» »

linux + dm-crypt luks težave z odklepom particije ob bootu

linux + dm-crypt luks težave z odklepom particije ob bootu

gendale2018 ::

Po resetu računalnika mi včasih javi da ne najde ključa za ta pa ta password. Po parih poskusih pa prime normalno.

Geslo 100% vpisujem pravilno (sem celo enega za test dal samo a), včasih primer v prvo, včasih šele po 10+ poskusih), če bootam iz inštalacijskih diskov osa vedno odpre particijo iz prve, disk je samsung evo 840 500gb, kernel Linux dom 4.20.10-2-ck-haswell (se pa to pojavlja že nekaj časa in z različnimi kerneli), arch linux distribucija, smart pravi da je z diskom vse ok, btrfs scrub se strinja, ko je enkrat particija odklenjena dela vse normalno. Število poskusov preden prime geslo je čisto random od tega da prime iz prve, do 10+ poskusov.

SSD je /dev/sda, /dev/sda1 je boot/efi particija, /dev/sda2 je šifrirana swap particija (/etc/crypttab + /dev/urandom za ključ), /dev/sda3 je pa ta particija. Na njej je tale luks container not pa en btrfs filesystem.

Imam še eno zram nešifrirano swap particijo z zstd algoritmom in še eno šifrirano swap particijo na dev/disk/by-id/ata-WDC_WD60EFRX-68L0BN1_WD-WXJ1H26MAUJ0-part3 (isto crypttab + /dev/urandom) in prižgan z zswap lih tako z zstd algoritmom in z3fold alokatorjem, zram particija ima najvišjo prioriteto, sledi je swap na ssdju na koncu pa je swap na hddju.

Se komu sanja kaj bi blo?
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Karen ::

HW težave s tipkovnico? Si poskusil priključit drugo tipkovnico za začetek, pa v drug vhod - da izločiš HW, pa caps lock in podobno?

gendale2018 ::

caps lock je izključen, nikjer drugje tipkovnica ne dela težav, ampak imam še eno in je verdno poskusit, bom ob naslednjem rebootu

čeprav imam jaz bolj na sumu ssd ker je še iz leta 2014 + ima že 170 tb zapisov, kar je krepko čez proizvajalčeve specifikacije.... samo potem bi smart verjetno rekel kaj oziroma scrub našel kako težavo...

lahko tudi da je kaj z ramom, ampak glede na to da je sistem drugače 100% stabilen (recimo v handbraku mi dneve in dneve transkodira iz x264 v x265 (treba izkoristit še teh par tednov normalnega vremena, poleti je prevroče za kaj takega, kapacitete na diskih mi pa kronično primanjkuje... ja sem data hoarder... če bi rad kdo imel kaj od tega zs za plex invite) brez kakega sesuvanja in če ne bi bilo treba rebootat ob updatih kernela, bi komot imel 30+ dni uptima
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Karen ::

Ja, lahko da ti kake podatke izrabljenih celic po SSDju premetava. Meni diši bolj po HW kot po SW težavah, zato sem omenil tipkovnico. Backup si naredi, če je slučajno disk... da en bo panike. Ampak itak je videti da veš kaj počneš, tako da ne bom preveč pameten...

hojnikb ::

Ja, lahko da ti kake podatke izrabljenih celic po SSDju premetava

to ssd skos izvaja in se to dogaja cist transparentno, tako da sistem nima pojma, da so bli bloki premetani.
#brezpodpisa

gendale2018 ::

backupe ssdja imam praktično vsaskodnevne oziroma vsak drug dan, tako da če crkne razen finančne in časovne ne bo škode

jaz sem tudi posumil ssd, ampak glede na to da smart ne najde nobenih napak, btrfs scrub ne najde napak, hitrosti dosega normalne (~500 MB/s z občasnimi padci na 250 ~MB/s sequential r/w in ustrezno manj pri random, kar je na istem nivoju kot nov), ko je enkrat v operacijskem sistemu ni nobenega zatikanja, iz arch install diska vedno odklene iz prve, kernel ne javlja nobenih napak, .... je ta razlaga rahlo pomanjkljiva....

bom sprobal s staro tipkovnico ob naslednjem rebootu (zdaj mam še za kak dan handbraka tko da ne bo še v kratkem) pa bomo videli kaj bo, čeprav je tudi ta razlaga pomankljiva, ker nisem opazil da bi kjerkoli dajala napačne znake, spustila znak, ....

res me zanima kaj bi bilo.... v parih mesecih planiram menjat ssd, tako da če ne prej bomo takrat videli, če je to vzrok (zdaj imel bi 970 evo plus 2tb, finančno bo pa prej evo 860 1 tb)

