» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
360 / 580
»»

LeQuack ::

Saj večina hiš in podobnih se prodaja v smislu če dobim pol milijona potem prodam, drugače pa živim notri do konca.
Quack !

johnnyyy ::

Senior Dev je izjavil:

A za 5-14 dni na leto se kao splača kupit na Hrvaškem vikend? Da si pa dol 3 mesece pa moraš bit že trčen. Za ceno manjše hiške na dobri lokaciji ob morju lahko celo življenje obiskuješ rajske plaže dvakrat letno po 14 dni.

Slovenija je pri vikendih precej specifična saj se v par 10km klima lahko izjemo spremeni. 1-2h vožnje z avtom in imaš 10°C več in sončno. In pri takšni razdalji vikenda ne boš koristil samo za tisti teden ali 14 dni v letu, ampak tudi za vikende. Poleg tega smo slovenci po južnjaško velikokrat klanovsko naravnani, kjer si del neke družine in večinoma nisi individualist, kot v Skandinavskih državah, zato lahko nek takšen vikend predstavlja dopustovanje za širšo familijo in tudi kolege.

Zanimivo mi je, kako se Slovence kritizira, ker imajo vikende na HR obali in kako se to ne splača po drugi strani pa se pozablja da ima ogromno Angležev nepremičnine po jugu Španije in Francije. A njim se pa to splača?

matobeli ::

Malidelničar je izjavil:


Glede na to, da si v bistvu potrdil mojo logiko, da smo sedaj na preokretu balona, je sedaj bolje gledati kaj bolj starejšega, odmaknjenega in poizkusiti zbiti ceno, ker bodo skupaj s cenovnim popravkom šle cene še posebej v 'sub-prime' segmentih dol.


Nekaj časa bo še stagnacija, ker je dejstvo da se nikomur zares ne mudi prodajat, ker se gre tukaj za sekundarne ali terciarne nepremičnine. oziroma kot pravi LeQuack, če gre za 500k pol gre, drugač pa ni treba.

Sploh pa so se prodajalci zdej navlekli da se vsak jajc "proda" za 500k in bodo res počas spuščali cene.

Edina opcija je nepremičninski davek, ker potem bodo stare bajte kar naenkrat jedle in pile, ker pa lastniki starih bajt praviloma niso blazno bogati, se jih bodo želeli znebiti. Če bodo to želeli vsi hkrati jih bo veliko in bodo cene strmo padle. Kar pomeni da se nihče pri pravi pameti ne bo več kreditiral za nove in bodo tudi cene novih morale pasti.

enemon ::

johnnyyy je izjavil:


Zanimivo mi je, kako se Slovence kritizira, ker imajo vikende na HR obali in kako se to ne splača po drugi strani pa se pozablja da ima ogromno Angležev nepremičnine po jugu Španije in Francije. A njim se pa to splača?


Vikend se ne splača nikomur, gre se pač za luksuz in pa zato, da ko nekam prideš, lahko delaš in urejaš stvari po svoje. So pa vikendi za tiste, ki delajo od doma ali so se zgodaj upokojili priložnost, da zaživijo na lepi in mirni lokaciji za praviloma manj denarja kot če bi kupovali hišo v urbani sredini (pri tem so seveda vikendi ob morju izključeni, ker so na podobnem cenovnem nivoju).

Senior Dev ::

johnnyyy je izjavil:

Senior Dev je izjavil:

A za 5-14 dni na leto se kao splača kupit na Hrvaškem vikend? Da si pa dol 3 mesece pa moraš bit že trčen. Za ceno manjše hiške na dobri lokaciji ob morju lahko celo življenje obiskuješ rajske plaže dvakrat letno po 14 dni.

Slovenija je pri vikendih precej specifična saj se v par 10km klima lahko izjemo spremeni. 1-2h vožnje z avtom in imaš 10°C več in sončno. In pri takšni razdalji vikenda ne boš koristil samo za tisti teden ali 14 dni v letu, ampak tudi za vikende. Poleg tega smo slovenci po južnjaško velikokrat klanovsko naravnani, kjer si del neke družine in večinoma nisi individualist, kot v Skandinavskih državah, zato lahko nek takšen vikend predstavlja dopustovanje za širšo familijo in tudi kolege.

Zanimivo mi je, kako se Slovence kritizira, ker imajo vikende na HR obali in kako se to ne splača po drugi strani pa se pozablja da ima ogromno Angležev nepremičnine po jugu Španije in Francije. A njim se pa to splača?

To je ta logika. 50 let na isto lokacijo. Mora bit res prava žurka, haaa?
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

mRhcPf ::

Senior Dev je izjavil:

To je ta logika. 50 let na isto lokacijo. Mora bit res prava žurka, haaa?

Ja, to je kot drugi dom...Sicer nisi zavezan tja hoditi vsakič, tudi sorodstvo gre rado, sploh, če nima posebnih stroškov in je v redu 'počitniška' lokacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mRhcPf ()

johnnyyy ::

enemon je izjavil:

Vikend se ne splača nikomur, gre se pač za luksuz in pa zato, da ko nekam prideš, lahko delaš in urejaš stvari po svoje. So pa vikendi za tiste, ki delajo od doma ali so se zgodaj upokojili priložnost, da zaživijo na lepi in mirni lokaciji za praviloma manj denarja kot če bi kupovali hišo v urbani sredini (pri tem so seveda vikendi ob morju izključeni, ker so na podobnem cenovnem nivoju).

