» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
651 / 713
»»

matobeli ::

odvisno kje kupuješ. Fleti v ljubljani ne bodo kaj dosti cenejši, stara bajta nekje na periferiji je pa hitro lahko "zastonj".

ZveeZ ::

matobeli je izjavil:

odvisno kje kupuješ. Fleti v ljubljani ne bodo kaj dosti cenejši, stara bajta nekje na periferiji je pa hitro lahko "zastonj".

Ravno na periferiji gledam, da imam kam pobegniti, ko mi mesto dopeesdi:)

Mato989 ::

Jaz osebno sem nekoč imel "željo" ali cilj kupit 2-3 stanovanja in oddajat ko je bil crypto boom, ampak ko pomislim bi grdo zajebal... to več ni moj cilj ker se mi ne da jebat z nikomer, tako da max kar od nepremičnin še mislim imet je stanovanje ki ga imam ker je v mestu, dokaj sodoben blok, lep tloris in blizu vsega pomembnega... drugi cilj pa je bajta (ČE) ali pa novogradnja nekje z atrijem/teraso ki je večja kot 10m2...

Ostal denar gre vse v delnice/crypto... po razmerju 75%/25%...

Če bi pa imel ful keša (ranga 1 mil) bi pa probal zgradit večstanovanjsko hišo(4 stanovanja 2 zgoraj 2 spodaj) ali dvojčka in bi v 1 živel drugega(ostale 3) oddajal tako da bi imel na očeh najemnike...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

foofighter ::

A živi kdo v Zalogu? Ali pa pozna koga, ki je od tam?
Me zanimajo plusi/minusi iz vidika mlade družine:)

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Če bi pa imel ful keša (ranga 1 mil) bi pa probal zgradit večstanovanjsko hišo(4 stanovanja 2 zgoraj 2 spodaj) ali dvojčka in bi v 1 živel drugega(ostale 3) oddajal tako da bi imel na očeh najemnike...
? Pri takem kešu bi hotel gledati najemnike, kako ti skačejo po glavi? Pri takem kešu bi si jaz v vukojebini naredil lepo hiško na veliki parceli s čim manj sosedi, ostanek keša pa v VWCE, zlato in kripto in šel "v penzijo".

foofighter je izjavil:

A živi kdo v Zalogu? Ali pa pozna koga, ki je od tam?
Me zanimajo plusi/minusi iz vidika mlade družine:)
Poznam. Odvisno od lokacije. Sicer pa je Zalog bolj meh. Fabrke, smrad iz KOTO, zelo "kulturno obogateno" prebivalstvo, sploh zdaj, ko je Kobal naselil tam še Pakistance. Bi rekel da je potem že bolje v bližnjem Kašlju ali Vevčah.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Mato989 ::

? Pri takem kešu bi hotel gledati najemnike, kako ti skačejo po glavi? Pri takem kešu bi si jaz v vukojebini naredil lepo hiško na veliki parceli s čim manj sosedi, ostanek keša pa v VWCE, zlato in kripto in šel "v penzijo".


Ali pa tudi to ja... ampak saj veš, nikoli ni fajn met vseh jajc v 1 zadevi... dvojčka bi načeloma lahko postavil za 500k all in all costs, tako da bi ostalo če nič drugega še zmeraj 400k za ETF/crypto...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

NuMaN ::

Sam čakam, da začne Piran poplavljati, pa kupim tam nekaj za drobiž ...

ZveeZ ::

Mato989 je izjavil:


Če bi pa imel ful keša (ranga 1 mil) bi pa probal zgradit večstanovanjsko hišo(4 stanovanja 2 zgoraj 2 spodaj) ali dvojčka in bi v 1 živel drugega(ostale 3) oddajal tako da bi imel na očeh najemnike...

To pa lahko kupis, namesto gradnje nove, za pol manj. oz zgolj za ceno pologa.
Kdo pri zdravi pameti kupi investicijsko nepremicnino s privarcevanim denarjem?

johnnyyy ::

ZveeZ je izjavil:

Zanima me mnenje strokovnjakov.

