» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
35 / 564
»»

dronyx ::

Pri tiskanju denarja morate vedeti še to, da ima marsikateri asset vračunano ceno še vsaj za dve leti tiskanja vnaprej. To so primer recimo Ljubljanska stanovanja. Če čez dve leti centralna banka ustavi manijo in padejo cene za 30% bodo tisti, ki so takrat kupili stanovanje po ceni, ki ima vračunano že naslednji dve leti tiskanja denarja skočili pokonci, da so jih oropali, da so...ne bom napisal kaj. Tudi zato ko enkrat začneš tako masovno tiskat denar, tega praktično ni mogoče več ustaviti. Bi rad videl junaka, ki bo tole ustavil. :8)

Tiskanje bi se morda ustavilo samo če bi se masovno razvedelo, kaj dejansko počnejo in da to ni v interesu ljudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

Pri tiskanju denarja morate vedeti še to, da ima marsikateri asset vračunano ceno še vsaj za dve leti tiskanja vnaprej. To so primer recimo Ljubljanska stanovanja. Če čez dve leti centralna banka ustavi manijo in padejo cene za 30% bodo tisti, ki so takrat kupili stanovanje po ceni, ki ima vračunano že naslednji dve leti tiskanja denarja skočili pokonci, da so jih oropali, da so...ne bom napisal kaj. Tudi zato ko enkrat začneš tako masovno tiskat denar, tega praktično ni mogoče več ustaviti. Bi rad videl junaka, ki bo tole ustavil. :8)

Tiskanje bi se morda ustavilo samo če bi se masovno razvedelo, kaj dejansko počnejo in da to ni v interesu ljudi.


In od kje tebi ki si komaj včeraj oz. predvčerajšnjim "doktoriral" oz. sploh skapiral kaj je QE in inflacija itd... zdaj podatek da je pa točno za 2 leti vnaprej izračunano in ne 1,5, 3 ali 5 ali samo 0,5?

Iz kavne usedline?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

showsover ::

Ležarine
>= 250kEUR, prvo leto
>= 10kEUR, tretje leto,
>= 0EUR. peto leto.

Navadno je tako nekako pri nas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

enemon ::

dronyx je izjavil:

Pri tiskanju denarja morate vedeti še to, da ima marsikateri asset vračunano ceno še vsaj za dve leti tiskanja vnaprej. To so primer recimo Ljubljanska stanovanja. Če čez dve leti centralna banka ustavi manijo in padejo cene za 30% bodo tisti, ki so takrat kupili stanovanje po ceni, ki ima vračunano že naslednji dve leti tiskanja denarja skočili pokonci, da so jih oropali, da so...ne bom napisal kaj. Tudi zato ko enkrat začneš tako masovno tiskat denar, tega praktično ni mogoče več ustaviti. Bi rad videl junaka, ki bo tole ustavil. :8)

Tiskanje bi se morda ustavilo samo če bi se masovno razvedelo, kaj dejansko počnejo in da to ni v interesu ljudi.


Počasi in z veliko previdnostjo se bodo začele dvigati obrestne mere in hkrati s tem se bo zmanjševala količina denarja v obtoku. Če se bo to delalo s pravim občutkom, ne bo prihajalo do velikih šokov. Po 0,25% gor na četrtletje, pa se lahko kakšno četrtletje potem spusti, če bi bil učinek prehud.

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

In od kje tebi ki si komaj včeraj oz. predvčerajšnjim "doktoriral" oz. sploh skapiral kaj je QE in inflacija itd... zdaj podatek da je pa točno za 2 leti vnaprej izračunano in ne 1,5, 3 ali 5 ali samo 0,5?

Prosim ne žali mojega doktorata. Na ekonomski fakulteti še danes zračijo prostore od smradu, ko sem jim poslal doktorsko disertacijo. Izračunal sem pa na podlagi dejanske inflacije od 2015 dalje in trenutnih cen na trgu. Overshot je 20% in več. Ni pa seveda to povsod enako kar se tiče nepremičnin oziroma stanovanj. Jasno ne boš šel z viškom denarja kupovat stanovanje v Puconce ali Malečnik.

enemon ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

In od kje tebi ki si komaj včeraj oz. predvčerajšnjim "doktoriral" oz. sploh skapiral kaj je QE in inflacija itd... zdaj podatek da je pa točno za 2 leti vnaprej izračunano in ne 1,5, 3 ali 5 ali samo 0,5?

Prosim ne žali mojega doktorata. Na ekonomski fakulteti še danes zračijo prostore od smradu, ko sem jim poslal doktorsko disertacijo. Izračunal sem pa na podlagi dejanske inflacije od 2015 dalje in trenutnih cen na trgu. Overshot je 20% in več. Ni pa seveda to povsod enako kar se tiče nepremičnin oziroma stanovanj. Jasno ne boš šel z viškom denarja kupovat stanovanje v Puconce ali Malečnik.


Malečnik je predmestje Maribora in so tudi kar cene na nivoju, v Puconcih pa se tudi precej gradi. Tako da so tudi lokacije malo bolj na periferiji zgleda zaželene?

dronyx ::

enemon je izjavil:

Počasi in z veliko previdnostjo se bodo začele dvigati obrestne mere in hkrati s tem se bo zmanjševala količina denarja v obtoku. Če se bo to delalo s pravim občutkom, ne bo prihajalo do velikih šokov. Po 0,25% gor na četrtletje, pa se lahko kakšno četrtletje potem spusti, če bi bil učinek prehud.

