» »

Glajenje tokovnih konic pri asihronskem 3f motorju.

Glajenje tokovnih konic pri asihronskem 3f motorju.

DanijelD ::

Spostovani

Imam gater žago na kateri imam 3,5 kw asihronski motor. obremenitev je impulzna kar povzroča tokovne konice in smeti v el omrežje. To se posledično malo tudi pozna na napetosti in zato luči rahlo migetajo.

Zanima me če ima kdo kakšno idejo kako te konice kompenzirati.

hvala in lep pozdrav

FrRoSt ::

Morda bi moral luči na kakšno drugo varovalko vezati. Ali pa jim dodati kakšen manjši UPS... :)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

A. Smith ::

Impulze motorja bi najbrž omilil, če bi vtaknil med omrežje in motor online UPS z dvojno konverzijo. Ampak to je brezveze. Za 3,5kW impulze ti ne bo nihče prišel težit.

Če ti v poslopju luči utripajo, naredi kot je frost rekel. Ali pa povečaj presek dovodnih kablov (menjaj...) do razdelilne omarice, s katere se napajajo motor in luči.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Mislim, da niso to "špice", pač pa pride do prevelikega padca napetosti pri toku, ki ga "potegne" motor. Vprašanje je, kako daleč si od trafo postaje, kakšen je presek vodnikov do tvojega priključka in pa koliko porabnikov je priključeno na te vodnike...

Lp

Jože

DanijelD ::

Pozdravljeni

Dovod je ok, od trafota sem 400m, od razdelilne omare do motorja je 50m in 4mm kabel.
napetost je 238V ampak da bi videl padce bi moral osciloskopirat dovod.

Bolj me zanima če je kakšna varianta da te konice omilim ali kompenziram tokovno na samem motorju, ker nebi nekega fizičnega vztrajnika gor delal ki bi te fizične obremenitve pobiral.

Je bolj vprašanje, če se je že kdo s podobnim ukvarjal
.

lp

Dani

FrRoSt ::

Malce se že spoznaš. ;) Vsaj na mehaniko. 8-) Vztrajniki so že docela zastarela zadeva, sicer niso tako slabi, srečuješ pa jih večinoma samo še po muzejih. :))

Bolj me zanima če je kakšna varianta da te konice omilim ali kompenziram tokovno na samem motorju, ker nebi nekega fizičnega vztrajnika gor delal ki bi te fizične obremenitve pobiral.


Še enkrat!: malo bolj podrobneje! ;)

Pred motor vzporedno vežeš UPS in ga priključiš tudi na motor! Tako, da ima motor dve dovodni fazi!! Prva je direktna, ta, ki jo imaš že zdaj, druga pa bo še iz UPSa!

UPS je sistem za neprekinjeno napajanje. Uporabljajo ga, da zagotavlja el.energijo, še nekaj časa, ko npr. iz omrežja zmanjka energije; po domače elektrike, beri: električni mrk! Tako lahko shraniš podatke, če delaš na PC, ali pa opraviš nujne zadeve, da ti ne nastane kakšna druga škoda na procesu ali stroju. ... Uporabljajo jih tudi proti raznim konicam, električnim šokom itd.itd. ...

To, kar bi tebi delal UPS, bi ti malo porezal vrh/ove, ker bi šlo nekaj energije oz. toka tudi iz njega in ne ves iz omrežja, pri močnih obremenitvah, ko pa stroj ni toliko obremenjen, se pa tudi UPS nekoliko polni... Gre kakor za navaden akumulator, samo da zagotavlja izmenično napetost in 240V ali koliko že.

To je vsa umetnost. Malo se pozanimaj v to smer. Koliko Močnega bi rabil za tole tvojo zadevo in koliko stane, življenska doba, .... To ti lahko napiše tudi kdo, ki ima izkušnje s tem, vsaj takole čez palec. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

DanijelD ::

Zdravo.

Ups sisteme poznam precej dobro, ker jih tudi sam popravljam in montiram.

