» »

ProtonMail.com

ProtonMail.com

BUMM ::

Uporablja kdo ProtonMail kot glavni e-mail?
https://protonmail.com/

Kako se obnese v praksi? Ker gre za ponudnika, ki se izjemno osredotoča na varnost in zasebnost storitev, predvidevam, da je verjetno temu marsikaj podrejeno.
Vidim, da ne omogoča pop3 in podobnih zadev, tudi v mobilni aplikaciji kot probavam sedaj, ne dobivam obvestil, ko prispe nov mail. Je to le neki, kar se tiče Lineage OSja in moram to poštimati (mogoče kaj v zvezi z microg nastavitvami Google Cloud Messaging-a), ali je tudi na Androidu tako?

Imate Free Basic account ali plačujete za kaj več? Če ne, v praksi kaj pogrešate pri free?
  • spremenilo: BUMM ()

MrStein ::

Obvestila ("push") načeloma gredo preko google serverja, tako da je morebiti to krivo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

IMAP se lahko skonfigurira preko ProtonMail Bridge aplikacije, vendar storitev ni na voljo za free račune.

https://protonmail.com/bridge/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

gendale2018 ::

imam račun in tutanota račun, amapak če hočete bit zihr uporabite še svoje šifriranje, gor se povezujte preko tora in če imate plačljive račune uporabite za plačilo kriptovalute (ki niso bile kupljene na borzi, ki ima vaše podatke ampak kako drugače pridobljene), pa denarnica naj isto uporablja tor

aja, protonmail hoče telefonsko za aktivacijo, uporabite predplačniško sim + telefon, oboje kupljeno z gotovino
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

bluefish ::

gendale2018 je izjavil:

aja, protonmail hoče telefonsko za aktivacijo
Privzeto ne. Samo v ekstra primerih.

gendale2018 ::

Meni jo je hotel teden ali 2 nazaj.

Kdaj si ti odpiral?
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Nekaj mesecev nazaj. Glede na to, da omenjaš povezovanje preko Tora, je to možen razlog: https://protonmail.com/support/knowledg...

kakob ::

If you are presented with Email or SMS verification, we only save a cryptographic hash of your email or phone number which is not permanently associated with the account that you create. Because hash functions are one way functions, it is impossible to derive your phone number or email from that hash.


Kr lulzy.
Never take a financial advice from someone who works for a living.

janezvalva ::

gendale2018 je izjavil:

imam račun in tutanota račun, amapak če hočete bit zihr uporabite še svoje šifriranje, gor se povezujte preko tora in če imate plačljive račune uporabite za plačilo kriptovalute (ki niso bile kupljene na borzi, ki ima vaše podatke ampak kako drugače pridobljene), pa denarnica naj isto uporablja tor

aja, protonmail hoče telefonsko za aktivacijo, uporabite predplačniško sim + telefon, oboje kupljeno z gotovino

a ni to mal paranoidno?
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

gendale2018 ::

je sam če hočeš bit zihr je še premal paranoidno, ker bi blo bolš vse to narest preko nekega random wifija al pa mobilneg modema nekje kjer je ogromno ljudi in kasneje napravi uničit
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

Mah, kaj ti pomaga proton, ko ti bo vsak pisal nanj iz gmaila.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

BUMM ::

Če si v fazi izbiranja mail ponudnika, mislim da je protonmail zelo dober kandidat (če le nima kakšnih hib ali praktičnih omejitev, za kar tudi sprašujem).

Vaseer ::

Uporabljam mail in VPN in oboje mi deluje brez problemov.
Za mail imam app na Androidu, na PC uporabljam webmail. Obvestila na Androidu delujejo bp. Imam 1 @protonmail.com, 2 @pm.me in 1 @moja.domena aliase. @pm.me za forume in spletne nakupe, da mi je vseeno za spam in ne uporabljam svoje domene (mogoče rahlo paranoično). Pozitivno presenečen sem bil nad informacijo, da @protonmail.com/.ch in @pm.me aliasov ni možno reciklirati - če jih je nekdo registriral in odpovedal, jih nikoli ne bodo vrnili v obtok (kar nekateri providerji počnejo).
All in all pozitivna izkušnja in definitivno podaljšam subscription, ko mi poteče.

mwaaa ::

Pozdrav!
Kaj mislite glede trajnosti protonmaila? Bo to nekaj kar bo obstalo dolga leta? Obstajajo kaka poročila, grafi, iz katerih se vidi kako jim gre?
Mail ponudnika se ne menja vsako leto in je treba premisliti, preden se odloči.