Denarja se z dvigom obrestne mere ne bo nič zmanjšalo. Dvomim da bo kdo kaj umaknil iz obtoka. Krediti bodo težje dostopni in bo povpraševanje manjše. Hkrati pa dvig obresti pomeni, da se kapital seli. Recimo iz delnic v obveznice. To potem povzroči padce ali dvige. Moraš vedeti, da danes ogromno zelo inteligentnih ljudi z računalniško podporo seli tisoče bilijonov denarja sem in tja. To se dnevno računa, kam gre kaj. Zato pa vsak nasmešek ali krč na obrazu šefa Fed premika tečaje. Ko bo inflacija podivjala, bodo pa dolgi nosovi. Barabe, niste ukrepali. Ja kako, če ste pa hoteli 0% obrestno mero. :|:))

To so res kekci za v zgodovinske učbenike. Pa danes so kvalitetne barvne slike. Jaz sem osebno izbral sliko bivšega šefa ECB Super Maria. ;)

Če me nekdo oropa tako, kot so me ti, bom osebno poskrbel, da gre v zgodovino na strani negativcev. Če ti je tako vseeno za navadno rajo, si zame prezira vreden negativec. Pa če se do smrti samo še s tem ukvarjam! Moje življenjsko delo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

enemon ::

Torej kam potem z denarjem? Če bo kriza, bodo padle tudi hiše nepremičnin, mogoče še bolj kot delnice...

dronyx ::

enemon je izjavil:

Malečnik je predmestje Maribora in so tudi kar cene na nivoju, v Puconcih pa se tudi precej gradi. Tako da so tudi lokacije malo bolj na periferiji zgleda zaželene?

Ko sem videl, kakšne so bile cene stanovanj v Mariboru pred leti mi je šlo kar na smeh. Ne vem pa kakšna je situacija danes. Verjetno imajo tudi tam ljudje denar in so konvertirali evre v zidake in beton.

enemon ::

dronyx je izjavil:

enemon je izjavil:

Malečnik je predmestje Maribora in so tudi kar cene na nivoju, v Puconcih pa se tudi precej gradi. Tako da so tudi lokacije malo bolj na periferiji zgleda zaželene?

Ko sem videl, kakšne so bile cene stanovanj v Mariboru pred leti mi je šlo kar na smeh. Ne vem pa kakšna je situacija danes. Verjetno imajo tudi tam ljudje denar in so konvertirali evre v zidake in beton.


Razmerje LJ/MB se je po mojih opažanjih še nekoliko povečalo v korist LJ, je pa šlo povsod gor. V MB je stanovanje danes kar težko dobiti, gredo v parih urah, ko se objavi oglas. Celo bajte v vukojebinah gredo bolje v promet.

dronyx ::

enemon je izjavil:

Torej kam potem z denarjem? Če bo kriza, bodo padle tudi hiše nepremičnin, mogoče še bolj kot delnice...

Nepremičnina v kateri se živiš se ti nič ne boj. To je tvoja domačija, tvoje ognjišče, tvoji spomini. Vseeno ali gre dol, gor, levo, desno. O tem razmišljajo tisti, ki nepremičnino jemljejo kot investicijo. Je pa nepremičnina kot večkrat omenjeno zelo nelikvidna v krizi. Na delnicah ali bitcoinu nastaviš triger, da se avtomatično proda ob neki vrednosti, tudi če ležiš nekje na plaži in si spregledal zlom trga. Pri nepremičninah pa...is complicated. Se je že marsikaj prodajalo v sili krepko pod tržno vrednostjo. Seveda hold je možnost, če lahko. Po vrhu 2007 so potrebovale nepremičnine nekje 10 let, da so prišle nazaj. JAponske delnice pa 30 let ali nekaj takega. Zlato pa kot kaže graf od 1980 tudi dolgih 30 let. Marsikdo od nas nima sploh več toliko časa. Je pa zunaj že pomlad in cvetijo narcise. Veliko je vredno že če zna človek to opaziti. Kot veleva stara modrost, nihče ni nič vzel s seboj. Življenje je potrebno znati živeti, ne pa samo z zavistjo gledati, kako ostali kopičijo bogastvo. In tu pride potem neka moja manj znana misel - NAJBOGATEJŠI LJUDJE NISO NIKDAR ZARES BOGATI. :D

gruntfürmich ::

dronyx je izjavil:

In tu pride potem neka moja manj znana misel - NAJBOGATEJŠI LJUDJE NISO NIKDAR ZARES BOGATI. :D

daj dronix no...
to so retardirane puhlice iz učbenika socializma... kao da so samo reveži zares srečni ? mislim kwa...

kot da si jim ultra favš če imajo veselje po kopičenju bogastva
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

enemon ::

dronyx je izjavil:

enemon je izjavil:

Torej kam potem z denarjem? Če bo kriza, bodo padle tudi hiše nepremičnin, mogoče še bolj kot delnice...

Nepremičnina v kateri se živiš se ti nič ne boj. To je tvoja domačija, tvoje ognjišče, tvoji spomini. Vseeno ali gre dol, gor, levo, desno. O tem razmišljajo tisti, ki nepremičnino jemljejo kot investicijo. Je pa nepremičnina kot večkrat omenjeno zelo nelikvidna v krizi. Na delnicah ali bitcoinu nastaviš triger, da se avtomatično proda ob neki vrednosti, tudi če ležiš nekje na plaži in si spregledal zlom trga. Pri nepremičninah pa...is complicated. Se je že marsikaj prodajalo v sili krepko pod tržno vrednostjo. Seveda hold je možnost, če lahko. Po vrhu 2007 so potrebovale nepremičnine nekje 10 let, da so prišle nazaj. JAponske delnice pa 30 let ali nekaj takega. Zlato pa kot kaže graf od 1980 tudi dolgih 30 let. Marsikdo od nas nima sploh več toliko časa. Je pa zunaj že pomlad in cvetijo narcise. Veliko je vredno že če zna človek to opaziti. Kot veleva stara modrost, nihče ni nič vzel s seboj. Življenje je potrebno znati živeti, ne pa samo z zavistjo gledati, kako ostali kopičijo bogastvo. In tu pride potem neka moja manj znana misel - NAJBOGATEJŠI LJUDJE NISO NIKDAR ZARES BOGATI. :D


Se strinjam z mislijo. Je pa res, da si z dosti denarja lahko kupiš čas, ker ne rabiš hoditi v službo. Tako da v to se splača investirati.

Je pa tudi res, da mislim, da ZDA ne bo nikoli dopustila dolgotrajnejše stagnacije delniškega trga, saj so v njem vezane penzije bodočih ameriških upokojencev. In ne verjamem, da si kdo upa njihovo jezo nakopati na glavo. Zato se dela vse, da se ohranja rast delnic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

dronyx ::

gruntfürmich je izjavil:

to so retardirane puhlice iz učbenika socializma... kao da so samo reveži zares srečni ?

