» »

Vozniska izkaznical za tiste, ki imajo ocala

Vozniska izkaznical za tiste, ki imajo ocala

«
1
2

m0LN4r ::

Pozdravljeni,

kako izgleda vozniska tistih, ki imajo slabsi vid? Je to kje oznaceno na vozniski? Koliko mora biti dioptrija, da je potrebna taka vozniska oz. ve kdo nasplosno vec o tem?

Namrec, voznica je naredila izpit ca. 10 let nazaj in nima nikjer na vozniski oznaceno, da nosi ocala. Tudi pri podaljsanju vozniske je niso sprasevali nic, da bi morala opraviti kak dodaten test ipd.

Vem pa da se ji je dioptrija povecala za vsako, ko je menjala ocala. Oz. brez ocal na vec kot nekaj metrov vidi megleno.

Ali so lahko problemi, ce te ustavi policija in imas na nosu ocala v vozniski pa tega ni? Oz. kake so lahko posledice v primeru nesrece in se ugotovi, da oseba nima primernega vozniskega dovoljenja?

Stric google pravi, da so ta zakon tudi nekaj spreminjali, kaj velja trenutno?

Lp
https://www.youtube.com/user/m0LN4r
  • spremenil: m0LN4r ()

Miha 333 ::

Ko narediš vozniški izpit, podpišeš tudi izjavo, kjer piše, da boš ob spremembi zdravstvenega stanja, ki bi vplivala na sposobnost vožnje, obvestil osebnega zdravnika. Ta pa potem sproži postopke za ponoven zdravniški pregled.

fujtajksel ::

Praksa je taka, da prikoritni zdravniki lupijo tiste, ki so imeli ob prvem pregledu očala, tako da jim predpišejo naslednji obvezni pregled na pet let, dve leti, leto... Čeprav seveda očal ne menjajo nič pogosteje kot bi jih sicer.

hator ::

Zakaj kompliciraš? Naj pusti vse po starem.Seveda naj nosi očala primerne dioptrije.
BTW: Mene je pred 14 dnevi prišlo 96 eur. (30 eur okulist, 41 eur medicina dela, upravna enota 15 eur in še slike 10.)
V praksi družinski zdravnik zelo redko napoti na ponovni pregled.

DePalmo ::

Imam slabši vid in očala in na vozniški se to kaže samo na sliki kjer imam gor očala, druge označbe ni, vsaj ne da bi jaz vedel.

Imam pa -2.00, pregled oz. veljavnost vozniške 10 let, 1x že podaljšana. Sem pa šel zdravniškega delat privat, ker se mi ni dalo čakat na vrsto v javnem zdravstvu.

EDIT:
Sem se ravno spomnil. Na stari vozniški sem pod opombami imel dopis "vozi z očali", pri novi tega ni, opombe so prazne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DePalmo ()

hator ::

Na zadnji strani "ta nove" vozniške pod zadnji stolpec (12.) so vpisane omejitve v obliki kode.

01.01- To pomeni, da se vozi z očali.
01.02- ...kontaktne leče
01.03- ...zaščitno steklo
01.04- ...mlečne leče
01.05- ...pokrivalo za oko
01.06- ...očala ali kontaktne leče

Če voziš z lečami pod 01.01, boš dobil kazen. In obratno z očali pod 01.02.:P

SumTingWong ::

Koda 01.06, vozniška mi velja 12,5 let od dneva narejenega izpita. Vozim pa brez očal (razen ponoči), je to kazensko?

nsa_ag3nt ::

To, upam je samo retorično vprašanje.
Otherwise we're doomed.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

cresh ::

Sej lohka da ima čist majhno dioptrijo. Poznam dosti takih ljudi.

nsa_ag3nt ::

Žal velja tu binaren sistem 01, ali medicinske pripomočke (kamor spadajo očala, leče) imaš ali nimaš in ali jih uporabljaš, (ko bi jih moral) ob vožnji motornega vozila.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

DePalmo ::

Tako je. Če imaš predpisane, jih pač rabiš in moraš imeti, ker če jih nebi rabil, potem jih tudi predpisanih nebi imel.

r00k ::

Lmao, js mam očala, tudi na zdravniškem sem jih mel, pod rubriko 12 pa nimam nič vpisano na vozniški.

sajmon ::

r00k je izjavil:

Lmao, js mam očala, tudi na zdravniškem sem jih mel, pod rubriko 12 pa nimam nič vpisano na vozniški.


