» »

Blu-ray 4K

Blu-ray 4K

kitl76 ::

Zanima me s katerim player-jem se gleda blu-ray filme na računalniku, da niso posneti na fizični plošček, direktno z diska.

T743 ::

VLC...

kitl76 ::

Mi ne dela sem rešil z BS Player-jem. Dela zdaj tudi VLC pa še precej lepše predvaja kot BS player problem so bili mankajoči kodeki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kitl76 ()

Anney ::

4k s funkcijo hdr, predvaja media player classic z vtičnikom madvr. Najlažje je da namestiš klite codec pac kjer imaš vse notri in se pozabavaš z nastavitvami. Od resnih predvajalnikov komplet bluraya pa je samo DVDFab player, ki omogoča tudi hdr.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

vaščan ::

4k noben problem predvajat HDR pa zna bit problem ker če nimaš HDR spodobnega tvja ali ekrana bo slika slabša ponavadi pretemna izguba detajlov sploh v temnih scenah. Predvajanje iz pcja vlc je simpl dela in obvlada tudi hdr.

Da vam povem še eno dobro foro ker shranjevat 50gb filme hitr diska zmanjka. Sem stisnil 4k hdr film v 4k hdr format nekje na 95% kvalitete originala zadeva se stiska noro dobro, ko ga stisneš pride ven film na dobre 4gb. Komaj sem verjel saj je večina 1080p ripov večjih. Uglavnem zadevo se da hudo stisnt s novimi codeci. Edini problem je, da rabiš hud procesor meni je s intlom i7 stiskalo film približno 15ur. Če ima kdo doma kakšnega ryzna 3900x je pa to lahko za kakšno urco dve fertik. Če vam ni škoda še par procentov dodatne izgube kvalitete pa lahko stiskate z grafično kartico je še veliko hitreje kot s procesorjem.

Horas ::

se sploh da 4k filme naštimat da ne bi meli črnih robov zgori in spodi? ostale filme 1080p se da normalno v bsplayerju nastavit. 4k pa ne morem tudi v power dvd 19. čeprav so pod properties nastavitve za keep aspet ratio in podobno.

mailer ::

Aspect ratio moraš izključit.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Horas ::

lahko podrobno? kje? v power dvd 19? al za kje govoriš?

vaščan ::

Odvisno če gledaš original imaš črne robove renderirane jih pomoje lahko samo zoomiraš če pa gledaš ripe kateri so cropani pa lahko marsikaj delaš.
Sicer pa v čem ti je fora, da si odrežeš rob pri filmu? Potem ne vidiš celega filma.

Anney ::

Zakaj bi to delal? S tem izgubiš precejšen del slike. Žal so filmi snemani v 21:9 in monitorji in TV prikazujejo črni rob. Če karkoli delaš izgubiš precejšen del slike, levo in desno.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

rabelj5 ::

najbolj logično je pač kupit 21:9 monitor

5120x2160 so sicer rahlo dragi, ampak 3440x1440 pa niso

vaščan ::

Bolš da kupiš 55col tv ne rabš 21:9 monitorja. Bo dost velika slika tud s črnim robom.

Horas ::

vaščan je izjavil:

Bolš da kupiš 55col tv ne rabš 21:9 monitorja. Bo dost velika slika tud s črnim robom.


55col tv so 21:9? katera je pa naslednja velikost 21:9?
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

m0LN4r ::

vaščan je izjavil:

4k noben problem predvajat HDR pa zna bit problem ker če nimaš HDR spodobnega tvja ali ekrana bo slika slabša ponavadi pretemna izguba detajlov sploh v temnih scenah. Predvajanje iz pcja vlc je simpl dela in obvlada tudi hdr.