Meni se zdi lepa tolažba za "reveže". Ko vidim Elona Muska kako se muči iz dneva v dan postanem vesel, da nisem v njegovi koži. Si predstavljaš da Wall Street Jurnal napiše na naslovnici, da je Onyx v enem dnevu izgubil 200 MRD!? Saj se ti vsi smejejo, samo pozabijo, da si jih prej 1000 MRD "zaslužil", oziroma so te dobesedno napumpali. Najhujše je, če živiš v strahu iz dneva v dan. In takih je danes milijone, stotine milijonov po svetu. To sistem hoče in za to pridno skrbi. :))

enemon je izjavil:

Je pa tudi res, da mislim, da ZDA ne bo nikoli dopustila dolgotrajnejše stagnacije delniškega trga, saj so v njem vezane penzije bodočih ameriških upokojencev. In ne verjamem, da si kdo upa njihovo jezo nakopati na glavo. Zato se dela vse, da se ohranja rast delnic.

Ja, samo to pa pomeni - USA IS GOING DOWN, IS GOING DOWN, IS GOING DOWN. USA IS DOWN! I REPEAT, USA IS DOWN.

Včasih so rekli, ko kihne ZDA, je svet prehlajen. Ko pade ZDA, je pa kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

showsover ::

dronyx je izjavil:

...

Hm? Biggest short in history? Mato989 sicer pravi, da je to hudičevo delo, pa vseeno, če ti kak bilijon pade, daj razvit slo-tech forum na malo bolj moderno. Pa ignore (in superignore ali kaj že) naj tudi vgradijo.

energetik ::

Mato989 je izjavil:

energetik je izjavil:

Zakaj bi ravno zdaj navalili na stanovanja, ko so cene tako visoke? Sploh če jih kupujejo za reševanje stanovanjskega problema. Ali pa poznaš same investitorje.. :)


Zato ker če imaš danes recimo na TRR ali v delnicah 200k ojrov, te je lahko upravičeno strah da ti bodo devalvirali valuto v naslendjih 10 letih morda celo bolj kot bo balonček šel gor, ampak fleti pa četudi valuta propade bodo vredni več kot pok balona delnic ali pa devalvacija v hiperinflaciji!
Potem ima Dronyx očitno same bogate znance in sodelavce, ki imajo 200k+ na računih... :)
Morda bodo nepremičnine padle manj kot ostali balončki, ampak kdo garantira, da bodo npr. 3 leta od poka več vredne kot npr. delnice?

V glavnem nimam pojma, kaj se bi se pred morebitno hiperinflacijo najbolj splačalo imeti. Verjetno je še vedno najbolje razpršiti, npr. zlato, kakšna garsonjera, surovine + nafta, morda če bi tudi BTC naglo padel potem takoj nabaviti BTC v dipu. Čeprav to mi še vedno ne gre v račun, če bi bil fiat vedno manj vreden, bi moral biti BTC vedno več.

dronyx ::

energetik je izjavil:

Morda bodo nepremičnine padle manj kot ostali balončki, ampak kdo garantira, da bodo npr. 3 leta od poka več vredne kot npr. delnice?

No, saj delnice niso povsod enako napihnjene. Ekstrem so ZDA; ker tam pač stavi cel svet in se na ta trg steka enormno denarja. V Evropi in pri nas bistveno manj, ker vlagati v delnice ni tako popularno. Pri nas gre za precejšnje nesorazmerje pri investiranju, ker večino poberejo nepremičnine. Zato gre res lahko gor še za 50% v par letih, ker je povpraševanje ekstremno, ponudba pa nič bistveno večja. In v 2 letih ne bo na strani ponudbe nič. Če poka balonov res ne bo in gre vse gor eksponentno, gre eksponentno gor pa tudi inflacija. To pa je potem še hujši konec, kot pok balonov. Hiperinflacija.

Za lastnike teh assetov morda hiperinflacija celo boljši scenarij kot pok balonov. Ampak katastrofa pa v obeh primerih epskih razsežnosti.

Onyx, you stupid prick! You realy want to crash the world monetary system. Do you really want to do this, just because central bank is stealing your money and you don’t like to gamble, even If everybody wins? Bud does realy everybody wins?! ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

Po moje bo to ena najbolj nepremišljenih kraj vseh časov. Imam pač izkušnje iz Jugoslavije in sem na to alergičen. Centralna banka bi morala uživati najvišje možno zaupanje, ker tu gre direktno za zaupanje v ekonomijo, ki jo predstavlja! Devalvacija denarja je vedno tudi devalvacija zaupanja v ekonomijo in če prideš na tako idejo si ali nor ali povsem obupan!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

energetik je izjavil:

Čeprav to mi še vedno ne gre v račun, če bi bil fiat vedno manj vreden, bi moral biti BTC vedno več.

Zakaj pa bi bil vreden več? Pok balona pomeni asset devaluation in takrat vse beži v fiat, ker vsi upajo, da bodo na dnu spet začeli kupovat. Takrat pade zlahka tudi zlato. Pri bitcoinu je še ta problem, da nihče ne bo zaustavil trgovanja, če strmoglavi čez noč. Ampak danes ima toliko populacije bitcoin (sploh pa v manj razvitih državah, kjer je danes to za njih nemška marka oziroma top shit nemška marka - pri markah nismo tako bogateli), da bi kaj takega verjetno povzročilo nemire večjih razsežnosti. V bistvu bodo morali reševati tudi bitcoin, če nočejo sprožati revolucij po svetu. Še ena pat pozicija, v kateri so se znašli. Mislim da imajo angleži za to izraz dancing on a edge of a knife. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Utk ::

Energetik, imaš novo hišo blizu Ljubljane. Za kolk dražje je bi danes lahko prodal kot te je stalo, da si jo zgradil? In upoštevaj v strošek še svoje delo. In da verjetno lahko kdorkoli tam okoli kupi parcelo in jo zgradi sam, če mu bi bila tvoja predraga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

energetik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

energetik je izjavil:

Zakaj bi ravno zdaj navalili na stanovanja, ko so cene tako visoke? Sploh če jih kupujejo za reševanje stanovanjskega problema. Ali pa poznaš same investitorje.. :)


Zato ker če imaš danes recimo na TRR ali v delnicah 200k ojrov, te je lahko upravičeno strah da ti bodo devalvirali valuto v naslendjih 10 letih morda celo bolj kot bo balonček šel gor, ampak fleti pa četudi valuta propade bodo vredni več kot pok balona delnic ali pa devalvacija v hiperinflaciji!
Potem ima Dronyx očitno same bogate znance in sodelavce, ki imajo 200k+ na računih... :)
Morda bodo nepremičnine padle manj kot ostali balončki, ampak kdo garantira, da bodo npr. 3 leta od poka več vredne kot npr. delnice?

