» »

Služnostna pot do nove stavbe

Služnostna pot do nove stavbe

Pozejdon ::

V lasti imam kmetijsko zemljišče - travnik, ki po OPN spada med stanovanjske površine in bi na njem lahko gradil hišo.
Do zemljišča je urejena makadamska pot, ki gre čez sosednjo parcelo in je vpisana v zemljiško knjigo (služnost).

Ali bi v primeru gradnje od lastnika sosednje parcele rabil novo/drugačno služnost ali pa je trenutna služnost dovolj? Trase in širine poti ne bi spreminjal.

K0l1br1 ::

Preberi v zemljiški knjigi, kaj je vsebina služnosti.

Pozejdon ::

V ZK piše:
Na podlagi pogodbe o služnostni pravici z dne xxx se vknjiži brezplačna služnostna pravica poti.

V pogodbi pa je napisano, da lastnik dovoljuje, da se vknjiži brezplačna služnostna pravica v korist vsakokratnega lastnika.
Ni pa napisane nobene omejitve, v smislu: "samo za kmetijske dejavnosti" ali "samo za kmetijske stroje" ...

videc ::

To je potem to. Razen, če bo sosed potem težil zaradi tovornjakov.

mat xxl ::

To ni to, on dovoljuje prehod, kot je sedaj, če bo tam hiša, bo dostop moral biti urejen, sicer gradbenega ne bo....

Pozejdon ::

Torej mora biti za gradbeno dovoljenje dostop drugače urejen, tudi če se trasa in širina ceste ne spremeni? Kako drugače?
Še enkrat v pogodbi glede tega ni nobenih omejitev.
Piše:
- služnostna pravica je brezplačna
- pot se zgradi na lastne stroške
- pot se utrdi tako, da ne prihaja do zastojev vode
- da se na poti ne bo oviralo gibanja

fikus_ ::

V vsakem primeru bo potrebno uredit dostopni cesto. Dvomim, da je makadamska pot enako prevozna ob suhem ali mokrem vremenu. Najmanj kar bo potrebno, boš moral utrditi vozno površino z gramozom, da bo lahko npr. tovornjak peljal po njej tudi po več dnevni uporabi ob dežju.

Kar si nazadnje prepisal iz pogodbe, ti lepo piše. Torej odpri denarnico za ureditev ceste, za dobre sosedske odnose se pogovori z lastnikom in mu razloži, kaj misliš naredit. Ko se bosta strinjala, pa akcija.
Pomaga tudi, da ob tem popijeta kakšno pivo. (ministrstvo za zdravje opozarja, da prekomerno pitja alkohola škoduje zdravju)

kloko ::

Lahko se zakomplicira, ni pa nujno, veliko je odvisno od tega, v kakšnih odnosih si z lastnikom zemljišča, preko katerega gre obstoječa pot. Težava je v tem, da za pridobitev gradbenega dovoljenja potrebuješ projekt, v katerem je (poleg vsega ostalega) izrisana tudi priključitev novega objekta na javno cestno omrežje. V tej točki se lahko zgodi, da zaradi takšnih in drugačnih predpisov ne bo možno uporabiti obstoječe poti, ampak bo treba narisati in narediti novo. Kar bo težko, če si z lastnikom tega zemljišča v slabih odnosih.

L.p., Kloko

Pozejdon ::

fikus_ je izjavil:

V vsakem primeru bo potrebno uredit dostopni cesto. Dvomim, da je makadamska pot enako prevozna ob suhem ali mokrem vremenu. Najmanj kar bo potrebno, boš moral utrditi vozno površino z gramozom, da bo lahko npr. tovornjak peljal po njej tudi po več dnevni uporabi ob dežju.

Kar si nazadnje prepisal iz pogodbe, ti lepo piše. Torej odpri denarnico za ureditev ceste, za dobre sosedske odnose se pogovori z lastnikom in mu razloži, kaj misliš naredit. Ko se bosta strinjala, pa akcija.
Pomaga tudi, da ob tem popijeta kakšno pivo. (ministrstvo za zdravje opozarja, da prekomerno pitja alkohola škoduje zdravju)

Morebitne stroške krijem jaz. To je jasno.
Zanima me samo ali je obstoječa služnost dovolj za novo gradnjo ali pač od lastnika rabim novo/dodatno služnost glede poti?

kloko je izjavil:

Lahko se zakomplicira, ni pa nujno, veliko je odvisno od tega, v kakšnih odnosih si z lastnikom zemljišča, preko katerega gre obstoječa pot. Težava je v tem, da za pridobitev gradbenega dovoljenja potrebuješ projekt, v katerem je (poleg vsega ostalega) izrisana tudi priključitev novega objekta na javno cestno omrežje. V tej točki se lahko zgodi, da zaradi takšnih in drugačnih predpisov ne bo možno uporabiti obstoječe poti, ampak bo treba narisati in narediti novo. Kar bo težko, če si z lastnikom tega zemljišča v slabih odnosih.

L.p., Kloko

Seveda, če bo treba pot na novo zastavit bom rabil novo služnost.
Vprašanje je ali velja obstoječa služnost, če se trasa in širina poti ne spremeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pozejdon ()

fikus_ ::

Mislim, da je obstoječa služnost OK. Za vsak slučaj vprašaj še kakšnega odvetnika.

Kje je sedaj Lakotnik, on bi vedel?!

morosito ::

Imam eno vpr:
Uredili smo papirje za služnostno pot in je vpisana v ZK ze nekaj let in sem notri vpisan samo jaz kot lastnik ker sosed se ni hotel vmešavat oziroma nikoli se ni zanimal za uredit zadevo na občini ampak je skozi trdil na glas da je pot njegova čeprav uradno sem samo jaz po papirje lastnik. Sicer je to edina cesta ki povezuje mojo parcelo. Gre mimo sosedove parcele ki ni lastnik prav tako on ima drugi vhod.

Problemi so zaceli ker so njegovi mulci zrastli in so zaceli tam puscat motorje/avte in ga uporabljajo kot parkirisce. Eno jutro smo potrebovali resilca ker nikako ni mogu na parcelo zaradi parkiranih avtov. To je ratala kar velika norisnica.

Lahko jaz kot edini lastnik te služnostne poti postavim recimo elektricna vrata ali kaj temu podobnega da se zascitim?

Na obcini so mi rekli da lahko ce se strinjajo vsi lastniki sluznestne poti v pogodbi. Jaz ne vem koga vprasati ker sem edini not vpisan v tej pogodbi. Bi moral napisati objavo da se s to odlocitvjo strinjam al kako?

fikus_ ::

Mešaš lastništvo parcele in služnost. Ali si odkupil zemljišče za cesto? Če nisi, potem imaš ti samo služnost/pravico voziti po tej cesti. Seveda ti pa nima lastnik zemljišča na katerem je cesta, preprečevat služnosti, prav tako kdo drug ne.
In glede na to, da bi kar zaprl cesto, kaže da niste v dobrih odnosih. Še vedno predlagam, da se pogovorite.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika med služnostjo ter "priposestvovano" služnostjo?

Oddelek: Loža
193411 (714) kloko
»

Služnostna pot

Oddelek: Loža
253089 (1537) Tidule
»

Služnostna pot

Oddelek: Loža
274926 (2103) kriko07
»

Arso prek privat parcele dostopa do vremenske postaje

Oddelek: Loža
374904 (3856) Go-ahead
»

Izračun komunalnih prispevkov in cena gradbenega dovoljenja ?

Oddelek: Loža
2533564 (2759) tony1

Več podobnih tem