» »

NVIDIA Ampere (2020)

NVIDIA Ampere (2020)

Temo vidijo: vsi
««
219 / 222
»»

Sheteentz ::

Kakšna logika pa je zdaj to? Ko nekdo popizdeva čez poslovni model, mu nekdo predlaga, da se ga sam loti, svašta. Kot da bi nekdo nekomu, ki obsoja pedofilijo, predlagal, sa se še sam tega loti, wtf.

Prodajalci rabljenih avtov ti dajo na rabljen avto neko garancijo, a ne? Koliko garancije ti pa da komponentko?

Furbo ::

Ne, ti si zavisten do teh strašnih profitov, ki jih očitno vidiš v tem poslu in se človek vpraša, zakaj se tega ne lotiš sam.
Nič slabega ni v dobičkonosnem podjetju in to lahko s pedofilija primerja le popolen kreten po mojem osebnem mnenju.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Sheteentz ::

Nisem zavisten, sploh ne. Takega, po mojem mnenju nemoralnega biznisa, se nikoli ne bi šel. Zaradi njega so kupci na slabšem, saj vse kaj počne, je to, da zvišuje cene komponent. Ne daje jim garancije, kot to dajejo prodajalci rabljenih vozil, kar pomeni da njegove dražje cene ne nosijo nobene dodane vrednosti. Če bi njegov poslovni model vključeval neko krajšo garancijo, bi povišano ceno razumel, saj bi za višjo ceno stala neka dodatna komponenta, višja cena zavoljo višje cene same pa samo povzroča inflacijo in nič drugega. S tem naš prostor dejansko siromaši boljših komponent, in generalno gledano znižuje nivo igričarskih izkušenj.

Upam, da da popolen kreten nisi ti, in da nisi iz moje kritike tvojega branjenja komponentkovega delovanja le-tega res povezal s pedofilijo. To je bil samo primer, kako tvojo argumentacijo prikazati v drugi luči.

klinker ::

Sheteentz je izjavil:

Kakšna logika pa je zdaj to? Ko nekdo popizdeva čez poslovni model, mu nekdo predlaga, da se ga sam loti, svašta. Kot da bi nekdo nekomu, ki obsoja pedofilijo, predlagal, sa se še sam tega loti, wtf.

Prodajalci rabljenih avtov ti dajo na rabljen avto neko garancijo, a ne? Koliko garancije ti pa da komponentko?


Ce je tebi pedofilija enako kot prodajat komponente, pol me ne cudi da take pokas, ja.
Niti te kdo sili kupovat tam, niti ti kdo od njih kaj krade...pac ignoriras in je, ane.
Si ko uni bumbar, ki stalno anti apple teme odpira in se pizdi.
Kak hobi si najte al pa mogoce kako vagino za ga utaknit, ker samo drkat ni zdravo za psiho, kot vidis po svojih komentarjih :D

hujsk1999 ::

Kaj ste tako zavistni? Vsak lahko odpre firmo kot je komponentko. Malo stare robe nakupiš in prah spucaš dol in ponujaš garancijo proizvajalca. Novo robo sproti naročaš in si ne delaš nobene zaloge in si brez tveganja. Če ti to nosi dovolj denarja in če si zadovoljen s tem, svaka čast. To lahko vsak odpre jutri. Ampak jutri je praznik. Lahko odpreš v torek tako firmo.

Pa tudi EU vam lahko podpre tak projekt. Meni se zdi da je bil nek razpis za do 100k 60% subvencije. Res izi posel. Bomo pa videli kje bo ta firma čez 10 let. Jaz pravim da na smetišču zgodovine.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hujsk1999 ()

meho7 ::

Se ni problem v prodaji problem je kako pride do te robe. Lani je nekoga na mnenjalnik forumu nategnu za rx 6800xt. Lastnik je ni zelel prodati preproadajalcu in je zelel steam account iger kot proof da bo grafa sla v roke gamerju. Ni bilo 1 mesec jo je ze prodajal za vec kot je dal zanjo. :))

hujsk1999 ::

Mindfactory ti tudi proda kartico za več kot pa jo oni dobijo. Tudi v Mindstar akciji. Kdo bi si mislil?

