» »

Huawei pokazal prepogljiv telefon Mate X

Huawei pokazal prepogljiv telefon Mate X

Ars Technica - Huawei je na sejmu Mobile World Congress v Barceloni pokazal telefon Mate X, svojega prepogljivega tekmeca Samsungovemu Foldu. Tudi po ceni, ki bo v Evropi znašala 2300 evrov.

Prepogljivi telefoni so področje nove tekme med mobilnimi velikani. Po tem, ko je Samsung pred dnevi najavil Galaxy Folda, je Huawei na sejmu MWC razkril lastnega prepogljivčka, Mate X. Podjetji sta ubrali različna pristopa v zasnovi. Za razliko od Folda ima Mate X samo en zaslon, ki objema vso zunanjo stran telefona in je v razprti obliki velik osem palcev, z ločljivostjo 2480×2200 pik. Ob pregibanju se prelomi na približno enako veliki polovici - toda ne povsem, ker ima zadnja stran naprave odebeljen skrajni rob, kamor so spakirane tri kamerice, antene ter lahko služi tudi kot držalo. Tam sta tudi gumb za vklop in bralnik prstnih odtisov, ni pa vtičnice za slušalke.

Kamerice so 40-megapikselna osrednja, 16-megapikselna širokokotna ter 8 MP s telefoto lečo. V notranjosti se najde SoC Kirin 980 (enak kot v Mate 20) v navezi z osmimi gigabajti pomnilnika RAM in 512 GB veliko shrambo. Najnovejši modem Balong 5000 bo podpiral povezovanje po standardu 5G, pri čemer Huawei LTE inačice, za razliko od Samsunga, ne bo ponujal. Mate X ima po eno baterijo v vsaki od stranic, kar skupno nanese 4500 mAh. Kljub temu je z enajstimi milimetri v zaprtem stanju tanjši od Folda, ki je debel 17 mm. Bo pa od njega hkrati dražji, kajti ko naj bi se okrog junija pojavil v trgovinah, bodo zanj zahtevali 2300 evrov. (Fold bo stal okrog 2000 evrov v verziji LTE.)

Različna pristopa pri položaju zaslonov imata vsak svoje dobre in slabe plati. Samsung je moral na Fold namontirati dodaten zaslon, da ga je mogoče uporabljati tudi v zaprtem stanju, prav tako je moral podvojiti število kameric. Po drugi plati je ekran na Huaweijevi napravi veliko bolj izpostavljen, kar zna biti važno, saj prepogljivi telefoni nimajo trdnega steklenega pokrova. Na sejemskih primerkih je opazno tudi izbočenje površine v raztegnjeni verziji, a Kitajci pravijo, da bodo do poletja to odpravili.

64 komentarjev

«
1
2

Soldier ::

pa dober je , še mal pa bo gsm aparat koštal 20 jurjev...

mrTwelveTrees ::

Ma dej niso normalni s temi vsotami...

dreta ::

Ceneje kot prvi NMT telefoni. 8-)

filip007 ::

Jaz sem pogledal ta video.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

smrko ::

Navali narode, kaj pa je to 2 jurčka... Na kredo na dve leti pa en obrok manj na dan, ni panike.

mumbo ::

Seveda telefon podpira tudi 4G/3G/2G tako da tisti del novice ni glih posrečeno napisan...

Aggressor ::

mumbo je izjavil:

Seveda telefon podpira tudi 4G/3G/2G tako da tisti del novice ni glih posrečeno napisan...


Nekak mislim, da je vsakomur, ki ima telefon (se pravi, vsakomur), jasno, kako delujejo kompatibilnosti za nazaj in kaj je mišljeno z verzijo povezljivosti. :)

S tem v zvezi mi je bolj zanimivo, zakaj se Samsunga bolj ne žoka, za koliko bo 5G verzija Folda dražja.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

thetech ::

Pa kaj vam je. Logično, da bodo tovrstni telefoni v štartu dragi. V primeru, da se bodo `prijeli' pa bo cena drastično padla..