Koliko se ti vikend splača je odvisno od tvoje filozofije in načina življenja. Midva sva šla v investicijo apartmaja zato, da smo lahko več na morju, da pa to ni le strošek, pa ga tudi oddajava. In že pred nakupom sva naredila plan kaj želiva - brez nekih teras in zelene okolice, ki jo je potrebno urejati, nekje v centru, kjer imaš vse na dosegu nog itd. In tudi pri renovaciji in opremi je tako, da noter ni nobene stvari na katero bi bila "čustveno navezana". Če kdo hoče na morje - tukaj so ključi in pojdi. In tudi mi ko gremo dol, gremo kot turisti - na koncu še čistilka počisti za nami.

Od moje familija ima vikend v hribih, ampak "njihova" (taščina in od njenega sina) filozofija je takšna, da vikenda ne bodo oddajali, ker je to pač njihovo, okoli je ogromno zelenja kar pomeni ogromno dela, zraven še vrt, poleg tega pa si familijarno ne bodo računali, če bi bil kdo na vikendu. In kakšen je rezultat? Skregani so, vikend pa se uporablja le kakšnih 14 dni na leto, pa še to izgleda tako, da gre nekdo gor in pokosi in malce prezrači.

Na koncu se moraš ti odločit kaj hočeš in da pri tem tudi vztrajaš. Pa to ni važno le pri vikendih tudi pri hiši/stanovanju odločitvami med življenjem v mestu, predmestjem in podeželju.

gansta ::

urli je izjavil:

gansta je izjavil:

https://www.slovenskenovice.si/novice/s...


No, pa poglejmo na nepremicnine net, pri kateri ceni se začne pogojno sprejemljivo stanovanje... ena ušiva luknja, garsonjera...
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Bivalne 26m2... za 135.000€... ok, fuuuuuuuuuuuul pocen, fuuuuuuuul je padla cena, fuuuuuuuul... 115.000€ kredita, 20.000€ pologa pa imaš na 20 let mesečni obrok... 724€... uau, kako ugodno! Folk, nepremičninski balon je počil, začela se je razprodaja, za dobrih 700€ mesečnega obroka imate lahko v 20ih letih 26m2 veliko garsonjero v Ljubljani... /sarkazem off


Ti si eden od tistih, ki pride do prodajalca in reče kupim ane? Nekja je prodajna cena, drugo pa končna...

Senior Dev ::

Realno je bolj tako da kdor ima malo več pod palcem ima nekaj vikendov (morje, hribi, jezero, Ljubljana, Dunaj...) in to ne daje ven oz. daje samo domačim. Potem imaš pa sirotinje, ki z vsemi mogočimi pufi kupijo par slabih apartmanov na morju in se grejo oddajo turistom. Valda večina še hodi dol pucat in vzdrževat in če je tega malo več je to lahko takoj fulltime job, ki pa še zdaleč ne nosi fulltime job zaslužka. To je pravi recept za katastrofo na dolgi rok in sive lase v rekordnem času.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Zgodovina sprememb…

johnnyyy ::

Senior Dev je izjavil:

Realno je bolj tako da kdor ima malo več pod palcem ima nekaj vikendov (morje, hribi, jezero, Ljubljana, Dunaj...) in to ne daje ven oz. daje samo domačim. Potem imaš pa sirotinje, ki z vsemi mogočimi pufi kupijo par slabih apartmanov na morju in se grejo oddajo turistom. Valda večina še hodi dol pucat in vzdrževat in če je tega malo več je to lahko takoj fulltime job, ki pa še zdaleč ne nosi fulltime job zaslužka. To je pravi recept za katastrofo na dolgi rok in sive lase v rekordnem času.

Kolikor sem spoznal bogatih ljudi, imajo zelo redki več nepremičnin v osebni lasti. Po navadi imajo veliko rezidenco kjer so, po možnosti kakšen vikend, potem pa se počasi konča. Nekomu, ki ima denar je lažje iti v hotel kjer ima hrano, organizirano čiščenje itd. kot da ima v lasti nepremičnine, na različnih koncih sveta in mora zraven še vse sam organizirati.

Kupovanje nepremičnin na HR obali na puf ni tako enostavno če si Slovenec, saj naše banke ne poznajo HR zakonodaje in hipoteke na HR nepremičnino praktično ne moreš vpisati. Tako lahko s kreditom na HR kupiš le nepremičnino, če imaš pri nas nepremičnino na katero vpišeš hipoteko. Večina nepremičnin na HR se kupi na keš. In ljudje, ki kupujejo na keš, ki ga imajo v višku se jim po navadi ne gre toliko, da nepremičnino morajo oddati. Zato se večino tega oddaja v družinskem/kolegialnem krogu, kjer se ljudje poznajo in si toliko zaupajo, da vedo da bodo sami počistili in da ne bo kakšnih težav.

Utk ::

https://www.zurnal24.si/slovenija/drzi-...

Tu si poglejte za kakšne hece vi zahtevate višje davke. Da bo potem država delala take neumnosti z našim denarjem. Kot je nekdo napisal v drugi temi, najprej se mora postavit neko zaupanje, da država koristno zapravlja denar od davkov, šele potem bojo ljudje bili pripravljeni plačat malo več davka. No, tega tu ni.

urli ::

Utk je izjavil:

https://www.zurnal24.si/slovenija/drzi-...

Tu si poglejte za kakšne hece vi zahtevate višje davke. Da bo potem država delala take neumnosti z našim denarjem. Kot je nekdo napisal v drugi temi, najprej se mora postavit neko zaupanje, da država koristno zapravlja denar od davkov, šele potem bojo ljudje bili pripravljeni plačat malo več davka. No, tega tu ni.


Vedno bo določen % folka goljufov, prevarantov oz. tistih, ki sistem hoče izigrati in izkoristiti. To ni slovenska posebnost. Tako je povsod po svetu. Pravila sklada očitno nimajo ustrezne varovalke za konktreten primer, zdaj se je ugotovilo, da nekateri to izkoriščajo in pravi korak bi bil, da se pravila ustrezno popravijo. Ne bi jaz iz tega delal nekih hudih zaključkov. To je po moje res izjema, ker takšnih pacientov verjetno (upam) vseeno ni tako veliko.

