» »

Se splača nadgraditi CPU v 4 in pol leta starem računalniku?

Se splača nadgraditi CPU v 4 in pol leta starem računalniku?

pirx ::

Pozdravljeni,

imam Lenovo ThinkPad T440p, ki po štirih letih in pol še vedno deluje odlično, edino pri obdelavi videa se pozna, da je nekoliko starejši CPU. Razen tega skoraj vedno v ozadju laufam še VirtualBox z Linux Mint Xfce ter vedno aktivno VPN povezavo. Redo uporabljam tudi Photoshop.

Konfiguracija:
- Intel i5 4200M @2.5GHz
- GPU Intel HD Graphics 4600 in NVIDIAGeForce GT 730M 2GB
- 16 GB RAM-a (DDR 3, 800 MHz)
- 1x 250 GB Samsung SSD 850 Evo
- 1x 500 GB Samsung SSD 840 Evo (via SSD Caddy - namesto DVD-ja)

CPU podpora je do Intel Core i7-4900MQ 2.8GHz, katerega bi tudi kupil (sicer še ne vem kje, ker cene segajo od $100 do $500, vsi pa trdijo, da je original). Hitrost tega CPU-ja je praktično identična z Core i5-8250U, ki ga ima žena v svojem Dell XPS-u in je več, kot dovolj hiter.

Kaj menite - naj menjam samo CPU ali pa naj kupim kar nov prenosnik, glede na starost? Če bi menjal računalnik, bi kupoval v rangu od 1.500EUR do 1.700EUR. Se mi zdi, da pa če menjam samo CPU za nekaj stotakov, lahko iz trenutno konfiguracije še potegnem dodatna 4 leta.
  • spremenil: pirx ()

dolenc ::

Če ga dobiš za normalen denar, in software, ki ga uporabljaš, koristi več jeder, se splača ja. I5 je 2 jedra 4 niti, i7 je 4 jeder 8 niti + tist kanček mhzjev in mal več predpomnilnika, kar se bo poznalo.

DarwiN ::

Približna primerjava.

Faster single-core speed. +26%
Much faster quad-core speed. +53%
Hugely faster multi-core speed. +122%

Te cifre niso zanemarljive, zdaj pa samo ti veš, če se ti splača nadgradit po X ceni.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Baja ::

če je ozko grlo res samo CPU ga zamenjaj, še posebaj če ga dobiš za $100. pa i5ko lahko prodaš da znižaš nabavno.

jype ::

Jaz bi menjal CPU. V T440p je to precej enostavno narediti, pa novi so res poceni (da bi lahko dobil neoriginalnega, ki dejansko deluje, pa tudi močno dvomim).

pirx je izjavil:

i7-4900MQ
https://www.ebay.de/itm/Intel-Core-i7-4...

Za tak denar praktično podvojiš zmogljivost, če ga programje zna pravilno izkoristiti.

pirx ::

Hvala. Bom verjetno potem samo CPU nadgradil in to je to. Programi pa uporabljajo CPU/GPU, ja (OpenShot, Camtasia, Photoshop). Na ženinem računalniku vidim, koliko hitreje dejansko vse skupaj deluje.

Mohimm ::

Imam t540p z i7 4700mq, drugače podobna konfiguracija kot ti, in sem tudi razmišljal o posodobitvi.

Dokler ne greš na 6jedrne procesorje so vsi novi 4jedrniki +-5% v primerjavi s tem kar imam jaz sedaj. Da dobiš vsaj normalen build quality in podporo boš dal za tak prenosnik minimalno 2.5kEUR+...

Zamenjaš CPU za ~100EUR in baterijo če je potrebuješ in imaš še vedno top build quality, podporo za linux ter performance & battery life. če misliš da potrebuješ 6 jeder, potem nov laptop. IMHO bo zamenjava proc-a dovolj.

#edit: popravek - potreba po 6 jedrih, ne 2+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mohimm ()

jype ::

On ima i5, zato se mu splača zamenjat.