Vazelin ::

rad bi videl gubo po par 100 zapiranjih>:D

forplan ::

Dal bi 2k če bi naredili recimo da bi lahko p20 al pa s10 zložil skupaj na velikost kreditne kartice in pa da nebi bil debelejši kot pa sedaj :)
da se strinjam

heftek ::

Tablica in telefon v enem. Zveni zelo napredno. Ne eden, ampak kar dva ekrana. Zgleda me je čas povozil, to mi ne diši.

Master_Yoda ::

V tem telefonu je samo 1 ekran ki se prepogne. Samsung ima telefon z 2 ekranoma (ali 3mi - zunanja stran ko je zlozen?)
Dovie'andi se tovya sagain.

Sheteentz ::

Očitno odpade vlačenje takega telefona po žepih s ključi in drobižem in še čim, ker bo takoj spraskalo zaslon, da ne omenjamo vsega sranja, ki se bo nabiralo v mehanizmu zapiranja. Jako nepraktična draga zadeva.

GrX ::

Sheteentz je izjavil:

Očitno odpade vlačenje takega telefona po žepih s ključi in drobižem in še čim, ker bo takoj spraskalo zaslon, da ne omenjamo vsega sranja, ki se bo nabiralo v mehanizmu zapiranja. Jako nepraktična draga zadeva.


Kdo pa tlači telefon, ključe in drobiž v isti žep?

KuntaKinte ::

jaz,kaj je to kamerica?

jacal ::

Takoj spodaj sta dve novici o vesoljskih projektih, pa s komaj peščico komentarjev. Tu se jih bo nabralo kot listja in trave.

Te morda nekam trapaste napravice, ki počasi raztegujejo cene navzgor, so namenjene ravno tem komentatorjem, z listjem in travo, pa z dušo pri stvari. Nikoli se ne bodo šopirili tako, da bi pošiljali svoje avtomobilčke v vesolje, tista dva jurja, na obroke, bodo pa lahko nekako zbrali za kretensko reč s kamericami in, predlagam, lečolinčicami, prepogljivo v več smeri, s katere bodo navsezadnje - brez zamudnih hačkov, lenobe - prispevali spet nove žalostne, a bojevite prispevke, na teh straneh, dokler jih smrt ne ukine.

thetech ::

jacal je izjavil:

Takoj spodaj sta dve novici o vesoljskih projektih, pa s komaj peščico komentarjev. Tu se jih bo nabralo kot listja in trave.

Te morda nekam trapaste napravice, ki počasi raztegujejo cene navzgor, so namenjene ravno tem komentatorjem, z listjem in travo, pa z dušo pri stvari. Nikoli se ne bodo šopirili tako, da bi pošiljali svoje avtomobilčke v vesolje, tista dva jurja, na obroke, bodo pa lahko nekako zbrali za kretensko reč s kamericami in, predlagam, lečolinčicami, prepogljivo v več smeri, s katere bodo navsezadnje - brez zamudnih hačkov, lenobe - prispevali spet nove žalostne, a bojevite prispevke, na teh straneh, dokler jih smrt ne ukine.


Ja in? V čem točno je težava?

carota ::

Za prave frajerje in frajerke je to-to. Za ostalo rajo pa iPhone.

GrX ::

jacal je izjavil:

Takoj spodaj sta dve novici o vesoljskih projektih, pa s komaj peščico komentarjev. Tu se jih bo nabralo kot listja in trave.

Te morda nekam trapaste napravice, ki počasi raztegujejo cene navzgor, so namenjene ravno tem komentatorjem, z listjem in travo, pa z dušo pri stvari. Nikoli se ne bodo šopirili tako, da bi pošiljali svoje avtomobilčke v vesolje, tista dva jurja, na obroke, bodo pa lahko nekako zbrali za kretensko reč s kamericami in, predlagam, lečolinčicami, prepogljivo v več smeri, s katere bodo navsezadnje - brez zamudnih hačkov, lenobe - prispevali spet nove žalostne, a bojevite prispevke, na teh straneh, dokler jih smrt ne ukine.