Utk ::

Ne, čaki, on sploh ni goljuf. To je najbolj žalostno. Goljufi bojo zmeraj, ampak mi imamo že v zakonih dovoljeno goljufanje. Normalno, ker sistem ni narejen za reveže in tiste, ki res rabijo stanovanje, ampak za priviligirance. To da morajo kakšno stanovanje dat tudi revežu je bolj postranska škoda kot cilj.
Pravila se ne bojo popravila, ko si enkrat not, si lahko not za zmeraj. To je ves point teh stanovanj. Sploh se pa ne bojo popravila za nazaj. Pogodbe so podpisane za nedoločen čas in tam te varovalke (očitno) ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jan_g ::

Iz članka izhaja, da je podpisal izjavo, da prvič rešuje stanovanjski problem. Se pravi, da je namen teh stanovanj jasen. No, ta iz članka se je nekaj dni po podpisu najemne pogodbe vpisal kot lastnik hiše. Torej, vsaj po mojem mnenju, tega stanovanja ne potrebuje več in bi ga sklad moral izseliti. Isto kot ti preneha socialna pomoč, če dobiš službo. Ne vidim ovir, drugo pa je, ali je sklad željan to sploh izpeljati. Vprašanje tudi, kakšna je najemna pogodba.

zavajon ::

johnnyyy je izjavil:

Zanimivo mi je, kako se Slovence kritizira, ker imajo vikende na HR obali in kako se to ne splača po drugi strani pa se pozablja da ima ogromno Angležev nepremičnine po jugu Španije in Francije. A njim se pa to splača?

Tisti angleški lastniki nepremičnin na jugu Španije v glavnem tam živijo, nimajo jih za vikende. Razen v primerih, ko so jih kupili vnaprej in čakajo na penzijo.

Utk ::

jan_g je izjavil:

Iz članka izhaja, da je podpisal izjavo, da prvič rešuje stanovanjski problem. Se pravi, da je namen teh stanovanj jasen. No, ta iz članka se je nekaj dni po podpisu najemne pogodbe vpisal kot lastnik hiše. Torej, vsaj po mojem mnenju, tega stanovanja ne potrebuje več in bi ga sklad moral izseliti. Isto kot ti preneha socialna pomoč, če dobiš službo. Ne vidim ovir, drugo pa je, ali je sklad željan to sploh izpeljati. Vprašanje tudi, kakšna je najemna pogodba.

Piše v članku:
O tem, da je kupil hišo, najemnik ni dolžan obvestiti stanovanjskega sklada. "Najemnik je sklenil pogodbo za najem po javnem razpisu za tržni najem. Obveščanje o pridobitvi nepremičnin primernih za bivanje po vloženi prijavi oziroma sklenjeni najemni pogodbi ni zakonska, razpisna ali pogodbena obveznost in o tem ni treba obveščati Stanovanjskega sklada RS," pravijo.

johnnyyy ::

zavajon je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

Zanimivo mi je, kako se Slovence kritizira, ker imajo vikende na HR obali in kako se to ne splača po drugi strani pa se pozablja da ima ogromno Angležev nepremičnine po jugu Španije in Francije. A njim se pa to splača?

Tisti angleški lastniki nepremičnin na jugu Španije v glavnem tam živijo, nimajo jih za vikende. Razen v primerih, ko so jih kupili vnaprej in čakajo na penzijo.

Jih poznam nekaj ki jih imajo in jih uporabljajo za daljše dopuste. Kako se jim to splača ne vem. Tudi pri nas so Angleži kupovali nepremičnine v prekmurju, pa lahko nekdo iz tistih koncev pove koliko jih dejansko živi tam. Tudi mi smo imeli soseda iz UK, pa jih v življenju nisem videl, saj jih ni bilo nič v Slo, potem sta se z ženo ločila bajto pa prodala.

jan_g je izjavil:

Iz članka izhaja, da je podpisal izjavo, da prvič rešuje stanovanjski problem. Se pravi, da je namen teh stanovanj jasen. No, ta iz članka se je nekaj dni po podpisu najemne pogodbe vpisal kot lastnik hiše. Torej, vsaj po mojem mnenju, tega stanovanja ne potrebuje več in bi ga sklad moral izseliti. Isto kot ti preneha socialna pomoč, če dobiš službo. Ne vidim ovir, drugo pa je, ali je sklad željan to sploh izpeljati. Vprašanje tudi, kakšna je najemna pogodba.

S temi nepremičninami lahko nastane hudič, ko ti umrejo starši in pride do dedovanja (očitno ima večina slo-techovcev še živeče starše). Ko pride do dedovanja redko kdo podedjue celotno nepremičnino, ampak v večini primerov del nje. Pač umre ti oče, ki je imel v lasti 1/2 bajte, kjer je živel in njegova 1/2 se deli med tvojo mamo, bratom in tabo. In kaj če si v nekem državnem stanovanju? Se boš odpovedal delu hiše ali državnem stanovanju?!

LeQuack ::

Oh ne, samo pol hiše vredne pol milijona sem dobil. Hitro po subvencionirano stanovanje, kaj pa lahko danes naredim z 250k? To je isto kot bi imel nič denarja skor.
Quack !

jan_g ::

johnnyyy je izjavil:


S temi nepremičninami lahko nastane hudič, ko ti umrejo starši in pride do dedovanja (očitno ima večina slo-techovcev še živeče starše). Ko pride do dedovanja redko kdo podedjue celotno nepremičnino, ampak v večini primerov del nje. Pač umre ti oče, ki je imel v lasti 1/2 bajte, kjer je živel in njegova 1/2 se deli med tvojo mamo, bratom in tabo. In kaj če si v nekem državnem stanovanju? Se boš odpovedal delu hiše ali državnem stanovanju?!