V glavnem nimam pojma, kaj se bi se pred morebitno hiperinflacijo najbolj splačalo imeti. Verjetno je še vedno najbolje razpršiti, npr. zlato, kakšna garsonjera, surovine + nafta, morda če bi tudi BTC naglo padel potem takoj nabaviti BTC v dipu. Čeprav to mi še vedno ne gre v račun, če bi bil fiat vedno manj vreden, bi moral biti BTC vedno več.


Nihče ne garantira nič, ampak je pa ena BISTVENA razlika med nepremičnino ali parcelo napram vsem ostalim, kot je delnica, btc ipd... nepremičnina se lahko devalvira na 1 cent ampak še zmeraj maš nekaj kar drugi rabijo, delnice pa lahko čisto zginejo (pač odmisliva uničujoč potres) ker firma propade v takem padcu recimo...

Zagotovo vem, da bi v primeru takega scenarija raje imel 4 zazidljive parcele vredne vsaka 50k, kot pa 200k v random delnicah... za parcele vem da bodo nekaj vredne če ne druga za potomce, kako dolgo bo firma obstajala pa nisem ziher =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Vetrpiha ::

dronyx je izjavil:

energetik je izjavil:

Morda bodo nepremičnine padle manj kot ostali balončki, ampak kdo garantira, da bodo npr. 3 leta od poka več vredne kot npr. delnice?

No, saj delnice niso povsod enako napihnjene. Ekstrem so ZDA; ker tam pač stavi cel svet in se na ta trg steka enormno denarja. V Evropi in pri nas bistveno manj, ker vlagati v delnice ni tako popularno. Pri nas gre za precejšnje nesorazmerje pri investiranju, ker večino poberejo nepremičnine. Zato gre res lahko gor še za 50% v par letih, ker je povpraševanje ekstremno, ponudba pa nič bistveno večja. In v 2 letih ne bo na strani ponudbe nič. Če poka balonov res ne bo in gre vse gor eksponentno, gre eksponentno gor pa tudi inflacija. To pa je potem še hujši konec, kot pok balonov. Hiperinflacija.

Za lastnike teh assetov morda hiperinflacija celo boljši scenarij kot pok balonov. Ampak katastrofa pa v obeh primerih epskih razsežnosti.

Onyx, you stupid prick! You realy want to crash the world monetary system. Do you really want to do this, just because central bank is stealing your money and you don’t like to gamble, even If everybody wins? Bud does realy everybody wins?! ;((

Če še pomnite, so si v prejšnjem desetletju kitajske firme nadele hardcore debele in dolge strapone, da bi sprefukale ves svetovni monetarni sistem.
No, ne da, ampak zato.

Firme tipa Krka so kupovale firme velikosti Bayer, krediti pa so se odplačevali s profiti novo kupljenih firm.

Na srečo je veliki vladar PRC mački stopil na rep, ji zažugal s palico in komunajzarji so rešili svet.

TLDR Kitajci s prenapihnjeno vrednostjo so dobivali kredite na lepe očke in kupovali zahodne bigassmoney firme

Da si ne bi kdo mislil, da tak scenarij ni možen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vetrpiha ()

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Nihče ne garantira nič, ampak je pa ena BISTVENA razlika med nepremičnino ali parcelo napram vsem ostalim, kot je delnica, btc ipd... nepremičnina se lahko devalvira na 1 cent ampak še zmeraj maš nekaj kar drugi rabijo, delnice pa lahko čisto zginejo (pač odmisliva uničujoč potres) ker firma propade v takem padcu recimo...

Zagotovo vem, da bi v primeru takega scenarija raje imel 4 zazidljive parcele vredne vsaka 50k, kot pa 200k v random delnicah... za parcele vem da bodo nekaj vredne če ne druga za potomce, kako dolgo bo firma obstajala pa nisem ziher =)


Seveda, to imaš prav. Nepremičnina bo vedno imela neko vrednost. Čeprav kot vidimo jo ima skozi tisočletja tudi zlato. Ker pa ima BTC silno podobne lastnosti kot zlato, menim da bo tudi ta imel vsaj na daljši rok vrednost.

Utk je izjavil:

Energetik, imaš novo hišo blizu Ljubljane. Za kolk dražje je bi danes lahko prodal kot te je stalo, da si jo zgradil? In upoštevaj v strošek še svoje delo. In da verjetno lahko kdorkoli tam okoli kupi parcelo in jo zgradi sam, če mu bi bila tvoja predraga.
Ful malo se prodaja novih samostojnih hiš tu pri nas, razen starine.
Večinoma so dvojčki in vrstne. Jaz sem nabavil samostojno bajto 2014 v neki 4.pgf.
Dvojčki (~180m2) v 3pgf se oglašujejo od 200k naprej. Tko da če neko grobo primerjavo naredim, so v teh GF dražji za vsaj 15-20%.
Če pa gledam dokončane za vselitev, npr. vrstna in malce večja od moje je zdaj 40% dražja.

OK, oglašujejo pa tudi take kot v linku, ki je 120% dražje od naše, vendar glede kvadrature in zemlje primerljiva. Vem kje je, precej izven naselja, precej dalj od LPP, vrtca, šole. Ampak če bo ta dobil 490k za tole, sem papež. :-)
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Mato989 ::

Seveda, to imaš prav. Nepremičnina bo vedno imela neko vrednost. Čeprav kot vidimo jo ima skozi tisočletja tudi zlato. Ker pa ima BTC silno podobne lastnosti kot zlato, menim da bo tudi ta imel vsaj na daljši rok vrednost.