Pa si pogledal na zadnji strani vozniške v povsem desnem stolpcu. Oznaka 12 (opombe) je pri meni napisana 2x: povsem levo spodaj (prazno) in desni stolpec pri vsaki kategoriji.

primer na vzorcu:


Drugače pa sem podaljšal vozniško v zadnjem mesecu in zdravnica na pregledu razlagala, da so omejitve glede pregleda ob podaljšanju glede na dioptrijo. Ker imam dioptrijo do 2.0 (brez cilindrov), mi ob ponovnem podaljšanju vozniške (čez 10 let) ni treba delat dodatnega pregleda.

starfotr ::

Če te ustavi policaj in imaš očala gor, v vozniški pa ni vpisano, imaš možnost, da dobiš kazen. Ali pa še celo kaj hujšega, recimo izredni pregled na medicini dela in prometa, prepoved vožnje ipd.

Pač to niso heci. Če že, je bolje vreči očala dol iz nosa, ko te ustavijo.

borisk ::

ja, ostali, ki pa nismo imeli težav z očmi ob pregledu, pa dobimo do 65 leta!! polovica od teh, jih čez 15let rabi očala, do 65 leta pa 75%. Če ne vidiš je normalno da si boš zrihtal očala, zdravniki pa dobro služijo na očalarjih. Moja je rabla nova očala vsako leto in pol, potem pa se je k sreči ustavilo, in je šla potem na operacijo. ob podaljšanju je zdravnik na priporočilo izvajalca operacije izdal potrdilo "brez omejitev", pa tudi brez dejanske kontrole vida!!!

barakus ::

Moja vozniska (dokument sam) ima veljavnost 10 let, nimam nobenih opomb glede dioptrije. A za naredit novo voznisko je potreben zdravniski pregled?

starfotr ::

Vse nove vožniške imajo veljavnost 10 let. Sam izpit ti pa velja do 80.leta,če nisi nikoli imel kakih omejitev. Ni potrebe po zdravnišekm, če ae ti stanje ni spremeniko, in če si maljši od 80 let.

Mare2 ::

Če ni nič označeno, pač ni. Je pa priporočljivo, da v primeru, ko ne vidiš dobro (npr. ne ločiš pešca od kolesarja) vid popraviš z očali ali lečkami. :)

harmony ::

starfotr je izjavil:

Če te ustavi policaj in imaš očala gor, v vozniški pa ni vpisano, imaš možnost, da dobiš kazen. Ali pa še celo kaj hujšega, recimo izredni pregled na medicini dela in prometa, prepoved vožnje ipd.

Pač to niso heci. Če že, je bolje vreči očala dol iz nosa, ko te ustavijo.

Naj rajsi gledajo na voznike, ki ne nosijo ocal, a se na cesti obnasajo kot, da imajo dioptrijo -7. Take pezdetke bi jaz kaznoval, ne pa enga, ki ima ocala, a tega nima vpisanega v vozniski.
Ampak ja...je treba filat drzavno blagajno na en hiter nacin. Boli njih djoko na koncu dneva koliko ti vidis.

Mavrik ::

borisk je izjavil:

ja, ostali, ki pa nismo imeli težav z očmi ob pregledu, pa dobimo do 65 leta!! polovica od teh, jih čez 15let rabi očala, do 65 leta pa 75%. Če ne vidiš je normalno da si boš zrihtal očala, zdravniki pa dobro služijo na očalarjih. Moja je rabla nova očala vsako leto in pol, potem pa se je k sreči ustavilo, in je šla potem na operacijo. ob podaljšanju je zdravnik na priporočilo izvajalca operacije izdal potrdilo "brez omejitev", pa tudi brez dejanske kontrole vida!!!