Da bi to delal z ups kot je zgoraj navedeno potrebuješ non interrupted ups ali se bolje sinus online.
Prav tako ups sistemi navadno stabilizirajo napetost na 230 ali manj, odvisno od modela. To je že pod mojo dovodno napetostjo.

Da je ups 3F in da ima nekje 5kw je sam ups s pripadajočimi akumulatorji čez 3k €.
Prav tako noben inverter v upsu ne prebavlja najbolje ponavljajočih frekvenčnih tokovnih konic na dolgi rok.
Te naprave niso namenjene za takšna bremena, razen če bi bil ups res precej predimenzioniran, kar pa vemo da vse znatno podraži.

Kolikor vem se to s kakšnimi delovnimi kondenzatorji ravno ne da kompenzirati konic, lahko da se motim, kako bi pa frekvenčnik to prebavljal pa tudi nimam izkušenj.

lp

Dani

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Kaj pa, če bi enostavno zamenjal motor za močnejšega? Bi verjetno nihanja bila manjša, motor pa ni tako drag.

http://www.shops.si/motorji-trifazni-c-...

Lp

Jože

starfotr ::

Te motijo samo utripajoče luči ali še kaj drugega?

mirator ::

Verjetno ima @Barbapapa2 kar prav. Glede na podatke, ki si jih dal, sklepam da elektromotor preobremenjuješ. Pri nazivni obremenitvi in če imaš vse kontakte v inštalaciji brezhibne (na slabih kontaktih nastajajo dodatni padci napetosti), ne bi smelo biti težav.
Ali pa problem ni elektromotor, ampak nekaj drugega?
Kakšen presek in dolžina kabla je od števca do tvojega razdelilnika?
Kakšna je ostala obremenitev na razdelilniku?

A. Smith ::

DanijelD je izjavil:

Kolikor vem se to s kakšnimi delovnimi kondenzatorji ravno ne da kompenzirati konic, lahko da se motim, kako bi pa frekvenčnik to prebavljal pa tudi nimam izkušenj.

Frekvenčnik bi se obnesel precej dobro. Tam se izmenična najprej pretvori v enosmerno, potem pa se s to enosmerno goni motor v PWM režimu. Pri pretvarjanju v enosmerno napetost se uporabljajo kondenzatorji, ki delujejo kot zaloga energije. Ti kondenzatorji tokovnih sunkov navzven verjetno ne bi povsem odpravili, bi jih pa konkretno omejili.

Problem pri frekvenčniku bo star motor. Novejši motorji, ki imajo boljšo izolacijo, visokofrekvenčne pulze dobro prenašajo, starejši pa utegnejo sčasoma crkniti, ker njihova izolacija ne prenaša visokih vrednosti dV/dT na ovojih. Se pravi hitri dvigi napetosti jih sčasoma ubijejo. Je pa po drugi strani res, da tak motor lahko neseš previti, poveš, kako ga boš uporabljal in tako previt motor bo potem zdržal precej dlje.

Mislim, da bi se frekvenčnik dobro obnesel, odgovor brez vsake negotovosti boš pa verjetno težko dobil.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

FrRoSt ::

@mirator
Elektromotorja ne moreš preobremenjevati. :D Če bi ga, bi ga, po domače povedano: hitro skuril. Navitje bi šlo k Vragu. 8-)

Potem ti ostaneta samo še dve varianti: to, kar pišeš ti in @barbapapa: da so premajhni (toko)vodniki in predaleč od trafota.... kar bi lahko bilo res, vendar ne vem, če ima zvezo s tem. Za 3,5kW moraš pač imeti dovolj velik električni priključek, vključno z varovalkami. Za tako mašino rabiš (verjetno že) trifazni tok...

Frekvenčnik je sicer pametna zadeva, tudi kar primerno draga 8-), ne vem pa, kako bi s pomočjo frekvenčnika pobiral sunke/vrhove!??;) Vedno, ko bo motor zapadel pod obremenitvijo, beri: žaga zadela in začela rezati hlod; boš povečal frekvenco, ali kako!?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

A. Smith ::

FrRoSt je izjavil:

Frekvenčnik je sicer pametna zadeva, tudi kar primerno draga 8-), ne vem pa, kako bi s pomočjo frekvenčnika pobiral sunke/vrhove!??;) Vedno, ko bo motor zapadel pod obremenitvijo, beri: žaga zadela in začela rezati hlod; boš povečal frekvenco, ali kako!?

