» »

Motorno olje kot hladilno sredstvo

Motorno olje kot hladilno sredstvo

Ribič ::

Živjo

Bom kar tule vprašal. Zamislil sem si, da bi za svoj stebrni vrtalni stroj izdelal hladilni sistem, da se mi svedri ne bodo pregrevali. Zanima me pa katero hladilno tekočino lahko uporabim. Odsvetovano je bilo karkoli na vodni osnovi (slabo mazanje, rjavenje orodja, nizko vrelišče, itd). Bral sem, da se v ta namen lahko uporabljajo tudi motorska olja za avtomobile, vendar samo tista brez detergentov. Na avtomobile se bolj slabo spoznam, zato me zanima, če bi kdo izmed vas znal tole odgovoriti.

Torej iščem neko motorsko olje, ki je pri sobni temperaturi čim manj viskozno.

Imate kake nasvete?

Hvala!
Vse ribe so mi pobegnile!

Unknown_001 ::

Kupiš namensko HMS (hladilno mazalno sredstvo).

Poglej spletno stran www.olma.si
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

TheBlueOne ::

Ce bos preizkusil motorno porocaj. Sem radoveden, kaj naredi visja viskoznost. :)

fikus_ ::

+1 za HMS, kot je predlagal Raptor. Tega je na trgu malo morja in je naštudirano, vedo kaj delajo. Problem pri teh emulzijah se pojavi, ko zadevo uporabljaš redko, olje in voda se ločita, voda začne smrdet, kovinske površine v vodi začno rjavet.
Motorno olje ima dobre mazalne lastnosti, hlajenje je pa slabše kot pri vodi. Poleg tega dvomim, da boš vodo dovajal v curku na mesto vrtanja, tako da bo hlajenje slabo.

"Torej iščem neko motorsko olje, ki je pri sobni temperaturi čim manj viskozno."

Če že hočeš uporabljat samo mineralno olje, potem mogoče hidravlično olje (ISO VG46- na zalogi pri prodajalcih olj, ISO VG 22).

Unknown_001 ::

TheBlueOne je izjavil:

Ce bos preizkusil motorno porocaj. Sem radoveden, kaj naredi visja viskoznost. :)


Za en ku*ac "teče" in posledično ne hladi s "frišnim". Podmazuje pa (v teoriji) seveda bolje.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Ribič ::

Še ena stvar, za črpanje tega hladilnega sredstva sem si že kupil namensko črpalko za motorno olje, ker sem z njo želel črpati še določene druge substance. Presenetila me je pa sama izvedba črpalke, ker sem šele ko je črpalka prispela, prebral, da nii primerna za vodo in vnetljve tekočine. Pričakoval sem, da bo centrifugalna ampak na mesto tega ima nek boben z gibljivimi medeninastimi ploščicami v cilindru. Pretok ima pa cca 1,3 l/min tako, da bi ga lahko s kakšnim ventilom tudi malo reguliral.

https://www.avtotrgovina.com/vzdrzevanj...
Vse ribe so mi pobegnile!

Unknown_001 ::

Ribič je izjavil:

Še ena stvar, za črpanje tega hladilnega sredstva sem si že kupil namensko črpalko za motorno olje, ker sem z njo želel črpati še določene druge substance. Presenetila me je pa sama izvedba črpalke, ker sem šele ko je črpalka prispela, prebral, da nii primerna za vodo in vnetljve tekočine. Pričakoval sem, da bo centrifugalna ampak na mesto tega ima nek boben z gibljivimi medeninastimi ploščicami v cilindru. Pretok ima pa cca 1,3 l/min tako, da bi ga lahko s kakšnim ventilom tudi malo reguliral.

https://www.avtotrgovina.com/vzdrzevanj...


Centrifugalna za ful viskozne medije ni ok, ker so izgube prehude.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Aliexpress "CNC oil pump" imas za od kaksne 20€ dalje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Olje za fiesto

Oddelek: Na cesti
121174 (656) louser
»

H100 brenči (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
789017 (6726) medenko
»

Črpalka za transformatorsko olje

Oddelek: Loža
131381 (1204) Pyr0Beast
»

ekstremno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
331870 (1311) element

Več podobnih tem