Ja ampak jaz na zlato več ne računam razen če bo apokalipsa, poglej ceno zlata v zadnjih 10 letih, šla je gor letno za cca 1,5%, kar je komaj premagalo FAKE uradno inflacijo!

BTC, ja, to je lepa tolažba, če bo apokalipsa bo vreden nič, če bo tako kot zdaj, multi krizno obdobje, je dosti odvisno od držav, če ga EU bana v smislu izplačil in omeji vse menjalnice (RECIMO!) bo vreden hitro 2k, če ne je možno marsikaj.

Nepremičnina je le nepremičnina... če mi nekdo reče, da imam na voljo 2 hektara obmestne parcele ali pa 1 BTC ali pa 1 kilo zlata vzamem parcelo =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Ja ampak jaz na zlato več ne računam razen če bo apokalipsa, poglej ceno zlata v zadnjih 10 letih, šla je gor letno za cca 1,5%, kar je komaj premagalo FAKE uradno inflacijo!
Ja lej, ampak tu se pogovarjamo o tem, da vsaj ne izgubiš veliko, ne gledaš zdaj da bo takrat nek hud donos. V tem primeru je zlato po mojem kar OK. Vsaj da ga imaš en delež.

Ob tapravi apokalipsi, pa je bolje vložit v AK47, konzerve in 2m ograjo z bodečo žico ter v vodnjak na svoji parceli. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Mato989 ::

energetik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Ja ampak jaz na zlato več ne računam razen če bo apokalipsa, poglej ceno zlata v zadnjih 10 letih, šla je gor letno za cca 1,5%, kar je komaj premagalo FAKE uradno inflacijo!
Ja lej, ampak tu se pogovarjamo o tem, da vsaj ne izgubiš veliko, ne gledaš zdaj da bo takrat nek hud donos. V tem primeru je zlato po mojem kar OK. Vsaj da ga imaš en delež.

Ob tapravi apokalipsi, pa je bolje vložit v AK47, konzerve in 2m ograjo z bodečo žico ter v vodnjak na svoji parceli. :D


Samo morš met parcelo :P

Jah, jaz ne gledam tako da ne izgubim veliko, jaz gledam kje največ mogoče dobim... gledat kako ne izgubiš veliko je kontraproduktivno, ker pol bi ZMERAJ kupoval zlato in samo zlato, tam najmanj običajno zgubiš.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

enemon je izjavil:

Torej kam potem z denarjem? Če bo kriza, bodo padle tudi hiše nepremičnin, mogoče še bolj kot delnice...

ha, ha, ha, eni pa res sanjajo...

Nepremičnine so se vedno obnesle kot najboljša naložba v krizi
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

Mato989 je izjavil:

energetik je izjavil:

Ob tapravi apokalipsi, pa je bolje vložit v AK47, konzerve in 2m ograjo z bodečo žico ter v vodnjak na svoji parceli. :D


Samo morš met parcelo :P
Saj imam parcelo, nimam pa ograje, vodnjaka in AK47
Konzerve pa tud mam. :)

Invictus je izjavil:

enemon je izjavil:

Torej kam potem z denarjem? Če bo kriza, bodo padle tudi hiše nepremičnin, mogoče še bolj kot delnice...

ha, ha, ha, eni pa res sanjajo...

Nepremičnine so se vedno obnesle kot najboljša naložba v krizi
Problem je samo, ker so nepremičnine večinoma v 1-kratnem velikem znesku. Če hočeš vlagati sproti, je težko. Morda garaže v LJ ali pa samo parcele. Ampak pri dobrih parcelah imaš spet takoj vsaj nekih 60k po komadu za najmanjše parcele.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

dronyx ::

Scenarij, da gre naslednjih 30 let naprej enako in brez pretresov po moje ni realen, ker gre za dinamični sistem z velikimi nihaji. Možni sta dve skrajnosti. Zadeva se konča z market crashom. V tem primeru rabiš fiat. Čim več, da greš kupovat in upaš, da si ujel dno. V tem primeru se mi zdijo nepremičnine od vseh drugih naložb še najbolj varne, bo pa vrednost sigurno tudi padla. Problem je, če imaš visoke kredite in izgubiš prihodke. Druga možnost je da inflacijo pravočasno ne zaustavijo, gas do konca naprej in končamo v hiperinfalciji. Takrat bodo zmaga čim višji krediti z fiknso obrestno mero, ker je to podarjen denar. Naložbe ne bodo strmo padle, po moje bo takrat največ dobival zlato. V podzavesti ljudi je zlato še vedno zaščita pred inflacijo. Hiperinflacija bo pobrisala tudi zunanje dolgove. V Venezueli navijajo za to možnost. Seveda se pa lahko vse skupaj konča z nemiri, spopadi, vojnami. To je še najbolj črn scenarij, ker bo žrtev veliko.

Mato989 ::

Saj fora je v tem, da komaj od konca 2017 smo v nekem BULLU... dejansko je za povprečnega delavca bilo od 2009 do 2021, samo 2 leti ko je lahko rekel da je stanje zanj res ugodno, to sta leti 2018 in 2019... vse ostalo je bla greznica, zato pač ne verjamem da ne bodo naredili vse da se folku ne strga do konca.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Saj fora je v tem, da komaj od konca 2017 smo v nekem BULLU... dejansko je za povprečnega delavca bilo od 2009 do 2021, samo 2 leti ko je lahko rekel da je stanje zanj res ugodno, to sta leti 2018 in 2019... vse ostalo je bla greznica, zato pač ne verjamem da ne bodo naredili vse da se folku ne strga do konca.

Problem je v bistvu ta, da je epidemija scenarij podrla. Niso imeli druge možnosti, kot da natisnejo nov denar, sicer bi sledila že takoj marca nova finančna in gospodarska kriza kot leta 2008. Ko ti tako monetarno politiko full throttle pelješ predolgo, izgubiš kontrolo nad valuto. To je znano iz Jugoslovanske šole ekonomije in Jugoslavija je bila proof of concept. Nadzor nad valuto so po moje že izgubili. 0% obresti so izjemen ukrep, ki so ga že porabili. Rešujejo pa zapleteno enačbo z veliko neznankami. Ampak saj so sami doktorji, tako kot jaz. Bodo že kaj poštudirali. Tudi jaz sme moral študirat. Nekaj predmetov je bila kar zahtevna matematika. Tudi modeliranje procesov recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

dronyx je izjavil:

Scenarij, da gre naslednjih 30 let naprej enako in brez pretresov po moje ni realen, ker gre za dinamični sistem z velikimi nihaji.