Zakaj je to hudič? Prodaš svoj delež oziroma te izplačajo ostali dediči. Ali se dedoavanju odpoveš, če gre za 1/9 hiše? Pač, moraš razmisliti, kaj ti je bolj pomembno: državno stanovanje ali 1/9 hiše. Mimogrede, oba moja starša sta žal že mrtva in jaz sem se dedovanju odpovedal v obeh postopkih.

Mato989 ::

S temi nepremičninami lahko nastane hudič, ko ti umrejo starši in pride do dedovanja (očitno ima večina slo-techovcev še živeče starše). Ko pride do dedovanja redko kdo podedjue celotno nepremičnino, ampak v večini primerov del nje. Pač umre ti oče, ki je imel v lasti 1/2 bajte, kjer je živel in njegova 1/2 se deli med tvojo mamo, bratom in tabo. In kaj če si v nekem državnem stanovanju? Se boš odpovedal delu hiše ali državnem stanovanju?!


Nastane hudič samo zato ker je umrli bil bumbar v lajfu in ni posedel ljudi in razdelil takrat... to je vse.

Moja mati in teta sta se že dogovorili skupaj z babico in dedkom in ko bodo umrli je vse rešeno, nekdo dobi bajto, nekdo vikend, in tisti ki dobi manj dobi še keš ki ostane, avto bla bla bla



V tvojem primeru bi recimo bilo NAJBOLJ smiselno to da se oba otroka odpovesta dediščini in dobi 100% bajte mati... ko pa ona umre pa prodaja ali izplačilo enega drugemu...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

velikBrokoli ::

Mato989 je izjavil:

S temi nepremičninami lahko nastane hudič, ko ti umrejo starši in pride do dedovanja (očitno ima večina slo-techovcev še živeče starše). Ko pride do dedovanja redko kdo podedjue celotno nepremičnino, ampak v večini primerov del nje. Pač umre ti oče, ki je imel v lasti 1/2 bajte, kjer je živel in njegova 1/2 se deli med tvojo mamo, bratom in tabo. In kaj če si v nekem državnem stanovanju? Se boš odpovedal delu hiše ali državnem stanovanju?!


Nastane hudič samo zato ker je umrli bil bumbar v lajfu in ni posedel ljudi in razdelil takrat... to je vse.

Moja mati in teta sta se že dogovorili skupaj z babico in dedkom in ko bodo umrli je vse rešeno, nekdo dobi bajto, nekdo vikend, in tisti ki dobi manj dobi še keš ki ostane, avto bla bla bla



V tvojem primeru bi recimo bilo NAJBOLJ smiselno to da se oba otroka odpovesta dediščini in dobi 100% bajte mati... ko pa ona umre pa prodaja ali izplačilo enega drugemu...


To se kljub dogovoru in oporoki lahko zakomplicira, ker lahko kdo zahteva nujni delež in zakomplicira celotno zadevo. Seveda, če se dobro razumeš s sorodniki, potem ni problema. Vendar je v Sloveniji kar pogost pojav, da se zaradi dediščine sorodniki skregajo, ljudje so požrešni :)

Malidelničar ::

velikBrokoli: Ja Mato to pozablja, nujni deleži lahko zakomplicirajo vse skup.
P.S. a imamo tudi zato takšen nivo cen, da se ob dediščini in vseh nujnih deležih lahko okej razdeli zadeva? :):):)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mato989 ::

velikBrokoli je izjavil:

Mato989 je izjavil:

S temi nepremičninami lahko nastane hudič, ko ti umrejo starši in pride do dedovanja (očitno ima večina slo-techovcev še živeče starše). Ko pride do dedovanja redko kdo podedjue celotno nepremičnino, ampak v večini primerov del nje. Pač umre ti oče, ki je imel v lasti 1/2 bajte, kjer je živel in njegova 1/2 se deli med tvojo mamo, bratom in tabo. In kaj če si v nekem državnem stanovanju? Se boš odpovedal delu hiše ali državnem stanovanju?!


Nastane hudič samo zato ker je umrli bil bumbar v lajfu in ni posedel ljudi in razdelil takrat... to je vse.

Moja mati in teta sta se že dogovorili skupaj z babico in dedkom in ko bodo umrli je vse rešeno, nekdo dobi bajto, nekdo vikend, in tisti ki dobi manj dobi še keš ki ostane, avto bla bla bla



V tvojem primeru bi recimo bilo NAJBOLJ smiselno to da se oba otroka odpovesta dediščini in dobi 100% bajte mati... ko pa ona umre pa prodaja ali izplačilo enega drugemu...


To se kljub dogovoru in oporoki lahko zakomplicira, ker lahko kdo zahteva nujni delež in zakomplicira celotno zadevo. Seveda, če se dobro razumeš s sorodniki, potem ni problema. Vendar je v Sloveniji kar pogost pojav, da se zaradi dediščine sorodniki skregajo, ljudje so požrešni :)



Seveda se lahko, ampak načeloma je težko kak nujni delež če imaš 2 sestri ki podpišeta papirje da bo tako in tako, in tretje osebe ni kajne?