Ta Mnenjalnik je poln čudakov. Torej nič čudnega, da je pacient zahteval Steam account, da bo spremljal svojo kartico na njeni nadaljnji življenjski poti. Verjetno sta doživela veliko lepega skupaj. Sicer malce čudno da lahko Komponentko nekega nerda nategne na internetu. :))
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

meho7 ::

Primerjas trgovino z novo robo s trgovino, ki se dobesedno ukvarja s PREPRODAJO rabljene robe.

Furbo ::

meho7 je izjavil:

Se ni problem v prodaji problem je kako pride do te robe. Lani je nekoga na mnenjalnik forumu nategnu za rx 6800xt. Lastnik je ni zelel prodati preproadajalcu in je zelel steam account iger kot proof da bo grafa sla v roke gamerju. Ni bilo 1 mesec jo je ze prodajal za vec kot je dal zanjo. :))

Za ukvarjanje s takimi ljudmi si zasluži svojo maržo. :))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

oo7 ::

A hardware leaker with good contacts at board partners claims that NVIDIA is now producing RTX 3080 12GB SKU again after stopping it two months ago.

https://videocardz.com/newz/nvidia-repo...

Homelander ::

Uf kako dobra je ta kartica, za prste obliznit. Danes zjutraj pred šihtom sem primerjal 3080 12GB in RX 6800 v Spider-Man Remastered.
Tam ob Central Parku, da plezaš po steklih stavbe kjer se noter vidi park, minimalno 66 proti 29 FPS, 1440p Very High + RT Very High, Object distance 10. Pa to sta obe kartici optimizirani, 230W in 200W. Res pa da je na 6800 enakih 66 FPS na RT High kjer v praksi ni opazit razlike.
3080 12GB je taka bedarija na stock da ni res, 380W ter 72 FPS. Z undervoltano sem dobil že na 270W enakih 72 FPS.
V glavnem, trenutno ni boljše kartice za igre.

Je pa tudi zelo CPU zahtevna, max nastavitve so sigurno prilagodili 12900K (Zen 3 je 25% slabši, 10900K 35% slabši na 1440p RT) in 3090. Kar sem gledal teste je težko določiti kaj med tema dvema je bottleneck že na 1440p, kaj šele manjših resolucijah.

Zgodovina sprememb…

Sheteentz ::

Torej praviš, da sta 6800 in 3080 12GB v nastavitvah "kjer v praksi ni opazit razlike" identični?

klinker ::

meho7 je izjavil:

Se ni problem v prodaji problem je kako pride do te robe. Lani je nekoga na mnenjalnik forumu nategnu za rx 6800xt. Lastnik je ni zelel prodati preproadajalcu in je zelel steam account iger kot proof da bo grafa sla v roke gamerju. Ni bilo 1 mesec jo je ze prodajal za vec kot je dal zanjo. :))


In kaj njega boli kurac kam je karto prodal? Debilizem na kvadrat.
Si prodal, si prodal, tudi ce jo v smeti fukne. Je mogu on za vec prodat.

meho7 je izjavil:

Primerjas trgovino z novo robo s trgovino, ki se dobesedno ukvarja s PREPRODAJO rabljene robe.