To več ni res.
The truth is rarely pure and never simple.

starfotr ::

Oboje se kaznuje. In točno se ve, da če se ti stanje poslabša, da je vsak dolžan iti na medicino dela in prometa, ter na upravno enoto, da naročiš novo vozniško, kjer ti vpišejo hibe.

Recimo, če voziš vozilo, kateremu je poteklo prometno dovoljenje in imaš gor tablice, te ustavijo, dobiš višjo kazen, kot če tablic nimaš. Ker zavajaš uradno osebo s tablicami. uradna oseba domneva, da imaš avto z veljavnim prometnim dovoljenjem, v resnici pa ni.

Mare2 ::

starfotr je izjavil:

Oboje se kaznuje. In točno se ve, da če se ti stanje poslabša, da je vsak dolžan iti na medicino dela in prometa, ter na upravno enoto, da naročiš novo vozniško, kjer ti vpišejo hibe.

Recimo, če voziš vozilo, kateremu je poteklo prometno dovoljenje in imaš gor tablice, te ustavijo, dobiš višjo kazen, kot če tablic nimaš. Ker zavajaš uradno osebo s tablicami. uradna oseba domneva, da imaš avto z veljavnim prometnim dovoljenjem, v resnici pa ni.


Prosim za člene. :)

m0LN4r ::

Ne gre se o tem ali jih nosis ali ne. Nekje na googlu sem nasel, da do neke kategorije od 0 do -2 od -2 do -5 in vec kot -5, ampak kaj ce je izpit bil podaljsan in si takrat imel ravno toliko, da ti tega niso oznacili, danes pa imas krepko vec, a vozniska je se veljavna nekaj let.

To s policijo mi je jasno, pac fifty-fifty moznost za komplikacije oz. bolj ne kot ja.

Kako pa gledajo na to zavarovalnice? Je ze imel slucajno kdo kopmlikacije zaradi tega?

starfotr je izjavil:

Oboje se kaznuje. In točno se ve, da če se ti stanje poslabša, da je vsak dolžan iti na medicino dela in prometa, ter na upravno enoto, da naročiš novo vozniško, kjer ti vpišejo hibe.

Recimo, če voziš vozilo, kateremu je poteklo prometno dovoljenje in imaš gor tablice, te ustavijo, dobiš višjo kazen, kot če tablic nimaš. Ker zavajaš uradno osebo s tablicami. uradna oseba domneva, da imaš avto z veljavnim prometnim dovoljenjem, v resnici pa ni.

Ze ze, ampak ko se je podaljsala vozniska je bilo recimo se -2, zdaj pa je ze -4,25 in ce gre tako naprej bo se pred pretekom vozniske tudi vec kot -5 ?
Zanima me samo v primeru nezgode, ce policija/zavarovalnice gledajo na take stvari?

starfotr je izjavil:

Če te ustavi policaj in imaš očala gor, v vozniški pa ni vpisano, imaš možnost, da dobiš kazen. Ali pa še celo kaj hujšega, recimo izredni pregled na medicini dela in prometa, prepoved vožnje ipd.

Pač to niso heci. Če že, je bolje vreči očala dol iz nosa, ko te ustavijo.

Je to res? Mi lahko kdo to potrdi?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

starfotr ::

Prosim za člene. :)


Je to res? Mi lahko kdo to potrdi?


Vprašajta zakonodajalca za razlago, tolmačenje in izvedbo zakonodaje.

r00k ::

@sajmon, sem preveril sedaj in tudi v stolpcu nimam nikjer nič vpisano pod 12.

sajmon ::

r00k je izjavil:

@sajmon, sem preveril sedaj in tudi v stolpcu nimam nikjer nič vpisano pod 12.


Na tvojem mestu bi se obrnil na Upravno enoto. Prihaja tudi do napak pri izdelavi izkaznice. Vem za primer, ko so se zatipkali v datumih veljavnosti in so naknadno popravili.

tony1 ::

starfotr je izjavil:

Oboje se kaznuje. In točno se ve, da če se ti stanje poslabša, da je vsak dolžan iti na medicino dela in prometa, ter na upravno enoto, da naročiš novo vozniško, kjer ti vpišejo hibe.


Nisem prepričan, če trolaš ali ne?