O frekvenčniku ni mirator pisal, ampak jaz. Kako bi pa zmanjšal sunke, sem pa povedal - vgrajeni kondenzatorji delujejo kot zaloga energije in bi omilili/razpršili tokovne sunke.

In kot drugo, pri frekvenčniku je maksimalen tok motorja možno omejiti. Ker tok motorja pri klasičnem delovanju ni navzgor omejen, dobimo tokovne konice, ki znižajo napetost na sponkah motorja zaradi padca napetosti na vodnikih (50m 4mm2? prešvoh!), potem mora pa motor potegniti še več toka za enako delovno moč. Da, točno temu se z uporabo frekvenčnika izogneš.

Rabljeni frekvenčniki so poceni, tale je 150EUR.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

FrRoSt ::

Vem, da si ti napisal. :) Skupaj sem strnil samo zato,ker sem vedel, da ti to veš in da mi tega ni potrebno posebej povdarjat. 8-)

Vse to je res, kar si napisal. :) Sicer nisem (praktični) strokovnjak za tele zadeve, vendar moislim, da bi mu moralo tele njegove 4mm2 žičke že zdavnaj skurit. 8-O Vendar kot pravi, se sam ukvarja s temi zadevami. :D

Tale frekvenčnik res ni ravno drag. Vprašanje pa je, koliko bi pomagal k zadevi. Samo za zgornjo omejitev toka ga jaz ne bi montiral. :) Moč se ti dejansko potegne ven iz napetosti in toka, če mu omejiš tok, to pomeni, da mu omejiš tudi moč.

Se bo že znašel. ;) Saj se spozna tudi na mehaniko. :D Bo pa montiral kakšen mehaničen vztrajnik. 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

"NaN" ::

FrRoSt je izjavil:


Vse to je res, kar si napisal. :) Sicer nisem (praktični) strokovnjak za tele zadeve, vendar moislim, da bi mu moralo tele njegove 4mm2 žičke že zdavnaj skurit. 8-O Vendar kot pravi, se sam ukvarja s temi zadevami. :D


4mm2 za 3,5kW 3f je vrh glave.

fikus_ ::

Poznam to utripanje luči zaradi utripne obremenitve EM, prav tako na žagi. Nekje v omrežju imaš šibko točko. Pozanimaj se, ali kateremu od sosedov utripa luč, ko ti uporabljaš žago. Če ja, je problem že na trafotu, če ne pa na liniji od trafota do EM.
EM potegne toliko toka, kot ga rabi in zaradi tega pade napetost. Večji EM ne bo pomagal (mogoče malo, večji rotor, vecji "vztrajnik").
Najcenejša rešitev ustrezen vztrajnik, ki bo to blažil.

"NaN" ::

Pa dobro bi bilo preverit vse spoje.

A. Smith ::

"NaN" je izjavil:

FrRoSt je izjavil:


Vse to je res, kar si napisal. :) Sicer nisem (praktični) strokovnjak za tele zadeve, vendar moislim, da bi mu moralo tele njegove 4mm2 žičke že zdavnaj skurit. 8-O Vendar kot pravi, se sam ukvarja s temi zadevami. :D


4mm2 za 3,5kW 3f je vrh glave.


1. tega je 50m, ni tako malo.
2. verjetno so še drugi porabniki.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

"NaN" ::

1. Padec napetosti je manj kot 1%
2. Tega ne vemo. Drugi porabniki so lahko potemtakem močnejši od 100kW

DanijelD ::

Pozdravljeni

Bom malo preveril pri sosedih, drugače bom pa najprej na dovodnih sponkah dovodnega 75mm2 kabla ki pride od trafota osciloskopiral napetost, ker me res firbec kaj se tam dogaja.