Jup. Enako kot preprodajalci rabljenih avtov ipd...si mores mislit kaki lopovi :)) Davke, najem prostorov in delavce bo placal z zrakom ane ;((

Sheteentz ::

klinker je izjavil:


Jup. Enako kot preprodajalci rabljenih avtov ipd...si mores mislit kaki lopovi :)) Davke, najem prostorov in delavce bo placal z zrakom ane ;((

preprodajalci rabljenih avtov ti dajo nekaj mesečno garancijo

Furbo ::

Sheteentz je izjavil:

klinker je izjavil:


Jup. Enako kot preprodajalci rabljenih avtov ipd...si mores mislit kaki lopovi :)) Davke, najem prostorov in delavce bo placal z zrakom ane ;((

preprodajalci rabljenih avtov ti dajo nekaj mesečno garancijo

Ki ti jo zaračunajo. V praksi ti prodajo neko dodatno zavarovanje, ki jih pride zelo poceni.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Sheteentz ::

Naj mi še komponentko da neko garancijo, pa takoj z največjim veseljem od njega kaj kupim!

Sheteentz ::

Mašinca krasno, Komponentko po novem ponuja 3 mesečno garancijo na pri njih kupljene izdelke! Ajde, še jim damo šanso. Pa tudi Pravico do odstopa potrošnika od pogodbe, kot vse tazaresne trgovine.

Čeprav nisem povsem ziher kaj je potem bistvo tega besedila:

Vračilo ali menjava blaga, ki je bilo kupljeno osebno v prostorih prodajalca na naslovu KOMPONENTKO, d.o.o., Beblerjev trg 3, 1000 Ljubljana, je mogoče samo po dogovoru s prodajalcem in je predmet možnosti in dobre volje prodajalca.


Kaj zdaj, je možno vračilo, ali ne? A se bomo za vsak izdelek posebej dogovarjali, in prosili za dobro voljo prodajalca?

https://www.komponentko.si/splosni-pogo...

Magic1 ::

Če bo slabe volje, ne bo menjave:)) V bistvu bo to bolj v smislu, če se mu splača. Verjetno ne bo menjal, če vmes cena konkretno pade.
Magic

Furbo ::

Sheteentz je izjavil:

Kaj zdaj, je možno vračilo, ali ne? A se bomo za vsak izdelek posebej dogovarjali, in prosili za dobro voljo prodajalca?

https://www.komponentko.si/splosni-pogo...

Kaj ti ni jasno? Isto kot povsod, pri nakupu prek spleta imaš več pravic.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Sheteentz ::

Jasno mi je, da imaš pri nakupu preko spleta zakonsko določeno pravico, da v 14 dneh trgovino obvestiš o odstopu od nakupa, nato pa še 14 dni, da izdelek dejansko vrneš.

Kako je potemtakem pri komponentku vračilo izdelka predmet možnosti in dobre volje prodajalca? Kaj se je tle za pogajat, če je pa trgovec izdelek dolžan sprejeti, ko odstopiš od nakupa, in ti vrniti kupnino?

Zgodovina sprememb…

Homelander ::

Sheteentz je izjavil:

Torej praviš, da sta 6800 in 3080 12GB v nastavitvah "kjer v praksi ni opazit razlike" identični?

Ampak to je v eni igri, ni povsod in ne bo povsod tako. Se lepo vidi da je 3080 tudi 2x ali celo več hitrejša. V povprečju je pa za +60%, ker nimajo vse igre tako zahtevnega RT. Oz. tudi za to igro je po testih na netu 60% razlike, jaz sem meril samo worst case in ne povprečje.
Največja razlika je pa seveda iz RT off na RT High. PS5 ima tudi RT High.

Furbo ::

Sheteentz je izjavil:

Jasno mi je, da imaš pri nakupu preko spleta zakonsko določeno pravico, da v 14 dneh trgovino obvestiš o odstopu od nakupa, nato pa še 14 dni, da izdelek dejansko vrneš.

Kako je potemtakem pri komponentku vračilo izdelka predmet možnosti in dobre volje prodajalca? Kaj se je tle za pogajat, če je pa trgovec izdelek dolžan sprejeti, ko odstopiš od nakupa, in ti vrniti kupnino?