Tule moram še dodati, da se v bistvu sistem sam upira ekvilibrijumu, da bi recimo imeli naslednjih 50 let stabilno stanje, brez šokov. Poleg povsem nepredvidenih dejavnikov, kot je ta epidemija ali padec kometa (sicer ljubitelji zarot verjamejo, da epidemija ni čisto naključna), imaš tu še države, zveze, parcialne interese, prevare...Skratka, svet je od zgoraj videti verjetno čista definicija kaosa.

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

dronyx je izjavil:

Scenarij, da gre naslednjih 30 let naprej enako in brez pretresov po moje ni realen, ker gre za dinamični sistem z velikimi nihaji.

Tule moram še dodati, da se v bistvu sistem sam upira ekvilibrijumu, da bi recimo imeli naslednjih 50 let stabilno stanje, brez šokov. Poleg povsem nepredvidenih dejavnikov, kot je ta epidemija ali padec kometa (sicer ljubitelji zarot verjamejo, da epidemija ni čisto naključna), imaš tu še države, zveze, parcialne interese, prevare...Skratka, svet je od zgoraj videti verjetno čista definicija kaosa.


Itak, ampak ljudje bodo kmalu imeli dovolj, komaj so zadihali že spet jih dušijo... praktično vsi ki smo prišli na trg dela po letu 2008, smo v svojih max 13 letih udejstvovanja na trgu dela videli da smo samo 2 leti bili na dokaj dobrem vse ostalo pa greznica, in v kolikor bo se to stanje ponovilo torej spet 8 let greznice za 2 ok leti se bo zgodilo 10 izgubljenih generacij ampak to je pa že masovka ljudi in vladajoči se tega bojijo, ker ko ljudem vse vzameš nimajo več kaj zgubit in so svobodni delat vse pizdarije, že zdaj folk raje kriminalno dejanje nardi pa ma v zaporu vse zastojn pa na toplem je..
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Dvojčki (~180m2) v 3pgf se oglašujejo od 200k naprej. Tko da če neko grobo primerjavo naredim, so v teh GF dražji za vsaj 15-20%.
Če pa gledam dokončane za vselitev, npr. vrstna in malce večja od moje je zdaj 40% dražja.

No, potem so precenjene nepremičnine za 15 do 20%, največ. Pa malo se je v tem času vseeno tudi material podražal.
Tistih 40% je pa najbrž bolj optimističnih, vprašanje če se po tolk proda. Če bi ti takrat kupil že narejeno za vselit, bi tudi najbrž bila nekaj dražja od tega kar si plačal, plus še potem za dokončanje.
20% ni ravno grozno. Zarad tega se ne bo svetovna ekonomija sesula. Če greš dlje od Ljubljane, je pa ta razlika samo še manjša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

energetik ::

Ne, optimist je un z linka, ki prodaja za 490k tu pri nas.:))

20% je najmanj dražje, tisto je najcenejša ponudba, ki sem jo našel. Ker tisto je dvojček praktično brez parcele, notri povsem gol. Mi smo imeli že notri omete in štrom razpeljan pa 50% več parcele.

gruntfürmich ::

dronyx je izjavil:

Po moje bo to ena najbolj nepremišljenih kraj vseh časov. Imam pač izkušnje iz Jugoslavije in sem na to alergičen. Centralna banka bi morala uživati najvišje možno zaupanje, ker tu gre direktno za zaupanje v ekonomijo, ki jo predstavlja! Devalvacija denarja je vedno tudi devalvacija zaupanja v ekonomijo in če prideš na tako idejo si ali nor ali povsem obupan!

ampak obstaja bistvena razlika med tiskanjem denarja v jugi in FED+ECB+japan... namreč v jugo valuto nobeden ni verjel, v slednje pa cel svet.

glede precenjenost delnic pa koliko gledam grafe že pol leta, nismo še niti blizu japonskem balonu ali dot-com. morda čez 2 leti, ko še mislijo tiskat denar po 0% obresti...

Utk je izjavil:

Dvojčki (~180m2) v 3pgf se oglašujejo od 200k naprej. Tko da če neko grobo primerjavo naredim, so v teh GF dražji za vsaj 15-20%.
Če pa gledam dokončane za vselitev, npr. vrstna in malce večja od moje je zdaj 40% dražja.

No, potem so precenjene nepremičnine za 15 do 20%, največ. Pa malo se je v tem času vseeno tudi material podražal.
Tistih 40% je pa najbrž bolj optimističnih, vprašanje če se po tolk proda. Če bi ti takrat kupil že narejeno za vselit, bi tudi najbrž bila nekaj dražja od tega kar si plačal, plus še potem za dokončanje.
20% ni ravno grozno. Zarad tega se ne bo svetovna ekonomija sesula. Če greš dlje od Ljubljane, je pa ta razlika samo še manjša.

material se je morda podražil, ampak veliko ljudi si postavlja montažne hiše ker ne more sam pacati in niti ne želi 5 let čakati na vselitev. in tu dobiš za 150k bajto na ključ.
in to je končna cena, neodvisna od lokacije; za fizični del hiše.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Utk ::

V glavnem, pri nepremičninah težko nastane strašen balon, razen pri stanovanjih v centrih, turističnih krajih itd. Kolk stanejo tam stanovanja pa rajo, ki kupuje nekaj za živet, ne zanima. Če bi nastal nepremičninski balon v nekih rovtah (z malo), brez skrbi, da bi tam pač folk raje kupil parcelo, nekaj postavil in bi bilo konec balona. Tudi gradilo se bi še več kot se. 300 m od Prešernovega trga se morda ne da več kaj dost zgradit, in tam grejo lahko cene v nebo, drugje pa težko.
Cene nepremičnin nominalno se ne bojo sesule, brez skrbi (lahko padejo za 10-20%, ni pa to neka apokalipsa). Tolk ta hec pač stane. Če bo inflacija, bo šlo itak vse gor. Možno pa da ne bojo rastle cene tako kot plače in druge cene, in si bo čez čas folk lažje kaj privoščil.

dronyx ::

gruntfürmich je izjavil:

ampak obstaja bistvena razlika med tiskanjem denarja v jugi in FED+ECB+japan... namreč v jugo valuto nobeden ni verjel, v slednje pa cel svet.