Za obstoj nujnega deleža mora bit claim torej oseba ki je nezakonski potomec ali pa na koruzi partner... če tega ni potem je to nepomembno

Recimo če imaš ti 2 nepremičnini in 2 potomki preminulega (ki je 100% lastnik partnerke nima več) in če se oni zmenita (vsaka nepremičnina vrednost cca 150-200k) da dobi vsaka 1 namesto vsaka 50% vsake, je to to... in to se bumbarji niso sposobni ali se sploh lastnik ne poskuša uskladit, pred smrtjo

In tu je težava
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

johnnyyy ::

jan_g je izjavil:

johnnyyy je izjavil:


S temi nepremičninami lahko nastane hudič, ko ti umrejo starši in pride do dedovanja (očitno ima večina slo-techovcev še živeče starše). Ko pride do dedovanja redko kdo podedjue celotno nepremičnino, ampak v večini primerov del nje. Pač umre ti oče, ki je imel v lasti 1/2 bajte, kjer je živel in njegova 1/2 se deli med tvojo mamo, bratom in tabo. In kaj če si v nekem državnem stanovanju? Se boš odpovedal delu hiše ali državnem stanovanju?!


Zakaj je to hudič? Prodaš svoj delež oziroma te izplačajo ostali dediči. Ali se dedoavanju odpoveš, če gre za 1/9 hiše? Pač, moraš razmisliti, kaj ti je bolj pomembno: državno stanovanje ali 1/9 hiše. Mimogrede, oba moja starša sta žal že mrtva in jaz sem se dedovanju odpovedal v obeh postopkih.

To je odvisno od primera do primera, nekje se lahko dogovorijo drugje ne, nekje so dogovorjeni pa ima kakšnen partner/ka sorojenca drugačne zamisli. Včasih se tudi zgodi da kakšen od otrok umre pred starši in potem dedujejo njihovi otroci. Zelo je odvisno tudi od starosti udeleženih. Pač drugače je če si star 40 let ali pa 15.

Jaz teh težav nisem imel, saj sva oba s sestro ob smrti očeta živela na svojem in hiša nikomur ni bila v hudem interesu (razen mami ki je tam živela). Sestričnam je umrl oče še predno so bile polnoletne, pa se odpovedati niso mogle. Mami je umrla sestra pred starši in zaradi mladoletnosti otrok, se njihov zakonit zastopnik ni mogel odreči zapuščini. Sosed ima kmetijo in zaradi zemljišč je dedovana vrednost par mio€, če bi hotel izplačati sestro pomeni par 100k€ (kmetija je zaščitena in zemljišč po delih ne sme prodati).

V glavnem 100 ljudi 100 zgodb. Če se danes zgražamo, kako je lahko nekdo kupil nepremičnino po tem ko je dobil nepremično od stanovanjskega sklada. Se lahko ob drugačni zakonodaji zgražamo, kako mlada družina ni dobila stanovanja, saj je eden izmed partnerjev 1/82 lastnik nekega travnika. To je bil moj glavni point.

jan_g ::

To je tudi tipično slovensko. Pride na dan primer, ko nek posameznik vpiše v ZK lastništvo celotne hiše in potem iščemo vse mogoče in nemogoče primere, zakaj pa tega ne bi omejevali. Ja, lahko se zgodi, da je nekdo v otroštvu podedoval 1/82 travnika. Potem, ko odraste, pa naj razmisli: ali je najemnina za nedoločen čas v državnem stanovanju vredna več kot 1/82 travnika ali ne. Če ja in si take najemnine želi, potem naj se znebi lastništva tistega travnika. Recimo proda svoj delež enemu od ostalih 81/82 lastnikov tega travnika. Meni to ni sporno, če želimo, da so državna stanovanja res namenjena populaciji, ki jih potrebuje. Ko posameznik ali družina pride do točke, da si lahko privošči kaj svojega (ali s kreditom ali pa dedovanjem), potem naj stanovanje prepusti novi mladi družini. Itd., tako stanovanja krožijo in so pretežno zasedena z mladimi družinami. Ne pa, da jih podelimo tistim, ki npr. dajejo potem že takoj v podnajem. Tak očitno državnega stanovanja ne potrebuje.

johnnyyy ::

jan_g je izjavil:

To je tudi tipično slovensko. Pride na dan primer, ko nek posameznik vpiše v ZK lastništvo celotne hiše in potem iščemo vse mogoče in nemogoče primere, zakaj pa tega ne bi omejevali. Ja, lahko se zgodi, da je nekdo v otroštvu podedoval 1/82 travnika. Potem, ko odraste, pa naj razmisli: ali je najemnina za nedoločen čas v državnem stanovanju vredna več kot 1/82 travnika ali ne. Če ja in si take najemnine želi, potem naj se znebi lastništva tistega travnika. Recimo proda svoj delež enemu od ostalih 81/82 lastnikov tega travnika. Meni to ni sporno, če želimo, da so državna stanovanja res namenjena populaciji, ki jih potrebuje. Ko posameznik ali družina pride do točke, da si lahko privošči kaj svojega (ali s kreditom ali pa dedovanjem), potem naj stanovanje prepusti novi mladi družini. Itd., tako stanovanja krožijo in so pretežno zasedena z mladimi družinami. Ne pa, da jih podelimo tistim, ki npr. dajejo potem že takoj v podnajem. Tak očitno državnega stanovanja ne potrebuje.

Saj zaradi mene lahko omejujete, ampak ne pričakovati da bo s tem ko se bo rešil en robni primer kaj bolje, če ustvariš 100 novih robnih primerov. Še zmeraj bodo imele prednost družine, ki so se preselile in imajo otroke, ne glede na to če imajo v svoji rodni državi kakšno nepremičnino ali ne (saj naša država teh podatkov nima). Prednost bodo imele seveda samohranilke in "samohranilke", ki izkoriščajo sistem. Pa tudi tisti, ki se voizijo z dragimi starševskimi avtomobili in vikende preživijo na vikendih v lasti očetov. Lahko še nabijemo zraven davek na nepremičnine in naj plačujemo več davka, zato da lahko tisti bogatejši ki kupujejo nepremičnine prek firm pokupijo še več.

jan_g ::

Ja, ampak če ni nobenh omejitev, je pa stanje tako kot opisuješ + še vsi taki kot ta frajer iz članka, ki potem daje v podnajem.

johnnyyy ::

jan_g je izjavil:

Ja, ampak če ni nobenh omejitev, je pa stanje tako kot opisuješ + še vsi taki kot ta frajer iz članka, ki potem daje v podnajem.