Tudi če greš na novejšo generacijo Thinkpada, so na ebayu, če te nemški znaki na tipkovnici ne motijo, zelo ugodne reči (prihraniš dve tretjini v primerjavi z nakupom novega, zmogljivost je pa primerljiva).

pirx ::

@jype
Čeprav imam vse v EN jeziku, pa mi tipkovnica s SLO znaki paše. :) Če bi kupoval drug računalnik, bi vzel novega, ker je za profesionalno rabo. Če je le možno, pa poskušam iz obstoječe opreme potegniti maksimum, preden jo menjam. Žena je tudi imela MacBook Pro 13" slabih 8 let, preden ga je zamenjala.

Mohimm ::

jype je izjavil:

On ima i5, zato se mu splača zamenjat.


Pardon, zadnji stavek sem zgoraj popravil. Res je, zamenjava CPU na 4 jedrnika je smiselna (karkoli od 4700mq+ dobi najceneje) če misli da potrebuje 6 jeder potem pa nima druge izbire kot nov prenosnik, in dobi še 25% z core #.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mohimm ()

Andrej51 ::

Kakšne pa so razlike med i7-kami? i7 4700mq dobiš na ebayu že za malo več kot 60€ medtem ko je karkoli boljšega vsaj še enkrat več.

Mohimm ::

Dokler je imel Intel še smiselno poimenovanje i-serij so bile razlike v istih serijah večinoma v bin-ih.
Serije:
u-ultra low power
m-mobile
q-quad
h-high perf graphics
...


4900mq vs 4700mq ima tako višje clocke pri istem tdp-ju, več cache-a, in malo več podpore virtualizacije ter remote managementa (kar je verjetno odvisno tudi od matične, in proizvajalca)

intel ark - 4700 vs 4900

i7-4xxxmq primerjave

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mohimm ()

pirx ::

Malo sem primerjal razlike v hitrosti in so minimalne. Razlike v ceni pa, kot praviš @Andrej51, kar velike. Verjetno bom kar vzel i7-4800MQ, ker je bistveno cenejši (skoraj 50%) od Core i7-4910MQ, razlika v hitrosti pa je okoli 5%.

Baje se i7-4910MQ pri visoki obremenitvi itak rad pregreje in posledično zniža hitrost delovanja.

Še dve vprašanji:
1) Na Amazonu je cena novega i7-4800MQ cca. 450EUR. Refurbished se prodajajo od 125 EUR do 172 EUR. Je smiselno jemati rabljen procesor? Če je bil malo rabljen, je OK, če pa je bil uporabljan za resno igranje iger ali profesionalno renderiranje, pa ga to hitreje postara.
2) Lahko uporabljam isti napajalnik, kot ga imam za i5, ali bi ga moral menjati za močnejšega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

hojnikb ::

Mohimm je izjavil:

Dokler je imel Intel še smiselno poimenovanje i-serij so bile razlike v istih serijah večinoma v bin-ih.
Serije:
u-ultra low power
m-mobile
q-quad
h-high perf graphics
...


4900mq vs 4700mq ima tako višje clocke pri istem tdp-ju, več cache-a, in malo več podpore virtualizacije ter remote managementa (kar je verjetno odvisno tudi od matične, in proizvajalca)

intel ark - 4700 vs 4900

i7-4xxxmq primerjave

razlika med hq pa mq je v tem, da je slednji socketed, h pa bga
#brezpodpisa

sandmat ::

definitivno se splača menjat. Ta konfiguracija že nova ni bila računskozmogljivostni presežek.

Bolj kot iskanje samega procesorja se morda finančno splača najti nedelujoč laptop s tem procesorjem in zamenjat. Je pa tricky najt tak laptop.

Glede tvojih vprašanj:
1) nisem še videl posledic "hitrejšega staranja" procesorja. TDP tudi varuje procesor. Vedno obstaja sicer možnost, da kupiš rabljen nedelujoč (skurjen) procesor. Novega za tako star laptop ne bi kupoval, ker za ta denar dobiš rabljene laptope z boljšo konfiguracijo.