Ker kar se interne instalacije tiče je vse več kot dovolj močno.
Ko na isto napeljavo obesim 10kw motor konstantno obremenjen napetost ne pade pod 230 V.
Ko pa obratuje žaga je napetost nad 230v in poraba okrog 6A po fazi kar ni bog ve kaka obremenitev.

Podobne težave so imeli s stiskalnicami in škarjami za pločevino ki še niso bile hidravlične. tam je bilo to rešeno z vztrajnikom.

Lp

FrRoSt ::

"NaN" je izjavil:

1. Padec napetosti je manj kot 1%

Tako! V tem Grmu se skriva ZAJEC! ;)

Gre za t.i. višje filkarmonike, kot jim nekateri iz stroke tudi rečejo.

Od daleč gledano gre res za sinusoido, ko pa pogledaš povečano in bolj od blizu, pa je ta sinusoida dokaj neraspoznavna, sicer se drži spravil sinusoide, vendar je polno nekih (malih) vsponov in padcev, in ravno ta asinhroski motor, ko zapade pod obremenitev, povzroči en tak mali mini padec (napetosti), ki ga lahko zaznaš npr. na svetlobi od luči....

Višji filharmoniki nekateri imenujejo ta fenomen, možno pa je, da obstaja tudi kakšno drugo ime. Jaz še nisem zasledil. :)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Filharmoniki godejo v simfoničnem (filharmoničnem) orkestru, pri nihanjih oz. valovanjih pa govorimo o višjih harmonikih. In mislim, da boš višje harmonike zelo težko zaznal z očesom ker, kot že ime pove, je njihova frekvenca večkratnik osnovne. Da opaziš utripanje luči, mora padec napetosti trajati imho kar neka period, sploh v primeru, če gre za sijalke z žarilno nitko. Le-te imajo veliko termično vztrajnost, kar precej ublaži utripanje.

Lp

Jože

FrRoSt ::

:)):)):))
Verjetno imaš popolnoma prav! :)) So samo harmoniki! :))

Imaš naprave (vključno z lučjo), ki znajo biti zelo občutljive na določene zadeve.... Včasih so bili to Hi-Fi naprave in vse, kar je bilo povezano s tem. Tudi npr. snemalni studiji so morali imeti posebne izvedbe... In tudi že pred davnimi desetletji, ko sem si omislil eno tako prvo in dobro hi-fi napravo, narejeno v cvetu napredka in tehnologije takratnega sveta, :D se pravi na Japonskem, se je pojavljal majčken šum... 8-O Saj ni bil preveč moteč, praktično si ga lahko preslišal. Jaz pa sem ga nekako slišal. Takrat se je vedno vklopil kompresor na hladilniku, ki je bil vezan na isto (šuko) varovalko kakor moja hi-fi naprava...

Kolega, malo bolj iz stroke,mi je govoril, da so imele neonke zraven kondenzator. Ta kondenzator naj bi bil zraven samo zato, da ob prižiganju žarnice plin, ni naredil/povzročil motnje oz. šuma pri radijskem sprejemu... Različne stvari so občutljive na različne manjše motnje...

l.p. M.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Je OP nekam poniknil, bi bilo dobro, da poda še kakšno podrobnost o pogonu žage. Vemo, da ima 3,5 KW asinhronski trofazni motor, to pa je tudi vse. Da bi lahko (vsaj jaz) pametoval naprej, bi me zanimalo še, koliko polov ima motor (ali pa število vrtljajev, ki je na tablici) in pa katere velikosti po IEC klasifikaciji je (predvidevam, da gre za standardni IEC motor). Prav tako bi bil dobrodošel podatek o izvedi prenosa med motorjem ter reduktorjem in pa prestavnem razmerju reduktorja pogona žage. Pri izvedbi prenosa me zanima, ali je prva stopnja izvedena z jermenskim prenosom, ali pa je motor direktno prigrajen na gonilo.