Saj ti piše, če si ga kupil fizično v štacuni je dobra volja. Prek spleta je pa tu zakon.
Kaj je tu nejasnega?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Sheteentz ::

Prav imaš, glup sem.

oo7 ::

AMD vs Nvidia GPU price war is about to get nasty (and that's good news for us)


Aggressive price cuts are just around the corner for graphics cards, apparently

https://www.techradar.com/news/amd-vs-n...

klinker ::

Furbo je izjavil:

Sheteentz je izjavil:

klinker je izjavil:


Jup. Enako kot preprodajalci rabljenih avtov ipd...si mores mislit kaki lopovi :)) Davke, najem prostorov in delavce bo placal z zrakom ane ;((

preprodajalci rabljenih avtov ti dajo nekaj mesečno garancijo

Ki ti jo zaračunajo. V praksi ti prodajo neko dodatno zavarovanje, ki jih pride zelo poceni.


Tako je, pa provizije lizingov itd itd. Tej jurcka zasluzijo za dober dan, ta pa komaj shaja z drobizom, pa je ze tezki lopov :))

FlyingBee ::

Mindfactory lagernd najnižja cena
3090ti 1398 eur
3090 1289
3080 12gb 849
3080 10gb 838
3060ti 490
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Epialt ::

3070 z razlogom ne pišeš - p/p bad?

FlyingBee ::

Ni se mi dalo za vse po vrsti, drugače je bila 3060ti ponavadi vedno boljši nakup oziroma p/p.

3070 ti 675 eur
3070 589 eur
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Constantine ::

Kaj naj sedaj človek naredi? Počakam, da pride 40xx ven, očitno šele spomladi? Če bi pa sedaj jemal, se pa v bistvu bolj splača vzeti 3090ti kot pa 3080ti? :)

Kdo spomladi kupi mojo 3090ti? :)

Zgodovina sprememb…

FlyingBee ::

Jah, če misliš zdaj kupovati bi verjetno spomladi težko za pametni denar prodal zdaj top kartico, seveda pa lahko kakšna kriza s Tajvanom pride vmes in bo vredna 2x ali več. Če že imaš na voljo cash za 1400 eur vredno kartico raje počakaj in prišparaj za 4090, naj bi izšla septembra.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

Constantine ::

Si prepričan, da ne bo 2k EUR?

Sheteentz ::

počakaš še kakšen mesec in na ebayu ali bolhi vzameš 3080 za šecto evrov.

FlyingBee ::

Možno, lahko bo msrp 1800...
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Homelander ::

FlyingBee je izjavil:

Ni se mi dalo za vse po vrsti, drugače je bila 3060ti ponavadi vedno boljši nakup oziroma p/p.

P/W je tudi zelo pomemben. Meni je 3070 ratalo spravit na 140W in 3060 Ti performance. Malo boljše 3060 Ti imajo stock 240W. Resda lahko 3060 Ti tudi spraviš na 140W, ampak potem ne moreš reči da imaš 3060 Ti. Ker pri 3060 Ti pa ne bi hotel izgubiti še dodatnih 10-15%.
Po mojem mnenju je bila najboljša kartica to generacijo 3070, pa sem si lastil kar nekaj kartic. Resda ni future proof kot 3080 12GB, ampak zdaj govorim samo za 2 leti. Kartic za 4 leta itak ni bilo, če bi 3080 12GB in 3080 Ti izšla skupaj s 3080 10GB že septembra 2020, ter če ne bi bilo problemov z zalogo, potem bi bili tedvi še najbližje.
Če si 3070 kupil ob izidu za enih 650-700EUR, je bila sigurno najboljši nakup.
Še bolje, če si imel prej že vsaj 2060S, je bilo pa kar preskočit celo generacijo in iti na 4070. Pa še ornk preskok je. S 1070 in slabšimi pa ne vem če bi lahko zdržal do 4070.