Tvoje godrnjanje sodi v https://slo-tech.com/forum/t740240/0

jacal ::

Moje godrnjanje ne sodi nikamor, tile prenosni telefončki so pa ravno izrazito igrišče za siromake. Še najdražjega se da nekako kupiti za petelinjenje. Ljudje, ki takšne projekte razvijajo, ne bi niti približno pristali na to, da bi jim kaj po žepih brenčalo in čivkalo. Ne med delom ne med zabavo. Za takšno so tajnice, pomočniki in svetovalci.

GrX ::

jacal je izjavil:

Moje godrnjanje ne sodi nikamor, tile prenosni telefončki so pa ravno izrazito igrišče za siromake. Še najdražjega se da nekako kupiti za petelinjenje. Ljudje, ki takšne projekte razvijajo, ne bi niti približno pristali na to, da bi jim kaj po žepih brenčalo in čivkalo. Ne med delom ne med zabavo. Za takšno so tajnice, pomočniki in svetovalci.

A ne razumeš, da je trenutno cena visoka, ker gre pač za novo tehnologijo. Tudi prvi klasični mobilni telefoni so bili prekleto dragi, danes pa ga dobiš za 100EUR. Sicer te pa nihče ne sili, da ga kupiš; niti da prebiraš tovrstne novice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

Sc0ut ::

4 leta ze mam telefon brez vsake zascitne folije pa mi ji nic se se spraskalo...
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

GrX ::

Sc0ut je izjavil:

4 leta ze mam telefon brez vsake zascitne folije pa mi ji nic se se spraskalo...

Tudi meni ne.. Res pa je, da ga ne tlačim v žep, kjer imam ključe in kovance..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

thetech ::

jacal je izjavil:

Ljudje, ki takšne projekte razvijajo, ne bi niti približno pristali na to, da bi jim kaj po žepih brenčalo in čivkalo. Ne med delom ne med zabavo. Za takšno so tajnice, pomočniki in svetovalci.


ROFL.... Od kje pa tebi tebi ta podatek? A so ti palčki povedali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: thetech ()

Glugy ::

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.

Vazelin ::

Haha za 2 jurja telefon, potem pa ni za ene proper slušalke ala airpods, ki se nosijo like a pro :'(
jack za slušalke je preteklost

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

GrX ::

Glugy je izjavil:

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.

Bluetooth?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

shadeX ::

Glugy je izjavil:

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.


Telefon stane preko 2 jurja. Že Apple je z leti opazil upad uporabe 3.5mm priključka in s tem porast uporabe BT slušalk.

Če kupiš telefon za 2k in nimaš za kvalitetne BT slušalke, samo pomeni, da nimaš denarja za tak telefon.

Pa pozabite že enkrat na kabl, ker to je zgodovina v high end napravah. Solidne BT slušalke dobiš že za manj kot 50EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Vazelin ::

Airpodsi so nekaj najboljšega od Appla. Tržijo jih za cca 180eur - v prodajo gredo kot žemljice.
Samsung svoje slušalke tala zraven 10-k s prednaročili:)

Pika na i ::

Groza. Pa to je kot bi keramično ploščico nosil naokoli.

r3dkv1c4 ::

Glugy je izjavil:

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.

Ti pa si bolnik.
Mene pomeče po tleh, ko vidim v l.2019 koga, da je vštekan na telefon s slušalkami.
Pa saj nismo v dobi walkmanov in discmanov.
Wake up.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

vahid ::

Jacal: se strinjam...

Tile prepogljivi telefoni so se malo za pocakat, dejansko bi raje imel dva igrana s spranjo vmes, kot, da se prepogiba, to bojo se tezave.

r3dkv1c4 je izjavil:

Glugy je izjavil:

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.