FrRoSt, drži, da so različne naprave različno občutljive na motnje, prav tako imamo različni ljudje različno občutljiva čutila. Če se omejimo samo na vid, nas večina ne zaznava 100HZ utripanja svetil, priklopljenih na izmenični tok. Ravno ta občutek "neutripanja" je bil eden vodilnih pri izbiri frekvence izmeničnega toka v Evropi. Seveda je to bilo pogojeno tudi s takrat razpoložljivimi sijalkami, ki so bile vse z žarilno nitko (pustimo obločnice ob strani). Fluorescenčne sijalke med delovanjem nimajo efekta termične vztrajnosti, zato pri njih utripanje opazimo prej (zlasti s perifernim vidom). Isto bi bilo z LED-icami, če bi jih napajali direktno z izmenično napetostjo oz. neglajeno istosmerno napetostjo iz usmernika. Tisti kondenzator, ki ga omenjaš pri neonkah, ki služi za odstranjevanje radijskih motenj, je pa tam predvsem zaradi klasičnih štarterjev, ki so stikalne naprave. In pri stikalnih napravah je vedno prisoten oblok in oblok je vir vseh možnih frekvenc elektromagnetnega valovanja, tudi v primeru, da je napajan z istosmerno napetostjo.

Lp

Jože

FrRoSt ::

Zelo dobro si napisal. :D
Ti se malo bolje spoznaš na zadeve. Veš kaj me zanima. Glede na to, da lahko tile trofazni stroji začasno (pri zagonu, ali pa med delom, ko naletijo na npr. neko grčo :)))kar krepko prekoračijo svojo nazivno moč, če imam prav v spominu; ali je mogoče, če bi OP prebival kje na podeželju, beri: vasi 8-), bila ta varjanta, da bi probleme z ledicami imeli sosedi!? Da bi potegnil tilikšno moč in tok iz omrežja, da bi se to doražalo na "sosedovih" žarnicah -ledicah!?

In, ali ima vsaka vas res trofazni priključek, ali se ga da scumprati tudi iz ene faze!?

l.p. M.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

fikus_ ::

Do trafota so tri faze, od tam naprej še "nula". Pri hiši imaš še ozemljitev, valjanec zakopan v zemljo.

3f asinhronski motor lahko preseže nazivni moment za približno 3x, preden se ustavi zaradi preobremenitve. Če ga uspeš hladit, lahko dela na zgornji meji momenta.

starfotr ::

Fluorescenčne sijalke so se včasih vezale tako, da so bile na primer v učilnici 3 veje in 3 faze. Da se utripanje ni videlo in motilo.

Potem pa so začeli delat predstikalne naprave, ki imajo mnogo višje frekvence in ni več bilo potrebe po tem. Je pa še vedno smiselno, v smislu simetrične obremenitve faz tako narediti.

Torej, na kratko, kakšne so opcije predstikalni naprav: elektromagnetna verzija je dušilka in starter, elektronska - visokofrekvenčna ali elektronska regulacijska na podlagi spreminjanja frekvence.

Samo prva opcija je občutljiva.

A. Smith ::

"NaN" je izjavil:

1. Padec napetosti je manj kot 1%
2. Tega ne vemo. Drugi porabniki so lahko potemtakem močnejši od 100kW

Ja, res je. Preveč na pamet sem govoril.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

mirator ::

@mirator:
sklepam da elektromotor preobremenjuješ
@FrRost:
Elektromotorja ne moreš preobremenjevati.
@FrRost:
Glede na to, da lahko tile trofazni stroji začasno (pri zagonu, ali pa med delom, ko naletijo na npr. neko grčo :)))kar krepko prekoračijo svojo nazivno moč.

Kaj je sedaj, se elektromotor lahko preobremeni ali ne?