>to ssd skos izvaja in se to dogaja cist transparentno, tako da sistem nima pojma, da so bli bloki premetani.
problematični bi še vedno morali biti v smartu, pa je
5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 100 100 010 Pre-fail Always - 0
177 Wear_Leveling_Count 0x0013 070 070 000 Pre-fail Always - 363
179 Used_Rsvd_Blk_Cnt_Tot 0x0013 100 100 010 Pre-fail Always - 0
181 Program_Fail_Cnt_Total 0x0032 100 100 010 Old_age Always - 0
182 Erase_Fail_Count_Total 0x0032 100 100 010 Old_age Always - 0
183 Runtime_Bad_Block 0x0013 100 100 010 Pre-fail Always - 0
187 Uncorrectable_Error_Cnt 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 0
195 ECC_Error_Rate 0x001a 200 200 000 Old_age Always - 0
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

hojnikb ::

smart pri ssdjih je bolj kot ne za okras.
#brezpodpisa

gendale2018 ::

ok, še vedno ne razloži vsega ostalega
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

hojnikb ::

ta generacija samsung diskov je mela "tezave" z starimi podatki, ki so se se scasoma brali vedno pocasneje... Ali pa kakse trim bug, ki je tudi bla tezava z samsung diski in linuxom.
#brezpodpisa

gendale2018 ::

vem, ampak imam firmware, ki to delno odpravi + vsake toliko na novo prepišem vse skupaj

pa kot sem napisal so branja/pisanja (sekvenčna in random) na nivoju nekje novega (pač s pričakovanimo padci hitrosti glede na to da je vseeno 4.5 let star ampak tukaj govorimo o par 10 MB/s padcih in ne tudi pod 10MB/s kolikor ta bug povzroča) + vsake toliko na novo prepišem podatke (btrfs balance start --full-balance), kar podatke itak prebere in na novo zapiše
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Zgodovina sprememb…

Ales ::

gendale2018 je izjavil:

... kernel Linux dom 4.20.10-2-ck-haswell (se pa to pojavlja že nekaj časa in z različnimi kerneli), arch linux distribucija ...

Ko praviš, da si poskusil z različnimi kerneli, misliš tudi na druge variante kernelov, brez ck haswell patchseta? Si poskusil standardna linux in linux-lts?

gendale2018 ::

ja,

vanila

vanila lts

arch kernel lts

arch kernel

zen kernel

moj lastni (na osnovi zena, samo z večino reči, ki jih ne rabim pometanih ven, za krajši compile + march native + malo sprememb glede schedulerjev in ioschedulerjev

ck

večino časa sem imel lastnega samo sem se naveličal čakanja da se skompajla pa potrebe po popravljanju pkgbuilda vsakih par verzij, ck ima pa muqss, -march-haswell, mq-deadline, bfq, vse driverje ki jih rabim že not, zswap, zram, zstd, vse driverje, ki jih rabim, itd, ... sicer ima vključenih še kup reči, ki jih nikoli ne bom rabil ampak v obliki modulov, tako da niso naloženi med uporabo, pride pa že skompajlan tako da mi je vseeno koliko časa se kompajla

isto se pojavlja na vseh, čisto na random, včasih prime iz prve včasih iz 20sete

arch install cd, ki ima arch kernel (sem probal z isto verzijo pa ni pomagalo) pa vedno odpre iz prve

očitno bo res treba čakat da handbrake konča, da sprobam drugo tipkovnico oziroma da zamenjam ssd (na koncu pa ne eno ne drugo ne bo koristilo :D )
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Ales ::

Meni tudi na prvo žogo vleče na HW problem, a hkrati praviš, da Arch install cd vedno odpre od prve. To pa ne zveni kot HW potem, oz. vsaj ne izključno HW.

V čem vse so torej relevantne razlike med tvojim sistemom z recimo arch kernel in med arch install cd-jem... kak firmware blob, initrd, ...?

Karen ::

Še malo ugibam: mogoče kako geslo ki ima posebne znake, pa napačno tipkaš (vem, long shot). Če daš neko številčno geslo recimo, kot 1234567890 - poskusi če to uspe.

gendale2018 ::

ja saj to, če bi bil hw problem potem bi moral imet tdi arch live cd (no usb) težave, ampak ta vedno odpre iz prve, scrub bi moral tudi kaj najt, pa nazadnje kak file bi se moral pokvarit oziroma glede na do da je vse skupaj šifrirano bi v tem primeru verjetno šla cela particija

kar se blobov tiče imam kar je v linux firmware (za wifi kartico rabim, pomoje za lan, virtualbox bi znal imet kake blobe, samo to se vs naloži ko je root enkrat odklenjen... edino tist intel microcode če je kriv)

tuki je dmesg

https://pastebin.com/vdQk4iFf

lsmod

https://pastebin.com/e2W48nR9

config od kernela

https://pastebin.com/sWAtdjyR

(ja vem tist seamphores dam lahko ven, pa freespace cache na btrfs arrayu je za popravit, samo s trenutno težavo to nima veze)

>Še malo ugibam: mogoče kako geslo ki ima posebne znake, pa napačno tipkaš (vem, long shot). Če daš neko številčno geslo recimo, kot 1234567890 - poskusi če to uspe.
dal sem eno od gesel na mali a ravno za primer če se slučajno zatipkam in tudi s tem dela probleme, to bi moglo bit na vseh keymapih isto pa tudi zatipkam se težko s samo eno črko (offtopic rant zakaj ti ne kaže zvezdice za vsak vpisan znak)
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

a mi je crknu disk al ne

Oddelek: Strojna oprema
131329 (770) filip007
»

Samba hitrost

Oddelek: Pomoč in nasveti
132452 (1812) e-marko
»

HDD napake - uveljavitev garancije?

Oddelek: Strojna oprema
192938 (2177) bijoloh
»

Po 2 PB zapisanih podatkov tretjina SSD-jev še deluje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6526371 (20245) Laybach
»

[Linux - Grub] OS se mi noče naložiti

Oddelek: Operacijski sistemi
191546 (1261) kriko1

Več podobnih tem