Ali bi danes kupili nepremicnino, katera bi se z najemom sama izplacala v 12-15 letih (recimo 15 zaradi morebitnih dodatnih stroskov) ali bi pocakali na morebiten padec cen/OM?
Zanima me izkljucno investicijski vidik.

Ha ha, mnenje strokovnjakov :).

Stanovanje se ti najbolj splača kupiti, če ga kupuješ zase da si reduciraš najemnino, ter da ga kupiš na kredit (ki ga počasi žre inflacija). Vse ostalo je precej nišno. Recimo če obvladaš hišniška dela itd. in da večino okvar/renovacij sam narediš, potem je vredno razmisliti. Če nimaš nekega dobro plačanega dela prav tako.

V kolikšnem času se bo stanovanje izplačalo ne ve nihče. Trenutno smo v situaciji, kjer so cene precej visoke vsi pa donos opevajo na podlagi zgodovine, ki ni zagotovilo za prihodnost.

matic492 ::

12 let je zelo nizka amortizacijska doba, če si to dejansko naredil temeljito računico in imaš denar, ter hočeš oddajat v najem, potem vzami jutri.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

foofighter ::

energetik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Če bi pa imel ful keša (ranga 1 mil) bi pa probal zgradit večstanovanjsko hišo(4 stanovanja 2 zgoraj 2 spodaj) ali dvojčka in bi v 1 živel drugega(ostale 3) oddajal tako da bi imel na očeh najemnike...
? Pri takem kešu bi hotel gledati najemnike, kako ti skačejo po glavi? Pri takem kešu bi si jaz v vukojebini naredil lepo hiško na veliki parceli s čim manj sosedi, ostanek keša pa v VWCE, zlato in kripto in šel "v penzijo".

foofighter je izjavil:

A živi kdo v Zalogu? Ali pa pozna koga, ki je od tam?
Me zanimajo plusi/minusi iz vidika mlade družine:)
Poznam. Odvisno od lokacije. Sicer pa je Zalog bolj meh. Fabrke, smrad iz KOTO, zelo "kulturno obogateno" prebivalstvo, sploh zdaj, ko je Kobal naselil tam še Pakistance. Bi rekel da je potem že bolje v bližnjem Kašlju ali Vevčah.



Hvala za info.
Kolikor sem dobil info od drugod naj bi KOTO v zadnjih letih uredili, da ni več smradu? Ok, ind. cona je še vedno tam, to nimaš kaj.

Kje točno pa so te pakistanci in drugi prišleki? Sem upal da jih bo ravno tu manj kot kje drugje po LJ...
Pot v Zeleni Gaj je bolj točna lokacija.

Telbanc ::

https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/1750...

Varuj se ljubega boga in elektra Ljublajne. Kva jih brigajo prazna stanovanja? Jeboteon.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

NuMaN ::

Bodo začeli ljudje s praznimi stanovanji elektriko kurit. Pa kakega robota bodo še nabavili, da bo brnel po stanovanju, napredni modeli pa bodo vsake toliko še pritisnili na kotliček.

Pojavili se bodo hekerji, ki bodo skvoterjem prodali elektro-podatke.

Tako.

Pat_MaGroin ::

matic492 je izjavil:

12 let je zelo nizka amortizacijska doba, če si to dejansko naredil temeljito računico in imaš denar, ter hočeš oddajat v najem, potem vzami jutri.


Trola.

Dobro ve, da je 12 let amortizacije danes skorajda nemogoce, ce pa je, pa bi ze včeraj moral kupit.

V LJ je amortizacijska doba blizu 40 let, on pa sprasuje, ce se 12 let splača lol.

Zgodovina sprememb…

mm&r ::

NuMaN je izjavil:

Bodo začeli ljudje s praznimi stanovanji elektriko kurit. Pa kakega robota bodo še nabavili, da bo brnel po stanovanju, napredni modeli pa bodo vsake toliko še pritisnili na kotliček.

Pojavili se bodo hekerji, ki bodo skvoterjem prodali elektro-podatke.

Tako.


Ko je gospod gojil konopljo v hiši, da je porabil malo več elektrike pa spet ni bilo prav :)

https://www.24ur.com/novice/slovenija/v...