Sicer pa se strinjam z @Barbarpapa2:
Je OP nekam poniknil, bi bilo dobro, da poda še kakšno podrobnost o pogonu žage

Vzrokov za ta pojav je lahko več, OP pa da premalo podatkov,zato samo ugibamo.
Predvsem podatki:
- kje ima priključene luči, ki mu mežikajo: na začetku v razdelilniku ali na koncu 50 m voda?
- kakšne vrste so svetlobna telesa: LED ali varčne sijalke ali celo žarnice na žarilno nitko?
- kakšne ima glavne varovalke: s kapo (D)oz.tiste ki se privijačijo ali nožaste (NV)?
- kakšne varovalke ima v razdelilniku: s kapo (D) ali inštalacijske odklopnike?

Asinhronski motor sicer res povzroča višje harmonike, ki pa se jih lahko kompenzira z RSO filtrom.
Ker so preseki kablov sicer ustrezni, pa so lahko problem kontaktni padci napetosti predvsem pri D tipih varovalk, ki so v tokokrog vključene preko velikostnih vijakov (oz. kot se v praksi reče, preko opasnih vijakov) Ti velikostni vijaki so obdani s keramiko, ki se pogosto razleti. Potem je kontakt med varovalko in tokokrogom slab in pride do oblokov, ki kontakt zaradi oksidacije še poslabšajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

starfotr ::

Frekvenčniki omogočajo marsikaj. Vendar niso vsi narejeni za dvig ali spust napetosti. Tako, da je treba pazit, kaj se kupi.

Poleg tega je treba poskrbeti za ustrezne ležaje, kable in motorje.

DanijelD ::

Pozdravljeni

Malo z zakasnitvijo vam pišem.
Nazadnje sem omenil, da bom preveril če se to dogaja tudi pri sosedih, ko poganjam žago.

Pojavlja se, tako kot pri ,meni tudi pri njih, vendar je to opazno le na žarnici z žarilno nitko, varčne in led sijalke ter flouroscentne se ni ravno nekaj opazilo.

Trenutno sem stvar precej izboljšal z vztrajnikom na motorju.
Motor je starejši z 980 vrtljaji.
Nima veliko podatkov, le da je 400v 50hz 980rpm in cos fi 0,85

Z žago je povezan preko jermenskega pogona v razmerju 5:1

Največje breme predstavljata končni poziciji jarma, ko spremeni smer gibanja.
to dela nekje s frekvenco 6hz.


Ker sem na motor obesil vztrajnik, moram sedaj stvar mehko zaganjat, vendar pa sedaj skoraj ne opaziš da se kaj dogaja na lučeh.

Mislim da bo to to, relativno poceni rešitev.

Lp

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Torej gre za 6 polni asinhronc, zadevo si pa imho učinkovito rešil na najenostavnejši (in verjetno tudi najcenejši) način. Motor je verjetno res star, ni pa hudo star, če je na tablici podatek o priključni napetosti 400V (t.i. "euronapetost"). Če bi bil starejši od okoli leta 1990, bi na njem pisalo 380V. Bi moj predlog tudi šel v smeri vztrajnika in mehkega zagona. Edino me zanima, kako stvar zaženeš v primeru zagona pod obremenitvijo, kar se lahko zgodi, če npr. pride do izpada elektrike med žaganjem, pa moraš potem stvar spet zagnati. Ali lahko hlod, ki ga žagaš, ročno odmakneš od žage, oz. ali je motor dovolj močen za zagon pod takimi pogoji? Verjetno pri takem zagonu žarnice najbolj "žmrknejo"...

Lp

Jože

DanijelD ::

Pozdrav

Sedaj po modifikaciji ga moram startat z zvezdo.
Drugače pa se izklopi pomik in hlod vrne 5mm nazaj pa startaš kot običajno.
V zvezdi pa ne narediš takšnega sunkovitega odjema da bi vse žmrknilo.


L

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Hvala za razlago zagona pod obremenitvijo.

Lp

Jože


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

asinhronski elektromotor kot generator (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8123791 (9257) A. Smith
»

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
328716 (7738) anzy4
»

frekvenčnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
354776 (1199) lovro535v2
»

Kondenzator za pobiranje zagonskih tokov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
465588 (3741) mirator
»

Elektro motor in agregat

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
416583 (5365) marjan_h

Več podobnih tem