Še en pomislek -- Kolikšna je možnost, da bi protonmail v prihodnosti spremenil tabelo cen storitev in bi recimo ta zastonjski osnovni paket postal plačljiv al pa še bolj oskubljen?

_Sajmon_ ::

Jaz ga uporabljam že en čas. Ker sem bil očitno bolj na začetku prijavljen, imam na voljo 1 GB prostora, kar mi zaenkrat v tej zastonjski obliki, povsem zadostuje. V bistvu dobivam e-maile gor od banke, pa račune. Običajno osebno komunikacijo furam preko gmaila.

Cene se itak spreminjajo, tako da ni za računat da bo ostalo tako kot je sedaj. Vsaj dolgoročno gledano.

jype ::

mwaaa je izjavil:

Bo to nekaj kar bo obstalo dolga leta?
Ne. Če nimaš fizičnega nadzora nad svojimi podatki, potem v resnici niso tvoji.

bluefish ::

Za finance ne vem. Nedolgo nazaj so dobili neka EU sredstva za nadaljnji razvoj, obeta se ProtonDrive ipd.: https://www.neowin.net/news/protonmail-...

Skratka, garažna firma vsekakor niso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

mwaaa ::

jype je izjavil:

mwaaa je izjavil:

Bo to nekaj kar bo obstalo dolga leta?
Ne. Če nimaš fizičnega nadzora nad svojimi podatki, potem v resnici niso tvoji.


Jah sej to mi je jasno. Sam k ni lih dost znanja za lastni poštni strežnik in podobno. Bolj sem mislil če ima kdo občutek. Kdo ki jih spremlja že od začetka in ki za podobne spletne storitve ima občutek, kako se te sheme oz. paketi lahko spreminjajo. Torej al je po vašem občutku skor nemogoče pričakovat, da bodo enkrat skenslali brezplačni paket ali je možnost, glede velika na podobne spremembe drugih ponudnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mwaaa ()

Ales ::

Po mojem občutku je zelo verjetno, da brezplačnega paketa ne bodo skenslali, dokler bo Protonmail obstajal. Lahko pa, da ga še kaj spremenijo.

Morda pa le razmisli o tem, da narediš naslednji korak do tega, da tvoji podatki res postanejo tvoji?

Omisli si lastno domeno in plačaj Protonmailu, da jo uporabljaš za svoj e-mail. Prednosti: nikoli več v življenju ne boš menjal e-mail naslova. Tudi če boš še kdaj menjal ponudnika, bo šel tvoj naslov s tabo.

Ni drago in čisto enostavno je.

mwaaa ::

Ales je izjavil:


Morda pa le razmisli o tem, da narediš naslednji korak do tega, da tvoji podatki res postanejo tvoji?

Omisli si lastno domeno in plačaj Protonmailu, da jo uporabljaš za svoj e-mail. Prednosti: nikoli več v življenju ne boš menjal e-mail naslova. Tudi če boš še kdaj menjal ponudnika, bo šel tvoj naslov s tabo.

Ni drago in čisto enostavno je.


Hm, kok je enostavno, bom moral še preštudirati. Glede tega se priporočam za kakšno dobro literaturo (če ne bom pač iskal "how to...").
Tole glede plačila Protonmailu mi ni čisto jasno. To v smilu, da mu plačam enkratni znesek, da e-naslov postane moj in ni več vezan na njihovo podjetje al kako?

HotBurek ::

Ne, ampak tako, da registriraš domeno troll.si, MX record preusmeriš na protonove mail serverje, in plačaš protonu, da ti gosti maile.

Ko gre proton čez 7 let down, MX record preusmeriš novemu ponudniku in gostiš maile tam. Domena troll.si ostane ista, narediš le export mail naslovov (janez@troll.si, micka@troll.si itn.), ter jih importaš pri novem ponudniku.

Point je, da uporabljaš domeno troll.si, katere lastnik si ti, in ne protonmail.com, katere nisi.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

mwaaa ::

Aaa, razumem. Za to gostovanje moje domene pri protonu pa verjetno ni nekega uradnega cenika?
Se da slučajno isto narediti z domeno, ki je do sedaj v lasti nekega drugega ponudnika (oz. cel e-naslov)? Torej e-naslov, ki ga sedaj že leta uporabljam pri prejšnjemu mail ponudniku? Ali mora biti prav tak, ki ga sam registriram? BI bilo fino, če bi bil e-naslov prenosljiv, tako kot mobi številka med operaterji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mwaaa ()

HotBurek ::

Proton gosti mail server, ne "domene".

Cenik: https://protonmail.com/pricing

Domeno (DNS server) lahko gostiš pri istem ponudniku, kjer si domeno registriral.