Telbanc ::

Zaj če bojo kam vdrli in se nasilno vselili v kako prazno stanovanje v Ljubjani se prosim obrnite na Elektro Ljubljana, da vam povrnejo škodo. 8-)

11.4000 je res velika številka. :))
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

tony1 ::

Hahahahaha, kar naenkrat bi vsak s praznim stanovanjem najraje imel policaja pred blokom 24/7 :))

V sosednji temi pa vaš intelekt, opremljen z 99. percentilom družbenega bogastva, kar ni in ni mogel doumeti zakaj se na tem svetu plačuje davke :D:))8-)

Telbanc ::

tony1 je izjavil:

Hahahahaha, kar naenkrat bi vsak s praznim stanovanjem najraje imel policaja pred blokom 24/7 :))

V sosednji temi pa vaš intelekt, opremljen z 99. percentilom družbenega bogastva, kar ni in ni mogel doumeti zakaj se na tem svetu plačuje davke :D:))8-)


Jaz nimam stana v Ljubljani, je pa tole objavljanje podatkov zrelo za prijavo inf. poblaščenki.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Torrent ::

Telbanc je izjavil:

tony1 je izjavil:

Hahahahaha, kar naenkrat bi vsak s praznim stanovanjem najraje imel policaja pred blokom 24/7 :))

V sosednji temi pa vaš intelekt, opremljen z 99. percentilom družbenega bogastva, kar ni in ni mogel doumeti zakaj se na tem svetu plačuje davke :D:))8-)


Jaz nimam stana v Ljubljani, je pa tole objavljanje podatkov zrelo za prijavo inf. poblaščenki.


Samo ste pa res pacienti. Se pa nasmejemo. Vsaj nekaj. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

tony1 ::

Naj nekdo nalepi štos iz Alana Forda:
"KER IMAMO DENAR IMAMO TUDI OKUS!" :))

In ne, pojma nimate.

Telbanc ::

Torrent je izjavil:



Samo ste pa res pacienti. Se pa nasmejemo. Vsaj nekaj. :))


Kaj ti veš sine, kaj so to pacijenti, najprej moraš sploh dešifrirat besedo "dohtar". :))
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

zavajon ::

ZveeZ je izjavil:

Zanima me mnenje strokovnjakov.

Ali bi danes kupili nepremicnino, katera bi se z najemom sama izplacala v 12-15 letih (recimo 15 zaradi morebitnih dodatnih stroskov) ali bi pocakali na morebiten padec cen/OM?
Zanima me izkljucno investicijski vidik.

Že ker to sprašuješ, je jasno, da te ne zanima mnenje, želiš si le potrditve svojega mnenja.
Sicer se ti z oddajanjem nepremičnina ne bo nikoli izplačala, kaj šele v 15 letih.
Če te pa skrbi za donosnost vložka, potem ne skrbi, v 15 letih se bo vrednost gotovo podvojila.

tony1 je izjavil:

Naj nekdo nalepi štos iz Alana Forda:
"KER IMAMO DENAR IMAMO TUDI OKUS!" :))

In ne, pojma nimate.

Sine, modrosti v Alan Fordu ne smeš jemati dobesedno, ker je ta v celoti sarkastičen :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

dronyx ::

Na Dunaju na primer gradijo stanovanja v povprečju za 1.200 evrov na kvadratni meter.
Ivo Boscarol v intervjuju za Siol.

Če ta podatek res drži gre pri nas očitno še za eno lopovščino. Ni pa seveda edina. Me pa veseli, da se v zvezi z RS že dolgo več ne uporablja krilatica "Zgodba o uspehu". To se je množično uporabljalo 20 let nazaj. Ko te prehitevajo vsi po levi in desni in ko vidiš vso to lopovščino je jasno, da tu ne more biti niti govora o kakšnem uspehu.

tony1 ::

zavajon je izjavil:

tony1 je izjavil:

Naj nekdo nalepi štos iz Alana Forda:
"KER IMAMO DENAR IMAMO TUDI OKUS!" :))

In ne, pojma nimate.

Sine, modrosti v Alan Fordu ne smeš jemati dobesedno, ker je ta v celoti sarkastičen :))


Sine, to je očitno. Lepo sem napisal, da gre za štos iz AF. Alan Ford se je v prvi vrsti norca delal iz šefov, politikov, policajev (takrat bi rekli: sistema), tesno na drugem mestu pa iz bogatašev.