Kakorkoli, noben policaj ti ne bo nikol težil, če nosiš očala / leče, pa jih nimaš vpisanih v vozniško. To preprosto ne drži. Če slabše vidiš je pač zdrava pamet, da boš nosil očala med vožnjo. Fertik.

GupeM ::

Ma to, da če nosiš očala, na vozniški pa ni napisano in te ustavi policaj in ti da kazen je kr neki. Kaj pa, če nosiš očala samo kot modni dodatek, torej brez dioptrije? Tudi to je bilo moderno (ne vem, če je še).

starfotr ::

Saj pravim, pozanimajte se pri zakonodajalcu, policiji, medicini dela in prometa. Boli me klinac, če mislite, da trolam.

tony1 ::

To se mi ne zdi realno preprosto zato, ker je to nemogoče enforcati. (Poleg tega je namen takega predpisa nesmiselen.)

Ustavi me policaj, na nosu imam sončna očala, ki imajo dioptrijo. Je povprečen policaj usposobljen ugotavljati ali imajo poleg zatemnjenih šip očala še dioptrijo? Ni.

Še toliko bolj ne za ugotovitev, če nosiš leče ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

starfotr ::

Zakonodaja je taka. Oni imajo na voljo 24/7 sodno medicino, katera pa je usposobljena za preverbo takih zadev.

tony1 ::

Če je takšna, je to treba spremeniti. Po drugi strani pa se bi mi zdelo povsem življenjsko, da moraš ob vsakem *obdobnem* pregledu za vozniško na medicini dela (pa tudi če je to na 10 let) tja prinesti svoj zdravniški karton, in da mora zdravnik medicine dela pri oceni sposobnosti za vožnjo njegovo vsebino upoštevati. To pomeni, da če si dobil očala, ker si slep ko krt, mora omejitev vpisati v izvid (in se ta posledično vpiše v vozniško), moral pa bi tudi rutinsko preveriti vid čisto vseh, ki gredo čez njegovo ordinacijo (resne ambulante medicine dela to počnejo) in če kdo potrebuje očala se mu predpiše pregled pri okulistu in vpiše omejitev.

Če pa enkrat vmes pogruntaš, da rabiš očala in moraš iti zato delati novo vozniško je pa popolnoma neživljenjsko. Sicer sem brez očal slep, ampak takšnega primera ne poznam (morda sem še preveč mlad in neumen).

pero50 ::

pacienti.
Ko sem delal zdravniškega za izpit mi je tip rekel, da rabim očala, in sem mu rekel če mi lahko napiše da jih ne rabim, da ne bom imel komplikacij s podaljševanjem izpita in mi je to tudi napisal, očala pa sem leto kasneje tudi kupil in jih nosim. So me v osmih letih že 5x ustavili policaji, ampak k sreči niso tako prizadeti kot ste vi tukaj, da bi mi napisali kazen ker nosim očala katerih nimam vpisanih v vozniški. Bog ne daj da te vidijo s sončnimi očali v avtu. Takoj te pošljejo na zdravniškega in k psihologu /s

mikhaair ::

Mene so ze ustavili in povprasali kje imam ocala. Imel sem pa lece, ki jih nisem imel vpisanih v voznisko. Niso komplicirali.
Kasneje sem vpisal lece.

St235 ::

starfotr je izjavil:

Zakonodaja je taka. Oni imajo na voljo 24/7 sodno medicino, katera pa je usposobljena za preverbo takih zadev.


Ne zakonodaja ni taka. To je budalastina, ki jo probavas prodat pa nisi sposoben dat vira.

starfotr je izjavil:

Saj pravim, pozanimajte se pri zakonodajalcu, policiji, medicini dela in prometa. Boli me klinac, če mislite, da trolam.


Smo se in nihce za to, da bi kaznovali ljudi ker nimajo vpisanih očal na vozniskem (pa jih rabijo in uporabljajo), se ni slisal.