Ko prideš v pozicijo, da moraš valuto zaradi ekonomskih okoliščin (visoka inflacija, 0% obresti na banki...) čim prej zamenjati v nekaj drugega (zidake in beton, zlato, delnice rudnikov urana...) je zame valuta razvrednotena. To je potem podoben junk kot dinar. Čim si prejel plačo, si letel na tržnico po nemške marke. Dinarjev si imel samo za tekočo potrošnjo. Take so razmere v evro območju, ZDA, na Japonskem in sedaj že skoraj povsod drugje po svetu. Se pa lahko seveda to enkrat tudi spremeni.

Utk je izjavil:

Možno pa da ne bojo rastle cene tako kot plače in druge cene, in si bo čez čas folk lažje kaj privoščil.

Naivnost običajno ni kazniva, je pa moteča! Osnovna ideja tega eksperimenta sedaj je v tem, da se ogromne dolgove odplačuje tudi z razliko med višjim BDP in nižjim življenjskim standardom ljudi. Nižji življenjski standard ljudi dosežeš pa enostavno tako, da izračunaš precej nižjo inflacijo od dejanske (1,5% namesto 3,5% v evro območju) in na podlagi te inflaciji usklajuješ plače, pokojnine, socialne podpore. 2% razlike na leto krat 10 let je 20% realno nižja kupna moč. Inteligentno? Kakor za koga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

ampak obstaja bistvena razlika med tiskanjem denarja v jugi in FED+ECB+japan... namreč v jugo valuto nobeden ni verjel, v slednje pa cel svet.

Ko prideš v pozicijo, da moraš valuto zaradi ekonomskih okoliščin (visoka inflacija, 0% obresti na banki...) čim prej zamenjati v nekaj drugega (zidake in beton, zlato, delnice rudnikov urana...) je zame valuta razvrednotena. To je potem podoben junk kot dinar. Čim si prejel plačo, si letel na tržnico po nemške marke. Dinarjev si imel samo za tekočo potrošnjo. Take so razmere v evro območju, ZDA, na Japonskem in sedaj že skoraj povsod drugje po svetu. Se pa lahko seveda to enkrat tudi spremeni.


Razloži torej vse te silne depozite FIATa ki ostajajo na bankah namesto da grejo v zidake
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Razloži torej vse te silne depozite FIATa ki ostajajo na bankah namesto da grejo v zidake

To so ti, ki potrpežljivo čakajo finančni zlom. Ampak trenutno se tehtnica nagiba v smer hiperinflacije. Očitno nočejo ponovit 2008 in so izbrali to možnost. Da raja doživi še kaj novega. Mi smo pa to že vse videli in doživeli. :D

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Razloži torej vse te silne depozite FIATa ki ostajajo na bankah namesto da grejo v zidake

To so ti, ki potrpežljivo čakajo finančni zlom. Ampak trenutno se tehtnica nagiba v smer hiperinflacije. Očitno nočejo ponovit 2008 in so izbrali to možnost. Da raja doživi še kaj novega. Mi smo pa to že vse videli in doživeli. :D


Nekam dosti jih je oziroma majo gore denarja :)

Zaenkrat ne poznam nobenga ki bi kot moj foter v 80tih, dobil plačo 18tega in bi jo letel zamenjat za dobrine, cigle ali PC komponente... tako da ja
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Utk ::

Osnovna ideja tega eksperimenta sedaj je v tem, da se ogromne dolgove odplačuje tudi z razliko med višjim BDP in nižjim življenjskim standardom ljudi. Nižji življenjski standard ljudi dosežeš pa enostavno tako, da izračunaš precej nižjo inflacijo od dejanske (1,5% namesto 3,5% v evro območju) in na podlagi te inflaciji usklajuješ plače, pokojnine, socialne podpore. 2% razlike na leto krat 10 let je 20% realno nižja kupna moč. Inteligentno? Kakor za koga.

Ja, ampak kakšna je alternativa? Prenehanje tiskanje denarja, prenehanje državnih pomoči? Se ti ne zdi, da če bi lani, ko se praktično celo leto ni delalo nič, vse sesulo brez tega? Ne bi popušili 2% letno naslednjih 10 let, ampak 50% v roku pol leta. In trajalo bi par desetletij, da se bi pobrali. Morda je to manjše zlo. Kaj bo čez 10 let, pa tako ne more nihče vedet. Po vseh pravilih bo inflacija slej ko prej udarila, ampak svetovna hiperinflacija nekako ni možna. Hiperinflacija je ko se denar hitro menja v kaj drugega. Ampak v kaj, če je povsod isto?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

showsover ::

(Hiper)inflacija je načeloma veliko manjše zlo (letna 2% je, kot vemo, celo nekje priporočena in pričakovana), v smislu, da se jo lažje regulirati (če je politična volja!!). Deflacija je pa prava rakrana gospodarstva, vsak bo čakal samo vedno večje popuste, dokler ga ne bo bič udaril okoli vogala. Zdaj, če ni primerno offsetana z obrestnimi merami (predvsem na depozite, kot vidimo na primeru) zna biti droben problem - tlačenje denarja v balone, dokler.... Zato res kupiš tu in tam kakšno dobrino, ki je mogoče ne potrebuješ takoj ali pa kakšno bolj fancy, fajn pa je še, če naletiš še na kak (preverljiv) popust. Nikjer ni hkrati isto, če mi, plebs, ne najdemo druge možnosti, to ne pomeni, da je to res; samo ni nam namenjeno v tistem trenutku. Pri nas bo treba kupit eavte počasi (ice še delajo, samo bi že bil čas, res, če sem iskren), pa mladina bo šla počasi na faks in to, pa še kaj bi se našlo.

dronyx ::

Utk je izjavil:

Hiperinflacija je ko se denar hitro menja v kaj drugega. Ampak v kaj, če je povsod isto?