Ali pa, ker je internetnim ........ treba vse izpisati črno na belem: AF je bil kritika neumnosti tistih zgoraj (oblastnikov in bogatešev) in slabega družbenega položaja tistih spodaj (revežev; ponižanih in razžaljenih).

Izjemno je zanimivo, da se je ta mediteranski sentiment (kljub različnima polit. sistemoma med ita in yu) tako dobro ujel z našo mentaliteto iz bivše juge; očitno smo oboji mediteranski narod.

Invictus ::

dronyx je izjavil:

Na Dunaju na primer gradijo stanovanja v povprečju za 1.200 evrov na kvadratni meter.
Ivo Boscarol v intervjuju za Siol.

Če ta podatek res drži gre pri nas očitno še za eno lopovščino. Ni pa seveda edina. Me pa veseli, da se v zvezi z RS že dolgo več ne uporablja krilatica "Zgodba o uspehu". To se je množično uporabljalo 20 let nazaj. Ko te prehitevajo vsi po levi in desni in ko vidiš vso to lopovščino je jasno, da tu ne more biti niti govora o kakšnem uspehu.

Pač dela reklamo za svoj projekt... Nič novega. Najbrž še prikrito fehta za nepovratna sredstva...

Živeti v BTCju? Saj nisem fuknjen... 15 minutna mesta? To je globalni trend, kjer si zaprt v 15 minutno mesto, da greš dlje ven, pa rabiš DOVOLJENJE. Pač v duhu globalnega segrevanja. Tehnično je pa to že geto...

Pa gradijo se stanovanja za 1200EUR/m2. naj ne nabija, saj Avstrijci tudi niso glupi, delovna sila je dražja, material tam nekje. Mesto Dunaj lahko že zida za ta denar, ampak kaj... Male luknje, majhno stanovanje, natlačeni na malo parcelo, ki je tako ali tako v lasti mesta Dunaja. Pa teh 1200 EUR/m2 se omenja že zadnjih 10 let...

Recimo, zadnja leta je mesto Dunaj začelo izseljevati ljudi ven iz dvojčkov, jih rušit in namesto tega postavljati na isti lokaciji hiše s štirimi stanovanji. S "poceni" najemnino mestnega stanovanja pridejo zraven tudi kake dolžnosti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Torrent ::

Telbanc je izjavil:

Torrent je izjavil:



Samo ste pa res pacienti. Se pa nasmejemo. Vsaj nekaj. :))


Kaj ti veš sine, kaj so to pacijenti, najprej moraš sploh dešifrirat besedo "dohtar". :))


Hehe, vem, vem. Dohtar je tisti, ki zdravi, ampak očitno enim več ni pomoči. :))

zavajon ::

dronyx je izjavil:

Na Dunaju na primer gradijo stanovanja v povprečju za 1.200 evrov na kvadratni meter.
Ivo Boscarol v intervjuju za Siol.

Če ta podatek res drži gre pri nas očitno še za eno lopovščino. Ni pa seveda edina. Me pa veseli, da se v zvezi z RS že dolgo več ne uporablja krilatica "Zgodba o uspehu". To se je množično uporabljalo 20 let nazaj. Ko te prehitevajo vsi po levi in desni in ko vidiš vso to lopovščino je jasno, da tu ne more biti niti govora o kakšnem uspehu.

Kdo te prehiteva po levi in p desni ter v čem?
Ne rečem, da pri nas ni lopovščine v gradbeništvu, a ta gotovo ne vpliva na cene. Cene so take kot so izključno zato, ker so kupci pripravljeni plačati te cene.

Torrent ::

Živeti v BTCju? Saj nisem fuknjen... 15 minutna mesta? To je globalni trend, kjer si zaprt v 15 minutno mesto, da greš dlje ven, pa rabiš DOVOLJENJE. Pač v duhu globalnega segrevanja. Tehnično je pa to že geto...