2) Preveri kakšne napajalnike so imeli ti modeli s takšnim ali podobnim procesorjem. V najslabšem primeru boš pri obremenitvi opazil počasno polnjenje baterije. Slednje je sicer moteče, ni pa problematično.

pirx ::

@sandmant

Bom verjetno potem kar vzel 4800MQ iz eBaya in to je to. Dobro vedeti, da če napajalnik ni dovolj močen, je posledica samo počasnejše polnjenje. Ta laptop je 95% časa itak na mestu in priklopljen v elektriko (1x na teden pustim, da se baterija izprazni do 25%).

Kar se pospešenega staranja tiče, pa je eden od člankov na to temo tukaj: https://www.howtogeek.com/130355/is-cpu...

Tu je sicer govora o tem, če se procesor po enem letu intenzivne uporabe upočasni. Sem pa bral v enem drugem članku, da če je procesor večino časa visoko obremenjen, bo tudi hitreje odpovedal (zaradi kemičnih sprememb, ki nastanejo, kot posledica povišane temperature), kot procesor, ki je večino časa idle.

seminal ::

Pazi na zmogljivost hladilnega sistema. Vidim da imaš še dodatno grafično kartico. Problem bo pomoje kako dobro bo znal hladit in kdaj bo začel proc zmanjševat clocke. Sam imam i7 4610m, pa sem tudi razmišljal tak kot ti pa se potem nisem odločil ker ima dell e6540 v kurcu hlajenje urejeno.

Mohimm ::

Še par svojih izkušenj iz t540p (ko sem na hitro pogooglal imata podoben hladilni sistem)

- uporabi kvalitetno termalno pasto; pred kratkim sem očistil hladilni sistem in zamenjal pasto[-10° v idle, in v blenderju iz 90°(throttle) na 70°]

- t540p in 4700mq ima priložen 135W adapter, tako da verjetno t440p+4800mq ne potrebuje 170W, Če imaš sedaj 75W napajalnik, bi vseeno vzel 135w (na bolhi po 10€).
Ob obremenitvi bo 75w napajalnik precej trpel, lahko ti dejansko začne prazniti baterijo, in pride do nihanj na vezju... Ob normalni uporabi pa verjetno zadošča tudi najmanjši polnilnik.

LeQuack ::

Vsi te novi mobilni šestjedrniki so v teoriji kul, ampak potem ko teste gledaš vidiš da izvajajo throttling zelo hitro, zato imajo tusdi base frekvence telo nizke, tam okoli 2Ghz, čeprav se downclokajo še veliko nižje če je treba.
Quack !

pirx ::

@seminal
Sem vprašal na uradnem Lenovo forumu za T4xx serije in dobil odgovor, da je "heat sink" v T440p enak za vse procesorje.

@Mohimm
Dobro vedeti. Bom nabavil neko dobro pasto.

Model mojega adapterja je 45N0245. To bi naj bil 90W adapter. Hm, kot kaže, bi za i7 4800MQ moral nabaviti tudi drug adapter. Fajn bi bilo imeti original, ali? Ponavadi vse kupujem original, ker tako potem vsaj nimam skrbi z kvaliteto. Kako pa je z baterijo? Bi jo tudi moral menjati?

Drugače super info, hvala.

EDIT: Ravnokar berem, da T440p z Intel + NVIDIA grafično obvezno potrebuje vsaj 135W napajalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

sandmat ::

pirx je izjavil:

@sandmant

Bom verjetno potem kar vzel 4800MQ iz eBaya in to je to. Dobro vedeti, da če napajalnik ni dovolj močen, je posledica samo počasnejše polnjenje. Ta laptop je 95% časa itak na mestu in priklopljen v elektriko (1x na teden pustim, da se baterija izprazni do 25%).

Kar se pospešenega staranja tiče, pa je eden od člankov na to temo tukaj: https://www.howtogeek.com/130355/is-cpu...

Tu je sicer govora o tem, če se procesor po enem letu intenzivne uporabe upočasni. Sem pa bral v enem drugem članku, da če je procesor večino časa visoko obremenjen, bo tudi hitreje odpovedal (zaradi kemičnih sprememb, ki nastanejo, kot posledica povišane temperature), kot procesor, ki je večino časa idle.