Hiperinflacija morda res ne, zlahka pa inflacija višja od 5%. Pa tu je zelo pomembno, da se inflacijo pravilno računa, ne tako kot to počne eurostat. Če imaš ti napačne podatke, se ne moreš pravilno odločat. Verjetno bi se pri nas marsikdo odločil drugače, če bi mu povedali, da je bila 2018 inflacija 3,5% in ne 1,5%! Eurostat HICP (harmonized index of consumer prices) ne upošteva nikjer nepremičnine, v kateri ti živiš, le najem z majhnim procentom 6,5%. Menda (ponavljam menda) če bi eurostat računal inflacija kot ZDA smo bili 2018 na 3,5%, že leta 2016 pa čez 2%, kar je cilj ECB.

Mato989 ::

showsover je izjavil:

(Hiper)inflacija je načeloma veliko manjše zlo (letna 2% je, kot vemo, celo nekje priporočena in pričakovana), v smislu, da se jo lažje regulirati (če je politična volja!!). Deflacija je pa prava rakrana gospodarstva, vsak bo čakal samo vedno večje popuste, dokler ga ne bo bič udaril okoli vogala. Zdaj, če ni primerno offsetana z obrestnimi merami (predvsem na depozite, kot vidimo na primeru) zna biti droben problem - tlačenje denarja v balone, dokler.... Zato res kupiš tu in tam kakšno dobrino, ki je mogoče ne potrebuješ takoj ali pa kakšno bolj fancy, fajn pa je še, če naletiš še na kak (preverljiv) popust. Nikjer ni hkrati isto, če mi, plebs, ne najdemo druge možnosti, to ne pomeni, da je to res; samo ni nam namenjeno v tistem trenutku. Pri nas bo treba kupit eavte počasi (ice še delajo, samo bi že bil čas, res, če sem iskren), pa mladina bo šla počasi na faks in to, pa še kaj bi se našlo.


Ni problem 2% inflacija, če bi bila POŠTENO izračunana... ampak ni, to je glavna težava... nepremičnine grejo gor 30% v par letih meni pa nekdo govori O DEFLACIJI lani, lepo vas prosim =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

showsover ::

Mato989 je izjavil:

Ni problem 2% inflacija, če bi bila POŠTENO izračunana... ampak ni, to je glavna težava... nepremičnine grejo gor 30% v par letih meni pa nekdo govori O DEFLACIJI lani, lepo vas prosim =)

Drži! Lahko pa samo (morda celo malo cinično) odgovorim, da (pač) voli takšno vlado, ki bo to spremenila.

dronyx ::

showsover je izjavil:

Drži! Lahko pa samo (morda celo malo cinično) odgovorim, da (pač) voli takšno vlado, ki bo to spremenila.

Kakšno vezo s tem ima pa naša vlada? Eurostat predpiše kako in mi izračunamo. Vsaj po moje. To tudi ECB že dolgo ve, da nimajo pravilno v inflaciji obračunanih nepremičnin. Ampak tega do sedaj niso znali rešiti. Ampak za centralno banko je inflacija parameter, ki ga mora poznati čim bolj natančno, saj temu potem priredi monetarno politiko. To kar počne Eurostat/ECB je tako, kot če imaš na letalu senzor višine, ki kaše narobe za 200 metrov. Ampak pri letalu vsi vedo, da tako se ne da letet, pri inflaciji pa - jebi ga! Ko sem vse to bral nisem mogel verjet. Čisti Zimbabve, ki še inflacijo ne zna računat pravilno. Oziroma tako je inflacijo računala Argentina. Kakšna inflacija? Pri nas ni inflacije! Ljudje se pa čudili, ko so šle cene gor...Tako smo se pri nas čudili, ko so lagali o 1,5% inflaciji, nepremičnine gor pa 10% na leto! To je zame nateg in nategu je potrebno reči prevara!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

gruntfürmich ::

dronyx je izjavil:

Ko prideš v pozicijo, da moraš valuto zaradi ekonomskih okoliščin (visoka inflacija, 0% obresti na banki...) čim prej zamenjati v nekaj drugega (zidake in beton, zlato, delnice rudnikov urana...) je zame valuta razvrednotena. To je potem podoben junk kot dinar. Čim si prejel plačo, si letel na tržnico po nemške marke. Dinarjev si imel samo za tekočo potrošnjo. Take so razmere v evro območju, ZDA, na Japonskem in sedaj že skoraj povsod drugje po svetu. Se pa lahko seveda to enkrat tudi spremeni.

se strinjam, ampak razplet pa zna biti drugačen, ker je tam šlo za posamezno državo, zdaj pa praktično za cel razviti svet.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

showsover ::

Dronyx, verjetno imaš več vpliva na lokalno vlado kot pa na naddržavni birokratski ECB? Imaš prav, sploh ni potrebno izvoliti takšne vlade! 'Senčno' inflacijo ti naj izračunava opozicija, dokler ne bo prepovedana ali vloge obrnjene! Odlično, dronyx, odlično, nekaj še bo iz tebe, malo je že pozno, priznajva si, ampak vsaj po duhu smo mladi :-)

Mimogrede, dvomim, da izračun lokalne inflacije predpisuje ECB. Razen če najdeš kak disclaimer kje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

gruntfürmich ::

Utk je izjavil:

Ja, ampak kakšna je alternativa? Prenehanje tiskanje denarja, prenehanje državnih pomoči? Se ti ne zdi, da če bi lani, ko se praktično celo leto ni delalo nič, vse sesulo brez tega? Ne bi popušili 2% letno naslednjih 10 let, ampak 50% v roku pol leta. In trajalo bi par desetletij, da se bi pobrali. Morda je to manjše zlo. Kaj bo čez 10 let, pa tako ne more nihče vedet. Po vseh pravilih bo inflacija slej ko prej udarila, ampak svetovna hiperinflacija nekako ni možna. Hiperinflacija je ko se denar hitro menja v kaj drugega. Ampak v kaj, če je povsod isto?

alternative vedno so, tako kot pri lockdownu; pustiti narodu da se prekuži in pustiti ekonomiji da se sama razvija brez printanja denarja in ohranjanja zombi bank desetletja, recimo...

morda bomo nekoč videli da bi bile te zadeve še najmanj boleče :))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
««
35 / 564
»»