Ti si malo narobe predstavljaš. Ti misliš, da bo nekdo prišel po tebe, te strpal v kombi in te prisilno preselil v BTC?

zavajon ::

Invictus je izjavil:

Male luknje, majhno stanovanje, natlačeni na malo parcelo, ki je tako ali tako v lasti mesta Dunaja.

In kje je tu problem? Tisti, ki pač rabi vilo z bazenom, ne gre tja.

Invictus ::

Torrent je izjavil:

Živeti v BTCju? Saj nisem fuknjen... 15 minutna mesta? To je globalni trend, kjer si zaprt v 15 minutno mesto, da greš dlje ven, pa rabiš DOVOLJENJE. Pač v duhu globalnega segrevanja. Tehnično je pa to že geto...


Ti si malo narobe predstavljaš. Ti misliš, da bo nekdo prišel po tebe, te strpal v kombi in te prisilno preselil v BTC?

Ti ne znaš brati...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Torrent ::

Invictus je izjavil:

Torrent je izjavil:

Živeti v BTCju? Saj nisem fuknjen... 15 minutna mesta? To je globalni trend, kjer si zaprt v 15 minutno mesto, da greš dlje ven, pa rabiš DOVOLJENJE. Pač v duhu globalnega segrevanja. Tehnično je pa to že geto...


Ti si malo narobe predstavljaš. Ti misliš, da bo nekdo prišel po tebe, te strpal v kombi in te prisilno preselil v BTC?

Ti ne znaš brati...


Znam, znam, samo nobenga ne briga, kje bi ti živel. Ljudje rabijo dostopne nepremičnine, ne pa teorije zarote o dovoljenjih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

CiClon ::

Eni imate res čudno gledanje na cene, ki je vsaj meni težjo razumljivo.

Prodajam flet v LJ in dobim idiota, ki mi ga plača 10k na kvadrat. Cena je torej 10k.

Dobim idiota, ki ga plača 7k in prodam po 7k. Cena je torej 7k.

Največ kar lahko dobim je, da dobim (mal manjšega) idiota, ki plača pajzl po 4k kvadrat.

Ne dobim niti tega in prodam po 2k.

Kje je tu lopovščina?

Torrent ::

CiClon je izjavil:

Eni imate res čudno gledanje na cene, ki je vsaj meni težjo razumljivo.

Prodajam flet v LJ in dobim idiota, ki mi ga plača 10k na kvadrat. Cena je torej 10k.

Dobim idiota, ki ga plača 7k in prodam po 7k. Cena je torej 7k.

Največ kar lahko dobim je, da dobim (mal manjšega) idiota, ki plača pajzl po 4k kvadrat.

Ne dobim niti tega in prodam po 2k.

Kje je tu lopovščina?


Bom ti jaz razložil. Lopovščina je v korupciji, ki skrbi, da je stanje na trgu tako, da lahko npr. v LJ prodajalci najdejo "idiote", ki bojo plačali po 4k na m2 (drugje pač malo manj) za pajzl, ker je nekje pač potrebno živet. Če bi bilo več ponudbe, bi trg deloval in bi se lahko pogovarjali o tvojem scenariju. Zdaj razumeš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

dronyx ::

zavajon je izjavil:

Kdo te prehiteva po levi in p desni ter v čem?

Ne vem če ima smisel...Pred 30 leti, ko se je začela tranzicija smo imeli zelo veliko prednost pred komunistično vzhodno evropo, ki je bila pod vplivom SZ. Danes so nas po kupni moči prehiteli čehi in poljaki, dohitela romunija, zelo hitro nas bo kot kaže prehitela celo hrvaška. Pa poglej čez 10 let kje bomo...

MadMen ::

Bomo revni, ampak srečni!

dronyx ::

zavajon je izjavil:

Cene so take kot so izključno zato, ker so kupci pripravljeni plačati te cene.

Če tako razmišljaš, potem ni nikjer lopovščine po tvoje, ker so ljudje pripravljeni plačat take cene? To seveda ne drži, ampak nima smisla proti temu niti poskušat razlagat.

LeQuack ::

dronyx je izjavil:

zavajon je izjavil:

Kdo te prehiteva po levi in p desni ter v čem?

