» »

HDR Nastavitve (PC/TV)

HDR Nastavitve (PC/TV)

m0LN4r ::

Pozdravljeni,
upam da najdem tukaj nekaj videofilov, ki so tudi malo gamersko usmerjeni.

Ima kdo tukaj HDR monitor/tv v navezi z Nvidia (v mojem primeru) graficno in uporablja HDR ???
Namrec imam vprasanje, ce se je kdo poglobil v to oz. naredil kako primerjavo za sledeci primer:

V primeru, da vklopim HDR v Windows meniju se nastavi zadeva samodejno na 8bit+Dithering:



Po moji logiki je to najslabsa mozna opcija in za to imam v NCP (nvidia control panel) rocno nastavljeno na 12bit 4:2:2



V obeh primerih seveda deluje HDR !!

V mojem primeru ima TV 10bitni panel, zanima me ali obstaja kaka boljsa opcija namrec lahko nastavim tudi na 10bpc. Sem na hitrco preletel AV forum in tam pravijo, da TVji uporabljajo YCbCr in ne RGB za prikaz, tako da bi naceloma moral bit YCbCr malenkost boljsi, ker ni konverzije ali se motim?

Je kak preprost nacin za preverit, katera nastavitev je boljsa?
Sem gledal na Youtube(edge) sledeci HDR posnetek za primerjavo, pa ne vidim razlike, mogoce je v YCbCr nacinu micken vec crnih odtenkov, lahko pa je samo placebo efekt:


Prvi problem je, da nevem na kateri del videa oz. slike sem naj pozoren in dokler prestelam nastavitve, pozabim naceloma kako je izgledalo prej. Drugi problem, da v obeh primerih izgleda zadeva fenomenalno, ker ocitno ni dovolj robnih primerov, kjer bi se pokazale ocitne razlike.

Za piko na i pa TV ima opcijo, da se vklopi RGB Only mode (OFF/ON), ko imam na YCbCr seveda tega sploh ni mozno spremeniti. Je pa mozno to spremeniti, ko se preko vgrajenega Prime ali Netflix appa predvaja HDR video. Tu me pa zmanjka, zakaj je ta funkcija sploh potrebna oz. kaj je smiselno imeti tukaj nastavljeno?
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Machete ::

Ali obstaja kak način, da bi windows zaznal HDR vsebino, konkretno YT video?
Ker po dolgem matranju je jasno, da HDR on pri mešani uporabi windows desktopa in programov ter brskalnika preprosto ne špila. Če imaš pa HDR off, pa ne veš, če je video na youtube HDR.
BFv, za katero vem, da je HDR igra, TV sam vklopi HDR način, kar je super, ne vem pa kako je z drugimi igrami in ali je treba prej pogooglat, če je HDR, ali pogledat v nastavitve..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

neocodexx ::



P.S.: tudi za PS4 je max nastavitev 4:2:2 v 8bit.

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Jaz imam nastavljeno RGB Full - 12 Bit. YCrBr444 ne spremni ničear, vsaj da bi opazil ne.
HDR bf5 dela čudovito (dobi kak nuklearnni preblisk oversaturacije za pol sekunde, ca 2x v 1 uri).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

m0LN4r ::

Machete je izjavil:

Ali obstaja kak način, da bi windows zaznal HDR vsebino, konkretno YT video?
Ker po dolgem matranju je jasno, da HDR on pri mešani uporabi windows desktopa in programov ter brskalnika preprosto ne špila. Če imaš pa HDR off, pa ne veš, če je video na youtube HDR, v windowsih mora biti vedno na ON.
BFv, za katero vem, da je HDR igra, TV sam vklopi HDR način, kar je super, ne vem pa kako je z drugimi igrami in ali je treba prej pogooglat, če je HDR, ali pogledat v nastavitve..

Na windows edino Edge podpira HDR in Netflix App naprimer ali MPC Classic z madVR.
Pri youtube ti pise polek spodaj, ko se predvaja z rdecim HDR.
Pri meni dela normalno, tudi v sluzbi na vseh PCjih.

Vcasih edino ne zagrabi, ce je internet prepocasen.

Prakticno od aprilskega updejta, dela BP vse pri meni.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Machete ::

Ja ampak imaš v windowsih HDR vklopljen ali izklopljen?
Ker, če je izklopljen, se meni ne pokaže HDR ikona v YT videu (tistem, ki vem da je 100%).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

m0LN4r ::

Za YT mora biti skos vklopljeno!
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Machete ::

Ja saj to me moti, da ni obvoda, da bi win avtomatsko zaznal HDR vsebino, četudi je generalno sklopljen.
Ker če je stalno ON se dogajajo čudne osvetlitve ralzičnih oken in programov in ni ravno optimalno.
Primer:


*to 'spalamudi' TV, ker, če naredim screen shot, sta obe beli enaki.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

m0LN4r ::

Tega ne bo nikol, ker ni mozn. HDR je informacija o svetilni vrednosti na dolocenih podrocjih vsebine, tega pac normalna okna, pasivna slika nimajo.
Pri youtube pa pac ne bo slo, ker ima to informacijo samo video okence, ostali del spletne strani pa nima.
Mozno bi blo, ce bi windows bil 3d igra XD in za vsa mozna okna, programe itn. nastavili nek metadata za svetilnost oken, ampak... drugi programi drugi problemi.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

fender2206 ::

Ali bi mi prosim kdo razlozil zakaj so 4K HDR video posnetki bolj temne narave kakor 4K SDR posnetki
Vcasih je full motece da je video slika prevec temna da se sploh neda niti gledat

m0LN4r ::

Zato, ker pri SDR je celotna slika "osvetljena" oz. sveti enako in je crna oz. crnine so v bistvu odtenki sive.

Druga opcija je da imas pretemen panel (premalo nits), recimo pri samsungih je mozno 1000nits, ampak vprasanje za kako dolgo in na kako veliki povrsini (test deinfernsehen.de z belim kvadratkom)

HDR ne pomeni, da se vse sveti, ampak da poveca kontrast med svetlimi in temnimi predeli in poveca detajliranost neravnih povrsin. Tako kot ce se s sveco po brlogu sprehajas in gledas direkt v sveco potem okoli vidis v bistvu samo crno, ker so zenice prilagojene svetlobi svece.

PS: Gledas HDR posnetek, kje, kako? Da ni slucajno SDR Output, ker pol lahko res weird zgleda.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

m0LN4r ::




Pri filmih je pa tak, so slabi in dobri. Eni imajo umetni HDR, nevem pa kateri so dejansko posneti z HDR kamerami pa se ti so verjetno umetno obdelani do amena.



Ne najdem zal videa, kjer kaze kako delajo HDR postprocesing v filmih in editorji kompenzirajo nastavitve, da filmi zgledajo OK od najcenejsih do najsvetlejsih HDR TVjih.


V tem zadnjem videu od 3:00 bos verjetno nasel svoj odgovor.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

fender2206 ::

m0LN4r hvala za konkretne odgovore res se vidi da si na tej panogi strokoven


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater mrežni multimedijski 4K HDR predvajalnik?

Oddelek: Zvok in slika
183507 (1840) rs1975
»

Kako močan PC za gledanje 4K na TV

Oddelek: Zvok in slika
493922 (2404) vaščan
»

IFA 2019

Oddelek: Zvok in slika
212575 (1909) andrej69
»

SonyXE9005 HTPC+HDR

Oddelek: Zvok in slika
212456 (1570) Gatsu

Več podobnih tem