Zgodovina sprememb…

hujsk1999 ::

FlyingBee je izjavil:

Mindfactory lagernd najnižja cena
3090ti 1398 eur
3090 1289
3080 12gb 849
3080 10gb 838
3060ti 490


Še moja napoved za veseli december za te kartice:
3090Ti - 799€
3090 - 699€
3080 12GB - 499€

Ostale nižje ne bom omenjal ker imamo vsi toliko keša v tem obdobju da je čisto brezveze omenjat budget segment.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

Buggy ::

RTX 3080 12GB lockana na .950V + R5 5600X + 200PBO - zmerjeno iz merica v suko vticnici...Dying light 2 vse na max RT High in DLSS balanced...GPU 100% (70 stopinj), CPU 28% (70 stopinj) - 480W +/-10W...tko bom reku v noge me ne bo zeblo (kista je pod mizo) :))

Ce RT ugasnem (1440p) in vse ostalo na MAX - GPU 85% cca 130fps (65 stopinj) z RT na isti lokaciji 85fps v porabi samo 10W manj (ce bi capal frejme na 85fps kot je to v RT, bi bila poraba manjsa )....razlika? Z RT je vse malo bolj "rumenkasto" ajde recmo bolj "live", luze in stekla imajo rahlo a skoraj neopazno razliko. Merjeno na zacetku igre (prvi checkpoint?), ko s Spikom prides v zapusceno hiso. Z 1080ti sem videl max 390W, je pa res da nisem sprobal s tem spilom.

Za razliko od Dirt 5, kjer RT opcijo prakticno vidis zgolj v FPS counterju je tukaj celo neka razlika...nwm no :8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

mailer ::

Še moja napoved za veseli december za te kartice:
3090Ti - 799€
3090 - 699€
3080 12GB - 499€

Ostale nižje ne bom omenjal ker imamo vsi toliko keša v tem obdobju, da je čisto brezveze omenjat budget segment.


Res ne vem iz kje vlečete te cene. Najprej moramo priti do obljubljenih msrpjev potem pa lahko naprej fantazirate. Razen, če ste na drugi strani luže. Tam bi pa takšna cena lahko bila možna že za kakšen black friday.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Buggy ::

jaz si sicer zelim teh cen, ceprav sem 3080 12Gb nabavil za osemcto+. Gre zgolj za psihicno mejo, kje postavis cenovno izhodiscno tocko za next gen, se pa bojim, da temu tokrat ne bo tako, tudi ce bo vse "normalno" kot zdej kaze. V teh razgibanih casih je prvo vprasanje kdaj bo next gen GPU sploh na trgu, naslednji, kaksen bo MSRP in potem kaksne cene bodo imeli prodajalci, kar pa je dosti mocno povezano tudi z supply-jem, scalperji ter strategijo in IMO dogovarjanjem ali jebanjem konkurence.

Vsekakor so to vse spekulacije...samo, ce so bili sedaj ljudje pripravljeni dati 3KEUR za GPU ne vidim razloga, da se pogoltnezi (bolj trgovci kot proizvajalci) vsaj na zacetku prodaje nebi zeleli priblizati svojim marzam iz lanskega leta, rabljene rudarske kartice gor ali dol. Poleti so cene komponent prakticno najnizje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

FireSnake ::

mailer je izjavil:

Še moja napoved za veseli december za te kartice:
3090Ti - 799EUR
3090 - 699EUR
3080 12GB - 499EUR

Ostale nižje ne bom omenjal ker imamo vsi toliko keša v tem obdobju, da je čisto brezveze omenjat budget segment.


Res ne vem iz kje vlečete te cene. Najprej moramo priti do obljubljenih msrpjev potem pa lahko naprej fantazirate. Razen, če ste na drugi strani luže. Tam bi pa takšna cena lahko bila možna že za kakšen black friday.


Trol.

Homelander je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Ni se mi dalo za vse po vrsti, drugače je bila 3060ti ponavadi vedno boljši nakup oziroma p/p.