Ne vem če ima smisel...Pred 30 leti, ko se je začela tranzicija smo imeli zelo veliko prednost pred komunistično vzhodno evropo, ki je bila pod vplivom SZ. Danes so nas po kupni moči prehiteli čehi in poljaki, dohitela romunija, zelo hitro nas bo kot kaže prehitela celo hrvaška. Pa poglej čez 10 let kje bomo...


Bomo pa imeli najdražje nepremičnine od vseh, tudi to je nekaj.
Quack !

CiClon ::

dronyx je izjavil:

zavajon je izjavil:

Cene so take kot so izključno zato, ker so kupci pripravljeni plačati te cene.

Če tako razmišljaš, potem ni nikjer lopovščine po tvoje, ker so ljudje pripravljeni plačat take cene? To seveda ne drži, ampak nima smisla proti temu niti poskušat razlagat.


Glede na to, da ni tu nobenega zavajanja in je vsakomur jasno, kaj in kako kupuje, ne vem, kje ti vidiš lopovščino.

Prodajalec proda tistemu, ki ponudi največ in nekomu je to vredno dati 4 jurčke po kvadratu. Jaka lopovščina.

johnnyyy ::

Invictus je izjavil:

Živeti v BTCju? Saj nisem fuknjen... 15 minutna mesta? To je globalni trend, kjer si zaprt v 15 minutno mesto, da greš dlje ven, pa rabiš DOVOLJENJE. Pač v duhu globalnega segrevanja. Tehnično je pa to že geto...

Kolikor sem ga poslušal v podcastu, ta stanovanja niso najbolj namenjena "navadni raji" ampak bolj ljudem, ki se ukvarjajo s storitvami, saj je filozofija ta, da si nek zobar/arhitekt itd. in imaš v isti stavbi oridnacijo/pisarno in še stanovanje. In da je bistvo stanovanja, da tam stanuješ ne toliko da živiš.

CiClon ::

Kaj bi dal, da bi dejansko imel vse te stvari na kupu in ne zapravljal minut in ur časa, ko hodiš po opravkih na milijon krajev. Pustimo te paranoje o dovoljenjih, da greš ven.

nejc_nejc ::

CiClon je izjavil:

Kaj bi dal, da bi dejansko imel vse te stvari na kupu in ne zapravljal minut in ur časa, ko hodiš po opravkih na milijon krajev. Pustimo te paranoje o dovoljenjih, da greš ven.

Ti si pa že cist prepariran.
Še na skret na pumpi ne mores brez brezsticne kartice....
Sem se simpl nasmehnil ter scal zraven vhoda na pumpo v travo. Eni so se bunili, drugi so pa dojeli .....

dronyx ::

Boscarol se mi zdi sposoben in verjamem da bo nekaj naredil. Njega se tudi ne bodo upali zajebavati z raznimi ovirami, ker je preveč znan in bi bilo medijsko preveč odmevno.

zavajon ::

dronyx je izjavil:

zavajon je izjavil:

Kdo te prehiteva po levi in p desni ter v čem?

Ne vem če ima smisel...Pred 30 leti, ko se je začela tranzicija smo imeli zelo veliko prednost pred komunistično vzhodno evropo, ki je bila pod vplivom SZ. Danes so nas po kupni moči prehiteli čehi in poljaki, dohitela romunija, zelo hitro nas bo kot kaže prehitela celo hrvaška. Pa poglej čez 10 let kje bomo...

Tako velike prednosti pred Čehi le nismo imeli, kot si nekateri to predstavljajo.

https://countryeconomy.com/countries/co...

Da so nas Čehi prehiteli po kupni moči, močno dvomim. Res da imajo enako neto plačo kot mi, a oni ne dobivajo povračila za prevoz na delo in malico. Tako da odštej povprečno 200€. Tudi na Češkem izven Prage ni videti, da bi bili ne vem kako bogati.
Da o drugih državah, ki jih omenjaš, niti ne govorimo. Vsaj za Hrvaško bi lahko vedel, kako živijo, če že drugam nikamor ne hodiš.
Kjer bomo čez 10 let, pa jaz žal ne morem vedeti.

A brez skrbi, sem razumel poanto. Le Janši moramo dovoliti, da pride na oblast, pa bo vse uredil, da bomo najboljši od najboljših.

johnnyyy je izjavil:

In da je bistvo stanovanja, da tam stanuješ ne toliko da živiš.