Tako bo treba vir, drugace je navadna budalastina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Matija82 ::

A ima kid kakšne novejše izkušnje kako je z očali zdaj?

https://www.24ur.com/novice/slovenija/s...

val46 ::

Kaj konkretno te pa zanima?

joze67 ::

Verjetno novosti:
Spremembe pri pregledih za voznike z očali
Ljubljana, 07.02.2022, 16:14 | Posodobljeno pred 6 meseci

če je kdo podaljšal s skoraj leto dni starim pregledom pri rednem oftamologu. Domnevam.

Sicer menim, da bi v Pravilnik ST morali zapisati, da se 24ur ne sme povezovati, sploh. Sem začel brati komentarje in sedaj je mesec pokvarjen.

Bojevnik ::

fujtajksel je izjavil:

Praksa je taka, da prikoritni zdravniki lupijo tiste, ki so imeli ob prvem pregledu očala, tako da jim predpišejo naslednji obvezni pregled na pet let, dve leti, leto... Čeprav seveda očal ne menjajo nič pogosteje kot bi jih sicer.

+1, tocno to.

bambam20 ::

Matija82 je izjavil:

A ima kid kakšne novejše izkušnje kako je z očali zdaj?

https://www.24ur.com/novice/slovenija/s...


Pri nizki dioptriji ne potrebuješ pregleda. PRi visokih da

MarkZC8261 ::

zdravo,
Zdajle imam namen delati zdravstven pregled za B kategorijo (nimam še izpita)
sicer imam predpisana očala ampak vidim tako dobro z njimi kot brez (imam samo zaradi škiljenja ki pa ni tako izrazito in se skoraj ne vidi) tako da jih malo nosim malo ne.
in me zanima če je kak način da mi ne zapišejo v izpit "obvezna vožnja z očali". Če ja, kako? Pa ne da mi jih je težko natakniti na nos, samo sitno mi je to da bi moral spravit čez enkup pregledov na vsake 3 leta... to je edini razlog zakaj nočem imeti na izpitu napisano da imam očala.

kako je z pregledi v primeru očal in kako se stvari streže. hvala

Kosek1 ::

Torej, kaj bodo zapisali, je odvisno od dejanskega stanja.

V vsakem primeru bo tako, da boš varen voznik. Ne predstavljam si, da bi meni nasproti pripeljal voznik, ki ne vidi.

Ales ::

V tem primeru ne drži, da bi slabše videl. On je izjema, vidi namreč dvojno.

:D

2dark ::

Kosek1 je izjavil:



V vsakem primeru bo tako, da boš varen voznik. Ne predstavljam si, da bi meni nasproti pripeljal voznik, ki ne vidi.


Jaz slabo vidim. Tudi z očali. Kaj pa sedaj?

MarkZC8261 je izjavil:

zdravo,
Zdajle imam namen delati zdravstven pregled za B kategorijo (nimam še izpita)
sicer imam predpisana očala ampak vidim tako dobro z njimi kot brez (imam samo zaradi škiljenja ki pa ni tako izrazito in se skoraj ne vidi) tako da jih malo nosim malo ne.
in me zanima če je kak način da mi ne zapišejo v izpit "obvezna vožnja z očali". Če ja, kako? Pa ne da mi jih je težko natakniti na nos, samo sitno mi je to da bi moral spravit čez enkup pregledov na vsake 3 leta... to je edini razlog zakaj nočem imeti na izpitu napisano da imam očala.

kako je z pregledi v primeru očal in kako se stvari streže. hvala


Nič. če odlično vidiš na razdalji 6 metrov-7 metrov brez očal, potem to ni nobena težava. Tako, da kar pogumno na pregled brez očal. Nobeden ne bo opazil. Zakaj bi si kompliciral in potem na vsake 5 ali 10 let plačevat za podaljšanje.

Če boš prišel z očali se ti bo zapisalo. POznam veliko ljudi, ki slabo vidijo na razdaljah nad 10 metrov pa vozijo. Tabla za preverjanje dioptrije so v večini na razdalji 4 do 7 metrov. Če vidiš na takšnih razdaljah 100%, potem ni nobene potrebe, da greš z očali. Nobene.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()

Kvatebrigic ::

Ce ti rata naredit zdravniskega brez ocal, potem go for it!