Da vam povem še eno dobro foro ker shranjevat 50gb filme hitr diska zmanjka. Sem stisnil 4k hdr film v 4k hdr format nekje na 95% kvalitete originala zadeva se stiska noro dobro, ko ga stisneš pride ven film na dobre 4gb. Komaj sem verjel saj je večina 1080p ripov večjih. Uglavnem zadevo se da hudo stisnt s novimi codeci. Edini problem je, da rabiš hud procesor meni je s intlom i7 stiskalo film približno 15ur. Če ima kdo doma kakšnega ryzna 3900x je pa to lahko za kakšno urco dve fertik. Če vam ni škoda še par procentov dodatne izgube kvalitete pa lahko stiskate z grafično kartico je še veliko hitreje kot s procesorjem.
Zakaj bi potem sploh bluray vlekel dol, ce iz njega nardis zmazek? Potlej bitrate tega 4gb posnetka pa ti bo vse jasno. Za 4K 30fps je nekje 40mbs z HEVC meja, da v temnih scenah in sencah ni zmazkov. Za 4K HDR pa je za dolocene scene v filmih potrebno tudo 70-75mbps, ajd z CBR se da zivet tudi z 60mbs, ampak bodo doloceni deli v filmu znali izgledati za drek.
Ker potem so tu se keyframi. Zadeva je cist simpl. Ce je scena hitra in se premakne veliko pikslov in imas sivine, crnine notr in ce ti ta 4K stisnes v 4gb, pol si lahko prihranis cas in potegnes direkt BDrip, ki so 19GB HEVC z HDR, sicer niso bogve kaj od kvalitete, ampak se vedno dalec od 4gb dreka, ki z 4K vec nima nobene veze.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

PS: In ne ne rabis hud procesor, ker tole delati na procesorju je budalastina. HEVC lahko lepo strojno pospeseno stistkas na graficni kakor zelis, prakticno od pascala naprej z 4:2:0 8,10,12bit od Turinga pa z H.265 (HEVC) 4:4:4 8,10,12bit
Ampak kot receno se enkrat, vse kar je manj kot 40mbps bitrate, bo zgledalo slabse kot 4K youtube.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

vaščan ::

m0LN4r vidim da obvladaš.
Jaz sem se dajal ene par mesecev s 4k HDR no pa sedaj lahko rečem, da prbližno znam zadevo nekako stisnit na solidno velikost in kvaliteto Ja na začetku sem se zagnal na majhne datoteke in sem po podrobnih pregledih dojel, da določeni filmi v določenih scenah zgledajo res švoh pa niti ni problem v hitrih prizorih enostavno cel film je zabluran stisne sicer noro ampak ni tiste ostrine zato rabiš kar konkrentno enih nastavitev prestavit za vsak film posebej, da ujameš kvaliteto kot je treba. Ker določeni sourci se nevrjetno lepo stiskajo in slika je lepa na vseh nastavitvah tisti problematični pa porabijo veliko bitrata in jih je res težko ornk stisnit in ohranit dobro sliko. HEVC x265 ripi se ne daljo s grafičnimi karticami. Scenski releasi zankrat še ne, ker zadeva še vedno ne pride blizu ripu narejenemu s procesorjem.

Stvar je taka bitrate potreben za Lossless encoding ali near Lossless encoding je totalno dovisen od samega sourca. Nekje lahko prideš skozi s 7 megabiti pa bo dobr zgledal nekje jih rabiš 30.

Nevem če veste ampak ti 4k filmi niso ravno 4k. Nekaj jih je dol s traka skeniranih v 4k tisti so ponavadi problematični za stiskat in imajo polno enih migetajočih pikslov zraven.
Novi filmi sploh kjer je veliko CGI uporabljenega se renderirajo v 1080p ali bolj natačno v 2048×1080. zaradi časa in denarja in ko je zadeva fertik se na koncu upscala v 4k. Tako da pravih pravih 4k filmov kateri niso skenirani iz traka je zankrat na prste ene roke za preštet ostalo je upscale.

4k ima zame point zaradi HDR ne zaradi 4k. Ker od same resolucije dobiš samo ostrino to pa vidiš, če zadevo gledaš na velikem tvju od blizu in imaš dober vid. http://carltonbale.com/does-4k-resoluti...
Če imaš dovolj zmogljiv tv za HDR glej HDR tudi 1080p HDR ripi obstajajo in so čisto ok ne rabiš 70GB veliko datoteko, da lahko uživaš ob filmu zato ker si potem v glavi prepričan da boljša kvaliteta ne obstaja.

m0LN4r ::

@vascan
HEVC x265 ripi se ne delajo s grafičnimi karticami.
Ampak jih lahko.
Jaz sem ti samo hotel povedat, da ce ti delas iz 4K HDR Bluray filma recimo uro pa pol 4gb fajl. To mora zgledati katastrofalno, enostavno me ne bos preprical v nasprotno iz izkusenj.
Stvar je taka bitrate potreben za Lossless encoding ali near Lossless encoding je totalno dovisen od samega sourca. Nekje lahko prideš skozi s 7 megabiti pa bo dobr zgledal nekje jih rabiš 30.