Hočeš reči, da lahko stanuješ, ne da bi bil živ? Nekaj časa gre, a potem začne smrad motit sosede ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

jabe ::

johnnyyy je izjavil:


Kolikor sem ga poslušal v podcastu, ta stanovanja niso najbolj namenjena "navadni raji" ampak bolj ljudem, ki se ukvarjajo s storitvami, saj je filozofija ta, da si nek zobar/arhitekt itd. in imaš v isti stavbi oridnacijo/pisarno in še stanovanje. In da je bistvo stanovanja, da tam stanuješ ne toliko da živiš.


Jaz ga nisem posluslala, ampak sem nekaj brala pred casom. Meni je zanimivo, da bi kupila za svoje mulce, ko bodo/ce bodo študiral v LJ. Tak lajfstajl mi je kar OK do takrat enkrat, ko zacnes gruntati o druzini.

tony1 ::

nejc_nejc je izjavil:

CiClon je izjavil:

Kaj bi dal, da bi dejansko imel vse te stvari na kupu in ne zapravljal minut in ur časa, ko hodiš po opravkih na milijon krajev. Pustimo te paranoje o dovoljenjih, da greš ven.

Ti si pa že cist prepariran.
Še na skret na pumpi ne mores brez brezsticne kartice....
Sem se simpl nasmehnil ter scal zraven vhoda na pumpo v travo. Eni so se bunili, drugi so pa dojeli .....


Jasno je treba povedati, da je zapiranje kogar koli kamor koli dezinformacija. Nehajte se zaje6avati.

johnnyyy ::

dronyx je izjavil:

Boscarol se mi zdi sposoben in verjamem da bo nekaj naredil. Njega se tudi ne bodo upali zajebavati z raznimi ovirami, ker je preveč znan in bi bilo medijsko preveč odmevno.

Saj so ga zaj***. Je povedal, da po naši zakonodaji ne smeš imeti poslovnih in bivalnih prostorov "preblizu" oz. v istem nadstropju, pa da so potem z nekimi "barierami" to rešili. Pač njegov koncept je v tem, da imaš stanovanje in zraven "pisarno", do katere lahko vstopaš kar iz svojega stanovanja, pisarna oz. pisarne pa imajo ločene vhode. Poleg tega je dejal, da je trend da vikendov ne preživljamo doma s tem, pa naj bi stanovanja imela zelo majhne kuhinje - ker kuhinje v takšnem okolju ne bi veliko potreboval (med tednom delaš zunaj - za vikend pa greš drugam).

Tudi če bi bilo medijsko preveč odmevno ga lahko zaj***, saj je naš sistem takšen, da imaš na drugi strani birokata ki se mora držati zakona in redko kateri zakon pobere vse "edge case" praviloma še osnov ne in potem prideš do takšne situacije, ko se nič ne da ali pa iščeš neke workarounde, da stvari nekako delujejo.

Sicer je Boskarol v preteklosti tudi precej "svetoval" vladam/ministrom in je bil nekako vpet v te stvari, da si je pridobil neko mnenje. In v podkastu je omenil, da se pri nas ne bo nič spremenilo tudi če se vlade zamenjajo, saj so zakoni postavljeni tako, da birokratov na ministrstvih ne moreš odpustiti, poleg tega je vsak minister odvisen od njih zraven pa še glavni strelovod za medije. In ti ljudje to vedo, da jim nihče nič ne more in da so dejansko ti tisti, ki vodijo državo. In da se vsak minister prej kot slej prilagodi njim, kot obratno.

dronyx ::

zavajon je izjavil:

Tako velike prednosti pred Čehi le nismo imeli, kot si nekateri to predstavljajo.

https://countryeconomy.com/countries/co...

Da so nas Čehi prehiteli po kupni moči, močno dvomim. Res da imajo enako neto plačo kot mi, a oni ne dobivajo povračila za prevoz na delo in malico. Tako da odštej povprečno 200€. Tudi na Češkem izven Prage ni videti, da bi bili ne vem kako bogati.
Da o drugih državah, ki jih omenjaš, niti ne govorimo. Vsaj za Hrvaško bi lahko vedel, kako živijo, če že drugam nikamor ne hodiš.
Kjer bomo čez 10 let, pa jaz žal ne morem vedeti.