@Kosek1 you would be surprised koliko si takih ze srecal! Poznam n ljudi ki so leta nazaj ob opravljanju vozniske videli super, danes pa na 30m ne loci krave od prometnega znaka, ampak po ocala pa vseeno ne bo sel ker kdo pa to rabi...?

val46 ::

Ti si pa tudi en pacient 2dark ej...Kot solatko...kdo kaj meni upa, če se mi meni zdi tako prav, kot jaz počnem? In edino jaz sem ta, ki lahko in smem odločat, kako bom jaz vozil! Če človek nosi očala, jih najbrž da nosi zato, ker so zdravniki ugotovili, zakaj jih rabi...ne zato, ker se mu njemu tako zdi fajn al pa ne! Za božjo voljo, za vas in vaše zdravje, morda celo življenje se gre. Ne vidim point v tem, zakaj ne bi vozil z očali, če pač z njimi boljše vidim. Jaz jih imam, pa sem poleg tega motorist...in če me v čeladi ne motijo, ne vidim nobenega razloga, da bi me motile v avtu!

Kar se pa zdravniškega pregleda tiče...najbrž nisi bil pri okulistu ali na zdravniškem že precej časa...nikjer več ne uporabljajo tabel, vsaj ne za to, da bi preverjali tvoj vid! Razen če se jim gre dejansko sam za denar pobrat, pa dat žig na papir. In btw, če nisi res nek "extrem" v slabovidnosti, boš povsod dobil zdravniško spričevalo za obdobje 10let. Toliko tako in tako traja doba vozniškega dovoljenja. Nismo več v času roza vozniških dovoljenj, ko ti je veljala do 85.leta starosti. In če bo takrat za podaljšanje potrebno še opravit zdravniški pregled, pa naj bo...Če ti je težko en dopoldan in 100€ dat 1x na 10 let, pol bošlje da se niti ne lotiš delat vozniško dovoljenje.

mikhaair ::

Gre se mi verjetno za to, da ne bi imel vpisano v voznisko in s tem plačeval okultista na vsake par let.
Čemur pa ni več tako. Okulist samo opravi pregled in ne določa kdaj kontrola. To določi medicina dela oz. zadostujejo redni okulistični pregledi.
Seveda pa si dolžan sporočati vse zdravstvene spremembe.

starfotr ::

2dark je izjavil:




Jaz slabo vidim. Tudi z oÄali. Kaj pa sedaj?


IzloÄi se iz prometa. Trajno.

Sedaj sem spoznal kaj je vzrok neprimerne varnostne razdalje. To je slab vid in pomanjkanje globinske ostrine pri veÄini ljudi. Zato tudi ne znajo vozit in ocenit.

2dark ::

starfotr je izjavil:

2dark je izjavil:




Jaz slabo vidim. Tudi z oÄali. Kaj pa sedaj?


IzloÄi se iz prometa. Trajno.



Zakaj. Ker dobro vidim na razdalji 20 metrov? Merilne table so prirejene na 6.5 metra.

val46 je izjavil:



Kar se pa zdravniškega pregleda tiče...najbrž nisi bil pri okulistu ali na zdravniškem že precej časa...nikjer več ne uporabljajo tabel, vsaj ne za to, da bi preverjali tvoj vid! .



Men so lani septembra preverili kako dobro vidim.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()

val46 ::

Ja, zgleda da niso...če še sam praviš, da slabo vidiš. Take zdravnike rabimo ja, da bodo po cesti vozili na pol slepi pa gluhi, zraven pa še ostale "učili" kako naj to naredijo, da bo še več takih na cestah.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podaljšanje vozniškega dovoljenja

Oddelek: Na cesti
4710833 (1118) MarkZC8261
»

Podaljšanje vozniške - očala

Oddelek: Na cesti
322547 (1413) fujtajksel
»

Vozniško veljavno do 80let, sedaj rabim očala

Oddelek: Loža
435145 (3499) starfotr
»

mladi voznik, podalšanje vozniškega dovoljenja

Oddelek: Loža
194768 (4259) blackbfm
»

Vozniška - obnovitev

Oddelek: Loža
247227 (5945) Gregor P

Več podobnih tem