P/W je tudi zelo pomemben. Meni je 3070 ratalo spravit na 140W in 3060 Ti performance. Malo boljše 3060 Ti imajo stock 240W. Resda lahko 3060 Ti tudi spraviš na 140W, ampak potem ne moreš reči da imaš 3060 Ti. Ker pri 3060 Ti pa ne bi hotel izgubiti še dodatnih 10-15%.
Po mojem mnenju je bila najboljša kartica to generacijo 3070, pa sem si lastil kar nekaj kartic. Resda ni future proof kot 3080 12GB, ampak zdaj govorim samo za 2 leti. Kartic za 4 leta itak ni bilo, če bi 3080 12GB in 3080 Ti izšla skupaj s 3080 10GB že septembra 2020, ter če ne bi bilo problemov z zalogo, potem bi bili tedvi še najbližje.
Če si 3070 kupil ob izidu za enih 650-700EUR, je bila sigurno najboljši nakup.
Še bolje, če si imel prej že vsaj 2060S, je bilo pa kar preskočit celo generacijo in iti na 4070. Pa še ornk preskok je. S 1070 in slabšimi pa ne vem če bi lahko zdržal do 4070.


Daj, podrobno opiši korake.
Vse voltaže, na vseh stopnjah.
Jaz sem se lotil undervolta 3090, pa sem hitro videl, da je to delo za slona.
Opiši malo tvojo metodologijo, da ne bi mislili, da si trol.
Saj ne bo pretežko, ane?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Buggy ::

Kaj pa ce bi nas ti enkrat "pocastil" z non-gamersko 3090 kartico kaksno si imel strategijo in "metodologijo" pri testih in kaksne gaine si s svojo metodologijo v tistih 2 mesecih ko si kartico imel pridobil. V bistvu karkoli oprijemlivega od tebe razen da si se pofockal kako si jo kupil poceni in prodal drago bi bilo zazeljeno. Trol!

FireSnake ::

2 meseca?
Gonil sem jo nekje eno leto in narudaril nekje 0.76ETH.
Glede undervoltanja: če bi želel tisto krivuljo voltaž znižati se ti lahko zmeša. In zadeva zagotovo ne bi bila stabilna.
Zato:
- GPU daš na minimum
- RAM naviješ
- power limit daš na 80%

In je to to, pa goniš.

Še kaj?

P.S. 2370 ni poceni. Kje sem omenil poceni?
Rekel sem prav nasprotno: da sem vedno šel na ziher in sem si enkrat rekel, da nekaj malo bolj rizkantnega izpeljem.
Čakam na tisto o "poceni".
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Buggy ::

Nic nisi povedal, kar sem vprasal in kar ti zelis slisat od drugih. Torej si imel GPU zato, da si ga vpregel v Nicehash?
Jaka "metodologija" a to si gledal hashrate ali daily income ko si sliderje vlekel levo in desno :))

Homelander je cisto kul ne zapenjaj se vanj, ker se vsaj trudi ga stvar zanima in sprobava stvari.

Jarno ::

Sicer pa se vsaj pri nas grafične še naprej cenijo.
RTX 3060Ti je že za 500€.

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...
#65W!

hujsk1999 ::

Taisti funtech vam je kartice pred enim letom prodajal po dvojni ceni nemških in vas nategoval. Zakaj bi zdaj ko imajo polno zaloge reševali njihove probleme?
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

Jarno ::

To pa je "attitude" do neke redke normalne trgovine. ;)
Ne bi se strinjal, da gre za neko namerno zlonamerno politiko, saj so posredi še dobavitelji, ki so jim lahko dostavili zelo omejeno količino kartic.
Malce poglej po ostalih slo trgovinah.
#65W!

Furbo ::

A ta 'normalna' trgovina že sprejema gotovino?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Jarno ::

Tukaj si preberi:

https://funtech.si/si/nakupovanje/nacin...

Drugače pa je fino, da bi znale biti RTX 3060(Ti) nove poceni kartice, ki bi jih marsikdo priporočal gamerjem na budgetu.
Sedaj, ko je zunaj še RTX 3050 4GB s TDP-jem 90W, se lahko imo poslovijo GTX 1050Ti in GTX 1650(S) (TDP 100W za super verzijo).
Morda bi prav prišla še kakšna downclockana različica brez priključka za napajanje.
AMD-jeve ponudme pa tukaj ne komentiramo preveč. ;)
#65W!