V osnovi se problem prenosa mail janez@stara-domen.com na mail janez@nova-domena.com reši tako, da se na stari domeni naredi forward, in maile prepošlje (forwardira) na novo domeno.

Prenos maila, kot je možno prenašati cifro med operaterji, pa ne gre.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

mwaaa ::

Torej če približno prav razumem:
Najprej rabim za to pri protonu kupiti Plus paket (ki ga plačujem mesečno), ker ta omogoča costum mail naslov (brezplačni paket nima te opcije, tam imaš lahko le nekaj@protonmail.com). Ampak tega costum maila si ne naredim preko njihove strani, ker so potem oni "lastniki" tega naslova, ampak plačam nekje drugje gostovanje mail naslova (recimo si naredim nekaj@nekaj.si in za to plačujem mesečno?) in ga povežem s protom plus računom - da lahko preko protona uporabljam ta naslov? Če gre proton down, povežem ta moj nekaj@nekaj.si mail naslov z drugim mail ponudnikom. Bo tako držalo?
Le nekaj mi pri tem ne štima, kaj pa če gredo down tisti, pri katerih plačujem za svoj e-naslov?

Saul Goodman ::

pri registrarju boš kupil domeno in v nastavitvah (pri registrarju) nastavil MX (mail exchange) recorde, da bodo kazali na protonmail. tukaj boš imel možnost nastaviti še SPF, DKIM in DMARC recorde. vsa navodila kaj in kako vnesti bodo na strani protonmaila, ko boš s svojim plus računom začel povezovati domeno.

ko boš opravil vse korake v čarovniku pri povezovanju računa z domeno, nastavitev v domeni do nadaljnih premikov ne boš potreboval več spreminjati. vse ostale nastavitve potem opravljaš v protonmail (dodajanje/brisanje poštnih predalov, spreminjanje gesel, ipd.).

gendale2018 je izjavil:

imam račun in tutanota račun, amapak če hočete bit zihr uporabite še svoje šifriranje, gor se povezujte preko tora in če imate plačljive račune uporabite za plačilo kriptovalute (ki niso bile kupljene na borzi, ki ima vaše podatke ampak kako drugače pridobljene), pa denarnica naj isto uporablja tor

aja, protonmail hoče telefonsko za aktivacijo, uporabite predplačniško sim + telefon, oboje kupljeno z gotovino


protonmail preživi kreiranje računa tudi brez telefonske številke, če pri registraciji vneseš recovery email.

potem se ti odpre še možnost, da se spopadeš s CAPCATHA.

Zgodovina sprememb…

mwaaa ::

Hvala za razlago. Samo, kaj je pol sploh point plačevati protonu in na njem uporabljati domeno, če jo lahko uporabljam kar tam kjer sem jo registriral?

kogledom ::

Nekaj je domena (plačaš, da si lastnik točno določenega zaporedja znakov), nekaj pa je poštni strežnik. Domene načeloma plačuješ na letni ravni, ne mesečno. V bistvu s plačilolm domene plačaš rezervacijo (in upravljanje). Če bi bile domene zastonj, jih več ne bi bilo na voljo...

Domena je torej samo naslov, ki ti preusmeri pošto na proton, obdelovanje in hranjenje pošte pa je še vedno odvisno od protona.
Prednost lasntne domene je torej ta, da lahko menjaš ponudnika poštnih storitev in hkrati obdržiš isti mail naslov - ker samo v domeni spremeniš, da ti pošto preusmerja na drugega ponudnika.

Saul Goodman ::

mwaaa je izjavil:

Hvala za razlago. Samo, kaj je pol sploh point plačevati protonu in na njem uporabljati domeno, če jo lahko uporabljam kar tam kjer sem jo registriral?


domena je registrska tablca, protonmail account je pa avto. če se hočeš okol vozt registriran s svojo domeno, rabiš in eno in drugo.

pegasus ::

Protonmail je pretežno neuporaben, ker ne ponuja imap dostopa. Ponujajo nek bridge app, ki je win/mac only, linux beta, beyond linux dvomim da bomo kaj videli.

Obstaja še kak drug privacy-minded email ponudnik, ki govori standardne smtp/imap protokole?

mahoni ::

Kako pa deluje to sifriranje mailov pri tem ponudniku?

jukoz ::

pegasus je izjavil:

Protonmail je pretežno neuporaben, ker ne ponuja imap dostopa. Ponujajo nek bridge app, ki je win/mac only, linux beta, beyond linux dvomim da bomo kaj videli.

Obstaja še kak drug privacy-minded email ponudnik, ki govori standardne smtp/imap protokole?


