» »

Kako delujejo plastifikatorji

Kako delujejo plastifikatorji

Gajec ::

Hej, potreboval bi plastifikator, ampak ne vem čisto točno, kako deluje. Če imaš npr A4, ga plasticna plast objame od spodaj in zgoraj, spoj se pa naredi le okoli in okoli?
Se to plastika segreje in se zlepi le na mestu, kjer se stičeta dve te segreti ploskvi?
Zdej če bi recimo želel narediti plastični sloj čez nekaj plastičnega (npr. Kot je kakšna urbana ali plačilna kartica), bi se ta plastifikator prijel na tako plastiko?
Rabil bi pač tko, da se prozorno naredi plast čez celo površino plastične podlage, brez da bi bil na sredi med plastmi zrak. Torej da se ne sprime le na robu OB površini.

_Denny_ ::

Pri papirju se zlepi po celi površini, kakega drugega materiala pa nisem nikoli poskušal laminirati.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

veduvedu ::

Plastifikator iz hoferja ima že priložene folije, a4 a5 za tistih 20€.
Sama folija se prime tudi na papir. Role so iz silikona ki pritiska na plastiko.
Če je plastika spodaj se bi plastifikatorska folija verjetno sprijela.

Gajec ::

Super, hvala za odgovor. Kako debelo plast pa lahko plastificiraš? Mora biti taka, da se upogne?

Pika na i ::


Tole je karton, ki se ne upogiba.
Skozi je šel tudi debelejši kos - kot je recimo platnica kakega blokca.

veduvedu ::

Gajec je izjavil:

Super, hvala za odgovor. Kako debelo plast pa lahko plastificiraš? Mora biti taka, da se upogne?

Čez plastifikator se vsebina ne zvija. Na eni strani gre noter, na drugi ven, sta samo dva valja, pod pravim kotom glede na papir. Se pa valji vrtijo stalno ko je stvar na elektriki.
Požrlo bi kakšno plastiko 1mm, fedre ima in tudi neko stikalo za razbremenitev.

avian2 ::

Čez en poceni plastifikator kupljen pred kratkim v Mullerju (nimam zdajle točne znamke pri roki, tam nekje 20-30 EUR je stal), gre preizkušeno 1.6mm laminat za tiskano vezje. Na škatli so bili sicer napisani neki "up-to" mikrometri, ampak tisto se mi zdi da je debelina plastike, ki jo še stopi grelec.

Gagatronix ::

Mikrometri se pri laminatorjih nanasajo izkljucno na debelino plastike za laminacijo.

Gajec ::

Hvala za info.
še nekaj, če hočem dati folijo na nekaj manjšega, recimo velikosti 20x20cm, že predhodno obrežem folijo v obliko lista, al moram vedno pokuriti cel A4 kos folije?

Še to, se tisk iz brizgalnega printerja kaj razpaca na vročini? Al more bit laserski tisk?

Gajec ::

Še dve vprašanji: Se da folijo dati samo na eno stran, ali se mora vedno od obeh strani?
In pa, če daš čez eno plast, lahko taisti izdelek še enkrat plastificiraš, al se bo predhodna plast stopila?

cekr ::

Tole si poglej.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Gajec ::

jah hvala, sam tole mi ne odgovori na vprašanja o brizgalnem tisku, dvojnem plastificiranju, možnosti plastificiranja smao ene strani...

Gagatronix ::

Folijo vzames tisto, ki je po velikosti najbolj primerna printu, ki ga hoces laminirat. Glede na to, da so te folije zepki, bo folija na obeh straneh. Inkjet se ne razmaze od toplote, temvec od vlage, le-ta pa pri laminiranju ni prisotna. Z dvojnim laminiranjem ne dosezes nic, kvecjemu tvegas svinjarijo.

PunkDude ::

Gajec je izjavil:

Še dve vprašanji: Se da folijo dati samo na eno stran, ali se mora vedno od obeh strani?
In pa, če daš čez eno plast, lahko taisti izdelek še enkrat plastificiraš, al se bo predhodna plast stopila?

Plastifikator s katerim sem jaz delal, ne vem točno modela ampak so rabljeni se mi zdi okoli 200 eur.
Folijo imaš zgoraj in spodaj, torej dva koluta. Preprosto odrežeš folijo z enega koluta, spodaj ali zgoraj in delaš lahko zgolj z enim. Odvisno kje želiš imeti plastificirano.
Plastificiraš lahko večkrat brez problema. Je pa bolje samo enkrat, zaradi estetike.
Plastificiral sem najveckrat papir 120g-300g pri okoli 120°C. Je pa problem, da je kar zvilo papir pri plastifikaciji.

fikus_ ::

UR, najprej moraš razčistit, kaj sploh hočeš! Nisi napisal nič konkretnega, tako da je potrebno ugibat in odgovarjat! Za hobi uporabo so Lidl/Hofer plastifikatorji in folije čisto OK.

Če boš po plastifikaciji stvar obrezal do roba (da ne bo plastika na plastiko), bo prišla s strani vlaga noter ter na vogalu se bo začela folija luščit.

Gagatronix ::

PunkDude je izjavil:

Gajec je izjavil:

Še dve vprašanji: Se da folijo dati samo na eno stran, ali se mora vedno od obeh strani?
In pa, če daš čez eno plast, lahko taisti izdelek še enkrat plastificiraš, al se bo predhodna plast stopila?

Plastifikator s katerim sem jaz delal, ne vem točno modela ampak so rabljeni se mi zdi okoli 200 eur.
Folijo imaš zgoraj in spodaj, torej dva koluta. Preprosto odrežeš folijo z enega koluta, spodaj ali zgoraj in delaš lahko zgolj z enim. Odvisno kje želiš imeti plastificirano.
Plastificiraš lahko večkrat brez problema. Je pa bolje samo enkrat, zaradi estetike.
Plastificiral sem najveckrat papir 120g-300g pri okoli 120°C. Je pa problem, da je kar zvilo papir pri plastifikaciji.


To o cemer govoris ti so profi laminatorji, ne pa 20 eur laminator na zepke iz Lidla. Po vprasanjih OP-a sem sklepal, da tak ne pride v postev.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

folija za avto na prenosniku

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
81880 (1218) klinker
»

Plasti dip-barvanje vratnih letvic na avtomobilu?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
225227 (4286) D-PaX
»

aluminijasta steklenica

Oddelek: Loža
235210 (4455) SplitCookie
»

proizvodnja brizganega lesa v SLO?

Oddelek: Znanost in tehnologija
111716 (1345) dzinks63
»

Izdelava vezja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
185396 (5097) mte

Več podobnih tem