Homelander ::

FireSnake je izjavil:

Daj, podrobno opiši korake.
Vse voltaže, na vseh stopnjah.
Jaz sem se lotil undervolta 3090, pa sem hitro videl, da je to delo za slona.
Opiši malo tvojo metodologijo, da ne bi mislili, da si trol.
Saj ne bo pretežko, ane?

Ne bo težko, ker imam vse rezultate shranjene.

Najprej bom opisal kako se sploh dela v Afterburnerju, ker večina ne ve vsega in ker so nekateri vodiči domala butasti (recimo da moraš znižati frekvenco, samo zato ker ne znajo pravilno delati s programom).
Pri RTX 30 karticah je dobro izhodišče core +150 MHz. Potem greš pa samo CTRL+F, pritisneš in držiš Shift, z miško povlečeš od leve (pač če hočeš 750 mV, toliko da si med to točko in naslednjo, ker moraš označiti vse točke desno od 750 mV) ter povsem do konca v desno, da dobiš vijoličen pas. Potem pa premakneš celo krivuljo dol (primeš za enega od belih kvadratkov v tem vijoličnem pasu), vsaj enih 100 MHz (ker če spustiš samo do enakih MHz, z višjo temperaturo ne bo več ravna krivulja) pod tistimi MHz, ki so pri željenih max mV. Če ne zastopiš kar sem napisal, ne moreš faliti če spustiš povsem do podna.

Za to 3070 sem delal še decembra. Takrat sem zmanjševal frekvenco, ker nisem hotel premikati vseh pik, nisem pa še vedel te fore s Shiftom. Pri 3080 sem pa dejansko si vzel čas premikati vse pike, po dveh tednih sem šel pa guglati, če ima Afterbuner še kakšne druge tipke za lažje delo.
Rezultati pa:
0.75V, -350 MHz, 1620 MHz (140W) - 102 FPS (enako dobi 3060 Ti)
0.85V, -170 MHz, 1800 MHz (180W) - 111 FPS

Stabilnost testiram različno, tam kjer vidim da najprej vrže driver timeout. To sem v Kombustorju. Drugače sem pa potem ugotovil da je za 3080 najbolj zahtevna AC Valhalla, potem 3DMark Port Royal, potem pa Time Spy. Ne testiram pa nikoli kot nor eno uro ali še več, samo še 15 MHz znižam za vsak slučaj, čeprav je bilo že prej vse stabilno.
Za Radeon 6800 je pa najbolj zahteven 3DMark Time Spy. Pa RT igre so problematične, tako da imam tako voltažo da vse dela.

VRAM je težje testirati, jaz sem našel mejo šele med igranjem, iz 1500 na 1400 ter na koncu na 1200. 1300 sploh nisem probaval, ker VRAM imeti na meji ni najbolj pametno. Pri 6800 sem pa pristal iz 2100 na 2050. Tako tudi ne rabiš poganjati stress testov.

Power limita ni priporočljivo dajati, ravno to je point undervolta, ker nekatere igre niso zahtevne, nekatere so pa zelo (raytracing, Cyberpunk, Quake II RTX) in tam s power limitom hitro začneš izgubljati precej performans. Recimo brez power limita rabi 300W, ti imaš omejeno 250W in takoj izgubiš 20%. Z undervoltom se pa kartica obnaša kot bi bila že stock taka. Recimo 3080 12GB s 775 mV je praktično stock 3080 10GB.
Edino 6800 imam omejeno na 170W (primerljivo z Nvidia je to 200W). Ker ta itak ne profitira toliko če je neomejena. Recimo največja razlika v porabi z neomejeno, ampak max 950 mV, je bilo v F1 22, 46 FPS in 270W, z omejeno na 200W in 875 mV.