Stanje kot ga opisujem že obstaja, kljub omejitvam, ki so tako hude, da večina slo-techovcev nima osnovnih pogojev, da bi dobila družbena stanovanja. Pač vedno se bo med populacijo našel nekdo (ali več njih), ki ve kako sistem deluje in se bo tekom življenja pozicioniral tako, da mu bo glede na kriterije zakonsko pripadalo stanovanje. In proti takšnim ljudem se praktično ne moreš boriti. Ta je imel smolo, ker je nekdo našel oglas in prepoznal stanovanje - kar je botrovalu k temu, da so preverili njegove nepremičnine in je nastala zgodba kakršna je. In če bi to luknjo zakonsko zaflikali, bi bila pa podobna situacija le da bi bil oče/mama/partnerka lastnik kupljene hiše in se bi spet izmuznil.

trancer01 ::

Izmuznil se bo kljub temu članku, saj ni zakonske osnove, da mu stanovanje odvzamejo.:))

LeQuack ::

gansta je izjavil:

https://www.slovenskenovice.si/novice/s...


Veliko jih še ni prebralo tega in prodajajo po norih cenah. Mene res zanima ali je to taktika, da potem spustijo npr. 20%, ali pa res kdo kupi po takih cenah?
Quack !

Lonsarg ::

Celokupna inflacija 2021+2022+2023 bo najbrž cirka 25%. Torej evo ti 25% efektivni padec cen nepremičnin glede na 2021, glede na vrh 2022 pa bomo najbrž že na 30%+.

Skratka to je to, to je ta padec, zdaj pa najbrž ene 5-10 let stagnacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

LeQuack ::

Se pravi cilj je samo da imamo čim višjo inflacijo, kakor zgleda bo itak ostala na nekje 10% letno. To pomeni efektivno vsako leto bolj affordable nepremičnine. To je zmaga.
Quack !

OneYellow ::

Sami teoretiki lol. Ja, če bo inflacija 100% bodo pa sploh pocen nepremičnine. Vprašanje pa je komu gre plača gor skladno z inflacijo, da se mu nepremičnine efektivno cenijo. Kar jaz poznam, samo javnemu sektorju.

Utk ::

Z inflacijo grejo gor tudi najemnine. Tudi če z nekim zaostankom. Malokdo profitira v inflaciji.

user4683 ::

OneYellow je izjavil:

Sami teoretiki lol. Ja, če bo inflacija 100% bodo pa sploh pocen nepremičnine. Vprašanje pa je komu gre plača gor skladno z inflacijo, da se mu nepremičnine efektivno cenijo. Kar jaz poznam, samo javnemu sektorju.

Gor so šle, ampak zaostajajo za (presenetljivo samo) 2% - https://www.delo.si/gospodarstvo/novice...

Mato989 ::

OneYellow je izjavil:

Sami teoretiki lol. Ja, če bo inflacija 100% bodo pa sploh pocen nepremičnine. Vprašanje pa je komu gre plača gor skladno z inflacijo, da se mu nepremičnine efektivno cenijo. Kar jaz poznam, samo javnemu sektorju.


Pri inflaciji je tako da imaš poražence in zmagovalce...

Recimo, kolegu je šla letos plača gor 12% v privat sektorju (pa ni ITjevec) lani mu je šla zaradi menjave šihta gor cca 13%... Torej on je zmagovalec te zgodbe, sploh ker je kupil flet kot jaz leta 2019... samo da je on zmagal še bolj ker ima fix OM jaz pa spremenljivo...

Po drugi strani pa imaš poražence ki nimajo fleta kupljenega pred 2020 hkrati pa jim je šla plača v 2022 in 2023 gor skupaj za 3-5% če sploh?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

OneYellow ::

Sej to, meso pa zelje. Vsi pa jemo segedin ane.

deco16 ::

Mato989 je izjavil:

samo da je on zmagal še bolj ker ima fix OM jaz pa spremenljivo...


To si si pa sam kriv. Tolk teorije kako prišparat pol pa zafrkneš na eni taki zadevi. Kolk zdej plačuješ in kolk si na začetku?

Mato989 ::

deco16 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

samo da je on zmagal še bolj ker ima fix OM jaz pa spremenljivo...


To si si pa sam kriv. Tolk teorije kako prišparat pol pa zafrkneš na eni taki zadevi. Kolk zdej plačuješ in kolk si na začetku?


Ne zafrknem, prisiljen sem bil to vzet ali ne kupit fleta... Ampak jaz imam iz 136EUR na 209EUR obrok zdaj ampak letos in drugo leto bom odplačal 30% kredita predčasno tako da bo veliko bolje.

Sem še vedno daleč od problematičnih številk ker sem varno šel v to čeprav sem moral reskirat spremenljiv OM.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pat_MaGroin ::

Seveda, seveda, prisiljen si bil.

Kolega moj je vsaj priznal, da je vzel spremenjivo, ker je bill 100%, da bodo ostale negativne še 10 let, čeprav bi dobil tudi fix kamot. In glejga zlomka, tzdi ob bo odplačal 30 % predčasno (vrednost flata 400k).

Pač, pameten si bil. Sploh pri obroku 136 EUR si bil prisiljen v ne-fix :)))).