Govorima o tem, da ti stiskas 70-80gb 4k bluraye v 4gb. To mora zgledati katastrofalno pa nima veze kako dalec si od TVja.
Tudi za HEVC.265 obstajajo doloceni standardi oz. minimumi kvalitete, drugace izgubljas informacije.

O tem da nekateri ne vidijo razlike ne bom sploh debatiral, ker razlika je kot dan in noc, samo navajeno oko moras met.
Izvazam 4K ze nekaj let, iz izkusenj samo pravim, da vse kar je manj kot 30mbs to ce si vajen, takoj vidis.

7mbps? Lepo prosim. Pokazi mi en 7mbps 4K HDR video, ki dobro zgleda.
:|

Par let nazaj sem dal to skozi in primerjal razlicne ripe 4K BDjev od ljudi, ki se v to zelo zelo dobro razumejo. Videl sem 9gb rip, 20gb, in 60gb. Razlika je vidna z 4 metrov.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

vaščan ::

Rip ni nikoli enak originalu je pa prekleto blizu.
Evo ti https://www.dropbox.com/sh/yabmid1mduii... tukaj sem renderiral film na x265 default slow presetu crf 17. Ter na svojem custom medium presetu crf 17.
Ker je source pač zoprn za renderirat je bitrate povprečje prišel 18.6 Mb/s. Zbral sem si screenshoot, da je še gibanje zraven lahko primerjaš s originalom imaš na linku vse tri screenshote.
S popolnoma istimi nastavitvami sem šel renderirat drug film vojni film 1917 kjer je source nezahteven za stiskanje nimam original screnov za primerjat ampak povprečen bitrate pri drugem filmu je prišel ven 7.1 Mb/s
In iz kavča sory moraš bit pa kar precej hud da porajtaš razliko med originalom in ripom še na screenshotu težko opazim razliko kaj šele med gledanjem filma. Tako da ti moraš imet pomoje kar precej vesoljsko tehnologijo ter res ogromen tv da tako dobro vidiš razliko med različnimi bitrati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vaščan ()

m0LN4r ::

Hmm men to vse zgleda kot WEBrip ne pa BD, moj je nekje 24gb in 25mbs, grain je isti, po mojem okusu bi lahko bilo boljs. Oz tak povem sem ze videl veliko boljse.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

vaščan ::

Hehe kakšen WEBrip to je original remux 70gb ter dva ripa da lahko primerjaš screenshote. Je pa screenshot malo slabši kot se vidi na ekranu dejansko ker HDR screenshot ne deluje najbolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vaščan ()

m0LN4r ::

Ja vem kaj mislis povedat. Da so nekateri filmi ze v osnovi tako slabo posneti, da tudi ce stisnes ne izgubis nicesar. Tu mas prav. Samo kar sem hoto povedat, da vcasih potegnes kak tak ful stisnjen rip, recimo 90% filma zgleda ok, pol pa je tistih 10% prizorov, ko me srat pritisne in pokvarijo cel uzitek :))

Res je ogromno filmov, ki so kao 4K potem pa fuknejo gor tolko Film Grain efekta, da je cel film noisy. Ampak to je mus zaradi animacij, da zbledijo razliko med animiranimi kulisami in actorji.

Seveda pa imas nove produkcije predvsem kake serije, ki niso Holy blockbusterji, ki pa so kristalno cisti ze ko jih streamas v 4K, da je ze skoraj malo motece.

Ampak ja to me ful moti pri teh novih 4k filmih, da ni konsistentne kvalitete cez cel film.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

vaščan ::

Ja ravno zaradi tega problema ki si ga opisal se ripa s crf Constant Rate Factor zato da se bitrate ves čas prilagaja in je konstantna kvaliteta čez cel film.
V teoriji naj bi bilo tako čeprav včasih tudi malo zataji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vaščan ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

H.265 / HEVC (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
527368 (2022) Valvoline
»

Kako močan PC za gledanje 4K na TV

Oddelek: Zvok in slika
493651 (2133) vaščan
»

Kje kupiti 4K HDR Bluray filme?

Oddelek: Pomoč in nasveti
184636 (3188) Anney
»

Android box vs Apple TV?

Oddelek: Pomoč in nasveti
316949 (3722) Map
»

TV šteka pri gledanju 4K vsebin

Oddelek: Pomoč in nasveti
286042 (5516) David83

Več podobnih tem