Ti pa ker praviš da se ti hitro zmeša, saj kdo pa je rekel da moraš iztisniti čisti max. Če pustiš na stock krivulji in jo samo limitiraš, resda pustiš precej performans neizkoriščenih, ampak saj lahko pa narediš res v pol minute, če daš core +100 ter VRAM na +800, to bi moralo delati na 99.99% RTX 30 karticah.

Kar vzemi si jutri čas in probaj še enkrat.

Zgodovina sprememb…

Homelander ::

Recimo največja razlika v porabi z neomejeno, ampak max 950 mV, je bilo v F1 22, 46 FPS in 270W, z omejeno na 200W in 875 mV.

Pa 43 FPS, sem hotel napisati na koncu. Pa namesto 875 mV je bilo 975 mV, ampak to zdaj itak ni primerljivo s tistimi 950. Ne vem če bo koga zanimalo, ampak da vseeno razložim kako gre to pri AMD-ju, ker je sprva kar težko dojeti, ker delaš dve stvari v dveh različnih programih:
Pri 270W je bil limit 950, pa potem še zmanjšano na 885, tako da minus 65. Pri 200W pa zmanjšano iz 1025 na 975, tako da minus 50. In je bila tako prva nastavitev še malo bolj navita poleg 70W več.

Pri 3080 je pa razlika brez power limita lahko ogromna. Recimo najlepši primer je Quake II RTX.
775 mV, neomejena (297W) - 84 FPS
775 mV, PL 240W - 72 FPS

Pa še za Aorus Master (zgornja je Gaming OC) sem hotel napisati preden mi je zmanjkalo edit časa, da se vidi če se splača kupovati dražjo. Če sploh binnajo v tovarni glede na različne modele, lahko da je vse samo random.
0.85V, -110 MHz, 1900 MHz (180W) - 116 FPS

Zgodovina sprememb…

Homelander ::

Jaz sem krepko prepričan, da sem tako 3080 kot 6800 nastavil kar se da idealno (tedvi 3070 sem vrnil v roku 14 dni, tako da bi se verjetno dalo naredit še kaj, verjetno bi na koncu pristal na 800 mV).
Po mojem mnenju ni najbolje tam kjer imaš največ FPS/100W, ampak malo bolj desno od te največje učinkovitosti. Pač vidiš tam kjer enkrat pade za 10 FPS, to se že ne splača, pa čeprav je še vedno boljša učinkovitost.

Za 6800 sem delal celo grafe učinkovitosti, ampak se bolje vidi iz tabele kot pa iz grafa, kateri power limit je najbolje izbrati.


Zdaj pa da ti opišem metodologijo. Od 210W naprej je itak bedarija, to takoj izločiš. Od 140W navzdol je velik padec, čeprav se na grafu sploh ne vidi, to takoj izločiš. Tako da ti ostane 150-200W. Jaz potem vzamem nekaj srednjega.
No ja, res je da sem ta graf delal 1 teden kasneje, ko sem itak že imel izbrano 170W. Ker sem najprej delal po Igorju, ki je limitiral na 165W, potem pa rekel, zakaj pa ne 170W.

3080 pa že tako veliko kuri, tako da sem šel samo eno stopnjo nad najnižjo, ki je tam okoli 743-750 mV. Pod to throttla VRAM na 0,467x in zanimivo da celo naraste učinkovitost, ampak tudi padejo FPS, iz 750 na 725 mV za 15%. V bistvu pri 3080 ni možno da pride do padca učinkovitosti kot je to pri Radeonu, ker ne moreš zmanjšati voltaže pod 700 mV. In sem dal na koncu na 775 mV.

Itak ni neke "prave vrednosti", vse kar je med najboljšo učinkovitostjo in med stock je daleč boljše kot stock. Kaj nastaviš je odvisno od temperature sobe (recimo Buggy pravi da je v kleti in mu to ni problem) ter koliko ti pomeni poraba elektrike.

Zgodovina sprememb…

««
219 / 222
»»