo. Imamo tako narejeno v firmi ker je par kosov orodja ostalo na nimh in jih tolk malo nucamo da se ne splača novo orodje.

"Češka" rešitev ki deluje odlično pa je da odpreš baterijo, daš notri primeren lipo pack, nanj priklopiš en monitor napetosti ki začne piskat ko je varno prazen. Ven iz packa pa potegneš tisti kratek tanek kabel preko katerega polneš baterijo z primernim lipo polnilcem.

Original polnilec ne deluje ker so napetosti drugačne in ker ima samo + in -. Moderne bazerije imajo ponavadi 6 kontakov (18V). Za vsako celico svojega in eno skupno maso.

umexteacher ::

Super, hvala za odgovor matobeli. Bi me zanimalo še za robotski sesalec (ko že imam ravno eno bms 4s vezje ki skrbi da se 4 liionke ne bi prenapolnile - to je tistih 6 kontaktov) če bi "brickal" napajanje 24V iz adapterja direktno na baterijo. Sesalec bi verjetno zaznal polno baterijo (namesto 14,4 bi bilo na njem 24V, ampak baterija bi se pa preko bms vseeno napolnila. Ali bi bila razlika desetih voltov na bateriji vseeno previsoka? Mogoče rešim s kakim stikalom/relejem, ki za čas polnenja baterijo odklopi od sesalca. Itak ima vgrajeno temperaturno zaščito :) brez bmsja je sicer delovalo/polnilo, ampak liionk brez zaščite ne bi puščal...

matobeli ::

Jaz sem za mojega kupil nov nimh batterypack, pa delam z baterijami poklicno in za hoby. Na koncu ni bilo vredno truda za minimalno večjo kapaciteto in dejstvo da maš liion/lipo.

Nov, boljši, sesalc je itak 150eur, če bi že hotel konkreten upgrade.

Če bi že delal bi verjetno šel v smeri vsaka baterija svoj charger in bms in še eno glavno vezje ki zregulira input na napetost ki jo rabijo chargerji.

Ampak, kot sem že rekel, na koncu ni bilo nekej baš profita, ker imam dost drugih bistveno bolj zaninmivih zadev za počet se nisem odločil in vzel good'ol' nimh

espacious ::

umexteacher je izjavil:

Espacious tebi dela? Meni ne, ker je zahtevana vhodna napetost 16,8v polnilec dewalt mašine pa ima samo 14,4v in pack zaznava kot okvaro na bateriji (hitro blinkanje). Imam pa bms 4s (4 celice) ker se mi je zdel bms 3s (3 celice - 12V) premajhen. Ne bi pa rad polnil packa z nekim dodatnim adapterjem...


Na žalost nisem imel še časa sestaviti. Javim ko mi kaj uspe. Sicer nevem ali bi polnil kar z original polnilcem (najraje bi) ali je bolje z dodatnim li-po polilcem.
LP, espacious


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje kupiti poceni NiMH 14.4V 2000mAh baterijo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91825 (1448) Heavy
»

Polnjenje 16850 battery packa

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
404201 (3435) jest10
»

Koliko Amperov bi taka baterija lahko dala od sebe maksimalno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
577617 (6806) ajfon
»

Obnova baterijskih vrtalk

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111704 (1465) overlord_tm

Več podobnih tem