V tem članku ravno piše, da ni nobenih zaznavnih sprememb na procesorju :D počasnejši bo zaradi razpadanja paste (ki jo boš itak zamenjal) in prahu (ki ga boš itak posesal) :)

pirx ::

Tu res piše, da ni razlike v praksi (kar se hitrosti tiče), drugje sem bral o pospešenem staranju procesorja. Omenijo pa, da dejansko prihaja do kemične reakcije, ki spremeni strukturo procesorja.

Originalnega članka ne najdem, vendar tu je tudi dober približek: https://www.overclockers.com/forums/sho...

"But yes there is such a thing as degradation and if you want to run your CPU for more than its useful life (3-5 years) then don't OC much past the fastest speed of the flagship on the given process!"

Res pa je, da če procesor ni bil overclockan, se bo CPU upočasnil sam od sebe, da ne pride do pregrevanja in pospešene obrabe. Pri rabljenem CPU-ju ne poznaš zgodovine, kar me malo skrbi... Vendar upam, da je verjetnost, da dobiš CPU, ki je bil overclockan in večinoma na visokih obremenitvah, majhna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

Baja ::

preveč se obremenjuješ s tem staranjem. ce te nekdo namerno ne nategne, je zelo malo verjetno, da dobiš defekten proc ali pa da bo crkno v kratkem.

verjetno ti bo vse drugo prej crknilo kot proc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

pirx ::

Torej, nabaviti moram Core i7-4800MQ (refurbished - kar pomeni samo preizkušen in očiščen) in nov originalni napajalnik s 135W. Kako pa je z baterijo? Je obstoječa baterija kompatibilna s 135W napajalnikom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

hojnikb ::

refurbished kvecjemu pomen rabljen...
#brezpodpisa

pirx ::

Za tiste, ki jih gledam na eBayu piše, da so preizkušeni in po slikah sodeč očiščeni. Prispe tudi v ustrezni plastični škatlici. Raje bom takšno verzijo vzel, če že gre za rabljeno stvar.

hojnikb ::

pr procesorjih je cist vseen, dokler dela.
#brezpodpisa

pirx ::

Vem, ampak to prodajajo firme in imajo vsaj nekaj malo garancije in če je kakšen problem, vrneš brez problemov. Raje tudi dobim čisto zadevo, lepo zapakirano. :) Enim to nekaj pomeni, drugim ne. Jaz imam pač raje tako.

Kako je z baterijo? Lahko ostane obstoječa ali bi naj nabavil drugo? Gre se samo za kompatibilnost z novim adapterjem, nič drugega.

hojnikb ::

ah ce kupujes z ebaya od kitajca, ti garancija pa firma cist nic ne pomaga :)
#brezpodpisa

pirx ::

So tudi firme iz UK in DE z dolgoletnim članstvom in dobrimi ocenami. Da se ne izgubi moje vprašanje...

Kako je z baterijo? Lahko ostane obstoječa ali bi naj nabavil drugo? Gre se samo za kompatibilnost z novim adapterjem, nič drugega.

hojnikb ::

adapter nebo vplival na baterijo
#brezpodpisa

Mohimm ::

Na bolhi so Lenovo 135w napajalniki od 20€ naprej, ebay še ceneje, jaz bi kupil takega in ne univerzalnega.

Baterija lahko ostane ista.

pirx ::

Cool, hvala. Bom vzel originalnega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik za cca. 600€

Oddelek: Kaj kupiti
191844 (1454) tony1
»

HP ZBook 15 Workstation - se splača?

Oddelek: Strojna oprema
212053 (1469) Bezukhoff
»

Prenosnik za resno delo - HP ZBook 15 vs Macbook Pro 13

Oddelek: Kaj kupiti
427862 (6488) DOOM_er
»

Programerski laptop

Oddelek: Kaj kupiti
416897 (4906) ragezor
»

Lenovo IDEAPAD vs THINKPAD

Oddelek: Kaj kupiti
4810073 (7979) Invictus

Več podobnih tem