Glede BDP na prebivalca sem večkrat pisal o Hrvaškem čudežu, pa morda še enkrat, ker gre res za čudež, ki mi ga ni nihče znal pojasniti (to pišem zato, ker si dal primerjavo tega podatka med nami in čehi).

Za leto 2023 piše na spletu podatek (Statista), da je bil BDP na prebivalca pri nas 32.000 USD, na Hrvaškem pa 21.000 USD. Torej razlika v BDP na prebivalca več kot 10.000 USD in v enem letu se to ni moglo bistveno spremeniti. Zadnjič pa na neki njihovi spletni strani zasledim podatek, da je povprečna neto plača za mesec maj 2024 znašala 1.324,00 € in se je povišala glede na lansko leto za 16,9%, naša povprečna plača pa znaša 1.480,00 €. Mi imamo skoraj 50% višji BDP na prebivalca od Hrvaške, ampak Hrvati pa imajo že skoraj enake povprečne plače kot mi. Ja, pa tudi hrvati imajo podobno kot mi rešeno prevoz na delo in malico. Je to kar copy paste sistem. Hrvaški politični vrh sj je tudi konkretno povišal plače za 70% ali še več, tako da njihov premier zasluži sedaj več kot 1000€ neto več od našega. Tudi celemu javnemu sektorju so pri njih močno povišali plače, pri nas se pa trdo pogajajo že leta.

Glede kupne moči jaz izhajam iz teh podatkov (to so pred časom povezele tudi Finance v članku z naslovom...zakaj Poljaki in Čehi jedo škampe, mi pa pašteto, ali nekaj takega):



Seveda tu vedno lahko privlečeš ven malico in prevoz, kot da je to 50% plače (no, saj pri nekaterih dejansko je), pa verjetno še kaj. Ko gledam čehe in poljake v Dalmaciji ali Bohinju je kupna moč kar konkretna, seveda pa revni čehi in poljaki ne hodijo naokrog. Ampak enako velja za slovence. Ko vidiš draginjo v trgovinah in cene nepremičnin pri nas je to tu pač zame revščina. S svobodo ali brez. Saj JJ tudi ni naredil nič, pa je večkrta prišel na oblast.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

johnnyyy ::

zavajon je izjavil:

Hočeš reči, da lahko stanuješ, ne da bi bil živ? Nekaj časa gre, a potem začne smrad motit sosede ;)

Ha ha, malce sem se nerodno izrazil. Pač namen je da tam delaš in prespiš ne toliko, da v njem preživljaš prosti čas.

jabe je izjavil:

johnnyyy je izjavil:


Kolikor sem ga poslušal v podcastu, ta stanovanja niso najbolj namenjena "navadni raji" ampak bolj ljudem, ki se ukvarjajo s storitvami, saj je filozofija ta, da si nek zobar/arhitekt itd. in imaš v isti stavbi oridnacijo/pisarno in še stanovanje. In da je bistvo stanovanja, da tam stanuješ ne toliko da živiš.


Jaz ga nisem posluslala, ampak sem nekaj brala pred casom. Meni je zanimivo, da bi kupila za svoje mulce, ko bodo/ce bodo študiral v LJ. Tak lajfstajl mi je kar OK do takrat enkrat, ko zacnes gruntati o druzini.

Kaj pa vem. Jaz imam familijo, pa mi je koncept kljub temu dober. Ne vem kje vidiš ovire?

CiClon ::

Hrvati nimajo obveznega regresa, potnih, malice. Kolk jih pa dejansko to izplačuje in v kaki višini, je pa drugo vprašanje.

Pri nas je dejansko obvezno izplačat še eno povprečno neto plačo za regres. In to kot minimum, povprečje je normalno višje. Pa še več kot eno neto povprečno plačo za malico (če se izplačuje do davka).
Potni so pa itak odvisni od razdalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CiClon ()

jabe ::

Skupna kuhinja meni ne pride v upoštev...
««
651 / 713
»»