» »

Deljenje in množenje

Deljenje in množenje

šolar12 ::

Ali je pri računu kjer imamo računski operaciji: deljenje in množenje skupaj (brez oklepajev) vseeno katera števila najprej med seboj delimo in množimo in bo rezultat vedno isti?

77x85:52x901:682:82x40=
  • spremenilo: šolar12 ()

Pika na i ::

Katera izgubljena ladja se je vrnila?
Ker imaš preveč časa, lahko poizkusiš čisto vse variante in potem poročaš.

šolar12 ::

Množenje in deljenje sta obratni računski operaciji, zato je povsem vseen vrstni red?

A števila za razliko od seštevanja in odštevanja morajo ostati zapisana v enakem vrstnem redu

Invictus ::

Ojej, spet en troll, ali pa nekdo, ki ne zna osnov aritmetike...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hamez66 ::

Invictus je izjavil:

Ojej, spet en troll, ali pa nekdo, ki ne zna osnov aritmetike...



Ful si koristen ej. Čudno, da noben ni odgovoril in da je o tem problemu danes celo članek na siolu...

Me zanima, če sploh poznaš pravo rešitev.

DeeJay ::

šolar12 je izjavil:

Množenje in deljenje sta obratni računski operaciji, zato je povsem vseen vrstni red?

A števila za razliko od seštevanja in odštevanja morajo ostati zapisana v enakem vrstnem redu


Če imaš samo deljenje in množenje brez oklepajev greš po vrsti iz leve proti desni.

3 : 2 x 3 = 4,5

z oklepaji:

3 : (2 x 3) = 0,5

Invictus ::

hamez66 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ojej, spet en troll, ali pa nekdo, ki ne zna osnov aritmetike...



Ful si koristen ej. Čudno, da noben ni odgovoril in da je o tem problemu danes celo članek na siolu...

Me zanima, če sploh poznaš pravo rešitev.

Seveda imam.

Rezultat je 1.

Po matematičnih pravilih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

neverlucky ::

Taksna notacija bi morala sploh biti prepovedana.

Ni smisel matematike, da se tukaj lovimo glede kretenskih pravil. Postavi oklepaje tako kot zelis da se izvedejo operacije in ti je vec kot 80% populacije zmozno racun resit.

Pika na i ::

V šoli ne sedi na ušesih!
Doma se pa učbenika primi!

hamez66 ::

Pika na i je izjavil:

V šoli ne sedi na ušesih!
Doma se pa učbenika primi!



No dej nas nauči in po postopku izračunaj, koliko je rezultat. Ker imam tudi jaz težave.

Invictus je izjavil:

hamez66 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ojej, spet en troll, ali pa nekdo, ki ne zna osnov aritmetike...



Ful si koristen ej. Čudno, da noben ni odgovoril in da je o tem problemu danes celo članek na siolu...

Me zanima, če sploh poznaš pravo rešitev.

Seveda imam.

Rezultat je 1.

Po matematičnih pravilih...



Kako si prišel do sklepa, da je rezultat 1?

Men nekak ne rata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

Pika na i ::

Menda so v šoli še vedno ocene, 1 je najnižja.

neverlucky ::

hamez66 je izjavil:

Pika na i je izjavil:

V šoli ne sedi na ušesih!
Doma se pa učbenika primi!



No dej nas nauči in po postopku izračunaj, koliko je rezultat. Ker imam tudi jaz težave.

Invictus je izjavil:

hamez66 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ojej, spet en troll, ali pa nekdo, ki ne zna osnov aritmetike...



Ful si koristen ej. Čudno, da noben ni odgovoril in da je o tem problemu danes celo članek na siolu...

Me zanima, če sploh poznaš pravo rešitev.

Seveda imam.

Rezultat je 1.

Po matematičnih pravilih...



Kako si prišel do sklepa, da je rezultat 1?

Men nekak ne rata.


Ko dobis tak racun lahko brez slabe vesti poves tistemu, da ti postavi oklepaje tako kot zeli, da se operacije izvedejo, ali pa naj od*ebe.

hamez66 ::

Evo takole meni pride:

https://imgur.com/a/gmhnfjl

:p

neverlucky ::

Aja Hamez, invictus najbrz pravi, da je rezultat 1 za ta prvotni racun, ki krozi po internetu. Ne za tega, ki ga je objav OP.

hamez66 ::

Ja prvotni račun na siolovi strani ( https://siol.net/digisvet/novice/vprasa... ) je

6 : 2 ( 1 + 2) = ?


Pravi rezultat pa 9. Po starem modelu pa 1.

DeeJay ::

6 : 2 ( 1 + 2) = 6 : 2 x 3 = 3 x 3 = 9

v primeru brez oklepajev:
6 : 2 x 1 + 2 = 3 x 1 + 2 = 3 + 2 = 5

stara metoda (napačna):
6 : 2 ( 1 + 2) = 6 : 2 x 3 = 6 : 6 = 1

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

FTad ::

Sploh ne vem, od kdaj je bila tisto stara meteoda DeeJay. Jaz se se zdaj spomnim iz osnovne sole, ko je uciteljica rekla, da sta mnozenje in deljenje enakovredni operaciji in v primeru, da ni oklepajev, se racuna od leve proti desni, torej tako kot si zapisal v prvem primeru, kjer je rezultat 9.