Zgodovina sprememb…

Old Spice ::

136 EUR a je to sploh denar? To odliva še na računu praktično ne opaziš, razen če res dober pogledaš :D

Mato989 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Seveda, seveda, prisiljen si bil.

Kolega moj je vsaj priznal, da je vzel spremenjivo, ker je bill 100%, da bodo ostale negativne še 10 let, čeprav bi dobil tudi fix kamot. In glejga zlomka, tzdi ob bo odplačal 30 % predčasno (vrednost flata 400k).

Pač, pameten si bil. Sploh pri obroku 136 EUR si bil prisiljen v ne-fix :)))).


Nikakor, mel sem zmenjeno da bom vzel fiksno ampak je v 2019 točno tisti mesec ko sem čakal na 3tjo plačilko da bom dobil kredit dovolj visok prišla sprememba od banke Slovenije ki je vzela povprečje plač 12 mesecev... in ker sem prvih 7 mesecev delal na polovički je bilo moje povprečje prenizko in nisem mogel vzet fiksne na 20 let ampak sem moral spremenljivo na 28 let...

Tako da prosim ne debiliziraj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

LeQuack ::

Torej koliko so zdaj realne cene rabljenih in novih stanovanj v LJ? Ne oglaševane, ampak realne.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Pat_MaGroin ::

Mato989 je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Seveda, seveda, prisiljen si bil.

Kolega moj je vsaj priznal, da je vzel spremenjivo, ker je bill 100%, da bodo ostale negativne še 10 let, čeprav bi dobil tudi fix kamot. In glejga zlomka, tzdi ob bo odplačal 30 % predčasno (vrednost flata 400k).

Pač, pameten si bil. Sploh pri obroku 136 EUR si bil prisiljen v ne-fix :)))).


Nikakor, mel sem zmenjeno da bom vzel fiksno ampak je v 2019 točno tisti mesec ko sem čakal na 3tjo plačilko da bom dobil kredit dovolj visok prišla sprememba od banke Slovenije ki je vzela povprečje plač 12 mesecev... in ker sem prvih 7 mesecev delal na polovički je bilo moje povprečje prenizko in nisem mogel vzet fiksne na 20 let ampak sem moral spremenljivo na 28 let...

Tako da prosim ne debiliziraj.


Sure, sure.

Še februarja 2022 bi lahko menjal na fix brez problema. Takrat si tudi imel slabo povprečje? A ti sebi verjameš te neumnosti, ki jih pišeš?

Mato989 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Seveda, seveda, prisiljen si bil.

Kolega moj je vsaj priznal, da je vzel spremenjivo, ker je bill 100%, da bodo ostale negativne še 10 let, čeprav bi dobil tudi fix kamot. In glejga zlomka, tzdi ob bo odplačal 30 % predčasno (vrednost flata 400k).

Pač, pameten si bil. Sploh pri obroku 136 EUR si bil prisiljen v ne-fix :)))).


Nikakor, mel sem zmenjeno da bom vzel fiksno ampak je v 2019 točno tisti mesec ko sem čakal na 3tjo plačilko da bom dobil kredit dovolj visok prišla sprememba od banke Slovenije ki je vzela povprečje plač 12 mesecev... in ker sem prvih 7 mesecev delal na polovički je bilo moje povprečje prenizko in nisem mogel vzet fiksne na 20 let ampak sem moral spremenljivo na 28 let...

Tako da prosim ne debiliziraj.


Sure, sure.

Še februarja 2022 bi lahko menjal na fix brez problema. Takrat si tudi imel slabo povprečje? A ti sebi verjameš te neumnosti, ki jih pišeš?


Nima to veze, vzel sem spremenljivo ravno zaradi te spremembe, potem pa nisem spreminjal zaradi tega ker sem višek dajal v predčasno poplačevanje to je to... pa saj jaz nič ne jamram sem kje zajamral? Ampak prisiljen sem pa še vedno bil vzet (no ali pa ne kupit nepremičnine in izgubit aro)

Ampak to ni bistvo, to sploh ni point debate ampak se je spet nekdo vpičil v nepomemben podatek.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

urli ::

Mato989 je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Seveda, seveda, prisiljen si bil.

Kolega moj je vsaj priznal, da je vzel spremenjivo, ker je bill 100%, da bodo ostale negativne še 10 let, čeprav bi dobil tudi fix kamot. In glejga zlomka, tzdi ob bo odplačal 30 % predčasno (vrednost flata 400k).

Pač, pameten si bil. Sploh pri obroku 136 EUR si bil prisiljen v ne-fix :)))).


Nikakor, mel sem zmenjeno da bom vzel fiksno ampak je v 2019 točno tisti mesec ko sem čakal na 3tjo plačilko da bom dobil kredit dovolj visok prišla sprememba od banke Slovenije ki je vzela povprečje plač 12 mesecev... in ker sem prvih 7 mesecev delal na polovički je bilo moje povprečje prenizko in nisem mogel vzet fiksne na 20 let ampak sem moral spremenljivo na 28 let...

Tako da prosim ne debiliziraj.



Mato, Mato... daj se zdaj odloči ali si bil prisiljen vzeti ali je bil dober deal... laz ima kratke noge.

https://slo-tech.com/forum/t753800/p649...

Mato989 ::

urli je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Seveda, seveda, prisiljen si bil.

Kolega moj je vsaj priznal, da je vzel spremenjivo, ker je bill 100%, da bodo ostale negativne še 10 let, čeprav bi dobil tudi fix kamot. In glejga zlomka, tzdi ob bo odplačal 30 % predčasno (vrednost flata 400k).

Pač, pameten si bil. Sploh pri obroku 136 EUR si bil prisiljen v ne-fix :)))).