Kaj pa svoj lastni mail srv?

Če si še v istem koncu LJ, imaš možnost 350/100 telekom linije ki ne pade dol, štrom ne pada dol, en mail server si pa že zrihtaš.

Če se ti ne da, ti pa kot promotorju OpenBSD damo skonto za OpenBSD mail server (uporabljamo SOGo za webmail, CalDAC, CardDAV integracijo itd). Lahko ti ga tudi hostamo =)

Sporoči če rabiš.

pegasus ::

jukoz je izjavil:

Kaj pa svoj lastni mail srv?
To furam že skoraj 20 let in trenutna situacija me poriva nekam v cloud, zato iščem nekaj konkretnega: več domen, na vsaki par mailboxov, sieve, server side search (indexed). Če ni nič, bom pač šel na fastmail.fm.

jukoz ::

pegasus je izjavil:


več domen,

Check

pegasus je izjavil:


na vsaki par mailboxov,

Check

pegasus je izjavil:


sieve,

Check

pegasus je izjavil:


server side search (indexed)

Pojasni kaj rabiš

Vedran ::

Da bi lahko imel več kot 1GB velik predal in lastno domeno povezano z e-mail gostovanjem pri ProtonMail-u moraš imeti naročen paket 'Proton Unlimited' (vsebuje 500GB prostora, Proton VPN, Proton Drive) kateri stane za obdobje 24 mesecev 191,76 EUR.
Pri Hitrost.com imam registrirano domeno. Po novem tudi oni imajo pakete e-mail gostovanja. Predal velikosti 10GB stane 24,40 € na leto, kar je dovolj za enega povprečnega uporabnika.
Mene zdaj zanima kaj so najbolj pomembne pozitivne lastnosti ProtonMail-a v primerjavi s kakim slovenskim ponudnikom e-mail gostovanja (Hitrost.com)?
In ali lahko en e-mail naslov gostim pri ProtonMail-u dokler ostale e-mail naslove družinskih članov gostim pri kakem drugem cenejšem ponudniku e-mail gostovanja, šlo bi za enako domeno?

PARTyZAN ::

Lahko kupiš samo Mail Plus. 2 leti nanese 84€.
Ne vem, če kakšen od naših ponudnikov ponuja šifriranje iz škatle. Pretehtaj sam komu bolj zaupaš, in kdo ti nudi kvalitetnejšo storitev.
Na eni domeni imaš lahko samo enega e-mail ponudnika. Lahko pa imaš več ponudnikov z uporabo pod domen. Recimo info@vedran.si na protonmail, no-reply@janez.vedran.si pa gmail.

Tiger ::

Vedran je izjavil:


Mene zdaj zanima kaj so najbolj pomembne pozitivne lastnosti ProtonMail-a v primerjavi s kakim slovenskim ponudnikom e-mail gostovanja (Hitrost.com)?

V bistvu imajo samo eno pomembno prednost: tvoji podatki so res zasebni. Torej če narediš "pizdarijo", nobenemu varnostnemu organu ne izročijo informacije o tem kdaj si dostopal, od kod in kdo sploh si. Če želiš še večjo anonimnost (da te ne izdajo transakcije), lahko plačuješ z gotovino, ki jo pošlješ v kuverti po klasični pošti.

Boobiz ::

Tiger je izjavil:

Vedran je izjavil:


Mene zdaj zanima kaj so najbolj pomembne pozitivne lastnosti ProtonMail-a v primerjavi s kakim slovenskim ponudnikom e-mail gostovanja (Hitrost.com)?

V bistvu imajo samo eno pomembno prednost: tvoji podatki so res zasebni. Torej če narediš "pizdarijo", nobenemu varnostnemu organu ne izročijo informacije o tem kdaj si dostopal, od kod in kdo sploh si. Če želiš še večjo anonimnost (da te ne izdajo transakcije), lahko plačuješ z gotovino, ki jo pošlješ v kuverti po klasični pošti.


Ravno te podatke na zahtevo logirajo in predajo, ker delujejo v okviru veljavnih zakonov. Edino kar je varno je vsebina inboxa, ki je kriptirana. Nisi ujel pompa kaki 2 leti nazaj, ko je bilo v novicah ravno to, kako "izdajajo" uporabnike?
I'm drunk, what's your excuse?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nič več xxxxxxx@siol.net?

Oddelek: Omrežja in internet
283638 (2057) Ales
»

Novinarji Bellingcata tarče sofisticiranega phishinga

Oddelek: Novice / Varnost
327837 (5881) darkolord
»

Alternativa gmailu

Oddelek: Omrežja in internet
469105 (7467) c3p0

Več podobnih tem