DeeJay ::

FTad je izjavil:

Sploh ne vem, od kdaj je bila tisto stara meteoda DeeJay. Jaz se se zdaj spomnim iz osnovne sole, ko je uciteljica rekla, da sta mnozenje in deljenje enakovredni operaciji in v primeru, da ni oklepajev, se racuna od leve proti desni, torej tako kot si zapisal v prvem primeru, kjer je rezultat 9.

Order of operations @ Wikipedia

AnotherMe ::

Se pravi, da zapišeko kot ulomek (da je lepše vidno), ulomek okrajšamo, nato seštejemo in na koncu delimo.

Zdaj me pa zanima, od kod pride on način da se najprej sešteje v oklepaju in potem množi z dva?

Ni mi več blizu matematika osnovne šole - ampak se ne spomnem, da bi kdaj reševali drugače kot sem najprej napisal...

TheBlueOne ::

Ce se prav spomnem ima, ce je zapisano kakor je mnozenje prednost. Ulomki ne bi bili dvoumni. Pri pretvorbi iz ulomka "moras" uporabit oklepaj. Recimo 5*5 ulomljeno s 2*3 se v eno vrstico prepise kot (5x5)/(2x3) in ne kot 5x(5/2)x3. Ce se drzis naprej mnozenja, potem stima tudi 5x5/2x3 ampak ni enoznacno.

@AnotherMe, ulomka iz ene vrstice ne mores napisati brez pravila, ce ni oklepajev.

Naj me kdo popravi, ce nimam prav. Operacije so vseeno enakovredne, samo enovrsticen zapis lahko razlicno interpretiras?

BigBoss ::

Naš profesor matematike iz gimnazije :
citat :
"Cilj matematike NI nejasno podajanje izrazov.
V izogib nesporazumov pri zapisu uporabljajte oklepaje. "

TheBlueOne ::

Obstaja zanimiva uganka na podobno temo.

Trije prijatelji gredo v hotel, soba stane 30€, zato placajo vsak 10€. Ko so v sobi na recepciji opazi, da soba stane 25€ ampak ne ve, kako bi vsakemu vrnil, zato vsakemu da 1€, 2€ spravi v zep.

Ko se vozi domov pomisli, da je vsak placal 9€, kar znese 27€ v zepu pa ima 2€ (27+2=29) in se sprasuje, kje je 1€.

MKC00 ::

30 - 3x1 (vsakemu od treh) - 2 (žep) = 25

p1nky ::

Kot je napisal @DeeJay, če ni oklepajev, računaš lepo od leve proti desni. Če imaš v računu še seštevanje in odštevajje, pa imata množenje in deljenje prednost (razen če je kaj v oklepaju, pač tisto izračunaš najprej).

Več npr o množenju (str. 14):
http://www.mizs.gov.si/fileadmin/mizs.g...

DeeJay ::

TheBlueOne je izjavil:

Obstaja zanimiva uganka na podobno temo.

Trije prijatelji gredo v hotel, soba stane 30€, zato placajo vsak 10€. Ko so v sobi na recepciji opazi, da soba stane 25€ ampak ne ve, kako bi vsakemu vrnil, zato vsakemu da 1€, 2€ spravi v zep.

Ko se vozi domov pomisli, da je vsak placal 9€, kar znese 27€ v zepu pa ima 2€ (27+2=29) in se sprasuje, kje je 1€.


Ja ta je dobra.. sam fact je da morš 2€ odštet in ne prištet.
Oni so plačal 27€ za sobo, ki je bla 25€. zato je on lahko dal 2€ v žep,... se prav 27-2 = 25.

lebdim ::

TheBlueOne je izjavil:

Obstaja zanimiva uganka na podobno temo.

Trije prijatelji gredo v hotel, soba stane 30€, zato placajo vsak 10€. Ko so v sobi na recepciji opazi, da soba stane 25€ ampak ne ve, kako bi vsakemu vrnil, zato vsakemu da 1€, 2€ spravi v zep.

Ko se vozi domov pomisli, da je vsak placal 9€, kar znese 27€ v zepu pa ima 2€ (27+2=29) in se sprasuje, kje je 1€.


Uuuuuuu, tole je bilo pa enkrat na oddaji Ugriznimo znanost.

DeeJay ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

(Preprost) matematični račun?

Oddelek: Loža
91432 (1138) avtek
»

6/2(1+2)

Oddelek: Loža
224153 (2847) energetik
»

Matematika - Kaj je pravilno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
547759 (6722) Meizu
»

Matematični problem

Oddelek: Šola
2910562 (10113) joze67
»

osnovnošolska matematika

Oddelek: Loža
81658 (1284) JanK

Več podobnih tem