Ti pa si bolnik.
Mene pomeče po tleh, ko vidim v l.2019 koga, da je vštekan na telefon s slušalkami.
Pa saj nismo v dobi walkmanov in discmanov.
Wake up.


Jaz pa umiram od smeha, ko zagledam koga, ki mu iz uses strlita dva aplova filtra za cigarete :)) Zica ali brez, tisti dizajn je res sfaljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

Blazz ::

filip007 je izjavil:

Jaz sem pogledal ta video.


pr 1:34 se vidi kako je na sredini popačena slika, tam kjer se prepogiba ... hmmmm

Scorpy84 ::

r3dkv1c4 je izjavil:

Glugy je izjavil:

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.

Ti pa si bolnik.
Mene pomeče po tleh, ko vidim v l.2019 koga, da je vštekan na telefon s slušalkami.
Pa saj nismo v dobi walkmanov in discmanov.
Wake up.


Ti pa se bolj, ker ne vidiš prednosti, če imaš slušalke s kablom.

Vazelin ::

Blazz je izjavil:

filip007 je izjavil:

Jaz sem pogledal ta video.


pr 1:34 se vidi kako je na sredini popačena slika, tam kjer se prepogiba ... hmmmm

Dvomim da bojo naredili da ne no popačena.:D razen če so čarovniki

feryz ::

A pritisniti ni mogel pa niti na eno tipko? Pokazati kakšen video?
Zanimivo. Najbrž je kakšen razlog za to.

MrStein ::

Prototip?
A se sploh ve, kdaj bo v prodaji? (ne predprodaji)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

vahid ::

Tule se lepo vidi zmeckan ekran. Dvomim, da je pri samsungu kaj drugace. Tole bo se ena fail tehnologija...

Dimnik ::

Da nebo kdo mislil, da samo samsung in huawei...

Mavrik ::

shadeX je izjavil:

Glugy je izjavil:

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.


Telefon stane preko 2 jurja. Že Apple je z leti opazil upad uporabe 3.5mm priključka in s tem porast uporabe BT slušalk.

Če kupiš telefon za 2k in nimaš za kvalitetne BT slušalke, samo pomeni, da nimaš denarja za tak telefon.

Pa pozabite že enkrat na kabl, ker to je zgodovina v high end napravah. Solidne BT slušalke dobiš že za manj kot 50EUR.


Pa kje vi najdete take neumne argumente - samo zato ker imaš BT slušalke to še nikakor ne pomeni da ne rabiš 3.5 jacka za večjo uporabnost. Glih 2000$ telefon ne sme biti tečen ko hočeš kaj priklopiti v njega.
The truth is rarely pure and never simple.

zavajon ::

dreta je izjavil:

Ceneje kot prvi NMT telefoni. 8-)

Pa najbrž ceneje kot Bellov telefon 8-)

Dimnik ::

Mavrik je izjavil:

shadeX je izjavil:

Glugy je izjavil:

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.


Telefon stane preko 2 jurja. Že Apple je z leti opazil upad uporabe 3.5mm priključka in s tem porast uporabe BT slušalk.

Če kupiš telefon za 2k in nimaš za kvalitetne BT slušalke, samo pomeni, da nimaš denarja za tak telefon.

Pa pozabite že enkrat na kabl, ker to je zgodovina v high end napravah. Solidne BT slušalke dobiš že za manj kot 50EUR.


Pa kje vi najdete take neumne argumente - samo zato ker imaš BT slušalke to še nikakor ne pomeni da ne rabiš 3.5 jacka za večjo uporabnost. Glih 2000$ telefon ne sme biti tečen ko hočeš kaj priklopiti v njega.


Tako si apple fani opravičujejo manjko 3,5jacka....

zavajon ::

GrX je izjavil:

Kdo pa tlači telefon, ključe in drobiž v isti žep?