Nikakor, mel sem zmenjeno da bom vzel fiksno ampak je v 2019 točno tisti mesec ko sem čakal na 3tjo plačilko da bom dobil kredit dovolj visok prišla sprememba od banke Slovenije ki je vzela povprečje plač 12 mesecev... in ker sem prvih 7 mesecev delal na polovički je bilo moje povprečje prenizko in nisem mogel vzet fiksne na 20 let ampak sem moral spremenljivo na 28 let...

Tako da prosim ne debiliziraj.



Mato, Mato... daj se zdaj odloči ali si bil prisiljen vzeti ali je bil dober deal... laz ima kratke noge.

https://slo-tech.com/forum/t753800/p649...


Seveda je bla takrat tudi dober deal, ampak itak nisem imel druge opcije potem več ;)

Prvotno je bilo zmenjeno nekje 270EUR na mesec cca 15 let al kolko že saj sem pozabil fiksna pol je to odpadlo sem pogledal spremenljivo je bila dober dear ko sem preračunal. valda

To ne spremeni dejstva da nisem imel izbire razen ne kupit in vržt stran aro.

Spet to ni point debate.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Ghost7 ::

urli je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Seveda, seveda, prisiljen si bil.

Kolega moj je vsaj priznal, da je vzel spremenjivo, ker je bill 100%, da bodo ostale negativne še 10 let, čeprav bi dobil tudi fix kamot. In glejga zlomka, tzdi ob bo odplačal 30 % predčasno (vrednost flata 400k).

Pač, pameten si bil. Sploh pri obroku 136 EUR si bil prisiljen v ne-fix :)))).


Nikakor, mel sem zmenjeno da bom vzel fiksno ampak je v 2019 točno tisti mesec ko sem čakal na 3tjo plačilko da bom dobil kredit dovolj visok prišla sprememba od banke Slovenije ki je vzela povprečje plač 12 mesecev... in ker sem prvih 7 mesecev delal na polovički je bilo moje povprečje prenizko in nisem mogel vzet fiksne na 20 let ampak sem moral spremenljivo na 28 let...

Tako da prosim ne debiliziraj.



Mato, Mato... daj se zdaj odloči ali si bil prisiljen vzeti ali je bil dober deal... laz ima kratke noge.

https://slo-tech.com/forum/t753800/p649...



Mato ne bo priznal, da se, oziroma se je motil.
Me je pa nasmejal naslednji post od kamikazee... Kako se bodo nepemičnine super drastično zaradi regulacije banke pocenile ... bolj se ni mogel zmotit...

Tudi jaz sem 2019 vzel puf za parcelo z spremenljivo OM. Bil je precej ugodnejši. Pri prvem kreditu za flat se mi je splačalo. Priznam, da sem se po trenutnih kazalcih uštel, vendar vse bo odvisno od dobe in višine nivoja EURIBORJA na dolgi rok.

Moraš upoštevat, da, če bi vzel februarja letos fiksno bi še dolgo bil v minusu preden se mi izenači. Namreč v prvem delu dobe plačuješ večinoma obresti. Zračunal sem, da bi jih spet, vrgel pa bi v treh letih 3000EUR skozi okno. Plus notar, plus prestavit hipoteko, plus zavarovanje, plus odobritev kredita (vse skupaj smo računali okoli 1200EUR samo stroškov). Torej minimalno 4200 samo zato, da plačujem drugi banki po fiksni meri.

Če bi takrat (november 2019) vzel fiksno, ne vem, če bi zdaj že bil na pozitivni nuli (nisem preračunaval, nekako sem se vdal v usodo, poskusil bom čimprej kaj odplačat).

Seveda vse je odvisno od dobe, višine kredita, višine obroka.

Tisti, ki ima 60k kredita na 15 let) se mu ne pozna toliko kot tistemu z 200k in 30 let odplačevanja.

Tukaj pa še moje povpraševanje:
Kredit poplačat? Iz spremenljive OM v fiksno OM.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

Mato989 ::

Mato ne bo priznal, da se, oziroma se je motil.


Kaj sem se motil? To da bo takšen dvig drastičen OM? Ja to sem se, tega res nisem pričakoval, sploh ne v tako kratkem času.

Ostalo pa se nisem motil, ker če bi lahko, bi takrat vzel fiksno, seveda pa tudi drži da nsiem spreminjal ker sem potem računal in je bilo ugodno in predvideval sem da bo vsaj še X let (kjer je X večji od 5 OM pod 1%...

Ampak to ne spremeni dejstva da ob dnevu ko sem podpisal kredit zaradi spremembe BS nisem mogel vzet fiksne tudi če bi želel... februarja kot pa PIC pravi da bi spremenil v fiksno bi se pa orenk zajebal glede na to da sem zaradi Covida v aprilu zgubil šiht... Pol bi pa moral zamrznit itd... ker bi bil višji znesek anuitete ipd..

Tisti, ki ima 60k kredita na 15 let) se mu ne pozna toliko kot tistemu z 200k in 30 let odplačevanja.


Seveda, točno to in glede na to da sem vzel 38k kredita je to pač minorno... še vedno pa preveč valda.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Ghost7 ::

Ja, 38k kredita je res malo, še, če imaš visok obrok, si ga veliko že odplačal in se ti obrok ni boleče dvignil. Pri teh podatkih si mogoče še vedno v plusu in, če bo Euribor padel, mogoče odplačaš vsaj z nulo.

Dejstvo je, da če bodo banke preveč pogoltne in bo Euribor divjal, ker bodo na hitro hotele ustavit inflacijo, bodo ljudje manj jemali kreditov, obstoječi pa se bodo trudili čimprej znebiti kredita.

Od tega pa banke živijo in potrebujejo nove kreditojemalce, da si zagotovijo stabilen dolgoročni finančni tok.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/
««
360 / 580
»»