Jaz. Seveda nimam telefona za jurja, ampak za 200€, zato se zaradi prask ne sekiram. A kljub temu, na ta način telefon po 4 letih še ni toliko popraskan, da ne bi bil več uporaben.
Zaradi mojih navad se mi zdi ta ideja s preklopnim ekranom dobra. 4.5" telefon se še da stlačiti v žep (bolje bi bil 4"), je pa nekoliko malo za browsanje. Če bodo nekoč Kitajci naredili kaj takega za 200€, bo to gotovo v mojem ožjem izboru.

Vazelin ::

Imam AirPods in mi na kraj pameti ne pade, da bi se zajebaval s kabli. Ko probaš ne greš več nazaj :)
Doma glasbo poslušam primarno preko Heosa.
Meni je tista 3,5 jack luknja brezveze pri telefonu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

c3p0 ::

3.5 pride občasno prav, kljub temu da imam dobre NC BT slušalke.

shadeX ::

Tako si apple fani opravičujejo manjko 3,5jacka....


Ali pa uporabnke na drugi strani tabora jezi, ker je Apple spet napovedal prihodnost - tokrat brezžično in nekaj let za tem vsi drugi proizvajalci sledijo kot pridne ovčke za pastirjem. Pa večina vas je trolala, sedaj pa boste počasi tudi sami na high end napravah ostali brez žice.

Revčki.

samo zato ker imaš BT slušalke to še nikakor ne pomeni da ne rabiš 3.5 jacka za večjo uporabnost.


Ne razumem.. kje točno bi mi tisti 3.5mm jack prišel prav, če imam že BT slušalke? Odkar jih uporabljam, zaenkrat še nisem prišel v situacijo kjer bi pogrešal 3.5mm luknjo.

GRT ::

Scorpy84 je izjavil:

r3dkv1c4 je izjavil:

Glugy je izjavil:

" ni pa vtičnice za slušalke."

meh... rajš bi videl vtičnico za slušalke k pa bralnik prstnih odtisov. Šparal so na napačnem koncu.

Ti pa si bolnik.
Mene pomeče po tleh, ko vidim v l.2019 koga, da je vštekan na telefon s slušalkami.
Pa saj nismo v dobi walkmanov in discmanov.
Wake up.


Ti pa se bolj, ker ne vidiš prednosti, če imaš slušalke s kablom.

To govorijo samo taki, ki kupujejo neke cheap, klump BT slušalke. Kupite enkrat neke kvalitetne BT slušalke pa ne boste nikoli pomislili na kable.

Vazelin ::

Pri prenosni napravi jaz milorečeno ne vidim prednosti slušalk s kablom:D

gusto ::

Vazelin je izjavil:

Pri prenosni napravi jaz milorečeno ne vidim prednosti slušalk s kablom:D

Ena od bistvenih prednosti je meni ta, da jih priklopim in delajo, ne pa da takrat crkne baterija, ko jih najbolj rabim. To se mi zdi manjša težava za uporabnike, ki jih dnevno uporabljajo, meni pa, ki jih imam v predalu 1-2 tedna in jih potem nenadoma rabim, se res ne da ukvarjati s tem in razmišljati ali je baterija polna ali ne. Žica me niti najmanj ne moti, pa še vedo je bolj zanesljiva.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Končno. Galaxy Fold bo na voljo ... jutri!

Oddelek: Novice / Ostale najave
359899 (6457) OK.d
»

Samsung razvija že drugi zložljiv telefon

Oddelek: Novice / Android
64189 (2514) nekikr
»

Narediti prepogljiv telefon je težko

Oddelek: Novice / Android
309800 (6762) Magic1
»

Galaxy Fold zdaj menda nared za trg

Oddelek: Novice / Android
145991 (4642) Mato989
»

Huawei pokazal prepogljiv telefon Mate X (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6417817 (13225) Lonsarg

Več podobnih tem